150ste hardzeildag Veel zon, weinig wind, veel mensen, veel boten Sneekweek- Fantastisch schouwspel trok veel publiek Schitterend zeilfestij met als hoogtepunt het Admiraalzeilen impressies Jb Sb IJLST WYMBRITS ERADEEL M Si Ar van en Aankomst van de vloot in Sneek a Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120ste jaargang no. 66 Donderdag '9 aug. 1965 Hartkamp verlengde contract met Heercnveen H Twatalige provinsjenammebuorden Orgelconcert Feike Asma in Bolsward De .aankomst in de Kolk. Het Statenjacht vaart naar de ver sierde aanlegsteiger. De schut terij staat stram in de houding en op de Waterpoort brengt men met echte oude kanonnen salu^tsfh^ten, Na de drie vorige Sneek-weken en het slechte weer in juli leek een zeilfeest met zes dagen mooi weer bijna een droombeeld. Dat dromen echter ook nog wel eens werkelijkheid worden, bewees deze dertigste Sneek-Week. Stralender dan in de afgelopen vijf dagen kon het bijna niet. Daarbij spande het weer op de „grote dag”, de 150ste Hardzeil dag. wel de kroon. Mooier weer voor het admiraalzeilen is nauwelijks denkbaar. Voor de zeilwedstrijden had de wind wel iets krachtiger kunnen zijn, doch voor een programma als dat van gisteren is een krachtige wind ook niet wenselijk. De fefestelijkheden begonnen woensdagmorgen in de stad en op het meer. Men waande zich weer in de achttiende eeuw toen dinsdagmiddag, aardig volgens het tijdschema, om goed half vier de vloot in Sneek arriveerde. Voorop zeilde het feestelijk versierde Statenjacht met aan boord Prins Willem V. Wij mogen u nu wel verklappen dat dit niemand minder was dan onze oud-stadgenoot drs. H. Halbertsma. Men had daarvoor ook geen betere figuur kunnen vinden. De prins was vergezeld van zijn echtgenote, prinses Wilhelmina van Pruisen, en zijn hofhouding. Verder bevonden zich aan boord de commissaris van de koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, en de heer C. J. W. van Waning, de grote organisator van de gebeurtenissen op dinsdag en wjnsdag. Het „hoge” gezelschap aan boord van het Statenjacht. Van links naar rechts: een hoveling, Prinses Wilhelmina, Prins Wil lem V, de andere hoveling, een hofdame, de burgemeester en daarachter een der wethouders. - W®" Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wi® ®®ffli lillSI 1 - z 4^ SNEEKER NIEUWSBLAD TEAMWEDSTRIJD REGENBOGEN SKÜTSJES NOG EENS IN AKTIE meedeed. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 80 05 O.g.g. 10 91. Als smakelijke toegift kregen de talrijke toeschouwers de belangstelling op het Kolmeersland was zeer groot nog een wedstrijd tussen de twaalf skütsjes voorgeschoteld. Dat dit een goede ge dachte van de organisatoren is geweest, bleek uit de reakties van het publiek. OPEN WEDSTRIJD REGENBOGEN Henk Hartkamp, de 21-jarige kanthalf van Heerenveen, heeft dinsdagavond als nog een nieuw kontrakt- getekend. Dit houdt in, dat nu alle spelers van Heeren veen op Baudoin na hebben getekend. Doelman Siep de Jong had vorige week ’t kontrakt al verlengd. Het stond toen praktisch al vast dat de Hollanders de balans van het aantal ge wonnen teamwedstrijden in evenwicht zul len brengen. Tot nu toe won Friesland vijfentwintig maal en Holland vierentwin tig keer. Het voorlaatste orgelconcert in de serie die door de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward wordt georgani seerd, zal plaats vinden op dinsdag 24 augustus, ’s avonds acht uur en wordt gegeven door Feike Asma. Het programma vermeldt: Fest Hym- nes ,,Nun danket alle Gott”, C. Piutti; voorts op veler verzoek de Symphonie nr I, A. Guilmant. Besloten wordt met twee werken van Jan Zwart, t.w. Canonisch voorspel Ps. 84 en gez. 173: „Alle roem is uitgesloten”. van