H.M. de Koningin morgen 56 jaar Extra bouwvolume door G.S. toegezegd i.v.m. zuivelconcentratie in gemeente 1 IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van Nationale Herdenkings bijeenkomst 1 «14» 4»» 4*» 4»» 4»» 4«»4»»4»»,4«» 4«»4«»4 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 120ste jaargang nr 34 Donderdag 29 april 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -v” Bevrijdingsdag 5 mei Raadsvoorstellen Wymbritseradeel Verplaatsingskostenbesluit gewijzigd het koninklijk huis met een toe wijding die het begrip van plichts betrachting te boven gaat, zijn so ciale en representatieve roeping vervult, heeft het een onschatbare betekenis voor het nationale leven. Het is een zegen voor Nederland, deze koningin te bezitten! Morgen, 30 april, midden in de feestvreugde van de bevrijdings- week, hoopt H.M. Koningin Juliana haar 56ste verjaardag te vieren. - .8 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en dering van Nederland in den vreemde. Door de wijze waarop^-SSi.7. 8SS iSK De nieuwe brug over de Zwette heeft de naam „Molenbrug” gekregen, zoals de gemeenteraad dinsdagavond heeft besloten. Ongeveer op dezelfde plaats heeft vroeger nl. de oliemolen „De i Hen” gestaan, waarschijnlijk een oude Zaanse molen, die door de stoommachine overbodig» was geworden en hier waarschijn lijk in de jaren 18501860 opnieuw was opgebouwd zoals in meerdere plaatsen in Friesland het geval is geweest. Omstreeks 18851890 werd de molen met de daarbij beho rende woningen aangekocht door wijlen de heer Herre Halbert- sma, de grootvader van drs. H. Halbertsma, die de woningen nodig had voor zijn werknemers in de ook die jaren gestichte zuivelfabriek „Normandia”. In het oude onderstuk van de molen, die vele jaren door de veehouder J. v. d. Laan als stal is gebruikt, liet hij een gevelsteen aanbrengen, voorstellende een kip bij haar nest met eieren. Nadat het gehele complex een jaar of vijftien geleden was afgebroken, verhuisde deze steen naar het Fries Scheepvaart Museum, maar nu is hij weer aan de gemeente afge staan om in de rechter pijler van de nieuwe brug (aan de kant van de Berkenlaan) te worden aangebracht. EN NAUWKEURIG, neen nog nauwkeuriger, kent zij de ziel van haar eigen Nederlanders. Zij hand haaft''de koninklijke waardigheid, maar zij weet, voortdurend op nieuw, genegenheid der Neder landse mensen te winnen door haar eenvoud en haar van binnen uit komende belangstelling. Zij beseft dat haar volk wars is van opsmuk en gelukkig is met de on gekunstelde hartelijkheid die van haar uitgaat. Wonderbaarlijk is de veelzijdig heid van haar belangstelling. Gis teren was zij de gast van de Britse koninklijke familie, vandaag is zij te midden van de bevolking van een kleine Nederlandse stad, mor gen woont zij een feest van letter kundigen bij, overmorgen is zij op. de jaarbeurs in gesprek met de vertegenwoordigers van onze in dustrie. Dodenherdenking op 4 mei De dynastie een zegen DE VERJAARDAG der koningin geeft altijd aanleiding tot vele be spiegelingen omtrent de centrale plaats welke de dynastie hoe lan ger hoe meer inneemt in ons na tionale leven. Er waren oude en hechte banden. ’’Oranje en Neder land” is altijd een leuze geweest, waarachter zich een tastbare wer kelijkheid bevond. Maar onze ko ningin is zo zeer Landsvrouwe ”met heel haar hart” dat de ver binding tussen vorst en volk haast nimmer zo hecht en zo glanzend is geweest als tegenwoordig. Wij hebben een diepe bewonde ring voor de geestkracht en werk kracht van onze jonge koningin. Te midden van de ongewone moei lijkheden, waarvoor de bestuurs taak het hoofd van onze staat plaatst: ingewikkelde besprekin gen en overleggingen, die de sa menwerking der politieke groepen moeten waarborgen een buiten landse staatkunde, die geheel nieu we banen volgt functies die reeds de hele mens eisen, vindt de figuur op de troon gelegenheid haar