Waterpoort - krabbels Groeiende dreiging in Vietnam Romantiek jachtige tijd I 1 I 1964 voor Aktie Comité een voorspoedig maar zeer druk jaar Tl xr .4 w aw f öMl IJLST K 1 i i BUITENLANDS OVERZICHT l X van in t en i a ff I t t I i f t Raad Sneek vergadert dinsdag zes a Officieel Orgaan DS1 fel de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL A r* Donderdag 1 april 1965 120e jaargang nr. 26 Hl J •u otj Geslaagd Eerste grutto-eieren 1 z,i ACTIE TEGEN KU KLUX KLAN P.f Jehovah’s Getuigen te Ijlst Benoemd it c Priisfraech Rely Jorritsma-founs Ds B. C. J. Rijnders 60 jaar predikant BW Hei Sneeker Nieuwsblad is een Grote aangifte voor stierenkeuring te Sneek tel Kapelaan Bary naar Enschede vertrokken Dorpsbelangen’ Oudega-W vergaderde gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het kraaienest in de hoge eikeboom achter het Belastingkan toor aan de Wijde Burgstraat, in het hartje van de stad dus, en goed zichtbaar vanaf de Ged. Pol, wordt door een Kraaie-echt- paar weer voor gebruik gereed gemaakt. Ze vliegen de gehele dag af en aan, maar werden tijdens een rustpauze door onze fotograaf geknipt. Het nest zit er al enige jaren, maar wij kun nen uiteraard niet weten of het steeds door hetzelfde paartje bewoond werd en nu weer zal worden. Zelfs de telelens waarmee dit voorjaarsbeeld werd genomen, kon dat niet onthullen omdat alle zwarte kraaien nu eenmaal zwart zijn. landbouwer mt Oosterbierum (Barradeel), gezeten in een door twee paarden getrokken trouwcoupeetje, naar het raadhuis van Wvmbrit- seradeel om daar in de echt te worden verbonden. De zesentwintig jarige bruidegom die lid is van deze rijvereniging en zijn 23-iariae bruid, die verpleegster was, gaven er blijk van gevoel te hebben voor romantiek m deze jachtige tijd, want zij waren de enigen die in een Koetsje naar het stadhuis togen. De familieleden reden in moderne opgewekt Wagens’ waarin paardekrachten door motoren worden Vrolijk wuifde het bruidspaar naar onze fotograaf na de huwelijks- vottreKKing voor het in het koetsje stapte, en het trok veel bekijks. SNEEKER NIEUWSBLAD JgC- G. Bosch. STRIJDGAS verluidt, weinig succes heeft ge- mars van Selma naar Montgome- WIN UW BUURMAN.' In „De Wip” het orgaan van de wezen zeer •Wv trouwbare nairen te Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. liever niet aan de oorlog herinnerd van de jongeren hebben ook velen genoeg van voortdurend herinnerd een verjaringstermijn; Aan de Vrjje Universiteit van Amster- dag slaagde voor het kandidaatsexamen economie de heer A. Slob te Sneek. De heer A. Kooistra te Stiens bericht te, dat daar gisteren in het reservaat al twee eieren van de grutto (skries) in een nest aangetroffen werden. In vroe ge voorjaren is dat wel meer gebeurd, zoals verleden jaar nog op 30 maart een ei onder Oldeboorn. Morgen, 2 april, zal het zestig jaar geleden zijn, dat ds. B. J. C. Rijnders uit Hilversum, oud-zendingsdireeteur van de verenigde Nederlandse Zendingscorpora- ties te Oegstgeest, in zijn eerste gemeen te Wapenveld in de classis Harderwijk werd bevestigd als predikant in de Ne derlands Hervormde Kerk. Dit geschiedde door zijn schoonvader, wijlen ds. E. B. Gunning, toen nog predi kant te Oosttiem. Ds. Rijnders heeft als zendingsdirec- teur voor de oorlog meermalen de zen dingsrede gehouden op de najaarszen- dingsdagen die in die tijd in een van de dorpen rondom Sneek werden gehouden. Hoewel het aantal leden dat momen teel 110 bedraagt niet onbevredigend is, zjjn er toch nog altijd veel winkeliers die zich afzijdig houden. In ’t bijzon der op de Oosterdijk. Onder het motto „win Uw