f agenda"^ Fraaie carrière van jubilerende politie-sportman Garantiebesluit gemeenteraad IJlst voor lening Mienskiphus opnieuw naar Ged. Staten Een uur kerkmuziek trok grote belangstelling Jaarvergadering „Oranjeforiening Nijlan” WYMBRITSERADEEL IJLST maar i k krachtig KORT en van J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, <KL^Z Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 120e jaargang nr. 25 Maandag 29 maart 1965 Fietser tegen auto opgereden Adres V.O. over slechte toestand Openbare School Gezellige Veurjoars-viside Auto tegen voetgangershek Expositie Willem Schrofer C.H. Kamerlid Tolman sprak in Ijlst over de kabinetscrisis Prachtige uitvoering Matthaus Passion Workum Vier Sneker bridgeteams kampioen van Friesland Zeer geslaagd zangkoren-festival te Woudsend I I om erger te voorkomen Honderd gulden voor bootdienst Staveren-Enkhuizen Aanlegbelastingverordening eindelijk goedgekeurd WATERLEIDING VOOR ONRENDABELE PERCELEN Twee uit Ni j land na audities voor AVRO-Radio :.W- SNEEKER NIEUWSBLAD van N.O.C., thans het a. i. Voorzitter was GEEN JEUGD die Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. JAARWEDDE-REGELING VAN DE WETHOUDERS BOOTDIENST STAVEREN-ENKHUIZEN Door onderlinge samenspreking is een accoord bereikt met de betrokken bou wers aan het Wjjddraai, de heren Algera, Nooitgedagt en de Vries, die geneigd zijn samen 8.000 gulden aan de gemeente te betalen voor deze aanlegbelasting. De Het laatste punt: aanlegbelasting ver ordening, thans voor de derde maal in de Raad, werd nu zonder veel omhaal goedgekeurd. GARANTIE GELDLENING „MIENSKIPSHUS” auto per- niet B. en W. stelden voor dit schrijven in hun handen te stellen voor bericht en raad. De heer Zijsling verzette zich - tegen en somde de gebreken van het schoolgebouw op. De voorzitter antwoord de dat dit alles het college van B. en W. bekend is en ook de raadsleden er mee op de hoogte zijn, dat reeds van 1958 af aan dit probleem aandacht wordt ge schonken, maar het wachten is op Den Haag. In de volgende vergadering hopen B. en W. met een voorstel en advies te komen. De heer Zijsling wilde nü reeds verder spreken en vroeg stemming daar over, hetgeen de heer de Vrijer steunde. Voor verdere bespreking stemden de heren Zijsling,. de Vrjjer en Frankena, de overige vier waren tegen, waarmee de kous af was. Dames met naaldhakjes zullen vanaf 1 april geen toegang meer hebben tot de musea in Frankrijk. Het ziet er naar uit, dat deze regel ook zal gaan gelden voor de kastelen en andere historische monu menten. htf enkele keren N.S.F.-diploma. En of dat alles al niet genoeg was, bokste hjj ook nog vier jaar en gaf hij les in deze sport en zelfs als 58-jarige won hij nog zes prijzen met kaatsen en athletiek. Zo viert hjj dus eigenlijk tegelijk zijn gouden jubileum als sportman en daar om zal het wel druk worden op zjjn re ceptie, ’s middags van 2-5 uur in Hotel de Schouw te Bilthoven. op dat waarschijnlijk deze aansluiting van uit Sneek zal plaatsvinden. Dit wordt door de I.W.G.L. zelf geregeld. De cineast Herman van der Horst is uitgenodigd zitting te nemen in de in ternationale jury voor de korte films op het komende festival van Cannes. Zijn film „Amsterdam” is eveneens uitgeno digd. Het garantiebesluit van de Raad zal opnieuw bij G. S. worden ingediend. Het „Mienskipshüs” schiet op, aldus de voor zitter en er moet geld geleend worden. De verkoop van perceel