Beleid zal ongewijzigd worden voortgezet In Heeg staat het vijfde Friese V FV-informatiekantoor Zweedse volksdansers programma zorgden voor uniek Kwant gaat fusie aan met W ilton-Feij en o on I Bronswerk en van en voor van Wip feesten een avond in teken de dans Belangrijke gebeurtenis voor Heeg, Gaastmeer Oudega-W IJLST WYMBRITSERADEEL Zware nederlaag voor Friese Regenboogzeilers Ernstig ongeluk op Leeuwarderweg Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120ste jaargang no. 57 Maandag 19 juli 1965 lading. velke De informatrice mej. M. Ferwer- da verstrekt inlichtingen aan één van haar eerste klanten. leijer ^■=±=s=s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD jaar. SNEEKER NIEUWSBLAD antie lijke MIDDENSTAND GARANT INDUSTRIËLE REVOLUTIE IETS OVER WUB 200 MILJOEN PER JAAR PER 10 LITER 5 CENT DEMONSTRATIE .MUDANSHA’ 1. 2. GEMEENTE VLAG 3. 4. 5. 6. MEN BLIJFT ZELFSTANDIG Toen de Snitser Skotsploech haar plaats op het podium had ingenomen, richtte ,,Met de wens, dat dit gebouw tot in lengten van jaren dienstbaar mag zijn aan het doel waarvoor het is gesticht, verklaar ik het voor geopend.” Met deze woorden verrichtte burgemeester J. van Hout van Wymbritseradeel vrijdag middag de opening van het kantoor van de WV „Het watersportgebied Heeg, Gaastmeer en Oudega (W.)”. Daarmee is dit kantoortje het vijfde in zijn soort. De andere vier staan in Leeuwarden, Sneek, Terhorne en Harlingen. Het kantoor is gevestigd in een gedeelte van het voormalige brandweerhuisje, dat welwillend door b. en w. beschikbaar is gesteld. Bovendien zijn hier enkele keurige toiletten in ondergebracht voor de toeristen. Indien het bedrijf zich zal willen hand haven behoeft in de eerste plaats het leidinggevend team uitbreiding. Het be drijf zal moeten groeien naar een econo mische eenheid en dan zal het aantal werknemers ongeveer moeten verdubbe len. (Op het ogenblik telt het bedrijf plm. 175 werknemers.) Met deze uitbreiding is reeds een begin gemaakt. Zo heeft men een arbeidsanalist aangesteld en verschillende afdelingen hebben een uitbreiding ondergaan, zoals werkvoorbereiding, planning, inkoop, cal culatie, boekhouding en researchgroep. Het mag echter geen kind met een water hoofd worden. Ook het personeel in de produktie-afdelingen zal moeten worden uitgebreid. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. 300—350 WERKNEMERS IN SNEEK VAKORGANISATIES INGENOMEN MET FUSIE Zaterdagavond gaven jeugdleden van de plaatselijke judoclub Mudansha onder lei ding van de heer Van der Veen op pret tige wijze blijk van hun kunnen. Zij deden het bovendien met veel overgave en enthousiasme, zodat de onderlinge wed strijden met grote aandacht door de vrij talrijke toeschouwers werden gevolgd. cognita”. De nieuwsgierigheid van vele niet-Friezen naar dat vreemde volkje in zijn wijde, vlakke land is omgeslagen in een diepe interesse. Daarbij kwam men en van Burgemeester Van Hout wenste daarna de VVV geluk met de nieuwe aanwinst. diger van de samenwerkende VVV’s in de zuidwesthoek. Daarmee was het officiële gedeelte ge ëindigd en kon men beginnen de toeristen informatie te verstrekken in een speciaal daarvoor bestemd kantoortje. Dat men de vreemdeling op originele wijze inlicht over een zeer belangrijke zaak, nl. het weer, toonde een kastje, waarin men de weersverwachting, de windrichting en de windsnelheid kon aflezen met behulp van een wijzer. Daarnaast was te lezen waar en hoe laat de kerkdiensten werden gehou den en waar men drinkwater en gas kon verkrijgen. De bromfietser werd ernstig gewond, evenals zijn duopassagier, de heer J. v. L. uit Leeuwarden. Zij kregen resp. een beenbreuk en hersenletsel. De automobi list kwam met de schrik vrij. De materi ële schade was aanzienlijk, zowel de auto als de bromfiets werden ernstig