voor Pier de Boer Stichting: fabriek met volwaardig werk voor volwaardige arbeidskrachten I Ruim 22 mille aan toto-prijzen uitgereikt Waterpoort-krabbel* i WYMBRITSER ADEEL IJLST en van ieders mogelijkheden Maar aangepast aan 1 i Wijziging ambtenarenreglement en ’bezoldiging in gemeenteraad Sneek vergadering ai’n- „Ze zijn niet minder, alleen anders” Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 5 120ste jaargang nr 40 Donderdag 20 mei 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD is de rechthebbende? 1 KI. de Jong overleden Ruim 17000 gulden voor stadgenoot Op 26 april publiceerden wij de inhoud van een raadsstuk, waarin melding werd gemaakt van de bouw van een nieuwe werkplaats voor de werkers van de Pier de Boerstichting; werkers die in dit betreffende stuk omschreven wer den als onvolwaardige arbeids krachten’. Het was de kwalifikatie onvolwaardig’, die de arbeiders en de staf als eenheid zich nögal erg aangetrokken, omdat ze zich in hun menswaardigheid gekwetst voelden. De direkteur van de stichting, de heer Wiersma, nodigde ons uit tot een gesprek en tot een rondgang door het bedrijf, met de bedoeling, duidelijk te ma ken, dat de term onvolwaardig’ niet slechts ouderwets en reeds lang achterhaald is, maar zelfs vol komen onjuist, vooral naar de be grippen van vandaag. Was ons dit niet reeds duidelijk geworden door al datgene wat door de burgemees ter van Sneek, de heer Rasterhoff, en door de inspekteur voor het blo- onderwijs in de noordelijke inspek- tie, de heer Groenewege, was uit gesproken (bij gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe blo-school aan de Oude Dijk, van daag precies een week geleden), nu wij de heren Wiersma en De Boer, de bedrijfsleider, gesproken en de werkers bezig gezien hebben, is wel zonneklaar, dat er geen en kel motief bestaat, die de term onvolwaardig’ (nog) rechtvaar digt. „Geen zakjes vullen.” Het is bekend, dat moeder-poezen wel eens pleegkinderen van een ander soort aannemen, zoals bv. jonge haasjes, maar wij hoorden toch vreemd op, dat een poes van de veehoudersfamilie S. Andela aan de Lemmerweg alhier, zich over een kuikentje heeft ontfermd. De foto levert echter het bewijs. De familie kreeg het diertje een week of drie geleden van een kennis omdat diens kinderen, die het ook hadden gekregen, er mee speelden. Het was toen nog maar een paar dagen oud en om het te verwarmen zette mevrouw Andela het bij poes in de mand wat ze vroeger ook al eens met een jonge spreeuw bij een andere kat had gedaan. En ook nu nam poes het hulpeloze diertje liefderijk aan. Zij verwarmt het niet alleen, maar likt het ook evenals haar eigen jong en loopt het onrustig achterna als het uit de doos komt en soms het erf oploopt. Optocht-fotowedstrijd - Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD EXPORT BEGRIP TOTAAL - THERAPIE HOGERE SCHAAL HHHHHHHHHHHHIHHHHHHHHHHHHHI IIIHIHIHHHUIItIHHHIHIHIHHHHHIKIHH Capriccio meldt verder, dat er veel moeten VEEL STEUN In een onderonsje met de pers verna- zou er meer verloren dan gewonnen zijn. RUIM 34 MILJOEN! Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. VELE MOEILIJKHEDEN OVERWONNEN een ideeën is uitbetaald. kunnen varen. Het werk aan de nieuwe brug is zaamheden voor de kelder) maar om dat de doorvaart onder de Hospitalcr- brug spoedig wordt afgesloten. Want zoals men weet komt ook daar een nieuwe vaste brug. Woensdag is alhier na een hartaanval plotseling op 56-jarige leeftijd overleden, „Voor iedereen, die om welke reden ook, niet meer in het normale bedrijf kan werken, is bij ons plaats. Maar: we zien het als een gewone fabriek, met aan gepaste arbeid voor iedereen. Het heet wel Pier de Boerstichting, genoemd naar een man die een groot voorstander was van nazorg na het blo-onderwijs, maar ik blijf erbij: het is een fabriek.” maand; voor de som van wedde en huwe- Ijjkstoelage in een standplaats tweede klasse geldt tliflns f ftlT.