Personeel Tonnema n.v. voor nieuwe militairen I. Kuipers te Ijlst zamelde weer boeken in voor de sehonk klokkespel Kinejabriek Oud-minister mej. dr. Klompé op contactdag Friese Bondsjongerengroep kvp Raad Sneek gaat voorstel tot wijziging tarieven reinigingsrechten behandelen IJLST W.K. WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 i 120ste jaargang nr 33 Maandag 26 april 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i Vannacht twee auto’s De mens moet centraal zijn in de politiek Bitinkingsspul yn ’e Fryske ütstjüring Bootdienst Enkhuizen De mei-viering Te veel gescherm met het woord beginsel Katholieken behoeven niet perse katholiek te stemmen Openbare schennis der eerbaarheid leeg aangetroffen "iu-i-L—Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Spiegelruit aan scherven Staveren blijft nog deze zomer Toneelvoorstellingen voor leerlingen voortgezet onderwijs IWM 7 J te t - SNEEKER NIEUWSBLAD VERTROUWEN GEEN FUSIE MET A.R. EN C.H.U. EEN VOLKOMEN VERRASSING par- ROLLEN OMGEDRAAID i i Toen in 1962 het 66-jarig bestaan van de Kingfabrieken Tonnema n.v. werd ge vierd stelde het personeel een jubileumgeschenk in het vooruitzicht, dat zou worden aangeboden na het gereedkomen van de nieuwe Kingfabriek aan de Op- penhuizerweg, met de bouw waarvan toen was begonnen. En dat ogenblik was vrijdagmiddag aangebroken, daar de laatste fase van de bouw vorige week werd voltooid. Het geschenk bestond uit een klokkespel boven de hoofdingang van de prachtige nieuwe fabriek, dat om het kwartier een gedeelte van de alom bekende Big-Ben melodie laat horen en op het volle uur de volledige, waarna de slagklok de tijd aangeeft. De Friese Bondsjongerengroep der K.V.P. hield gisteren voor de tweede achter eenvolgende maal haar politieke Jongeren contactdag in de foyer van het Amicitia theater alhier, waarop Mej. Dr. M. A. Klompé, oud-minister van Maatschappelijk werk, sprak over „Christelijke politiek”. De voorzitter de heer Wim de Leeuw uit Leeuwarden zei in zijn openingswoord, dat het afgelopen jaar voor de groep, evenals voor alle jongerenorganisaties, moeilijk is geweest wegens het gebrek aan politieke belangstelling bij de jeugd. Overwogen is daarom of de samenwerking tussen de jongerenorganisaties niet wat hechter zou kunnen worden, teneinde de moeilijkheden samen op te lossen en de politieke aktiviteit te verhogen. Het eerste contact daartoe is reeds gelegd met de Arjos en de Chr. Hist. Jongeren Organisatie. (Van de Arjos waren ook enige leden aanwezig) Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Het klokkespel dat nog uitgebreid kan worden. Uit de regeringsverklaring zal wel blij ken dat de socialisten veel water in de wijn hebben gedaan en ook de K.V.P. ver schillende wensen heeft moeten laten val len. Maar ik heb vertrouwen in de nieuwe ploeg zo verklaarde de oud-minister, of schoon de twee vorige regeringen zon der socialisten ook veel goede dingen Zaterdag werd omstreeks het middag uur door de rijkspolitie te Ysbrechtum aldaar aangehouden, de heer V. uit Sneek. wegens openbare schennis der eerbaar heid. Eventuele getuigen wordt verzocht zich bij de rijkspolitie te Ysbrechtum of te Sneek te melden. Proces-verbaal is op gemaakt. De rijkspolitie heeft de afgelopen nacht voor Ysbrechtum ter hoogte van de Epe- mastate een lege personenauto dwars over de weg aangetroffen, op aanwijzing van enkele voorbijgangers. De vrijwel onbe schadigde auto werd ontvreemd uit een garage te Bolsward. Eveneens werd vannacht op de oude weg tussen Bolsward en Nijland een auto in de sloot gevonden. Deze wagen was ook leeg. In beide gevallen is het onder zoek nog in volle gang. ■lijk plm. 500 boeken over te dragen dezer dagen konden opnieuw meer 100 boeken aan de propagandist van •'.