Op weg naar en in Tokio Plannen voor nieuw rusthuis Stadsfenne van Schrofer’s werk getuigt ingehoude i ophouw, vitaliteit en durf IJLST WYMBRITSERADEEL en van in Cruycebroedershof AGENDA J Tentoonstelling in Stadhuis Ter vervanging van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120ste jaargang nr 27 Maandag 5 april 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bijzondere frankeerzegel Benoemd Lenteberichten - Benoemd naar i Geslaagde feestavond Hervormde jongeren te Ijlst Merkwaardige vondst in Heeg 150 jaar Militaire Willemsorde Open Friese zeilschouw te water gelaten Sneker boksers Delfzijl Feestelijke Ouderavond Lemmerwegschool Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD AANTAL VERVANGING te Sneek. X).E. ft Lt AMICITIA - THEATER Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Dinsdag 6 en woensdag 7 april: ’s avonds 8 uur film, Lawrence van Arabië. wandeltocht over 45 km. op de veemarkt. De heer P. Laroy, hoofd van de chr. uloschool te Lemmer is benoemd als le raar Engels en natuurkunde aan de chr. kweekschool alhier. dat zeil- Ter herdenking van het feit, dat 150 jaar geleden de Militaire Willemsorde voor Moed, Beleid en Trouw werd inge steld, zal van 29 april tot en met 29 mei 1965 of zoveel langer als de voorraad strekt op alle postinrichtingen in Ne derland een bijzonder frankeerzegel ter waarde van f 1,zonder toeslag ver krijgbaar zjjn. De zegel, die werd ont worpen door de heer P. Wetseïaar te Ben- nebroek, toont een afbeelding van het ordeteken van de MWO voor de ridder der vierde klasse. Behalve de lands- en waardeaandui- ding is als bijzondere tekst opgenomen: „Honderdvijftig jaar Militaire Willems orde”. De geldigheidstermijn voor de franke- ring eindigt op 31 december 1966. De hier- bjjgaande foto werd gemaakt naar het goedgekeurde ontwerp waarnaar de ze gel zal worden gemaakt. In de tweede plaats is aan een archi- tekt opdracht gegeven een voorstudie te maken van de eisen waaraan een bejaar dentehuis zal moeten voldoen. Ook overi gens hebben b. en w. zich over de thans te dezen aanzien heersende opvattingen en inzichten bij het departement van volks huisvesting en bouwnijverheid georiën teerd. Voprts worden de op deze materie betrekking hebbende publikaties, voor zo ver deze mede tot een juist inzicht in de bouw c.a. van bejaardentehuizen kunnen Bij graafwerkzaamheden in zijn tuin vond de heer T. Vleer te Heeg een grote geglazuurde schaal. De geheel ongeschonden schaal was in een reeds totaal vergane kist verpakt en is bruin geglazuurd, waarin geel gekleurde motieven. De heer Vleer deelde ons vanmorgen mede, dat hij weer in de tuin aan het graven was Hij zal zich met een deskundige in verbinding stellen die wellicht kan vaststellen waarom het hier gaat. De vondst werd gedaan op een diepte van ongeveer een meter. Het zal wel altijd een raadsel blijven, waarom iemand in vroeger tijden de ze schaal zo diep onder de grond heeft gestopt. Jonkheit en Ropping, Kleine kracht en Ora et Labora. hebben verledén week samen aan ouders en gemeente een jaarfeest aangeboden, dat van begin tot eind goed verzorgd was. Jeugd-ouder- ling Bouma kon om 8 uur heel wat be langstellenden welkom heten. Hij was blij met zoveel mede-Ieven met dit werk. Zaterdagmiddag om drie uur hadden vele genodigden zich in het stadhuis ver zameld om één onzer prominente Neder landse schilders, Willem Schrofer, te ont moeten bij de opening van een tentoon stelling van zijn schilderijen. Deze expo sitie wordt gehouden onder auspiciën van de Sneker Culturele Raad en behalve de leden van deze raad zagen we o.a. mevr. Faber van de Fryske Kultuerried en wet houder Baayens. De