t Concert Fries Clarinetkwartet Zeer grote belangstelling voor openbare les van Lagere Technische School Sneek I Geslaagden Chr. Middelbare Landbouw school in Sneek werd einddiploma uitgereikt Omvangrijk onderhouds- en nieuwbouw- programma voor Sneeker Jachthaven WYMBRITSERADEEL IJLST van en I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 25 jaar Eerste meisjesleerling voor dagschool ingeschreven Dames Gym.club „Dindua' Maandag 12 april 1965 Bejaardensociëteit Ouderavond Nog maar twee bakkers in Jutrijp-Hommerts Volkswagenbusje enige malen over de kop geslagen Vorig jaar meer over nachtingen van buitenlandse gasten in Nederlandse hotels Tentoonstelling ,Raad en daad’ Geref. jeugd-paasmeeting te Leeuwarden Slotavond Biljartclub 's Landswelvaren’ Heeg Vijf in één nest ,Met elkaar één’ 1952-1965 -i' Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Meester v. d. Brugschool te Woudsend Op 1 mei de negentiende Pres. Roosevelt Mars Verkeersongeval te Rauwerd 120ste jaargang nr 29( De automatisering van de giro Rauwerd krijgt betere straatverlichting SNEEKER NIEUWSBLAD en to- Dank U. Het Dames-Comité. smid, ha, allerlei MAMMOETWET in de f aan- EERSTE MEISJESLEERLING omvat 51/2 oefenen ze onder leiding van de heer A. Postma. J.N. Graag tot wederhoren! I Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. registreerde overnachtingen 4.460.000, hetgeen een toeneming 370.000 overnachtingen betekent. Postche- rekening Hiermee met kienen dat smaak viel. ou de van i 80 Watt. Op uitnodiging van de Sreker afdeling 1 sell (1775-1838), een dito opus van „Jeugd en Muziek” gaf het Fries. Clarinetkwartet zaterdagavond een spe- ciaal concert voor donateurs en andere belangstellenden in de aula van het Ma gister Alvinus-Gymnasium. De Territoriaal Inspecteur in het res sort Groningen, de Dirigerend Officier der Rjjkpolitie le klasse J. R. Hoogka mer heeft voor het komende anderhalf jaar de beschikking gekregen over de tentoonstelling „Raad en Daad” van het Korps Rijkspolitie. De Procureur-Generaal, fungerend Di recteur van Politie in het ressort Gro ningen, Mr. B. J. Besier zal persoonlijk de opening verrichten in het gebouw „De Plaets” te Bergum, op maandag 26 april a.s. om 19.00 uur. en de leraren voor de wijze, waarop zij de jongens de nodige leerstof had den bjjgebracht. Ook sprak hij woorden van dank tot het schoolbestuur en alle anderen die hun die middag het beste hadden toegewenst en gefeliciteerd had den. Tenslotte dankte de heer Reitsma sr. als vertegenwoordiger van de ders direkteur en docenten voor manier waarop deze hun zoons hadden onderwezen, waarna de heer Groenveld met dankgebed de bijeenkomst sloot. De jeugdige Thjje A. Osinga te Creil, Noordoostpolder, vroeger te Heeg. vond zaterdag in de Noordoostpolder vijf kie vitseieren in één nest. Een vrij zeldzame vondst. Relatief was de stijging van het tal overnachtingen van gasten uit Frank rijk het grootste (24%), hierna volgen o.m. Zweden met 17%, de Verenigde Sta ten van Amerika met 13%, Engeland en Schotland met 8% en Denemarken met 7%. Duitsland neemt met 1.490.000 over nachtingen (33% van het totale aantal) de eerste plaats in; hierna volgen Engeland en Schotland met 630.000 (14%), de Ver enigde Staten van Amerika met 610.000 (14%) en Frankrijk met 290.000 (6%). Beziet men de ontwikkeling van het be zoek van buitenlanders aan Nederlandse hotels over de periode 1961-1964, dan blijkt dat het aantal geregistreerde over nachtingen van gasten uit Frankrijk en de Verenigde Staten in drie jaren met resp. 36% en 33% is