Grouwster skütsje ging om op de Huessen Sneek adviseren enkele B. van en Zn. Elfstedentocht in IJlst 1 panden niet, andere wel op de Monumentenlijst te plaatsen Uitbreiding complex van 132 woningwet woningen in stadsuitbreiding Lemmerweg-westzijde IJLST W YMBRITSER A DEEL en van Binnenbrandje Weer dievegge aangehouden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ie i is! 120ste jaargang no. 59 Maandag 26 juli 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD J jaar. latte. I Ig Ze kunnen het niet laten mer- Verkoping te Tirns Geslaagd 1 a Ijlster gewond bij botsing op Terschelling neijer cm. d. Nieuwe directeur Algemene Bank Nederland nv Ste==== Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Ds. A. Kentie overleden V oortuint jes-inspectie SNEEKER NIEUWSBLAD kleding. «lijke ERl gevaar ge e of ?ens. ANTENNESYSTEEM IK J I Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 l'elefoon 0 51 50 30 05 D.g.g. 40 91. adviezen te hebben ingewonnen tot de volgende conclusies gekomen: De 24-jarige S. Heeringa uit IJlst, die zijn vacantie op Terschelling doorbracht, werd donderdag nogal ernstig gewond bij een botsing met een vrachtauto van een zuivelfabriek. Hij werd naar het St. Bonifatius Hospitaal naar Leeuwarden gebracht. De aanleg van een centraal antenne- systeem in het complex van 132 woningen werd ondershands opgedragen aan het Technisch Centrum Postuma te Heeren- veen. B. en W. zijn van oordeel dat ook In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is met ingang van 1 augustus 1965 eervol ontslag ver leend aan de heer O. Schreuder, direkteur van de Algemene Bank Nederland NV, alhier. Tot zijn opvolger is benoemd de heer D. Slettenhaar, direkteur Algemene Bank Nederland NV te Meppel. Er is weer een vrouw betrapt op dief stal in een winkel in de stad. Het is de jeugdige huisvrouw H. die uit een winkel lappen stof meenam. De politie h< jft proces-verbaal opgemaakt. Te Leeuwarden slaagden voor het Mid denstandsexamen mej. K. de Vries te Sneek en de heer B. v. d. Zee te Oppen huizen. I I :elfde en en >laat- in de klaar ielt de naar welke if een Enige c n cantie ing In- buiten nno- ‘kilo non» alles n op :hikt 95, Bovendien zendt de minister het ont werp aan de gedeputeerde staten en aan de gemeenteraad, die binnen een bepaalde termijn de bewindsman in overweging kunnen geven monumenten aan de lijst toe te voegen of daarvan af te voeren. Na afloop van de gestelde termijn stelt de minister, na de Monumentenraad te hebben gehoord de lijst vast, waarna pu blicatie en kennisgeving aan de eigenaren en zakelijk gerechtigden volgt. De op de lijst voorkomende monumenten worden in- géschreven in een door de Monumenten raad aangehouden register en verkrijgen aldus de status van beschermd monu ment. Gedurende vijf jaar na het in wer king treden van de Monumentenwet wor den, zolang voor een gemeente het hier- bedoelde register niet is vastgesteld de in die gemeente gelegen onroerende za ken, vermeld in de voorlopige lijst der Nederlandse monumenten van geschiede nis en kunst beschouwd als beschermde monumenten. Deze overgangssituatie doet zich thans in de gemeente Sneek ook nog voor. Zij zal echter binnen afzienbare tijd een einde nemen, aangezien ook voor deze gemeen te inmiddels een aanvang is gemaakt met de uitvoering van de bepalingen van de Monumentenwet. Door de Monumenten raad is een lijst van onroerende monu menten in de gemeente Sneek ontworpen. De staatssekretaris van o., k. en w. heeft dit ontwerp in maart van dit jaar aan de raad gezonden met de aantekening dat hem binnen vier maanden in over weging kan worden gegeven monumen ten aan de lijst toe te voegen of daarvan af te voeren. Dit schrijven werd in de vergadering van 27 april 1965 in handen van b. en w. gesteld om advies. Zij hebben zich omtrent deze aangele- In het voorgaande was