voorzitter van de Culturele Raad, de heer R. J. Sipkens sprak, bij verhin dering van burgemeester Rasterhoff, een inleidend woord, waarbij hij opmerkte, dat van Sneek zeker niet gezegd kan worden, dat hier op het gebied van de beeldende kunst niets gedaan wordt. In tegendeel, vergeleken bjj andere plaatsen slaan wij hier een zeer goed figuur. Hier na was het woord aan de heer drs Gerrit Borgers, conservator van het letterkundig museum in Den Haag, die de expositie nader inleidde. Allereerst merkte hij op, dat, al lijkt het wat vreemd, een letter kundige een tentoonstelling van beeldende kunst opent, dit bjj nadere beschouwing niet zo gek is. Immers, de beeldende kunst en de letterkunde hebben elkaar wederzijds geïnspireerd, terwijl er voorts veel schilderende schrijvers en schrijven de schilders zijn, waarbij we o.a. denken aan Jacob van Looy, Kurt Schwitters, Lucebert. En al schrijft Schrofer dan niet, zjjn belangstelling voor de letter kunde is groot. Niet voor niets was het Schrofer, die in 1961 het grote schilderij van de redaktie van het letterkundig tijdschrift „Podium” maakte. Willem Schrofer werd in 1898 in Sciie- veningen geboren. In Nijmegen volgde hjj de opleiding voor onderwijzer en kwam daarna bij de marine. In deze tijd had hij kontakt met Toorop en Alma. Hij kwam hierna als leerling op de Academie voor beeldende kunsten in Den Haag, waar hij later leraar zou worden. Schrofer schildert sinds het begin van de twintiger jaren. Tot na de laatste oor log schilderde hjj, wat men zou kunnen noemen „abstrakt-constructivistisch”, dat wil zeggen: een opbouwen van kleurvlak ken en lijnen. Daarna gaat hjj plotseling figuratief werken met sterk geometrische figuren en zeer uitgesproken lijnen. Hier van zijn enkele kenmerkende voorbeelden geëxposeerd, nl. de portretten van Ernst Overbosch, dr Jos de Gruyter en Erans Dony. Deze periode duurt maar enkele jaren, waarna de expressieve vormen meer naar voren komen. In deze tijd van „dynamisch realisme” schildert hij bv. de portretten van Jopie Blote en Paul Citroen. De laatste tijd komt er weer een strakkere lijn in zjjn werk, waarvan het portret van dr Blote een voorbeeld is. Men zou Schrofer een man kunnen noe men, die tegen de draad in gaat. Hjj schildert abstrakt, non-figuratief, toen nog zeer weinigen dit deden, en toen het non- figuratisme steeds meer volgelingen kreeg, ging hij figuratief werken. Zijn werk verdraagt het niet in een bepaald vakje ongebracht te worden. Schrofer is een man, die enerzijds de spanning tot het uiterste, mannelijk, krachtig uitvecht, en anderzijds koel, celebraal schildert. Zjjn werk is gevoelig enerzijds, objectief beschouwend anderzijds. Zjjn werk getuigt van ingehouden opbouw, vitaliteit en durf. Na tenslotte de suggestie gegeven te heb ben deze expositie meerdere malen te gaan zien, eindigt spreker met een ge- De firma Joh. v. d, Meulen Zn. aan de. Woudvaart alhier heeft voor de heer J. G. Greep te Arnhem een open Friese zeilschouw met een voordek tot aan de mast gebouwd, die zaterdagmorgen te water werd gelaten, waarbij ook vele fa milieleden en vrienden van de familie Greep aanwezig waren. De doop werd verricht door een vriendin mej. J. de Rooy, die het fraaie blank eiken schip de naam „De Brunte” gaf. Het was een echt feestelijk moment toen het, gepa- voiseerd en met de Friese vlag in de mast, in zijn element gleed. De afmetin gen van „De Brunte” zjjn 6.75 x 2.20 meter en het tuig, geleverd door de fa. Gaastra alhier, is groot 26 m2. Het zal tevens met een 9 p.k. buitenboordmotor worden uitgerust omdat de familie Greep er mee gaat varen op de Rijn en daar voor kan een krachtige motor nodig zjjn. Verder