Skütsjesilen 1965 f agenda"] Zn. Geslaagde showavond op het Wippodium Span sprong het verst met 12,56 m. Heerenveen prolongeerde titel in fantasieloze strijd op Sneekermeer WYMBRITSERADEEL IJLST van Ulbe Zwaga door slechte start kansloos en Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden ing Zangavond in Heeg Wisselingen in de leiding van N.V. Lankhorst Aanrijding op fietspad Rijksweg 43 tie pis! Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Succes voor L R, „De Water Poorters” Interkerkelijke samenkomst tilew Maandag 2 aug. 1965 120ste jaargang no. 61 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD R. A. jaar. Geslaagd INGEZONDEN immer- 42 cm. ilad. welke f een Enige troont eijer Vijf leden Sneker Wandel Unie volbrachten Vierdaagse met succes van der Sluis met pensioen De voordelige positie welke Van Terwisga direkt bij de start ver overde bleek later beslissend voor het kampioenschap. Het Heerenveense skütsje liep steeds verder weg van zijn voornaam ste belager Lemmer en finishte met ruime voorsprong als eerste. Streekwedstrijd L.R. tc Tjerkgaast Derde beiaardbespeling Fierljeppen in Heeg Succesvol initiatief in Oppenhuizen-Uitwellingerga - Jl SNEEKER NIEUWSBLAD ntle ading. AMICITIA - THEATER jke HEERENVEEN ERl H. L. ZWAAGSTRA, Julianastr. 10 maöc. PRIJSUITREIKING line of 1 eens. .DIJK i i Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 30 05 b.g.g. 40 91. Maandag 3 t.e.ni. woensdag 4 augustus film: De Hofnar. aan de !t klaar Vrijdagavond j.l. was er op het Wip podium een grote show-avond. De heren Betsema, Roodhof en Van der Wal, de organiserende vertegenwoordigers van de meeste zakenmensen van Sneek, hadden i.s.m. Pepsi Cola deze avond op touw kunnen zetten. Er was een record aantal toeschouwers, zo om en nabij de 3000, van wie het grootste deel uit jongeren be stond. Dinsdag 3 en donderdag 5 augustus des middags 2.30 uur film: Rekruut tegen wil en dank. Woensdag 4 augustus ’s middags 2.30 uur jeugdfilm: Vrijbuiters in het woud. stzelfde ssen en irplaat- poelt de g naar Woensdagavond 38 juli werd in de Ned. herv. kerk een zangavond gehouden. Hier aan werkten mee de chr. zangverenigin gen van Gauw, Sloten en Heeg, alles onder leiding van de heer H. v. d. Meer van Bantega. scotio L2kito alles ren op schikt -93, 4 J In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hebben de al gemene vergaderingen van aandeelhou ders van de N.V. Lankhorst Touwfabrie- ken en de N.V. Lankhorst Visserybeno- digdheden te Sneek besloten om met ingang van 1 september a.s. aan de heer R. A. van der Sluis sr. eervol ontslag te verlenen als directeur. Met ingang van dezelfde datum werd de heer Van der Sluis benoemd tot commissaris van beide n.v.’s. Zaterdagavond omstreeks half twaalf reed de 62-jarige H. L. uit Haskerhorne met zijn bromfiets ter hoogte van Ton- nema op rijksweg 43 tegen een paartje. Het paartje had kennelijk de aandacht bij andere dingen dan het verkeer en liep op het fietspad. De heer L. sloeg over de kop en kreeg een hoofdwonde. De voetgangers mankeerden niets. Maandag 2 en 9 augustus Bridge drive VVV Sneek in Restaurant Piso te Sneek. Aanvang ’s avonds 7.45 uur. Tot nieuwe directeuren van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken werden met in gang van 1 augustus a.s. benoemd de he ren W. J. M. van Oerle en R. A. van der Sluis jr. Door deze benoeming zal de directie straks bestaan uit: J. W. H. Donnaar, W. J. M. van