Sneek ontving weer de Friese CJV’ers Raadsvoorstellen Wymbritseradeel Versneld sanerings- en herstellingsplan voor Sneeker Jachthaven aangenomen SZCen Vrijheidsklasse Org. Noord zeilden alleen Tweede Paasdag IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Ds. J. van Ginkel: ^Christus staat boven de moderne techniek” A 120ste jaargang nr 31 Dinsdag 20 april 1965 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD - Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Auto op Hemdijk uit de bocht in de sloot Laatste IJVC-tippeltocht in dit seizoen Wachtkamer Station Sneek grondig gemoderniseerd Directeur Todao Yoshida bezocht Sneker vestiging Geslaagd A. Grakist overleden Huren ligplaatsen met 25 en 50% omhoog A S 'i l P Vb- SNEEKER NIEUWSBLAD de ein hwat abrupt. Stijlvolle slotrally Jaarverslagen Luisteren naar Paulus Geve fortolking heer gemeentewerken De Vrijheidsklasse vlak na de start. van 1 Gemeenschappelijke regeling met Sneek Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. fan oare Verder werd als uitdrukkelijke voor waarde genoemd, dat de boot op betere wordt deze wijzigiingen goed te keuren en vast te stellen. Verhuur gedeelte brandweergarage te Heeg t.b.v. de recreatie Uitloting obligaties Van de lening 1959 werden uitgeloot de nummers: 2, 9, 10, 27, 35, 36, 39, 46, 51, 80, 95 en 133.. tijden gaat varen, terwijl het op prijs zou worden gesteld, dat de betrokken V.V.V.'s en de belanghebbende vervoers maatschappijen al het mogelijke dienen te doen om het gebruik te stimuleren. Van Wymbritseradeel wordt een bij drage verwacht van maximaal 650,- en b. ei w. stellen voor daartoe te be sluiten. belend zingen van: Christus onze Heer verrees. De organist IJ. S. Rusticus zorgde voor een voortreffelijke begeleiding. Een collecte voor ziekendienst en het werk van de provinciale commissie bracht ruim 312,- op. Bondsdag 1965 was ten einde. De plaatselijke C.J.V. werkte weer op geestdriftige wijze mee om de organisa tie gesmeerd te laten verlopen. Daartoe was men ’s morgens om 9 uur reeds bjjelkaar gekomen om na de afwerking van de paasliturgie de verschillende ta ken te bespreken. Een stukje verenigings activiteit van de bovenste plank. Een ere saluut aan jullie; CJ.V.-ers! daat; hij vecht tot de laatste kogel. Rond om hem de vijand: geef je over! Han den omhoog. Op genade of ongenade, ’t Is oorlog. Je komt niet met een glim lach de kazemat uit. Wjj menen dat wij tegenover God dat wel kunnen: ik doe mjjn best, God doet de rest. De vij and spaart de soldaat, die het gevoel krijgt of hij het leven teruggekregen heeft. Eindstand: 1: H. Amsterdam 2360 pnt.; 2. J. Goesten 1582 pnt.; 3. H. van Delden 1457 pnt.; 4. P. Ubbink (3e en 5e) 1281 pnt. 16-m2-klasse: 's Morgens en *s middags: 1. C. Couperus; 2. Adr. Graatsma; 3. H. Looper. Eindstand: 1. C. Couperus 2360 punt.; 2. Adr? Graatsma 1758 pnt.; 3. H. Looper 1406 pnt. Pampusklasse: 's Morgens: 1. Gierisch, Leeuwarden; 2. H. Donker, 3. H. B. Jon- gejans, 4. D. de Haan; en ’s middags: 1. H. B. Jongejans, 2. Gierisch, 3. D. de Haan; 4. Bonnema, Lemmer. Eindstand: 1. Gierisch, Leeuwarden, 1707 punten; 2. H. B. Jongejans 1531 pnt.; 3. H. Donker 1008 pnt. Vrijheidsklasse A: ’s Morgens: 1. O. Zweep; 2. J. Onnes, Haren; 3. J. Eringa, 4. Gebr. De Boer, 5. Gebr. Westdorp, Amsterdam; ’smiddags 1. R. Alberda; 2. J. Onnes; 3. J. Kluitenberg; 4. H. Repko; 