Eegracht 83 c.a. had aller instemming. De aankoop van het huis en erf van de heer W. Walinga had echter méér voeten in de aarde. Dhr. Frankena meende dat dit voorstel niet rond was, er zit méér aan vast. Wet houder Jansma onderstreepte dit en vroeg schorsing van de vergadering. Na her opening werd zonder discussie met alge mene stemmen besloten het pand aan te kopen voor 18.000 gulden. De voorge stelde aankoop van gronden van de erven F. Bruinsma vond géén tegenkanting. De heer Frankena meende dat, alles bij el kaar genomen, gezien wat er mee be oogd wordt, deze grond de gemeente goed van pas komt en daardoor niet duur is. De politie van Den Helder heeft za terdag een kollektie speelkaarten, dobbel stenen, boeken en prenten uit de etalage van een souvenirwinkel verwijderd. Het materiaal zou aanstootgevend kunnen zijn voor de jeugd, aldus de politie. De verkoper is bekeurd. H foriening Nijlan.” Voorzitter was de‘en voor de 5e mei is een bonte avond heer H. S. Wiarda, die in zijn openings woord naast de vaste kern vergadering- bezoekers een tal jongeren het welkom kon toeroepen, wat hem, naar hij zei, reden tot blijdschap gaf. Verder her dacht hjj het 20-jarig bestaan der Oran jevereniging en noemde hij meerdere activiteiten. Volgens het verslag van de penningmeester de heer F. Piersma bedroegen de ontvangsten 1564,12, :1e uitgaven 1454,39, zodat nog in kas was 109,73.. Gevraagd werd of niet elk jaar een dorpsfeest gehouden kan worden doch de voorzitter antwoordde, dat dit niet mogeljjk is met het oog op de financiën. Een vraag naar aanleiding van de uit geloofde prijzen, werd door de voorzit ter beantwoord. De bestuursverkiezing duurde nogal enige tijd, omdat de heren S. D. Bakker en E. Piersma voor hun functie hadden bedankt, terwijl de heer G. Breeuwsma, die periodiek aftrad, her kiesbaar was. Deze werd bjj de eerste stemming herkozen en nam zijn herbenoeming aan, wat met applaus werd beantwoord. Na de De Belgische componist-dichter-schrü- ver Emiel Hullebroek is op 87-jarige leeftijd te Liedenkerke overleden. Hjj was een van de bekendste Vlaamse com ponisten en schreef volksliederen, can tates, symfonieën en operettes. Hjj richt te in 1922 de Belgische Buma op. Op de Grand National, ’s werelds zwaarste paardenrace, zaterdag voor de 124ste keer in Engeland gehouden, over een afstand van 7.216 meter, gingen 47 paarden van start, slechts 14 haalden de finsh. Vijf jockeys moesten na afloop naar een ziekenhuis, twee van hen had den een beenbreuk, één kneusde enkele ribben, een vierde kreeg een hersenschud ding. Er hoefden deze keer geen paar den afgemaakt te worden, en van de be rijders zal niemand invalide blijven. Dit punt inhoudende een verhoging tot 1700 gulden per jaar, had bij lange niet de instemming van de heer Wassenaar. Lange tjjd is het wethouderschap hier in IJlst, ze betoogde deze, voor een spelde- prik uitgevoerd. Niemand weet dat beter dan mjjn persoon. Gezien de financiële positie onzer gemeente, acht ik het niet verantwoord, deze salarissen thans op het voorgestelde peil te brengen. De spre ker vond geen bijval en daarmee was ook deze kous afgebreid. De mededeling over het, althans voorlopig, niet plaatsen van een telefooncel in IJlst werd door de raad met spijt geïncasseerd. De pun ten verordening rioolrecht en wijziging gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en gemeente werken werden vlug