Avonturen van een vergeten Friese zeeman Prinses Beatrix verloofd Van Seijst, Heeringa, Talsma zegevierden in Holwerd Eindexamen-resultaten Chr. Lyceum te Sneek I utdtlltq tJiiq Einddiploma’s Chr. 3-j. Middelbare Handelsavondschool l^otn O tl WYMBRITSERADEEL IJLST [^AGENDA J 5 van 1; en I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 28 juni 1965 51 Gerrit Oenes Dolstra (1792-1886) Gerrit de Jong ook hier tweede H.H. Geslaagd Benoemd en - A Leerlinge Chr. Uloschool verdronken I atste seriewedslrijd 17 juli Dienstregeling Nederlandse Spoorwegen 120ste jaargang nr r" Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Fries Regenboogteam voor de Kaag Alle candidaten van H.B.S. aid. A. geslaagd „Jeugd en Muziek” streeft naar een algemeen Sntker Jeugdkoor DERDE OMLOOP FINALE voorslag van ver- FLINKE MENSEN TWEEDE OMLOOP TWEEDE WONDER „Op mijn 9-jarige leeftijd reeds nam mjjn vader mij mede naar Java, en op een tweede reis derwaarts nam ik deel aan de vaart op de Indische kus ten, vanwaar wij, na onze lading in genomen te hebben, naar het moeder land terugkeerende een storm beliepen, die ons niet alleen het schip, maar het grootste deel der bemanning ont nam, zoodat alleen mijn vader en drie man zich konden redden, en ik met een gedeelte der mast in de woedende golven geslingerd werd, gescheiden van allen en geen levend wezen in mijne nabijheid bespeurende, dan voor kor te tijd het scheepsvarken, dat ook weldra met een hooge golfslag uit mijne nabijheid wegdreef. Zooveel mo- gelijk mij met het touwwerk dat zich aan mjjn wrak bevond vast bindende, bespeurde ik, na drie dagen en drie nachten in dien toestand te hebben doorgebracht, dat er menschen kwa men, die mijne banden lossneden, mij in een sloep neerlegden, en ik later op- geheschen werd aan boord van een schip.” ,,Na 24 uren geneeskundige behande ling herstelde ik eenigszins, en kwam tot de ontdekking op een Engels schip te zijn. Naar Londen medegenomen kwam ik daar in een hospitaal. Na 11 dagen kreeg ik verlof dagelijks ter aanwinning mijner krachten wandelin gen te maken.” Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Van de drie geprojecteerde concerten „Een Uur Kerkmuziek” moest één ver vallen wegens organisatorische en finan ciële moeilijkheden. Het ligt ir de bedoe ling van J.M. deze taak af te stoten en over te dragen aan een speciale commis sie, die in het afgelopen jaar reeds is gevormd. Het probleem van de Sneker Kerkconcerten (en ook dat van de Ka mermuziekconcerten en de Schoolconcer- ten) wordt in de aandacht van de Cul turele Raad aanbevolen. De belangstelling voor de afdelings- avonden, hoewel in het algemeen zeer bevredigend en bij enkele gelegenheden boven verwachting groot is dit jaar iets bjj het vorige achtergebleven. „Concur rentie van de andere jeugdverenigingen kan hierbij een geringe rol hebben ge speeld. Een goede „planning” en date ring van Sneker jeugdmanifestaties is daarom in het algemeen zeer gewenst. Het ledental van de afdeling bedraagt momenteel 175, het aantal donateurs 102, Zesentwintig leerlingen van de chr. 3- jarige middelbare handelsavondschool al hier kregen vrijdagavond hun einddiplo ma. Eelkje de Vries veroverde met 43 punten de vulpenset van de Kamer van Koophandel en Rita Laagland en Doedtje Lootsma kregen de boekenbon van het bestuur der school. Wat een flinke mensen, die, juist groei den indien hun de grootste gevaren op zee bedreigden en omgekeerd de „moed- fearren” lieten hangen indien zij wisten tegen menselijke faktoren als het afsluiten van de zee ten gevolge van Napoleons dekreten niets te kunnen aanvangen. Krol, ontvingen. De gecommitteerden wa ren de heren drs L. D. Terlaak Poot voor Engels, H. Flach voor Nederlands en W. Blom voor de handelswetenschappen. De namen der geslaagden zijn Akkie de Jong, Rita Laagland, Ane