—^qvendien zullen de minimum en maximum bedra gen van de kindertoeslag ingevolge de kindertoelageregeling overheidspersoneel alsmede die van de kinderbijslag op wet telijke grondslagen worden verhoogd. Een cheque van f 17.373,15 werd dins dagavond in restaurant Piso door toto- direkteur J. Muilenburg uitgereikt aan onze stadgenoot Th. J. van der Baan, totolid van de vv Black Boys voor de ge deelde tweede prijs welke hij onlangs in de voetbaltoto heeft gewonnen. Twee an dere gelukkigen, de heren J. Mooi te Sex- bierum en G. Koen te Boven-Knijpe, kre gen elk voor een gedeelde derde prijs een cheque van f 2.368,95. In de nieuwe werkplaats, straks op het Industrieterrein, komt waarschijnlijk ’n grotere metaalafdeling.” „Hoe gevarieerder de werkmogeljjk- heden zijn, hoe beter”, zegt de heer De Boer. „Er is een trainingsafdeling, waar in het begin de zwakzinnige een mentale en arbeidstraining krijgt. Daarna is een A-regeling waarbij de normale GSW- wernemer is ondergebracht. Hierin zijn drie toongroepen, verband houdend met de moeilijkheid en ingewikkeldheid van het werk, dus beloond naar persoonlijke Van de direktrice van het gemeentelijk Cruycebroedershof is een verzoek ontvan gen haar als zodanig ontslag te verlenen, mits het salaris van haar echtgenoot als direkteur tenminste met het bedrag van de door haar genoten bezoldiging wordt verhoogd. B. en w. stellen de raad voor zodanig te besluiten, dat door deze ver andering van een tweehoofdige tot een hoofdige direktie de funkties direkteur Cruycebroedershof en direktrice Nij Naza reth naar een hogere salarisschaal wor den overgebracht. Verder wordt voorgesteld de funktie van direkteur gemeentelijke sociale dienst in te passen in de schaal, waarnaar de direkteur voor 1 januari 1965 als chef van de afdeling sociale zaken werd be zoldigd. Ook wordt voorgesteld enkele veranderingen aan te brengen in het be sluit, waarbij de bezoldiging van de sekre- taris-boekhouder van het OBW is gere geld, alsmede de bezoldiging van de verordening op de avondcursus van oud- leerlingen der openbare school voor b.l.o. Nadat de heer Van der Baan de kopie van het winnende formulier had getoond en hem de cheque voor het netto bedrag re club gemiddeld f 1.400, per jaar. De verenigingen hebben er dus ook belang bij dat de inleg zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De registratie loopt ook als een trein. Er zijn nog nooit zoveel kaartjes binnen gekomen als in dit seizoen. De heer Mui lenburg legde er de nadruk op dat de ver enigingen deze kaartjes regelmatig en tij dig moeten inzenden om voldoende formu lieren beschikbaar te kunnen stellen. Hij sprak tot besluit de hoop uit, dat hjj nog vele malen in deze omgeving zal Een overzicht van het atelier, waar, onder leiding van chef Micdema, rokken cn strandschermen worden vervaardigd. aanleg en prestatie. In iedere groep geldt daarnaast een merit-trading-systeem, dat is een toeslag naar gedraging. Dus een totale opbouw, waarin voor ieder plaats is, voor zijn maatschappelijke en sociale ontplooiing. Bij plaatsing wordt men eerst onderzocht door de bedrijfsarts, dan wordt het arbeidsverleden onderzocht op grond van de verdere mogelijkheden. Hier bij ons gaat men zuiver uit van handwerks mensen en wordt dus de GSW-regeling voor handarbeiders uitgevoerd. Er wordt steeds weer aan hun revalidatie, ook geestelijk, naast en door het werk, ge arbeid. Eigenlijk is het totaal een therapie. Er bestaat dus de mogelijkheid tot maat schappelijke begeleiding, maar ze moe ten in principe leren, weer zelfstandig te staan.” Wel wat laat lazen we in hetzelfde nummer, dat de heer A. Elzinga uit de Montage-afdeling op 17 en 18 april met nog zes andere Judoka’s, onder wie enige deelnemers aan de Olym- pische Spelen, heeft deelgenomen aan het judotoernooi ZwitserlandNeder land in Genève. De heer Elzinga is kampioen zwaargewicht (alle cate gorieën) van Noord-Nederland en dra ger van de zwarte band, derde dan. Dit toernooi is zeer succesvol voor hem verlopen. Van de 57 duels won hij er 44. Hij verloor er tien, terwijl 3 f onbeslist bleven. „Een B-regeling kennen we ook. Een af deling voor geestelijk