toegenomen. In to taal steeg het aantal overnachtingen van buitenlandse gasten in deze periode met 22%. Alleen het bezoek uit België en Luxem burg liep iets terug. Donderdagavond jl. werd de ouder avond gehouden van de Meester v. d. Brugschool te Woudsend. Op de gebrui kelijke wijze opende Ds. Stehouwer de vergadering, die gehouden werd in „De Driuwpolle”. Een behoorlijk aantal ou ders had aan deze oproep gehoor ge geven, want nu het tegenwoordige hoofd de heer J. Winters mettertijd ons dorp gaat verlaten, zou ook het nieuw be noemde hoofd, de heer Zijlstra van Hit- zum aanwezig zijn. Na de inleiding van Ds. Stehouwer hield Ds. Gros een refe raat over „Verantwoorde Gezinsvor ming”. Op de hem eigen wijze gaf hij een aardig beeld van de problemen, die zich kunnen voordoen bij huwelijken en van de daaruit voortvloeiende huwelijks moeilijkheden. Na deze boeiende inlei ding gaf Ds. Gros gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door een vijftal aanwezigen gebruik gemaakt werd. De vragen werden op een vlotte en heldere wijze beantwoord. Na deze spreker kwam het tegenwoor dige hoofd de heer J. Winters aan het woord, die de 7 jaren, dat hij in Wouds end is geweest, de revue liet passeren. Hij memoreerde o.a. dat er, toen hjj in 1958 hier kwam, 191 kinderen op school waren en nu nog 126. Dit was een gevolg van emigratie, verhuizingen en van het sluiten van de zuivelfabriek, waardoor ook verschillende naar elders vertrokken zijn of zullen vertrekken. Verder be dankte hij het bestuur en de ouders voor de prettige medewerking die hjj hier on dervond.De heer J. Gerding sprak woor den van dank uit naam van de ouders tot het scheidende hoofd. Na deze dankwoorden sloot Ds. Ste houwer de vergadering. Vandaag, 13 april, is het precies 20 jaar geleden, dat de toenmalige president van de Verenigde Staten, Franklin De lano Roosevelt, overleed. Bij de bevrij- ding van Sneek, op 15 april, werd dit hier in onze stad bekend. President Roose velt was een vechter voor de wereld vrede, in die bange oorlogsjaren een le vend begrip voor de mensen in bezet Ne derland. De plaatselijke padvindersgroep, opge richt in 1944, gaf in diezelfde bevrjjdmgs- week de naam van President Roosevelt aan de groep, dit met toestemming van de Amerikaanse gezant. In april 1946 nam deze groep het initiatief, in die maand een wandeltocht te houden ter herinnering aan deze grote president. Ge durende 19 jaar achtereen hebben vele jongeren en ouderen in deze wandeltocht meegelopen. De President-Rooseveltmars is voor het noorden een begrip geworden. De organisatie commissie heeft thans gemeend, de tocht iets later te houden en wel in de plaatselijke bevrjjdingsweek, op zaterdag 1 mei a.s. Want ook Roose velt was 20 jaar geleden zeer zeker een man, die bijgedragen heeft tot de bevrü- ding. Daarom zal deze wandeltocht in het teken staan van de bevrijding van twintig jaar geleden. De commissie doet een beroep op de hoofden van scholen, jeugd- en sportleiders en anderen, om met een groep deel te nemen. Afstanden zijn 10, 15, 25 en 30 km. De start is ’s mid dags vanaf 13.30 uur bij café Sikkens op de veemarkt. De commissie wekt jonge en ondere wandelaars op, mee te dóen aan de 19de President Roosevelt Mars, „want de blaren zijn zeker de fraaie medailles waard”. Donderdagmiddag vond in de aula van de Chr. Middelbare Landbouwschool te Sneek de diploma-uitreiking plaats aan leerlingen die na een studie van twee of drie jaar het einddiploma hebben behaald. De feestelijke middag stond onder leiding van de voorzitter van het schoolbestuur de heer W. H. Hieikema uit Ha- rich, die in zijn openingswoord memoreerde, dat ’s morgens de bevordering naar de hogere klassen had plaats gevonden en dat deze diploma-uitreiking aan die dag een extra feestelijk tintje gaf. Hij wees erop, dat er tegenwoordig door de eisen die de landbouw stelt, ook in E.E.G.