buurman” zal alsnog getracht worden het ledental op te voeren. BEVRIJDINGSFEEST EN MOEDERDAG Op de terreinen van de N.V., Snee- ker Jachthaven staat iets nieuws te gebeuren. Zaterdagmiddag 10 april tussen half drie en vier krijgen de aandeelhouders voor de eerste maal in de 53 jaar dat de N.V. Sneeker Jachthaven nu bestaat de gelegen- en de Vooral ook, omdat met de Paasdagen al de eerste wedstrijden worden ge houden. Wij hebben een voorspoedig jaar achter de rug, als zakenlieden maar ook cl» comité zei de heer W. Binnema, voor zitter van het Aktie Comité, maandag avond in de matig bezochte jaarverga dering. Maar volgens het jaarverslag van de secretaris de heer P. Postma was het ook een zeer druk jaar, waarin het bestuur zich het vuur uit de sloffen heeft gelopen om de vele zaken te be handelen, o.a. de enquête over de win kelsluiting, de Wipfeesten, de intocht van St. Nicolaas, het plaatsen van de Kerst boom, de vertegenwoordiging bij jubilea, de opening van zaken enz. dat dit te veel van zjjn tijd vraagt. Be sloten werd dat het bestuur zal overwe gen of een gedeeltelijke combinatie van het secretariaat met het penningmees terschap mogelijk is. worden aan de schuld van de ouderen. Bucher, de liberale minister van justitie, die tegen de verlenging had gepleit, trad af. Ondanks bezwaren van de li berale coalitiegenoot, die de post tot sep tember ad interim bezet had willen zien, benoemde Erhard de chr.-demo- craat Weber in de plaats van Bucher. Van de liberale dreigementen is nog niet veel gekomen. Dinsdagavond zes april komt de ge meenteraad van Sneek in raadsvergade ring bijeen. Behalve de begrotingsbe handeling (sectierapporten en memo rie van antwoord van b en w) vermei It de agenda enkele wijzigingen in de be groting van 1965. Deze wijzigingen heb ben betrekking op het leningfonds, en kele takken van dienst en op de Cruy- cebroedershof. - s Nogal wat beroering heeft de Ameri kaanse verklaring gewekt, dat drie maal in Zuid-Vietnam gebruik is ge maakt van gas in de strijd. Weliswaar is dit gas niet dodelijk, zoals de gassen uit de eerste wereldoorlog, en maakt het de slachtoffers alleen maar misse lijk, wat altijd nog prettiger is dan te worden gedood of verminkt door explo- sieven en napalm, maar het woord gas heeft een uiterst slechte klank en het is propagandistisch van de Amerikanen uiterst dom geweest ook zelfs dit onscha- deljjke gas te gebruiken, dat bovendien naar had. De ry in de Amerikaanse staat Alabama heeft een indrukwekkend slot gehad. In een lange rij trokken de betogers op In Ceylon heeft mevrouw Bandaranaike de enige vrouwelijke premier ter we reld, een verkiezingsnederlaag geleden en haar links georienteerde vrijheids partij is van 75 op 41 zetels gekomen, terwijl de meer conservatieve eenheids partij van 30 op 66 zetels is geklommen. Haar leider, Senanayake, heeft nu ook een regering gevormd. Men zal, moeten afwachten of dit op een scherpe koers- wending uit zal lopen. In elk geval is nu de principiële achterdocht tegen de Westelijke landen uit de Ceylonese poli tiek verdwenen. Voor de districtsstierenkeuring van de Provinciale Commissie voor de Veefok kerij is opnieuw een reorganisatie door gevoerd, wat wederom tot een inkrim ping van het aantal keuringen heeft ge leid. Het district Bolsward is nu bij Sneek gevoegd, wat een bijzonder grote aan gifte (82) voor de keuring in Sneek op donderdag 15 april tot gevolg heeft ge had. Voor de keuring in Leeuwarden op 14 april zijn maar 57 stieren aangegeven. LIBERALE WINST In Engeland houdt het spel van de tussentijdse verkiezingen de aandacht altjjd gaande. Bij