afgehandeld. De Groninger vereniging alhier hield vrijdagavond haar veurjoars viside in de toneelzaal van Hanenburg, die druk be zocht en zoals steeds zeer gezellig was. De jeugd vanaf 16 jaar voor de eerste maal uitgenodigd, was ook behoorlijk ver tegenwoordigd Onder de aanwezigen bevonden zich ook afgevaardigden van de zustervereni gingen te Drachten en Heerenveen, als mede het bestuur van de Krite Suits, die speciaal door voorzitter J. H. Klaibeda werden verwelkomd. Nadat gezamenlijk eerst het Groninger en daarna het Friese Volkslied was ge zongen, voerde de eigen toneelploeg on der regie van de heer B. van Bekkem op het toneelspel in drie bedrijven ,,De Laidjeszanger” van Jan Bus, een versie van het uit het Nederlands overgezette Friese stuk van die naam. De heer Van Bekkem speelde zelf ook de hoofdrol. In het eerste bedrijf kon hjj niet goed los komen, maar daarna ging alles vlot. Ook de anderen leverden goed spel van wie mevrouw Van Gosliga evenwel een extra pluim verdient. Vanwege een klei ne inzinking ontstond ’s middags het ge vaar dat zjj niet zou kunnen spelen, waardoor de gehele uitvoering dubieus werd, maar gelukkig knapte de dokter haar zover op, dat ze niet alleen op de planken kwam, maar door haar spel de toeschouwers bijzonder boeide en hun een extra applaus ontlokte. Na afloop bleef men nog een tijdje ge zellig bjjeen met pianomuziek van Han Riphagcn, leuke praatjes van Henk Stuurop en een dansje. Raad verheugde zich er in, dat deze hangende kwestie aldus tot een einde is gebracht. Bjj de rondvraag vestigde de heer Stienstra de aandacht op de slechte toe stand van de straten. De voorzitter: Staat bovenaan op onze werklijst. De heer De Vrijer vroeg of reeds voldoende publicatie aan het kampeerterrein is ge geven. Hierop antwoordde de voorzitter dat B. en W. hierover geschreven hebben aan de A.N.W.B,.. Er wordt aan gewerkt. De heer Zjjsling vroeg wat op korte ter mijn gedaan kan worden in het uitbrei dingsplan. B. en W. doen wat ze kunnen, luidde het antwoord van de voorzitter. Na de vergadering bekeek de Raad gezamenlijk het interieur van de openba re lagere school. het gebodene nogal uiteen. Verschillen de factoren kunnen hierbij mee- of te genwerken. Wjj denken in dit verband allereerst aan de leiding. Is de dirigent capabel en heeft hjj aandacht voor stem- vorming, dictie, voordracht, nuancering adembeheersing, etc.? En kan hij zjjn heterogeen stemmenmateriaal omvor men en kneden tot een bruikbare „koorpasta”? Ja, en... de verwachte te genstelling willen we niet graag uitspre ken, daar vele koren uitstekend voor de dag kwamen, maar toch verdienen ge noemde punten bjj enkele koren nog de nodige aandacht, met name een juiste articulatie en een logische tekstdec'i- matie. Zo mag het anno ’65 toch zeker niet meer voorkomen dat onbetoonde lettergrepen een extra (onlogische) duw meekrjjgen! Nog eens, het gesignaleerde euvel was niet overheersend. Daartegenover heb ben we genoten van beschaafde, soms zeer goed-gecultiveerde koorzang, waar bij veel aandacht besteed werd aan klank en zuiverheid. Over de aansluiting onrendabele perce- celen op de waterleiding kwam de boer derij, bewoond door de heer Kingma, ter tafel. Deze werd nl. in het voorstel niet genoemd. De voorzitter antwoordde hier- De kerkconcerten, georganiseerd onder het motto „Een uur kerkmuziek” mogen zich in een opmerkelijke belangstelling verheugen. Het organiserend