Hoe vieren Sneek beleeft de be vrij ding I erzets- en Bevrijd ingsedit ie Verbetering toegangsweggetje Nijezijl voor rekening van bewoners en gemeente mei? wij de vijfde IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120ste jaargang nr 32 Donderdag 22 april 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD D 0 Benoemd L. Rasterhoff, burgemeester van Sneek. Aanbesteding verbetering Kleinzand biedt is onvergetelijk. Alom wap pert de driekleur. De straten zijn vol mensen. De vreugde is op ieders gezicht te lezen. Sneek is voorgoed bevrijd. Maar de oorlog ging verder. Nog moesten velen op het „slagveld” vallen; nog werd er in de concen tratiekampen geleden. Voor velen kwam de bevrijding te laat. Legaat voor Fries Scheepvaart Museum Voorstellen raad Wymbritseradeel Bouw van brug over Franekervaart gegund Finale verkoping Veertig jaar trouwe dienst waardoor misschien het leven van de burgers en de stad gespaard kunnen blijven. En met deze achteraf gezien wat naieve ma nipulatie blijven de N.B.S. op straat. De secretaris doet echter schietgebedje na schietgebedje. Van de Leeuwarderweg af klinkt motorengeronk en gejuich. Ze zijn er. De Canadezen. Vechtwagens volgeladen en omringd met jeug dige Snekers. Bij de brandweerka zerne wordt halt gehouden en met verbazing kijken de Snekers naar de radiowagen waal’ een verbin ding met de hoofdgroep tot stand wordt gebracht. We zoeken con tact met de commandant en pro beren hem duidelijk te maken dat op korte afstand van de stad bij de Wellebrug zich een troep Duitsers bevindt die naar Sneek oprukt. We proberen hem te ver- Onze goede stad Sneek herdenkt officieel van 29 april tot en met 5 mei de bevrijding van ons land. In de eerste helft van de maand april van het jaar 1945 werden Sneek, IJlst en Wym britseradeel bevrijd, maar voor het zover was, hadden vele burgers hun leven gewaagd en soms moeten geven in het verzet tegen de onderdrukker. Anderen waren door de bezetter weg gevoerd in gevangenschap, naar een concentratiekamp of in militaire krijgsgevangenschap ver buiten de landsgrenzen. Met vele mensen, die op de een of andere wijze bij deze gebeur tenissen betrokken waren, hebben wij gesproken. Zij gaven ons hun herinneringen aan de tijd van angst en gevaar, aan hun gevangenschap, hun illegale aktiviteiten en hun verlossing uit de handen der bezetters. Deze herinneringen en andere, vindt u in onze editie van van daag, speciaal voor en door het Sneeker Nieuwsblad samen gesteld. Direktie en redaktie willen hierbij hun grote erkente lijkheid uitspreken aan allen, die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van deze verzets- en bevrijdingsuitgave. Klokkenspel voor Tonnema n.v. Negentiende President-Rooseveltmars murwen door te rijden en de mof fen te vernietigen. Hij weigert. Dat is niet in zijn opdracht begrepen. Hij zoekt contact met zijn regiment maar het blijft neen. Angstig gaan we de avond tegemoet. Later op de dag komt er toch actie. Cana dezen en N.B.S. trekken tenslotte op naar de Wellebrug. Een emotievolle stralende zon dag loopt teneinde. Wat zal de nacht brengen? De definitieve be vrijding of een terugkeer van de Duitsers met alle daarmee gepaard gaande ellende en onzekerheid? Ergens in de stad, buiten de grachten, tracht een man de slaap te vinden. Hij overpeinst wat er vandaag is gebeurd en beraadt zich op hetgeen morgen moet ge schieden. Dan