Ideaal zeilweer maakte inzet de Sneek-week tot een van nieuwe glorieus feest Hollandse regenboogzeilers sterker dan de friezen Sneker Pan Schipper ft nt.-'.i IJLST WYMBRITSERADEEL van en Sneek-week officieel door burgemeester Rasterhoff geopend C. J. W. Waning Straks derde jachthaven met 400 ligplaatsen - Kosten: 1 miljoen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Ouders houden kinderen van school Maandag 16 aug. 1965 120ste jaargang no. 65 REGENBOGEN a Burgemeester Rasterhoff overhandigt de oorkonde aan de heer C. J. W. van Waning, de nieuwe Schipper in de orde van de Sneeker Pan. De inzet van de dertigste Sneek-Week was buitengewoon fraai. De eerste dag stond er een stijve oostelijke bries met vlagen tot 8 m., die wellicht voor de kleinere boten net iets te krachtig doch voor de grote schepen ideaal was en de tweede dag bracht nog mooier weer, al speelde toen ’n verandering van windrichting de organisatoren en zei lers tegen het laatst parten. De wind die ’s morgens evenals zaterdag oostelijk was draaide naar zuidwest, zodat de klassen welke toen nog moesten starten een andere dan de voorgeschreven baan moesten va ren. Bovendien flauwde de wind sterk af, zodat de wedstrijd ondanks het vlotte begin vrij laat was afgelopen. De eerste dag bood een cocktail van alles, wat voor de toeschouwers op de wal een zeilwedstrijd zo aantrekkelijk en sensationeel maakt. Mooie starts, valse starts, vergissingen van de zeilers bij het finish- schip en in de ochtenduren averij en omslaan van boten. Voor ver scheidene zeilers had de windrichting minder prettige gevolgen. Die stond nl. pal op de starttoren, zodat het enige malen voorkwam dat zij bij een te vroege start het terugroepingssein niet hoorden en door voeren. Dat was o.a. het geval bij de 16 m2 B. De kop hoorde de bel blijkbaar niet en zeilde door, terwijl de staart terug ging om na vijf minuten opnieuw te starten. De Sneek-Week, het grote zeilfestijn is zaterdag begonnen. Een eve nement, dat steeds meer belangstelling trekt en ook dit jaar weer een record aantal deelnemers telt. Even heeft het er op geleken, dat het voortbestaan van de Sneek-Week gevaar zou lopen, ondermeer door de volgend jaar in te voeren vakantie-spreiding. Ten aanzien hiervan kon burgemeester Rasterhoff bij de vrijdagavond in het stadhuis ge houden officiële opening gelukkig een optimistisch geluid laten ho ren, zodat deze dreiging wel grotendeels bezworen is. Wel toont het starteiland een toenemende verslechtering, maar ook hiervoor zijn plannen tot verbetering in de maak. Geen officiële opening zonder muziek (wat zou een Sneek-Week overigens zonder de muzikale me dewerking van de plaatselijke corpsen zijn); geen officiële opening ook zonder de traditioneel geworden benoeming van Schipper in de Orde van de Sneker Pan. Dit jaar was het de heer C. J. W. van Wa ning te Rceuwijk, voorzitter van de Stichting Ronde- en Platbodem- jachten, die als (twaalfde) schipper aan de rij van uitverkorenen werd toegevoegd. en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD fcfcTJtLfe Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave *an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT (Zie verder volgende pagina.) Jongeman uit Meppel in Sneek verongelukt - lül SNEEKER NIEUWSBLAD e DEKDE JACHTHAVEN l Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 30 05 b.g.g. 40 91. Dan moet als de weerlicht de spinaker er bij. Vooral zondag toen de laatste klas sen voor de wind startten, leverde dit een prachtig schouwspel op, met name in de