aan naam van voeren Pension Hanenburg gedeeltelijk uitgebrand I Inspekteur Groenewege opende school Oude Dijk; naam ,Conventschooi’ suggestie van gemeentebestuur Jan-baas ridder in de Orde van Oranje Nassau; bedrijf mag predikaat ^Koninklijk' IJLST W Y M BRITS ER A DEEL i r I van Nieuwe leefruimte voor imbeciele kinderen is fraai gebouw plaatselijke verenigingen Feestgift voor Nooitgedagt n.v. vierde 100-jarig bestaan op grootse wijze „I oor deze kinderen is niets te goed” en I I y Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ll 120ste jaargang nr 39 Maandag 17 mei 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I I I - Het was donderdag een feestelijke dag voor het b.l.o.-onderwijs in Sneek. Niet alleen omdat dit soort onderwijs in onze stad 25 jaar bestond, dank zij het pionierswerk van meester Bakker, welk feit ’s avonds met een feest werd herdacht, maar ook omdat aan de Oude Dijk .een nieuwe school voor imbecielen werd geopend dooi' de inspekteur voor de noordelijke inspektie voor buitengewoon lager onderwijs, de heer M. R. Groenewege uit Zwolle, in aanwezigheid van talrijke autoriteiten. Aanrijding in Woudsend Vechtpartij op Oud Kerkhof r Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en I Een waarlijk kapitale schat aan bloemen, ten geschenke gekregen uit binnen- en buitenland, vormde de kleurigste en mooist denkbare omlijsting van de feestelijke receptie, die vrijdagmiddag in de foyer van Amicitia te Sneek was belegd door de direktie van de 100-jarige Ulster industrie J. Nooitgedagt Zonen NV. Het eerste gedeelte van de ontvangst was speciaal voor de pers, om drie uur kwamen de vele honderden andere relaties; allen werd een grootse ontvangst bereid. Gastheren waren de oudst-fungerende directeur Tj. Nooitgedagt en de heren drs J. 5. en A. J. Nooitgedagt, alsmede de oude niet meer als directeur optredende heer Jan Nooitgedagt (Jan-baas), die in de loop van de middag door burgemeester B. W. Cazemier geridderd werd namens de Koningin. Schoorsteenbrandje SNEEKER NIEUWSBLAD LEEFRUIMTE boekhouding sï •••X- DANKBAARHEID NIEMAND THUIS NORMVERSCHUIVING Vervolg op pag. 2 MASSAPRODUKTIE DRIE LOKALEN MOEITE I IN DE RAADZAAL k w» Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. waar men officieel door de burgemeester werd welkom geheten. nog een extra feestgift gekregen en was die dag vrij. Het was feest in IJlst, dat binnenkort zijn 700-jarig bestaan gaat vieren. Donderdagavond kwam uit de richting Balk een auto bestuurd door een dame; uit tegengestelde richting kwam een auto bestuurd door de heer S. D. Kiestra van Koufurderrige. De heer Kiestra wilde naar rechts afzwenken, was de bocht al door, toen hij aan de linker voorkant aan gereden werd door de auto van boven bedoelde dame. De auto van de heer Kiestra draaide een halve slag om en kwam tegen het hek van het postkantoor tot stilstand. Het mag een wonder hetén, dat er zich niet meer ongelukken voor deden, want op dat moment waren er heel wat mensen op het parkeerterrein. Aan de auto’s was nog al wat materiële schade. AAS I ***“«*i Vrij dagavond omstreeks elf uur be vonden zich P. uit Sneek en S. v. d. V. die aan boord van een in Sneek liggend schip thuishoort, op het Oud Kerkhof, toen zij, onder 'invloed van sterke drank uit een café gekomen, ruzie kregen. Tij dens de hierdoor ontstane vechtpartij kreeg P„ van Van der V. een dusdanige kla/p op zijn hoofd, dat hij op straat bleef liggen. Dr. Van den Heuvel! verleende eerste hulp en liet hem naar het zieken huis overbrengen, waar hij met een lichte hersenschudding werd opgenomen. Van der V. is door de politie aangehouden. De heer W. S. Overzee, sprekende na mens Volksonderwijs, wees op wat in Sneek sinds de bevrijding op scholenge- bied tot stand is gekomen: drie nieu we kleuterscholen, een school in de Lem- merwegwjjk, in het najaar wellicht de opening van een nieuw ulo-school en mis schien nog een nieuwe