beschadigd. Op de kruising Leeuwarderweg-Groene Dijk vond gistermiddag om 5 uur een ernstig ongeluk plaats. De heer F. F. uit Berlikum reed met zijn bromfiets van het rijwielpad de voorrangsweg op zonder voldoende op het verkeer te let ten. Hij kwam daarbij in botsing met een auto, bestuurd door de heer W. F. uit St. Annaparochie. Uiterljjk zal er niet veel veranderen. Men blijft een zelfstandige eenheid met een eigen naam en een eigen administratie. Het beleid zal onveranderd worden voort gezet. Vervolgens bracht de heer Kwant dank aan zijn 84-jarige vader, die op 1 juli jl. als direkteur is afgetreden. Hij is nog met geleend geld, schepen te repareren. In 1907 werd de eerste drijvende bok met een draagvermogen van 100 ton gekocht. Deze doet het nog steeds. In 1929 kwam de fusie tussen Wilton en Feijenoord tot stand. Bronswerk is eveneens een oud bedrijf, ontstaan in 1867. Dit bedrijf legde zich voornamelijk toe op warmtetechniek, airconditioning, ketels en tanks. In 1964 kwam de fusie met Wilton-Feijenoord tot stand. Per jaar worden op de werven van Wilton-Feijenoord ongeveer 1.000 schepen gerepareerd, terwijl er ongeveer 400 wor den gedokt. Men heeft een uitgebreid pro gramma, dat er in hoofdzaak als volgt uitziet: 50 pet reparatie, 25 pet nieuw bouw (schepen) en 25 pet werktuigbouw. De heer Woltjer gaf daarna een toe lichting op de interne organisatie van de groep Wilton-Feijenoord-Bronswerk. Hij besloot zjjn toespraak met de wens, dat de groep zich in EEG-verband, maar ook in kontakten met bv. de Ver. Staten van Amerika, een goede positie mag op bouwen. De besturen van Wilton-Feijenoord-Bronswerk NV te Schiedam en Machine fabriek en Ingenieursbureau Gebr. Kwant NV te Sneek hebben tot volledige inte gratie besloten. De toetreding van NV Gebr. Kwant tot dit enorme concern zal plaatsvinden met handhaving van haar zelfstandigheid, terwijl ook het eigen produktieprogramma in principe geen wijziging zal ondergaan. Door het samen gaan zal door NV Gebr. Kwant gebruik worden gemaakt van de exportorganisatie, waarqver de Wilton-Feijenoord-Bronswerkgroep beschikt. Met name voor het Euromarktgebied wordt daardoor het perspektief geopend voor een aanzienlijke vergroting van de export. Het produktieprogramma van NV Gebr. Kwant past in dat van Wilton-Feijenoord-Bronswerk NV, daar de produkten van NV Gebr. Kwant tot nu toe niet binnen de groep gemaakt werden. Deze produkten worden gezien als een passende aanvulling van het Wilton-Feijenoord-Bronswerkprogram- ma. Ir J, E. Woltjer, voorzitter van de raad van bestuur van Wilton-Feijenoord-Brons werk NV, noemde deze fusie niet zo eenvoudig. Het is een samengaan met behoud van ieders zelfstandigheid, aldus ir Woltjer. Door gemeenschappelijk te werken ontstaat een zekere verbonden heid terwijl men tot grotere prestaties komt. Wij, en dat zijn de verschillende groepen die deelnemen in Wilton-Feijen- oord-Bronswerk NV, hebben allemaal iets verloren, maar dat is nodig geweest om beter tot het doel te komen. Hij ging daarna wat dieper in op de geschiedenis van Wilton-Feijenoord-Bronswerk NV. Feijenoord is de oudste van de drie. Dit bedrjjf is in 1823 opgericht door een ge wezen marine-officier Röntgen. In 1854 begon Wilton, een smid uit Rotterdam,’ De WV „Het watersportgebied Heeg, Gaastmeer en Oudega (W.)” is de laatste jaren wel bijzonder aktief geweest. Hoe kan het ook anders als men als het ware overstroomd wordt door toeristen. In 1958 werd de VVV te Heeg opgericht. Aan vankelijk was het een „eenmanszaakje”, dat in de persoon van de heer Van Veen een goede behartiger van zijn belangen vond. De eerste jaren beperkte het werk zich tot het beantwoorden van aanvragen om inlichtingen, maar het breidde zich alsmaar uit. Eén man bleek weldra te weinig om het allemaal na te kunnen