comité heeft eer van het werk. Ook gisteravond was de Zuiderkerk bijna geheel gevuld met een belangstellend en aandachtig luiste rend publiek, waarvan ook „de provin cie” haar aandeel leverde. Met drie koralen uit Bachs Johannes- passie werd begonnen. Uitgevoerd door COV als vokaal en strijkorkest als instru mentaal koor met orgelcontinuo. De op stelling van het koor was niet ideaal. De mannenstemmen bleven, ondanks ver sterking van buiten, te veel op de achter grond. De orgelcontinuo van G. Berg- stra was hinderlijk zwaar van registra tie, ook in de andere werken. Continuo- spelen is nu eenmaal een vak apart. H. Algra’s interpretaties van de fermaten is intussen alweer verouderd. Zijn in tenties waren aanvankelijk wat onduidelijk. Begeleid door G. Berg- stra op het blijkbaar in niet al te beste staat verkerende orgel, voerden de so listen Akke Zwart, sopraan, en Truus Ket, alt, twee duetten uit Handels Judas Maccabeüs uit op zeer te waarderen wijze. De eigenaardige akoestiek speelde hier parten. In de vertolking van Handels suite door strijkorkest J. Wielenga gaven de celli net iets te veel. H. Algra leidde het ensemble bezielend. Antonio Vivaldi werd ca 1675-’78 geboren en overleed in be hoeftige omstandigheden te Wenen in 1741. Hij werkte in Venetië als vioolpedagoog en -virtuoos en heeft grote invloed gehad op de viooltechniek. Hij was de beroem de tijdgenoot van Handel en Each, welke laatste van minstens vier van Vivaldi’s vioolconcerten orgeltranscripties maakte. Zijn werken verschenen onder meer te Amsterdam. Behalve vee] opera’s en orkestwerken Gistermiddag omstreeks vijf uur is op de Leeuwarderweg.de 28 jarige Joh. v. d. Meulen, wonende in de Schoolstraat alhier, die op de fiets van de Groene- dijk kwam, tegen de achterkant van een passerende auto opgereden. Hij kwam boven op de auto terecht, brak zijn lin kerarm en liep ook een hoofdwond op. Nadat dokter Van den Heuvell de eerste hulp had verleend is de jonge man mt de politie-ambulance naar het St. An- tonius Ziekenhuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. De competitie van de Nederlandse Bridgebond afdeling Friesland is vorige week woensdagavond in Oosterwolde beëindigd. In deze competitie behaalden de Sneker deelnemers opmerkelijke re sultaten, nl. vier kampioenschappen. Kampioen van Friesland in de hoofd klasse werd het team Ubbink-Velle- man, van de eerste klasse de h.h. Kees Silvius en Vis Jr., van de tweede klasse mevr. Kroon en de heer N. Silvius en in de derde klasse mevr. Pop en drs. P. Aukema. Tweede in deze klasse werden mevr. Kroon en haar zoon Herman. I Woensdagavond heeft in Workum in de Ned. Herv. Kerk de jaalijkse uitvoering plaatsgevonden van de Matthauspassion. Onder leiding van dirigent P. Post zon gen de beide koren „Concordia” (P. Post) en het Leeuwarder koor „Res Par- vae Crescunt” (dir. Jac. Bos) zeer in dringend en diep doorvoeld. Een talrijk publiek genoot van deze voortreffelijke uitvoering, die muzikaal werd vertolkt door het Frysk Orkest. De solisten brachten hun partijen op zeer goede wijze, al valt bij het beluisteren van de alt Antoinette Blom, de stem van Aafje Heynis moeilijk te ergeten. De sopraan Germaine Stordeau klonk wat stemkwaliteit aangaat beter in het twee de gedeelte dan in het eerste. De verdere solisten waren Arie de Rijk, Christus- partij, die telken jare beter wordt; Ge rard Honig, evangelist, die over een zeer fraaie stem beschikt; Leo Rom- merts, bas en Reinier Schweppe, tenor, die beide in de kleine partijen zeer goed op dreef waren. De instrumentale solisten le violist Jo seph Conrath, Jan Schoo idem, Leon Bendien, fluit, J. Harshagen hobo, P. Timmers, viola de gamba, mevrouw Ja coba Kueter-Zwager, clavecimbel, en me vrouw Gr. Talsma-Kalsbeek orgel, gaven alle gave vertolkingen, die op voortref felijke wijze bijdroegen tot een wederom magistrale uitvoering. