Voorlopig nog geen openbare telefooncel in IJlst Hulp in Nood” is nog niet overbodig Het Reinigingsbedrijf onder de loupe B. en W. beantwoordden de sectierapporten IJLST WYMBRITSERADEEL en van Speel niet met luchtdrukpistolen!! Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 5 j Eerste kievitsei in Sneek gevonden Anne de Vries overleden Vrijdag 2 april begrotings vergadering raad Sneek Feestavond N.C.G.B. 120e jaargang nr. 23 Maandag 22 maart 1965 Tegelijk passeren ging niet 9» Lelijk eendje over de kop geslagen Vijftien gulden voor het eerste kievitsei Uitvoering Matthaus Passion VERKOOP PERCEEL EEGRACHT 83 O.A, Jubileum bij „Normandia” in Workum 1 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD NCVB Oppenhuizen SNEEKER NIEUWSBLAD WONINGINSPECTEUR/TRICE GASBEDRIJF Van de N.V. Interc. Waterl. Geb. Leeu- ALCOHOLVRIJE BIJEENKOMSTEN VLEESKEURING In BEGROTING SLACHTHUIS niet van Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. GEEN BRANDVERZEKE- RINGSBELASTING het de Voorts werk S. van Dijk die de goede verstandhou ding naar voren bracht en zijn woorden eveneens van een geschenk vergezeld liet gaan. De heer Bakker dankte alle sprekers en vertelde vol humor enkele voorvallen uit zjjn loopbaan. uit- deze Een der leden had gelezen, dat in het kader van de E.E.G. voor de slachthui zen een indeling is gemaakt in de ru brieken A, B en C; hij vroeg tot welke rubriek het gemeentelijk slachthuis nu behoort. B en w antwoordden, dat de rubrieken zijn ingesteld op grond van de aan de slachthuizen te stellen eisen Sn verband met het mogen uitvoeren van geslacht vee. Rubriek A omvat slacht huizen, die aan die eisen voldoen; B om vat slachthuizen, die door geringe ver beteringen aan deze eisen kunnen wor den aangepast, terwijl C slachthuizen omvat die meer ingrijpende veranderin gen eisen. Het openbaar slachthuis van Sneek hoort bij rubriek C. Op dit ogen blik is een begroting van de aan te bren gen veranderingen, die overigens niet ingrijpend zijn, in de maak. betrekking tot de keuze der woningen wijzen b en w erop, dat het thans be schikbaar gekomen bouwvolume geheel moet worden opgebruikt als systeem bouw, evenals dat het geval moet zijn met een deel van het contingent voor 1966; pas daarna kan worden overwo gen een ander complex ter hand te ne men, waarbij dan tevens een andere ar chitect kan worden ingeschakeld. rond en w eén ROKEN TIJDENS RAADSVERGADERINGEN? de vrijdagavond in de bovenzaal van „Onder de Linden” gehouden jaar vergadering van „Hulp in Nood” alhier, heeft de voorzitter de heer N. J. de Vries aangetoond, dat deze oude vereni ging, opgericht in een tijd dat er veel nood gelenigd moest worden, toch ook in onze dagen, nu veel ellende van vroe ger verdwenen is en op allerlei wijze wordt getracht langs officiële wijze hulp te bieden aan de in nood verkerende mens, nog niet overbodig is. Vroeger moest Hulp in Nood veelvul dig optreden om ziekenhuisverpleging of sanatoriumopname voor zieke mensen moge lijk te maken, maar sinds het zie kenfondsbesluit in 1941 is deze steun niet meer nodig. Ook werd haar tussen komst gevraagd voor het verstrekken van versterkende middelen aan patiënten die thuis verpleegd werden of herstellen de waren van een zware ziekte, terwijl ook financiële hulp werd verleend in vele gevallen, waarin de sociale wetgeving nog niet of niet voldoende vóórzag. Thans kan haar hulp zich beperken tot die ge vallen, waarin de sociale dienstverlening nog niet of niet ten volle of niet snel genoeg voorziet, In de sectierapporten en de memorie van antwoord op de begroting 1965 wordt onder meer aandacht besteed aan de vraag, of de publieke belangstelling voor de raadsvergaderingen groter zou worden als er koffie werd geserveerd en wanneer er op de tribune gerookt zou mogen worden. Vooral