zullen ze er hun vakanties in Friesland mee doorbrengen. Het spreekt echter vanzelf dat, wan neer een nieuw bejaardentehuis ter ver vanging van het „Cmycebroedershof” voor bewoning gereed is, niet de zeker heid bestaat dat op dat ogenblik alle be woners voor toewijzing van een plaats daarin in aanmerking zouden kunnen ko men. Het gemeentelijk verzorgingshuis „Cruycebroedershof” dat slechts een be perkt aantal jaren deze naam draagt was aanvankelijk, toen het als weeshuis buiten gebruik werd gesteld bedoeld als stadsarmhuis. In overeenstemming met de opvattingen van die tijd werd het ingericht en bestemd om in de eerste plaats aan ouden van dagen, die zelf niet in hun huisvesting en/of hun onderhoud konden voorzien, onderdak en verzorging te verstrekken. De opname werd echter niet beperkt tot gezonde ouden van dagen. Ook jongere personen, die geestelijk gestoord waren of overigens niet zo volwaardig waren, dat zij zich in de vrije maatschappij konden handhaven of wier verzorging verloren was gegaan door het overlijden van ouders of aanverwanten, ontvingen in het „armhuis” een verzor ging vanwege de plaatselijke gemeenschap. De bewoners vormden dientengevolge een heterogeen gezelschap waardoor een bepaald stempel op het verzorgingshuis werd gelegd. De inrichting van het tehuis is in beginsel nog steeds afgestemd op de vroegere thans geheel verlaten opvattingen in deze. bezwaar tegen dit voornemen aangevoerd, dat bepaalde categorieën van de in het „Cruycebroedershof” verzorgden vanwe ge hun onmaatschappelijk gedrag, hun geestelijke stoornis, het gemis van eigen schappen om zich zelfstandig te hand haven of anderszins niet voor opneming in een modern bejaardentehuis in aan merking zouden komen. vermaak vertelde. Ook heeft het wel eni ge strubbelingen gegeven, dat de deel nemers van de ene ploeg niet bjj die van de andere mochten zitten, wat vol gens een oud gebruik wel, maar hier niet was toegestaan. De zeilers, kano vaarders en wielrenners waren in het Olympisch dorp ondergebracht, de an deren in Tokio. Later bleek echter dat de ploegen bui ten Tokio veel meer contact hadden met de bevolking en daarom achteraf bljj wa ren niet in Tokio te zjjn gehuisvest. Fantastische ploeg Het spreekt wel haast van zelf dat er met de deelnemers ook wel eens moei lijkheden zjjn geweest, ook al door de spanning o.a. omdat verschillende ploe gen pas het laatst in actie kwamen, maar toch vormden ze met elkaar een fantastische ploeg, temeer omdat de chefs de mission zo goed met elkaar kon den opschieten. Prinses Beatrix heeft daartoe ook een enorme bijdrage geleverd. Zij was bjj alle takken van sport aanwezig en heeft door haar optreden aller harten gesto len. Zij leefde met allen mee, waarvan de tweede film over de Spelen tal van voorbeelden en leuke momenten liet zien. Behalve van de imposante intocht in het stadion en van diverse wedstrijden maakte Mevrouw De Wit ook opnamen in Tokio, o.a. van tempels en andere grote gebouwen, van de honderden dicht bevolkte Jonken op de rivier en van de ellendige woningtoestanden, en even eens tjjdens ’n bustocht van de fraaie om geving. De film eindigde met het mo ment waarop de Nederlandse ploeg aan boord ging van het K.L.M. toestel dat hen naar het Vaderland terugbracht. De voorzitter de heer J. B. G. de Vries constateerde in zjjn dankwoord, dat de causerie en de films allen uiter mate hadden geboeid en gaf de heer De Wit als blijk van dank een dozjjn kie vitseieren mee (door bestuursleden van de K.Z.V.S. zelf gezocht) en mevrouw De Wit een bus drabbel'koeken. dicht van Paul van Ostayen: Stilleven. Schrofer maakte hierna met Siberisch krjjt in enkele minuten