Vrijheidsklasse A en de Regenbogen. Op de foto ziet men de bemanning van de Regenbogen in aktie. Nadat burgemeester Rasterhoff in zijn openingswoord alle aanwezigen had be groet, waarbij hjj speciaal de Schippers van de Sneker Pan, de gemeentebesturen van Wymbritseradeel en IJlst, besturen van de zeilverenigingen, vertegenwoordi gers van de K.N.V.W.V. en N.N.W.B. en andere organisaties noemde, wees hij op de bijzondere betekenis, die deze der tigste Sneek-Week kenmerkte, in verband met de 150e Hardzeildag. Voor deze dag zullen, door de te verwachten drukte, bij zondere voorzieningen moeten worden ge troffen, zowel te water als te land, waar voor ik nu al vast uw clementie inroep. De deelname aan de Sneek-Week is weer groter dan voorgaande jaren en gers, vergaarden 46 punten terwijl Over ijssel met slechts 21 punten laatste werd. De wedstrijd werd gewonnen door T. Visser uit Leeuwarden met Jaap en Joop Helder uit Paterswolde resp. op de twee de en derde plaats. Op de vierde plaats eindigde onze stadgenoot Th. de Haan vóór de eerste zeiler van Overijssel, E. v. d. Weerd uit Almelo. Behalve de twee de en derde plaats bezetten de Gronin gers verder de achtste, negende en twaalf de plaats en Overijssel de elfde, veertien de en dertiende plaats. Overijssel zeilde met één man minder dan de andere pro vincies. (Zie voor uitslagen elders in dit nummer.) KOLSMEERSLAND BLIJFT STARTEILAND HARDZEILDAG BLIJFT HARDZEILDAG Het ongeval gebeurde op de overweg bij de Parkstraat, waar de jongeman op zijn brommer een uit de richting Bols- ward komende en langzaam rijdende truck met oplegger wilde passeren. Op onverklaarbare wijze is hij daarbij komen te vallen, waarna hij door de dubbele achterwielen werd overreden. Hij was op slag dood. De chauffeur, de 48-jarige E.D. uit Burgwerd had niets van het ongeval be merkt en was eerst doorgereden. Het slachtoffer was werkzaam bij Machine fabriek Hubert, waar hjj na zijn studie aan de h.t.s. nog een jaar praktijk moest doen,. Over de gevolgen van de vakantiesprei- ding toonde de heer Rasterhoff zich niet erg ongerust. .Voor Sneek betekent dit geen probleem. De vakantieregeling zal aangepast moeten worden aan de data, waarop de Sneek-Week gehouden wordt. Wij kunnen Hardzeildag niet prijsgeven en verandering, waardoor deze dag. zijn ka rakter zou verliezen, is niet mogelijk. Hardzeildag blijft Hardzeildag, alle ver anderingen ten spijt, aldus de burgemees ter onder grote bijval der aanwezigen. Met de wens, dat deze dertigste Sneek week een gebeurtenis van de eerste orde op sportief gebied mag worden, werd de zeilweek officieel geopend. natie vruchten zal afwerpen en de basis van de Sneek-Week nog meer verbreed zal worden. 16 m2 KLASSE De groepswedstrijd in de 16 m2 klasse werd gisteren door de Friezen gewonnen. Met een eerste, vierde, zesde, zevende en tiende plaats behaalden zij 52,1 punten. De winnaars van vorig jaar, de Gronin- In de jeugdklasse (Pluis) boekte H. L. Burghart uit- Zaandam de beste resul taten. Zaterdag was hjj derde en giste ren eiste hü de eerste plaats voor zich op. E. W. Brummel uit Hengelo presteerde hetzelfde, alleen in omgekeerde volgorde, bij de Larken. Zaterdag was hü eerste en zondag derde. Onze stadgenoot Poiesz bracht het gisteren in deze klasse tot een verdienstelijke tweede plaats. De Flitsklasse B was zaterdag een Sne ker aangelegenheid. Vijf stadgenoten eis ten nl. de prijzen voor zich op, met H. van Delden als koploper. Zondag ging het niet zo goed, al ging Piet Ubbink met de tweede en Herman van Delden met de