reeds enkele malen sprake van een „beschermd mo- noment”. Als zodanig worden aangemerkt de onroerende goederen welke zijn inge schreven in de ingevolge de Monumenten wet vastgestelde registers. Krachtens ar tikel 8 van de wet ontwerpt de Monu mentenraad voor elke gemeente, waarin zich onroerende monumenten bevinden, welke naar zijn oordeel voor bescher ming in aanmerking komen, een lijst van deze monumenten. Van de voorgenomen plaatsing, waardoor tot het tijdstip van de definitieve vaststelling een provisio nele bescherming van kracht wordt, wordt kennis gegeven aan de eigenaren en zakelijk gerechtigden van de betrokken panden. De heer H. reed in de auto van zjjn vader in de richting van Midsland. Een voor hem rijdende bromfietser en een Duitse auto stopten beide, omdat de bromfietser rechtsaf wilde slaan en voor rang moest verlenen aan ander verkeer. De heer Heeringa remde niet tijdig, schampte langs de Duitse auto en botste daarna op de linker weghelft tegen de vrachtauto. De bestuurder liep o.m. een kaakfractuur op, terwijl de auto, een Volkswagen, zwaar werd beschadigd. In de nacht van vrijdag op zaterdag brak in het pension van de heer Visser aan de Dr. Boumaweg, op de hoek van de Sophiastraat in Sneek, brand uit. Men waarschuwde de politie, waarna het personeel van de surveillance-auto de brand met een brandblusapparaat be streed. Toen de brandweer arriveerde, behoefde deze zich slechts tot nablussing te beperken. De schade bleef beperkt. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat een pensiongast een elektrisch komfoor aan had laten staan. voor behoudens de vereiste goedkeurin gen deze aan te brengen en de levering en plaatsing op te dragen aan genoemde firma voor de som van 3..360, Tengevolge van de uitbreiding van het complex van 132 woningen zal de voor lopige huurprijs en de bijkomende ver goedingen moeten worden herzien, ter wijl ook een aanvullend krediet nodig zal het toe te voegen blok van een zodanige zijn. Na ontvangst van de beslissing van installatie (systeem Hirschmann) dient de minister komen B. en W. op deze te worden voorzien en zjj stellen dan ook punten nader terug. per woning als die van het aanvankelijke complex. B. en W. stellen voor tot de uitbreiding van het complex met een blok van 24 woningen te besluiten, alsmede tot het ondershands aanbesteden van de bouw van het totale complex van 156 woningen aan de Aannemingsmaatschappij Friso” N.V. Tevens stellen zij voor behoudens de vereiste goedkeuringen in deze woningen een centrale verwarmingsinstallatie aan te brengen en de aanleg van deze instal latie ondershands voor de som van 49.058,op te dragen aan de N.V. Noord Nederlandse Roestvrijstaal alhier, welke firma ook de aanleg van de cen trale verwarmingsinstallatie in de ande re bouwblokken verzorgt. waarde, voegt zich slecht in de gevel- wand. De bouwmassa is te gering. Marktstraat 29. Het pand is verbouwd, geringe oudheidkundige waarde verzwakt de architectonische waarde van het ge rechtsgebouw. Oosterdjjk 10. De oudheidkundige waarde is gering. Ook ten aanzien van deze panden ad viseren b. en w. aan de minister afvoe ring van de ontwerp-lijst in overweging te geven. Tenslotte merken zjj nog op, dat ten aanzien van een aantal panden, welke niet op de ontwerp-lijst voorkomen bij hen de vraag is gerezen of plaatsing daar op geen aanbeveling zou verdienen. Zij hebben hierbij het oog op de panden Hoogend 3, 4, 7, 9, 10, 14/16, 17, 18 en 26 waarvan afbraak of wijziging met het oog op de ondersteuning van de Water poort toch wel een verarming van het stadsbeeld zou betekenen. Tevens vestigen zjj in dit verband de aandacht op het pand Leeuwenburg 13, dat van een een voudige doch harmonische architectuur is en als zodanig wellicht voor bescher ming in aanmerking zou komen. Zij adviseren de raad aan de minister de