Oude boerderij te Oppenhuizen afgebrand Frysk Toaniel „2x2= 2” four it Snitser Behoud van historisch belangwekkende panden; geen hinderen van eigenaar Waterpoort - krabbels I l o M WYMBRITSERADEEL IJLST ds® ii en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120ste jaargang nr 30 Donderdag 15 april 1965 Voorlopige monumentenlijst Sneek opgesteld 1 Gezamenlijke Paasdienst in Ijlst Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD vorige week met de nieuwe vaste kraan van Dimo aan de Houke- sloot een schip van 46 ton (46000 kilo) gewicht en een laadver mogen van 150 ton uit het water werd gehesen. Daarvoor had als proef zelfs al een schip van 78000 kilo in de takels gehangen. Ruim 70 in onze gemeente geplaatst OM MÜi SNEEKER NIEUWSBLAD WAT IS ER IN SNEEK? HET KLEINZAND het ging MODERNE BEHOEFTE welke ter ons Sneek aan wordt een i ge- burgemeester J. van Hout was Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Deze dingen frustreren het karakter van het grachtje, dat naar de zeer per soonlijke mening van de heer Knuttel, nooit gedempt zou mogen worden. Ste- debouwkundig heeft dat geen betekenis en het zou geen oplossing zijn voor het verkeer. van vrijgezel, Gemeentewerken heeft op tal van betononderstukken van zitbanken De toegangsweg naar het Zwembad en de Jachthaven, waarvan de bestra ting al vele jaren te wensen liet, wordt nu opnieuw gevloerd. Tegel"k met deze werkzaamheden is het hek langs het terrein van de Jachthaven, dat geheel verzakt was en er maar slordig bij stond, recht gezet. Het plan van de gemeente dit hek te ver vangen door een eenvoudiger en lager afscheiding en daar een trottoir aan te leggen kon niet worden uitgevoerd, omdat de Raad van Beheer van de Jachthaven de daarvoor benodigde in strook grond niet wilde afstaan. Nel de iepening fornjjde foarsitter G. Fritsma de oanwêzigen, dat de eigen toanielploech troch sykte de rippetysjes sa faek ütstelle móast, dat hja op ’t lést wol ta it bislüt komme moasten en freegje in oare foriening om dizze jounen to foiled.. Om de kas hwat to forstevig- jen hat de eigen ploech by ’t winter seis noch alris fuort west mei ,,De gouden swipe”. er geen onderhoudsplicht voor de eige naar. De ontwerplijst voor de gemeente is aan Sneek toegezonden en moet binnen vier maanden in de' raad geweest zijn. Daarna gaat hij terug naar de staats secretaris die hem voor advies door geeft aan de Monumentenraad, in twee de instantie. Dan stelt de staatsecreta ris de lijst definitief vast, hetgeen in 1966 geschied moet zijn. NIET SCHRIKKEN De dirigent van een plaatselijke de maanden wordt aangeboden? Tot zangvereniging, vrijgezel, had ka- J-ll „-LL -mers gekregen, maar hjj slaagde er geling. Als het verbruik over april en niet in een werkster te vinden, die De lijst is nog niet voor publicatie vrijgegeven. Dat geschiedt als de raad er zich mee gaat bezighouden. Maar wel noemde mej. Van den Berg reeds een en ander. nomen monumentenwet. Ook in de hui dige fase ztfn reeds een aantal monu menten beschermd, namelijk die welke vermeld staan op de zogenaamde Voor lopige Lijst. Voor die panden welke op de thans ingediende ontwerphjst voorkomen is er nu tevens een provi sionele, bescherming van kracht gewor den, die geldt totdat de definitieve lijst is vastgesteld. den gebracht, maar men kon niet verhin deren, dat twee Fjordenpaardjes en twee stuks jongvee in de vlammen omkwa men en de stier zulke ernstige brand wonden opliep, dat hij later moest wor den afgemaakt. De transporteur, alle landbouwwerk tuigen, het boeregereedschap en de voorraad hooi en stro gingen verloren, evenals de visnetten van de heer Cnos- sen. De totale schade wordt geraamd op 60-80 duizend gulden, maar wordt door verzekering gedekt. Over de oorzaak van de brand staat met zekerheid nog niets vast. De ver moedens gaan er echter sterk naar uit; dat de kinderen met vuur hebben speeld. Ook 1 - op het terrein van de brand aanwezig. Sneek is de zesde van de elf Friese steden, waarvoor een lijst thans door de staatssecretaris is uitgezonden. Op de ontwerphjst komen, naast de erkende monumenten zoals de