Oerle en R. A. van der Sluis jr. Met ingang van 1 augustus werden tot onderdirecteur benoemd de heren: W. Blom, Y. Renema en J. H. Warrink, tot secretaris van de directie: de heer H. R. Heidiniga, tot procuratiehouder: de heer G. Stallinga en tot bedrijfsleider: de heer B. Schreuder. By de N.V. Lankhorst Visser ^benodigd heden werd met ingang van 1 augustus tot directeur benoemd de heer A. R. van der Sluis, zodat de directie van deze n.v. straks zal bestaan uit de heren J. W. H. Donmaar en A. R. van der Sluis. Tot procuratiehouders werden met in gang van 1 augustus benoemd de heren F. H. Dijkstra en A. Zijlstra. Verder kwam Ulbe Zwaga echter niet maar dat de man uit Grouw iets in zijn mars heeft bewees hij deze middag op het Sneeker meer opnieuw. Jammer dat hij niet een betere start had, want on getwijfeld zou hij dan voor meer span ning hebben gezorgd. In ieder geval bracht hij door zijn opmars een klein vleugje spanning in de strijd die anders helemaal fantasieloos zou zijn verlopen. Aan de kop kwam geen wijziging meer. Heerenveen, dat in de laatste ronden zijn voorsprong nog had vergroot, ging onder oorverdovend lawaai als eerste door de finish en prolongeerde daarmede zijn ti tel. Lemmer eindigde als goede tweede en bewees hierdoor dat dit snelle skütsje goed is voor een kampioenschap. Bode wijk Meeter, die als derde finishte, had het publiek nog even een benauwd ogen blikje bezorgd, toen hij in ’n dikke ,twir- re’ alles moest laten vieren om zijn schip boven water te houden. Grouws kranige prestatie werd beloond met een vierde plaats en de Sneeker Pan eindigde op de vijfde plaats, waarmede Jan van Akker heeft getoond dat hij weer van de partij is. Klaas van der Meulen werd zesde, Aldert Hoekstra zevende, Brouwer acht ste, de SWH negende en Visser die deze middag wat uit de toon viel en de gang er niet in kon brengen, tiende. De Halve Maan was elfde en als hekkesluiter fun geerde, zoals vrijwel in alle wedstrijden Berend Mink uit Eernewoude. Het programma werd geopend met een optreden van het welbekende accordeon- duo ,,De Pico’s” uit Rotterdam. Zij brachten het publiek meteen al dadelijk in een goede stemming door enkele mee- UITSLAG 12-13 jaar: J. v. d. Woude, Vrouwbuurt 9,43 m.; 2. P. Haven, Idskenhuizen 8,03; 3. U. de Vries 7,87. 14-15 jaar: 1. P. Bierma, Vrouwbuurt 9,68; 2. J. Buma, Hemelum 9,23; 3. K. v. d. Wielen, Vrouwbuurt 9,22. 16-18 jaar: 1. K. Elzinga, Roodkerk 11,13; 2. J. Woudwyk, Vrouwbuurt 11,02; 3. J. Heslinga 10,45. 19-30 jaar: 1. R. Wartena, Grouw 12,53; 2. R. B. Span, Stiens 12,38; 3. G. Val- kema, Joure 12,32; 4. Tj. de Jong, Warns 11,46. 31-40 jaar: 1. Abma, Idskenhuizen 12,06; 2. K. Koning, Jorwerd 9,69; 3. G. Bouma, Hemelum 9.62. Dames: 1. J. de Jong, Idskenhuizen 9,23; 2. D. Bylsma, Stiens 8,41; 3. G. de Jong Idskenhuizen 8,22. Finale: 1. R. B. Span 10,75 12,56 2. Wartena 12,39; 3. Valkema 12,26 10,88, 4. Elzinga 11.64 11,84. ’s Avonds was er in de grote feesttent het optreden van het Cabaretgezelschap Coos v. d. Velde uit Amersfoort met medewerking van Ria Valk. Aan de modevakschool van de eer waarde zusters van „Mariahof” te Bak huizen slaagde voor kostumière mej. N. Hoekstra te Woudsend. Ook in Heerenveen viel de kampioen een feestelijk onthaal ten deel. Op de rondvaartboot „Fryslan” stond het mu ziekkorps klaar om het gezelschap een serenade te brengen. Ook hier was Bert Haanstra aanwezig. Vervolgens ging de bemanning op het