vraag1 voor te leggen of de hier be doelde panden niet voor plaatsing op de monumentenlijst in aanmerking dienen te komen. Half twaalf kwam schipper Seinen door de brug met het doel: de Fluessein. Dit nogal grote vaartuig sloeg bij het ma noeuvreren met het achterste gedeelte met zo’n kracht tegen de nieuweling aan, dat er een flinke deuk in de zjj kwam, waardoor het binnenwerk werd verzet en kapot sloeg. Het gevolg was, dat de fir ma Woudstra om één uur in plaats van aflevering het geval uit het water hees en terug bracht naar de fabriek. Voor leverancier en koper beide, een beroerd incident. Een logeetje van dhr. Woud stra, die in de boot zat toen het gebeurde beknelde daarbij zodanig één van z’n vingers, dat de dokter er aan te pas kwam. In de namiddag keerde de rust op het Water en op de straat er was veel bekijks terug. De agenda voor de raadsvergadering van Sneek, welke vastgesteld is op mor genavond 7.15 uur, bevat onder meer een voorstel van b. en w. om tot uitbreiding over te gaan van het complex van 132 woningwetwoningen in de stadsuitbrei ding Lemmerweg/westzijde. logie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de heer Kentie in 1930 door het provinciaal kerkbestuur van Noord Hol land was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hjj op 12 april 1931 bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te van Heemstede op Schouwen in de classis Zieri'kzee. Op 31 oktober 1937 ver wisselde de thans overledene deze ge meente met die van Sneek, waar hij werk zaam is geweest tot juni 1947, toen hij om gezondheidsredenen een beroep naar een kleinere gemeente moest aannemen. Daarna diende ds Kentie tot 1 juni 1961, toen hem op ruim drieënzestig jarige leeftijd om gezondheidsreden vervroegd emeritaat werd verleend, nog precies veertien jaar de hervormde gemeente van Tzum in de classis Franeker. Na zijn emeritaat vestigde ds Kentie zich te Almkerk in Noord Brabant. Ds. Kentie heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. eerst assessor en nader hand praeses van het classicaal bestuur van Sneek, praetor van het breed minis terie van de ring Sneek; assessor van het classicaal bestuur van Franeker, praeses van het breed ministerie van de ring Franeker, lid en vice-voorzitter van het Provinciaal Zendings Comité in Friesland, voorzitter van de vereniging tot evangelisatie binnen de classis Fra neker en bestuurslid van de Vereniging „Kinderzorg” in het provinciaal ressort Friesland van de Nederlandse Hervorm de Kerk. Reeds vrijdagavond was het te zien, uur zou de overdracht plaats vinden, dat de elfstedenvloot in aantocht was; de eerste deelnemers ankerden reeds in ons stadje en burgemeester Cazemier en brugwachter De Jong namen de no dige maatregelen om de betrekkelijk nauwe vaart tussen Zevenpelsen en Uilen burg zo schoon moge lijk te maken wat betreft de aanlegplaatsen. Dat dit van belang was bleek zaterdagmorgen duide lijk. Doordat het terrein bestemd voor de bouw van een chr. huishoudschool, zo zegt het college, van kleinere omvang kan zjjn dan aanvankelijk werd gedacht, is er aan het Kaatsland bouwterrein vrij gekomen voor de bouw van een blok van 24 woningen. Aangezien het bijzonder moeilijk is de bouw van zo’n klein aantal woningen in de woningwetsector te realiseren hebben zij zich tot de provinciale direktie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid gewend om het in aanbouw zijnde com plex van 132 galerijwoningen met een blok van 24 woningen uit te breiden. Dit was mogelijk, mits voor het gehele plan, dus voor een complex van 156 woningen, ’n nieuwe aanvrage om steun uit ’s rijks kas wordt ingediend. De 24 toe te voegen woningen zullen door de Aannemingsmaatschppij Friso” N.V. worden gebouwd voor dezelfde prijs Blijkens de op de ontwerp-monumenten- lijst verstrekte toelichting zijn buiten de vanouds als