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS schreef hij kerkelijke werken, o.a. can tates, een Magnificat (eerst onlangs voor het eerst in ons land uitgegeven) en het prachtige Gloria voor vierstemmig koor en orkest. Laatstgenoemd meester werk prijkte als slotnummer op het pro gramma. H. Algra leidde nu duidelijk en be heerst, met als resultaat een aanvaard bare verklanking van het geheel. Akke Zwart en Truus Ket solieerden treffend, terwijl A. Dijkstra, hobo, aparte vermel ding verdient. Het koor was volgzaam, het orkest gaf wat het kon geven. De dames-koristen waren soms aan de felle kant. Het Comité Sneker Kerkconcerten kan terugzien op een goed geslaagde avond en met belangstelling zien we uit naar een volgend concert. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handeisadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het onderwerp Bootdienst Staveren- Enkhuizen, waarvoor om deze dienst te handhaven van de gemeente IJlst hon derd gulden voor 1965 wordt gevraagd had niet direkte tegenkanting, alleen de heer Frankena zag er niet veel positiefs in, het was uitstel van executie meende hij. De honderd gulden werden toege staan. De kosten onderwijs van de drie plaatselijke scholen werden vastgesteld op 72 gulden per leerling. De kleuter school ontvangt ƒ14,90 per leerling, ge rekend naar een gemiddeld aantal leer lingen over 1964 77,5 x 14,90 f 1.154,75, terwijl het bestuur voor onderhoud van de gebouwen e.d. een bedrag van 3% x 955 3.342,50 ontvangt. De wijziging salarisverordening ge- meentepersoneel per 1 januari 1965 werd zonder discussie aanvaard. Vrijdagavond sprak in de ledenverga dering van de CH Kiesvereniging te IJlst de Friese vertegenwoordiger in de Twee de Kamer, de heer Tolman, over de ka- binetskrisis. Hij stelde voorop dat de formatie van een kabinet niet gemakke lijk is, maar dat hjj persoonlijk zeer in genomen is met de heer Cals als forma teur die terzake zeer deskundig is. Toch durfde hij het nog niet aan te voorspel len dat de heer Cals wel zal slagen. Daarvoor zijn er nog te veel haken en ogen in de affaire om scheuren te ver oorzaken. De Kamerleden waren volgens spreker verrast door de kabinetscrisis. Niemand had dit direct verwacht. In de regering bleek men het echter niet eens te zijn over het radio- en televisievraagstuk, dat in 1963 ook al was genoemd maar toen naar achteren is geschoven. De CHU, aldus de heer Tolman, is voorstander van voortzetting van het beleid dat het kabinet-Marijnen heeft ge- oerd, en hjj betreurde het in hoge mate, dat de CH thans buiten spel staat, te meer omdat geen principieel verschil ot inzicht hier een rol heeft gespeeld. Het is thans afwachten of de heer Cals zal slagen met de formatie KVP, PvdA en AR, afwachten Ook wat de komende dagen de CH zullen brengen, zo besloot de heer Tolman. Naast het Gregoriaans hoorden we werken van Palestrina, Gallus, Clemens, Scariati, Bach, Bruckner, e.a., in