■I PIT worden meegegeven. Ook nu dus weer een waar succes waarvoor onze militairen dankbaar zullen zjjn. De vele gevers en geefsters kunnen er zeker van zjjn dat ze een goede plaats zullen krijgen in een of meerdere van de 61 militaire tehuizen zowel in Nederland als in Duits land. Gisteravond waren vier jongens uit Balk op de Lemmerweg zodanig aan het stoei en, dat een van hen door een spiegelruit viel van het noodstationnetje aan de Frieswijkstraat van garage Rinnert de Jager. De jongens stapten zonder meer in de bus en reden huiswaarts. Daar een van hen bij name bekend werd bij de gemeentepolitie van Sneek, kon deze de naam aan de politie van Balk doorgeven. Hierdoor zullen de daders gevonden en nader gehoord kunnen worden. De schade is nog niet bekend. duidelijk op allerlei gebied waren ach tergesteld. Het was dus een historische noodzaak. Die tijd is nu voorbij. In het verleden heeft men echter wel eens te veel met het woord be ginsel geschermd. Dat hebben we tien jaar geleden nog gezien. Het is niet mogelijk met theologische termen een pasklare oplossing te geven voor ieder probleem dat zich in de samenleving voordoet. Dit geldt ook voor de andere Christelijke partijen. Het mei-comité deelt ons mede: Voor de viering van het 1-mei-kinder- feest te Sneek worden dit jaar geen apar te circulaires toegezonden. De aanmel ding dient te geschieden door middel van de in dit nummer afgedrukte aanmel- dingsstrook in de advertentie. Het programma voor de morgenbyeen- komst in de foyer van Amicitia staat ook in de advertentie vermeld. Het onder deel muziek zal bestaan uit een hobo- recital met pianobegeleiding. partij heerst. Dit heeft bepaalde voor de partijvorming, een partij Spr. gelooft wel dat het rommelt in alle partijen omdat allen zich rekenschap moeten geven van hun structuur, maar het groeiproces naar één grote christe lijke partij mag niet geforceerd worden. Daarom geen fusie tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. God behoede ons daarvoor. Al le partijen hebben nl. hun eigen historie.- Wy kunnen ook niet zeggen: omdat je Katholiek bent moet je Katholiek stem men. Wij staan op dit moment op een kruispunt en de opgave van deze gene ratie is een nieuwe samenleving op te Twee medewerksters boden de direkteur drs. N. G. de Vries de bij het klokke spel behorende oorkonde aan. schap en voor het vele dat zij voor deze gemeenschap heeft gedaan wiUen wjj van daag onze dankbaarheid uitjubelen. Daarom wordt U thans het geschenk aangeboden. Dit geschiedde op symbo lische wyze door de dames J, van de Moesdijk en J. Hoomans, die na een leuke samenspraak aan de president-di- recteur de bij het geschenk behorende oorkonde aanboden. Dr. Klompé begon met te zeggen dat er geen party in Nederland is waarin de jongeren zoveel in de melk te brokken hebben dan in de K.V.P. en gaf daarna als definitie van het begrip politiek: alle activiteiten die worden verricht op staat kundig terrein, om een samenleving op te bouwen waarin ieder mens de gele genheid krijgt, zich in vrijheid en onder eigen verantwoordelykhefd te ontplooien. Het ligt voor de hand dat zich daarbij groepen vormen van mensen, die het over vele dingen met elkaar eens zijn. Daarna stond zij stil by de ontzaggelijke ver anderingen welke onze samenleving heeft ondergaan, in de eerste plaats door de vooruitgang van de techniek. Alle gren zen vervagen, en geen enkel land is meer in staat zelfstandig iets te doen. Wil men structureel iets bereiken, dan moet er ’n gezamenlijke krachtsinspanning komen zoals men dat