gehandicapten, waar ook lichamelijk gehandicapten kun nen worden opgenomen, als ze nog geen éénderde arbeidsprestatie leveren ten op zichte van hen die in het normale bedrijf arbeid verrichten. Voor hen is hier ook lichamelijke opvoeding, gericht op de arbeidshandeling, die verricht moet wor den, eveneens een soort therapie dus.” „Maar, zoals u ziet, we hebben nu de verschillende werkplaatsen bezocht, en ’t is te klein, veel te klein. We krijgen ge lukkig een nieuwe werkplaats, dat is hoog nodig. De mensen zitten hier veel te dicht op elkaar. Kijk, daar worden verfstoffen en pla muur ingepakt, we doen van alles. In opdracht, als deelwerk, en ook in eigen beheer. De rokken hebt u gezien, het is een prima produkt, waar we trots op zijn. Net zo trots als op onze mensen. Ze zjjn niet minder dan wjj, alleen anders. Dat moet iedereen weten en dat kan men leren als ze onze fabriek eens bekeken hebben. Het kweekt zeker een beter begrip!” Aan de optocht van 5 mei jl. nam o.a. een groep (je) kinderen deel, door de jury aangeduid als „EHBO-groep”. Het zouden leerlingen zijn van één der plaatseljjke r.k. scholen. Deze groep kreeg een eervolle vermel ding, en een waardebon. De jury kan ech ter deze waardebon nergens kwijt omdat een nader adres ontbreekt. Wie is (zijn) de rechthebbende(n)? Zij kunnen zich bij de redaktie van ons blad melden. De heer Wiersma, zakeljjk-nuchter maar ook sterk sociaal voelend uiter aard, vec'-.t voor zijn bedrijf, wil alle misverstanden en verkeerd of verouder- Voor de verzamelaars, speciaal voor onder de Oosterpoortsbrug door te hen die (nog steeds) verzot zijn op suikerzakjes, is het wellicht prettig te weten, dat de firma Nooitgedagt nog wel niet zo ver gevorderd, dat de n.v. te IJlst ter gelegenheid van haar klap al geplaatst kan worden (men is honderdjarig bestaan suikerzakjes ge- nu bezig met de voorbereidende werk- bruikt bij voorkomende gelegenheden, zoals bij de receptie van vrijdag en waarschijnlijk ook wel in de cantine van de fabriek, waarop de bekende kunstrijder staat die de naam Nooit gedagt 'in het ijs schrijft en daaron der een lauwerkrans met het getal 100. Een uniek suikerzakje, dat stel lig voor verzamelaars interessant kan zijn. De heer Van der Baan tekent voor ontvangst van de cheque. Verder v.l.n.r. de twee andere winnaars en de heren Muilenburg en mr A. v. d. Werf. strenge bepalingen, voorgeschreven dat worden er gelast (en hoe!), molleklem- men vervaardigd, waar de mollevangers wild op zijn. We hebben hier alleen maar nuttig werk. Geen knijpers maken, sche merlampjes assembleren of zakjevul len met snoepgoed. Dat wilden we niet meer, het is niet volwaardig. Ik wil werk vinden, dat voor hun doen wél vol waardig is.” „Dan worden er strandschermen ge maakt, leerwerk voor schaatsen, ver- pakkingsdozen, poetslappen, werk in en met oud papier (waarvoor een nieuwe auto komt) en het indrukwekkendste: het bekleden (in enorm hoog tempo en op, bij de lichaamsmogelijkheden bijzonder mooi aangepaste wijze) van metalen ter rasstoelen met plastic draad.. Ze worden geheel verzendklaar, ongecontroleerd af geleverd en zelfs geëxporteerd, net als enkele andere artikelen die ook naar het buitenland gaan!!! Opvallend is de arbeidsvreugde, die voor hen normaal is, en die elders in het bedrijfsleven zo vaak ontbreekt. De on derlinge verhouding is prima, de hulp vaardigheid en de waardering voor el kaar erg groot. En er is muziek bij het werk. Immers, als we zien wat de 106 jonige en oudere mannen en vrouwen presteren, dan zijn ze geenszins onvolwaardig. „We zijn een gouden keten, waar we trots op,zijn, en geen roestige ijzeren ketting”, aldus de heer Wiersma. „We werken hier samen, zetten samen onze schou ders onder alles wat gedaan wordt. We hébben hier een fabriek, waar volwaai'- dig werk wordt geleverd en niet een ge sticht met patiënten. De mensen krijgen, net als overal elders, een gewoon mini mum-loon met vakantietoeslag en ge woon vakantie. Ze zjjn geheel gelijk ge steld met fabrieksmensen. Ze werken de hele