-verband, steeds meer behoef te komt aan vakkundige en goed opgeleide agrariërs. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kóntrakt handelsad vertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad van de I Duitse toondichter Johann Nepomuk (Hummel (1778-1837) en een Trio van L. van Beethoven (1770-1827).. Begonnen werd met het kwartet van Crusell, dat, afgezien van enkele onge lijke inzetten, uitstekend vertolkt werd. De componist, die zelf clarinettist was, schreef voor de clarinet een boeiende en virtuoze partij, een kolfje naar de hand van Van der Weerd, die zijn aandeel vaardig en met veel kleur weergaf. Ook het spel van Conrath, Steier en Timmers was hieraan evenwaardig. Heeft Crusell de clarinet de belang rijkste partij toebedeeld, Hummel zorgde daarentegen voor een gelijkwaardige in deling, waarbij beurtelings de uitnemen de kwaliteiten van de uitvoerenden naar voren kwamen. Jammer dat het onzui vere element, in het eerste deel, het ove rigens stabiele geheel, enigszins ont sierde. Alle delen van de vrij lange Serenade van Van Beethoven, een jeugdwerk, zijn niet even boeiend, maar de drie strijkers vormden een hechte eenheid. Het slot deel, een thema met variaties, is zeker het belangrijkste stuk. Met name dit deel werd transparant en fraai genuanceerd uitgevoerd. Onlangs sloot deze club het seizoen in welke laatste bijeenkomst voorzitter C. Wüst het wel en wee van de club in het afgelopen seizoen memoreerde en met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars uitreikte. Dit waren de heren E. van Asma die eerste en E. Veenstra, die tweede werd. Bij het Maatsbiljarten gingen de prijzen naar H. Tekstra en M. Arema in de winnaarshonde en C. de Jong en B. van Netten in de verliezersronde. Vervolgens was het „potbiljarten” waaraan ook door dames werd deelge nomen, waarna de avond werd besloten met k:r.:r. det eveneens zeer in de Enige jaren geleden waren er nog vijf, maar doordat twee van hen een ander emplooi vonden, bleven er drie over die de beide dorpen van brood voorzagen. Maar nu gaat er weer een verdwijnen, ook al omdat hjj buiten het dorp een andere baan heeft gevonden. Dit vertrek is evenwel geen ramp, daar de beide overblijvende bakkers er wel voor zullen zorgen dat er brood bjj de inwoners op tafel komt. Maar ’t is voor ’t dorp wel ’n achteruitgang. Onlangs hield de enige winkelier in Jutrjjp er ook al mee op zodat de vraag gesteld kan worden of de' kleine zelfstandige hier geen kans van slagen meer heeft, men in de idustrie met minder uren hetzelfde kan verdie nen of dat er te veel in de stad wordt gekocht, zoals een zakenman onlangs opmerkte. In het laatste geval zjjn de dorpsbe woners zich niet voldoende bewust van de waarde van een florerende midden stand voor hun dorp. U weet, althans U kunt het weten, dat bovengenoemde Sociëteit (in het kort de „Soos”) al jarenlang iedere week twee maal in het voormalig Gerechtsgebouw aan de Marktstraat zo ongeveer 70 a 80 bejaarden een prettige middag bezorgt en een dames-comité hen bezighoudt met allerlei spelen en andere ontspanning bezorgt zoals; St. Nicolaasavond, neelavond, Cultuurfilms, reisje, enz. Dat dit alles geld kost behoeven wjj U niet te zeggen, 't is