zodanig erkende monumen ten van de stad t.w. de Martinikerk, de Waterpoort en het stadhuis een aantal woon- en bedrijfspanden ter bescherming voorgesteld, die deze grote monumenten steunen. De te registreren monumenten omstreeks 70 in getal zijn voornamelijk gegroepeerd om de genoemde drie grote monumenten. Zo is vrijwel de gehele Marktstraat op de ontwerp-lijst opgeno men. Voorts zijn een aantal panden langs het Hoogend ter steuning van de Water poort vermeld. In de derde plaats vraagt naar het oordeel van de Monumenten raad de serie gaaf bewaarde deftige wo ningen langs het Kleinzand bescherming, daar een zodanige, binnen één stijlperio de ontstane, gevelwand slechts bij uit zondering in een stadsbeeld wordt aan getroffen. Tenslotte bewaart een aantal oude panden langs Leeuwenburg, Suup- markt en Ged. Poortezijlen de herinne ring aan het oorspronkelijke stadsbeeld van Sneek, doorsneden door vele water lopen en dient de stadsgracht als verbin ding tussen de Geeuw en de Houkesloot het beeld van Sneek als waterstad le vend te houden. In verband hiermee zijn verschillende panden op de ontwerp-lijst geplaatst. Het skütsjesilen op de Fluessen is zaterdagmiddag door de storm achtige wind op een mislukking uitgelopen. Meer dan drie uren hadden de duizenden toeschouwers moeten wachten, voordat het start schot viel en negen van de twaalf schepen van start gingen. Het werd een korte krachtmeting. Binnen een kwartier was het afgelopen, want de skütsjes hadden nog maar twee boeien gerond, toen een windvlaag het Grouwster skütsje deed kapseizen. De andere schip pers staakten toen direkt de strijd. De elf mannen aan boord van Zwaga’s schip waren, zodra het Onze oud-stadgenoot ds A. Kentie, eme ritus predikant van de Nederlandse Her vormde Kerk, is vorige week nog vrij onverwacht op ruim zevenenzestig jarige leeftijd in zijn woonplaats Almkerk in Noord Brabant overleden. Hij is daar vrijdagmiddag 23 juni jl. ook begraven. Alexander Kentie werd op 6 februari 1898 te Woudrichem in Noord Brabant geboren., Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Gorlnchem, was na zijn eindexamen eerst enige jaren werkzaam in een drietal administratieve betrek kingen en studeerde naderhand nog theo- In de loop van het jaar 1961 is de Monumentenwet, houdende voorzieningen in het belang van het behoud van monumenten van geschiedenis en kunst, in werking getreden. Hoewel de erkenning dat de monumentenzorg een overheidstaak is reeds dateert van 1875, toen bij het departement van binnenlandse zaken de afdeling kunsten en wetenschappen werd opgericht, heeft in tegenstelling met de situatie in vele andere Europese landen, in Nederland een wettelijke regeling omtrent deze materie lange tijd ontbroken. Deze leemte kon gedeeltelijk worden opgevuld door de mogelijkheid van het verlenen van rijkssubsidie in de restauratiekosten van monumenten. Door toekenning van een dergelijke bijdrage kon enerzijds dreigende afbraak of verminking van een monument worden voorkomen terwijl anderzijds aan de subsidieverlening voorwaarden konden worden verbanden ten einde de instandhouding van de met overheidssteun gerestaureerde monumenten te waarborgen. Voor een ander deel werd het bezwaar van het ontbreken van een wettelijke regeling opgeheven doordat in de loop der jaren verscheidene ge meentebesturen overgingen tot vaststelling van een monumentenverordening. De harde wind, die precies langs het vaarwater stond, gaf de «’eelnemers vaak handenvol werk. Eén van de velen raak te over boord, samen met een meisje. Gelukkig werden beide drenkelingen gauw aan wal geholpen. Hun natte kleren gingen door de centrifuge van mevr. V. d. Zee-Ds Vries en daarmee was alles weer klaar. Toch kwam het, speciaal op dit traject, wel terdege op schipperskunst aan, toen in vlug tempo de grote vloot kwam aan zetten. Vooral