een schets van de heer Sipkens! Hierna was er verder ge legenheid de tentoonstelling te bezichti gen. Voor mjj was het wel bijzonder prettig, om het werk van een van mjjn leermees ters in Sneek te zien hangen. Het is zeer interessant de ontwikkeling in het werk van Schrofer gedurende de laatste 20 ja ren te zien. Uit zjjn allervroegste tijd (1923) zien wjj alleen het prachtige schil derij van het meisje Tine, met overgave en prachtig van verfbehandeling geschil derd. Van zijn abstrakte werk zien wij slechts één voorbeeld, „blauw vierkant”, dat evenwel niet geschilderd is in de tijd, dat hij uitsluitend abstrakt werkte. Uit 1948 stammen de portretten van Ernst Overbosch, dr Jos. de Gruyter, Frans Dony en een zelfportret. In deze tijd was hij mjjn leermeester, en deze werkwijze, die tamelijk koel en zeer be redeneerd aandoet, leek altijd zeer in tegenstrijd met zjjn explosieve en geladen aard. Technisch is het bijzonder knap overigens. Terwijl zjjn latere portretten tametlyk donker gehouden worden, ge bruikt hij in deze tjjd veel lichte kleuren. In 1961 schildert hjj, zoals reeds werd vermeld, de redaktie van „Podium”. Enerzijds zien wjj in dit werk veel terug van zjjn werkwijze van rond het jaar 1948, terwijl anderzijds de kleuren veel donkerder gehouden worden. Ook is zjjn manier van schilderen expressiever ge worden. U moet hierbij vooral eens letten op de werking van de kleine witte vlak ken in dit schilderij. Zeer knap! De portretten uit de latere jaren zjjn vrijwel stuk voor stuk juwelen. Hierbij denk ik bovenal aan de protretten van Loek (1955), Paul Citroen (1959), Co Wes- terik (1957 dat overigens weer veel „losser” geschilderd is dan de andere portretten mevr, van S. (tegen een prachtige achtergrond) en vooral Jopie Blote (1958). En verder dan de portret ten van Marius Monnikendam, Katinka (zie, hoe het meisje geheel rechts zit, terwjjl toch een prachtig evenwicht in de compositie verkregen is) en het portret van Leo. Jammer, dat dit laatste portret tegen een leljjke achtergrond, hoog boven een deur opgehangen moest worden. Benoemd tot commies ter sekretarie van de gemeente Gaasterland, de heer A. Brantsma, alhier, thans werkzaam ter secretarie van Ijlst. Voorts moet u zeker letten op de stil levens, waarvan er niet minder dan vier in het vorige jaar gemaakt zjjn. Ze zjjn stuk voor stuk prachtig van kleur. Per soonlijk trof mjj het „stilleven met gips- kop” het meeste. Wij mogen de Sneker Culturele Raad (en in het bjjzonder dr Anne Wadman, die het initiatief tot deze tentoonstelling genomen heeft) wel feliciteren met deze tentoonstelling van het werk van Willem Schrofer. Het is bjjzonder rjjp werk van een boeiend schilder. Het is zeer te ho pen, dat een groot aantal mensen deze expositie zal gaan bezichtigen. Hier ligt een unieke kans om het werk van deze grote schilder te gaan zien. Overigens is het te hopen dat Sneek binnen niet al te lange tjjd over een goede expositieruimte zal kunnen beschikken. In dit geval heeft men nogal moeten woeke ren met de beschikbare ruimte, waardoor bv. enkele schilderijen een ongunstige plaats toebedeeld kregen (o.a. het portret van de inleider, drs G. Borgers) en bjj anderen de lichtinval niet altjjd even gun stig was (bv. bjj het portret van Katinka). Maar afgezien hiervan, laten we dank baar zjjn, dat we in de hal en de kleine raadzaal van het stadhuis een in ieder geval bruikbare ruimte hebben. En tenslotte rest ons dan nog de ope ningstijden te vermelden, nl. dagelijks van 912, 1417 en 19.3021 uur, zaterdags en Goede Vrijdag van 1417 uur, zondags en tweede paasdag gesloten. De expositie duurt tot en met 20 april a.s. De afzonderlijke