5. H. Meindersma. Eindstand: 1. J. Onnes 2360 pnt.; 2. R. Alberda 1962 pnt.; 3. J. P. Eringa 1707 pnt.; 4. Gebr. Zweep 1582 pnt.; 5. H. Repko 1582 pnt. Vrijheidsklasse B: ’s Morgens: 1. Mej. B. en W. van Sneek deelden hun col lega’s op 24 januari 1964 mede, dat als gevolg van de kostenstijgingen de tot dus ver betaalde vergoeding voor het me degebruik van het reinigingsterrein van Sneek naar hun mening moest worden verhoogd van 8.000,- tot 16.000,-. Overeenstemming is daarna bereikt over een regeling waarin niet meer een vast bedrag wordt genoemd, maar wordt bepaald, dat de vergoeding zal worden berekend naar verhouding van het aantal kubieke meters huisvuil, dat uit beide gemeenten wordt aangevoerd in het des betreffende jaar. Voorts is de opzegtermijn van één jaar verlengd tot twee jaar. Voorgesteld Dit dooa de Raad van Beheer voorgestelde en uitstekend voorbereide plan in drie fasen, dat in 1960 of zo nodig en mogelijk nog eerder geheel gerealiseerd moet zijn, vond in de algemene vergadering van aandeelhouders die donderdag avond in de bovenzaal van „Onder de Linden” werd gehouden, algemene instem ming. Ook met de daaraan verbonden verhoging van de huren der open en overdekte ligplaatsen met resp. 25 en (op z’n minst) 50%, ging de vergadering vlot akkoord. Er kwamen zelfs suggesties de jachthuishuren met 75% of zelfs met 100% te verhogen. Maar het werd in eerste instantie 50%, evenwel met de toevoe ging dat de Raad van Beheer hoger mag gaan, indien dit naar zjjn oordeel noodzakelijk mocht blijken. Zoveel medewerking hadden wjj niet verwacht. Wjj hebben meer steun ontvangen dan we voor mogelijk hadden gehouden, zo verklaar de voorzitter P. O. Revet in zijn sluitingswoord. d. Veen, accountant der Vennootschap, die aanwezig was om eventuele vragen op financieel terrein te beantwoorden, wat hjj ook enige malen deed.. Daarna herdacht hjj de in het vorige jaar over leden aandeelhouders D. Oppenhuizen, G. W. Slotboom, M. Hendriks, S. G. Rui ter en de oud-aandeelhouder K. Vrolijk. Deze woorden werden door de aanwezi gen staande aangehoord, waarna enige minuten stilte in acht werden genomen. D. Bron; 2. Th. Zjjlstra; 3. W. Berga; 4. G. Steegstra en 5. H. Steenstra, Ijlst. ’s Middags: 1. H. Steensma; 2. T. J. van Drooge, Warga; 3. J. Algra, IJlst; 4. mej. D. Bron; 5. G. Steegstra. Eindstand: 1. mej. D. Bron 2409 pnt.; 2. H. Steensma 2187 pnt.; 3. T. J. van Drooge 1807 pnt.; 4. Th. W. Zijlstra 1740 pnt.; 5. G. Steegstra 1682 pnt. Mej. Bron finishte ’s morgens direkt na Jan Eringa, derde in A, waardoor zjj toen wel een bijzondere prestatie leverde. In de Vrijheidsklasse waren door de VKO tevens startprjjzen uitgeloofd. Deze moest ’s morgens worden gedeeld door Onnes en Gebr. Westendorp (Amsterdam) en kwam ’s middags in het bezit van Gebr. Van der Meer. De poedelprijzen voor de laatst aankomende jachtjes wa ren resp. voor M. Sperling te Wassenaar en Sj. Feenstra uit Groningen. Verder reikte de VKO aan de bestuursleden die in de starttoren de wedstrijden regelen ieder als herinnering een vaantje uit. Er was ook een prijs uitgeloofd voor de onfortuinltjkste zeiler. Dit bleken de Gebr. Zweep te zijn, die ’s middags we gens een aanvaring werden uitgescha keld. Belangrijk is dat wij metelkaar luiste ren naar wat Paulus in zijn brief aan de romeinen zegt. In de Bijbel staat geen register, waaronder wjj wetten vinden over voetballen of