vijfde prijs strijken. R. A. Wester uit Grouw was zondag winnaar. In de OK-jollenklasse B toonde J. W. Martens uit Leeuwarden zijn superiori teit. Beide dagen finishte hij met grote voorsprong. Bij de Solo’s was R. Bakker uit SchoorI zaterdag de snelste en zondag A. F. van Vemde van Warmond. In de Sternklasse B behaalden J. P. A. Nieuwenhuize uit Zaandam en J. Moojen uit Enhhuizen de beste resultaten. De Zaandammer was zaterdag drie en zon dag eerste. De Enkhuizenaar eindigde gisteren op de vijfde plaats, terwijl hij zaterdag al zijn konkurrenten achter zich liet. C. G. Nunninkhoven uit Zutphen toonde zich su perieur in de Vrijheidsklasse B II (za terdag was hij tweede en gisteren eerste). G. Steegstra uit Sneek deed ook goed werk, door zaterdag als eerste te finishen en zondag als vijfde. In de 16 m2 Streepklasse B II werd A. Hoekstra uit Jutrjjp zaterdag winnaar. In de Vaurienklasse zegevierde zater dag J. P. Wilton uit Voorburg, maar zon dag moest hij zich met de tweede plaats tevreden stellen. B. B. Bakker uit Den Helder kwam tot dezelfde resultaten: za terdag 2 en zondag 1. Bij de Sterns A boekte A. J. L. Ho ning uit Foxhol het meeste succes. Zater dag was hjj tweede achter Ch. L. M. Gude uit Amsterdam en zondag liet hü het gehele veld achter zich. In de Flitsklasse A was de eerste prüs zaterdag yoor A. Wortelboer uit Haren (Gr.) met H. Amsterdam uit Sneek op de tweede, R. A. Kamphuis uit Gro ningen op de derde en J. Ruiter, Sneek, op de vierde plaats. J. v. d. Pal uit Grouw, die zaterdag niet meezeilde, was zondag veruit de snelste. Met niet minder dan tien minuten voor sprong finishte hü voor de gebr. Resink uit Almelo en D. Dü'kstra uit Schelling- woude. Voor de 12-jarige v. d. Pal schü'nt een succesvolle zeilersloopbaan wegge legd; in de Zuidlaarder-Meerweek won hij niet minder dan negen eerste prüzen. stelt grote eisen aan de organisatoren. De vraag of dit een welvaartsverschünsel is of een vluchten uit de wereld van stenen en de massa, wil ik, aldus de burgemees ter, maar onbeantwoord laten, al geloof ik wel, dat hier een samenspel van fac toren is. Het is in ieder geval een ver heugend verschünsel. Ondanks het feit, dat de nieuwe jachthaven zü'n voltooiing nadert' en volgend jaar Maar zal zün, bljjft de vraag naar ligplaatsen bestaan. De vraag is gesteld of het nog zin heeft, het starteiland te beschoeien. In één van de dagbladen heeft een artikel gestaan, waarin gesuggereerd wordt het eiland te liquideren en een andere plaats voor start en finish te zoeken. Wij kunnen ons niet voorstellen, aldus spreker, dat dit on- practisch idéé weerklank zal vinden. Dit betekent immers een doodsteek voor de wedstrijdsport en een gevaar en bedrei ging voor de beroepsvaart. Het gemeen tebestuur, in de overtuiging, dat Sneek en liet Kolsmeersland onlosmakelijk aan elkaar verbonden zyn, heeft daarom elke aarzeling overwonnen en besloten de be schoeiing aan te brengen. Wij durven dan ook vóórspellen, zo vervolgde de burge meester onder daverend applaus van de aanwezigen, dat het Kolmeersland starts eiland zal blijven. Voor sommige specu latieve verwachtingen zal dit een som ber, maar voor de Sneekweek een ge zond geluid betekenen. Wü hebben zeven jaar geleden al ge wezen op de toenemende betekenis van dit zei'lfesfjjn, op de daarmee gepaard gaande problemen en op de noodzakeljjke coordinatia. Wü hopen, dat deze coördi- Financiëel ontbreekt echter nog één schakel. Aan de raad zal worden voor gesteld een belangrük bedrag uit te trek ken, terwül één der zeilverenigingen fi