o.a. ziet in de E.E.G. en in de Navo. Zo kunnen bepaalde dingen ook niet meer door de gemeentelijke en de pro vinciale overheid worden gedaan, maar van rijkswege geschieden, doch daarbij moeten wij ons er van bewust zyn aldus spreekster, dat naast die collectiverende tendenz ook steeds getracht moet worden een zekere verantwoordelijkheid weg te halen van boven en terug te brengen naar de kleine groepen en naar de enkeling. Wjj zien tegenwoordig echter maar al te vaak hoe weinig er eigenlijk overbluft van de individuele verantwoordelijkheid. DE MENS CENTRAAL Sneek Jen waarbinnen deze verwisseling dient j van deze stel van b. en w. tot wijziging van de - paling is, al naar de situatie, mogelyk. 1956 vastgestelde rechten voor het oplia- ien van huisvuil en het wisselen van pri- vaattonnen zijn, behoudens ’n kleine cor rectie ter compensatie van de mindere opbrengst als gevolg van *t feit, dat de huishuren niet tot de volle 20% van toepassing was op alle woningen, niet verhoogd. In de begroting voor 1956 voor het reinigingsbedrjjf is ruimte opengelaten voor verhoging van deze rechten, reinigingsbelasting genaamd. Geraamd is een opbrengst van 121.000, hetgeen ’n verhoging betekent met onge veer 50.000. Deze verhoging zal voor velen een stimulans betekenen hun pri- vaattonnen te gaan verwisselen voor een vaste closetinstallatie, hetgeen ook aan een in sommige gevallen onhygiënische toestand een einde zal maken. Naar de mening van b. en w. verdient het aanbeveling een termyn vast te stel- bouwen waarin men werkelijk leven kan. Daarom is het belangrijk dat men een party steunt die een achtergrond heeft waarby men. zich thuis voelt. Dr. Klompé zei het te betreuren dat de samenwerking met de C.H.U. in de regering is verbroken, maar meer wilde zy er op dit moment nog niet van zeggen. Eerst moet de regeringsverklaring wor den afgewacht. Wel gaf ze haar mening over de rege ringscrisis. Die is ontstaan omdat over het radio- en t.v. beleid by de vorige formatie geen duidellyke afspraak was gemaakt. Zij vond het vervelend het Rem-eiland te verbieden, maar dit moest gebeuren omdat er anders een rechts vacuüm zou zjjn gekomen. Persoonlyk was ik altijd ’n voorstandster van een open bestel, aldus spr. met dien ver stande dat de bestaande omroepvereni gingen kunnen blyven bestaan maar veel meer moeten samenwerken, waarnaast er ook openheid moet komen voor andere organisaties. Nu ging het er echter om dat de nieuwe kleine groepen meer zend tijd wilden hebben dan de grote omroep verenigingen. En dan spreek ik nog niet eens over de commercie. Dat alles had niets meer te maken met een rechtvaar dig beleid en toen het by de formatie met de oude club niet gelukte is er een nieuwe combinatie gevormd. De C.H.U. heeft zichzelf aan de samenwerking ont trokken omdat ze een ander standpunt huldigde. De bootdienst tussen Enkhuizen en Sta veren. die er financieel niet gunstig voor staat, zal in elk geval komende zomer worden gehandhaafd. De provincies Friesland en Noordhol- land, Enkhuizen en de gemeentebesturen in de Zuidwesthoek van Friesland heb ben overeenstemming bereikt met de Ne derlandse Spoorwegen en Rederij Koppe over het onderhouden van de verbinding in juni, juli- en augustus.. Op werkdagen wordt driemaal, op zondagen tweemaal in beide richtingen gevaren. Deze regeling is mogelijk geworden mede dank zy de bereidheid van de pro vinciale besturen, een aantal gemeenten en particulieren om financieel in het te verwachten exploitatieverlies by te dra gen. De opzet van de zomerdienst heeft een duidelyk toeristisch karakter. De Spoor wegen zullen dagtochten uit Amsterdam en uit andere plaatsen in Noordholland