Gr. kerk, de Water poort en het stadhuis een zestigtal pan den voor, hetgeen voor een stad van ruim 23.000 inwoners niet veel behoeft te worden genoemd, ook wanneer men dit aantal vergelijkt met andere plaat sen. In de zin van de wet van 1961, is een monument: alle tenminste vóór 50 jaar terug gebouwde zaken, die van beteke nis zijn voor het algemeen belang, we gens hun schoonheid, de betekenis voor de wetenschap of wegens hun volkskun dige waarde; ook terreinen, wegens de zich daarop bevindende panden met ge schiedkundige herinneringen, bescherm de en kerkelijke monumenten; stads- en dorpsgezichten, die om dezelfde rede nen behouden zouden moeten blijven. Einde maart 1965 is door de staatsse cretaris van o.k. en w. aan de gemeen teraad van Sneek en aan gedeputeerde staten van Friesland de lijst toegezonden van panden, die te Sneek geacht worden voor bescherming als monumeht van ge schiedenis en kunst in aanmerking te ko men. Tevens zijn de eigenaren, zoals de wet dit voorschrijft, van de voorgenomen plaatsing op de lijst op de hoogte gesteld. Zij krijgen in een later stadium de gele genheid in beroep te komen. De gemeente en de provincie hebben de gelegenheid de lijst uit te breiden of een voorstel tot afvoering van bepaalde panden in te dienen. Eerst nadat hun adviezen zijn ontvangen wordt de de finitieve lijst door de minister van o..k. en w. vastgesteld. De nieuwe lijst wordt vereist ingevol ge de in 1961 door het Parlement aange- Hier komt bjj dat de totale karakter verandering die de bouwwijzen ondergin gen tot gevolg heeft dat veel meer dan vroeger het eigenaardige oudheidkundi ge karakter ook van eenvoudige oude panden uit de ambachtelijke tijd wordt ingezien. Speciaal zijn deze van belang te achten wanneer zij met de grote mo numenten in een bepaalde samenhang kunnen worden gezien of door aantal en onderlinge situatie bepalend zijn voor een stadsbeeld. In Sneek treft men een dergelijk geval aan bjj dé woningen langs het Kleinzand. Zoals gezegd gaal het bij dergelijke panden niet om een soort bevriezing van de bestaande toe stand. Er zijn voorbeelden genoeg dat met enig overleg een aan de kwaliteit van het huis aangepaste wijziging met weinig meer moeite tot stand is te bren gen dan een ondoordachte modernise ring, die een bepaalde waarde voor al tijd verloren doet gaan. Door het aan brengen van moderne voorzieningen op het gebied van verwarming, sanitair en dergelijke, kan zeker gezorgd worden dat het monument tot genoegen van de ge bruikers zijn functie blijft vervullen in het moderne leven. Ingevolge de wet is Volgens artikel 20 van de wet kunnen de ministers van o.k. en w. en van volkshuisvesting en bouwnijverheid in dit speciale geval adviseren niet te dem pen, na overleg met de betrokken instan ties. Gezien het aantal daar voorkomen de panden die op de lijst zjjn geplaatst, komt het Kleinzand zeker in aanmerking voor de term: beschermd stadsgezicht. Tot slot zij opgemerkt dat er door be langhebbenden zeker beroep bij de Kroon mogelijk is indien er bezwaren bestaan of omstandigheden, die aanleiding kun nen zijn voor eigenaars van op de ont werplijst geplaatste panden tegen dit feit van plaatsing dan wel om andere redenen. Gaarne vestigen we nog even de aan dacht van alle Ulsters op de morgen dienst welke 2e Paasdag in de Ned. Herv. Kerk wordt gehouden. Alle drie plaatselijke predik, werken hier aan mee en ook zullen zij samen deze dienst ver zorgen; liturgie Ds. Goudsbloem, medi taties ds Den Hartog en ds Van Loon. Concordia en Euphonia hebben zich bei de bereid verklaard met muziek en zang het geheel afwisselend, aantrekkelijk en feestelijk te doen zijn. Ieder is hartelijk welkom. uiteraard in overvloed en zodoende kon het woonhuis, dat naar de weg gekeerd ligt, behouden blijven. Ze werd ont ruimd en liep alleen water- en glasscha de op. De ruim dertig koeien konden tijdig worden losgesneden en naar buiten wor- Nei it winstige sjongen fan it Frysk folksliet gie it doek iepen foar 2x2 2. It spi'let yn in bungalow, dy ’t forhierd is oan twa jonge tanen, Marijke en Nynke, mar troch in flater yn ’e boek- halding fan de eigner, de hear Radsma, is hy noch in keaa forhierd en wol oan in pear jonge mannen Jarich en Frans. En om dizze stoarje draeit de hiele bo el. As de beide jonges jouns deawurch oankomme en it bliken docht, dat dér al in pear fammen wenje, wurde. hja wol kjel, mar wolle hja üt noch yn net wer fuort. Mar ek' de fammen jowe gjin bi- lies, sadat de eigner opskille wurdt. As de man forskynt, biedt er syn üntskuldi- ging oan en docht hjj it ütstel de beide jonges op syn kosten yn in hotel ünder to bringen. Mar ek hja jowe gjin krimp; hja hawwe hierd en hja bliuwe. De hüsbaes rint lilk de doar üt en nei hwat hinne en wer petearjen wurdt er troch de fjouwer jongelju bisletten de bungalow yn twa parten to fordieljen; de romte is der wol, en sa kin elk bliuwe. Mei de bisite fan in bihaldend pear ,.Omke en Muoike” fan Nynke wurdt de sitewaesje der lykwols net better op en as de post en de plysje der dan ek noch oan to pas komme, is it in folsleine tize- boel. Lit üs fan it stik dit sizze: allinne troch de aiderbêste spilers is hjir hwat fan to meitsjen. It freget om feart, fakansjestimming en aksje en dit léste foaral miste de ploech alhiel. It bleau to flak en to statysk, al sir it feit dat hja net wend wiene op in great toaniel en yn in greate seal to spyljen hjir grif net frjemd oan west hawwe. Ek moatte de regytouwen by sa’n stik goed strak lutsen wurde. Fan de spilers wiene Jaring en Nyn ke it béste op dreef. Foaral Jaring wist de forskate stimmingen goed stal to jaen. De oaren, de iene hwat better as de oare, hawwe jown hwat hja koene; hja wiene goed rolfèst en it frysk fan allegearre wie suver sünder wryt of slyt en dat kin lang net altyd sein wurde. Ut de seal waerd reagearre mei gol hantsjeklappen; de spylsters krigen blommen en sa wiene ek dit wer slagge jounen foar it Snitser Frysk Toaniel. It bikende orkest fan Gerard Wiersma spile yn ’t skoft en foarsoarge letter yn ’e foyer ek de dounsmusyk. It wie fleu- rich en gesellich. In plom op ’e hoed fan de jonge drum mer is hjir wol op syn plak. Hy hantear- re syn spylark op fornimstige wize. A.Z.-H. Daarna wordt geheel op de nieuwe altijd nog zoiets regeling overgeschakeld, en krijgt dachten enkele Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per halt jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Voor Harlingen bij voorbeeld, met on geveer 12.000 inwoners bedroeg het aantal monumenten op de ontwerplijst on geveer 500, terwjjl Sneek bjj vele Frie zen en niet-Friezen wellicht nog meer bekendheid zal genieten als historisch centrum dan Harlingen. De Ijjst is daar reeds in de raad geweest. Wat de keuze van de op de ontwerpljjst geplaatste monumenten betreft nog het volgende: een halve eeuw geleden de historische belangstelling niet veel verder dan de 17de, hooguit de 18de eeuw. Wjj zijn nu weer enkele gene raties verder en zoals men dit ook bij voorbeeld kan waarnemen bij de belang stelling voor het antiek, is de waarde ring voor latere perioden toegenomen. GEEN BEVRIEZING Franeker, Bolsward. Sinds 1903 bestond er ai een voorlopige lijst, maar daarop stonden geheel an dere panden, en deze lijst was meer als inventarisatie, dan ter bescherming van de panden bedoeld. Met elkaar heeft het dus ruim zestig jaar geduurd, voor de wet tot stand is gekomen. Het was overigens voor de brandweer niet eenvoudig de boerderij te bereiken, daar deze, gezien uit de richting Sneek, links van de dorpsstraat stond, in de punt van het Ges en de Douwesloot en alleen over een smalle houten brug over net Ges bereikbaar was. Water was er Een enorme gouden” sleutel, die op ons bureau neerplofte, kondigde al vast symbolisch de officiële opening aan van het nieuwe bedrijfspand van Peha Handelsonderneming P. Hoo- mans aan de oude Oppenhuizerweg op het industrieterrein aldaar. Dit feest want dat wordt het zal zich afspelen op de 23ste van deze maand. krijgt dachten enkele men dus om de twee maanden de me- ZÖ togen aan de arbeid. Resultaat: al- teropnemer-incasseerder aan de les schoon tot in de kleinste hoekjes deur, voorzover men niet automatisch en