Met selaar, Anneke Wagenaar, Hottie Wester, Jacob Wjjnja, Jan Pieter Brouwer, Albert Djjkstra, Ljjkle Galerna, Rudi Kanselaar en Hitje Kroeze, allen te Sneek; Gea Do ting, Oppenhuizen; Douwe Hiemstra, Wit- marsum; Doedtje Lootsma, Loënga; Rein Reinsma, Nijemirdum; Thomas Runia, Oudemirdum; Sibbele Sypersma, Schar- negoutum, Ukie Falkena en Pieter Fok- kens, Sijbrandaburen, Okke de Jager, Of- fingawier, Jikke en Tjitske Jelsma, Jut- tr,p; Haring Piersma, Koufurderrige; Hin- ke Rietman, Hemelum; Hillie Terpstra, Heeg en Eelkje de Vries, Scharnegou- tum. Benoemd tot onderwijzeres aan de chr. LOM-school alhier mej. J. Schut te Har lingen. Benoemd tot leraar Frans aan het Joh. Bogermanlyceum alhier, de heer S. J. F. Hondema te Harlingen. Dinsdag 29 juni Openbare vergadering van de raad der gemeente Sneek in het stadhuis. Aanvang 's avonds 7.15 uur. Dinsdag 29 juni te 8 uur film: Sam van hiernaast. Zaterdag 3 juli Kaatswedstrijd afdelings- parturen jongens (14 t.e.m. 16 jaar). Sportpark Leeuwarderweg. Aanvang 1 uur. Woensdag 30 juni Kontaktdag in Slumps naai- en breimachinehandel, hoek Oude Koemarkt-Hoogend. Onze stadgenote mej. K. A. Meinder- sma is aan de Rijkskweekschool te Hee- renveen geslaagd voor het examen onder wijzeres met handwerken. In tegenstelling met onze mededeling van vorige maandag, berichten wij thans dat de laatste seriewedstrijd van de KZVS niet op 3 juli, maar op 17 juli wordt gehouden. De zaterdagmiddag van 3 juli kan niet worden gebruikt in verband met de wedstrijden van de Kon. Zeilver. „Oos- tergoo” te Grouw en 10 juli evenmin, daar deze en de volgende dag de wed- strijddata zijn van de Jouster watersport. 17 juli was indertijd ook al aangewezen als reservedag. MUZIEKAVOND OT WIPPODIUM Geslaagd voor eindexamen MSM: de dames F. R. Dikkerboom, M. E. A. Faber, M. Ferwerda, Heeg; A. P. Hol- werda, Makkurn; P. Kooistra, IJlst. voor eindexamen gymnasium: diploma A: de dames P. J. Bruinsma, M. T. Kramer, Bolsward; G. J. v. d. Meuten; E. H. J. Wallenburg en A. Wie- gers; de heren T. J. Hofstee, Leeuwar- I AMICITIA - THEATER vloot voor eerst. Wel lootte hij in voor de landmacht en vocht uit dien hoofde mee in de slag bij Waterloo op 18 juni 1815. Hij liep niet minder dan vijf ver wondingen op maar sterk als hij was bleef hij dienst doen en trok mee naar Parijs! In 1830 meldde hij zich weer als vrijwilliger, woonde de slag bij Leuven bij en bevond zich onder de verdedigers van de Antwerpse citadel, het brandpunt van de Belgische opstand. EERSTE OMLOOP Scheepstra, Schuil en Westra openden de rjj tegen Okkinga, Jansen en V. d. Heide., In deze partij was V. d. Velde in het perk nog iets te licht en dit was de voornaamste oorzaak van hun neder laag op 5 om 2 en 64, toen V. d. Heide in het perk in gebreke bleef. Vlietstra, G. Dijkstra en J. Kooistra waren niet opgewassen tegen Van Seijst, Heeringa en Talsma. Op 5 om 3 en 64 kwam het einde toen Talsma de kaats passeerde. Tjeerdema, A. Hiemstra en Ysbrandi delfden tegen R. de Groot, Sikkema en Bootsma het onderspit op 5 om 2 en 66. Koopal, Mulder en Halbesma speelden tegen P. de Groot, G. de Jong en S. v. d. Wal een onfortuinlijke partij. Koopal, tref zeker aan de opslag, wist een 31 en later 42 achterstand in te halen. Op dit moment werd de opslag van De Groot onzeker. Gerrit de jong nam daarna met sukses de voorbest opslag over. Dit werd een verrassing, want we hadden niet ver wacht dat De Jong zo goed kon opslaan. Op 5 om 4 en 6 gelijk sloeg Halbesma de bal kwaad uit. In de laatste partij uit de eerste omloop met als inzet de derde prijs speelden Kuiper, Heeg en V. d. Berg tegen Velstra, K. v. Wieren en Th. Dijkstra. Het perk Heeg-V.d. Berg maakte nog al eens een foutje. Op 5 om 3 en 66 retourneerde Velstra tot in het perk,. Evenals voorgaande jaren wordt het publiek in