fietsen op zondag. We zouden zo’n wet wel graag willen heb ben. Zoals de Mohammedanen, die alles netjes punt voor punt in wetten hebben neergelegd. Je wilt zo graag weten waar je aan toe bent. Paulus zegt: je bent niet onder de wet. Maar wij, wjj willen dol graag een wet hebben om met goed fat soen mazen te vinden waardoor je de wet kunt ontduiken. Een wet is benauwend; ’t leven wordt dood. Je kunt de wet niet houden. Als spreker ’s zondags de wet der tien ge boden voorleest hoort hij schuifelen met de voeten en gehoest: We kennen de wet wel. Maar wie één gebod overtreédt is schul dig aan overtreding van de gehele wet. Het is ouderwets over schuldig te spre ken. Maar ieder heeft een schuld in zijn leven. Een moeilijk karakter, een leu gen, verdriet door onbezonnenheid, noem maar op. Je duwt het weg. Dan is daar de druk van de wet. Gistermorgen omstreeks half elf reed de heer L. A. uit Beverwijk met zijn personenwagen op de Hemdjjk, komende uit de richting Sneek, toen hjj eensklaps in een slip raakte, ter hoogte van de boerderij van de heer Steensma, uit de S-bocht vloog en enige keren over de kop sloeg. De wagen kwam met zijn achterkant op de ene berm terecht, met de voorzijde op de andere berm aan de wegkant en deels in het water. De in zittenden, twee dames, twee jonge n- deren en de bestuurder konden de auto ongedeerd verlaten; de wagen werd vrjj ernstig beschadigd. De heer Steensma heeft het onfortuinlijke vijftal in zjjn auto naar familie in IJlst gebracht, naar wie ze onderweg waren.. Volgens het verslag van de wnd se cretaris de heer J. D. v. d. Molen plaat sten vorig jaar 411 gasten hun handte- Reeds geruime tijd bestaan er bij het bestuur van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer „Het watersportgebied Heeg, Gaastmeer en Oudega” plannen om te komen tot het inrichten van een ruimte tot informatiekantoortje met toi letten ten behoeve van de recreatie. Tot nu toe verzorgt de secretaris de ad ministratie met de informaties aan be langhebbenden nog thuis, maar dit neemt een zodanige omvang aan, dat een oplossing moet worden gezocht. Boven dien is het nodig aandacht te schenken aan toiletten voor de recreanten. De ac commodatie op dit gebied is in Heeg wel zeer slecht. Het bestuur heeft zich daarom tot de raad gewend om een gedeelte van de brandweergarage voor deze doeleinden in gebruik te mogen ontvangen en in te richten. Een door gemeentewerken opge maakt plan kan zjjn instemming weg dragen en de kosten, die worden geraamd op plm. 8.000,- zullen door V.V.V. wor den gedragen. Het gedeelte waarom verzocht wordt, is thans in gebruik als bergplaats voor de plaatselijke wegwerkers. Wordt deze ruimte afgestaan, dan zal de gemeente zelf voorzieningen moeten treffen voor een nieuwe bergplaats, waarmee, naar raming, 2.000,- gemoeid zal zijn. B. en W. staan evenwel zeer sympathiek tegenover het verzoek en stellen dan ook voor het betrokken gedeelte van de ga rage voor 25,- per jaar aan genoemde V.V.V. te verhuren. De vijfde en laatste tippeltocht, geor ganiseerd door IJ.V.C. in het seizoen ’64- ’65 wordt morgenavond gehouden. Ge zien de grote belangstelling die de vo rige keren voor deze sport bestond, in IJlst en elders, mag zeer zeker ook nu weer op een flink aantal deelnemers ge rekend worden. De start is als altijd om acht uur bij „Het Wapen van IJlst.” De prijzen zijn deze keer beschikbaar gesteld