komen. In 1962 ging men samen met Gaastmeer en Oudega. Met de toename van het werk werd een direkte en korrekte informatie steeds meer noodzakelijk geacht. Niet alleen een informatie over de eigen streek, maar globaal over geheel Friesland. Immers, Friesland is niet langer een „Terra in- onvermoeibaar en vol energie. Als ad viseur bljjft hij nog enige tijd aan het bedrijf verbonden. Ook de ondernemings raad, die hier het personeel vertegen woordigt, de distriktsbesturen van de vakbonden, die hebben geadviseerd, bur gemeester Rasterhoff en tenslotte de leden van de raad van bestuur van Wilton- Feijenoord-Bronswerk NV, die de groei en bloei van de Friese onderneming niet alleen hopen te continueren, maar uit te breiden, werden betrokken in zijn dank woord. Vervolgens las de heer Kwant de brief voor, die men aan het personeel heeft gestuurd en was ondertekend door H. Kwant en G. J. Kwant. Het personeel ontving ter gelegenheid van deze belang rijke gebeurtenis een attentie met daarbij een kaartje: „Prettige vakantie 1965”. Tenslotte sprak de heer J. Meynikman van de ANMB namens de vakorganisaties. Hij roemde de openhartigheid die er steeds is geweest en juichte deze fusie van harte toe. De Friese metaalindustrie is in tien jaar van 4.000 gegroeid naar een bedrijfstak met 14.000 werknemers en de continuïteit (het voortbestaan) van het bedrijf is beter gewaarborgd; een concentratie van krachten is wen selijk en noodzakelijk (wat men nu elk op eigen houtje misschien twee keer doet, kan straks in één keer) de produkten van Kwant worden thans niet in de groep Wilton-Feijenoord- Bronswerk gemaakt (er behoeft dus geen enkele afdeling te worden stop gezet; integendeel); de NV Gebr. Kwant kan nu gebruik maken van het uitgebreide verkoop apparaat van de groep; meewerken aan gezamenlijke opdrach ten; vergroting van de arbeidsmogelijk heden in de gemeente. daarmee de grootste bedrijfstak in Fries land geworden. Sneek vormde daarin ei genlijk een buitenbeentje, omdat er tot nu toe weinig mogelijkheden waren een ge schoold beroep uit te oefenen. Wie verder wilde moest naar het westen. Met het groeien van de eigen industrie is deze afvloeiing naar het westen niet meer no dig. In een korte pauze trad op verzoek van de direktie van NV Gebr. Kwant de Snitser Skotsploech öp, die een drietal nummers gaf. De „westerlingen” genoten hier zichtbaar van. Tot slot werden nog enkele filmpjes vertoond, die een beeld gaven van de werkzaamheden bij Wilton- Feijenoord-Bronswerk NV. bliek werd zo lang getracteerd op een optreden van Jong Advendo. Na afloop sprak de heer Bert v. d. Wal een dankwoord. De dansers kregen een pakket aangeboden als welkom thuis door de N.V. Tonnema. (U mag raden wat daar in zat). Tot slot dankte de heer Betsema allen, de dansers voor hetgeen werd gebracht en het publiek voor zjjn opkomst. Het pu bliek heeft enorm genoten. Het organisa tiecomité is bijzonder dankbaar dat dit ook tot uiting kwam in een warm ap plaus. De avond werd aangeboden door twee Sneker bedrijven, nl. N.V. Tonnema en Cie. en Fa. Minkema De leidster van de Uddevalla Folks- gille, mej. Birgit Johansson vertelde ons noig (ook hier deed zich de taalbarrière gelden), dat de groep, die in 1926 werd opgerieht, op het ogenblik 27 leden telt. Er zijn zowel jongeren bij als ouderen. De groep, die gekleed is in de dracht van de streek (Uddevalla ligt plm. 30 km ten noorden van Göteborg) geeft voor namelijk oude folkloristische dansen ten beste. Op het ogenblik maakt men een toennee door ons land. Men is al in Am sterdam geweest, terwijl men ook in Alk maar en Leeuwarden optreedt. tot het inzicht, dat een goodwill kwekend efficiënt werkend VVV-apparaat een i de meest lukratieve instellingen is. Hoewel het geen commercieel doel na streeft. Primair blijft