ineens. het ge ronk van motoren. Er wordt Duits gesproken. Hij kijkt door het raam en ziet een buurman, opgeschrikt door die gehate klanken, op het dak een schuilplaats zoeken achter een schoorsteen. De moed zinkt hem in de schoenen: Duitsers die hem, met de bevrijding in het ge zicht, nog zoeken. Er wordt op de deur gebonsd. „Aufmachen!” Z’n vrouw houdt hem tegen als hij naar de deur wil gaan en neemt zijn taak over. Dan weerklinkt een vreugdekreet: Het is een Cana dees! De Canadees wilde zich beter verstaanbaar maken en sprak daarom Duits zonder te we ten welke verwarring hij stichtte. Een fles cognac, jarenlang voor de bevrijding bewaard, wordt voor de dag gehaald. (De volgende dag kwam de Canadees terug om de rest soldaat te maken). Een nieuwe voorjaarsdag breekt aan. Het beeld dat Sneek die dag lucht in gaan; de bevrijders zijn in aantocht. Ge dienstige burgers sluipen de kerken binnen en leder voelde dat er wat in de lucht hing die zondagmorgen. Daags tevoren waren Duitse troepen onordelijk door Sneek getrokken, hiel en daar fietsen rovende. Zij verdwenen weer in de richting van de afsluitdijk. Het stadhuis was in de loop van de middag bezet. Over de bedoeling daarvan tastte ieder in het duister maar ijverige ambtenaren brachten alles wat los en vast was toch maar in de kluis in veiligheid. Ze kenden de methoden van de heren Achteraf bleek het nog al mee te vallen. Men zocht een beschuttend onderdak om ’s avonds bij het vallen van de duisternis ook in de richting van de afsluitdijk te kunnen vertrekken. Zondagsmorgens begaf een groot deel van de Snekers zich op straat om poolshoogte te nemen. Nog steeds zag men doortrekkende Duitsers hoe wel niet zo frequent meer als de vorige dag. Geruchten, ja fantastische geruchten over de vorderingen van de geallieerde legers gingen van mond tot mond. In de kerken begonnen de diensten. Vele trouwe kerkgangers bleven ech ter thuis: je kon nooit weten wat er ging gebeu ren. De spanning op straat steeg. Een enkeling ging al eens stiekum kijken of zijn vlag nog goed bruikbaar was. Dan ineens gaat het gerucht: de bruggen zijn ondermijnd en zullen straks de Iets nieuws: Rondritten door Sneek Nieuwe Chr. Kleuterschool Lemmerweg-wesl Geslaagd 5 mei 1965 zal een nationale feest dag zijn. Dan is het twintig jaar geleden, dat de bevrijding van ons land een feit werd. En daar is be sloten, dat dit om de vijf jaar na tionaal zal worden gevierd, zal dit vierde lustrum inderdaad tot een feest moeten worden. Gemeenschappelijk feestvieren is voor ons Nederlanders geen ge makkelijke opgave. Vooral niet in dit geval. Want de organisaties, welke zich hiermede bezighouden, hebben vijf dagen tevoren al een Koninginnedagviering moeten or ganiseren. Vaak is het psychologisch bijzon der moeilijk een feest te maken niet alleen voor, maar ook van de gehele bevolking. De „totale” in spanning en deelneming, zoals wij die de laatste tijd gedemonstreerd zien in televisieprogramma’s, zoals „Een tegen allen”, waarbij geheel de gemeente, van burgemeester tot zuigeling wordt ingeschakeld, is allereerst voorwaarde voor zulk ’n feest. Maar helaas kan men dat niet overal opbrengen. Een gehele generatie, de jonge mensen tot 25 jaar, heeft aan de bezetting nauwelijks of helemaal geen herinneringen. Zij moeten ’t hebben van de overlevering. On der de ouderen zijn er maar al te veel, die het maar liever vergeten. Waarom