organiseren naar Gaasterland en het Friese-Merengebied, en in omgekeerde richting van Friesland uit naar Enkhui zen. hebben gedaan. In die zeven jaar heeft men duidelyk laten zien dat een recht vaardig sociaal beleid geen monopolie van de socialisten is. Spr. stelde tenslotte, dat men in de eerste plaats moet denken aan het belang van de samenleving en aan het respect van de een voor de ander en het van belang is dat de jongeren straks een eigen keuze moeten doen waarby ze zich dienen af te vragen in welke party rij zich het beste thuis gevoelen. Van hen hangt de toekomst van onze partij en van de samenleving af. Nadat dr. Klompé een groot aantal vragen had beantwoord, deed de heer Tj. de Jong, voorzitter van de R.K. Sta tenfractie, een dringend beroep op de jongeren zich met de politiek te bemoei en, waartoe de eigen stad, de eigen ge meente en de eigen provincie volop gele genheid bieden. De achterstand waarin Friesland op velerlei gebied verkeert moet worden opgeheven. Hierna sprak de heer J. M. A. Mulder, voorzitter van de Friese Bond van de K.V.P. nog een op wekkend woord, waarin hy zich aansloot bij dn. Klompé die z.i. duidelijk het be lang van de politiek had uiteengezet. De heer De Leeuw bood tenslotte aan dr. Klompé een cadeau en aan de beide sprekers een attentie aan, waarna hy de vergadering sloot. Er volgden toen nog een gezamenlijke broodmaaltijd en ’s avonds een gezellig contactbal met medewerking van de „Matadors”. Naar deze dag heeft het gehele per soneel met groot verlangen lang uitge zien, zo betoogde de heer J. Siemonsma, die namens de commissie uit het perso neel het cadeau aanbood. De directie heeft meerdere malen personeelsleden gehuldigd, vandaag zijn de rollen om gedraaid en gaan wij haar huldigen. De directie mag trots zyn op dit nieuwe ge bouw en ook het gehele personeel is er trots op. Het is een genot er in te mogen werken en het in de buitendienst te mo gen vertegenwoordigen. De directie is de bouwmeester van de Tonnema-gemeen- begin van dit jaar afgetreden. Spr. me moreerde dankbaar de grote stuwkracht en de hartelijkheid welke de heer Teu- lings aan de n.v. heeft gegeven en con stateerde daarna dat de tien jaar gele den genomen beslissing deze nieuwe fa briek te bouwen het resultaat is geweest van jarenlang werken, waarby hy in ’t bijzonder de twee mannen achter de schermen noemde: zyn vader, thans oud- directeur, en Oom Piet de Vries. Vooral voor hen moet het tot vreugde stemmen dat hun werk en dat van hun vele me dewerkers deze dag bekroond wordt met deze nieuwe fabriek. Tot besluit verwelkomde hy de nieuwe commissaris drs. Schmelzer en sprak hij de hoop uit dat met de nieuwe fabriek op deze mooie voorjaarsdag een nieuwe len te en een nieuw geluid voor het bedrijf moge aanbreken. Yn oerliz mei „Het Comité Provinci ale Herdenking 5 mei 1965” sil de Fryske ütstjüring fan de R.O.N.O. in reportaezje jaen fan it tariedende wurk oan it bi tinkingsspul ,,By ’t opgean fan’e sinne” fan Fedde Schurer, dat op 5 maeye yn’e Frieslandhal opfierd wurde sil. Dizze reportaezje wurdt ütstjürd op tiisdei 27 april en komt yn it plak fan it programma-ünderdiel „Yn diskusje”. Yn dizze reportaezje sil in oersjoch jown wurde fan it wurk dat dien wurd foar ’t de eiigentlike opflering jown wurde kin, wilens ek inkelde fragminten spile wurde sille. Nadat men door een versterker ook in de zaal het klokkespel had horen spe len, dankte drs. De Vries namens de di rectie voor het originele geschenk. Dat er een cadeau zou worden aangeboden was ons een half jaar geleden al bekend toen men ons er over benaderde. Er werd toen naar goed Vaderlands gebruik een commissie