de gelegenheid gesteld wensen en bezwaren aangaande de dienstregeling 1965 van de Nederlandse Spoorwegen in te dienen. Eventuele wensen en opmerkin gen moeten voor 20 juli a.s. ter kennis worden gebracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, Willemskade 29, Leeuwarden, welke dan voor doorzending aan de Spoorwegraad zal zorgdragen. Men denke het zich even in een kind van tien, elf jaar, geheel alleen temidden van woedende golven, dat niettemin on verschrokken genoeg is voor zijn leven te blijven vechten en zichzelf aan het brok stuk van de over boord geslagen mast vastbindt! Een wonder dat het deze toe stand op de onmetelijke oceaan werd opgemerkt en na drie dagen en nachten heen en weer gesmeten te zijn, zonder enig voedsel of drank te hebben genoten, nog leefde! Gerrit was er intussen wel akelig aan toe maar na een vol etmaal door de scheepsarts te zjjn behandeld kwam hij bij en vernam hij op een Engels schip te varen: Diezelfde avond waren de laatste leer lingen geëxamineerd. Er waren in totaal 29 kandidaten. Hiervan slaagden 26, 3 moesten worden afgewezen. Bij monde van de afgevaardigde vair de Kamer van Koophandel, de heer H. F. de Grjjs, die zich met *n pittige speech tot alle geslaagden richtte, werd aan Eelkje de Vries uit Scharnegoutum de vulpenset uitgereikt. Zij had het hoogste aantal punten behaald en geen cjjfer lager dan een zeven (er stonden trouwens geen zevens op de lijst). Naast deze onderscheiding stelt het bestuur der school elk jaar een boeken bon beschikbaar voor de best geslaagde van die leerlingen, die de school vanaf de eerste klas hebben bezocht. Het waren Rita Laagland uit Sneek en Doedtje Loot sma uit Loënga die deze boekenbon uit handen van de direkteur, de heer L. G. Hedenavond om kwart voor acht wordt ter gelegenheid van de verloving van prinses Beatrix op het Wippodium een muziekavond gegeven, waaraan zal wor den meegewerkt door de plaatselijke mu ziekcorpsen e.d. De avond is georgani seerd door de verenigiir- „Oranje”. Wat moet er in die twee mensen op dat ogenblik wel niet zjjn omgegaan. De vader kon immers niet anders aannemen dan dat zijn kind was verdronken, en het kind dat zjjn vader niet meer leefde. Gerrit vervolgt zijn verhaal weer: De derde uitnodigingswedstrijd voor eer ste klassers te Holwerd trof het zaterdag niet. Een straffe wind ontnam de toe schouwers en kaatsers veel. Het spel- beeld viel hierdoor de gehele dag wal tegen. Sporadisch zagen we een boven slag. Tot koning werd Sjoerd Heeringa uitgeroepen. Lange tijd zag het er naar uit dat Joh. van Seijst met deze eer zou gaan strijken, doch in de finalepartjj miste deze opslager 15 maal het perk. Het is alweer drie jaar geleden dat het Fries Scheepvaart Museum van de heer U. Barends te Leeuwarden een prachtig, op doek geschilderd portret in bruikleen kreeg, vervaardigd door de Middelburgse kunstschilder Thomas Gaal (17391817) en voorstellende Uilke Barends, naamgenoot en voorvader van de bruikleengever. Uilke Barends werd in 1757 in ’t Meer bij Heerenveen geboren en overleed in 1810 te Leeuwarden, na een prachtige staat van dienst bij de Oost-Indische Com pagnie en het Nederlandse Zeewezen te hebben opgebouwd. De levensloop van Uilke Barends wees ons er nog weer eens op dat het heus niet alleen de kustplaatsen of de dorpen en steden uit de Friese Zuidwesthoek waren die het gros der Friese zeevarenden leverden en dat waren er in vroeger eeuwen heel wat meer dan tegenwoordig. „Nadat mijn vader mijne zaken in het hospitaal had geregeld, keerde ik me de terug naar Nederland (de vrede van Amiens uit 1802 liet dit nog toe), naar mijne moeder en jongere broe ders en zusters in mijne geboorte plaats Langezwaag. Ik was toen in mjjn 12e jaar. Korten tijd daarna kwam mijn oom, die zich als eerste stuurman ter walvischvaart had ver