bjj langdurige vergaderingen zou na de pauze gerookt mogen worden, vindt een der leden. Het antwoord van b en w hierop luidt als volgt: „In de gevallen, waarin een te grote toeloop van het publiek dat de raadsvergaderingen bijwoont, met het oog op de accommoda tie, daartegen geen beletsel vormt, wordt nu reeds koffie aangeboden. B en w menen, dat wijziging van het regle ment van orde voor de vergadering van de raad waarbij aan het publiek wordt toegestaan te roken, moet worden ont raden, mede omdat gevreesd moet wor den, dat bij vergaderinigenn waar een publieke belangstelling van enige beteke nis is, de raadsleden hinder zullen onder vinden van een te grote hoeveelheid rook in de zaal, waardoor een ondraag lijke atmosfeer kan ortstaan.” Door nog niet verklaarde oorzaak schoot de heer Van D. uit Groningen hedenochtend om half zeven met zijn lelijk eendje op het kruispunt bij Nijland over de kop; de heer Van D. reed in de richting van de Afsluitdijk. Bjj het kruis punt Nijland is men bezig met het uit graven en verlengen van de invoegstro- ken; de wagen schoot over de rand van een strook en kwam 30 cm lager te recht in de graverij, met gemeld gevolg. De auto werd totaal vernield; de heer Van D. kon, na in het ziekenhuis te Sneek behandeld te zijn, met een taxi huiswaarts keren. Maar daarnaast noemde spr. ook nog de jaarlijkse uitreiking van Kerstpak ketten aan gezinnen die op de grens van een sociaal minimum leven en met de Paasdagen het, dank zij de actie van ,,S. en O.” verstrekken van eieren aan daarvoor in aanmerking komende gezin nen. Het bestuur hoopt dan ook, dat de contribuanten Hulp in Nood ook dit jaar weer trouw zullen blijven en dat zij, die jaarlijks schenkingen doen, dit eveneens zullen willen voortzetten, opdat ook de genen, die zo weinig profiteren van onze zogenaamde wel vaar tsperiode door Hulp in Nood mogen ervaren, dat de burgerij van Sneek nog altijd bereid is daar de helpende hand te bieden, waar deze no dig is en blijkens de vele brieven die steeds binnenkomen ook dankbaar wordt aanvaard. ,De verslagen van de penningmeester de heer J. Keuning en de administrateur de heer Alb. Schurer leverden van deze hulp het bewijs. Hiervoor werd nl. uitge geven, t.w. aan versterkende middelen 39,55', beddegoed en kleding 508,96, brandstof 165,75, financiëële hulp 227,-, levensmiddelen en Kerstpakketten 2.288,93, diversen 267,97. Ontvangen werd: aan contributie 947,45, aan rente van het kapitaal 1.559,02 en aan schen kingen 1.555,totaal 4.061,47, zodat er een batig saldo was van 563,31. In totaal werd 18 maal hulp verleend. Over ’t algemeen waren de uitgaven iets lager, mede door de betere sociale omstandigheden, maar ook de contri butie'en de schenkingen liepen iets terug, waar gelukkig een iets hogere inkomst aan rente tegenover staat. Op voorstel van de controlecommissie, bestaande uit de heren AE. Brouwer en Sj. Jelgersma werd de rekening goed gekeurd en vastgesteld. Verder werden in deze, zoals steeds door Slechts enkele leden bezochte ver gadering de heer H. F. Ament herkozen als bestuurslid en de heer H. Vrolijk ris commissielid. Na de sluiting gaf de heer W. Trenmng, secretaris van de Gemeen telijke Sociale zorg, nog een uiteenzet ting over de Algemene Bijstandswet. Met het oog op het omvangrijk ge meentelijk woningbezit werd de vraag gesteld, of de tijd niet is aangebroken een woninginspeeteur/trice aan te stellen. De kosten zouden in de woning- exploitatie kunnen worden opgenomen, terwijl deze instelling tevens een ontlas ting zou betekenen van de technische staf van het woningbedrijf. Gezien de salarislasten en zware last van de onderhoudsfondsen hebben b. en w echter nog geen vrijheid gevonden tot aanstelling van ’n dergelijke functio naris over te gaan, al zien zij de nood