al die narigheid weer op te halen? Waarom (en dit heeft vaak een commercieel tintje) bui tenlandse toeristen, klanten, voor het hoofd te stoten? Waarom oude wonden openrijten? Men beseft niet, dat het om deze negatieve zaken helemaal niet gaat. Het gaat er om in het herdenken van de bevrijding het besef te ver levendigen, welk een groot goed de vrijheid is. In een periode, waarin negativisme, nivellering, materia lisme zich duidelijk demonstreren, is dit nog te meer belangrijk. Het gaat niet om het verleden, maar om heden en toekomst. Alleen in dit licht bezien heeft een feeste lijke herdenking van de bevrijding blijvende waarde en zou het ver wateren daarvan een verlies zijn. De gemeenschappelijke viering van de bevrijdingsdag, voorafge gaan door de gemeenschappelijke dodenherdenking, zal alleen een blijvend karakter behouden indien de positieve waardering van vrij heid, demokratie en gemeenschaps zin daarin de boventoon voert. Dit zal ook in het programma voor de ze feestelijkheden tot uiting dienen te komen. Gemakkelijk is dit niet, want ons volk gevoelt zich het best in de toeschouwersrol. De aktieve deel neming door autoriteiten en leiden de figuren in de gemeenschap kan hier stimulerend werken. Goed voorbeeld doet goed volgen. Dat geldt zelfs bij het uitsteken van de vlaggen. Wanneer van één huis in de rij ’s morgens vroeg al de vlag wappert, willen de anderen vaak niet achterblijven. En hoe bescheiden ook, het alge meen uitsteken van de vlaggen is een demonstratie van gemeen schappelijk beleven van dit feest. Ook samenzang met medewerking van koren en muziekkorpsen, en dan bij voorkeur daar, waar men de menigte reeds in groten getale bijeen heeft, helpt ons de dag weer in herinnering brengen, waarop wij voor het eerst het Wilhelmus weer konden zingen in een vrij land. Vijf mei 1945 gingen in heel Ne derland de vlaggen uit, stroomden alle Nederlanders de straat op, ge sierd met het plotseling overal ver krijgbare oranje. Toen hebben we spontaan, zonder enige organisatie, feest gevierd. Iets van die spontaneïteit, iets van dit gemeenschapsbesef, zullen wij twintig jaren na de bevrijding moeten hervinden in onze feest viering. SZC besloot wintercursus met filmavond weten de predikanten, die de dienst leiden op de hoogte te brengen van het dreigend onheil. De dien sten worden voortijdig afgebroken en op een ongewoon tijdstip spoe den de kerkgangers zich huis waarts om hun bezittingen te be schermen tegen het naderend ge vaar. Weer liggen de straten op die gedenkwaardige zondag verla ten. Maar de spanning stijgt nog steeds. Dan in het begin van de middag klinken midden in de stad geweer schoten, kort daarna gevolgd door hele series knallen. Er brandt iets aan de Marktstraat. De laatste Duitsers, ingekwartierd in De Wijnberg hebben de oude Waag, die als munitiedepot dienst doet in brand geschoten. Na deze laat ste heldendaad kiezen de bezetters per fiets het hazenpad1. Cp de Bols- warderweg leggen ze een rookgor dijn. Kennelijk zijn ze bang voor een vèrdwaalde kogel van de ver blufte Snekers. Zo is Sneek na bijna vijf lange jaren zonder Duitse inwoning. We zijn weer onder ons. De straten vullen zich. Aarzelend wordt hier en daar een vlag uitgestoken. Autoriteiten slaan op de Markt straat de verrichtingen van de Sneker brandweer gade die pro beert het Waaggebouw te redden en de aangrenzende panden te be