lagere school in de Noorderhoek. Er is dus alle reden tot grote dankbaarheid. De klok, opgehan gen in de hal van de school aan de Oude Dijk, was het geschenk van Volksonder wijs. Alle aannemers feliciteerden in de per soon van de heer Geertsma, die hierbij ook wees op de twee bloembakken, na mens de aannemers geschonken. Vervolg op pag. 2 ■L Het kostte veel moeite, de overheid aan het verstand te brengen, dat ook im becielen in dergeljjke inrichtingen konden worden toegelaten. Men was namelijk nog niet overtuigd van de produktiemogelijk- heden van deze groep. De lagere presta ties maakten de overheid huiverig. Het heeft moeite gekost de geestelijk minder- validen toe te laten en nóg is het niet overal zo. In sommige werkplaatsen staat de economische revalidatie boven aan en niet de sociale. Elk mens heeft recht op arbeid, ook de geestelijke invalide, al is ’t slechts ’n derde of ’n vierde van de prestaties van de normale mens. Gisteravond even voor elf uur is door nog niet opgehelderde oorzaak brand uit- gebroken op de zolderverdieping van Pension Hanenburg aan de Dr. Bouma- weg 14 te Sneek. De brandweer was snel ter plaatse en bestreed het vuur met acht stralen aan de voor- en achterzijde en van boven op een belendend perceel. De bovenverdieping waar enkele slaapka mers waren, brandde geheel uit; de middelste en benedenverdieping liepen grote water- en glasschade op. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, daar de bewoners afwezig waren. Nadat inspekteur Groenewege de school geopend had, wat zonder meer geschied de door door de reeds openstaande deur naar binnen te stappen, gingen de overi ge aanwezigen het gebouw binnen. Onder hen zagen we burgemeester Rasterhoff, de wethouders Baaijens, Blok, Fjjlstra en Lichthart, de heer Unema, inspekteur voor het lager onderwijs in Sneek, de heer Wiersma van de Pier de Boer- stichting, collegae hoofden van scholen, vele raadsleden, sekretaris K. Koster, de voorzitter van de oudercommissie de heer F. H. Dijkstra, de heer H. A. Banning van de ouderraad, de heren Overzee en Koopmans namens Volksonderwijs, men sen van de RONO die de opnamen maak ten die ’s avonds nog werden uitgezonden en tal van andere genodigden. Hij noemde de school een leefruimte, waar de leerlingen gelukkig kunnen zijn en waar ze hun gaven tot ontwikkeling kunnen brengen. De heer Van Esveld had reeds een prachtig bloemstuk aange boden, dat in de hal van de school een plaats had gekregen. De commissaris der Koningin wenst hier de heer Nooitgedagt geluk met het aan het bedrijf verleende praedicaat „Koninklijke”. Rechts burgemeester Ca- zemier. Zo zal straks alleen de metalen schaats „in” blijven en de houten schaats wellicht alleen nog voor kinderen worden gemaakt. Ook de Noren werden sinds 1945 meer en meer in produktie genomen, net als de gereedschappen. Om der wille van de efficiency beperkt men zich, tot bepaalde typen. Men ging van serieproduktie over op massa-produktie, ook al door de voort schrijdende mechanisatie en rationalisa tie: hydro-pneumatische machines en elektrische ovens. Voor de vormgeving werd een industrieel vormgever in dienst genomen. In het begin van de jaren vijftig kwam de vierde generatie in het bedrijf: Jarich Jans en Aldert Jans, van wie Jarich de ekonoom is. Spreker wees op de veranderde en overigens steeds goed gebleven sociale verhoudingen in het be drijf, ook ten opzichte van de direktie. „Het bedrijf”, aldus de heer Nooitgedagt, „is wel 100 jaar, maar geen grijsaard; het wil fris en jeugdig zijn.” Toen de 24-janiige Johannes Monsma, die onmiddellijk achter het pension aan de Julianastraat woont, thuis kwam, zag hij een vrij sterke rookontwikkeling; hjj riep zijn 13-jarig broertje Lieu we, die onmiddelljjk de politie belde. Enkele mi nuten later Was de brandweer aanwezig, onder meer met de ladderwagen. Onder commando van brandweercommandant Ringnalda bestreden ze het vuur