benoemd, die vandaag voor het voetlicht is getreden, maar het klok kespel was voor ons een volkomen ver rassing. Maar juist door de gedachte dat de klok te allen tijde een ornament en een versiering is geweest en door alle eeuwen heen de mens heeft opgeroepen, is het een origineel geschenk. De directie is er van harte dankbaar voor en hoopt dat allen onder dit klok kespel hun werk zullen doen en het een symbool zal zyn van de verbondenheid van mensen die met elkaar samen wer ken om een goede zaak in stand te hou den en te bevorderen voor het geluk van allen. Spr. wenste daarom dat in de ko mende tyden het geluk en welzijn in deze fabriek op allen persoonlyk zal afstralen en kondigde aan dat in de toekomst meer dere bijeenkomsten met het personeel en hun vrouwen en verloofden gehouden zullen worden als een symbool van de samenwerking in het bedrijf. De bijeenkomst werd hiermee besloten, waarna alle aanwezigen nog een sma kelijke verrassing mee naar huis kregen. PROGRAMMA’S Dr. Klompé kwam daarna tot de per tyvorming. Als men de programma’s van alle partijen beziet, is er niet zoveel ver schil. Het belangrijkste is evenwel hoe ze zyn opgebouwd en de sfeer die er in een p--*M - -*'■* consequenties voor de Toen de Katholieken samen c_.. vormden, deden ze dat omdat ze toen Advertentieprijs: 15 cent per mm By kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs 3,5Q per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Ook is teveel geschermd met de ge dachte dat de Katholieken zich moesten afschermen. Een kerkelyke partij is de Katholieke party echter nooit geweest. Wjj blyven altijd een minderheidsparty die met andere partijen moet samenwer ken. Ook is de Kerk geen werktuig in de politiek. Volgens spr. moet de party een posi tief christelijk programma hebben waarbij geen sprake is van conservatis me en zich steeds weer moet aanpas sen aan nieuwe omstandigheden. Zo moe ten wy ons bv. nu al afvragen wat er in de toekomst moet gebeuren t.a.v. de ruimtelijke ordening en onze steden en dorpen. Bij alle maatregelen dient echter de toetssteen te worden aange legd: wat betekent het voor de enkeling? Met belangenpartijen wordt de samen leving niet gediend. Dan moet men de democratie maar vergeten. Daarom is de K.V.P. een volkspartij, hoewel dat riet wil zeggen dat het alleen een partij voor Katholieken behoeft te zijn. In IJlst en omgeving is de heer I. ...llli„L- Kuipers Pzn een bekende persoonlijkheid I chuizen. Enkele jaren terug was het hem Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Het is een man die reeds vele aktivitei- i ten heeft ontplooid voor diverse vereni gingen en instellingen en steeds met veel succes. Ondanks zjjn 78 jaren is hy onder meer ook nog steeds bezig voor de zorg van onze militairen. Zo organiseert de heer Kuipers reeds jaren de jaarlijks terug kerende PIT-kolIekte en daarnaast wordt af en toe een inzamelingsaktis gevoerd In de raadsvergadering van komt, dinsdag ook aan de orde een voor- zijn geschied. Ontheffing ^4z\l «TAM AM A*ï -- -1—1 a 1 I.- A.1 -- A A J A A-* 4-« T.A 4-.* tarieven der reinigingsrechten. Bij de in Lij het herzien van de tarieven heeft i._» men aantal klassen teruggebracht tot zes. Ook voor de privaattonnen Is uitge gaan van deze nieuwe klasse-indeling. In verband met de loon- en prijsstijgin gen in het afgelopen jaar is het ook nood- zakelijk het doorspoelen van riolen, het ledigen van zink-en beerputten opnieuw aan te passen. Deze nieuwe tarieven zyn o.a.: Het ophalen van as, keukenafval en ander huisvuil, bij een huurwaarde van 400, per jaar 5,van 500 tot 700 op 10 per jaar en zo opklimmend tot een bedrag van 50,per jaar. Voor