gereedliggende skütsje en voer het. naar de aanlegplaats by het Posthuis waar een grote menigte Siep een warm onthaal bezorgde. Na die tijd is er nog even flink feest gevierd. Dinsdag 3 t.e.m. zaterdag 21 augustus Tentoonstelling van aquarellen en teke ningen van W. J. Dijk. Uren van open stelling 9—12, 14—17 en 19.30—21 uur, zaterdags van 1417 uur 13 en 17 aug. ’s middags, 18 aug. en zondags de ge hele dag gesloten. Zaterdag 7 augustus: Nationaal concours- hippique te Rijs van de Paardesport- vereniging ,,De Zuidwesthoek”. Totaal 17 rubrieken. De streekwedstrijd van de L.R. te Tjerkgaast, georganiseerd door „Sneek- Zuidwesthoek” trof ongunstig weer. Vooral ’s morgens waren er flinke buien. Het was beslist een handicap. De L.R. „De Waterpoorters” kwamen met een groot aantal prijzen uit de bus. Er namen ruim 50 paarden deel aan deze wedstrijd.. Ze waren van: Donia's te Oosterend, Gaasterland te Oudemir- dum, Tusken de Marren te Woudsend en de Waterpoorters te Sneek. ’s Morgens werden de dressuurproeven afgelegd, ’s middags springen in diverse klassen. Hier de uitslag (punten werden ons helaas niet doorgegeven): Dressuur B I: 1. A. Sybrandi (WP); 2. A. Buwalda (WP); 3. mej. B. v. d. Wegt (D); 4. P. Sweeping (WP). Dressuur B II: 1. W. Frankena (WP); 2. M. van der Maden (WP); 3. D. Ber ger (G); 4. J. Coers (WP). Dressuur L: 1. M. Hiemstra (D); 2. K. Koopmans (G); 3. M. Bos (WP); 4. J. Breeuwsma (D). Dressuur M: 1. mej. F. Schotanus (G); 2. Joh. Teernstra (WP;. Dressuur Z: 1. A. Sijbrandy (WP).. Dressuur Pony’s: 1. T. Sierdsma (G); 2. R. de Boer (G) Springen Caprilly: 1. A. Sybrandy (WP); 2. G. de Boer (WP); 3. A. Dykstra T de M). B. Springen: 1. W. Frankena (WP); 2. Tj. Ydema (WP); 3. M. Bos (WP). L-sprihgen: 1. Joh. Teernstra (WP); 2. mej. F. Schotanus (GM); 3. F. van der Meulen (WP). Springen M.: 1. A. Sybrandy (WP). Dressuur achttallen: 1. Tusken de Mar ren, 2. „De Waterpoorters”. 4-tallen: 1. De Donia’s. De leiding van deze dag berustte by de voorzitter van Sneek-Zuidwesthoek, de heer M. Schuren te Tjerkgaast. g ln- buiten Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en De derde beiaardbespeling wordt don derdag 5 augustus ’s middags 3 uur ge geven door beiaardier Joh. van Rootse- laar van Nykerk. Het programma luidt als volgt: 1. a. Feestmarsch voor Klokkenspel, Jos Reekers; b. Tempo di Gavotta, W. de Fesch. 2. a. Flaggeliet, T. E. Halbertsma; b. Breidzje, Fr. Folkswize; c. Us Pake syn klok, Ingelske wize. 3. Sonate I, Ign. Pleyel. 4. a. Kalme rust, E. Hullebroek; b. Ti- neken van Heule, idem; c. De Gilde Viert, idem. 5. Sonate VI, Nicolai. 6. a.. De Wind, C. J. C. Geerlings; b. Des Zomers, Cath. v. Rennes. 7. Koraal Fantasie. De prijsuitreiking werd in de tuin van het gemeentehuis van Sneek gehouden. In zijn welkomstwoord wees burgemeester Rasterhoff op de slechte weersomstandig heden, waarmee de skütsjesilers te kam pen hebben gehad. Ook voor de organise rende comité’s was het een bijzonder moeilijke tijd geweest. Men moest vaak op het laatste moment nog beslissen over het wel of niet doorgaan van de wed strijd. Toch vond hij het jammer, dat dit traditionele skütsjesilen weer ten einde was. Ook dit jaar begon de „feestweek Heeg” met de bekende Friese sport fier ljeppen. Dit werd gehouden achter de Geref. kerk over de Kerksloot. Er was een talrijk publiek aanwezig toen de heer J. v. Veen allen wrlkom heette, in het bijzonder burgemeester Van Hout. De