onmid dellijk van alle zijden; de slangen konden namelijk ook via steegjes en gangetjes op het achterplat gebracht worden. De buurpercelen werden flink nat gehouden, daar op zeker ogenblik het veruitslaande vuur en ’n grote vonkenregen ’t overslaan van de brand niet onmogelijk maakte. Een der personen, die in een achterge- legen pand zijn kantoor houdt, bracht voor alle zekerheid zijn der spoedig verspreidde. Kort voordat de brandweer aanwezig was, had een voorbijganger ergens een brandblusapparaat weten te verkrijgen, waarmee hij de brand, die zich aanvan kelijk minder omvangrijk deed aanzien, van de achterzijde bestreed. De inhoud van het apparaat was uiteraard niet groot genoeg voor het vuur, dat zich door de vele houtbetimmering op de zol der spoedig overspreidde. „Deze school is een fraai gebouw. De vraag zou gesteld kunnen worden: is het voor zo’n betrekkelijk laag aantal leer lingen wel verantwoord daar plm. drie ton aan te besteden? lik vind van wel; voor deze groep is niets te goed. De ge meente wordt er alleen maar rijker door.” Na gewezen te hebben op de zware taak VV -*■ X zijn gelukwens over en wees er op, dat hij 25 jaar geleden aan de Oude Koemarkt zjjn onderwijsloopbaan was begonnen. Toen zaten de debielen en imbecielen nog bijeen. Later kwamen er wel aparte in gangen, maar nu pas is er een algehele scheiding. Het is niet wenselijk beide groepen bjj elkaar te hebben door de zo verschillende geaardheid en manier van aanpak. Hij was dankbaar voor de norm verschuiving, die in de loop der jaren is opgetreden. Nu zit men in nieuwe ge bouwen, vroeger in afgedankte scholen voor gewoon lager onderwijs. De heer Braaksma bood een enveloppe met in houd aan. Na de oorlog schoten de beschutte werkplaatsen uit de grond. Hier kwamen dus de mindervaliden, de gehandicap ten, die niet meer in het vrije bedrijf konden werken. Alle plaatselijke verenigingen hadden een feestcheque ontvangen, ter ontplooi ing van hun mogelijkheden; de hele schooljeugd was met een traktatie ver rast en het muziekkorps en de drumband hadden ’s ochtends om 10 uur aan direk tie en personeel een aubade gebracht. Het personeel had behalve hun weekloon ■i „De opening van deze school is een faktor die het gemeentebestuur vreugde verschaft”, aldus de heer Rasterhoff. „Het is moeilijk tegenwoordig scholen te bouwen, daarom is dit een heuglijk feit. Het is 25 jaar geleden, dat het b.l.o.- onderwijs hier begon, dat was toen een nieuwe verschijning voor Sneek, die nu echter vaste grond heeft. Er werd met 37 leerlingen begonnen, nu zijn er plm. 135 leerlingen. Deze school blijft een on derdeel vormen van de Meester Visser- school, maar zal een eigen leven leiden.” Hierna kreeg de heer Groenewege het woord, indertijd hoofd van de school in 1 Dordrecht, toen de heer Boomsma aan die b.I.o.-school onderwijzer was. De heer Groenewege vertelde, dat het in de loop van dit jaar 55 jaar geleden was, dat de toenmalige minister van binnenlandse zaken, onder wie toen onderwijs ressor teerde, bepaalde, dat ook moesten wor den toegelaten de kinderen die gerekend werden tot de diepst zwakzinnigen, die tot dan toe slecht sporadisch op de b.l.o.- scholen een plaatsje kregen. Het b.l.o.- onderwijs bestaat nog pas sinds de eeuw wisseling. Men kon destijds nog niets met dit soort kinderen aanvangen, en daarom werden ze meestal ook vrij spoedig weer verwijderd. Het was ook geen fraaie term, diepst zwakzinnige kinderen; te genwoordig horen die kinderen, de imbe cielen, niet meer tot die groep; men noemde de klassen toen bezinkingsklas- sen: het bezinksel van de gewone lagere school. Het onderwijs was erg intellectua listisch ingesteld, maar tegenwoordig meer gericht op de taak die ze later toe gewezen krijgen. De hoofdtaak is, de kin deren zoveel mogelijk bij te brengen, opdat ze later in de werkplaatsen zoveel moge lijk produktieve arbeid kunnen verrichten. De kinderen moeten van hun zesde tot hun achttiende jaar naar school. Vroeger zat men er mee, ze kwamen óf weer thuis óf' in een inrichting. De eerste werkplaats voor jongens en mannen en een weefkamer was in 1920 in Dordrecht. Men beoefende er technieken, die men van het werk van blinden had afgekeken matten vlechten, weven, borstels maken, enz. Deze nieuwe school, die volgens een suggestie van het gemeentebestuur waar schijnlijk de naam Convent-school zal krijgen, ia in feite een onderdeel van de b.I.o.