door de heer P. Kooij, eigenaar van het hotel. Men kan zich melden voor de A-klasse (gevorderden) en voor de B-klasse (be ginners); inleggeld 1,- per persoon. Vrijdagmiddag heeft de heer Tj. van der Meulen, exploitant van de stations restauratie te Sneek, zijn geheel en gron dig gemoderniseerde wachtkamer, een in alle opzichten eerste klas, voor het pu bliek geopend. De reizigers en anderen, die tijdens het wachten in een station van de nood een deugd willen maken, kunnen dit nu doen in een mooie en moderne om geving met veel meer ruimte dan voor heen. In de zuidelijke vleugel is thans een aparte ingang, vanaf het plein, on afhankelijk van de stationsvestibule; er komt ook nog een terras op het plein. Voor de wachtkamers is in Sneek nu geen klasse-indeling meer. De vroegere eerste klasse is thans voor iedereen, de oude derde klasse wordt straks opslag ruimte voor expressegoed. Er wordt van alles aan het station gedaan om het aan te passen aan de moderne eisen; in de restauratie kan men deze aanpassing „aan den lijve” ondervinden! Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De Heer is waarlijk opgestaan Wij vieren de opstanding van de Here Jezus. Je mag het vieren. Je zegt: ik heb teveel gezien in de wereld; ik heb boeken gelezen en die hangen mij ellen lang de keel uit! Gelukkig is er een we zenlijke boodschap: „Jezus is opgestaan voor jou!” Nu Christus is opgestaan krjjgt je leven zin. Hij heeft nooit iemand afgewezen. Hij ziet en hoort je. De tol lenaar zei alleen maar: „wees mij zon daar genadig.” Als je naar Christus gaat met je machteloosheid krijg je moed. Er zjjn veel vragen: Waarom moest mij dat overkomen? Waarom ben ik gezakt? Ik hield van die jongen of dat meisje en waarom is het nu uit? Christus lenigt het verdriet. Hjj heeft je op het oog. Hij heeft je gehoord. Hij hoort je critiek op je ouders (zou je hen ooit kunnen missen Maar Christus is opgestaan. Hij leeft. Hjj staat boven alles, ook boven onze moderne technieken,. Ga naar Hem toe als de tollenaar. Dan is er dankbaarheid, want je bent niet meer onder de wet, maar onder de genade. Christus leeft en jij met Hem! Zo besloot Ds. van Ginkel zjjn meditatie, die aandachtig beluisterd werd. De slotrally werd besloten met het ju- Niet onder de wet, maar onder de genade Wat is genade? Genade is niet leuk, maar afschuwelijk. Stel je voor een sol- De heer Todao Yoshida, algemeen di- rekteur van de Japanse fabriek met ves tigingen overal ter wereld, bezocht vorige week de ritssluitingenfabriek te Sneek. Zoals men weet is deze voorlopig geves tigd in de oude fabriek van Van der Heem en de heer Yoshida kwam eens kijken, hoe de gang van zaken in Sneek was. Tijdens zijn verblijf hier roemde de direkteur de medewerking die men van de zijde van het gemeentebestuur ondervond en nog steeds ervaart sinds do ingebruikstelling in augustus van het vorig jaar, -Het- is gebleken, dat de arbeidsmarkt hier goed ligt; Sneek staat open voor de industrie, in tegenstelling tot het westen van ons land, waar men zich eerst had willen vestigen. Binnen vijf jaar hoopt Yoshida hier een eigen fabriek te hebben; er is momenteel voor een miljoen gulden in Sneek ge ïnvesteerd aan inventaris en machines en er werken hier nu ruim 30 mensen, meest meisjes en tevens vijf Japanners. In de herfst verwacht men dit totaal uit te breiden tot veertig vrouwelijke werk neemsters. De