heinde dit unieke N; Eveneens druk was het bjj de „toilet ten”. IN DE STAD gingen Hunne Hoogheden, vergezeld van de Magistraat, vanaf het stadhuis weer naar de Bothniakade. Ruiters gingen voorop, de karossen ingesloten door de schutterij, terwijl de beide Sneker mu ziekkorpsen ditmaal in gewone uniformen de stoet sloten. De klokken beierden en het (nog) niet zo talrijke publiek verdrong zich om niets te missen van het kleurrijke schouwspel. Toen het gezelschap aan boord van het Statenjacht was, ontmeerde dit en vertrok, gevolgd door de Sneker Pan, waarbij het „Ayrtje van Wilhelmus” nog eens klonk. Bjj de Oppenhuizerbrug was het zwart van de mensen en de walbatterij bij Kwant trok extra belangstelling. Vooral toen er bij het passeren van het Statenjacht eenentwintig saluutschoten werden afge vuurd. Het Statenjacht wachtte tijdens dit saluut en beantwoordde het met drie schoten. Tenslotte waren alle schepen in de Houkesloot en kon men afvaren naar het Snekermeer. In dubbele kiellinie werd door de Houkesloot naar het Kolmeers land gevaren om daar het admiraalzeilen te houden. Het weer kon niet beter (be houdens aanvankelijk te weinig wind), de vlaggen waren overal uitgestoken en ieder een was in feeststemming. Omstreeks half twaalf arriveerde dé vloot aan het starteiland. Duizenden men sen, voor het merendeel luchtig gekleed, hadden op dit ogenblik zitten wachten. Er brak dan ook een spontaan applaus los toen het Statenjacht met aan boord Prins Willem V en zijn echtgenote Prinses Wil helmina, vergezeld van de Magistraat, langs voer. Het Statenjacht nam zijn po sitie in en alle schepen, die aan het ad miraalzeilen deelnamen, voeren vervol gens in kiellinie langs het Statenjacht, dat nu dus admiraalschip was. De saluut schoten knalden, de bemanningen joelden en een en ander vormde een kostelijke ver toning. Enigszins uit de toon vielen de Terhornster boertjes in hun „molke- pream”, maar daarom werd hun aan wezigheid niet minder gewaardeerd. Bjj het passeren van het admiraalschip kwa men de petjes af. Boten die niet aan het admiraalzeilen deelnamen werden door de waterpolitie naar de wal gestuurd. Een reklameboot „van een bierfabriek” probeerde tot twee keer toe er tussen te komen, maar het mocht niet lukken. De politie was onver biddelijk. Nadat alle schepen waren ge passeerd was er een korte pauze voor het skütsjesilen zou beginnen. Tijdens het admiraalzeilen zorgden de Sneker muziekkorpsen voor fleurige mu ziek. Het publiek genoot bijzonder van dit ongetwijfeld unieke schouwspel. Zel den zag men zoveel boten tegelijk op het Snekermeer. Later kwam er meer wind, zodat er nu ook echt gezeild kon wor den. Een half uur na de skütsjes waren de Regenbogen gestart voor een open wed strijd. Hierin kwamen de Friezen beter voor de dag dan ’s morgens in de team wedstrijd, hoewel zij ook nu diep het hoofd moesten buigen voor de ook nu weer excellerende Bouw van Wijk, die er een straat uit lag. Verrassend waren de prestaties van J. Doevendans (fraaie start) en A. v. d. Zee,’die resp. als derde en vierde finishten. J. de Wilde was echter de beste Fries. Hij nestelde zich al spoedig óp de tweede plaats, welke hjj met succes verdedigde. G. A. Bakker (vijfde) was de enige Hollander die naast Van Wijk in de prijzen viel. f' De ANWB is fan doel om ynkoarten provinsjebuorden del to setten oan de grins fan de provinsjes. De Ried fan de Fryske Biweging hat op 29 july in brief stjürd nei de ANWB, hweryn de ried freget oft de provinsjebuorden, dy ’t by de tagongswegen nei Fryslan komme, het twatalig wurde kinne. In protte toeristen sille it faeks wol nijsgjirrich fine to witten, hwer ’t hja de twatalige provinsje ynkomme. Hja sille dan