dag, al naar hun mogelijkheden en or meligheden. Ze zijn niet minder, niet onvolwaardig. maar, zoals professor Diepenhorst zegt: „het gaat om hun anders-zijn”. De overledene heeft van 23 januari 1947 tot 21 juni 1951 voor de CHU zitting ge had in de gemeenteraad en was thans nog ouderling van de Ned. Herv. gemeen te en penningmeester van het Willem Lodewijkfonds voor de verzorging van chr. schipperskinderen en hun plaatsing in gezinnen. De begrafenis is bepaald op zaterdag morgen 10 uur vanuit de Martinikerk. De termijn van inzending van foto’s, gemaakt van en tijdens de optocht op 5 mei jl., is door de jury verlengd tot 1 juni aanstaande. Tot die datum kunnen de foto’s alsnog bij de onderstaande adressen worden in- De heer Muilenburg herinnerde aan de vele moeilijkheden welke de toto heeft moeten overwinnen in verband met de aanvankelijk zeer waarbij o.m. was de eerste prijs niet hoger mocht zjjn dan f50.000,Overigens is de laatste jaren wel gebleken, dat de toto veel zoden aan de dijk zet en ook clubs in Friesland er behoorlijk uit hebben getrokken. Het zal de heer Van der Baan niet elke dag overkomen na het maken van een fout toch nog 17.000 gulden in de wacht te kunnen slepen, zo merkte de Bij schrijven van de minister van bin nenlandse zaken wordt de gemeentebe sturen gevraagd, het salaris van het ge- meentepersoneel aan te passen aan de in het bedrijfsleven opgetrokken loonscha len en de diverse vergoedingen en gratifi- katies wegens ambtsjubileum mede te berekenen over de huurcompensatie. Bur gemeester en wethouders stellen voor een en ander uit te betalen in de vorm van een uitkering ineens over het salaris van 1964 en het eerste half jaar van 1965 aan het daarvoor in aanmerking komende personeel. De salarissen zullen per 1 juli a.s. met 0,3 pet. worden verhoogd, de uitkering ineens zal 0,36 pct. van een jaarsalaris bedragen. De huwelijkstoelage voor alle stand plaatsen wordt gebracht op f 52,— per Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De agenda voor de van de gemeenteraad van Sneek, staande dinsdag, vermeldt onder n-eer. enkele wijzigingen in het ambtenarenregle ment en -salaris en de vaststelling van een premiespaarregeling gemeenteperso- neel. Het is eigenlijk voortgekomen uit het werk voor de oorlogsinvaliden. Deze soort werkplaatsen zijn gesticht uit eco- nomisch-noodzakelijke overwegingen, om de mensen wat te kunnen laten verdienen en hun zelf de mogelijkheden te geven nuttig te zijn, voor zichzelf en voor de maatschappij. Wij ondervinden in Sneek gelukkig veel, voornamelijk morele, steun van alle kanten. Het is wel een particu liere stichting, maar de gemeentelijke GSW-regeling wordt ten uitvoer gelegd. Er is in onze fabriek, want dat is het, zelfs een bedrijfskern, die vrij goed werkt; we bespreken samen allerlei za ken, werk, reisjes enzovoort. Er is een dubbeltjes-pot, waarin iedere week door elke werknemer een dubbeltje wordt ge daan, om eens iets te kopen bij speciale gelegenheden.” Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Volgens „Capriccio”, het contact blad van de afdeling Sneek van Jeugd en Muziek, heeft het bestuur aan de Het personeel van Van der Heem musicus Johan Bok verzocht een con- alhier is maar wat vindingrijk. Het certino voor akkordeon en jeugdor- V.D.H-tje van vorige week vermeldde kest te schrijven. De voorzitter dr A. nl. dat er totaal weer 85 gulden voor S. Wadman schrijft, dat het bestuur aantal tijd- en geldbesparende er veel van verwacht en hjj hoopt t.z.t. enkele leden van de afdeling dit stuk te horen spelen, bijvoorbeeld in de vorm van een concours. Misschien wordt daardoor dan nog meer stof gevonden om de door enkele J. en M.