zaak ervan wel in. Met het oog op de steeds voortgaande stadsuitbreiding achtten enkele leden van de secties die de gemeentebegro ting 1965 hebben onderzocht, het ver plaatsen van de reinigingsdienst (pas sinds 1955 geheel aan de Woudvaart) nu al weer noodzakelijk. In verband hier mee leek het hun tevens gewenst te stre ven naar een regionaal bedrijf wr.t naar hun mening kosten zou besparen. In de etalage van de firma Th. Stall- mann Co. in de Nauwe Noorderhome alhier was aangekondigd dat zij voor het eerste kievitsei dat haar werd aangebo den vijftien gulden zou betalen. Gisteren is deze beloning geïncasseerd door de heer Joh. Bles te IJsbrechtum, die het eitje vond bjj Makkum in de gemeente Wonseradeel. Een der sectieleden richtte tot b én w de uitnodiging, om van gemeentewege georganiseerde bijeenkomsten, recep ties e.d. alcoholvrij te houden. Hij wees er daarbij op, dat de gemeente door mid del van vele verordeningen waakt over Gevraagd werd of b en w wel eens hebben overwogen, de raad voor te stel len, een brandverzekeringsbelasting in te voeren. B en w stellen, dat de ge meentewet aan gemeentebesturen de bevoegdheid geeft, op brandverzekerin gen van zich in de gemeente bevinden de goederen een belasting te heffen. Aan de heffing van een dergelijke belasting zijn echter zulke belangrijke administra tieve werkzaamheden verbonden, dat deze in verhouding tot de opbrengst der belasting, erg hoog is. Bovendien kan deze belasting niet tot een hoger bedrag geheven worden dan de lasten der brand weer voor de gemeente, zijnde 27.000. Een en ander is voor b aanleiding, niet tot instelling van dergelijke belasting over te gaan. Gezien de recente publicaties in de pers over bedorven vlees-schandalen, vroeg een lid wat de gemeente in dit verband aan een evt. intensievere keu ring van vlees doet. B en w antwoordden, dat hoewel de vleeskeuring in deze ~e- meente op volkomen verantwoorde wijze geschiedt, kennisneming van bedoelde publicaties toch tot een nog meer inten sieve controle heeft geleid. WONINGBEDRIJF Vele leden waren van oordeel, dat de gemeentelijke woningbouw in deze ge meente een grote eentonigheid te zien geeft. Aangedrongen werd op meer spre'- ding van bouwtypen, en op gebruikma king van een andere architect bij een nieuw project; tevens werd gevraagd, hier en daar experimentele bouw toe te passen, alsook de bouw van grotere wo ningen zoals in de Zeilstraat en tot klei nere, door een ander lid gevraagd, om, met het oog op de kleinste gezinnen, de huur zo laag mogeljjk te houden. Ten slotte werd aangedrongen op de bouw van eengezinswoningen, die geen plat te daken hebben maar vlieringruimte. B en w antwoordden, dat er zoveel moge lijk naar differentiatie in de bouw wordt gestreefd. Dit moge o.a. blijken uit het grote aantal architecten dat in de loop der jaren aan de stadsuitbreiding heeft meegewerkt. Om zo snel en zoveel mo gelijk woningen klaar te krijgen, is sys teembouw toegepast; systeembouw en de hier nog niet toegepaste fabrieksma tige bouw brengen met zich, dat tege lijk een groot aantal woningen van een zelfde soort worden gebouwd. Om dus snelheid en hoeveelheid zo groot mogelijk te houden, moet een ze kere uniformiteit worden aanvaard. Ook de architecten streven naar meer varia tie en zijn bereid experimenten te gaan toepassen. B en w hopen overigens, dat het streven van de centrale overheid om het peil van de woningwetwoningen te verhogen, ook de mogelijkheid tot gro tere differentiatie zal bieden. Uit het vol gende moge blijken dat ook de gemeen te streeft naar variabele grootte der wo ningen. In de complexen van 35, 56 en 77 portiekwoningen aan de E. Jongama- straat en de W. Tjaardastraat bevinden zich 24 woningen met 1 slaapkamer. De 132 galerijwoningen in de stadsuitbrei ding