huurd, bij ons; na een kleine zinspe ling om hem op zoo’n reis te vergezel len, ontstak bij mij opnieuw de lust naar zee, en tot mijne groote blijd schap kreeg ik toestemming die reis naar Groenland mede te maken. Na eene voorspoedige reis op de vader- landsche kust teruggekeerd, was mijn vader opnieuw ais koopvaardijkapitein geplaatst en mocht ik met hem eene lading huiden uit Amerika en daarna nog een lading rogge uit Rusland ha len. Toen Napoleons besluit de buiten landse scheepvaart belemmerde, werd mijn vader genoodzaakt de zee vaar wel te zeggen, en kwijnende over zijnen werkelozen toestand, stierf hij in 1809 te Langezwaag, de zijnen in zorgelij- ken toestand achterlatende.” Zaterdagmiddag is in Makkurn bjj het baden in het Ijsselmeer bjj de Holle Poarte de 15-jarige Hieke Faber, wo nende in de Houkeslootstraat en leerlinge van de derde klasse der chr. ulo-school „Rehoboth” alhier, verdronken. Het meisje en haar 20-jarige zuster Jannie speelden op het strand met een bal en ook hun ouders waren daar aan wezig. Toen de bal in het water raakte ging Hieke er achter aan, waarbij ze in de daar ter plaatse vier meter diepe, door tonnen aangegeven, vaargeul terecht kwam. Ze kon niet zwemmen en haar zuster nauwelijks, zodat die haar niet kon bereiken. Bovendien stond er een be hoorlijke golfslag. Op Jannies hulpgeroep zjjn enige jonge mannen gekleed in het water gedoken, maar ook dat was tever geefs. Daarna zijn drie garnalenvissers uitgevaren van wie een het meisje in zjjn net ophaalde. Ze had toen echter al een uur in het water gelegen zodat hulp niet meer kon baten. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag om 1 uur in het paleis Soestdijk voor de radio en televisie mede namens prins Bernhard officieel de verloving bekend gemaakt van hun oudste dochter prinses Beatrix met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg. De koningin verklaarde, dat zij en haar man heel gelukkig zijn over de keus, die de prinses en haar verloofde met hun hart maar ook naar verstand en geweten hebben gemaakt. Dat heeft veel tijd gekost omdat beiden zich be wust waren van de twijfel en zelfs van de weerstanden die hun verloving kon opwekken, vooral bij hen die de oorlog hebben beleefd. Zij hebben echter ge meend deze bezwaren niet te laten op wegen tegen hun liefde. Hare Majesteit sprak de verwachting uit, dat de heer Claus von Amsberg haar dochter tot grote steun zal zijn als zij geroepen zal worden haar op te volgen in een naar wij hopen aldus de koningin, nog verre toekomst. Als ouders vertrouwen wjj er op dat de verbintenis van deze twee jonge mensen in alle opzichten gelukkig zal zijn. Laten wjj hen allen geluk wensen in hun verdere leven. Na de koningin sprak de minister-pre sident mr Cals de gelukwensen uit na mens het Nederlandse volk en de bevol king van Suriname en de Nederlandse Antillen. Het gehele kabinet ziet, ook vanuit het landsbelang, deze verbintenis met vreugde niet alleen, maar ook met vertrouwen tegemoet, zo verzekerde de heer Cals, die daarna ook de heer Von Amsberg en prinses Beatrix toesprak, waarbij hij o.a. als zijn overtuiging uit sprak dat de toekomstige echtgenoot vair onze kroonprinses er in zal slagen het hart van liet Nederlandse volk te win nen. Maar Gerrit wilde toch blijven varen, al was er voor hem geen plaats op de Aan de hand van de be haalde resultaten in de laatste 10 wed strijden, is het Friese Regenboogteam voor de Holland-Friesland wedstrijden in de Kaagweek van 18 t.e.m. 22 juli aisvolgt samengesteldH. de Vries met Flamingo, H. Röfekamp met Swan, J. Alberda met Algri,- Joh. de Wilde met Tempo en M. Oppenhuizen met Hendrika, allen alhier. De latere winnaars troffen om een plaats in de finale Velstra, KL. v. Wie ren en Tli. Dijkstra. Het trio Van Seijst gold als favoriet en het loste deze