maandproduktie is in Sneek 125.000 meter rits; in Japan maakt men 1 miljoen meter per dag Yoshida is opgericht in 1935; men be gon met de produktie van ritssluitingen, maar tegenwoordig worden ook alumini um raamspanten, panelen en koperen pij pen vervaardigd. Het bedrijf is geheel self-supporting: men maakt zelf de ma chines en men verwerkt ook zelf de grondstoffen. Behalve in Sneek zijn er nog dertien buitenlandse vestigingen, on der andere in New York en in Oosten rijk. Foar de opfiering joech de regisseur, de hear B. Bosma, in koarte ütiensetting. Odysseus is in figuer üt de Grykse my thology, mar it is oerbrocht yn dizze tijd: l'ykwols it kin yn alle tiden en op alle plakken spile wurde. Odysseus moat as de oarloch ütbrekt under tsjinst. Hy komt nei fi'if jier krisch net wèr thus en as it stik blgjint to spyljen is it tsien jier nei de oarloch. Penélopé, syn frou bliuwt allinne efter hei hair scan Telé- machus, dy ’t nou yntusken achttjin jier wurden is. Penélopé set de herberge fan har man fuort en dy wurdt nou in sintram fan in smokkelaersbinde: Van der Mejj, de Duvel, in oan leger wal rekke briga dier Keikes, en moaije Hannes. It binne fylten en se hawwe allegearre har sin- nen set op de moaije, eptige widdou Pe nélopé, dy ’t lykwols har man Odysseus net forjitte kin. It kritetoanile van Boarn, dy ’t it stik oer de fuotljochten brocht ha knap wurk levere. De mise en scène wie knap regy- wurk nammers de bikende Pyt van der Zee hie der dan ek oer gearwest. De du vel wie in tige knappe kréasje en ek Odysseus mei syn rüge kop kaem goed üt de verve. Spitiggenöch wie syn lüd net sa sterk as yn „Ons Gebouw” ne- dich is, hwant in goede lüdsinstallaes- je skynt men der nea fan heard to haw- wen. De brigadier wie to jong foar syn rol, hy wie net de forpensoanliking de twaslachtige plysje. Foar de i spilers in kompliment, ek foar Partle mei de harmonika, de forwêzene nuve- re aide gek, dy ’t in bytsje sei, mar op it toaniel siet to sjen as seach er yn oare tiden. De regisseur hie al sein, dat it stik fan de taskógers mear freget as slocht- weihiinne en dat die ek wol bliken; fral de underfordieling fan de bidriuwen yn tafrielen makke it foar it jonge publyk net maklike-r. De lange monologen fan Odysseus (meastal ünforsteanber) en de climax dy’t lang op him wachte liet en net de sterkste kant fan it stik is, wiene oanlieding ta rumoer en sa kaem Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat is alleen bereid deze dienst te handhaven, wanneer uit de betrokken streek wordt gezorgd dat het tekort op de dienst, voor 1965 geraamd op 45.000,- wordt gegarandeerd. Prov. Staten van Friesland hebben Ged. Staten gemach tigd 15.000,- beschikbaar te stellen en verwacht wordt, dat ook de Zuidwesthpek- gemeenten 15.000,- voor hun rekening nemen. Op 4 maart jl. is deze zaak bespro ken met deze gemeenten. De conclusie was, dat de veerdienst zo mogelijk moet blijven bestaan. De vergadering was echter van mening, dat slechts voor één jaar de toezegging kan worden gedaan. In de loop van dit jaar kan dan wor den bezien, wat voor mogelijkheden even tueel aanwezig zjjn. Onze stadgenoot de heer R. Lusthoff is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor scheikundig inge nieur. Er woei paasmaandag geen „fryske flagge”, van de Martinitoren. Zo ging bjjna onopgemerkt voor de Sneker burgerij deze hoogtijdag van het Friese Chris