ge mengd- en Mannenkoo^bezetting. Bjj deze formaties misten we de jeugdkoren. In elke plaats een jeugdkoor vormen zou zeker ideaal zjjn, temeer daar vele zangverenigingen een tekort hebben aan jonge, frisse stemmen. De oude, maar trouwe, generatie domineert, doch dat is momenteel een algemeen verschans Het festival, dat ingezet werd met sa menzang, werd op dezelfde wijze beslo ten,. J.il. Maandag 29 maart Vergadering Actie Comité Sneek in Café „Onder de Lin den”. Dinsdag 30 maart ’s morgens 10 uur op de Veemarkt Hengstenmonstering. l'iisdei 30. woansdei 31 maert en tongers- dei 1 april Utfierings Krite Snits mei ’t bljjspul „In foarlik bern”, oerset troch B. Westra. Donderdag 1 april Openings-oriëntatierit M.A.C. „J.C. Visser” voor auto’s, mo toren en brommebs. Start 20 uur bjj Hotel Bonnema. Zaterdag 3 april ’s morgens van 10.00 12.00 uur Openbare les in de Christe lijke Technische School, Van Schou wenburgstraat 19. Dinsdag 6 april Vergadering van de Raad der Gemeente Sneek (Behandeling van de begroting). Aanvang ’s avonds 7.15 uur,. Zaterdag 10 april ’s middags van 2—4 uur Openbare les met tentoonstelling in de Technische School, Kloo'tersti at. Donderdag 15 april Uitvoering Matthaus Passion in de Martinikerk te Bols ward. Aanvang ’s avonds 7 uur. Vrjjdag 16 april Uitvoering Matthaus Passion in de Grote Kerk te Sneek. Aanvang’s middags 2 uur. Vrijdagavond en zaterdagmorgen zijn in hotel „De Groene Weide” te Leeuwar den AVRO-audities gehouden voor jongelui, die op het gebied van de lichte of zware muze talent menen te be zitten en die reeds als amateurs of be ginnende profs optreden. Een team AVRO-mensen van de radio en de t.v. en en Zaterdagavond omstreeks half zes reed de heer J.V. met zjjn personenauto, komende uit de richting Heerenveen, op de Prins Hendrikkade ter hoogte van de stoplichten bjj de Gedempte Pol, toen hij merkte dat zijn voetrem eens klaps niet werkte. Daar de heer V. zich vlak voor het zebrapad bevond en erger wilde voorkomen, (botsing met overste kende voetgangers), stuurde hij zjjn auto naar links, passeerde de linker weghelft en bracht zijn wagen tegen het voetgangershek tot stilstand. De en het hek werden beschadigd, soonlijke ongelukken deden zich voor. hebben de prestaties aangehoord beoordeeld, geleverd door solisten groepjes uit Friesland en Groningen. Hoewel de uitslagen nog niet volledig bekend zjjn, kunnen we in ieder geval wel meedelen, dat het optreden van Jouke Hoekstra, piston en Kobus Algra, bugel, beide uit Njjland, zo goed bevon den is, dat zij uitgenodigd zijn voor het maken van opnamen in Zalen Schaaf te Leeuwarden op zaterdag 3 april van 1 uur tot 6 uur in de bekende radioserie „Voor en door Amateurs” (van mr. H. Smedes), welke opnamen uitgezonden zullen worden op dinsdag 13 april van 20.45 uur tot 21.10 uur. Wie uitgekozen is (zjjn) voor een t.v.- optreden is nog niet bekend. applaus werd beantwoord, drie stemmingen werden gekozen heren S. Hiemstra en K. Kramer, die dit eveneens accepteerden. Koninginnedag, 4 mei en 5 mei Over deze punten is lang en breed gepraat en de meningen over de wijze van feestvieren en herdenken liepen nog al uiteen. Op 30 april wilde men overdag geen aktiviteiten, maar ’s avonds kno- belritten houden, waaraan fietsers, brommers en eventueel auto’s mee kun nen doen. Na afloop zal er dan dansen zjjn. Alleen voor Nijlanders? Neen, zei de jeugd. Feinten en fammen