e.o. Veel belangstelling voor bezichtiging fabriek Van der Heem Tamme Velstra nam koningsprijs over van Joh. Halbesma agenda""] IJlst huldigde Beppe Reinschkje Pruiksma-Bakker De positie van Sneek de struktuurplannen MJ WYMBRITSERADEEL IJLST ji van en in Jaarvergadering Dep. Sneek Nijverheid en Handel Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 21 juni 1965 120ste jaargang nr 49 DR1JFH0UTS NIEUWSBLAD Waterpoortpartij uitstekend geslaagd Derde seriewedstrijd ging niet door Boeren hooiden op zondag Geslaagd De Wip-feesten Rijks Hogereburgerschool en Rijks Middelbare school voor meisjes Sneek Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Schotten voetbalden weer in Oudega-W ts SNEEKER NIEUWSBLAD ANDER BELEID delen, JAARVERSLAG VOORDELEN INDUSTRIE-NOTA PRIMEUR VOORAF DERDE OMLOOP EERSTE OMLOOP te 8 uur film: Hud de een Snitser HOOGTEPUNT TWEEDE OMLOOP Hotse Schuil 1. en 2. 3. Ook de kleinere ondernemingen zullen goed doen, aldus de secretaris, deze voor beelden in zoverre tenminste na te vol gen, dat men tracht te onderzoeken of er geen vorm van onderlinge samenwer king kan worden gevonden waardoor be reikt kan worden, dat men door onder linge leveringen tot rationalisering in de daarliij betrokken ondernemingen kan komen. Eerst werd de gewone agenda afge werkt, aan ’t begin waarvan de voorz. dhr. G. P. Tjallema de vorig jaar overle- leen heren N. J. Wouda, oud-voorz. en S. G. Ruiter herdacht mededeelde, dat het Departement waar mogelijk zijn me dewerking zal verlenen aan de komende 150ste Hardzeildag. Hij wekte de leden op aan deze dag speciale luister te ver lenen. In de vrijdagavond in Rest. Piso ge houden en goed bezochte jaarvergadering van bet Dep. Sneek der Nederl. Maat schappij voor Nijverheid en Handel hield onze stadgenoot de heer Th. W. Zand- stra, ere-voorzittssr van het Departement, een lezing over „De positie van Sneek e.o. in do structuurplannen”, waarin hij tot de conclusie kwam dat het kernbe- leid zonder enige twijfel iets heeft be reikt en ook voor de Sneker industrie voordelen en meer mogelijkheden heeft opgeleverd. Scheepstra, Heeg en A. Hiemstra kon den het bij lange na niet tegen Zfjlstra, Santema en Soolsma bolwerken. Het goe de konstante spel van partuur Zijlstra was zeker niet grandioos maar wel slui tend. Scheepstra en Hiemstra daarentegen maakten aan de opslag nogal eens een foutje. Op 5 om 4 en 62 keerde Sante ma de bal voor de kaats en was zijn partuur verzekerd van een plaats in de tweede ronde. Om 12 uur maakte echter het volledige dagelijks bestuur van de gemeente zijn opwachting en werd de jarige door bur gemeester Cazemier gefeliciteerd. Als bijzonderheid zij vermeld, dat ook de Nederl. Televisiestichting met een ploeg De boeren hebben de laatste tijd het weer niet mee wat het hooien betreft. Bij vele boeren ligt er hooi op het land dat vier weken oud is, het gras groeit er van alle kanten om en doorheen. Wat er tot nu toe in de schuren gebracht is, is ook al niet van zo’n beste kwaliteit. Het is dan ook wel te begrijpen dat gisteren vele boeren verlangend stonden te kijken naar hun hooi op het land om met het inhalen te beginnen maar de zondagsrust, hield hen tegen. Toch waren er enkelen in de zuidwest hoek die de verleiding niet konden weer staan en aan de grote weg Heerenveen- Drachten waren er zelfs velen, die druk bezig waren het hooi los van de grond te krijgen, wat lang altijd niet mee viel, daar het vastgegroeid was door het lan ge gras. Het is te hopen dat het mooie weer even aanhoudt want anders verrot er veel op het land. Dinsdag 22 juni ontembare. Woensdag 23 juni te 8 uur film: Als mijn slaapkamer kon spreken. Woensdag 23 juni ’s avonds 7 uur Vis wedstrijd Sneker Scheidsrechtersver- eniging bij 2e brug. - Vertrek 6.30 uur bij clubhuis Boot. de chef public relations, drs Van Lutter- velt, en het ronddienen van versnaperin gen, een rokertje, koffie, enz., volgde een rondgang langs de produktie-stands met toelichting van de zestien rondleiders, die deze grote toeloop amper konden verwer ken. Bij de uitgang ontvingen allen nog een klein aandenken aan dit bezoek. Mej. G. J. Drost alhier slaagde te Utrecht voor het diploma medisch-ana- liste algem. klinisch. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Links de winnaars van de V.’aterpoort- partij, v.l.n.r. D. Talsma, H. Schuil, T. Velstra; in het midden scheidsrechter M. de Jong van Franeker; rechts het premie winnend partuur: v.l.n.r. Sj. Hee- riuga, R. de Groot, Joh. Halbesma. Het gitaarfestival van het Leger des Heils trok zaterdagavond een enorme be langstelling en overtrof de verwachtin gen. Het grotendeels zeer vrolijke pro gramma viel zeer in de smaak. Morgenavond worden op het podium gymnastiekdemonstraties gegéven door Advendo en treedt het tamboers en pij perscorps Advendo op. AMICITIA-THEATER Van de gelegenheid die het publiek weer geboden werd zaterdag de fabriek van Van der Heem alhier te bezichtigen is een zeer druk gebruik gemaakt. Het aantal belangstellenden liep tegen de 800, van wie velen afkomstig waren uit de om geving, die met bussen van de stations werden afgehaald. Ook waren er met toe- ringcars en personenauto’s gekomen, zo dat het ook om de fabriek enorm druk was en de politie zelfs een oogje in het zeil moest houden om de stroom ordelijk te doen verlopen. Na een ontvangst in de kantine door De derde en beslissende seriewedstrjj- den van de Kon. Zeilver. Sneek, die za terdagmiddag zouden worden gehouden, moesten wegens de harde Wind worden afgelast. Ze zijn nu vastgesteld op za terdag 3 juli a.s. Komende zaterdag kon niet vanwege de zomerwedstrijden van de SZC. Elf parturen namen deel aan de jaarlijkse Waterpoortpartij in Sneek. Het ver heugde ons dat het gemeentebestuur van Sneek zo aktief aan het bevorderen van deze aloude sport meewerkt. De vlag op dc toren en de beschikbaarstelling van de eerste prijs bewijzen dit. Over de organisatie niets dan lof. Zo moest het op elke plaats zijn. De enige spelbreker was in de eerste en tweede omloop de harde wind, welke het de opslagers bijzonder moeilijk maakte. Vlietstra, G en Thom Dijkstra, door een staand nummer in de tweede omloop ge- Zaterdag 26 en zondag 27 juni Open wedstrijden Sneeker Zeil Club, start zaterdag 1 uur en zondag om 11 en 2 uur voor de starttoren. In september 1949 kwam de toenmalige minister van Economische zaken Prof, van der Brink met een industrie-nota, die nadien min of meer geregeld door zijn opvolgers is herzien en uitgebreid en die als grootste zorg inhield onze be talingsbalans en het scheppen van vol doende werkgelegenheid voor de snel groeiende bevolking, door de repatriëring uit Indië. Berekend werd toen dat er vóór 1960 aan 305.000 personen werk moest worden gegeven en dit per arbei der een investering van 18-000 gulden betekende. Bovendien moest per jaar 28 miljoen worden uitgegeven voor emigra tie. Het motto was toen: exporteren of sterven. Wij herinneren ons ook de mo tieven van de jaarvergaderingen van on ze Maatschappij, die dezelfde teneur had den, aldus spf. Na afloop van de wedstrijd werd in het restaurant door voorzitter M. A. Boon stra de prijzen uitgereikt. Hij bracht een woord van dank aan scheidsrechter M. de Jong uit Franeker, die deze dag de touwtjes voortreffelijk in handen had. Verder bedankte hij de keurmeesters, wat wij gaarne willen onderstrepen. Tam me Velstra werd met meerderheid van stemmen tot koning uitgeroepen. Uitslag: Tamme Velstra, Dirk Talsma; Rienk de