telijke Jongeren Verbond voorbij. Maar ’s middags in „Ons Gebouw” en ’s av. in de Grote Kerk waren plm. 650 meisjes en jongens bijeen om daar hun Bonds dag mee te maken. Helaas moet gezegd dat ’t aantal deelnemers zich nog steeds in dalende lijn beweegt en de organisatoren mogen zich wel terdege beraden of het programma niet drastisch moet worden herzien. Niettemin: er viel veel goeds te genieten. Nauwelijks waren de toneelgordijnen voor de opening vaneen of een glazen tapkast nodig voor het toneelstuk viel met een daverende klap op de grond, waarbij het glaswerk uiteraard sneuvel de. Maar dit was voor de voorzitter van de Prov. Commissie v. Friesland van het C.J.V.ds. Van Heerde uit Hantum geen belemmering om z’n geestdrift te uiten over de fleurige aanblik die de zaal bood. De feestelijke stemming was er ingébracht door een muziekgroepje uit Minnertsga dat op verdienstelijke wijze voor verpozingsmuziek had gezorgd. Een ietwat langdurige operiingsliturgie volgde op het welkomstwoord van de voorzitter. Propagandaslagzinnen via de band uitgesproken werden afgewisseld met samenzang, bijbellezing, declamatie en het optreden van de door T.V. beken de „The four teachers” uit Heerenveen, een vocale groep begeleid door een gui- taar. Ze zongen op beschaafde wijze ne gro spirituals en oogstten veel succes, ook toen zjj in een later programma-on- derdeel met andere nummers terugkwa men. Wij vragen ons echter af, waarom aan de openingsliturgie geen jongeren deelnamen, doch slechts bestuursleden en functionarissen van het Friese C.J.V. De samenzang o.l.v. Mej. Hopman werd niet door iedereen gewaardeerd en duurde o.i. veel te lang (drie kwar tier). Maar toen gingen dan ook de gordijnen open voor de opvoering van „Odysseus yn Bjirmerhaven”, van Dimi tri Frenkel Frank, vertaald door F. Boorsma Sr. De glazen tapkast bleek weer in „syn aide hear en fear” her steld. Met behulp van een schoolbord wer den de plannen door de heer Revet nader omschreven. Fase I, uit te voeren in '65-’66, omvat vernieuwing, resp. herstel van de daken, gevels, statten en fun dering van de Schiphuizen 19 t/m 26,. De kosten hiervan worden begroot op 10.000,-. Fase II, vernieuwing dakbe dekking en herstel van statten en funde ring van de jachthuizen 27 t.e.m. 50 zal worden gerealiseerd in de jaren 1966-1968. Hiervan worden de kosten be groot op 13000,-. Met een onvoorzien van 2000,- zal met uitvoering van beide fasen dus een bedrag gemoeid zijn van 25000,-, dat over 3% jaar uit de gewone middelen betaald moet worden. Van daar de voorgestelde huurverhogingen. De derde en laatste fase omvat het afbre ken en herbouwen van de oudste 14 jacht huizen, wat begroot wordt op 56000,- tot 60.000,-. Verschillende aandeelhouders wilden dit eerst of eerder uitvoeren, maar De Raad van Beheer hoopt dat de oude schiphuizen nog tot 1969 kunnen blijven staan. Mocht het onverhoopt nodig zijn, bjjv. bjj zware sneeuwval, dan kunnen zo mogelijk tijdelijke voorzieningen wor den getroffen. Behalve de genoemde werkzaamheden moet ook de wal langs de Oudvaart wor den hersteld, de paalfunderingen in som mige van de overige schiphuizen wor den versterkt, en de walkering in de schiphuizen langs het Burgemeester de Hoop Park grondig worden verbeterd, daar het water onder de wal door in het slootje langs het park loopt. Enige vragen werden door de J. D. van der Molen beantwoord, waar