in Waterpoort-krabbelt Zn. en Viering 150 jaar Hardzeildag teken van oude historie Meisjes- en Jongensstad geopend i Jl life y en van s Overtreft alle zeilevenementen in Nederland in traditie! is! Iweede lustrum Stichting Stamboek Ronde- en Platbodemjachten Gedenkboek Honderdvijftig jaren Hardzeildag9 1^#' IJLST WYM BRITS ER A DEEL Wie verschaft inlichtingen? Twee inbraken in scholen in Sneek Bromfietser aan gevolgen overleden Heerenveen weer op kop bij het skütsjesilen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 22 juli 1965 120ste jaargang no. 58 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD 1 jaar. Ongeluk Leeuwarderweg I Dader inmiddels aangehouden Aanhangwagen schoot los leijer -93, 1 welke f een Enige Vijf Sneker leden SWU naar Vierdaagse te Nijmegen De Hospitalerbrug schiet mooi op. De aannemer, de firma De Boer uit Wnrlnim ie »inn nipt nchtpr nn fiin. tiidRchPm.n Na. de ..hoUW- J uit Workum, is nog niet achter op zijn tijdschema. Na de „bouw- f vak” wordt begonnen met de betonvloer. Het wordt ’n gewapend- I betonkonstruktie in de vorm van een koker. De brug wordt overigens identiek aan de Oosterpoortsbrug. Voor oktober moet de damwand er weer uit zijn en als alles meewerkt kunnen de be- I woners van de Noorderhoek begin 1966 gebruik maken van de brug. Enkele cijfers: de doorvaartwijdte wordt 6 meter en de doorvaarthoogte 1,80 meter boven Fries zomerpeil. .j-« Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en RZ If j OM® SNEEKER NIEUWSBLAD iir-i antie lading. lijke ZEILPARTIJ IN OUDE STIJL oude methode van schilderen. De verkeerssituatie op de kruising DE UITVOERING DE VOORBEREIDING is Een groepje jongens bezig met het maken van een totempaal. 1 I Het aantal deelnemers aan de tweede- lustrurureiinie van de Stichting Stamboek Ronde- en Platbodemjachten, dat tevens aan de viering van „Honderdvijftig Jaren Hardzeildag” wil deelnemen, is de hon derd reeds gepasseerd. WOENSDAG 18 AUGUSTUS: HARDZEILDAG 1815—1965 Bjj de bouw van de nieuwe Lemmer- brug heeft men vorige week de beton- vloer in de werkput aangebracht. Vanmorgen om ongeveer twaalf uur ge raakte op rijksweg 43 ter hoogte van de Witte Hekken onder Njjland een aan hangwagen, getrokken door een personen auto, los. Deze was geladen met rotan meubelen. Hjj raakte in de berm en kwam tot stilstand. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Oorzaak: ondeug- deljjk materiaal. heren: W. G. Adema (4e maal), Jac. Bos (Ie maal), J. M. Hoekstra (3e maal), S. Nijdam (6e maal), Tj. de Vries (2fe maal). AHen goedgetrainde wandelaars. Wij geloven dan ook, dat ze deze tocht wel weer tot een succes brengen. De inbraken gebeurden in de nacht van dinsdag op woensdag. In de land bouwschool Werd een bedrag van onge veer 260,vermist. Een bureau was opengebroken. De toegang werd verkre gen door een raam aan de achterkant van de school. Het raam werd vernield. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Tegen 9 uur vm. begeven zich Hunne Hoogheden met de magistraat der stad en begeleid door muziek van de schutte rij, onder het beieren der klokken, naar de ligplaats van het Statenjacht, waarop het gezelschap embarkeert. Om ongeveer 9.30 uur passeert het Statenjacht gevolgd door het „Ceremoni eel Eskader”, de Oppenhuizerbrug. Bij het passeren van het Statenjacht salueren Aan de 49e internationale vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen, de bekende „Vierdaagse”, die van 27-30 juli a.s. ge houden worden, zullen vijf leden van de Sneker Wandel Unie deelnemen, nl. de Ongeveer om acht uur begeven Hunne Hoogheden met gevolg en de magistraat der stad zich üi feestelijke optocht naar de Bothniakade, waar het Statenjacht van Friesland en het Sneker skütsje ge reed liggen hen te ontvangen. Wanneer de duisternis voldoende is ge vallen, nadert komende van de Water poort en varende door de gracht het Ceremonieel Eskader”, bestaande uit