- leden gevoerde discussie over de waarde van de (het?) akkordeon en de daaraan te ontlokken muziek, voort te zetten. Wij zouden een dergelijk muziekstuk ook toejuichen. Niet alleen omdat wij ’n accordeon een prachtig instrument vinden, maar ook, omdat door de op de duurdere instrumenten aanwezige registers de klankschakeringsmoge- Ijjkheden legio zijn en de klankschoon heid groot is. (plm. f 20.000,min 15 pet. belasting) was overhandigd en ook de andere win naars dit waardevolle papiertje in ont vangst hadden genomen, toonde de heer Muilenburg aan van hoeveel belang de veranderingen in de toto sinds 1 januari zijn geweest. De opbrengst is belangrijk hoger en als de toto over veertien dagen wordt afgesloten, zal blijken dat de 34 miljoen gulden belangrijk is overschre den. Dat is bijna 20 pet. meer dan vorig jaar. Het gehele gezin Van der Baan was bij ’deze uitreiking aanwezig en ook de andere winnaars kwamen niet alleen. Bovendien woonden o.a. ook de heren mr A. v. d. Werf en H. Röfekamp, resp. voorzitter en administrateur van de af deling Friesland van de KNVB, en een groot aantal bestuursleden en leden van de genoemde voetbalverenigingen deze enigszins feestelijke gebeurtenis bij. Mr Van der Werf sprak een inleidend woord, waarin hjj meedeelde, dat de uit reiking op deze wjjze geschiedde om meer bekendheid te geven aan de toto, teneinde daardoor een hogere inleg in deze omgeving te bereiken. Overigens vinden ook wij het plezierig, dat hier de vorige maal zulke grote prijzen zjjn ge vallen, aldus de voorzitter van de voor malige FVB. Onze stad heeft het de laatste tijd trouwens maar druk met de bruggen. De Woniderbrug tussen de Water- poortsgracht en de Geeuwkade heeft een grondige opknapbeurt ondergaan „As it skielk jou jiddei is stek ik en tevens nieuwe, moderne leuningen de flagge üt” sei okkerdeis in Toppen- gekregen. Nu moet alles nog geverfd hüster bakker tsjin syn tsjinstfaem worden, maar eerst worden de oude Jennie v. d. Zee. verflagen en de roest van de nieuwe „Dat doare jo net heal to dwaen leuningen er af „gezandstraald”, foar in deagewoane tsjinstfaem” an- waarmee men waarschijnlijk vandaag dere Jennie, mar de bakker haldde begonnen is. syn wurd en sa waeide forline wike freedtomoam de flagge al om heal- wei achten fan syn hüs. De grote onderdelen van de ijzeren aktiviteiten voor het nieuwe seizoen klap voor de nieuwe Lemmerbrug, op stapel staan en dat is ingezien zjjn dinsdagavond op enige zolder- dat er meer contact tussen leden en schuiten v~n de fabriek van Hubert, bestuur moeten komen. Daarom waar ze gemaakt zijn, naar de Wa- wordt het jongerenbestuur opgeheven terpoortsgracht gevaren en •’aar op en komen er jongeren in het afdelings- de wal opgeslagen. Evenals bjj een bestuur, Verder zal zo mogeljjk op vorig transport moesten de schuiten elke school een schoolvertegenwoordi- weer vol water worden gepompt om ger worden aangewezen anderen hier maar eens komen, dan zal ik ze laten zien, dat het een fabriek is. We hebben hier alleen maar mensen...!” „Wat ze hier doen? Een vrjj groot per centage komt uit Sneek en blijft ’s mid dags over. Overdag werken sommigen in de algemene afdeling: inpakken, sor teren. Verder is er een atelier, waar een van onze eigen produkten, in eigen beheer dus, wordt vervaardigd. Dat zjn rokken. Die worden op strikt zakeljjke basis ver kocht door het hele land, aan gewone zaken. Er is een metaalafdeling; daar worden gaten geboord in metalen filter- elementen, weideafrasteringspaaltjes toto-direkteur op. HU hoopte dat dit grote bedrag de familie Van der Baan alleen zegen zal brengen en het geld de heer Van der Baan niet de baas wordt. Dan „Wij staan voor dit hier”, zegt hjj, wU- zend op de mensen en hun werk, „wjj zullen er ons best 'voor doen. Laat de men wjj nog van de heer Muilenburg dat 20 pct. van dit bedrag, plm. 7 miljoen gulden dus, naar de voetbalverenigingen gaat. En daar er 5.000 zijn, ontvangt iede- de heer KI. de Jong, hoofdboekhouder bU P. Koolstra Zn. nv aan de Kruize- broederstraat, in welk bedrijf hij 34 jaar werkzaam is geweest. komen om prezen uit te reiken. Hierna bleef men onder het genot van een con sumptie en traktaties nog geruime tijd gezellig bijeen. A. Roosenstein, Scherhemstraat 36; A. Dam, Marnezjjlstraat 3; H. de Vries, J. W. Frisostraat 2; D. de Vries, Zeilstraat 42.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1