vertegenwoordigende taak op een onovertrefbare wijze te ver vullen. Gedurende een periode, die Ne derland geschonden en verarmd in de rij der volken zag terugkeren, herstelt de koningin de luister van onze natie door haar persoonlijke verschijning in het buitenland. Zij heeft een ongemeen begrip voor de karakters der volken. In Europa is men geestdriftig over haar takt en haar gratie; in Amerika weet zij in haar redevoeringen precies de toon te treffen, die de Amerika nen verstaan, zelfs in haar vakan tieoorden i^ zij de graag geziene gast. DE BIJZONDERE TOEWIJ DING voor land en volk spreidt zich uit over heel het koninklijk gezin. Dat gezin vertoont het beeld van een bloeiende jeugd, dat ons volk verkwikt, het brengt ons in de Prins der Nederlanden in aan raking met een belangrijke per soonlijkheid, waarvan de noeste werkkracht die zijner gemalin nabij komt. Hier vinden wij een figuur uit het koninklijk huis, die nieuwe ba nen van ontwikkeling, die een nieuwe toekomst voor Nederland zoekt. Men heeft hem ’’onze rei zende ambassadeur” genoemd. On willekeurig denken wij bij de aan schouwing van deze economisch geschoolde en economisch gerichte prins terug aan een der grootste koningen uit het Huis van Oranje, koning Willem I, gelijk wij in ko ningin Juliana de daadkracht en toewijding van koningin Wilhel mina en de lieftalligheid van ko ningin Emma herboren zien. Grote eenvoud en bijzondere takt ken merken ook de eerste gestalte naast de troon. Wie hem schrijft over zijn noden, ontvangt altijd antwoord. De dynastie die over Nederland regeert is een voorbeeld van het moderne, democratische koning schap. Wij zijn door de verlovin gen van onze prinsessen weer meer in de huiselijke omstandigheden van Oranje betrokken geraakt. De televisie voerde ons binnen in de zalen van het koninklijk paleis, waar wij de gehele familie gemoe delijk bijeen vonden. We zijn over tuigd van haar onontbeerlijkheid, wij worden dagelijks gelukkiger om haar bezit. Er is in vroegere tijden wel eens gezegd: ”de kroon is een ornament”, waarbij dan ge dacht werd aan de beperkingen, waaraan de koninklijke bevoegd heden door de Nederlandse grond wet zijn onderworpen. Dit oude woord verbleekt bij de levende kracht, welke de kroon in onze dagen doet gelden. De Nederlandse koningen zeer zeker ook onze huidige koningin houden zich nauwkeurig binnen hun constitutionele taak. Maar machtig is de invloed der dynastie op het sociale leven en op de waar- SNEEKER NIEUWSBLAD heeft Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon O 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Onder auspiciën van het Comité Her denking Sneek wordt in de Grote Kerk op woensdag 5 mei ’s morgens van half tien tot kwart over tien een nationale herder'gsbijeenkomst gehouden. Aan deze bijeenkomst wordt medewerking verleend door pater Piron van VVitmar- sum, die enkele bevrijdingsgedichten zal zeggen; door pater rector 11. Manness (m.s.c.) en door ds. J. P. van den Boom gaard, chr. geref. pred. alhier. Het pro gramma vermeldt verder samenzang. calculator voor het boekdrukkersbe- drjjf. C. A. alhier maandag een Foto Max Koot. zoals blijkt uit de door de I.W.G.L op gemaakte berekening.. Van de bewoners van 90 percelen is bericht ontvangen, dat zij op de water leiding aangesloten willen worden; vijf zijn niet genegen tot aansluiting over te gaan; oorzaak ligt vaak in ’t feit dat deze zelf maatregelen hebben getroffen voor een eigen watervoorziening, die bepaalde investeringen vroegen. Wat betreft deze „onwilligen” zal de gemeente desondanks toch voor hen vóór-financieren, voor het geval ze later aansluiting wensen. Be trokkenen dienen dan te eniger tijd het te voren betaalde bedrag plus 5%% ren te per jaar te betalen. WONING EN TERREIN Uit het uitbreidingsplan voor Wouds- end blijkt dat na afbraak van de woning Woudsend 280 de vrijkomende grond wordt gebruikt voor straataanleg