heer Van Veen stelde de burgemeester graag in de gelegenheid om de al tradi tie geworden feestweek Heeg te openen. Eindstand: De eindstand van het kampioenschap skütsjesilen 1965 werd daardoor: 1. en kampioen Van Terwisga (Heerenveen) 27,6 punten; 2. Lodewijk Meeter (Lang weer) 29,9 punten; 3. Zwaga (Grouw) 31,8 punten; 4. Ritsma (Lemmer) 38,8 punten; 5. Van Akker (Sneek) 45 punten; 6. Visser (Südwesthoek) 47,9 punten; 7. Van der Meulen (Woudsend) 65 punten; De finale was ook nog spannend. Maar ook nu weer won de heer R. B. Span van Stiens de wisselbeker, aangeboden door de winkeliersver. Heeg met een formidabele sprong van 12,56 m. Burgemeester Van Hout wenste niet al leen in zijn openingsrede de gemeente naren, maar ook de vakantiegangers, die in Heeg warén, hartelijk welkom. Dat deze „feestweek Heeg” ook weer aan zijn doel mag beantwoorden, daar Heeg als verzorgingscentrum, maar ook als vooruitstrevend watersportcentrum, een grote taak heeft. De zakenmensen tonen reeds, dat zij zich aanpassen. Getuige reeds het informatiekantoor van V.V.V. Het is ook een stimulan voor de plaat- selyke overheid om iets te doen tot wel zijn van het dorp Heeg en omgeving, aldus burgemeester Van Hout in zyn openingswoord. Het fierljeppen begon met de groep in de leeftijd van 12-13 jaar. Hier waren ook vele dorpsgenoten by, maar men kon zien, dat zij de techniek nog lang niet be heersten. In de groep 19-30 jaar sprong ook mee de heer Jansen uit Amsterdam,. Maar de heer Jansen belandde evenals vele voorgangers, niet aan de overkant, maar ging kopje onder. Wat de commen tator de opmerking ontlokte, dat hij nu in Heeg Amsterdam bij nacht zag. Doch de tweede sprong van de heer Jansen, die dit toch nooit eerder gedaan had, lukte beter: 10,69 m. Hulde!! Ook hulde voor de heer Abma van Idsken- huizen in de groep 31-40 jaar. Hij leverde ir deze groep de beste prestatie. Abma heeft een byzonder goede techniek van springt n Hy kreeg in deze groep de eerste prijs met 12,06 m. Jammer dat de heer Abma wegens werkzaamheden niet in de finale uitkwam. Voor de groep 40 jaar en ouder waren slechts 4 deelnemers. Maar zij oogstten een dankbaar applaus voor hun unieke prestaties. Vooral de heer Jorritsma van Abbega, in de leeftijd van 67 jaar, maak te nog een sprong van 8,33 m. De 54- jarige S. Woudstra van Oenkerk sloeg ook een goéd figuur met een sprong van 8,70 m. De 55-jarige heer Osinga van Drachten was zo fortuinlijk niet, 7,89 m. De 45-jarige heer Faber van Vrouwbuurt werd in deze groep winnaar met een 1 sprong van 9,42 m. By een noordwestelyke wind is het moeilijk op het Sneeker Meer een baan uit te zetten met een flink in de winds rak en met een krimpende wind als zaterdag bleef het een probleem. De beslissing viel eigenlijk al by de start. Op werkelijk magnifieke wijze stuurde Siep van Terwisga zijn „Gerben van Manen” precies op tijd over de start lijn. Hij liet zelfs even voor tijd de fok nog strijken om vaart te verminderen. Lodewijk Meeter was in feite wat te vroeg, waardoor hy vlak voor de start een andere positie moest kiezen, en Grouw raakte helemaal in de verdrukking. Ook de Sneeker Pan startte niet gunstig. Hee renveen, met Lemmer in zijn kielzog en vlak daarachter Lodewijk Meeter, rondde het eerst de boei in de Gossepalen en dat betekende meteen al de beslissing. Grouw dat met de Sneeker Pan praktisch als laatste om de eerste boei ging, rondde als negende die in de