moeten ook mogen komen. De heer S. Hiemstra gaf een techni sche uiteenzetting over een knobelrit. hoe moet worden gehandeld en wat wel en niet mag. Ook hierover ontstond enige discussie. Voor de ouderen werd gepleit voor een stoelendans. De heer Tj. Tjal- sma wilde bjj eventuele volksfeesten niet-leden uitschakelen van deelneming aan de spelen, maar ook hierover wa ren de meningen verdeeld, evenals over het feit dat er voor de ouderen eigen lijk niets te doen zal zjjn. Onze oud-stadgenoot de heer Johan nes Hoekstra, thans adjudant-Hoofd- sportinstructeur in het ressort Amster dam van de Rijkspolitie, viert op zater dag 3 april a.s. zjjn 40-jarig jubileum. De eerste vier jaren van 29 maart 1925 tot 29 maart 1929 diende hij bij het le regiment huzaren, daarna was hjj steeds bij de politie. De heer Hoekstra heeft een opmerke lijke carrière als sportman achter de rug en was in vele takken van sport thuis. Dat begon al op 8 jarige leeftijd toen hij zijn eerste prijs won in een hardrijderij a la slingerkoek, en als hu zaar werd hjj in 1927 legerkampioen polsverspringen met een sprong van 9.13 m. en kampioen handgranaatgooien. Van 1 april ’29 tot 1 september ’40 was hij bij de politie in Delft en in die perio de speelde hjj rechtsbinnen in het eer ste Nederl. politieelftal dat in 1931 tegen Duitsland uitkwam. Hjj was in die tijd nl. de goalgetter van het Delftse politie elftal en maakte eens in één wedstrijd zeven doelpunten. Maar ook behaalde hij in Delft zjjn politiediploma’s met aanteke ning (2). Van 1 september 1940 tot 1 november 1946 was hij gemeenteveldwachter in Houten (Utrecht) en daarna werd hij overgeplaatst naar Montfoort, waar hij drie jaar verbleef. Op 1 januari 1949 ging hjj nl. naar Óverveen voor de opleiding tot sport-instructeur welke functie hjj thans nog bekleedt, zjj het nu als adjudant-hoofdsportinstructeur in het ressort Amsterdam, tot welke func tie hjj op 1 januari 1960 bevorderd werd, nadat hjj in 1946 reeds bij de herwaar dering Opperwachtmeester en op 1 ja nuari 1954 adjudant was geworden. In 1942 volbracht hjj ook met nog twee Friezen uit Houten de elfstedentocht per schaats, voetbalde hij als rechts binnen in Houten welke club hjj ook trainde tot aan zijn vertrek in 1946 naar Montfoort, waar hij ook geruime? tjjd trainer was van M.S.V. en van de da- mes-handbalvereniging. Hjj beoefende in die jaren meerdere sporten, o.a. zwem men, schaatsenrijden, athletiek (vooral vijf- en tienkampen), zeilen en kaat sen. In 1946 werd hij tweede in de na tionale kampioenswedstrijden van de Nederl. Politie Sportbond en in 1958 tot en met 1961 onafgebroken kampioen. In 1962 tweede en in 1963 opnieuw kam pioen. Ook liep hjj enige malen de vierdaag se van Nijmegen en in tal van andere lange afstandtochten mee, en behaalde Donderdagavond j.I. kwamen de vroe de vaderen van IJlst onder leiding van burgemeester Cazemier bijeen om een ogenschjjlijk niet zware agenda af te werken. Toch is er nog veelvuldig ge discussieerd. De belangstelling van het publiek was vrij aanzienlijk, voor het merendeel ouders die betrokken zijn bij de openbare school ter plaatse. Aan alle raadsleden was nl. door de Oudercom- missie dezer school een brief gezonden waarin zij opmerkzaam werden gemaakt op de slechte toestand waarin het ge bouw verkeert. Van 3 t.m. 20 april exposeert in het Stadhuis de Haagse kunstschilder Wil lem Schrofer portretten en andere