en als groenstrook. Voorgesteld wordt deze krotwoning te kopen van de heer B. Hjklema te Woudsend voor 750, De heer F. Dijkstra te Sneek wenste indertijd te IJsbrechtum op een perceel bouwterrein een bungalow te bouwen; dit terrein is bij besluit van 22 april aan hem verkocht. Naderhand besloot de heer Dijkstra een ander type woning te bou wen en ging zijn voorkeur uit naar een ander terrein. B. en w. stellen voor tot verkoop van dit nieuwe terrein over te gaan, onder intrekking van ’t eerder ge nomen raadsbesluit. B. en w. stellen de raad voor, aan de heer J. Wittermans te Woudsend de op het industrieterrein, gelegen tussen de Ee en de Koetshuislaan, aanwezige loods, staande ten zuidwesten van de aan dhr. Wittermans toebehorende loods, te verko pen als opstal voor 2.000,-; hem zal dan de bijbehorende grond (155 m2) in erf pacht worden gegeven, naar 6% van 10,per m2 per jaar. De heer Witter mans wil deze loods trekken bij zijn naastgelegen bedrijf. Tevens wordt voor gesteld aan de heer J. D. Kuipers te De leuze „maak van het nat geen vuilnisvat” schijnt nog niet tot de be woners van het Kleinzand te zijn doorgedrongen. Althans niet tot de me vrouw, die zondagavond om een uur of elf een overvolle vuilnisemmer in de gracht ledigde. Het is ergerlijk, dat onze mooie- grachtjes op een derge lijke manier worden vervuild. Leeuwarder elftal: Doel: E. Mebius (FVC), J. Bakker (Leeuwarden), J. de Vries (Frisia), K. Delgrosso (Leeuwar den), R. Onsman (Friesland), I. Bunnig (Leeuwarden), P. v. d. Burg (Rood Geel), C. Bakker (Nicator), P. v. d. Lei (Frisia), H. Giesing (Rood Geel), Joh. Onderstein (Frisia). Reserves: W. H. Wüst (Rood Geel), H. van Zwol (Fri sia), M. Zijlstra (Rood Geel). Ingevolge de stijging der salarissen bij rijk en gemeente verdient ook de ver plaatsingskostenverordening enige wijzi ging en aanvulling. In de eerste plaats betreft dit de opneming van een bepa ling, op grond waarvan het mogelijk is eveneens een tegemoetkoming te verle nen,' wanneer in opdracht van b. en w. een dienstwoning moet worden verlaten bij ontslag, tenzij dit ontslag geschiedt op eigen verzoek niet bij pensionering dan wel als gevolg van aan belang hebbende, naar het oordeel van b. en w„ te wijten feiten of omstandigheden. Verder wordt het mogelijk gemaakt, om wanneer geen passende huurwoning beschikbaar is en binnen afzienbare tijd niet zal komen, bjj aankoop van een wo ning behalve de gewone verplaatsings kostenvergoeding ook een tegemoetko ming te verlenen in de notaris-, registra tie- en evt. makelaarskosten. Ook ver dient het aanbeveling voor bepaalde ca tegorieën ongehuwden een voorziening inzake reiskostenvergoeding voor gezins- bezoek te treffen. Het minimum als ver goeding bij herinrichting der woning zal worden gekoppeld aan het niveau, dat automatisch de salarisbeweging volgt Bjj salarisherziening wordt dit minimum steeds opnieuw vastgesteld. Bij het schrijven van 2 april j.l. is van G.S. bericht ontvangen, dat in verband met de zuivelconcentratie in Wymbritse radeel en de daarmee gepaard gaande behoefte aan industriewoningen, is beslo ten aan deze gemeente een extra volume voor de bouw van 10 woningwetwoningen toe te kennen. Daarnaast ebben G.S. zich bereid verklaard, wanneer de zuivel fabrieken daartoe een aanvraag indie nen, medewerking te willen - crlenen tot de bouw van premiewoningen. Zij zullen hiervoor een aanvullend vo lume van maximaal 10 premiewoningen bestemmen. Een nader voorstel van b. en w. over de bouw van deze woningen is spoedig te verwachten. AANSLUITING OP WATERLEIDING Voorgesteld wordt mee te werken tot aansluiting van 95 super-onrendabele per celen in de gemeente, op de waterlei ding (waarvan enkele op die van IJIst), volgens het plan van de N.V. Intercom munale Waterleiding Gebied Leeuwar den, door betaling van de bijdragen ineens van resp. 20.376,— en 2.064,—. De gemeente verbindt