Herenzijl, waardoor zijn kansen op de titel toen al verkeken waren. Zwaga gaf zich echter, -naar later zou blijken, direkt nog niet gewonnen. De Sneeker Pan kon op het voor de wind- se rak goed meekomen, want Van Akker ging achter Heerenveen, Lemmer, Lang weer en Woudsend reeds als vijfde om ’t merkteken in de Herenzijl. Lemmer en Langweer bleven Heerenveen als een schaduw volgen en zo bleef het in de eerste ronden. De Sneeker Pan liep op Klaas van der Meulen in en slaagde er in hem voor de wind voorbij en op de vierde plaats te komen. Grouw kwam ook uit het achterste veld opzetten. Wel had hij eerst een hele kluif aan Aldert Hoekstra, maar toen die de vlag had ge streken, rekende hij af met Klaas van der Meulen en belandde op de vijfde plaats. Toen ging het op de Pan af en op het voor de windse rak wist hij ook de Snekers nog voor te komen. ACHTERSTAND TE GROOT Dit jaar is men in de dorpen Oppen huizen-Uitwellingerga gestart met een serie van acht interkerkelijke samenkom sten. Deze diensten, die speciaal voor de zeiltoeristen zijn georganiseerd, zijn voor alle gezindten. Men heeft dit jaar nog geen katholieke medewerking gehad, maar men hoopt volgend jaar ook deze groepering erbij in te schakelen. De diensten bestaan uit veel zang en een schriftlezing met een meditatie. De schriftlezing en de meditatie worden hoofdzakelijk door leken verzorgd. Men beschouwt dit als een proefjaar, maar het is gebleken, dat het nu al veel suc ces heeft. In Oppenhuizen en Uitwelltaigerga zyn vier zeilkampen van verschillende groe peringen, waarvoor men hoofdzakelijk deze samenkomsten heeft georganiseerd. Maar de tyd van voorbereiding was te kort, zodat men er niet de nodige publi citeit aan heeft kunnen geven, zoals b.v. met het Sneker Kerkschip het geval was. Maar ondanks alles had men vorige week en ook gisteravond een „groatfolle tsjerke”. Zoals reeds gezegd werd er veel ge zongen. Negro-spirituals, moderne chris telijke liederen (zoals Dank U, van de Shepherds) en psalmen en gezangen. Het door deze dorpen genomen initiatief heeft by de zeilers en zowel by de oudere als jongere bewoners van de dorpen suc ces gehad. Het is beslist de moeite waard eens een kijkje te nemen in de met kaar sen verlichte kerk. Tot en met 28 augustus iedere zondag avond acht uur kunt u nog een inter- kelyke samenkomst in de dorpen Oppen- De vyf leden van de Sneker Wandel Unie, die meegedaan hebben aan de 49ste internationale vierdaagse afstandsmarsen, hebben deze marsen zonder noemenswaar- dige moeilijkheden weer met succes vol bracht, hoewel ze dit jaar weer zwaar waren door de slechte weersomstandig heden. Ze werden in Nijmegen de laatste dag door bekenden en vrienden enthousiast binnengehaald en gehuldigd met vele bos sen bloemen. De deelnemers waren (alfabetisch) W. G. Adema (vierde maal); J. Bos (eer ste maal)J. M. Hoekstra (derde maal) S. Njjdarn (zesde maal); Tj. de Vries (tweede maal). De heren W. G. Adema, J. M. Hoek stra en S. Nijdam liepen deze marsen mee in het dienstverband van de vrijwil lige nationale reserve Friesland der Kon. Landmacht. Al met al hebben deze leden van de SWU weer een gezellige week gehad. De burgemeester noemde deze dag een bijzondere dag, omdat het „sulveren skütsje” nu definitief in handen van Siep vein Terwisga was gekomen. Deze prijs is beschikbaar gesteld voor die schipper, die drie achtereenvolgende jaren als eerste in het algemeen klassement eindigt. De burgervader