Lemmerweg-west, moeten ook tot de kleinere woningen gerekend worden. Maar aan de Lemmerweg-oost zjjn 12 woningen die 10 personen kunnen huis vesten; de 250 simplexwoningen aan de Lemmerweg kunnen negen personen her bergen. Platte daken moeten om economische redenen meestal worden uitgevoerd, want pannendaken zijn duurder. Met’financieel mogelijk is. Een der leden wees erop, dat ’t plaat sen van een straatnaambord in straten van grotere lengte op de plaats waar een andere straat daarop uitkomt of de ze kruist, voor velen, en in het bij zonder voor nieuwkomers in de ge meente, een groot gemak zou betekenen. B en w zeggen, dat in nieuw aangelegde straten op alle kruisingen en splitsingen straatnaamborden worden geplaatst. Na gegaan zal worden, in welke gevallen in oudere wijken er aanleiding is, alsnog eenzelfde gedragslijn te volgen. Donderdagmorgen tegen 12 uur zjjn in Uitwellingerga de heren A. Teppema uit Oppenhuizen en Faber uit Sneek met hun auto’s op elkaar gebotst. Ze wilden tegelijk een stilstaande auto passeren, maar de weg was daarvoor te smal, en prompt volgde een botsing. Het bleef gelukkig bij materiële schade, maar te gen beide heren is proces-verbaal opge maakt. Het incident trok veel belangstel ling. GARANTIE GELDLENING „MIENSKIPSHUS” B en W stellen voor opnieuw te be sluiten tot het garanderen van de beta ling van rente en aflossing van een door de Stichting „Mienskipshüs” te sluiten geldlening tot een bedrag van 59.920. Gistermiddag omstreeks vijf uur heb ben onze stadgenoten T. Holkema, wonen de Edo Jongamastraat 197 en diens naas te buurman H. Bruinsma, resp. 31 en 24 jaar oud, het eerste kievitsei in onze ge meente gevonden. Het lag in het weiland links van de Hemdijk langs de kant en aan het einde van het spoorkanaal, bij de grens van de gemeente. Zij hebben het ’s avonds aan burgemeester Rasterhoff aangeboden. De huidige outillage van de brand weer in aanmerking genomen, zien b en w geen noodzaak tot verdere ver vanging van het rijdende materieel over te gaan. GRENSWIJZIGING, STADHUIS EN IDEEENBUS Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50. per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Een lid vroeg hoe groot het bedrag is waarmee in verband met de inwer kingtreding van de Algemene Bijstands wet bjj ’t samenstellen van de begroting voor de gemeentelijke instelling voor so ciale zorg rekening is gehouden. B en w. antwoordden hierop dat dit bedrag, mede door de optrekking van de aow en aww tot een zgn. sociaal minimum, rond de 96.000 is. Hetzelfde lid vroeg, hoe hoog de jaarlijkse financieringslas ten geraamd worden van de volgende objecten: een aantal nieuwe scholen, sporthal, Pier de Boerstichting, instruc- tiebad, zwembad, nieuwe wal langs Je Rienck Bockemakade. Rekening hou dende, aldus b en w, met de budgettai re gevolgen bij realisering van een en ander (exploitatielasten, baten, inkom sten uit hoofde van de financiële verhou ding rjjk-gemeente) bedraagt de lasten stijging op basis van de thans bekende gegevens netto tenminste 111.000,-. De Staatssecretaris is alleen bereid deze dienst te handhaven, als de betrok ken streek zich garant stelt voor het te kort op de dienst 1965, welk tekort ge raamd is op 45000 gld. De provincie geeft 15000 gld. van particuliere zijde is 3000 gld. toegezegd, rest nog 12000 gld. voor de gezamenlijke gemeenten in de Zuidwesthoek. Aan IJlst wordt ver zocht zich garant te stellen voor 100 gld. waarover de raad thans moet beslissen. AANSLUITING ONRENDABELE PERCELEN OP DE WATERLEIDING De nieuwe eigenaar van dit pand heeft verzocht de percelen Eegracht 81 en 82, tot een totale oppervlakte van 127 m2 te mogen kopen voor een prijs van ƒ2.50 per m2. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten onder voorwaarde dat de gedeel telijk ingestorte voormalige woningen volledig door hem worden afgebroken en opgeruimd en de muur tussen de wo ning Eegracht 80, (Wed. M. Visser en dochter) en de af te breken panden op nieuw wordt opgemetseld. Punt 14 betreft de aankoop huis en erf van W. Walinga door de heer Wa- linga de gemeente aangeboden voor 18000 gld. en de laatste twee aankoop gronden van de Erven F. Bruinsma, Sneek en vaststelling aanleg-belastingverorde- ning. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS De vraag werd gesteld, of het ook mo gelijk is, bjj de sterk vergrote omzet de verkoopprijs van het gas lager te stellen. Een ander lid meende, dat voor ruim teverwarming de gasprijs nog aan de hoge kant is; hjj vroeg of het uit con- currentie-overwegingen ook mogelijk is, de gasprijs nog iets te drukken. B en w antwoordden,, dat deze mogelijkheid slechts in beperkte mate aanwezig is, omdat de hogere omzet noopt tot het treffen van kostbare voorzieningen van de transportcapaciteit van ’t distributie net. De eerste fase van deze a-nleg zal naar raming plm. 6.00.000 kosten. Te genover de hieruit voortvloeiende ex ploitatiekosten staat thans nog geen vol doende compensatie door vergroting van de omzet. Ter versteviging van de concurrentiemogelijkheid van het gas, is onlangs bij de raad echter een tariefs verlaging voor verbruiken boven 2000 m3 ter tafel gebracht. De bedoelde tariefsverlaging houdt o.m. in het in het leven roepen van een gasprjjs van 9 cent per m3 bij verbruik boven 2000 m3 per jaar. In de begroting is hiermee reeds rekening gehouden. Op grond van de ten tijde van het samen stellen der begroting voor Nij Nazareth geldende tarieven, had zowel voor het tehuis als voor de bejaardenwonin^en 0,10 per m3 geraamd moeten worden. Op 18 maart was ’t 25 jaar geleden dat de heer H. Bakker in dienst trad bij de N.V. Normandia. In een bijeenkomst aan het bedrijf werd hjj toegesproken door de heer J. W. H. Dormaar, die hem na mens het Departement Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het Vererend Getuigschrift aanbood, waaraan door het bedrijf de zilveren draagmedaille Werd toegevoegd. De di recteur de heer A. Anema wees er in zijn toespraak op dat het werk van de heer Bakker niet moeilijk lijkt omdat het altijd zo vlot gaat, maar dat daarin juist de grote verdienste ligt, dankte hjj de jubilaris' voor zijn als lid van de Ondernemingsraad. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe, waarvan de inhoud naar hij vermoedde goed van pas zou komen bjj het inrichten van de nieuwe boot van de heer Bakker, die ook als Pampus- zeiler grote bekendheid genoot. Aan me vrouw Bakker- bood hij bloemen aan. Namens het personeel sprak de heer P. Het sectieverslag en de memorie van antwoord op de gemeentebegroting 1965 is door de wijze waarop het nu is samengesteld, zeker een compliment waard. Daar de vragen uit de secties en de antwoorden van b en w hierop thans op ie dere pagina naast elkaar zijn vermeld, is de overzichtelijkheid sterk geste gen; het bespaart veel overbodig zoek- en leeswerk, zodat een en ander een bij zondere verbetering betekent. V’jj ontlenen aan het rapport en de antwoorden van b. en w., te behandelen op vrijdag 2 april in de raad, het volgende. Op vragen uit de secties hierover ge steld, zeggen b en w, dat er maatrege len getroffen zullen worden (en inmid dels zijn genomen) waardoor de lezers van de plaatselijke bladen in staat zullen zijn tijdig op de hoogte te komen van het tijdstip van een te houden raadsverga dering. Ook zal worden voldaan aan het verzoek van vele leden, dat de tijden waarop de wethouders spreekuur houden en ’t onderdeel yan de gemeentehuishou ding, waarover de zorg van ieder van hen zich in het bijzonder uitstrekt, op een bord bjj de gemeentesecretarie zul len worden