gaatjes, per giro betaalt. Voor beide doeleinden wordt de stad in twee gedeelten verdeeld. De maand, resp. week, wordt de Aan het Kleinzand staan een zestien tal panden, die op de lijst voorkomen. Deze straat met gracht is volgens de vertegenwoordigers van de Rjjksdienst een exponent te noemen van de groot heid van de stad, zeker in de 19e eeuw met zjjn patricisch karakter. Om dit karakter te herscheppen en te bewaren zijn vele van de zich daar bevindende bouwwerken op de lijst geplaatst. Vooral de zuidkant telt nog betrekkelijk gave gebouwen; aan de overkant zijn echter „ontstellende dingen” gebeurd, vóór de wet van 1961. De grote monumenten zjjn uiteraard b.v. de Martinikerk, (die reeds in de vijf tiende eeuw wordt genoemd en een toren gehad moet hebben,) plus het klokke- huis; het gerechtsgebouw, uit 1839, ge bouwd door stadsarchitect Rollema; de 19e eeuwse Doopsgezinde Kerk, het raadhuis, de Waterpoort met het Hoog- end en de hoekpanden; en enkele bij deze grote panden staande, huizen die het ka rakter ervan onderstrepen, zoals aan de Marktstraat. Verder vijf stuks op de Singel, enkele op Leeuwenburg, en Wip zoals de zaak van Albert Heyn, de Coö peratieve Zuivelbank en het pand voor heen bew’oond door de heer Meinen. Op verzoek van het gemeentebestuur van Sneek heeft de Rjjksdienst voor de Monumentenzorg te Den Haag zich bereid verklaard een uiteenzetting te geven omtrent de ontwerplijst die door de Monumentenraad is samengesteld en waar op panden voorkomen in onze gemeente. Teneinde deze uiteenzetting te geven, waren gistermiddag in het gemeentehuis aanwezig mej. dra H. M. van den Berg, kunsthistorica van de Rijksdienst en de heer P. Knuttel, eveneens van deze dienst. Onder voorzitterschap van de heer Middeldorp, hoofd van de afdeling onderwijs van de secretarie, vond de persconferentie plaats. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS ene maand, resp. week, wordt de Van dezelfde ene, de volgende de andere helft af- echter nog meer hulpvaardigheid uit. gewerkt. In Sneek betreft het voornamelijk panden uit de 19e eeuw en enkele uit de 17e en 18e eeuw. In totaal ongeveer 70 stuks, waarvan 60 bewoonde. Aanvul lingen op deze lijst zijn mogelijk, ook in dit verband bolwerken en omgrachtin- gen. Zoals u in het begin hebt kunnen lezen, is Sneek de zesde van de elf ste den, w'aarvoor een lijst is uitgezonden. Vooraf gingen Harlingen, Leeuwarden, Dokkum en In het algemeen belang, voor de plaat selijke gemeenschap, zowel als voor het pand zelf, dat al of niet in gebruik is door een exploitant of een bewoner, is restauratie soms nodig. De mensen hoe ven niet te schrikken, als de mededeling is gekomen, dat hun pand op de lijst is geplaatst. Restauratie geschiedt altijd in overleg. Bij eventuele verkoop moet in de akte van overdracht vermeld wor den, dat het pand op de lijst staat. Het is niet een kwestie van hinderen van de eigenaar, maar het gaat om het streven naar een dienen van het algemeen belang. Een vergunning tot verbouwing moet evenwel steeds worden aangevraagd en, zoals gezegd, in overleg met de Rijks dienst is altijd een bevredigende oplos sing te vinden. WAT IS EEN MONUMENT? zangvereniging ging 1-, 1..1j Een der damesleden,wier man ziek te bed ligt, had het ongeluk te vallen en was daardoor eveneens gedwongen tot rust houden. Wat nu te doen? In de kortst mogeljjke tijd was het geor ganiseerd. Gedurende een kleine veer tien dagen gingen elke morgen en elke middag een paar dames naar het zieke echtpaar en deden de hele huishouding. Wat ons betreft, zou een bloemetje op Valentijnsdag zeker een verdiend geschenk zijn. Of op moeder dag bijvoorbeeld! Dinsdagmorgen, omstreeks half tien, is brand uitgebroken in de uit 1716 date rende boerderij van de heer R. Cnossen, te Oppenhuizen, bewoond door de pach ter de heer U. de Jong met vrouw en acht kinderen. De heer De Jong bevond zich in het land, bezig met kunstmeststrooien, toen enige kinderen, die in de schuur speelden, mevr. De Jong in het voorhuis waarschuwden, dat er brand in de schuur was. Binnen enkele minuten stond deze in lichterlaaie. De