na de vergadering zonder verdere dis cussie haar fiat aan de plannen gaf. Hetzelfde geschiedde na enige bespre king met de voorstellen tot huurverho ging, waarbij de Raad van Beheer te vens werd gemachtigd tot het aangaan van een geldlening in 1969 of, zo nodig, eerder, van maximaal 75000,- voor de bouw van de nieuwe schiphuizen. Bjj de opening verwelkomde de voorzit ter o.a. in ’t bijzonder de heer W.E. v. Verkiezingen De periodiek af rednnde leden van de Raad van Beheer de heren P. O. Revet en H. A. J. Heldoorn, werden herkozen en gekozen in de plaats van wijlen de heer S. G. Ruiter de heer E. Wierstra, die ook secretaris wordt. Als vertegen woordiger van de aandeelhouders in de Commissie van Toewijzing van de schip- huizen werd aangewezen de heer J. w n Foeken. Nadat ook het voorstel van de R. v. B. betreffende een nieuw woonschip voor de havenmeester zonder meer was aange nomen, werden bij de rondvraag nog enige interne aangelegenheden bespro ken (het eerste hek blijft voorlopig ook open) en sprak de heer P. Oltj een woord van lof voor de vele aktiviteiten van de Raad van Beheer en de keurige leiding van de voorzitter in deze v gadering wat door applaus onderstreept werd. Daarna sloot de heer Revet de behoor lijk bezochte vergadering met de belofte dat de R.v.B. zal proberen een voor treffelijke jachthaven te realiseren.. Hoewel men op het tijdschema bijna een uur was uitgelopen begon de slotrally in de Grote Kerk slechts een kwartier over tijd. Ds. J. v. Ginkel uit Oosthem hield een meditatie over Rom. 6 14b: „want gij zjjt niet onder de wet, maar on der de genade.” Wij worden tegenwoordig doodgegooid met pakkende onderwerpen, aldus de spreker. Rally betekent: snelheid. Dat is dominees niet eigen: om met vaart hun doel te bereiken. Licht maak je dan brokken. Het is voor spreker toen hij de ze meditatie moest maken een vraag ge weest: kun je de jeugd tracteren op wet en genade? Maar ’t laat je niet los. Is het werkelijk waar dat wij zulke moder ne mensen zjjn geworden, dat wet en genade ons niets meer zeggen? Door de regen en (vooral) de harde wind moesten van de wedstrijden die de Sneeker Zeil- club en de Vrijheidsklasse-or- ganisatie Noord voor de beide Paasdagen hadden uitgeschre ven die van zondag worden af gelast. ’s Middags was de boot tocht over het meer met de Tourist I echter een pleister op de wonde en ’s avonds tijdens de feestelijke bijeenkomst in de Sneker Pan - Bar verdween de teleurstelling geheel en hoopte men alweer op de vol gende dag. En gelukkig was de natuur de zeilers toen beter gezind. Het was wel wat fris, maar het bleef de gehele dag droog, ’s Morgens stond er ook een mooie noordwestelijke koel te, maar in de middagwedstrijd draaide de reeds naar het noordnoordwesten geruimde wind naar het oosten en werd het in de laatste van drie rou tes erg stil, wat hier en daar nogal wat verandering in de velden bracht. In beide wedstrijden werd een driehoeksbaan gevaren met een kruisrak van halfweg Sijbesloot- Heerenzjjl naar de Roekoe; al leen voor de Flitsjes was een baan uitgezet die gedeeltelijk in het meer en in het Kruiswater liep en eenmaal gezeild moest worden. De an dere banen ’s morgens tweemaal en des middags driemaal. Er waren totaal 86 jachtjes ingeschre ven: 12 Flitsen, 13 16-m2-ers, 8 Pampus- sen, 46 Vrijheidjes en 7 Regenbogen. Er startten echter 54, t.w. Flitsjes 9, 16-m2- ers 