aangegeven. Deze gegevens zouden ook eens per maand of twee maanden in de plaatseljjke bladen be kend gemaakt moeten worden; dezelf de wens bestond ook ten aanzien van het spreekuur van de burgemeester. FINANCIERINGSLASTEN GROTE OBJECTEN Volgens b. en w. zal de hoeveelheid huisvuil, die geproduceerd wordt, in de toekomst het treffen van voorzieningen bjj deze dienst noodzakelijk maken, waarbij ongetwijfeld ook de vraag aan de orde zal komen in hoever samen werking met omliggende gemeenten daarbij wenselijk is. De ervaringen el ders en de op dit punt gemaakte studies wijzen evenwel in de richting, dat de aktie-radi'us van een centraal bedrijf zeer beperkt is. Bij een afstand van neer dan plm. 20 km wordt de grens van de grootste efficiency al overschreden. De politie van Sneek heeft dezer da gen een klacht gekregen wegens het gebruik van luchtdrukpistolen door twee minderjarige jongens, die er op straat mee schoten. De wapens werden wel niet rechtstreeks tegen anderen ge bruikt, maar men oordeelde het toch ge wenst, de politie van een en ander op de hoogte te stellen. Tegen de jongens is proces-verbaal opgemaakt. De politie deelt mede, dat het gebruik van lucht drukpistolen in het openbaar door minder jarigen, wettelijk verboden is. De wa pens worden in dergeljjke gevallen in beslag genomen en kunnen verbeurd verklaard worden. Ouders en anderen wordt verzocht, erop toe te zien, dat de kinderen niet meer met dit gevaarlijk tuig spelen; het zijn gevaarlijke dingen en beslist geen speelgoed. Voorkomen is beter dan genezen! het welzijn van de burgerij. Zij mag de ze zorg naar zijn mening niet verwaar lozen, bjj bedoelde recepties, door in dergelijke gevallen te verwijzen naar de eigen verantwoordelijkheid der bezoe kers. Die eigen verantwoordelijkheid wordt bv ook niet gesteld t.a.v. diverse politie-verordeningen.. B. en w. antwoordden dat zij er niet voor voelen, alle van gemeentewege ge organiseerde bijeenkomsten, recepties e.d. alcoholvrij te houden. Wel zullen zjj er voor blijven zorgen steeds in vol doende mate alcoholvrije dranken aan wezig te Sneek van de Ned. Chr. Grafische Be- drijfsbond werd donderdag 18 maart gehouden in de bovenzaal van Aere Pe- rennius.. Na gebed en Bijbellezen uit Matt. 21 1-11 kon door voorzitter P. Jaasma tot zjjn genoegen, een geheel gevulde zaal met leden, vrouwen en ver loofden verwelkomen. Het chr. muziek gezelschap „Marklanken” uit Suameer verzorgde deze avond met muziek, toneel en zang. Het bleek al spoedig dat dit in goede handen was. Er werd met en thousiasme gespeeld, terwijl de zaal vol op in de gelegenheid was de liedjes mee te zingen onder begeleiding van een uit gebreid aantal muziekinstrumenten, waaronder een electronisch orgel. Ook de solozang door een der dames werd zeer gewaardeerd. In de pauze werd de traditionele verloting gehouden. De dank door de voorzitter aan het gezelschap ge bracht was zeer verdiend. Met samen zang van gezang 101 en dank aan God werd deze zeer geslaagde feestavond ge sloten. De kollekte aan de uitgang voor zwakke vrouwen bracht een flink be drag op. warden is een brief ontvangen dat tot aansluiting van 12 z.g.n. super-onrenda- bele percelen in de gemeente IJlst kan worden overgegaan. Het betreft de per celen Hemdijk 3, 4 en 5, Sneekerpad 7, 9 en 11 en Het Zouw 1, 3, 4, 6, 8 en 10. De investering kost totaal 66.700, waarvan 3660 verhaald wordt op de ge meente IJlst en 2064 op de gemeente Wymbritseradeel. Het geheel wordt weer verhaald op belanghebbenden. Verhoging reinigingbbelasting Mét sommige leden zijn b. en w. van mening, dat in verband met het grote na delig saldo van het bedrijf aan verhoging van de reinigingsbelasting niet te ontko men is. Een voorstel daartoe zal de raad binnenkort bereiken. ’Iet vraag stuk van de door andere