belofte ook in. Tot drie eersten gelijk was het een fraai opgaande strijd. Helaas liet toen Th. Dijkstra het zowel aan de op slag als in het perk zitten. Zodoende liepen Van Seijst c.s. uit naar 5 om 3. Wel nam Tamme Velstra de perkplaats noCT in, doch toen was het te laat. Een fraaie retourslag van Talsma op 5 om 3 en 62 velde het definitieve vonnis over Velstra. SNEEKER NIEUWSBLAD „Op een daarvan, ongeveer de 21e dag van mijn verblijf, zag ik aan de over zijde der straat een man die in voor komen veel op mijnen vader geleek. Ik overtuigde mij en zag tot mijne on uitsprekelijke blijdschap mijne veron derstelling bevestigd; wij omhelsden elkander en ik zag mijn vader van verrassing en blijdschap in tranen uit barsten, de eerste welke ik uit zijn zeemansogen mocht zien vloeien”. Zorgeloos werd zijn leven nimmer tot tweemaal toe verloor hij een echt genote door de dood, zodat alleen de der de echtgenote hem zou overleven. Ar moede was volop zijn deel en hij was de tachtig al gepasseerd toen hjj nog als visser in zijn onderhoud probeerde te voorzien. Gelukkig bleef zijn gezondheid verbazingwekkend goed en behield hij zijn gezichtsvermogen. Ziek is hij eigenlijk nooit geweest maar tenslotte kon het toch zo niet langer en ontfermde een groep dorpsgenoten hjj woonde met zijn vrouw in een huisje te Luxwolde zich over hem. Men herstelde het huisje en bracht zjjn portret in de handel om de opbrengst voor zijn onderhoud te kun nen aanwenden. In 1885 stierf hij tenslotte, als een alom bekend en zeer gewaardeerd mens, arm maar niet vergeten. De bijdrage in vermeld tijdschrift is met Dolstra’s portret verlucht. Een fors gebouwde, typische Fries met wilskrach tige trekken, een ringbaardje om de kin. Hij lijkt uiterlijk ook wel iets op zijn streek- en vakgenoot Uilke Barends, die veel met hem gemeen had. Al was het ook zo dat Dolstra een langer leven met minder voorspoed gegund werd dan Ba- rends. Wie zou het beste zjjn afgeweest? Een vraag, waarop het leven gelukkig maar geen antwoord geeft. 4 4 4 Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handeisadvertenües) lager. Abonnementsprijs 3,50 per hall jaar. Franko p. post 4,50 per half laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Maar nu geschiedde er een tweede wonder zeelieden hebben dus wel aan leiding, meer in „wonderen” te geloven dan de vaak zo gezapig voortlevende aardbewoners: Scheepstra c.s. konden het tegen Van Seijst c.s. bjj lange na niet bolwerken. Westra bleef ver beneden zjjn kunnen en deze -wakke plek werd dooi’ Van Seijst eri Heeringa ten voile uitgebuit. Op 5 om 1 en 64 viel de beslissing met een fraaie hercules ven Heeringa. Rienk de Groot c.s. kaatsten tegen Pier de Groot om een plaats in de finale. In deze partij zagen we goed opslagwerk van Pier de Groot en liet De Jong in het perk best werk zien. Aan de andere kant bleef Sikkema beneden zjjn vorm. Wel trachtte R. de Groot door de voor- inse plaats in te nemen hierin verande ring te brengen, doch dit lukte niet. Op 5 om 3 en 60 retourneerde De Jong tot in het perk. De Friese veenkoloniën immers werden door een mensengeslacht bevolkt, dat vaak avontuurlijk was aangelegd, nieuwe ondernemingen niet schuwde en niet licht in vastgeroeste gewoonten verstarde. Lie pen bepaalde ontginningen ten einde en beloofden andere beroepen betere inkom sten, zo zag men er niet al te zeer tegen op huis en haard vaarwel te zeggen en het geluk elders eens te beproeven. In de Groninger veenkoloniën was het trou wens al niet anders, waar men zich met zoveel succes op de scheepvaart, scheeps bouw en industrie wierp. Ook Gerrit Dolstra, in 1792 te Lange zwaag geboren, behoorde tot zulk een geslacht. Zijn vader, die zich eerst Oene Geerts had genoemd en in 1807 de familie naam Dolstra had aangemeten wegens het „dollen” of spitten, waarmede