boeiers, Friese jachten en tjotters. Deze schepen zijn feestelijk met vlaggen en wimpels getooid en worden op traditio nele wijze verlicht met op „Sneker pan nen” ontstoken Bengaals vuur. Bij het pas seren van het Statenjacht brengen de jachten een generaal saluut aan Hunne Hoogheden, onder de tonen van ’n ,Ayrtje van Wilhelmus’ (op een andere wijze dan gebruikelijk) en het bulderen van het scheepsgeschut. Naar wij mogen verwachten zal de avond verder in gepaste vrolijkheid wor den gepasseerd. Maandagmiddag heeft wethouder H. W. Fijlstra de Sneker meisjes- en jongens stad geopend. Officieel werd alleen de meisjesstad voor geopend verklaard, maar vanwege de grote drukte zal de jongens’-tod in de loop der week worden geopend. In zijn openingstoespraak zei de heer Fijlstra o.a., dat de jongelui nu veertien dagen lang hun eigen gemeenschap moesten vormen, dat ze alles zelf moesten rege len, zodat ze nu zouden ondervinden hoe moeilijk het is net zo te doen als in de „grote-menscn-maatschappij”, Hij hoopte dat ze veertien dagen met elkaar zouden samenleven, zonder al te veel ruzie (één keertje mocht wel!). Hardzeilen, evenals hardrijden op de schaats, zit de Friezen sinds eeuwen in het bloed. Naast de grotere waterfeesten op de verjaardag der Friese stadhouders, werden op verschillende plaatsen en veelal ongezette dagen hardzeilpartijen geor ganiseerd, als regel door herbergiers. Omdat in de Franse tijd het admiraalzeilen op de achtergrond was geraakt en men toch na de bevrjjding van het Franse juk een oude traditie wilde voort zetten, werd op 24 augustus 1811 de eerste verjaardag na de inhuldiging van koning Willem I een hardzeilpartij georganiseerd op het Sneekermeer. Omdat 24 augustus ook op een zondag kon vallen of misschien erger nog een markt dag, werd na deze zeilpartij, en uiteraard na rijp beraad, overeengekomen, dat de Sneker hardzeildag voortaan zou plaats vinden op de woensdag, volgende op de zaterdag van „Snitser Merke”. Van oudsher werd deze jaarmarkt gehouden op de eerste zaterdag na de tweede dinsdag in de maand augustus. Door deze op het oog wat gecompliceerde formule werd de datum van hardzeildag bepaald op de derde, een enkele maal op de vierde woensdag in augustus. Aldus de koning, de kerk en de „Snitser Merke” het hunne gevend, werd op de derde woensdag in het jaar 1815 voor het eerst de hardzeildag gehouden op een „vaste weekdag” in augustus. Later werd hieruit de Sneekweek geboren. In storm en tegentij ook in letterlijke zin bleef nu 150 jaren lang de hardzeildag gefixeerd door een oude formule; doch overigens bleef zij eeuwig jong! jaren hardzeildag (op de derde woensdag in augustus). De besturen der Koninklijke Zeilvereni ging Sneek, die meer dan 100 jaar lang de „Hardzeildag” organiseerde en van de Stichting Stamboek Ronde- en Platbodem jachten, welke dit jaar haar tweede lustrum in Friesland viert, vormden sa men het „Comité Honderdvijftig Jaar Hardzeildag”. Dit comité beraamde de plannen voor dit gezamenlijk waterfeest op hardzeildag 1965. Onder leiding van burgemeester L. Rasterhoff werd een comité uit de burge rij van Sneek gevormd, dat zich speciaal heeft belast met het ceremonieel in de stad. Een erecomité onder voorzitter schap van de commissaris der koningin, mr H. P. Linthorst Homan, en samen gesteld uit provinciale autoriteiten, bur gemeesters van omliggende watersport- gemeenten en de voorzitters van enige Friese zeilverenigingen, accentueert het feit, dat de hardzeildag niet alleen de jaarlijkse grote dag van de Sneekweek is, doch vanouds een algemene feestdag in geheel Friesland. de schepen van de nog gemeerd liggende vloot met het scheepsgeschut. Nadat het Statenjacht dit generaal sa luut heeft beantwoord, salueert de saluut- batterjj van de stad Sneek, welk saluut eveneens door het Statenjacht wordt be antwoord. Wederom klinkt het .Ayrtje van Wilhelmus’. Door de Houkesloot vaart de