schil derijen. Deze tentoonstelling wordt za terdag 3 april ’s middags om 3 uur ge opend met een toelichting door Drs. G. Borgers, conservator van het Letterkun dig Museum in Den Haag. Eén van de geëxposeerde schilderijen, namelijk een grote „constructivistische” portretstu die van de redactie van het literaire tjjd- schrift „Podium” (o.a. Remco Campert, Gerrit Kouwenaar en Sybren Polet) is door genoemd Museum voor deze exposi tie afgestaan. Uit het Haagse Gemeente museum, waarin zich verscheidene schil derijen van Schrofer bevinden, is aan wezig het door hem geschilderde portret van de bekende kunstcriticus Jos. de Gruyter. Willem Schrofer, geboren in 1898 te Scheveningen, studeerde aan de Haag se Academie voor Beeldende Kunsten, aan welke instelling hij later vele jaren leraar was, evenals aan de Amsterdam se Kunstnijverheidsschool. Schrofer ex poseerde o.a. in Parijs en zeer onlangs in de Haagse Kunstkring, waarvan hjj lid is evenals van Pulchri Studio. Een deel van zjjn werk draagt een monumen taal karakter, o.a. het genoemde Po- dium-portret en een uit 1956 daterend groepsschilderij van acht Amsterdam se hoogleraren, in opdracht gemaakt. Veel van zijn werk bevindt zich in par ticuliere verzamelingen. Gezien het bij zondere karakter van deze tentoonstel ling mag een grote belangstelling wor den verwacht. Op deze expositie is de bekende Rjjks- subsidie-regeling van toepassing, dit inhoudt dat het Rjjk 30 percent in de aankoopprijs bijdraagt. De meeste koren, aangesloten bjj de Federatie van Zangverenigingen in de gemeente Wymbritseradeel, waren vrij dagavond aanwezig in het nieuwe dorpshuis „De Driuwpólle” te Wouds end, voor het jaarlijkse festival. Wij misten echter de koren uit Blauw huis, Abbega en Scharnegoutum, doch het bleek, dat deze verhinderd waren. „Wy sjonge foar üs plesier”, aldus de voorzitter, de heer M. Lootsma van Scharnegoutum, die in zjjn openings woord de vele aanwezigen, onder wie ook het hoofd der gemeente, burgemeester van Hout, hartelijk welkom heette. De deelnemende koren zorgden samen voor een zeer afwisselend programma, dat, ook wat de keuze der stukken be treft, zeer acceptabel leek. Wat de kwantiteit aangaat was Woudsend vertegenwoordigd met drie koren en verder waren er de zangvereni gingen uit Heeg (2), Gauw, Oosthem, Hommerts-Jutrjjp, Njjland, IJsbrechtum en Oppenhuizen-Uitwellingerga. En de kwaliteit? Vanzelfsprekend liep Op 4 mei zal er weer een dodenher- Folsgare Donderdag jl. werd in „Het Wapen van i C Wymbritseradeel” te Nijland de jaar- denking worden gehouden, gevolgd door vergadering gehouden van de „Oranje- kerkdiensten in Njjland en gepland, ’s avonds in „Het Gebouw” waar sprekers zullen optreden met „her inneringen uit de bezettingstijd.” De jon geren wilden dat er overdag ook iets zal gebeuren, b.v. een optocht of i.d. De vraag of de sprekers op de bonte avond een vergoeding krijgen werd ontkennend beantwoord. Bij de rondvraag werd gevraagd naar het uitsteken van de vlag op de toren. Dat lijkt op niets werd gezegd. De heer Cnossen antwoordde hierop ,,’t Is in hie- le toer om de flagge op ’e toer to krjj- en”, waarna de voorzitter de tegen woordige situatie toelichtte. Muziek op de toneelavond, entreegeld, draaimolen en zweef bij eventuele feestelijkheden wa ren punten die de revue nog passeerden alvorens de vergadering werd gesloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1