gemeenschappelijke dagverblijven voor mannen en vrouwen, en de gemeenschappelijke slaapzalen ge tuigen hiervan. In de loop van de jaren is telkens getracht de inrichting van het verzorgingshuis enigszins aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Niet alleen is er naar gestreefd het odium van „armhuis” aan de inrichting te ontnemen de gewijzigde naam door de aandui ding „Cruycebroedershof” in 1948 (raads besluit d.d. 2 juni 1948, no. 17) te intro duceren getuigt hiervan maar voor en na zjjn er ook ingrijpende verbouwingen aangebracht. De inwendige aantrekke lijkheid van het gebouw werd enigszins verhoogd, terwjjl ook voor echtparen en kele afzonderlijke ruimten werden inge richt en de technische outillage van het gebouw zoveel mogeljjk aan de moderne eisen werd aangepast. Hoewel op deze wijze wel verbeterin gen in de eigenlijke opzet en indeling van het gebouw werden verkregen, onderging het verzorgingssysteem zelf geen funda mentele veranderingen. De zo nodige „pri vacy” waarop in verzorgingshuizen on dergebrachte bejaarden aanspraak heb ben, ontbreekt ten enenmale. Wel heeft het vroegere bestuur van de inmiddels opgeheven gemeentelijke instelling voor sociale zorg overtuigd van dit gemis indertijd suggesties gedaan om door een kostbare verbouwing enigszins in dit gebrek te voorzien, maar dit idee is door b. en w. van de hand gewezen. Op deze wjjze kan niet een ook voor de verdere toekomst bevredigende oplossing worden verkregen. De enige weg om een aanpassing aan do huidige eisen te ver krijgen is het bouwen van een nieuw be jaardentehuis, dat volledig aan de huidige inzichten op dit gebied beantwoordt, al dus b. en w. Zoals hiervoor reeds werd opgemerkt bestaat de bevolking uit enkele hetero gene groepen, waarvan de verzorgings- eisen niet geheel parallel lopen. Bij het lanceren van de gedachte het gemeente lijk verzorgingshuis „Cruycebroeders hof” te vervangen door een modern inge richt bejaardentehuis werd dan ook als De voorjaarsverschjjnselen volgen el kaar snel op. Reeds werd de eerste boe renzwaluw te Kollumerpomp gezien (v. d. Kooi). De zwaluwen en de ooievaars komen omstreeks dezelfde tjjd uit het zuiden terug. De heer W. Welling te Oudega (Sm), meldde de eerste ooievaar op zijn nest. Dit laatste op 31 maart is erg vroeg voor onze provincie. Vreemd is het dat volgens de literatuur de ooie vaars in Nederland soms reeds eind fe bruari en verder in maart tot in april bij ons terugkeren. In Friesland is dit beslist niet het geval want zelfs eind maart is een zeer grote uitzondering. De eerste ooievaars komen hier pas de eer ste week van april aan, de meeste half april en later. Ook de grutto (skries) is niet laat. Te Stiens werden immers al twee eieren in een nest gevonden maar later bleek dat er onder Westergeest 25 maart al een grutto aan de leg was. 28 maart had deze twee eieren (B. Wielinga). Onder Wans- werd a.d. Streek lagen 30 maart al drie eieren in een nest (S. de Boer). Terwijl onder Leeuwarden 28 maart al een uitge vreten grutto-ei in het veld gevonden werd. De tjiftjaf, het boszangertje dat van dat kleine grut het eerst uit het zuiden terugkomt, was 14 maart al te Sneek (G. v. Klaveren en M. v. d. Weij). G. Bosch. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Het komt b. en w. voor dat het niet juist is thans reeds een beslissing te nemen over de vraag op welke wijze dan ten aanzien van enkele groepen bewoners een oplossing moet worden gevonden. Twee methoden komen daarvoor in aan merking. Besloten zou kunnen worden het „Cruycebroedershof” te zijner tijd on- middelljjk op te heffen en de daarvoor in aanmerking komende bewoners naar een voor hen passende inrichting elders over te plaatsen. Uit een oogpunt van meer menselijk beleid zou ook een geleidelijke likwidatie van het verzorgingshuis in overweging kunnen worden genomen. Een beslissing te dezen aanzien zou beter in een later stadium kunnen worden geno men op grond van de situatie en de be hoeften die dan worden aangetroffen. In elk geval zal in de eerstvolgende periode het opnamebeleid zo moeten worden ge voerd, dat de hiervoor geschetste moei lijkheden niet worden vergroot. STADSFENNE Voor een grote groep bewoners van het „Cruycebroedershof” is plaatsing in een nieuw bejaardentehuis zeker mogelijk. Aan deze groep wordt door de wijze, waarop zij thans wordt verzorgd, tekort gedaan. B. en w. hebben voor de wijze waarop met de huidige outillage aan de bewoners van het „Cruycebroedershof” zorg wordt besteed en getracht wordt de nodige sfeer te scheppen, niets dan lof. De dubbele funktie welke aan het ver zorgingstehuis werd toegedacht heeft er toe geleid dat ook personen soms op jeugdige leeftijd zijn opgenomen, die naar de huidige opvattingen ook in hun eigen belang in andere inrichtingen met een volledige medische staf zou den worden opgenomen. Dit beleid zal moeten worden beëindigd, praktisch wordt het al niet meer toegepast Ook het aan tal personen met een zoals wjj dat hiervoor noemden onmaatschappelijk gedrag zal naar onze mening geleidelijk afnemen, aldus b. en w. Sedert b. en w. tot de conclusie zjjn ge komen dat naar een vervanging van het „Cruycebroedershof” moet worden ge streefd, hebben zij in de eerste plaats de aandacht gericht op de vraag waar een nieuw gemeentelijk bejaardenhuis zou moeten verrijzen. Zij zijn hierbij tot de conclusie gekomen, dat een strook grond, onmiddelljjk grenzende aan de Leeuwar- derweg en deel uitmakende van het uit breidingsplan in onderdelen „Stadsfenne”, zich bijzonder voor dit doel leent zowel door de ligging welke een goed woon genot waarborgt als door de verbindings mogelijkheden naar het centrum van de stad en naar elders. Op grond van haar goede prestaties bjj de noordelijke kampioenschappen in januari te Sappemeer (vier kampioenen) en by de vorige maand in Leeuwarden gehouden bokwedstryden (vier partyen gewonnen van de vyf), is de nieuwe Sne ker boksclub Sportclub „Friesland” door de BV „School Abelsma” te Groningen uitgenodigd, met een volledig team deel te nemen aan de door genoemde vereni ging te organiseren wedstryden op zater dag 10 april te DelfzyL Met het oog op binnenkort in Sneek te organiseren bokswedstryden ziet de ver- enigingsleiding de verrichtingen van de Sportclubboksers met belangstelling te gemoet. Wat de kapaciteit van het te stichten bejaardencentrum betreft, gaan b. en w. er voorlopig van uit, dat het tehuis onderdak zal moeten bieden aan 70 a 80 personen. By de bepaling van het aantal te huis vesten bejaarden doen zich verschillende aspekten voor. Uit exploitatie-oogpunt dient aandacht te worden geschonken aan de bedrijfsekonomi sche züde van het ge val. Ook de zg. samenlevingssfeer speelt een rol. Verder komt ook het behoefte- element in het geding. Zonder op deze punten verder in te gaan, wordt opge merkt dat b. en w. by hun hiervoor uit gesproken voorlopige gedachte omtrent de huisvestingskapaciteit deze aspekten me de in deze overwegingen hebben betrok ken. Op grond van het vorenstaande stellen b. en w. voor een besluit in beginsel over eenkomstig het ontwerp te nemen. De toevoeging „in begin sel” daarin wil niet anders inhouden dan tot uitdrukking te brengen, dat het op te maken plan, voordat het een definitief ka rakter krügt, aan de raad ter beoordeling en vaststelling zal moeten worden