vanzelfsprekend en nu vraagt ge U af, waar gaat het nu om, deze inleiding. Welnu hierom: Iede re 2 of 3 jaar is met toestemming van Burgemeester en Wethouders een col lecte gehouden. Dat zal ook nu weer het geval zjjn en wel op 20, 21 en 22 april a.s. Stelt U ons niet teleur. Geeft ruim, dan kunnen wij ons mooie werk voor bejaarden van alle gezindten voortzetten en voorkomen, dat de oudjes zich in hun verdere levensjaren gaan opsluiten in eenzaamheid. De naam suggereert een kwartet van clarinettisten, maar het klaverblad wordt gevormd door slechts één blazer en drie strijkers, nl. de heren Gerard van der Weerd, clarinet, Joseph Conrath, viool, Ernö Steler, altviool en Piet Timmers, violoncello, allen aanvoerders van hun groep in het „Frysk Orkest”. Het kwartet, dat in zjjn huidige vorm nog maar kort bestaat, tracht uiteraard belangstelling te wekken voor de kamer- muziek-ïn-het-algemeen, maar ook voor niet alledaagse combinaties. Immers, strijktrio’s en -kwartetten zjjn er in over vloed, doch het repertoire voor' kleine groepen strijk- èn blaasinstrumenten is maar beperkt. Het Fries Clarinetkwartet, dat reeds voor de RONO en de AVRO optrad, trok derhalve de aandacht met een uniek programma, dat bestond uit twee kwar tetten voor genoemde combinatie en een trio voor drie strijkers. Drie werken van tijdgenoten, nl. een kwartet van de Finse componist Bernhard Henrik Cru- De regelingscommissie van de Bond van Geref. Jeugdver, afd. Friesland houdt op Tweede Paasdag een Paasmee- ting, *s middags om half drie in het Beursgebouw aan het Zaailand te Leeu warden. De sluiting is om half vijf. De sprekers zjjn ds. G. v. d. Berg van Grjjpskerk en ds. R. Petersen van Ber gum. De muzikale begeleiding bij de sa menzang en verdere omlijsting wordt verzorgd door het jeugdcorps van Soli Deo Gloria o.l.v. de heer Sj. Nieuwland. Verder Werken mee The Shepherds, af gewisseld door stemmenspel, deklamatie en samenzang. Ook is in het Beursgebouw van ’s avonds zeven tot half elf een ontspan- ningsprogramma. Hier is Herman ’t Hart gastheer met conferences. Verder wordt o.a. medewerking verleend door De Meteor Stars, De Wama’s, Maestro Phiillipo, goochelaar en manipulator. Te gelijkertijd wordt in het gemeentecen- trum De Fenix aan het Valeriusplein door de chr. toneelver. „De Planke- niers” uit Groningen het blijspel „De romance rond artikel 17” opgevoerd.. Kaarten voor alle programma’s vooruit bestellen bjj mej. Joke Offringa, Molen straat 64, Leeuwarden. 1 Volgens een mededeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, is het aantal geregistreerde overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels in 1964, vergeleken met het voorgaande jaar, met 9% toegenomen. Het totale aantal ge- bedroeg met Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Ondertussen bestond er voor de ouders gelegenheid te spreken met het perso neel, en kon men bij de direkteur, de heer Stubenitsky, nieuwe leerlingen op geven. Zo werd voor het eerst in de ge schiedenis van deze school een meisjes voor zi) of de Vooral in het tot tentoonstellingszaal omgetoverde gymlokaal, waar proeven van bekwaamheid waren uitge stald, onder meer drie in het afgelopen schooljaar vervaardigde kano's, prach tige tekeningen en schilderstukken, meu belen, metalen huishoudelijke voorwer pen en gereedschappen, en voor het eerst (en tot dusver alleen in Sneek) pottebak- kerswerk. Dit keramisch werk en enkele kunstsmeedartikelen waren artistiek ver antwoord geëmailleerd, waaruit blijkt, dat ook de door deze kunstzinnige rich