schermen. Gelukkig slaagt men er in een catastrofe te voorkomen. Opnieuw klinken schoten. De angst komt weer boven en een deel van de bevolking spoedt zich naar huis. De schoten worden talrijker en ko men nader. Mannen in overall en met een witte band om de arm verschijnen. Op deze band prijken de letters N.B.S. Nederlandse Bin nenlandse Strijdkrachten. Het ver trek van de Duitsers schept de mo gelijkheid dat er verkeerde dingen gebeuren. Het is zaak dat de open bare orde gehandhaafd wordt. De kans bestaat dat de haat van de Sneker bevolking zich tegen duits- gezinde elementen, N.S.B.-ers en andere collaborateurs ontlaadt. De N.B.S. zullen de orde handhaven. Door in de lucht op denkbeeldige vijanden te schieten jagen zij de bevolking weer in huis. Dan komt ineens na dit bevrij dend gevoel de ontnuchtering. Koeriers melden dat een groep Duitsers ter sterkte van een dui zend man vanuit Lemmer op weg is naar Sneek. De mentaliteit van de Nazi’s kennende voorzien de verantwoordelijke lieden 'n bloed bad. De N.B.S.-ers zullen als franc- tireurs worden beschouwd, de bur gerij zal daarvoor moeten boeten en wellicht zullen de zich bedreigd voelende troepen de hele stad plat branden. Dit gevaar moet bezwo ren worden. De Duitse troepen tegenhouden gaat niet. Na ernstig beraad wordt een oplossing gevonden. Toen de N.S.B.-burgemeester die enkele da gen tevoren de bui zag hangen, naar elders vertrok, heeft hij aan de gemeentesecretaris schriftelijk de bevoegdheid overgedragen maatregelen te nemen tot hand having van openbare orde en rust. Op grond hiervan zal de secretaris de verantwoordelijkheid dragen voor het optreden van de N.B.S.- ers maar als het zover is zal de witte armband moeten worden ver wijderd en er zal niet tegen de Duitsers gevochten worden. Als puntje bij paaltje komt zullen de Duitsers dan de opdrachtgever ver antwoordelijk kunnen stellen *Ai." Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD de i Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Wijlen mevr. Tr. Santema-Atsma. heeft aan het Fries Scheepvaartmuseum al hier gelegateerd een Friese klok (com pleet), een koperen melkemmer, een doofpot, een ketel op theestoof, een kof fiekan op comfoor en een klein keteltje. VACATURE In verband met vertrek van de heer W. van der Meulen is een vacature ont staan in de Adviescommissie Woonruim- tewet 1947. Ter vervulling van deze va cature zijn de heren D. Bootsma, tim- Het exploitatietekort over het jaar 1964 van de Stichting „Dorpshuis Oosthem” van het Himsterhüs bedraagt 616,17 en over 1963 793,55. Het bestuur heeft de gemeente verzocht een bijdrage te wil len leveren ter dekking van dit tekort; de penningmeester lichtte hierbij toe, dat de tekorten voor de komende jaren opnieuw lager zullen zijn. Evenals in het verleden reeds is geschied, willen b. en w. ook nu weer de raad adviseren gun stig op het verzoek te beslissen, zodat de gemeente aan het bestuur rn de Stich ting een renteloos voorschot verleent van 600,af te lossen in 20 jaarlijkse ter mijnen. Het maken van een vaste brug (be- tonkoker) in de Franekervaart met aansluitende vleugelmuren ter vervan ging van de bestaande Hospitalerbrug is door B. en W. gegund aan de laagste inschrijver de heer G. de Boer te Wor- kum voor 138.000,-. De onbewoonbaar verklaarde woning Sandfirden 3 is nog in gebruik maar le vert voor de bewoners geen direct ge vaar op. B. en w. van