was het lastig als uit te genovergestelde richting een schip kwam. Dat was twee keer het geval en ook beide keren veroorzaakte dit een botsing. De eerste, die een klap kreeg, kwam er, naar het zich liet aanzien althans nogal goed af, de tweede was minder geluk kig. Een nieuwe boot van de firma Woud stra lag aan de Zevenpelsen gemeerd, klaar voor aflevering, ’s Middags één skütsje op één oor ging liggen, naar het boven water uitstekende deel van het skütsje gekropen, in af wachting van de komst van de redders. Onder de toeschouwers bevon den zich ook Prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollen hoven. De talrijke bezoekers veroor zaakten een complete verkeers chaos op de wegen naar Oudega en Nijega e.n vele automobilisten, die om twee uur aangekomen waren en hun wagen op de wegen gepar keerd hadden, moesten uren wach ten voordat zij verder konden. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrak! bandelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 13,50 per hall laar. Franko p. post 4,50 per hall laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad In het algemeen kunnen b. en w. zich met de voorgenomen plaatsing op de monumentenlijst van de verschillende panden verenigen. Het merendeel van deze panden heeft naar het hun voorkomt een zodanige oudheidkundige waarde dat plaatsing op de lijst gerechtvaardigd is. Ten aanzien van een aantal panden zjjn zij echter van mening dat plaatsing op de lijst niet raadzaam is. In de eerste plaats hebben zij zich af gevraagd of de panden Marktstraat nr 9, 13, 15, 17 en 19 (sekretarie, ontvan- gerskantoor, naast gelegen woonhuis en leeszaalgebouw) op de lijst dienen te worden geplaatst. Van deze panden zijn de laatstgenoemde drie enige jaren ge leden door de gemeente aangekocht voor de uitbreiding van het stadhuis. In de staat waarin deze percelen thans verke ren kunnen zjj niet voor het beoogde doel dienst doen. Met het maken van een uit breidingsplan voor het stadhuis is reeds een architekt belast nl. ir J. J. M. Veg- ter te Leeuwarden. Er behoeft geen vrees te bestaan dat door uitbreiding van het stadhuis aan de Marktstraat een bebouwing zal ontstaan die daar niet zou passen en aan het aanzien van het oude stadhuis mede in verband met de omgeving afbreuk zou doen. Volgens de ten aanzien van de uitbreiding ontwikkel de gedachtengang zal het gebouw van de -. v -Xvj. Deze week zagen we weer de commis sie, mevr. Cazemier, de heren De Jong en V. d. Berg, langs verschillende voor tuintjes in IJlst gaan, alle drie met een kritische blik in het oog. Dit was echter niet de tweede ronde, maar een verleng stuk van de eerste. Er zal dit jaar slechts twee keer een inspectie plaatsvinden en niet drie, zoals het vooropgezette plan was. Dit, omdat de eerste ronde, die in het voorjaar zou plaats vinden, achterwege is gebleven, door drukte natuurlijk. (Wie heeft het tegenwoordig niet druk?) De eind-uitslag zal dus zo zijn: twee keer wordt uw voortuin onder de loep genomen. Beide keren wordt een cijfer genoteerd, samen opgeteld en dan ge deeld door twee. Wie dan het hoogste cijfer heeft behaald, is prijswinnaar. Er zit dus nog muziek in! Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS huidige sekretarie uiterlijk gehandhaafd worden en nog meer dan nu het geval is aan de omgeving worden aanngepast door het zoveel mogelijk in oorspronke lijke stijl terugbrengen. Dit pand (Markt straat 13) kan derhalve wel op de mo numentenlijst worden gehandhaafd. Het nieuwe gedeelte, omvattende de huidige panden Marktstraat 9, 15, 17 en 19 zal enigszins „terugtreden”, waardoor het accent geheel op het oude stadhuis zal blijven vallen. Daar op deze wijze een alleszins bevredigende oplossing door sa menwerking van gemeentebestuur, archi tect en schoonheidscommissie verzekerd is, aldus b. en w„ bestaat er geen