vloot naar het Sneekermeer, waar het Statenjacht ankert bjj het starteiland voor het afnemen van een generaal saluut van de zeilende vloot. Na dit admiraalzeilen, uitgevoerd door meer dan honderd ronde- en platbodem jachten in al hun verscheidenheid van scheepstypen en afmetingen, zullen nog twee wedstrijden worden gehouden, die hoezeer ook verschillend in hun geschie denis en karakter, toch beide passen bjj de oudere tradities van de hardzeildag. Het zullen zijn een team-wedstrjjd van de Regenbogen, zoals deze in 1918 op ini tiatief van Dirk Oppenhuizen op hardzeil dag werd gezeild tussen de corofeeën der Friese en Hollandse Regenboogklasse en een extra nummer .skütsjesilen”. De ronde-jachtenvloot vertrekt aan het einde van deze dag naar Grouw, waar de viering van het tweede lustrum van de Stichting Stamboek zal worden voortge zet. Woensdag 14 juli j.l. vond om ongeveer 14.30 uur op de Oosterdijk te Sneek een aanrijding plaats tussen een bejaarde wieirijdster en een jongen van plm. 10 jaar. De wieirijdster liep een beenbreuk op. Getuigen van deze aanrijding en zij die omtrent de identiteit van de jeugdige wielrijder inlichtingen kunnen verschaf fen wordt verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van Gemeentepo litie, Kruizebroederstraat 2, Sneek, tel. (O515O)-3OOO. De elfjarige Johannes van der Lei uit Leeuwarden, die *'fj de heer Talsma achter op de brommer zat en bij de bot sing zo ernstig werd gewond, dat hij een been zal moeten missen, maakt het iets beter. Aanvankelijk werd voor zijn leven gevreesd. Pas ’s avonds laat kon de identiteit van de jeugdige passagier worden vastgesteld. De auto werd bestuurd door de 23- jarige Harm P. uit St. Annaparochie. De 30-jarige ongehuwde heer Foppe Talsma uit Berlikum, die zondagmiddag zwaar gewond werd bij een aanrijding toen hij met zijn bromfiets ter hoogte van de Groene Dijk plotseling de Leeu warderweg overstak, is aan de gevolgen van zijn verwondingen bezweken in het St.-Antoniusziekenhuis te Sneek. Douwe Visser met het SWH-skütsje heeft niet lang plezier gehad van de lei ding in het algemeen klassement. In Ter- horne raakte hij die kwijt aan Van Ter- wisga van Heerenveen, die evenwel geen winnaar werd op het Sneekermeer. Die eer was weggelegd voor Ulbe Zwaga van Grouw, die daarmede een eind maakte aan de hegemonie van Van Terwisga in Terhorne. Drie jaren achtereen had Hee renveen daar namelijk gewonnen. Jan van Akker voelde zich op eigen terrein blijkbaar ook goed thuis. De Sneker Pan liep gisteren goed. Van Akker bleef steeds in de buurt van de vooraan strijdende skütsjes en ging vlak voor het einde Teake Brouwer nog voorbij, zodat hij op de vierde plaats eindigde. Na vier dagen is de stand: 1. Van Terwisga (Heerenveen) 12,8 p.; 2. Lod. Meeter (Langweer) 14 p.; 3. Ulbe Zwaga (Grouw) 14,9 p.; 4. Douwe Visser (SWH) 15,9 p.; 5. Teake Brouwer (Phi lips) 21 p.; 6. Jan van Akker (Sneek) 23 p.; 7. Rintje Ritsma (Lemmer) 28 p.; 8. Sietse Brouwer (Leeuwarden) 30 p.; 9. Siete Meeter (part.) 31 p.; 10. Klaas van der Meulen (Woudsend) 35 p.; 11. Al- dert Hoekstra (Drachten) 40 p.; 12. Be rend Mink (Eernewoude) 46 p. op een plaats waar deze niet hoorde, I bleef het paviljoen voor deze ramp I gespaard. De kok moet voortaan zijn sigaret tijdig doven. De dader van de beide inbraken in de kantoren van de Chr. Middelbare Land bouwschool en de nieuwe Oenbare Lage re School, beide aan de Lemmerweg te Sneek, is aangehouden. Het is een 16- jarige jongen uit Rotterdam. Hij was uit een inrichting weggelopen en met een gestolen auto naar Friesland gegaan. Hij heeft de inbraken bekend. De heer Halbertsma, die naast zijn hoofdfunktie bij de „Dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek” ook konservator is van het „Fries Scheep vaart Museum” te Sneek, heeft zich in vele andere facetten der historie, vooral die van Friesland, verdiept en hierover vele studies