ting vereiste handvaardigheden worden onderwezen. In het timmerlokaal waren jongens bezig met. het maken van twee piraatjes, een klein soort zeilboot. De elektronische apparatuur was uit gebreid; men is bezig met de inrichting van complete elektrotechnische montage- en meetlokalen. Verder is er meet-appa- ratuur voor de opleiding tot radiomon teur, de enige in Friesland. In het expositielo'kaal werd de produc tie van dé schoolkrant getoond, die ge heel op school in elkaar wordt gezet. Ook kon men een prachtig groot mo zaïek bewonderen, dat, naar een ontwerp van een der leraren, door de leerlingen van stukjes klei was gebakken en, aan elkaar gehecht, in een groot houten raam was gevat. Werkelijk een b'jzonder fraai keramisch en emailleerprodukt. In een ander lokaal werden films gedraaid, o.a. over Suriname. Op de Slotsdijk te Rauwerd ter hoogte van de Sneker Oudvaart werd donderdag te middernacht de op weg naar huis zijnde A. Meester wonende aan de straat weg van achteren aangereden door de 21-jarige automobilist B. Dijkstra even eens te Rauwerd. De heer M., die goed links van de weg liep werd door de Mer- cedesrijder, die misschien mede door de mist te veel links reed, geschept en via de motorkap in de kolk van het haven tje geworpen. De bestuurder kon met behulp van een passant, de heer Tj. H., de drenkeling, die buiten bewustzijn was geraakt en enkele gebroken ribben had opgelopen, op het droge brengen. Hjj werd binnengedragen bij de dichtbijwo- nende rjjkspolitieagent, waarna medische hulp werd verkregen van dr. Stapele uit Grouw. De man kon naar huis worden vervoerd, doch zal enige tijd het bed moeten houden. De auto van de heer D. had een kapotte voorlamp en gebroken voorruit maar was all risk verzekerd. Uit het onderzoek bleek dat de aange- redene vrij van schuld was aan dit on geval. Wel is er vanaf 1950 totaal ruim f 90.000,aan onderhoud besteed de eerste vijf jaar gemiddeld f 4.000,per jaar, de tweede vijf jaar gemiddeld een bedrag van f 5.000,en van 1960 tot en met 1964 gemiddeld f 8.000,maar door dat er vroeger veel te weinig aan werd gedaan, was dat toch onvoldoende en is er een grote achterstand ontstaan, die nu in de komende 3 a 4 jaar ingehaald moet worden. Zo zullen van de schiphuizen 19 tot en met 26 in de oude kolk en van 27 tot en met 50 in de nieuwe, staande langs het Burgemeester de Hoop Park de da ken vernieuwd moeten worden. De zinken Op negen april werd bij de que- en Girodienst de laatste „op de computer” gebracht, was de automatisering van deze dienst voltooid. Wjj ontvingen een speciaal nummer van PTT-Bedrijfsbanden, dat nader aandacht aan de omschakeling van de PCGD van handbedrijf tot auto matisch bedrijf besteedt. Een dezer dagen gedenkt de dames- gymnastiekclub „Dindua” alhier, haar 25-jarig bestaan. Wanneer precies kun nen we niet vertellen, want de dames willen er geen ruchtbaarheid aan geven. Nu is voor een gewone gymnastiek vereniging 25 jaar geen bijzonderheid ook al, omdat men daar al op zeer jeug dige leeftijd lid van kan worden. Voor de ze club ligt het echter anders. Het bij zondere daarvan is nl. dat ze leden telt die al zeven kruisjes op de rug hebben en van de oprichting af hebben meege werkt. Wel niet alle leden hebben deze leeftijd en er zijn ook wel jongeren bij, maar die zjjn later tot de club toegetre den. Vele jaren aaneen hebben de dames samen ook de zwemsport beoefend. In september 1940 behaalden vrijwel alle leden van toen het zwemdiploma en daarna zijn ze nog lang als een gezellig ploegje blijven zwemmen. Of ze het