noemde dit een hele pres tatie, maar hij verwachtte, dat Van Ter- w'isga als lijfspreuk had „Sizzen is neat, dwaen is in ding!” Hij tekende de schipper van het Hee- renveenster skütsje als een man, die op zyn tellen past en er óp tyd „tusken üt- naeit”. Naast nog enkele prijzen ontving Siep de prijs voor de beste start, de prijs voor de beste schipper (een wisselbeker) en de felbegeerde blauwe kampioenswimpel. Tenslotte werd de kampioen in een grote krans gezet. Dit alles werd op de film In maart van dit jaar is by plotseling vriesweer op zekere nacht, tijdens af wezigheid van de bewoners, een woonark in de Zwette vol water gelopen en ge zonken. De brandweer moest er aan te pas komen om het vaartuig te lichten. Voor de nog slechts kort gehuwde be woners betekende dit een behoorlijk be drag aan schade aan meubelen, bedde- goed en kleding. Op verzoek is toen even wel het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden te ’s Gravenhage bijgesprongen. Onlangs mochten de bewoners een be langrijke vergoeding ontvangen, terwijl ook de gemeente Sneek heeft medege werkt om de schade te beperken.. Waar dit weer een bewijs is hoe in stilte bo vengenoemd Fonds nog steeds vele noden lenigt, willen wij onze lézers opwekken, om, voorzover zy dat niet reeds gedaan hebben, contribuant van het Fonds te worden. Het adres is Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Kazernestraat 66, ’s Gravenhage. Het gironummer is 272727. Rekeninghouders kunnen zich melden voor automatische overschrijving van minimaal 3,per jaar. Ze ont vangen dan bovendien een fraai uitge- voerde kalender en een jaarlijkse prijs vraag. zing-potpourri’s te spelen. Na dit duo kwam er een kwartet. Het waren nie mand minder dan de „Fouryo’s”. Hun optreden kreeg ook veel bijval van het publiek. Hetzelfde kan van de ras-komiek Bueno de Mesquito gezegd worden. Met z’n ongeëvenaarde T.V.-parodie veroor zaakte hy enorme lachsalvo’s. De „Crocksons” uit Vlaardingen gaven een staaltje acrobatiek weg, dat klonk als een klok. Vooral met het na de pauze gebrachte nummer hadden zij veel suc ces. Als laatste voor de pauze trad Ria Valk op. Met enkele zeer bekende lied jes (o.a. Colinda) wist zy het publiek byzonder te boeien. Na de pauze traden alle artiesten nog eenmaal op. De muzikale begeleiding was in de vertrouwde handen (vingers) van pianist George Amelung, terwijl het programma vlot aan elkaar werd ge praat door de bekende conférencier René van Vooren. Het organiserende comité, dat van vo rig jaar september bezig is geweest deze avonden te doen slagen, heeft met deze avond byzonder veel succes gehad. Ook voor de vele toeristen uit de grote stad, die, zoals een der organisatoren het uit drukte, geen „berenmuizek” willen horen, was het in alle opzichten een geslaagde avond. Advertentieprijs: 15 cent per mm By kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per hall jaar. Franko p. post 4,50 per hall jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad schouwers weer veel voldoening heeft ge schonken en dankte het Sneker comité, dat voor een vlot verloop van de wed strijd had gezorgd. Laatste spreker was de heer D. van der Werf, die ais voorzitter van de Com missie Sneek een woord van dank bracht aan het gemeentebestuur en aan de za kenmensen van Sneek, die voor financiële bijstand hadden gezorgd. Ook noemde de spreker de slechte verbindingen met het starteiland, maar dit was een gevolg van