gepubliceerd. Hjj was een der eersten, die de heer C. J. W. van Waning op weg hielp bjj zjjn pogingen meer te weten te komen over de geschiedenis der Frie se ronde jachten. Op initiatief van de heer Halbertsma stelde het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum in april 1952 een commissie „Stamboek van Friese Ronde Jachten” in, waar in hijzelf naast de heren Van Waning en H. Voordewind zitting had. Uit deze commissie groeide in 1955 de „Stichting Stamboek Ronde- en Platbodem Jachten”, die zich ten doel stelde „de bevordering van de belang stelling voor het ronde- en platbodem- jacht”. De stichting kreeg aldus een landelijk karakter. Het zal dus wel wat vol zjjn in en om het stadje Sloten, wanneer deze grote vloot zich daar op maandag 16 augustus verzamelt. Reeds vrij vroeg zal de vloot op dinsdagmorgen uit Sloten vertrekken, om met een onderbreking van de tocht in Heeg, waar een bijzondere „plechtig heid” zal plaats vinden via IJlst naar Sneek te varen, waar zij tegen 4 uur nm. wordt verwacht voor de Waterpoort. Om ongevefer 6 uur nm. worden stad houder Prins Willem V en zjjn gemalin Prinses Wilhelmina binnen gehaald in de feestelijk met vlaggen versierde stad. Be geleid door muziek en een vendel der ste- deljjke schutterij begeven Hunne Hoog heden zich naar het stadhuis, waar zjj door de magistraat der stad worden be groet. In 1965 valt dus de 150ste hardzeildag te herdenken. Dit feit wil de Stichting Ronde- en Platbodemjachten aangrijpen teneinde te Sneek en op het Sneekermeer haar tienjarig bestaan te vieren met een zeilpartij in oude stijl. Niet alleen door admiraalzeilen, doch ook door het en sceneren van plechtigheden op de wal, zoals dit oudtijds te Sneek toeging. Uitgangspunt zal nu zjjn het admiraal zeilen, zoals dit te Sneek in de tweede helft van de 18de eeuw wordt beschre ven. Tot meerdere opluistering zal ZH Prins Willem V, stadhouder en erfprins van Friesland en de andere provinciën, vergezeld door Prinses Wilhelmina die van de Goejanverwellesluis deze zeilpartij in eigen persoon bij wonen, ge lijk het prinsalijk gezin dit ook al cens in 1777 heeft gedaan, zij het dan niét te Sneek maar bij de Oude Schouw. Een en ander belooft een uniek schouwspel te worden, dat al dinsdagmiddag 17 augustus begint, dinsdagavond een hoog tepunt vindt in een vlootrevue met Ben gaals vuur door de grachten en woensdag middag eindigt met het manoeuvreren van drie vloten op het Sneekermeer, alles in oude stijl met het gebruik van boord- geschut. Na afloop bovendien nog skütsje silen. De historische aankleding is toevér- trouwd aan het Fries Scheepvaart Mu seum terwjjl de Kon. Zeilvereniging Sneek alsmede de Stichting Ronde- en Platbodemjachten de regelingen te water verzorgen, de gemeente Sneek die op de vaste wal. I wapenen is in Sneek tamelijk goed l’ geweest. Op het politiebureau is een I zeventiental wapenen gebracht, waar- 'l onder ploertendoders, stiletto’s en val- I messen. Enkele Tweede-Kamerleden hebben de minister vragen gesteld over J deze inlevering, die landelijk ver be neden verwachting is gebleven. Sneek vormt dus een gunstige uitzondering. Wie nu nog van die gevaarlijke dingen heeft is strafbaar. Hjj kan ze maar Lemmerweg-Van Schouwenburgstraat het beste in de Houkesloot gooien. nadert haar voltooiing. Brede rijbanen en vluchtheuvel waarborgen daar aan stonds de verkeersveiligheid. natuurlijk de financiering. Van de zijde der burgers werd een gedeelte betaald, maar dit is lang niet toereikend om het gehele project te kunnen bekostigen. Vooral op de industrie wordt gerekend en men vertrouwt erop, dat zij de orga nisatie niet in de steek zal laten. Voor de mensen, die nog een steentje bjj willen dragen, is een gironummer geopend. Dit nummer is 724, t.n.v. „Meisjes- en jon gensstad”. Gistermiddag zjjn de nieuwe gemeen teraden gekozen. In jongensstad werden tot burgemeester Hans Beeksma en tot wethouders