een woonwagen of woonschip per jaar 12, De bedragen voor het wisselen van pri vaattonnen zyn dezelfde; maar bewoners van woonschepen en -wagens betalen hiervoor 10, Het döorspoelen van wanden en riolen komt op 25 per uur; het ledigen van een zinkput op 6,per keer; of per half jaar: 1 keer per week 30, 1 keer per 14 dagen 20, een keer per maand 10 en eenmaal per drie maanden 8, Het ledigen van beerputten in de ge meente komt op 30 per put, buiten de gemeente op 30 per uur. Het zuiveren van woning en inboedel wordt verhoogd tot elk 5,Voor de overige niet met name genoemde diensten wordt het be drag voor een auto, met inbegrip van het van de chauffeur per uur 15,voor een werkman zonder gereedschap per uur 6,50; met gereedschap per uur 7,Deze tarieven zullen behoudens Koninklijke goedkeuring gelden voor het belastingjaar 1965. Wjj willen in de politiek de mens dus centraal stellen omdat hy een heel bij zonder schepsel is, die door de mens wording in Gods Zoon een geheel ander mens is geworden en op een geheel ander plan is gekomen. Mej. Klompé noemde verschillende voorbeelden om de eigen verantwoorde lijkheid van de mens te bevorderen. In de eerste plaats de bezitsvorming, inder tijd met hoon ontvangen.. Het is natuur lijk niet de bedoeling van ieder mens een kleine kapitalist te maken, maar het is niet juist dat het kapitaal in handen komt van enkelen. Wij zien daarom be zitsvorming als achtergrond voor een rechtvaardige verdeling. Een ander voorbeeld is de sociale ver zekering. De K.V.P. heeft gemeend op deze wyze de sociale voorzieningen het best tot stand te kunnen brengen. Ook met deze gedachte is de P.v.d.A. meege gaan, maar toch wil ze steeds weer meer gelden uit de staatskas halen, waardoor een stuk van de eigen verantwoordelijk heid verloren zou gaan. Verder noemde spr. de stichting van het departement voor Maatschappelijk Werk om daarin allerlei sociale maatregelen een eigen gestalte te geven. Wy komen nl. in een ander C’dperk, en daarom is het nodig dat men op rijks-, provinciaal- en plaat selijk niveau zich steeds af moet vragen wat deze maatregelen betekenen voor de mens die ze aangaan. Daarom is spreek ster indertijd gekomen met een andere opbouw van allerlei aktiviteiten met meer verantwoordelijkheid voor de provinciale en plaatselijke overheden. De aanbieding geschiedde in de ont vangstzaal in de nieuwe fabriek in aan wezigheid van de directie en het vol tallige personeel, alsmede van de geno digden t.w. de heren N. J. de Vries, ge delegeerd commissaris, Drs. W. ,K. N-. Schmelzer, ’s-Gravenhage, commissaris, P. J. de Vries, adviseur van de N.V., J.. J. Petersen, Rotterdam, algemeen ad viseur voor de nieuwbouw, A. Th. J. Margry en A. J. M. Jacobs, Rotterdam, architecten, Ir. H. J. A. M. Engeler, Amsterdam, technisch adviseur voor de nieuwbouw en de aannemers de heren Kinkelder Sr. en Kinkelder Jr. De president-directeur Drs. N. G. de Vries sprak in lyrische bewoordingen over de mooie lentedag waarop voor de eerste maal de vlag op de nieuwe fabriek wapperde, en deelde mede dat de oud- commissaris mr. F. Teulings te Vught, niet aanwezig kon zijn. De heer Teulings is negen jaar commissaris geweest en In Amicitia zal op 4 mei, des morgens om ca 9.15 en ca 11.15 uur voor de leer lingen van het voortgezet onderwijs d or de toneelgroep van de Chr. Kweekschool alhier onder regie van de heer P. v. d. Zee het toneelstuk „De frjemde faem" worden opgevoerd. Muzikale medewerking verleent het Sneker Jeugdorkest onder leiding van de heer P. Timmers. omgeving is de heer I. voor boeken bestemd voor onze militaire -O' 'ft,..

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1