het dienstbetoon aan de bezoekers. Dit is tevens in het belang van het eigen dorp. In Heeg heeft men nu een bungalow park, „De Pharshoeke”, met 32 bunga lows, een 25-tal particuliere zomerhuisjes, er is een camping met speelweide en aan legsteiger en men heeft een aanlegwal gemaakt van 120 meter. Dokter D. Ferwerda, de voorzitter van de VVV, vertelde de genodigden het een en ander over de voorgeschiedenis van het kantoortje. Met elkaar kostte het nog een slordige f 16.000,Dit bedrag is grotendeels door de leden bijeen gebracht door jaarlijkse bijdragen. De dienst ge meentewerken had de plannen en het be stek uitgewerkt en het bedrijfsleven had zich garant gesteld voor rente en af lossing. Voorafgegaan door de drumband van Advendo marcheerde donderdagavond j.l. een kleurige groep door de straten van onze Waterpoortstad. Wie in de daar opvolgende korte pauze, voordat het eigenlijke programma begon, zijn oor te luisteren legde, kon een Babylonische spraakverwarring horen. Niet minder dan vijf talen en dialecten, Nederlands, Fries, Zweeds, Luwadders en Sneekers, streden om voorrang. De leider van de Snitser skotsploech vond dit kennelijk nog niet genoeg; hij richtte zich in het Duits met enkele welkomstwoorden tot de Zweden. de heer W. Betsema zich namens de Ver. van Sneker Zakenlieden tot de dansers en het van heinde en verre samenge stroomde publiek. Iedereen werd van harte welkom geheten op deze exclusieve dansavond. Achtereenvolgens hebben toen gedanst: de Snitser Skotsploech onder leiding van de heer F. C. v. d. Zwaag, de Uddevalla Folksdansgille uit Uddevalla onder lei ding van mej. Birgit Johansson en de Ljouwerter Folksdounsers onder leiding van mej. S. de Bruin uit Leeuwarden. In de pauze werd het gezelschap ge tracteerd op een kopje koffie; de dansers werden daarvoor verdeeld over verschil lende restaurants. De koffie werd aange boden door de firma Minkema. Het pu- ng In- buiten Samenwerking met anderen is tegen woordig een noodzakelijkheid. Het is bijna een mode aan het worden. Zo is ook hier de idee gegroeid en enkele maanden ge leden kreeg men kontakt met Wilton- Feijenoord-Bronswerk NV te Schiedam, ontstaan uit Wilton-Feijenoord NV en Bronswerk NV te Amersfoort. De omzet van deze combinatie bedraagt ruim 200 miljoen gulden per jaar. Men is het eens geworden over een vol ledig samengaan. De heer Kwant zag dit als een eer en een bewijs van vertrouwen. Maar het is voor de direktie van een familiebedrijf toch ook wel een moeilijke zaak. Men geeft bewust een deel van zijn zelfstandigheid prijs en heeft straks niet meer de volledige vrijheid van han delen. Maar de toekomst van de fabriek en daarmee tevens vap de mensen die er werken moet prevaleren. Er zjjn verscheidene voordelen, waarvan hier en kele volgen: Burgemeester Van Hout opende daarna het kantoortje en het toiletgedeelte door uit een miniatuur-skütsje, symbool van het watersport-karakter van dit gebouw tje, twee sleutels te nemen. De nieuw aangestelde informatrice, mej. Ferwerda, trad meteen in funktie door de aanwezi gen, die het gebouwtje konden bezichtigen, te voorzien van folders over het water sportgebied rond Heeg. Alles ziet er keurig uit. De toiletten zijn fraai betegeld en wie z’n handen gewas sen heeft kan ze drogen in een elektrische handendroger. De deuren van de we’s zullen straks worden voorzien van munt- sloten. Buiten hangt een bordje: „Drink water per 10 liter 5 cent. Sleutel in kan toor”. Op deze manier hoopt men een klein deel van de exploitatie te kunnen financieren. Het kantoor is geopend van 912 en van 25 uur. Burgemeester Rasterhoff zei, dat het gemeentebestuur van de industriekern Sneek bijzonder geïnteresseerd is in de gang van zaken. Hij zou graag industrie terrein willen aanbieden, maar het be schikbare terrein is bijna vol. Nederland en vooral het noorden maakt een industriële revolutie mee. Een deel van ons land krijgt het karakter van New York. Welke richting zal dit uit moeten? Er worden hoge eisen gesteld aan de bedrijven en de gedachten gaan dan al gauw in de richting van een fusie. Daar om ben ik verheugd, aldus burgemeester Rasterhoff, dat de continuïteit is gewaar borgd. Hij vertrouwde er op dat de NV Gebr. Kwant altijd een Sneker industrie zal blijven. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 3,50 per half jaar. Franko p. post ƒ4,50 per hall jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Dit alles werd bekend gemaakt jn een bijeenkomst in hotel „De Wijnberg” te Sneek, donderdagavond 15 juli jl. De direkteur van de NV Gebr. Kwant, de heer G. J. Kwant, begon met een welkom toe te roepen aan burgemeester Rasterhoff, aan enkele leden van de raad van bestuur van Wilton-Feijenoord-Brons werk NV, vertegenwoordigers van de vak bonden en de ondernemingsraad van het bedrijf. Vervolgens maakte hij bekend wat het doel van de bijeenkomst was. Er is een belangrijke beslissing genomen, die tot een toename van het aantal arbeids plaatsen kan leiden. De laatste tien jaar heeft het bedrijf zjjn aktivïteiten aanmerkelijk kunnen uit breiden en op dit ogenblik omvat het pro duktieprogramma de vervaardiging van filters, waterbehandelingsinstallaties, pneumatische en hydraulische apparatuur, scheepstelegraafinstallaties en lucht- en gasdrogers. De heer Kwant ging uitvoerig in op de buitenlandse ondernemingen, waar de NV Gebr. Kwant in deelneemt. Deze on dernemingen vervaardigen o.a. ziekenhuis- apparatuur. Gezamenlijk ontvangt men grote opdrachten. nu eenmaal nader is dan de rok en zo doende heeft Heeg meer gehad aan de provinciale Friese VVV dan aan de ANW. De heer G. v. d. Pijpekamp, sekretaris van de VVV te Sneek, merkte op dat een goede buur beter is dan een verre vrind. Sneek heeft steeds meegeholpen Heeg bekend te maken. Deze streek van Friesland is een recreatiegebied bö uit stek. Maar er zal een tijd komen, dat we last hebben van de vreemdelingen. Laten we proberen de rust in de natuur te be waren, aldus de heer v. d. Pijpekamp.' Tenslotte sprak nog een vertegenwoor- Kaag in de eerste teamwedstrijd tegen de Hollanders een zware nederlaag ge leden. De gastheren bezetten de eerste drie plaatsen, pas daarna kwamen H. de Vries en De Wilde, die resp. als vierde en vijfde finishten. Röfekamp was achtste, Alberda negende en M. Oppenhuizen tien de. De stand na de eerste wedstrijd is: Holland 36,1 p.; Friesland 19 p. Er stond nagenoeg geen wind zodat het een langdurige drijfpartij was, die 3% uur duurde. De Fries Fokke Jansma boekte tijdens de eerste dagen van de Kaagweek in de 16 m2 klasse uitstekende resultaten. Zaterdag eindigde hij in de eenmanswed- strijd op de eerste plaats, terwijl hjj gis teren zesde was. Onze stadgenoot Jan Eringa was van 27 deelnemers in de Vrij- drie parelen aan de kroon van het water sportgebied. Heeg is een watersportcen- trum van de eerste orde. Het gemeente bestuur heeft respekt en waardering voor de jonge VVV. De burgemeester wees op de aktiviteiten van de winkeliers, de jeugdherberg, met de zeilschool van heit en mem Piersma en wenste Heeg geluk met de nieuwe camping. Tenslotte bood hij namens het gemeentebestuur een exem plaar aan van de gemeentevlag van Wym britseradeel. De heer Timmermans, waarnemend di rekteur van de provinciale Friese VVV, sprak als invaller voor de directeur, de heer Verra, enkele woorden van waarde ring voor het werk in Heeg. De heer J. P. Sits bood namens de Alg. Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer (ANW) te Den Haag zijn gelukwensen aan. Hij zei, dat het hemd heidsklasse nesende.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1