Leo Roodhof en Pietter Ot ten gekozen. Tot hoofd van de reinigings dienst is benoemd Joh. de Wit, hoofd commandant van de brandweer werd Sake Tuinsma en hoofdcommissaris van politie werd Jelle Wester. In meisjesstad promoveerde Nelly Poorte tot burgemeesteresse, wethoud- sters zjjn Akkie Pasma en Willy Weert, terwijl Kitty Kuipers als hoofdagente van politie zal fungeren. Willy vertegenwoor digt de gemeentereiniging en Jansje K ’- pers het brandweerkorps. De jeugd vermaakt zich ondanks het wisselvallige weer uitstekend. Indien er ouders zijn die hun kinderen bezig willen zien, dan hebben zij hiertoe woensdag morgen 28 juli a.s. de gelegenheid. Aangezien er volgende week een grote toeloop van kinderen wordt verwacht, is er nog gebrek aan leiders(sters). Zij die zich hiertoe geroepen voelen gelieven zich zo spoedig mogeljjk te melden. We hopen, dat de weergoden de jeugd een beetje gunstig gezind zullen zjjn, zo dat de meisjes en jongens met droge voeten thuis zullen komen. ng In- buiten l' l' l' I I 'l I l' I I I I l’ loCy Het ligt in de bedoeling hardzeildag 1965 op woensdag 18 augustus en de daaraan voorafgaande dinsdagavond, te vieren zoveel mogeljjk in de oude stijl, zulks ter herdenking van honderdvijftig Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Versctujnt MAANDAGS en DONDERDAGS Er wonen in de meisjes- en jongesstad zo’n 260 kinderen, die twee weken lang een zelfstandige gemeenschap zullen vor men. ’s Morgens om 9 uur wordt de dag geopend, waarna de sport-competitie be gint. Deze competitie bestaat uit vol leybal en handbal voor beide groepen en tevens voetbal voor de jongens, ’s Mid dags krjjgen ze een broodmaaltijd met pap. Gelukkig is er volop, want dat de jongelui honger hebben spreekt voor zich. Na de maaltijd worden er verschillende wedstrijden gehouden, zoals teken-, rol schaats- en viswedstrijden, evenals vos senjachten en knobbelritten. Tevens zjjn er boot- en bustochten en een filmmiddag. Een aparte plaats in de stad hebben de ongeveer 25 leiders, die grotendeels uit scholieren bestaan en die zich deze veertien dagen geheel pro deo beschik baar hebben gesteld. Alhoewel ze „hek senwerk” moeten verrichten, hebben ook zjj er groot plezier in. Er is zelfs een jongeman van 16 jaar, die de leiding heeft over een groep van 28 kinderen, maar die het voortreffelijk met de jeug dige bewoners weet te vinden. Een belangrijk, zo niet het belangrijk ste, probleem voor de organisatoren Ter gelegenheid van deze in de water- sportwereld unnieke herdenking zal eind juli bij P. N. Kampen Zn te Amsterdam een met meer dan dertig illustraties verlucht boek verschijnen, gewijd aan de historie van de water feesten in Friesland en aan die van de hardzeildag. Het is de vrucht van een jarenlange studie van drs H. Hal bertsma. i I. De kok van het paviljoen aan het Sne- kermeer had bijna brand veroorzaakt. I Hij was met een brandende sigaret Signaleerden donderdag 15 juli ’s mor- j I naar bed gegaan en prompt in slaap gens 5.30 uur een dame in de portiek I I gevallen. De matras begon te smeu- van een textielbedrijf, zittend'op een f len en het had maar weinig gescheeld kampeerstoeltje en druk breiende. J I of het gebouw was in vlammen op- 'l gegaan. Dank zjj het kordate optreden I van Anneke Steenbeek, die rook zag Maandagmorgen om negen uur is de elfstedentocht te water gestart. Onge veer 350 zeil- en motorjachten uit alle délen van het land nemen aan deze tocht deel. Er zjjn er zelfs uit België. Zaterdag a.s. vaart men door Sneek en vandaar naar Gemeentewerken heeft de pijlen op Grouw, waar de elfstedentocht met de rijbanen op rijksweg 43 met een een feestavond wordt besloten. De inlevering van ongewenste hand- strip beplakt, in tegenstelling tot de I iin Cnnnl.- o rvi/-> 1 ti 1.- <T»r»Qrl mi rl r» wird-’onrln von cnli i trï oran geweest. Op het politiebureau is. een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1