het feit, dat er slechts één boot beschik baar was. Hij bood hiervoor excuses aan. Hij hoopte bovendien, dat het starteiland volgend jaar in betere conditie zou ver keren en zei, dat met de gemaakte fouten in de toekomst rekening zal worden ge houden. Per slot van rekening is men nooit te oud om te leren. Aan het eind van deze korte prijsuitreiking’ werd uit volle borst het „Lang zullen ze leven” gezongen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Het programma vermeldde o.a. werken van Beintema, Von Beethoven, Schulz, Gounod, Galles, e.a. Ook werden enige samenzangnummers voor gemeente, koor en orgel ten gehore gebracht. De heer Valkena van Oudega (W.) verzorgde de trompetbegeleiding. Het geheel werd af gewisseld door de bekende organist H. Pylman van Hattem met orgelsoli. Het aanwezige publiek kon genieten van goede zang en prachtig orgelspel. Al met al een mooie avond welke beslist navolging ver dient. Hopelijk dat dan ook de belangstelling voor deze avonden groter zal zijn. In deze tyd hebben de nog bestaande dorps- koren dit echt nodig. Deze avond, die gratis was, werd ge leid door ds mr Schoenmaker, huizen-Uitwellingerga bywonen. vastgelegd door de filmploeg van Bert Haanstra, die de wedstrijden van nabij heeft meegemaakt. Na Siep van Terwisga kwamen de an dere schippers aan de beurt, die zaterdag als tweede,-derde enz., waren geëindigd. De prjjs voor het Lemster skütsje werd in ontvangst genomen door de bi’oer van Rintsje Ritsma. Vervolgens kwam Bode wijk Meeter, Ulbe Zwaga en Jan van Akker aan de beurt. De schipper van de „Pan” kwam zeer laat op de prijsuit reiking; men dacht dat hij nog rondjes aan het draaien was op „de Mar”. Nadat alle schippers, eventueel met vrouwen, het hunne hadden gekregen- en ook de toeschouwers van een „natje” waren voorzien, sprak burgemeester Rasterhoff nog een slotwoord. De schippers hadden by dit slechte weer byzonder hard moe ten werken, maar hjj was zeer blij, dat ze dit sportieve werk in stand hadden ge houden. Ook merkte hij op, dat er steeds meer publiek komt, waaruit blijkt ,dat het skütsjesilen steeds populairder wordt. Hy hoopte dan ook, dat het de toe- 8. en 9. Sietse Brouwer (Leeuwarden) en Siete Meeter (part.) 66 punten; 10. Teake Brouwer (Philips) 71 punten; 11. Hoek stra (Drachten) 75 punten; 12. Mink (Eer newoude) 97 punten. Zo kwam het einde van deze veertien dagen durende en -wat wild verlopen skütsjesilery. Het Stedeljjk Muziekkorps fleurde het geheel op met vrolijke mu ziek, wat het publiek wel nodig had op het bijna blank staande Kolmeersland. De Sneker commissie welke vrijdag jl. het. skütsjesilen vanwege het weer uit stelde en naar zaterdag verschoof, heeft wat ’t weer betreft een fijne neus gehad. Het was prachtig zeilweer en wat de laatste dagen niet mogelijk was geweest: de reven konden er uit. Dit kwam de wedstrijd ten goede, want een skütsje met volle zeilen is pas je ware. Het was alleen jammer dat de strijd die tussen Heeren veen, Grouw en Langweer verwacht werd, uitbleef. Het talrijke publiek zag weinig strijd. In de route, welke de skütsjes vijfmaal moesten varen, zat praktisch geen enkel kruisrak, zodat het de gehele wedstrijd carrouselvaren was. Vanaf de boei bij de ingang van de Herenzijl was maar één slagje nodig om de boei by het groot scheepsvaarwater aan te lopen. Daardoor bleven verrassingen uit en ontbrak de spanning.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1