-school aan de Oude Koemarkt, de Meester Visserschool, waarvan dus nu de imbeciele leerlingen reeds veertien dagen in de nieuwe school aan de Oude Dijk vlak bij de Monniksbrug les krijgen. Algemeen hoofd is de heer H. Boomsma; aan de Oude Dijk geven les mej. T. Bierma en de heer W. Geylvoet, die beide in de komende maanden het speciale b.I.o.-diploma hopen te behalen. Deze school telt momenteel 21 leerlingen. Een ander hoogtepunt van de middag zowel als in de historie van de n.v. was de mededeling, gedaan door de com missaris der Koningin, dat het HM de Koningin had behaagd, aan de n.v. toe te kennen het recht tot het voeren van het predikaat „Koninklijke”! ’s Avonds was er voor het personeel en de genodig den een feestavond met het gezelschap van Rients Gratama. Namens het hoofdbestuur en uit naam van de afd. Sneek van de NOV bracht de heer Van Esveld uit Leeuwarden de gelukwensen over. Hij uitte zijn diepe bewondering voor de nieuwe school en de ligging. Hiermee bewijst het gemeen tebestuur, dat bjj hen het hart op de juiste plaats zit en dat het liefde heeft voor de kinderen. De oudercommissie bracht bij monde van de heer F. H. Dijkstra de geluk wensen over. Hij zei, dat de school reeds veertien dagen in gebruik was en dat de reakties van ouders en leerlingen zeer gunstig zijn. De heer Dijkstra overhan digde een diaprojektor. De heer G. Vrolijk bood uit naam van vrienden en ouders van gehandicapte kin deren „Helpt elkander” een kollektie filmstrips aan. Hij was dankbaar voor de uitnodiging en complimenteerde het gemeentebestuur en alle bij de bouw be trokkenen met de totstandkoming van de school. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is aanzienlijk. Over de oorzaak kon vanmorgen nog niets worden mee gedeeld. Burgemeester Rasterhoff, wethouder Fijlstra, inspekteur-korpschef Kooistra, rechercheur Brouwer en verder een zeer groot aantal andere kijkers waren, on danks het middernachtelijk uur bij de brand, die de brandweerlieden omstreeks twintig over twaalf meester waren. Er werd nog enige tijd nageblust. Zonder dat mevrouw Hofs-tra van de 1ste Steenklipstraat te Sneek het &e" merkt had, was er te veel olie gelopen in haar oliehaard in de woonkamer. Daar door had zich in de schoorsteen een grote hoeveelheid oliegas opgehoopt, die van ochtend omstreeks kwart over negen bjj het aansteken van de kachel in brand vloog. De schoorsteen, die van steen is opgetrokken, raakte in brand, wat een enorm geloei met zich bracht. Hierdoor gealarmeerd, werd de brandweer door mevrouw Hofstra gewaarschuwd. Deze rukte uit en stond met de slangen spuitens- gereed, maar behoefde gelukkig geen dienst te doen. Het vuur doofde uit zich zelf; er is geen schade. Na de bezichtiging ging het gezelschap naar de raadzaal in het gemeentehuis w-w» -yyy- jy*. L A ’••V-A-': Hét gebouw is ruim en licht en maakt zoals het er ligt, bijna de indruk van een openluchtschool. Daar het tweeklas- sig is,’ is het nog niet een zelfstandige school; dat mag volgens de wet pas, als er drie klassen zjjn. Er zijn twee les lokalen en een speel - gymnastieklokaal, een kelder, centrale verwarming, een gro te royale speelplaats met twee zandbak ken, een rijwielbergplaats, een personeels- kamertje, ruime toilet- en wasgelegen heden met douches; er zijn in de gangen fonteintjes en achter op het speelplein is een kleinveestal waar straks duiven, geit jes en konijnen komen, ook in buitenhok