leden gewenste zo groot mogelijke progressie komt daar bij ook aan de orde. Nog 1057 privaattonnen Een der leden zou het zeer op prijs stellen als het college ook maatregelen zou willen overwegen om tot een volle dig verdwijnen van de privaattonnen uit de binnenstad te komen. Misschien zou dit door middel van de fonnenbelasting kunnen geschieden. B. en w. beamen dat bjj de vaststel ling van nieuwe tarieven die vraag on der ogen kan worden gezien, waarbij zy opmerkèn dat thans nog 1057 privaat tonnen worden verwisseld, waarvan ’’l in de binnenstad. Het is in de praktijk zeer moe' "k uit voerbaar de marktkooplieden te laten betalen voor het verwijderen van door hen op het Grootzand (en in gracht?) achtergelaten vuil en afval, wat ook in de secties werd gesuggereerd. *'s enige mogelijkheid zien zij een vergoe ding, te verdisconteren in het markt- geld. Maar daarmee zou men dan ook die kooplieden treffen, die een schone straat achterlaten. Het salaris van de directeur kwam een der'leden, vergeleken met de salarissen van het personeel bij Gemeentewerken en met dat van andere functionarissen, te laag voor. Ook dit heeft de aandacht van b. en w. zoals uit hun antwoord blijkt. Verder erkennen zij dat het wel eens moeilijk is in de vacatures bij de reiniging te voorzien. De vier op de „jaarweddenstaat” vermelde vakatures zijn echter inmiddels vervuld. Vrijdag is alhier op acMenzevenfig- jarige leeftijd overleden, de heer Anne de Vries, oud-hoofdboekhouder bij de firma Dethmers Co. alhier. Als zodanig was hjj bij velen bekend, maar zijn grootste bekendheid verkreeg hij door zijn onvermoeid werken voor de ere matte gedachte Niet alleen in onze stad, maar ook in De jaarlijkse feestavond van de afd. de provincie en zelfs in het gehele land. - Met <je heren Johan Volkers en B. Schermer behoorde hij op 21 december 1928 tot de oprichters van de afdeling Sneek der Arbeiders Vereniging voor Lijkverbranding, later omgedoopt in Ver eniging voor Crematie A.V.V.L. Daarna ontwikkelde vooral dit drietal een grote aktiviiteit, wat na het vertrek van le heer Volkers door de overledene en de heer Schermer werd voortgezet. Zij brachten niet alleen de plaatseljjke f- deling tot grote bloei, maar richtten ook de grootste helft van de 19 afdelingen welke Friesland thans telt, mee op. De afdeling Sneek en zjj in ’t bijzonder wer den in het verenigingsorgaan „De Urn” dan ook meermalen met ere genoemd en aan anderen ten voorbeeld gesteld. Het ledental van de afdeling Sneek, dat bij de oprichting 14 bedroeg, is in middels aangegroeid tot ruim 1600 en in geheel Friesland telt de vereniging ruim 15.000 leden. De heer De Vries gaf zjjn organisa torische krachten echter niet alleen aan de crematie-vereniging. Ook de Arbei ders Zangvereniging „Morgenrood” en de Eigen Gebouw Vereniging, waarvan hij jarenlang penningmeester is geweest, hebben daarvan in ruime mate geprofi teerd. Ook behoorde hjj in 1904 tot de oprichters- van de afdeling Sneek der Ned. Ver., tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken, nu A.N.D O. zoals onlangs bjj het jubileum van deze afdeling meerde re malen is gememoreerd. Zjjn stoffelijk overschot wordt morgen vroeg 10 uur in Groningen gecremeerd, maar de herinnering aan deze sympa thieke figuur zal in de grote kring van zjjn vrienden en geestverwanten nog lang bljjven voortleven. Wilde stortplaatsen Met een lid van de sectie, die zjjn waardering uitsprak over de wijze waar op thans het grofvuil met een extra auto wordt meegenomen, betreuren b. en w. het dat particulieren desondanks toch af val werpen op plaatsen waar het niet hoort. Het uitoefenen van contröle daar op is echter uitermate moeilijk. De da der möet daarbij op heterdaad worden betrapt. De slechte toestand van de toegangs weg naar de