meiiens better bigripe, hwerom der fierderop twatalige plaknammebuorden steane. De ANWB sil dizze fraech foarlizze oan it kolleesje fan Gedeputeerde Steaten fan Fryslan. Men stelde deze wedstrijd zeer op prijs. Over- het algemeen vonden wjj dit „na komertje” ook geslaagder dan de laatste van de reeks wedstrijden, welke enige we ken geleden op 't Snekermeer is gehouden, al was Ulbe Zwaga deze middag onge naakbaar. Heerenveen startte wel goed, maar de eveneens goed begonnen Brou wer rondde als eerste de boei in Gosse- palen, gevolgd door Douwe Visser met de SWH. Ulbe Zwaga was daar nog drie, voor Heerenveen, maar hij nam spoedig de leiding over om die tot het einde van de tot twee routes ingekorte baan te behouden. De Sneker Pan startte slecht en ook met het Lemster skütsje ging het deze middag niet zo best, al kwam Ritsma tegen het laatst nog wel wat naar voren. Onder groot enthousiasme van het publiek en de bemanning ging het Grouw- ster skütsje als eerste door de finish en het „lang zullen ze leven”, dat het Stede lijk Muziekkorps daarbij te hunner ere speelde, was stellig verdiend. De Grouw- sters hadden zeer sterk gezeild. Evenals trouwens Brouwer van Leeuwarden, die zijn tweede plaats niet meer prijs gaf, wat Heerenveen ook probeerde. Heeren veen dus drie, de SWH vier, de Sneker Pan vijfde, Lemmer (vlak voor de eind streep) nog zesde, Woudsend zevende, Drachten achtste, Meter, Langweer ne gende, Eernewoude tiende, S. Meter, Leeu warden elfde, terwijl de Halve Maen van Teake Brouwer, Drachten de rij sloot. Berend Mink zeilde in het vroegere skütsje „De Poep” van Jan Sietema, dat de commissie Eernewoude voor f 15.000,- heeft aangekocht. Zij werden bij de versierde aanleg plaats naast de Waterpoort welkom geheten door het bestuur van de Ko ninklijke Zeilvereniging „Sneek”, na dat ze officieel waren ontvangen door de Magistraat van de stad Sneek. (Ook burgemeester Rasterhoff was onher kenbaar vermomd als 18de-eeuwse burgemeester). Aan weerszijden van de aanlegplaats stond de Schutterij opgesteld, even eens1.in oude uniformen, terwijl op de Waterpoort zes konstabels twee scheepskanonnen bedienden. Het was een kleurrijk schouwspel, zoals men zelden ziet. Twaalf ruiters stonden te wachten met twee karossen op het grote moment dat Hunne Hoogheden aan wal zouden zijn gestapt Toen het Statenjacht tenslotte in de Kolk verscheen begon het talrijke pu bliek (het was inderdaad zwart van de mensenenthousiast te applaudisse ren. Tegelijk begon de batterij op de Waterpoort met het afvuren van de sa- Advertentieprüs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad vertenties) lager. Abonnementsprijs 3.50 per hall jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Ook buitenlanders waren en verre gekomen om schouwspel gade te slaan. Een Engel se familie, met vakantie in Noord- Brabant, was er speciaal voor naar het hoge noorden gekomen. ;i< De 16 m2-er „Adonis”, 'nummer 3088, van D. Venema uit Worktim is ver mist. De waterpolitie had de boot van morgen nog niet weer opgespoord. Iemand die hem heeft zien drijven? Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Men kan wel zeggen dat het overal druk was. Er waren heel wat oud- Snekers speciaal deze week naar Sneek gekomen en vaak kon men de kreet horen: „Hee, jou hier ok?” Dan werden oude herinneringen opge haald en werd een vergelijking getrof fen met vroegere hardzeildagen, toen die er nog was en toen die en die nog De brandweer rukte dinsdagavond met groot materieel in twee ploegen uit. De ene ploeg begaf zich naar de Bothniakade (er was haast geen door komen aan) uit voorzorg. Men sprong namelijk soms wel een beetje onvoor zichtig om met vuurpijlen en