ken. De school is voorzien van Marco-meu- belen, twee aanrechten, een gasfornuis met oven, een werkbank met een comple te houtbewerkingsuitrusting, kruiwagens, autopeds, tuingereedschap, trekwagens, handwerkmateriaal, lage tekenborden, kortom allerlei materiaal afgestemd op de aard der leerlingen, ’s Morgens wordt individueel onderwijs gegeven, zoals le zen, schrijven en rekenen; ’s middags han denarbeid en handwerken, dus de hand vaardigheid in de vorm van combinatie- en konstruktie-oefeningen, om daardoor de motoriek te ontwikkelen; een en ander ter voorbereiding van bijvoorbeeld het gaan naar de Pier de Boerstichting. Elke dag wordt er aan sport en spel gedaan. De school is gebouwd, naar een ont werp van gemeentewerken, door de gebr. Andringa, het schilderwerk werd uitge voerd door de firma Geertsma Zoon, het sanitair door de firma S. Hoekstra, de centrale verwarming is aangelegd door de firma Koster, de elektrische in stallatie door de firma Hiemstra, de staalkonstrukties zijn geleverd door de firma S. G. Ruiter en de stoffering is verzorgd door de firma C. Wester; een en ander in anderhalf jaar. De gezamen lijke firma’s hebben twee bloembakken aan de school geschonken. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Namens de beide verenig,n nn van wer kers bij het b.l.o., de orthopedagogen en de b.o.-groep van de NOV, sprak de heer J. Braaksma uit Heerenveen. Hij bracht voor de leerkrachten, merkte de heer Groenewege op, dat het anders-zjjn van deze kinderen door ieder geaccepteerd moét worden. Ze zjjn wel anders, maar niet minder dan andere kinderen. Als iedereen dit standpunt zou innemen, zou het er in de wereld beter uitzien dan vandaag de dag het geval is. Hiermede verklaarde spreker de school officieel voor geopend, met welk feit hjj iedereen van harte feliciteerde. De heer Nooitgedagt deelde mede, dat men in de ekonomisch moeilijke twintiger jaren was gaan omzien naar andere pro duktie: houten speelgoed en dat in 1956 een aparte fabriekshal was gebouwd voor de vervaardiging van gereedschap. Het had veel moeite en zorg gekost om in de oorlog op gang te blijven zonder voor de bezetter te moeten werken. Bovendien werden veertig arbeiders naar Duitsland gevoerd, die gelukkig allen weer terug gekomen zijn. Na de oorlog werd de wederopbouw stevig ter hand genomen. Er is daardoor ook veel veranderd. Nadat de heer Tj. Nooitgedagt burge meester Cazemier en wethouder Jansma had welkom geheten, gaf hjj een historisch overzicht van het bedrijf dat op 14 mei 1865 door Jan Jarigs Nooitgedagt was gesticht als een voor eigen rekening ge dreven fabriekje van schaatshouten en -ijzers en van schaafblokken. Het werd de firma J. Nooitgedagt en Zonen in 1902, J. Nooitgedagt en Zonen N.V. in 1961, terwijl in 1956 werd gesticht de Metaal- warenfabriek J. Nooitgedagt en Zn IJlst N.V. te Bolsward. In IJlst werken mo menteel 170 mensen en in Bolsward 20 man. De oudste gebouwen dateren van 1893 en 1899, de jongste van 1963 en 1965. In de diverse fabriekspanden worden ge maakt: schaven, steekbeitels, metalen kunst- en renschaatsen, Friese houten schaatsen, speelgoed en werkbanken voor de vakman, de knutselaar en voor scho len. Na nog enkele historische feiten ver meld te hebben, vertelde de heer Tj. Nooitgedagt, dat het geen feest voor de direktie alleen was, maar voor heel IJlst. Dankzij het doortastende optreden van de brandweer bleef het vu gelukkig vrijwel tot de zolderverdieping beperkt. De rest van de woning, die al vrjj oud is, en vele kamers telt, kreeg flinke water schade. De pensionhoudster mej. W. Ha nenburg was afwezig toen de brand uit brak. Zjj kwam echter later wel bij haar woning en kreeg onderdak in Hotel Ha nenburg; een der pensiongasten verbleef in het ziekenhuis, een tweede was uitste- dig; de beide overige, die eveneens later arriveerden, werden elders onderge- bracht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1