inmiddels gealarmeerde brandweren van Wymbritseradeel en Sneek, beide onder leiding van hun commandant, bestreden het vuur met zeven stralen en waren dit binnen ruim een half uur meester. De schuur brandde echter geheel uit. Alleen de mu ren bleven staan. Dezer dagen zullen de voorwerpen parken, plantsoenen, langs gazons ter beschikking zjjn gesteld e.d. weer de opnieuw keurig gelakte van de Verzetstentoonstelling zjjn of zittingen en rugleuningen aange worden afgehaald. Bij informatie bracht. bleek ons, dat er vooral veel litera- Ja, 't is werkelijk lente, al hebben tuur is uit de oorlogsjaren, zoals pam- we daar de laatste tijd wat het weer fletten, illegale kranten, foto’s, ver- betreft, helaas weinig van gemerkt, zetspoëzie enz. „Papier” is er dus Maar de natuur en dus ook de schil- en timmerlieden van Gemeen- noodkacheltje (de t?werken en de mannen van de Plant- gingen onverstoord hun Wethouder Fijlstra deelde mede, dat de plannen om te komen tot kindervakantiekampen zich in. zo danig stadium bevinden, ’dat binnen kort de definitieve beslissing verwacht kan worden, of ze al of niet door gaan. Er zjjn nog enkele problemen op te lossen, zoals ten aanzien van het koken en het verkrijgen van ten ten. Als er particulieren zijn, die hun De Gemeente gaat veranderingen tent(en) beschikbaar willen stellen, brengen in de incasso van de ver- dan houdt men zich aanbevolen. Er schuldigde bedragen voor gas en wa- zjjn titans dertig leiders, ook dit aan- ter en in de inning van de huren voor tal moet vergroot worden. Zo moge- haar woningen. Uit een oogpunt van Ijjk wil men in de laatste helft van kostenbesparing zal dit voortaan nl. juli driehonderd kinderen in resp. om de twee maanden en om de één of meer prettige vakantieweken twee weken gebeuren. De meters bezorgen. worden dan eenmaal per twee maan den opgenomen, waarbij dan tegelijk de kwitantie voor het verbruik van gas en water over.de twee voorafgaan- t genoeg. Men is echter ook zo geluk- ders J kig geweest een bekende „Rus”) te kunnen krijgen, soendienst, alsook enkele zelfgemaakte vetkaar- gang. i sen en een „surrogaat” lamp, maar toch kan er, wat dergelijke dingen J betreft, altijd nog wel wat bij. Aan de optocht wordt hard.gewerkt; deze belooft iets bijzonders te worden. Voor het aanbieden van hulp en het I verkrijgen van inlichtingen kan men hedenavond in hotel De Wijnberg te- 1 recht i.p.v. op de gebruikelijke vrij- dagavond, wegens Goede Vrijdag. Plaatsing op de ontwerplijst en straks wellicht op de definitieve lijst houdt geenszins in dat het pand een museum wordt of dat er niets aan mag worden veranderd. Een langdurige ervaring en praktijk, ook met winkelpanden, heeft ge leerd dat de status van monument zeer wel kan samengaan met aanpassingen aan een moderne behoefte, hetzij voor bewoning, hetzij voor bedrijf. Hoofdzaak is echter, dat veranderingen of vernieu wingen niet gepaard gaan met een karakterontwaarding van het huis of van de omgeving. De wet geeft de weg aan, die moet worden bewandeld, indien de eigenaar wil dat er iets met het pand gebeurt. In grote trekken komt het erop neer, dat hij vergunning nodig heeft voor zjjn plannen. Hij kan rekenen op deskundig advies en een subsidie wordt hem in het vooruitzicht gesteld, waardoor tege moet wordt gekomen aan een eventueel bezwaar van extra kosten voortvloeien de uit kwaliteitseisen; ook als de be drijfsvoering schade lijdt bestaat de mo gelijkheid tot vergoedingen. half juli geldt nog een overgangsre- mei wordt opgenomen, wordt nl. al- de kamers en keuken zou willen leen de kwitantie over maart geïnd, schoonmaken. Niet getreurd, er is als naastenliefde, dameskoorleden en Er is weer een oude klokgevel, van de weinigen die onze stad nog bezat, verdwenen. Het voormalige zeer oude pand van de wijnhandelaar R. Gorter aan de Ged. Pol, na de op heffing van de zaak door de laatste eigenaar aangekocht door de firma L. v. d. Lejj, die het als opslagplaats gebruikte, wordt nl. afgebroken. De firma Van der Leij laat hier een nieuw bedrijfspand bouwen. JL jjj

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1