Groot, Sj. Heeringa en Joh. Halbesma; Hein Zjjlstra, Mart. Santema en Fl. Soolsma. De derde omloop bracht de formaties De Groot en Zijlstra binnen de lijnen. Al hoewel Santema in deze wedstrijd staaltje van zijn beste kunnen weggaf, werden ze op 5 om 2 en 62, doordat Heeringa toen tot in het perk retourneer de, naar de kleedkamer verwezen. Bij stralend zomerweer waaiden he denmorgen uit vele huizen en ook van de toren de vlaggen ter ere van de verjaar dag van de oudste inwoonster van IJlst mevr. R. Pruiksma-Bakker. Geboren op 21 juni 1861 viert zij. van daag haar 164e verjaar lag en het spreekt vanzelf dat dit niet onopgemerkt voor bij is gegaan. Maar hoewel Beppe gees telijk nog vitaal is spreekt de last der jaren lichamelijk wel een woordje mee, reden waarom de grote toeloop van be langstellenden, hoe goed ook bedoeld, tot een minimum beperkt moest worden. Als een primeur voor Sneek zal deze show, die is ingestudeerd onder super visie van de heer S. Egberts, tamboer- maitre en instructeur van de Joh. W. Frisokapel te Assen, en tevens hoofdin structeur van Advendo, dinsdagavond om om half acht, vóór de aanvang van het programma op het podium dus, tegen over cafê-rest. „Onder de Linden” voor het Sneker publiek, de vacantiegasten en de toeristen worden uitgevoerd. Uit een groot aantal verenigingen is Advendo aangezocht op 3 juli a.s. in Zwol le een show te verzorgen met vijf ande re verenigingen, die met Advendo tot de besten van Nederland worden gerekend in het raam van de Federatie van GElr. Muziekbonden. komen, kaatsten een zware wedstrijd te gen Zijlstra, Santema en Soolsma. Het zat vast bij Vlietstra c.s. Vooral het .perk bleek nat tot grote daden in staat. Soolsma daarentegen speelde een beste partij als achterinse. Op 5 om 1 en 62 retourneerde Soolsma tot voorbij de kaats. Een spannende partij speelden Okkinga, Sikkema en Ysbrandi tegen Velstra, Schuil en Talsma met als inzet een finaleplaats. Velstra c.s. namen een 42 voorsprong. Okkinga c.s. liepen nog wel in tot 4 om 3 doch toen namen Velstra c.s. definitief afstand van hun tegenstanders. Het einde kwam op 5 om 3 en 62 met een uit stekende opslagbal van Tamme. Piet Schuil c.s. bleven tot twee spel gelijk bij De Groot c.s., doch door een hercules van Halbesma op 66 en door het keren van de bal voor de kaats door Heeringa op 66 werd hun lot beslist. Geslaagd voor het eindexamen hbs A:. S. Bottema; xF. Kars, xA. A. J. v. d. Laan; allen uit Sneek; xG. Huismans, Hindeloopen; P. Bonsma, Itens; G. J. Blauw, Scharnegoutum; B. v. d. Hem, Terzool; Y. Speerstra, IJlst. x zijn meisjes. Het eerste „beleid” was toen: breng werk naar die plaatsen waar veel werke loosheid is. In het Noorden waren dat: Emmen, de Veenkoloniën, Drachten en Z.O. Friesland. Premies en andere be langrijke tegemoetkomingen werden in het vooruitzicht gesteld voor die onder nemingen welke zich in bovengenoemde plaatsen vestigden. Zoals ook in het laatst der vorige eeuw en aan het begin van deze was ook nu weer dn armoede de basis van de industrie. Zie Twente en Brabant. Deze politiek viel voor Sneek e.o. ver keerd uit. Hier was nooit een grotere werkloosheid geweest dan elders in ons land. Dus geen premies en veel vertrek van mensen (expulsie). De secretaris de heer J. W. H. Dor- maar vermeldt in zijn jaarverslag, dat de in het voorgaande gesignaleerde symptomen van een overspannen arbeids markt in het afgelopen jaar onverkort merkbaar zijn gebleven. De nog steeds voortgaande kostenstijging, direct en in direct als gevolg van loonsverhogingen, betekent voor het bedrijfsleven een niet aflatende zorg om de wegen te vinden waarlangs men dient te gaan om de ren tabiliteit van de onderneming deson danks op peil te houden. De vooruitzichten in de