4, Pampussen 5, Vrijheidsklassers 29 (A en B die tegelijk van start gingen) en Regenbogen 7, toch nog een behoor lijk aantal dus, die een mooie strijd om de punten volgens de Olympische telling en de prijzen hebben geleverd. Alleen in de regenboogklasse kregen ’s morgens De Wilde en Röfekamp direkt al een beslis sende voorsprong doordat zij alleen op tijd vertrokken en de andere vijf te laat. Röfekamp werd hierdoor toen eerste en De Wilde tweede. Als derde finishte De Vries, ’s Middags was de uitslag: 1. De Wilde, 2. Alberda, 3. Röfekamp. Eind stand: 1. De Wilde 1591 punten, 2. Röfe kamp 1415 punten, 3. Alberda 892 punten. De andere uitslagen zjjn: Flitsklasse: ’s Morgens: 1. H. Amster dam; 2. J. Goesten; 3. P. Ubbink. ’s Middags: 1. H. Amsterdam; 2. H. Delden en 3. J. Goesten. kening in het gastenboek (vorig jaar 541), onder wie 42 uit Duitsland, 5 uit Zwitserland, 4 uit Engeland, 4 uit Bel gië, 4 uit Frankrijk, 1 uit Amerika en 1 uit Ierland. (De penningmeester be rekende later het aantal gasten op tien duizend, verdeeld over plm. 2000 sche pen. Lang niet allen tekenen nl. het gas tenboek, maar gezocht zal worden naar een mogelijkheid dit aan te moedigen). Alle kleine vaartuigen hadden een over dekte ligplaats. De Balans per 31 dec. 1964 en de Ver lies- en Winstrekening over 1964 wa ren, evenals de begroting voor 1965, op de convocatie afgedrukt en werden door de penningmeester de heer Th. v. d. Werf toegelicht. De balans vermeldt een totaalbedrag van 53.212.55, waarin een verliessaldo vorige jaren ad 17938.28 en het verlies over 1964, groot 50.75. De ontvangsten bedroegen totaal 21.536.13, de uitgaven 21.586.88. Over ’t geheel genomen noemde de heer V. d. Werf de gang van zaken bevre digend. De begroting voor 1965, die later aan de orde kwam, werd vastgesteld met een eindbedrag van 26.377.88, w.o. een post voor onderhoud, groot 11.025.33. Vorig jaar werd hiervoor besteed 8364.37. In deze begroting is de helft van de meerdere opbrengst aan huren op genomen, daar deze pas op 1 juli ingaat. Mededelingen De voorzitter gaf een overzicht van de vele werkzaamheden welke de Raad v. Beheer in het afgelopen jaar heeft ver richt, waarbij hjj o.a. memoreerde de moeizame onderhandelingen met het gemeentebestuur over de nieuwe ingang welke voor de N.V. bevredigend zjjn ver lopen. Onderzocht is de mogelijkheid van aankoop van een semi-permanente om roepinstallatie, maar de kosten hiervan 2500,- a 3000.-) waren te hoog. Met de rattenbestrijding is een góed begin ge maakt en dit zal zo nodig dit jaar wor den voortgezet. Vervolgens noemde hij enige wensen en plannen voor de komende jaren. In voorbereiding is o.m. een meer aan de tijdsomstandigheden aangepaste in structie voor de havenmeester en de R. v. B. zal zich verder beraden over een andere beheersvorm. Ook zal hij zich weer bezig houden met de toewijzing en eventuele herverdeling van de overdekte ligplaatsen. Daarna werden de sane rings- en herstelplannen in behande ling genomen. Vorige week is te Dalfsen op ruim 70-jarige leeftijd plotseling overleden de heer A. Grakist, oud-hoofd van de chr. school te Dalfsen, (dorp) van 1 januari 1916 tot 1919 onderwijzer aan de chr. school te Folsgare. De heer Grakist overleed *s avonds na de begrafenis van zijn echtgenote mevr. Grakist-Grunstra, afkomstig van Scharnegoutum.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1