voor gelegd, uiteraard vergezeld van een voor lopige kostenbegroting en een exploitatie- overzicht. Op de ter vaststelling aangeboden ont- werp-gemeentebegroting 1965 is f 6.000, uitgetrokken als eerste uitgaaf voor het ontwerpen van een plan voor de bouw van een nieuw gemeenteiyk verzorgingshuis. je in drie bedryven „Pa en zyn nieuwe broek” dat leuk gespeeld werd. Pa en Ma vooral waren uitstekend maar ook al de anderen speelden heel goed. Een t.v. omroeper sprak de verbindende tekst zoals dat heet en ook dat was pri ma in orde. Een verloting met een keur aan prys- jes, georganiseerd door de dames van de Oudercommissie, slaagde eveneens uitstekend. De loten waren in de tot de laatste stoel bezette zaal in een oog wenk uitverkocht. Aan het einde van deze mooie avond bracht de voorzitter van de Oudercom missie de heer J. Jonkers dank aan al le medewerkers en in ’t byzonder aan het onderwüzend personeel onder lei ding van het Hoofd de heer IJ. Dyk stra vooi' de wyze waarop zij de kin deren tot hun verrassende prestaties had den gebracht. leiden, aan nadere studie onderworpen: zy stellen zich voor, indien de raad zich met de strekking van dit voorstel kan verenigen, met spoed een definitieve op dracht tot het maken van een schetsont werp aan de betreffende arehitekt te geven. Over dit interessante onderwerp hield de heer S. de Wit, chef de mis sion van de Nederl. ploeg, die deelnam aan de Olympische Spelen in Japan, vrijdagavond in de foyer van Amicitia een causerie voor de Koninklyke Zeil vereniging „Sneek”, toegelicht met kleurenfilms, opgenomen door zjjn echt genote. Er was flink bezoek, voor het meren deel van jongelui, maar daaraan zal het feit, dat er na afloop gelegenheid was tot dansen op muziek van het duo Riphagen-Bok wel niet vreemd zijn ge weest. De heer De Wit bleek wederom een gezellige causeur te zjjn, en de films waren mooi, maar het zal de meeste be zoekers wel hebben teleurgesteld, ze deze avond zo weinig van de wedstrijden kregen te zien. De heer De Wit vloog met de ploeg naar Tokio, zyn vrouw volgde later met de Engelse vracht- en passagiersboot „Pyrrhus”, waarmee ook zes roeiboten voor de roeiers en twee zeilboten wer den vervoerd. Van deze zeereis maakte zp een film, die eerst werd vertoond. Vooraf echter hield de heer De Wit zyn causerie, waarin hy, naar hy vooraf met nadruk verklaarde, van zyn eigen on dervindingen vertelde. Anderen heb ben weer andere dingen meegemaakt, want men kon onmogëlyk alles meema te. Hy begon met er op te wijzen dat Tokio niet Japan is, maar bezig is een westerse stad te worden. Ze is ongeveer zo groot als de provincie Utrecht en er wonen plm. 12 miljoen mensen. Men kan er niets meer herkennen en daarom raakt men er heel gauw de koers kwyt. Niet alleen de westerlingen, maar ook zelfs de Japanse chauffeurs hoewel die de na men van de straten en gebouwen wel kunnen ontcyferen zoals spr. met een grappig voorbeeld illustreerde. Alle chefs de mission hadden nl. een jeep met een chauffeur van de Japanse self defence forces (een leger mag men die niet noemen) allen zeer aardige kerels, wie niets te veel was om het hun naar de zin te maken. Japan zelf is nog Oosters, hoewel men erg geprobeerd heeft de Olympische spelen in Westerse stijl te or ganiseren om daarmee te bewyzen dat zij een vooraanstaand land in de wereld zyn. Daarin zyn ze ook inderdaad ge slaagd. De organisatie was van a tot z in orde, maar eigenlijk onmenseljjk en dat moest af en toe wel op de zenuwen werken van de deelnemers die allen on der spanning stonden en in top-condi- tie waren. Maar in ’t laatst is het hun by dé Intocht toch êvên uit de hand gelo pen, zoals de heer De