nabije en ver dere toekomst zijn van dien aard, dat men zich voorlopig geen illusies behoeft te maken dat de situatie voor het be-j drjjfsleven gemakkelijker zal worden. De noodzaak om, door opvoering van de productiviteit, in de toekomst het hoofd te kunnen bieden aan de concurren tie in de voor de deur staande econo mische'ruimte van de EEG, heeft vele grotere ondernemingen reeds doen be sluiten tot het aangaan van fusies of andere geëigende vormen van samenwer king met overeenkomstige bedrijven 'in binnen- of buitenland om daardoor tot grotere productie-eenheden te komen. Minister Zjjlstra kwam in 1959 met een ander beleid nl.: probeer de toeneming van de bevolking te binden aan de plaats en stimuleer de industrie in die gebieden die zeer van expulsie hebben te lijden. Er werden in ons land 44 industrieker nen aangewezen, waarvan 26 in het Noor den. Friesland kreeg vijf pri .aire ker nen: Drachten, Harlingen, Heerenveen, Leeuwarden en Sneek en zes secundaire B-ergum, Dokkum, Kootstertille, Lem mer, Oosterwolde en Wolvega. Dat wa ren kernen met een her-examen. Zou na enkele jaren blijken dat dit beleid onvoldoende resultaat gaf, dan vervie len ze weer. Dit is inderdaad ook ge beurd. Van de 44 zijn er 20 overgebleven, v'aarvan 11 in het Noorden (vier in Friesland, w.o. Sneek). aanwezig was om dit heugelijke gebeuren op de band vast te leggen. Om ruim kwart over 12 bracht het plaatselijke muziekcorps „Concordia” de jarige een aubade, waarbij vele ingeze tenen hun hoogbejaarde stadgenote, die deze muzikale hulde bulten voor haar huisje in ontvangst nam, luide toejuich ten. In de loop van de morgen kwam ook dokter Goinga op bezoek. Hp maakte bij zijn gelukwensen o.m. de opmerking dat een jaar eigenlijk snel voorbij gaat, waar op Beppe Reinschkje anwooordd», dat het voor haar vlugger is gegaan dan voor iemand die in de gevangenis zit. Dank zij haar belangstelling voor aller lei dingen in IJlst en omgeving vliegen voor haar de dagen om. Zo is deze dag voor haar en haar fe rn',lie weer tot een onvergefelijke gewor den. 1 De finale werd het hoogtepunt van de wedstrijd. Tot drie eerstengelijk was het al een mooi gelijk opgaande strijd. Op 3 om 3 en 64 miste Velstra het perk, maar hierna liet de latere koning sterk spel zien. Hjj nam de achterinse plaats van Talsma over en plaatste direkt en kele herculesslagen, welke op 6l door een nieuwe hercules afgerond werden. Velstra c.s. kregen hierdoor een 54 voorsprong. Doch ook nu kwamen De Groot c.s. terug, doordat Heeringa op 62 een enorme hercules plaatste. Een buiten slag van Velstra bracht de eerste twee punten bij De Groot c.s., maar twee klei ne kaatsen werden beide door het perk Schuil-Velstra genomen: 42. Door een bovenslag van Tamme werd het 62, waarna Talsma de voile winst binnen haalde door de bal tot voor de kaats te retourneren. Als voorbeelden van het kern-zijn noemde de heer Zandstra: 1. Verbetering van de infrastructuur, 2. woningtoewij zing, 3. premies voor uitbreiding en ves tiging, infrastructuur vooor Friesland in zijn geheel, kanalen en wegen. De keuze van kernen was moeilijk. Niet overal was industrievestiging mo gelijk. De mobiliteit van d^ arbeiders overbrugt best tien kilometer. Hier in Friesland klopte dat. Men verwacht dat onze provincie in 2000 een miljoen inwo ners zal hebben van wie 3 A 400.000 in Leeuwarden. Concentratie van industrie is niet al leen in het belang van de industrie, maar ook van de arbeiders. Het schept meer kansen om de juiste man op de juiste plaats te krijgen zoals in de 6e industrie- nota werd verondersteld. (Vervolg op pagina 2) Het zal zeker de moeite waard zijn deze show bij te wonen, daar de mani festaties in Zwolle ook door de radio en de t.v. zal worden