zich, gedurende 35 jaar aan de I.W.G.L. te betalen een be drag, gelijk aan het exploitatietekort, Vorig jaar schreef men na afloop van de gehouden dodenherdenking... consta teerden dat men over het algemeen wei nig eerbied toont, wanneer het Wilhelmus gespeeld wordt. Velen liepen tijdens spe len van nationale volkslied rustig tot luidruchtig door, anderen hielden hoofd deksel op - Viel ons tegen.” Hopeljjk dit jaar „hoofddeksel af” en luistert men met gepaste eerbied, wan neer de volksliederen worden gespeeld. Op dinsdag vier mei, ’s avonds om 7.30 wordt de dodenherdenking gehouden tegenover restaurant „Onder de Linden”. Op dat tijdstip wordt door het Stedeljjk Muziekkorps en door de „Harmonie” koraalmuziek gespeeld met medewer king van de drumbands Verönica en Harmonie. Daarna vindt bij het monu ment bij de Martinikerk de kransleg- ging plaats, waarna om 8 uur twee mi nuten stilte in acht worden genomen; ook worden kransen gelegd bij het ge denkteken in de kerkmuur voor de ge vallen Canadezen. Na het Fries volkslied wordt deze plechtigheid besloten. Men verzamele zich vóór 7.40 uur in het Ge rechtsgebouw. Het ligt in de bedoeling dat na de kransleggingen by het Monu ment het Wilhelmus en bij de gt brik steen het Canadese volkslied worden ge speeld. Het Sneker Cantatekoor geeft op ver zoek van het gemeentebestuur in de Grote Kerk om 8.30 uur en om 9.30 uur een uitvoering van de Fryske Kantate „Wer binn’ de fjilden grien”. Deze uit voeringen zijn gratis toegankelijk. Men wordt verzocht om 6 uur de vlaggen halfstok te hangen en om acht uur in derdaad in de hele stad volkomen stilte in acht te nemen. Op woensdag 5 mei wordt in het kader van de bevrijdingsdag in het Sportpark te Sneek een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Sneker elftal en een Leeuwar der elftal. De teams zijn alsvolgt samen- i gesteld: Sneker elftal: Doel: H. Röfekamp (Sneek); r. achter: R. Feenstra (ONS), 1. achter: D. Kussendrager (LSC); r. half: S. Plat (ONS), spil: P. Jasper (Sneek), 1. half: R. Zoethout (LSC), r. buiten: G. Abma (Sneek), r. binnen: H. Hofstra (Sneek), midvoor: J. Bosma (Black Boys), 1. binnen: A. Abma (Sneek) 1. buiten D. Boersma WZS. Reserves: P. -n (ONS), J. Dijkstra (LSC), D. ten Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post ƒ4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De agenda voor de vergadering van de raad Wymbritseradeel die hedenavond om half acht plaats vindt, vermeldt onder ingekomen stukken en mededelingen o.m. een schrijven van de minister van binnenlandse zaken, houdende de Konink lijke goedkeuring op de raadsbesluiten van resp. 19 januari betreffende de wegen belasting en tot vaststelling van een zgn. woonforensenbelasting. Volgens een schrijven van de kerkvoogdij der hervormde gemeente te Scharne- goulum bedraagt het saldo op de exploitatierekening van het dorpshuis „Elim” over 1964 152.44; er zal derhalve geen beroep op de gemeente gedaan worden om een bijdrage. Het laatste nieuws van „de” ooie- Een verlengstuk van het bevrjj- vaar. U weet nog wel, de vogel die dingsgedeelte der grote tentoonstel- na zeer veel pogingen eindelijk werd ling die hedenavond wordt geopend is gevangen, vlak voor het invallen van de meergenoemde expositie van pop- de winter, vermoedelijk een van het pen uit de particuliere verzameling Slappeterp-drietal. Zoals u zich zult van de Koningin. Het deel van deze herinneren, werd de ooievaar naar pOppencollectie dat hier te zien zal Blijdorp gebracht om daar te over- zpn> omvat ioo% meer dan aanvanke- winteren. Dat is hem blijkbaar goed 15jk was toegezegd en is dus meer bevallen, want morgenvroeg om negen dan één kjjkje waard!! uur zal de Vogelbeschermingswacht „Sneek en omstreken” de in blaken de welstand verkerende achterblijver de vrijheid hergeven. Hij wordt losge laten op de Hemdijk bij veehouder Woudsend de woning Woudsend 348 te verkopen plus