reinigingsdienst, waarop ook aandacht is gevestigd, is voorna melijk een gevolg van de slechte onder grond, terwijl de weg ook te smal is. Onderzocht zal worden wat gedaan moet worden om de weg beter aan zjjn doel te doen beantwoorden en in hoever dat Door een lid werd de vraag gesteld, hoever de plannen tot grenswijziging met de gemeente Wymbritseradeel zjjn gevorderd; hoe de stand van zaken is ten aanzien van de uitbreiding van het stadhuis en/of er wel een bedrag ge raamd is voor het toekennen van gratifi caties voor door het personeel ingedien de ideeën? Wat is het resultaat van het instellen van de ideeënbus? Wat hebben b en w gedaan om het personeel voor deze bus te interesseren? B en w ant woordden op de onderscheidene vragen. De vaststelling van een definitief plan vooreen eventueel in te dienen verzoek tot grenswijziging kan geschieden, zodra Wymbritseradeel ten aanzien van en kele punten die bjj het gepleegde over leg ter sprake zjjn gekomen, zjjn stand punt heeft bepaald. Ten aanzien van de uitbreiding van het stadhuis kan gemeld worden dat de architect met de arbeid aan de plannen is begonnen. Deze arbeid beperkt zich voorlopig tot het maken van een sche ma voor de indeling van het gebouw. Een ontwerp van uiterljjke vormgeving is nog niet gemaakt. De ideeënbus is geplaatst in de gang van de secretarie. Ter introductie bjj het personeel is onlangs aan alle perso neelsleden een schrijven uitgereikt met geldende richtlijnen. Een ideeënbuscom missie moet nog worden ingesteld. Om trent het resultaat van de instelling der bus valt nog geen mededeling te doen. STRAATNAAMBORDEN Wü willen de aandacht vestigen op de ook in ons blad aangekondigde uitvoering van de Matthaus Passion in de herv. kerk te Workum op a.s. woensdag 24 maart door het Toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwarden. Zoals bekend werken de beste solisten uit ons land aan deze uitvoering mee, o.a. Germaine Stordiau, Antoinette Blom, Willy van Hese, Reinier Schweppe, Arie de Rjjk, Leo Rommerts, en anderen. Laat de Zuidwesthoek door een volle kerk tonen, dat zjj een dergeljjke cul turele gebeurtenis van formaat in haar Naar de directeur van het Telefoon- district Leeuwarden aan de Raad van IJlst mededeelt, komt er voorlopig nog geen openbare telefooncel in IJlst. Deze brief komt ter tafel in de verga dering van de gemeenteraad op a.s. donderdagavond waarvoor de agenda achttien punten vermeldt. Bjj de ingekomen stukken is ook een circulaire van Ged. Staten houdende een voorstel tot vaststelling van een nieuwe jaarwedderegeling per 1 januari 1965 voor de wethouders. Een vrij uitvoerig punt is de wijziging van de gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken. Het gaat hierin om de berekening van de kostenregeling van de dienst tussen de aangesloten gemeen ten Hindelopen, Rauwerd, Sloten, Stave ren en IJlst. BOOTDIENST STAVEREN- ENKHUIZEN Donderdag 18 maart hield de afd. Op penhuizen van de N.C.V.B. haar maan delijkse vergadering. Na de gebruikelij ke opening hield de presidente een me ditatie over het gelezen schrif+—«deelte Efez. 6 10 tot 20. Mevrouw Faber-De Jong uit Hjjlaard sprak over het onderwerp: „De geeste lijke wapenrusting.” In de strjjd tegen de zonde, hebben wij nodig de geestelij ke wapenrusting. Deze moeten we zelf aantrekken, door ons te "verdiepen in Gods woord. Ook het gebed is van groot belang. Ver der moeten we durven getuigen van de onnoemelijke troost, die uitgaat Gods woord. Nadat spreekster enkele vragen voerig had beantwoord, sloot zjj avond met dankgebed. hebben. Overigens komt, wat die eigen verantwoordelijkheid der gas ten aangaat, een vergelijking met ver bodsbepalingen in de algemene politie verordening e.d. hun wel enigszins scheef voor.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1