uitgezonden. Donderdagavond danst de Skotsploech. van Schuil was vooral de opslag het zwakke punt. Elke speler van hen heeft de voorbest opslag verzorgd, doch zonder resultaat. Op 5 om 3 en 62 sloeg Kooistra de laatste bal voor. Tjeerdema, Seerden en De Vries onder vonden dat Okkinga, Sikkema en Ysbrandi een zeer sterk partuur vormen. Het perk- spel van De Vries en Seerden was zwak ker dan dat van Sikkema en Ysbrandi terwijl ook de opslag op alle punten in het voordeel van Ysbrandi c.s. was. Op 5 om 3 en 6—2 passeerde Sikkema de kaats. De laatste partij uit de eerste om loop tussen Koopal, KI. van Wieren en P. de Groot en Velstra, Schuil en Talsma was snel beslist. Vele opslag- fouten van Koopal c.s. waren hieraan debet. Op 5 om 2 en 60 wist Koopal de bal niet binnen de lijnen van het perk te brengen. Vooir de plaatselijke industrie is en blijft nog steeds één van de grootste problemen het aantrekken van voldoende en geschikte arbeidskrachten. Te hopen is dat het door de overheid gevoerde industrialisatiebeleid er niet toe zal lei den dat de spoeling hier zo dun wordt, dat de bestaande en de nieuw te ves tigen bedrijven tenslotte met een struc turele onderbezetting te kampen krijgen. De secr. wijst in dit verband ook op de noodzaak dat de gemeente aan 't be drijfsleven voldoende woningen beschik baar stelt voor de huisvesting van hun personeelsleden. Dat 't bereid is gebleken daartoe ook het zijne bij te dragen is be wezen door de door de Stichting In- dustriewoningen Sneek gebouwde 269 wo ningen. Maar het is duidelijk, aldus het verslag, dat deze last niet onbeperkt op de schouders van het bedrijfsleven kan worden gelegd. Er werden vorig jaar twee excursies gehouden. De jaarlijkse grote naar de Cartonfabriek Wed. J. W. Schut te Loe- nen op de Veluwe en een middagexcursie naar de fabrieken van de firma Theo- Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post ƒ4,50 per half Jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS De partij van de dag kaatsten de for maties Kuiper, De Jong en Westra tegen R. de Groot, Heeringa en Halbesma. Dit heroïsch gevecht eindigde op vijf eersten gelijk en zes gelijk door een magistrale opslagbal van De Groot hoog achter in het perk. Gerrit de Jong speelde als voorinse voortreffelijk en plaatste ver scheidene bovenslagen. Meier, Mulder en Kooistra konden tegen Piet Schuil, J. Pander en Tamme v. d. Berg slechts tot de helf bjjblijven. Bij de tegenstanders Woensdagavond speelden in Oudega-W een elftal Schotten tegen een elftal uit Gaastmeer. De Schotten deden hun uiterste best maar het gelukte nog niet zo best. De Gaastmeerders scoorden zes maal en zjj maar drie maal. dorus Niemejjer te Groningen. Beide wa ren zeer interessant. Het verslag werd goedgekeurd evenals dat van de penningmeester de heer J. voordelig saldo van Suwjjn, dat een 536,10 aanwees. Na de bestuursverkiezing, waarbij de heer Tjallema, die periodiek aftrad met op een na algemene stemmen werd her kozen en het benoemen van een nieuwe kascommissie, waarin gekozen werden de heren Mr H. H. J. van Bottenburg en G. W. Poiesz, werd besloten de excursie dit jaar begin oktober te houden naar Nijverdal-ten Cate in Enschede. Na de rondvraag leidde de voorzitter met enkele woorden de heer Zandstra in, die begon met te betogen dat, toen na de bevrjjding de grootste puinhopen wa ren opgeruimd en de ergste honger ge stild, de regering een overzicht kon krij gen over de economische positie van ons land. Die leek toen zeer slecht: Zeer grote vernieling van onze productiemid- havens, wegenspoorlijnen, tele foon, fabrieken, het verbroken contact met Indië, de grote geboortegolf in 1946-1947 en een gebrek aan middelen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1