Wymbritseradeel stellen voor de ontruimingstermjjn der halve te stellen op uiterlijk 1 januari 1966. Gisteravond vond in hotel Hanenburg te. Sneek de finale verkoping plaats door notaris G. H. Galema, van het pand Re- genboogstraat 9, groot 2.13 are. Het bod was 19401,-. Koper werd makelaar J. Blok te Sneek voor nader te noemen lastgever, voor 21.075,-. Ingehouden werd door de eigenaai' I. Geuze het pand Kloosterstraat 30, groot 1.31 are. Bod 11.990,-. Het pand Kleinzand 29 werd uit de hand verkocht. De heer T. Muizelaar te IJlst herdacht 15 april j.l. de dag dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de heer S. O. de Vries, houthandel aldaar. Zeer zeker een lan ge tijd. Dat de heer De Vries de diensten van zijn werknemer Muizelaar op prijs stelt, bleek in de waardering waaraan hij op die dag uitdrukking gaf. De heer Muizelaar ontving nl. een gouden hor loge en zjjn vrouw een gouden ring. Een felicitatie voor wergever en werk nemer voegen we hier gaarne aan toe. Gistermorgen werd door het Gemeen tebestuur in het Gerechtsgebouw alhier aanbesteed het verlengen van een over kluizing en het vernieuwen ''an waimu- ren aan het Kleinzand met bijbehoren de werkzaamheden. De 28 inschrijvers schreven als volgt in: Fa. Van der Meer, Witmarsum 258.000; Fa. H. en B. Beljon, Voorburg 253.000; Fa. H. Visser en Zn., Lemmer 244.000; Gebr. van Hees, Utrecht 231.000,-; Fa. Gosliga, Wommels 231.000,-; Fa.Grebe Sneek 228.000,-; Y. Heerlnga, Witmar sum 225.800,-; Aann. bedr. Haverland n.v., Zwolle 222.500,-; W. de Jong, Lem mer 225.000,-; Veldhuizen en Van Hotten, Haarlem 225.000,-; Fa. Prun- tel-Schonewille, Wolvega 223.600,-; Fa. Dekinga, Lekkum 222.600,-; Aann. bedr. v.h. Fa. B. v. Noordenne, Hardinxveld- Giessendam 221.500,-; N.V. Aann. Mij. W. C. van Dijk, Hardinxveld-Giessen- dam ƒ221.000.-; Fa. G. Bos Zn., Sie- gerswoude 219.990,-; Halbesma’s Beton, Leeuwarden 219.800.-; A. Broekert We- genb„ Mij-, IJhorst 219.000,-; Fa. H. Broersma, Harlingen 217.280,-; Fa. Dam, Leeuwarden 214.000,-; J. J. de Vries, Kolderwolde 212.640,-; Fa. Bak ker en V. d. Klok, Hoorn 212.000,-; Fa. C. Kuiper, Bolsward 209..800,-; S. H. de Jong, Koudum 204.650,-; N.V. Aan. Mij. Friso” Sneek 203.200,-; G. de Boer, Workum 202.258,-; T. D. Jou- stra, Sneek 199.400,-; Fa. H. de Groot en Zn., Harlingen 198.585,-; U,. Douma, Sneek 197.650,-. Begroting 210.000,-. Gunning aange houden. Morgenmiddag om 3 uur zal in de nieuwe fabriek van Tonnema N.V. aan de Oppenhuizerweg het klokkenspel wor den aangeboden dat een geschenk is van het personeel ter gelegenheid van opening van dit nieuwe gedeelte. De eerste aanmeldingen zijn reeds binnen, voor dit 19e wandelfestjjn van de Pres. Rooseveltgroep op 1 mei a.s. De voorinschrijving sluit a.s.. zaterdag 24 april. Men kan zich nog opgeven za terdagmiddag van 2 tot 6 uur in de Blok hut. En voor de weerpessimisten op de vooravond van de tocht n.l. op 30 april van half 7 tot 9 uur bij Café Sikkens. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Sneek wordt een grote stad en stellig zullen lang niet alle stadgenoten en men sen uit de omgeving weten welke uit breiding onze stad in de laatste jaren heeft ondergaan. Daarom heeft de Z.W.H. het plan opgevat rondritten door Sneek te maken, waarmee, indiën de autoritei ten dit goedkeuren, op maandag 3 mei a.s. wordt begonnen. Deze ritten zullen vervolgens iedere eerste maandag in de maand worden gemaakt, waarbij ervaren chauffeurs tij dens de rit een toelichting züllen geven. De bus vertrekt ’s middags om 2 uur vanaf het N.S. station en de duur van de rondrit is plm. drie uren. De kosten zijn 1.25 per persoon. Aangifte kan ge schieden bij het Reisbureau van de Z.W.H.Oude Koemarkt 30, telef. 