nu nog doen weten we niet, maar wel, dat enige oudere leden nog geregelde be zoeksters zijn van het Zwembad en dat tot ver in het seizoen volhouden ook. Verder maken ze elk jaar samen een reisje. Vroeger steevast met de „Wet- terwille” naar Eernewoude en Grouw of de Zuidwesthoek in, maar daarna zochten ze het verder met de autobus. De eerste leider van de club was de a.d. Rijn in opleiding is voor verpleeg ster. De aangifte van nieuwe leerlingen staat nog open, zoals men kan lezen op de affiche die dit jaar is ontworpen door de leraar/onderd'irecteur de heer S. Veenstra. Na Pasen, ongeveer begin mei, zal de jaarvergadering worden gehouden en het jaarverslag verschijnen. Er bestond zaterdagmiddag een geweldige belangstelling voor de openbare les van de Lagere Technische School te Sneek. En dat was terecht. De leerlingen waren alle druk bezig met het vervaardigen van voorwerpen, die zij krachtens de gekozen vakrichting van hout, metaal of klei maakten; dan wel dat zij aan het lassen waren of probeerden een of andere natuurkundeproef tc doen slagen. Ook de schilders, monteurs en tekenaars waren druk in de weer, de smid, ha, de smid was aan het smeden, zoals een oud lied zegt, kortom er heerste in het he le gebouw een gezellige bedrijvigheid. leerling ingeschreven uit Langweer, de eerste klas; waarschijnlijk gaat zich later bekwamen in schilderen timmeren. Zij werd opgegeven voor dagschool. De direkteur-generaal van de PCGD prof. ir. G. H. Bast zegt in een „Ten geleide”, dat de (omschakelings-) ope ratie gelukt is en dat de patiënt er spring levend uit te voorschijn is gekomen. Het is een operatie geweest bjj een dienst, „die met een omvangrijke dagelijkse hoe veelheid werk, normaal moest blijven functioneren”. Dit speciale nummer bevat artikelen over de automatisering, die een beeld trachten te geven van het vele denk- en speurwerk op het algemene terrein van de administratieve automatisering en van de omschakeling zelf. Enkele aardige feiten willen wjj hier nog vermelden. De stukjes papier die dagelijks uit de PCGD-formulieren worden geponst, kun nen 100 bruiloften van confetti voorzien. Op de „1401”-installaties worden dage lijks bijna 2500 magnetische banden met een totale lengte van 1700 km (voor PCGD-opdrachten) verwerkt, voldoende voor 10.000 uren muziek van een band recorder. Elk jaar worden 1% miljoen giro- boekjes verbruikt. Per jaar wordt aan postvervoer 15.000.000 betaald en aan vergoedingen loketbehandelingen 30.000.000,-. De middenstukken van het vroegere slappe formulier, die in een archief werden opgeborgen, zjjn alle overgenomen op micro-film. Dat gaf een hele ruimtebesparing in de archieven. Omstreeks de jaarwisseling 1964-1965 was de dienst voor het eerst sinds jaren weer geheel „bij”; periodieke achter standen behoren door de automatisering tot het verleden. Chauffeur zwaar gewond Zaterdagmorgen, omstreeks half twaalf, raakte ter hoogte van de Viivo-winkel in Hommerts de chauffeur en enige in zittende van een Volkswagenbusje de macht over het stuur kwijt, waarschijn lijk doordat hij veel te hard reed op de ze weg, die daar ter plaatse zeer slecht is. Het geschiedde bij het passeren van een ZWH-bus, waarna het busje kantel de, enige malen over de kop ‘■loeg en op zijn kop tegen een hoop stenen tot stil stand kwam. De chauffeur, vertegenwoordiger van de t.v.