overlijden van een parlementslid of bij vertrek moet het kiesdistrict een nieuw parlementslid kie zen en uit de uitslagen wil men vaak af lezen hoe het met de populariteit van de partijen gesteld is. De zetel van oud- minister Butler, die in de adelstand is verheven en nu in het Hogerhuis zitting heeft, bleef behouden voor de conser vatieven, zjj het dan dat hun stemmen tal daalde, al was het niet zoveel als in een ander district, dat verloren ging aan de liberalen, die nu met tien man in het parlement zitten. Het verschijnsel heeft zich al eerder voorgedaan, dat de kiezers uit protest tegen de grote partijen op de liberaal stemmen, maar een aantal van deze liberale kiezers vloeit weer terug wanneer in algemene verkiezingen in feite om de kleur van de regering wordt gestemd. De conser vatieven nemen dan geen risico, dat Labour profijt zou kunnen trekken van hun steun aan een liberale kandidaat, en omgekeerd. De uitslagen van de vorige week duiden erop, dat de conservatieven nog steeds de wind niet mee hebben. CEYLON Dé heer K. Smink te IJlst is met ingang van heden benoemd tot E-besteller P.T.T. in vaste dienst aldaar. Foar de priisfraech 1964 fan it Rely Jorritsma Founs binne 32 forhalen en 26 fersen ynstjürd. De jury, dy’t dit work to bioardieljen kriget, bistiet üt de hearen G. Koelstra to Leiden, drs. L. H. Bouma en drs. G. Abma, beide to Ljouwert. bezoeken. Doel van dit bezoek is haar behulpzaam te zijn, opdat de verkondi gers in het hun aangewezen gebied hun predikingswerk doeltreffender zullen kun nen verrichten. Zondag, 11 april hoopt de heer Steen kamp in Ijlst een lezing te houden over het onderwerp „Laat u zich in uw leven door religie leiden?” Zondag is in hotel Hanenburg een af scheidsreceptie gehouden ter gelegen heid van het vertrek van kapelaan L. P. V. Bary, die met een onderbreking vijf jaar hier in Sneek is geweest. Ka pelaan Bary heeft een standplaats ge kregen in een vrij nieuwe parochie in Enschede, bij bouwpastoor Feien van de Parochie van de Heilige Geest. In zijn plaats is in Sneek gekomen kapelaan Feien, een broer van genoemde bouw pastoor. Tijdens de druk bezochte receptie werden kapelaan Bary vele persoonlijke geschenken en een geschenk onder cou vert aangeboden. Op een kantoor werd dinsdagmor- dwars door het Lemmerwegkwartier gen gesproken over kievitseieren en loopt en een obstakel voor de tende- de hengstenmonstering. Hoeveel werd ren vormt als ze naar de speeltuin er gevraagd. Twaalfhonderd was het gaan of er vandaan komen. Uit het antwoord. Andere collega meende 1200 contact met het gemeentebestuur is paarden en haastte zich naar zijn echter gebleken, dat ook aan de west- vrouw. Mooi schouwspel voor haar kant al een behoorlijk terrein voor en de kinderen. Vrouw kwam teleur- een speeltuin is gereserveerd. Maar gesteld thuis. Geen paard op de markt waar de inrichting hiervan weer door gezien. Zelfs de twaalf hengsten niet, de bewoners zelf moet geschieden, volgt op deze mededeling een krach tige oproep, voor zover nodig, lid te worden van de vereniging. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post ƒ4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Het was de bedoeling dat tijdens de komende bevrjjdingsweek voor de leerlingen van de middelbare, ulo-, heid tijdens een rondgang door de ha- technische en huishoudscholen alhier de verzetsfilm „De Overval” zou wor den gedraaid. Dit bracht echter moeilijkheden mee, zoals later bleek, en daarom is het van houd aan schiphuizen en wallen, met het Voormalig Verzet. Er zijn in Ami- des morgens twee en des middags twee, Dinsdagavond kwam de vereniging Dorpsbelangen Oudega-W. in Ons Ge bouw in vergadering bijeen. Voorzitter R. de Groot kon een groot aantal bezoe kers welkom heten. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er een ba tig saldo van 1.189,42 was; de secreta ris las de notulen en het jaarverslag voor. De kascommissie stelde bij monde van de heer T. Tiesma voor, de penning meester décharge te verlenen. De heer E. A. Oord werd als bestuurslid ge kozen. Hierna werden diverse onderwerpen naar voren gebracht en door de voorzit ter behandeld. In het dorp is nog niet veel gebeurd, maar de hoop bestaat, dat het beter wordt. De nieuwe school is zo goed als klaar, er is gelukkig meer in wording. Over deze aangelegenheden werd nog veel gesproken. Secretaris Zandstra bracht in de rond vraag de weg SneekIJlstKoudum ter sprake. Ook over deze weg werd veel gezegd. Opgemerkt werd, dat de weg ook in Oudega moet komen, iets waar van de vereniging voorstander is. Hierna sloot de voorzitter deze geslaagde bijeenkomst. De vele aktiviteiten kwamen ook tot uiting in het jaarverslag van de penning meester de heer D. van der Werf, dat aan ontvangsten 11.360.93, (met inbe grip van het saldo kas ad 38.35 en 't saldo bank ad 1.121.05) vermeldde en aan uitgaven 6.299.83. De saldi bedroe gen thans resp. 88.22 en 4.972.88, maar er moet voor de Kerstboomverlichting nog 226.50 worden betaald. Een der leden wees op het hoge be drag dat betaald is aan stroom voor de extra verlichting van de winkelstra ten, nl. 843.08. Hü vroeg zich af wat dat nu dit jaar wel zal kosten nu de stad in de feestweek nog veel meer verlicht zal worden. Dat zal nu 5-6000 gulden worden, ant woordde de voorzitter, want er komt driemaal zo veel verlichting en deze zal ook driemaal zo lang branden maar de stroom zal nu 14 cent kosten. Het co mité heeft 3000,- gestort in de kas van het verlichtingscomité onder voorwaar de dat de leden ook 3000,- 30,- per lid) inbrengen. Het bestuur is echter niet ontevreden. Het grootste deel is al gestort en het vertrouwt, dat de rest er ook zal komen. In elk geval deed hij een dringend beroep op de leden die nog niet bijdroegen dit nu spoedig te doen. Wat de verlichting zelf betreft is het doel ook al bijna bereikt. De penningmeester merkte nog op dat zjj er dit jaar wel uit komen, maar vol gend jaar zal de bijdrage van de leden verhoogd moeten worden. Bjj het punt bestuurswijziging deelde de voorzitter mede, dat de heer Van der Werf opnieuw te kennen heeft gege ven dat hij van zijn baantje af wil om- Van het mooie weer op de afgelo- de,Raad van Beheerjn de plaats van genoten gebruik gemaakt om met hun voorgesteld de heer E. Wierstra. Voor het eerste heeft het comité dui zend gulden toegezegd. Wat de eigen akties betreft wordt gedacht aan een bijzonder welkom aan de klanten door het aanbieden van een versnapering die tijdens de oorlog erg schaars was en bij aankoop van 10,- of meer van een kop koffie of i.d. wat nog met de leden van Horeca besproken moet worden. Verder zullen vier fraaie speldjes be schikbaar worden gesteld, resp. van de Waterpoort, een boerderij, een Friese sjees en een zeilboot. naar het regeringsgebouw in Montgo mery om gouverneur Wallace een peti tie aan te bieden, waarin werd aange drongen op gelijke rechten voor de ne gers om op de kieslijsten te worden ge plaatst. Wallace was afwezig, maar de klem van de betogers zal hem niet zijn ontgaan. Een betreurenswaardig incident was de dood van een vrouwelijke betoger, die verraderlijk door leden van de Ku Klux Klan is vermoord. Pres. Johnson heeft een aktie tegen de Klan aangekondigd. Hij