fakkels. Gelukkig behoefde deze ploeg niet in actie te komen. Evenmin de andere ploeg, die ook uit voorzorg was geroepen naar een boer derij onder Gauw. Daar had men hooi- broei en liep de temperatuur van het hooi op tot een kritieke hoogte. Ge lukkig brak er geen brand uit. Woensdag kreeg het pontje naar het starteiland een ongekende mensenmas sa te verwerken. De hele dag voer men heen en weer en was de boot afge laden vol. Er zijn aardig wat kwart jes binnengekomen. Een grapjas haal de ter betaling van het kwartje een briefje van honderd gulden te voor schijn. „Kunt u wisselen?”, vroeg hjj. Ook op het starteiland zelf was het een drukte van belang. Er stond een grote tent, waar men consumpties kon kopen. Het was er vreselijk druk. En warm. Voor Friesland, dat al met een grote achterstand aan de start verscheen, be gon de strijd weinig hoopvol. De Hollan ders startten veel beter dan de Friezen (niet minder dan vier Hollanders gingen aanvankelijk op kop) en het werd spoe dig duidelijk dat een nieuwe nederlaag onafwendbaar was. Wel kon de goed zeilende H. de Vries vanuit de achterhoede naar de vierde plaats komen, maar de over stuurboord liggende De Wilde kon vlak voor de finish net niet voor Hofland langs, zodat hij in plaats van met de vierde met de vijfde plaats genoegen moest nemen, wat de Friezen ook weer punten scheelde. De uitslag werd: 1. Holland (Van Wijk 1, G. Bakker 2, Hofland 4, A. Bakker 6 en Tol 7); 2. Friesland (De Vries 3, De Wilde 5, Alberda 8, Röfekamp 9, Oppenhui zen 10). Punten: Holland 35,1, Friesland 20. Stand na twee wedstrijden: Holland 65,2, Friesland 45 punten. Toen dinsdagavond de hoge gasten het stadhuis zouden verlaten, het pu bliek stond te wachten en de paarden van de twaalf ruiters ongeduldig stonden te trappelen, arriveerden en kele toeristen, die blijkbaar geen idee hadden van wat er aan de hand was. De paarden ziende vroeg een van hen aan de omstanders: „Is hier soms paardenmarkt?” In de Koopmansgradht lag een jacht met een hele hoge mast (er lagen er trouwens heel wat). Een meisje van een jaar of negen, dat kennelijk bij de bemanning hoorde, klom naar boven of het niks was en bleef daar zelfs enige tijd. Het publiek keek ademloos toe. Toen het meisje, dat blijkbaar niet de minste last van hoogtevrees had, weer beneden was en het was een lust om te zien hoe behendig het allemaal ging klapten de toeschou wers in de handen. luutschoten. Dezè werden beantwoord door de schepen. Er klonken luide com mando’s en de mannen gingen stram in de houding staan, het geweer in de arm. De trompetters speelden het „Ayrtje van Wilhelmus”, dat lijkt op ons Wilhelmus. Het was een oorverdo vend lawaai. Sommige kinderen be gonnen van schrik te huilen. Het afvuren van de schoten nam nogal wat tijd. De metgezel van de Prins bukte zich op een gegeven ogen blik te ver voorover, waardoor zijn hoed overboord viel, tot grote hilariteit van het publiek. De hoed werd echter gauw opgevist en kwam weer op het hoofd. Hierna stapte het gezelschap in de karossen. Men kon het Hunne Hoogheden aanzien, dat ze een verre reis gemaakt hadden. Het zweet parel de hen op het voorhoofd en ze zagen er lichtelijk vermoeid uit. Nu ging het in optocht naar het stadhuis. Aan het Zuidend ontstond enige stagnatie toen een van de paar den, nerveus geworden door alle druk te, niet mee wilde en zelfs steigerend op het publiek afkwam, dat verschrikt achteruit deinsde. Gelukkig liep dit goed af. Terwijl de klokken beierden en het carillon speelde, arriveerde de stoet bij het stadhuis. Op het bordes wuifde de Prins het publiek vriende lijk toe, waarna het gezelschap naar binnen ging. h i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1