3400. Van liet bestuur van de Vereniging merman te Blauwhuis 90 en J. Rjjpma, voor Dorpsbelangen te Oosthem is eind melkcontroleur Blauwhuis 89 op de voor vorig jaar een schrijven naar b. en w. dracht geplaatst, waaruit de raad een uitgegaan, waarin namens de bewoners benoeming moet doen. van de percelen Nijezijl 79 tot en met 87 verzocht wordt medewerking te ver lenen bij de verbetering van de toegangs- W'eg langs de Bolswardervaart te Nije zijl. De bewoners van genoemde percelen hebben het weggetje in eigendom en be heer, maar kunnen het niet in voldoende mate onderhouden. Daarom is een be roep op de gemeente gedaan, deze weg, die door het hele dorp Nijezijl wordt ge bruikt, een bescheiden beurt te geven. Gemeentewerken hebben berekend, dat een dergelijke beurt (puinfundering waarover een profileerlaag van steen slag met bitumen slijtlaag) 1.825, zal kosten; bij gebruik van hoogoven- slakken 375,hoger. B. en w. zijn ook van mening, dat de toestand van de weg veel te wensen over laat en stellen de raad voor, op kosten van de bewoners de verbetering te doen uitvoeren, met dien verstande dat de gemeente het arbeidsloon van 500, voor haar rekening zal nemen. De dorps gemeenschap kan de 1.325,opbren gen, aldus Dorpsbelangen. Voorgesteld wordt, over het verzoek gunstig te be slissen. Behalve de rest van de begroting-1965 en enkele adviezen van b en w betref fende verzoeken van schoolbest’iren van bijzondere lagere scholen om toe kenning van vergoedingen over de ja ren 1961, 1962 en 1963, krijgt de raad der gemeente Sneek dinsdagavond eveneens te behandelen een aanvrage van het bestuur voor Chr. Schoolonderwijs om financiële medewerking van de gemeen te bij het stichten van een nieuwe chris telijke kleuterschool in de stadswijk Lemmerweg-w'estzijde, Van dit schoolbestuur is op 23 maart een aanvrage ingekqmen,- blijkens wel ke het in de bedoeling ligt in .genoemde wijk een kleuterschool te doen bouwen, waarin ’n tweetal speel-werklokalen voor totaal 47 kjejiters. De raad verleende goedkeuring aan de bouw van een der- gelijke school in de Lemmerwegwjjk-oost, die thans door 80 kleuters wordt be zocht. Gelet op de voortschrijdende wo ningbouw aan de westzijde en de toene ming van het aantal kleuters, heeft het bestuur gemeend ook aan de westkant een kleuterschool te moeten stichten. Op het tfdstip van opening der geplan de school zal deze door tenminste 30 kleu ters bezocht, worden van tenminste vier jaar oud en ten hoogste 5’/s jaar, waar mee voldaan is aan de kleuteronderwijs- wet. Als de raad gunstig beslist, hetgeen door b en w wordt geadviseerd, kan een ministeriële urgentieverklaring wor den aangevraagd alsmede de rijksgoed- keuring voor de uitvoering van het bouw plan. Geslaagd voor de volledige bevoegd heid van onderwijzer de heer D. de Jong alhier. Gisteravond waren in de bovenzaal van restaurant „Onder de Linden” een groot aantal oudere en jeugdleden van de Sne ker Zeilclub aanwezig om te kijken naar kleurenfilms, die vertoond werden bjj gelegenheid van de laatste cursusavond gegeven door de heer