-handel Van der Plas te Sneek, werd zwaar gewond en kon dankzij het kordate optreden van een onbekende da me, die uit een ZWH-bus stapte en in het totaal vernielde busje kroop, met hulp van de omstanders daaruit worden bevrijd. De omwonenden 1: 'amen direkt met dekens om de man, in afwachting van de komst van dokter Ferwerda uit Heeg, tegen de koude te beschermen. Na voorlopig behandeld te zijn is hjj naar het St. Antonius Ziekenhuis te S.ieek overgebracht en aldaar opgeno men. Van de auto met inhoud bleef niet veel meer dan een wrak over. Vorig jaar slaagde er een meisje voor de opleiding voor het bewijs van alge mene ontwikkeling, dat nu in Alphen Ir. Veenstra hield daarna een korte toespraak, waarin hij enkele aspekten belichtte van de gewijzigde landbouwop- leiding ten gevolge van de mammoet wet. Door deze wet is het mogelijk ge worden, dat de leerlingen na de lagere landbouwschool de middelbare en na de ze de hogere landbouwschool kunnen be zoeken en eventueel verder kunnen stude ren. Namens de commissie van toezicht wenste de heer I. Veldhuis uit Tirns de geslaagden geluk; de heer Alberda uit Ee deed dit uit naam van de gezamen lijke landbouworganisaties. De heer I. Schaap uit Tirns bood als voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen aan Wie- bren Kingma een boek aan, nadat de heer Hieikema aan H. Schraa uit Ijlst een boek had overhandigd als bekroning voor het beste zomerwerk. Uit naam van de geslaagde leerlingen dankte S. Reitsma in een vlotte en zeer goede speech de ouders voor het feit, dat ze hun zoons hadden laten studeren Hierna werden welkom geheten de in- spekteur van het landbouwonderwijs in de le inspektie ir. R. Veenstra uit Drachten, wethouder Baaijens namens het gemeentebestuur en tal van verte genwoordigers van het schoolbestuur, de commissie van toezicht, landbouworga nisaties en de direkteuren van de diver se landbouwscholen in de provincie. Vervolgens werd de mooie kleuren film „Dit is Friesland” vertoond, waar na, na een korte pauze, de direkteur van de school ir. Y. Groenveld de diploma’s uitreikte. De heer Groenveld bracht in zijn inleidend woord vooral tot uiting de rechten en plichten, die het diploma voor de geslaagden met zich brengt en hij beklemtoonde, dat de leerlingen de ouders dankbaar mogen zjjn voor de mo gelijkheid te hebben kunnen en mogen studeren. Na in het bijzonder de drie best geslaagde leerlingen gelukgewenst te hebben, Wiebren Kingma uit Hartwerd, H. v. d. Gaast uit Makkum en R. Fal- kena uit Vegelinsoord, kregen ook de overigen, vergezeld van een kort woord hun diploma. (De lijst van geslaagden hebben wjj donderdag reeds gepubli ceerd). De direkteur wenste de ouders geluk met het succes van hun zoon, dank te het personeel voor de prettige sa menwerking alsook de in het ziekenhuis verblijvende conciërge Hartkamp. De eerste leider van de club was de heer C. Kan, vele jaren door zijn echt genote bijgestaan aan de piano, maar nu Door het bar slechte weer van zater dag was er des middags maar een klein groepje aandeelhouders van de n.v. Snee ker Jachthaven in de haven aanwezig om onder leiding van de beide bouwkundigen in de raad van beheer, de heer J. D. van der Molen en II. A. J. Heldoorn een rond gang over het terrein te maken teneinde de toestand van de schiphuizen en de wallen in ogenschouw te nemen. Maar toch heeft dit nieuwe initiatief van de raad van beheer succes gehad. Deze aandeelhouders hebben er zich van kunnen overtuigen, dat de omvangrijke onderhoudswerken welke de raad van be heer van plan is in de komende drie a vier jaar uit te voeren en de daarna vol gende afbraak en algehele vernieuwing van de oudste veertien schiphuizen drin gend noodzakelijk zijn. golfplaten zjjn door en door verroest