nanciële belangstelling heeft getoond. Wü hopen, aldus de burgemeester, dat de andere vereniging dit ook nog zal doen. Helaas zal niet het gehele eiland be- schoeid kunnen worden. Een deel ervan kon nog niet aangekocht worden, omdat met de eigenaar geen overeenstemming kon worden bereikt, hetgeen betekent, dat het eiland op de duur in tweeën wordt gesplitst. Misschien zal dan een loopbrug aangelegd moeten worden, waarvoor u misschien alvast een naam kunt beden ken. Daarom zal er een derde jachthaven komen (met 400 ligpplaatsen), waarvan het in 1962 aangekondigde plan inmiddels bij Den Haag is ingediend. Dit project zal ruim 1 miljoen gaan kosten, maar de gemeente hoopt op een flinke bijdrage. Wij hebben, aldus spr., dit jaar met angst en beven de Sneek-Week tegemoet gezien, omdat wij vreesden, dat het starteiland i.v.tn. het slechte weer in de afgelopen weken, onbegaanbaar zou zijn. Gelukkig hebben de weergoden zich bijtijds be dacht, maar toch is de toestand inmid dels onhoudbaar geworden en zal het terrein door afslag op de duur helemaal verdwijnen. Beschoeiinng is dringend noodzakelijk geworden en het gemeentebe stuur heeft dan ook een plan gereed gemaakt om de noodzakelijke herstellin gen te verrichten, waarvoor de subsidie reeds in het vooruitzicht is gesteld. In de OK-jölIenklasse A gaven C. J. Vroege uit Spaamdam (zaterdag eerste en zondag tweede) en A. J. Kik uit Wol- phaartsdijk (ook 2 en 1) de toon aan. F. Roozeboom uit Zwartsluis, die vorig jaar alle prüzen voor zich opeiste, moest nu beide dagen met de derde plaats ge noegen nemen. Onze stadgenoot Eric van Delden bracht het zaterdag tot een vierde prüs. H. Ozinga uit Reeuwük was de beste zeiler in de Flying Juniorklasse A. Beide dagen ging hü als eerste over de eind streep. In de Schakelklasse A veroverde Q. F. Tetteroo uit Leiden zaterdag direkt de gunstigste positie, die hü tot het ein de wist te behouden. Gisteren was hü er ook weer bü, al moest hü zich toen te vreden stellen met de tweede plaats. De Gevekes traden in de 30 m2 klasse weer op de voorgrond. Zaterdag was Tj. Geveke uit Leeuwarden tweede achter zün stadgenoot J. P. Adema en H. Geveke uit Kampen vierde en zondag eindigde de laatste op de eerste en Tjeerd op de tweede plaats. In de Vrüheidsklasse BI finishte H. B. Steensma zaterdag als eerste voor het Marine-opleidingskamp uit Hilversum, maar zondag was Th. Winkel uit Bev'er- wük le vóór H. Y. Klein uit dezelfde stad. Onze stadgenoot Sj. Jaasma was giste ren derde. J. G. M. Hoeben uit Leeuwarden is vrü- wel zeker van de SZC-wisselprüs in deze klasse. Beide dagen ging hü als eerste over de finishlijn. In de Valkenklasse B was C. T. Kok uit Vinkeveeti zaterdag eerste voor onze stad genoot J. E. Coers, terwü'l gisteren J. H. C. J. v. d. Varst uit Roermond winnaar werd voor F. J. Tromp uit Sneek. De Alkmaarder L. A. L. van Dü’ken een trouwe bezoeker van de Sneekweek ging zaterdag met de eerste prüs strüken in de Pampusklasse, maar gis teren kwam hü niet verder dan een vüfde plaats. H. de Jong was zaterdag tweede voor zün stadgenoten P. de Jong, K. Jissink en H. Donker, maar gisteren was P. de Jong tweede en H. de Jong derde. R. van Asten uit Helmond doet het tot nu toe maar povertjes. Hü bracht het slechts tot een vierde plaats op zondag. In de 16 m2 klasse voer favoriet Jaap Helder uit Paterswolde de eerste dag een verkeerde route. De crack rehabili teerde zich zondag echter keurig door als eerste de finish te passeren voor T. Visser uit Leeuwarden. In de ValkenMasse A ging de zege za terdag