deed een beroep op de leden uit te treden en terug te keren tot de fatsoen lijke maatschappij voor het te laat is. VERJARING Naar kievitseieren is er die dag in de omgeving van het meer ook druk gezocht, maar er zijn maar weinig gevonden. De meeste landerijen zijn nog te drassig, zo vertelde ons iemand die er meer verstand van heeft dan wij. En bovendien, aldus onze zegs- - - - - - niet meer dan vroeger. Ze trekken meer naar de hoge gronden en ook naar de IJsselmeerpolders. Aan de aanvoer bij poelier De Jong bij de brandweerkazerne was dit ook te mer- In hetzelfde blaadje wordt ook ge- ken. Er waren maar plm. 1.200 tegen wezen op de drukke Lemmerweg die 2.000 de vorige dag in Leeuwarden. «r lü Naar de heer M. Steekstra, gemeente- dienaar van de gemeente van Jehovah’s Getuigen te IJlst ons meedeelde, hoopt de heer H. Steenkamp, kringdienaar van de kring Gz. 14 op 6 april a.s. de in de cember jl. opgerichte gemeente IJlst te De Duitse Bondsdag heeft een besluit genomen inzake de verlenging van de verjaringstermijn voor misdrijven in de nationaal-socialistische tijd bedreven. De termijn wordt verschoven tot 31 de cember 1969, waarbij men ervan is uitge gaan, dat pas in 1949 alle belemmerin gen voor vervolging waren opgeheven, omdat in dat jaar de bondrepubliek pas haar soevereiniteit heeft gekregen. En kele voorstellen waren ingediend om de verjaringstermijn geheel te schrappen, maar een compromis leidde tot het hui dige onbevredigende resultaat. Zelfs dit compromis leidde nog tot moeilijkheden in de Bonner coalitie. De liberalen waren fel gekant tegen verlenging van de omdat zij vreesden, dat de rechtsstaat in verdrukking zou komen als er termijnen zou worden geknoeid, volgen. De agenda voor I ii v. met maar het is de vraag of alle liberalen uit sluitend door deze hoge rechtsopvattin gen werden geleid en of bij een aantal I niet de gedachte meespeelde, dat een (e i streep onder het verleden nog wel eens goede verkiezingspropaganda zou kun nen zjjn. Vele oudere Duitsers worden en er te Steeds groter wordt de dreiging, dat de revolutionaire oorlog in Zuid-Vietnam, die de communistische guerrillastrijders van de Vietcong voeren tegen het Zuid- vietnamese leger, dat wordt gesteund door een goede 20.000 Amerikaanse „advi seurs” en door de Amerikaanse luchtmacht, zich ontwikkelt tot een internatio nale krachtmeting. Amerika blijft bombardementen uitvoeren op Noord-Viet- nam, dat de Vietcong steunt, om dit te dwingen deze hulp te staken. Amerika hoopt dan de oorlog tegen de Vietcong te kunnen winnen. Maar Noord-Vietnam, dat onder sterke invloed van Peking staat, Iaat zich op deze manier niet dwingen. China heeft de Ver. Staten al gewaarschuwd, dat het bereid is vrijwilligers te sturen naar Zuid-Vietnam en als dat gebeurt, neemt de omvang van de oorlog weer toe zonder dat het einde ervan een stap naderbij is gebracht. De oorlog zou in dat geval steeds meer op de Koreaanse oorlog gaan lijken. De waarschuwing was niet alleen aan het adres van Washington gericht, maar had ook duidelijk een functie in de Chi- nees-Russische tegenstelling die nu al zovele jaren actueel is. Bijna gelijktij dig met de mededeling (een antwoord overigens op een oproep van de Viet cong), dat China bereid is vrijwilligers te sturen, publiceerden de Chinese bla den weer een lang artikel, waarin met veel klem werd betoogd, dat de nieuwe Russische leiders het chroesjtsjowisme, het revisionisme, het chauvinisme en het imperialisme van hun voorganger voort zetten. Rusland schaart zich, aldus de Chinezen,, met het' imperialisme tegen het socialisme, met de