op vele plaatsen zelfs doorgeroest. Voorts moeten van de eerstgenoemden en van de rij schiphuizen langs de Oudvaart de houten schotten, de goten, de stattenen loopplanken voor een belangrijk deel ver nieuwd, hersteld en/of verstevigd wor den en verder bevat het programma o.a. nog een nieuwe stalen vlaggemast aan de ingang van de grote kolk, ter vervanging van de houten mast, welke indertijd ge schonken werd door Lankhorst Touwfa- brieken, maar nu gebroken is. Om al deze onderhoudswerken en ver nieuwingen te kunnen uitvoeren moeten de huren van de jachthuizen en voor de open ligplaatsen met 25 worden ver hoogd, wat a.s. donderdagavond in de algemene vergadering van aandeelhou ders aan de orde komt. Voor de nieuw bouw op dezelfde wijze als de enige jaren geleden reeds vernieuwde nummers 15, 16, 17 en 18, zal te zijner tijd een le ning gesloten worden. De gemeenteraad van Rauwerder- hem besloot in zijn bijna voltallige zit ting kredieten beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de straatverlich ting langs de rijksweg te Deersum met twee lantaarns en van die op het indus trieterrein te Irnsum met zeven. Het P.E.B. is thans bezig met de bouw van een nieuw transform atorstation achter het gemeentehuis te Rauwerd, waarna het bovengrondse net zal worden vervan gen door grondkabel. Niet alleen dat hiermede door het verdwijnen van vele palen het uiterlijk aanzien van het dorp zal worden verfraaid, hopenlijk zal de last van de soms vrij zwakke stroomvoor ziening door dit nieuwe transformator- station voor Rauwerd en andere dorpen ook worden weggenomen. Zeer belang rijk is eveneens dat hiermede kan wor den overgegaan tot vernieuwing van de straatverlichting in Rauwerd, wat ook wel een zeer dringende noodzaak werd o.a. voor de Slotsdijk als aanvoerweg voor Rauwerd en de Lege Geaën. Het nieuwe verlichtingsplan het aanbrengen van 27 stalen masten met lichtpunthoogte van fi’/g meter met na- triumlampen van 140 watt en 12 stalen masten met lichtpunthoogte meter met kwiklampen van Voor deze voorziening stelde de Raad ruim 4300,- beschikbaar. De leden konden zich ook verenigen met een herziening van de bezoldiging voor de sekretarissen en ontvangers als mede met de jaarwedderegeling voor de wethouders. Voor festiviteiten op 5 mei a.s. ter herdenking van de bevrijding werd een gelijk bedrag beschikbaar ge steld als vijf jaar geleden hoofdzake lijk te besteden voor de schoolgaande jeugd. Na het aanbrengen van abri’s bij de bushaltes te Rauwerd Deersum en bij de Oosterwierumerweg zullen nu ook bij Speers twee gelijksoortige worden aan gebracht waarvoor Wymbritseradeel ook een bijdrage heeft toegezegd. In Pop- pingawier zal de geleidelijke vervan ging van het tonnenstelsel door water closets de aanleg van een riolering noöd- zakelijk maken, waarvoor 3250,- werd toegezegd. Wegens vertrek van de heer R. de Vries als ambtenaar ter secreta rie en het daarmede samenhangende ont slag als ambtenaar van de burgerlijke stand benoemde de Raad als opvolger in deze funktie de ambtenaar ter secre tarie, de heer E. Groen te Oosterwierum. Ten behoeve van de exploitatie van een gemeenschappelijke reinigingsdienst en vervoersdienst in de gemeenten Rau- werderhem en Utingeradeel stelde de Raad een gemeenschappelijke regeling vast. Verder ging hij akkoord met een wijziging in de gemeenschappelijke rege ling voor het bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken voor de gemeenten Rauwerderhem, Hindeloopen, Sloten, Staveren en IJlst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1