de grond, groot 240 m2, tegen een bedrag van 10.000, terwijl de rest van de grond, op het industrieter rein, groot 945 m2, hem in erfpacht wordt uitgegeven; ook naar 6% m 10,per m2 per jaar. De heer Kuipers wil bjj bovengenoemde woning een loods bouwen, waarin hij zijn bedrijf kan ves tigen, dat nu nog aan de zgn. Kamp wordt uitgeoefend. Hjj zegde toe, een verantwoorde gevel te doen aanbrengen naar de zijde van de Ee en dat hjj van het voorgelegen terrein geen opslag plaats zal'maken. Ook komt een voorstel in behande ling tot verhuur van een gedeelte van de brandweergarage te Heeg aan de vereniging voor vreemdelingenverkeer „Het watersportgebied Heeg, Gaastmeer en Oudega”. VERPLAATSINGSKOSTEN VERORDENING Het bestuur van de R.K. school te Woudsend verzoekt om een voorschot in de salariskosten van het vakonderwijs over het laatste kwartaal 1964 en voor 1965, Voorgesteld wordt dit voorschot te verlenen ter grootte van resp. 200,°n 800,—. B. en w. stellen eveneens voor in te stemmen met het ontwerp-besluit van G.S., de „jaarwedderegeling voor secre tarissen en ontvangers in Friesland 1954” aan te passen aan de getroffen salaris maatregelen voor het rijkspersoneel per 1 januari 1965. EXTRA BOUWVOLUME Reizigers en anderen die in het N.S. moeten zijn, maken wij er op Nauta, bjj wie hij vóór zjjn overwin- attent, dat zij in verband met de ver tering herhaaldeljjk vertoefde. bouwing van het station, niet meer ia de deuren in de vestibule en van daar naar de perrons kunnen komen, maar tijdelijk gebruik moeten ma- .._.t van de buiten-zjjingang. Borden de voorgevel wijzen de weg! O_1 geldt voor circa roep. Deze eer viel maandag te beurt drje maantjen. De kaartjesverkoop en de afgifte Als wellicht enige in Friesland be- 3e 'kfas°'wachtkamer ondergebracht, Sinds vorige week vrijdag speelt het werd uit de zaak van G. Brennink- carillon van de Martinikerk weer meijer Co. alhier die van de ge- nieuwe melodieën, op de trommel ver- broeders Clemens en August gevormd, stoken door de heren Huisman en waarmee C A was geboren. Bosman yan Gemeentewerken, op aanwijzing van de stadsbèiaardier Dirk S. Donker. Op de hele uren hoort men „Merck tóch hoe sterek”, van Valerius; kwart over het uur ,,Wy litte üs tael net farre”, Fries volksliedje op tekst van N. de Boer en op een Duitse melodie; op de hal ve uren „Laat sang en spel”, Vale rius en kwart voor het uur weer een oud-Fries volksliedje „Eala fria Fre- sena”. Zo nu en dan gebeurt het, dat een ken meisje slaagt voor het examen voor aan een tot dusver typisch mannelijk be- deze maatregel roep. Deze eer viel maandag te beurt drje maan(jen. aan onze oud-stadgenote mej. Bouk- je Hogeveen, thans te^ Leeuwarden van'bagage'zijn zo ïang in de oude haalde ze het diploma voor assistent- kernen vanaf'het perron moet binnen gaan_ Dit deel van de verbouwing omvat de restauratie van de vestibule, het maken van nieuwe kantoren voor de afgelopen chef en zÜn personeel, waarbij ook jubileum stilzwijgend drie nieuwe moderne loketten zjjn in- voorbij laten gaan. Het was die dag begrepen, een meer dan de oude, nl.. 25 jaar geleden dat de zaak ver- Wanneer deze werkzaamheden -vol-- plaatst werd van de Oosterdijk (nu tooid zijn wordt de rechtervleugel on- H.B.Z.) naar het tegenwoordige pand, der handen genomen o.m. bestaande het voormalige „Hooghuis”. bit het irirfchten van de oude wacht- Bij de officiële heropening door een kamer tot afdelingen voor bagage, der directeuren, dr. L. Brenninkmeij- expressegoederen e.d. er, herinnerde deze er toen aan, dat Alles met elkaar zal de gehele ver in Sneek de wieg van het nu zo grote bouwing en modernisering van het bedrijf van C en A heeft gestaan. Bij- stationsgebouw omstreeks half okto- na 200 jaar geleden vestigden de ber gereed zijn. Er is dan een jaar aan Brenninkmejjers zich hier en in 1841 gewerkt. \i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1