aan leiding deze panden op de monumenten lijst te plaatsen. Zij adviseren de raad dan ook aan de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk in over weging te geven bedoelde panden van de ontwerp-lijst af te voeren. Eenzelfde aanzien van Hoewel door deze maatregelen in vele genheid beraden en zijn na de nodige gevallen een bevredigende oplossing ver kregen werd deed de noodzaak van een meer effektieve regeling zich in steeds sterkere mate gevoelen. Met name be stond behoefte aan de mogelijkheid van overheidsingrijpen ingeval de eigenaar van een monument weigerachtig bleef aan de instandhouding daarvan mede te wer ken en toch tot sloping of verandering overging. De nieuw tot stand gekomen Monumen tenwet, waarbij de Tijdelijke Wet Monu mentenzorg is ingetrokken, bevat in de eerste plaats een uitbreiding van de wet- teljjke bescherming van monumenten. Be halve het zonder de vergunning van de minister afbreken, verplaatsen en wijzi gen van een beschermd monument ver biedt de wet in artikel 14 tevens het zon der dergelijke vergunning herstellen, ge bruiken daarvan op een wijze waardoor het wordt ontsierd of in bracht. Krachtens artikel 15 kunnen aan een dergelijke vergunning voorwaarden wor den verbonden in het belang van het monument, terwijl indien de vergunning wordt geweigerd of daaraan voorwaarden worden verbonden en de belanghebbende daardoor schade lijdt die redelijkerwijs niet of niet geheel te zijnen laste behoort te blijven, aanspraken op schadevergoe ding bestaan. Ook schépt de wet de mó gelijkheid politiedwang toe te passen om te beletten dat wordt gehandeld in strijd met een verbod of voorwaarde, bedoeld in artikel 14 alsmede om ongedaan te maken hetgeen in strijd hiermee is ver richt en om het beschermde monument in zijn vroegere toestand te doen terug brengen. Daarnaast bevat de wet een aantal nieuwe elementen zoals een rege ling voor de vaststelling van de regis ters van de beschermde monumenten, een vastlegging van de bevoegdheden en verplichting van overheid en eigenaar en een bescherming van stads- en dorps gezichten. gedragslijn zouden zij ten een aantal andere panden gevolgd willen zien. Het betreft hier een aantal bouwwerken waarvan de oudheid kundige waarde naar hun oordeel der mate gering is dat zij uit een oogpunt van monumentenzorg geen bescherming verdienen. Van een aantal van deze pan den is bovendien de situering in het be trokken stadsdeel zodanig dat plaatsing op de monumentenlijst bezwaren oproept. De naar hun mening af te voeren pan den zijn de volgende: Ged. Poortezijlen 1. Het pand is in zijn huidige vorm als winkel in het betrok ken stadsdeel niet te handhaven. Geen harmonische architectuur. Geringe oud heidkundige waarde. Ged. Poortezijlen 3/5. Het pand is ver bouwd. Geringe oudheidkundige waarde. Geeuwkade 12. Het pand is als pakhuis ingericht; een woning ontbreekt. Geen harmonische architektuur, geen oudheid kundige waarde. Geeuwkade 15. Het pand is in zijn huidige vorm als landhuis in het betrokken stads gebied niet te handhaven. Grootzand 32. Gebouw is niet fraai. Oud heidkundige waarde is gering. Grootzand 78. Gébouw is niet fraai. Oud heidkundige waarde is gering. Leeuwenburg 23 en Schaapmarktplein 1. Het pand is in de huidige vorm als bankgebouw in het betrokken stadsgebied niet te handhaven. Geringe oudheidkun dige waarde. Marktstraat 21. Geen oudheidkundige waarde. De architectuur is zeer zwak. Marktstraat 25. Geringe oudheidkundige Notaris Galema te Sneek veilde don derdagavond in Café Bootsma te Tiras finaal liet woonhuis met erf, gelegen aan de Franekervaart en aan de weg te Tiras, in eigen gebruik bij de heer J. Jeltema. Koper werd tegen de bij pro visionele veiling geboden som van 4.488,de heer M. Suierveld, Veehan delaar te Tirns. lOlliiinm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1