Wit mét enig léed- Maandag 5 tot en met dinsdag 20 april: tentoonstelling van portretten en schil- derüen van Willem Schrofer in het stad huis te Sneek. Geopend dagelyks van 9—12, 14—17 en 19.30—21 uur. Zater dags en Goede Vrydag van 1417 uur, zondags en tweede paasdag gesloten. Dinsdag 6 april Vergadering van de Raad der Gemeente Sneek (Behandeling van de begroting). Aanvang ’s avonds 7.15 uur. Dinsdag 6 april Veertiende Paasveeten- toonstelling op de veemarkt te Sneek. Woensdag 7 april modeshow „De Duif” in de foyer van Amicitia. Aanvang des middags 3 uur en des avonds 8 uur. Woensdag 7 april Eierinzameling pluim- veevereniging „S. en O.” Zaterdag 10 april *s middags van 2i uur Openbare les met tentoonstelling in de Technische School, Kloo-terstr at. Donderdag 15 april Uitvoering Matthaus Passion in de Martinikerk te Bolsward. Aanvang ’s avonds 7 uur. Vrydag 16 april Uitvoering Matthaus De dames en heren, jongens en meis jes hadden zich, aldus de heer Bouma, werkelijk ingespannen om deze avond feestelijk te maken, en de grote op komst van ouderen en jongeren was naar zyn mening al een direkte belo ning. Vlot werd daarna het programma af gewerkt en deze vaart wist de leider te handhaven. Het Tiroler dansje van vier meisjes was zwierig en rythmisch, een lust om naar te kyken. De „Heja’s”1 (Henk en Jan) brachten in een flink tem po een mooi stukje muzikaal werk. Het toneelstukje „Gierige Bootje”, naar voren gebracht door de kle’ne meisjes club werd prachtig gespeeld, wat mede te danken was aan het feit, dat de meis jes het goed hadden ingestudeerd. Eiso Wybenga, die daarna een voor dracht deed, was prima. Hy beschikt over zwier, vrymoedigheid en talent. Het jaarverslag van de meisjesclub werd zingend zeer humoristisch vertokt. De knapenclub kwam met het toneel stukje „De gestolen uitvinding,” waar natuurlijk de politie aan te pas kwam. Het viel ons op, hoe de niet-meespelen- de jongens van de club, genoten van het optreden hunner makkers. Els v m der Zee (meisjesclub) zong: „Darling go home”, bescheiden en toch met voor dracht. Tenslotte kwamen jongelingen en meis jes met de eenakter: Sais muoike Piet sje! Dit slot was bovenmate geestig en de manier waarop spelers en speelsters het over de voetlichten brachten, ver hoogde de inhoud. Muoike Pietsje was niet te benaderen, totdat Dunk, haar eer ste liefde, geheel onverwacht in ’t ge zelschap kwam. Aan het eind overhandigde één der spe lers aan Mevr, de Vries-Westerdyk een cadeautje voor haar hulp by het instu deren. Dhr. Bouma bedankte daarna alle aan wezigen en alle medewerkers voor de ze mooie avond. Na het zingen van de Avondzang ging elk dankbaar naar huis. Op de woensdag in Aere Perennius gehouden ouderavond van de Openbare Lagere school in de Lemmerwegwyk voerde een 90-tal leerlingen ais ware „artisten” een televisie- en radiospel op. Het begon met ochtendgymnastiek van een groep jongens in pyama, gevolgd door zang van een meisjeskoor en van een gemengd koor. Na de kookles door de televisiekok „Kookgraag Jr.” hield Professor Weetal een causerie en gaf de nieuwslezer het laatste nieuws door over schoolzaken enz. De voetbalreportage met een publiek van schoolkinderen die spandoeken droegen waarop hun favorie ten werden aangemoedigd, - was een en°rm sukses en de reacties van het „publiek”, aangevuurd door de enthou- ®last® reporter, waren echt zoals men dat by een spannende wedstrijd ge wend is. Tot slot volgde toen nog een toneelstuk- Passion in de Grote Kerk Aanvang ’s middags 2 uur. Maandag 19 april Vijfde Snekermeer- wandeltocht WSV „De Waterpoort” Start 10 uur ’s morgens

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1