hij, als zeeman op het droge, de tijd had moeten korten had het, evenals Uilke Barends, al vóór de Franse bezetting tot groot-schipper weten te brengen. Diens schoonvader, Foppe Sents, de grootvader dus van Gerrit Dolstra, was vervener ge weest, en noemde zich in 1811 daarom maar Klijnsma, vanwege de „klyn” of natte bagger, die tot turf werd werkt. Vader Dolstra, die in 1801 weer kon uitvaren gehuwd met de rijke ver- venersdochter nam zijn zoontje Gerrit nog maar 9 jaar oud! mee, hele maal naar Java. De reis verliep spoe dig, zodat Gerrit ook maar de tweede reis mee zou gaan. Maar dat „bitearde” minder goed. Gerrit beschrijft zjjn bele venissen, welke wij afgedrukt vonden in het tijdschrift Het Nederlandse Zeewezen, jaargang 1904, p. 280 ss., als volgt: den; J. Sennema en K. van Tuinen; diplo ma B: de dames M. Akkerman, Hasker- horne en J. H. Timmerman, Balk; de heren H. Brouwer, Wommels; J. D. de Jong, L. de Ruiter, Harkema Opeinde en R. T. Schoenmaker, Heeg. voor eindexamen hbs A: de dames J. v. d. Beem, Rien; M. H. Bleeker, Scharnegoutum; W. A. de Boer, Workum; A. Conradie, Bolsward; A. van Diggelen, J. P. C. Faber, A. G. Klai- beda, A. Nauta, Boornzwaag; S. Reitsma, Lollum; H. A. de Vries, Ijlst, I. F. Wel ling; de heren J. R. de Boer, Scharne goutum; S. Faber, K. Feenstra, Witmar- sum; A. W. Hannink, Leeuwarden; W. I. Klijnsma, Sloten; J. Nooitgedagt, Lollum; A. de Schiffart, Scharnegoutum; T. Sin- nema, Nijemirdum en M. Spierenburg, Leeuwarden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wo nen de geslaagden in Sneek. Voor de eerste maal in het bestaan van het Joh. Bogermanlyceum zijn alle kan didaten van de afdeling hbs-A voor het eindexamen geslaagd. Ter ere hiervan begaven na afloop alle gecommitteerden en leraren zich naar buiten en werd de vlag gehesen. In het jaaroverzicht 19641965 van de afd. Sneek van „Jeugd en Muziek” wordt medegedeeld dat het bestuur t.a.v. het afdelingskoor streeft naar de vorming van een algemeen Sneker Jeugdkoor, in samenwerking met de Muziekschool en de plaatselijke koren. De algemene verwachting was dat de finale een gemakkelijke overwinning voor het partuur Van Sejjst zou worden. Dit pakte anders uit. Tot drie eersten gelijk was het een mooie gelijkopgaande strijd. Een kwaadslag van V. d. Wal op 64 en een buitenslag van V. Sejjst op 6-2 brach ten twee spellen gelijk aan de telegraaf. In deze periode was V. Seijst zeer onzeker aan de stuit. Hierna trad ’n herstel in, dat op 6-4 met ’n fraaie zitbal werd af gerond. Het einde kwam op 5 om 4 en 62 met een voorslag van Pier de Groot. Uitslag: 1. Joh. van Seijst, Sj. Hee ringa koning) en D. Talsma; 2. Pier de Groot, G. de Jong en S. v.. d. Wal; 3. Tamme Velstra, K. van Wieren en Th. Dijkstra.. Woensdag 30 juni té 8 uur film. Dr Vreemdelust. Wij zitte- vzeer in de tijd van de zeilwedstrijden en over enige maanden is de Sneek-Week al weer achter de rug. Van deze zeilweek is de Hardzeildag nog altjjd de belangrijkste en daar om laten we hier nog eens zien hoe men zich op de Hardzeildag van 16 augustus 1911 op de zgn. Kermispolle, het tegen woordige pietepeuterige eiland je de Roekoe, met een dansje op de losse houten dansvloer vermaakte. Van sportieve luch tige kledij was in die tijd, zelfs bij de zeilers en hun dames, nog geen sprake. Donkere pak ken, hoge boorden, bolhoeden strohoeden en platte pettei vierden hoogtij bij de heren er de dames liepen met lange rok ken en enorm grote hoeder.. Het dansen zal in die dager dan ook wel een warm vermaak zijn geweest. Het Schutterij- muziekcorps zorgde voor de I langs de wal die het publiek aanvoerden, zeilwedstrijden interesseerden de door- dansmuziek en de stoomboten dienden tevens ais entourage. Voor de snee-bezoekers zich maar nauwelijks. SF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1