Ver. Staten tegen China en de andere revolutionaire lan den. De Russen verkondigen, dat zjj de revolutionaire strijd van het Zuid- vietnamese volk steunen, maar in werkelijkheid willen zjj een politiek kapitaal vergaren, dat hun van dienst moet zjjn in hun onderhandelingen met de Amerikaanse, imperialisten en dat hen in staat moet stellen hun complot te volvoeren met het oog op vredeson derhandelingen die, overigens vruchte loos, bestemd zijn de strijd van het Zuid- vietnamese volk te verstikken, zo schrij ven de Chinezen. Het is duidelijk, dat het er China om te doen is Rusland alle revolutionaire leiderschap te ontzeggen. Rusland kan dit ook niet over zjjn kant laten gaan en het moet, bezorgd als het is de goede ver standhouding met de Ver. Staten te ver storen, toch wel iets doen om een be- bondgenoot van de revolutio- blijven. Er zjjn berichten over Russische raketten in Noord- Vietnam, al zjjn die slechts defensief. An dere' berichten spreken er weer van, dat China Russische wapenleveranties ophoudt om Moskou in diskrediet t- brenfeen. Deze speldjes kosten de winkeliers 15,- per honderd, maar hierover ont vangen ze nog een circulaire. Er komt geen etalagewedstrijd, maar wel worden de winkeliers opgewekt hun etalages in de geest van de bevrijdings- tijd zo internationaal mogelijk te ma ken. Tenslotte werd nog gewezen op de mogelijkheid branche-gewijze aan de optocht op 5 mei deel te nemen. Op „Moederdag” zal aan enkele da mes, die wel geen moeder zijn, maar een moederlijk beroep uitoefenen, weer een attentie worden aangeboden. ven met de leden van de Raad van Beheer met hen te spreken en van gedachten te wisselen over de huidige toestand van water, terrein en op stallen en voor het toekomstige onder- gisteren gebeurd, nu uitgaande de daaraan verbonden financiële ge- citia vier voorstellingen gegeven, de vergadering voor totaal 2.200 leerlingen. Het bleek van aandeelhouders op donderdag 15 dat de jeugd anders op deze film rea- april vermeldt al een voorstel tot geerde dan de ouderen. Om ernstige verhoging van de huren van de beelden bv. werd soms gelachen Niet schiphuizen met 25% en open ligplaat- allen beseften blijkbaar waar het in sen. Dit zal wel in verband staan het verzet om ging, omdat ze het met het verliessaido over het afgelo- niet hebben beleefd. pen jaar, groot 50.75 en hét hoge re onderhoud dat voor dit jaar wordt geraamd op 11025.33, terwijl het vo rig jaar 8364.37 heeft bedragen. Voor de benoeming van een lid in pen zondag hebben al heel wat stad- de Raad van Beheer in de plaats van genoten gebruik gemaakt om met hun wijlen de^heer S. ^G.^ Ruiter wordt motor- of zeilboot een tochtje naar j- ]let meer te maken. Het aantal motor- boten was echter het grootst. Ande- ren zjjn druk bezig hun boot vaarklaar In De Wiu” het oraaan van de te makcn en ook op de werven heerst ?,S?an Van momenteel een koortsacbtige drukte. Speeltuinvereniging „De Lemmerweg Vooral nnk ornr1at met de PaasHneen J klaagt een vermoeide huismoeder over het gezeur van kinderen om ou- de kranten, elke dag weer aan. Meest- al is ze dan boven of met de baby bezig, zodat ze dan in paniek naar J de deur rent als de bel gaat. Het pa- pier dat de kleuters krijgen, schrijft ze, wordt in stukken gescheurd waait in de rozenstruiken voor J huizen. Een lelijke „versiering.” Daarom raadt zjj de moeders aan en dat geldt o.i. ook voor de ande- re wijken hun (jonge) kind(eren) geen oud papier te laten ophalen, er, hier lang zoveel kieviten maar het liever aan de Pier de Boer- J x J stichting te geven. v-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1