naar de gebr. Venema uit Mur- merwoude voor Ulbe de Vries uit Grouw. Gisteren toonde B. Staartjes uit Bussum, die zaterdag te vroeg startte en buiten de prüzen viel, zich de snelste. U. de Vries die toen te rap bü de start was, moest terug. Hü wist zich niettemin op de vierde plaats te werken. F. Veen uit Leeuwarden was zaterdag Niet vanwege het mooie weer of de kermis in Sneek hebben de kinderen uit Offingawier deze week vrij. Zc hebben eigenlijk héléniaal niet vrij. De kinderen uit de laagste klassen va» de lagere schóól in Gauw, dié iedere dag op de fiets van Offinga wier naar Gauw moeten, worden door hun ouders thuisgehouden. Alleen de ze week. Want deze week is het voor de inwoners van Offingawier, en voor al voor kleine kinderen, levensgevaar lijk op de smalle weg, waar alle ver keer van en naar het Snekermeer langs moet. Daarom hebben de ou ders tot deze maatregel besloten. Al leen de kleine kinderen worden tot vrijdag thuis gehouden. sneller dan zijn konkurrenten in de Top klasse, maar zondag kwam hij er niet aan te pas. Winnaar was toen onze stadgenoot Theo Aukema. Hans Ubbink was zaterdag vüfde en gisteren vierde. In de Spankerklasse A was J. Hammin- ga uit Arnhem beide dagen winnaar en in de Finnjollen A N. P. Venekamp uit Leeuwarden. Onze stadgenoot J. H. A. Tromp bereikte zaterdag een uitsteken de tweede plaats. Onze stadgenoot Rienk Alberda boekte zaterdag met zijn nieuwe Vrijheid „Blikstiender” een fraai succes door op de eerste plaats beslag te leggen voor J. J. H. Hellemans uit Maarssen en gebr. De Boer uit Sneek. Gisteren kon hü echter niet verder komen dan een vierde plaats na een spannende strijd met de Schiedammer B. v. d. Laan. Ir. P. Mole naar van Westzaan werd zondag eerste. Crack C. de Haas uit Breukelen kon het nog niet tot een eerste plaats brengen. Zaterdag was hü vierde en zondag twee de. BENOEMING SCHIPPER SNEKER PAN Daarna ging de heer Rasterhoff over tot de benoeming van de 12e Schipper in de Orde van de Sneker Pan. Op vooor- dracht van de besturen van de beide zeilverenigingen werd aan de 64-jarige kolonel b.d. C. J. W. van Waning te Reeuwük, voorzitter van de Stichting Ronde- en Platbodemjadhten de oorkonde en het insigne, verbonden aan deze orde, uitgereikt. In zün toespraak wees de bur- Advertentieprijs: 15 cent per mm Bü kontrakt handeisad verten ties) lager. Abonnementsprüs f 3,50 per half jaar. Franko p. post f 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad In de Regenboogklasse toonden de Hol landers zich ook op vreemd water sterker dan de Friezen. Zaterdag eindigde J. Hofland uit Rotterdam op de eerste plaats voor Alberda, Bouw van Wijk (Woubrugge) en A. v. d. Zee. Gisteren finishte Van Wijk met grote voorsprong op Hofland en H. de Vries uit Sneek. G. A. Bakker was vierde en A. Bakker uit Amsterdam vyfde. D. Bellinga uit Almelo toonde in de Flying Dutchmanklasse beide dagen weer zün kunnen. Hü eindigde zowel zaterdag als gisteren met vry grote voorsprong op Ulrik Jager (Lemmer) op de eerste plaats. Jager was beide dagen tweede, zaterdag voor Smit uit Giethoorn en zon dag voor J. Smit uit Bergen. GROEPSWEDSTRIJD Verschünl MAANDAGS en DONDERDAGS De publieke belangstelling voor de zeilwedstrijden was zondag groter dan zaterdag, toen ze eigenlijk wat tegenviel. Ondanks de warmte speelde het Stedelijk Muziek korps er vrolijk op los. Vrijdagmiddag omstreeks 6 uur is de twintigjarige h.t.s.-er D. Aalfs uit Meppel bij een verkeersongeval in Sneek om het leven gekomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1