J. Helder. Nadat mr. Zweep, bestuurslid van S.Z.C., de aanwezigen had welkom geheten, gaf hij het woord aan de heer Helder, die uit eenzette, dat deze slotavond wegens ziek te van hemzelf was uitgesteld, en te vens zijn zeilvriend de heer J. van Meg- gelen voorstelde, die de films zou draai en en althans voor de pauze ook zou toe lichten. Allereerst werd een kort kleurenfilm- pje vertoond over de voorbereidingen voor de Olympische zeilwedstrijden van 1960 te Napels. Men zag de conditie training op het landgoed „De Braak” te Paterswolde en de door de Nederlandse deelnemers vóór de Olympische Spe len verplicht bij te wonen zeilwedstrij den op het IJsselmeer bij Muiden. Daar na werd een lange film in kleuren ge draaid over de reis naar Napels, het ver blijf aldaar, de opening der Spelen in Rome, flitsen van de gehouden wed strijden en de terugreis langs de prach tige waterval bij Schaffhausen. Al wa ren het amateurfilms, ze waren zekei' de moeite waard. REGENBOOGRACES Na de pauze werden vier kleurenfilms vertoond, die gemaakt waren door de heer H. van Djjk te Bolsward. Ze wer den van uitleg voorzien door de heer H. Röfekamp. De eerste was een kort filmpje over een Sneekweek, de andere drie gingen over de Regenboogwedstrij- den van Staveren naar Enkhuizen v.v., welke wedstrijden vorig jaar voor de vijfde keer werden gehouden. Het leu ke van deze films was, dat men vaak zichzelf en zijn vrienden van de zeil club in aktie zag, ook bij zwaar zeilweer. Het ontbrak dan ook niet aan commen taar uit het publiek Na afloop dankte een der jeugdleden de heer Helder voor zijn cursusavonden en overhandigde hem een brievenstan der; de heer Helder werd tevens be noemd tot ridder in de orde van de Flitsjes en kreeg de ordetekenen omge hangen. Hij wenste de cursisten veel suc ces in het komende zeilseizoen. De heer Zweep dankte de heren Helder en Van Meggelen eveneens, en ook de heren Röfekamp en Alberda werden in deze dank betrokken. Nadat alle vier een klei ne attentie was aangeboden, werd de gezellige avond gesloten. LEERMIDDELEN Het hoofd der openbare lagere school te IJsbrechtum heeft een verzoek tot b. en w. gericht tot het beschikbaar stellen van gelden voor de anschaf van leermiddelen voor het onderwijs in de Friese taal, teneinde dit onderwijs in de beide hoogste klassen te kunnen voort zetten. De kosten hiervan zullen naar raming 265,— bedragen. B. en w. ad viseren de raad gunstig op dit verzoek te beschikken. Het bestuur van de bijzondere school te Folsgare heeft h. en w. om finan ciële steun verzocht bij de aanschaf van vier leerlingensets en een elektrische dompelaar. Gezien het stijgend aantal leerlingen aan deze school is er reeds een tekort aan leerlingensets; aangezien dit aantal met ingang van het nieuwe schooljaar nog hoger zal z’"n, is schaf van deze sets noodzakellijk. Daar er geen enkele mogelijkheid is voor het verwarmen van water, te ge bruiken door de schoolschoonmaakster, is ook de aanvraag om een elektrische dompelaar redelijk, volgens b. en w., die adviseren, de gevraagde medewerking te verlenen. De kosten van aanschaf van sets en dompelaar bedragen naar ra ming 300,—. TEKORT EXPLOITATIE HIMSTERHÜS aan- noodzakellijk. Benoemd tot lerares lichamelijke op voeding (tijdelijk) aan de christelijke landbouwhuishoudschool te Marrum, onze stadgenote mej. B. de Boer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1