Ruilverkaveling „De Sneeker Oudvaart noordelijke zeiltitels Felle strijd Boerderij werd prooi Uitwellingerga van de vlammen om IJLST WYMBRITSER A DEEL en van in en Oorzaak hooibroei Dominee uit Tzum met scooter over de kop Hoofdprijswinnaars Sneek-week Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Verbetering waterbeheersing, nieuwe wegen openluchtrecreatie Kampioenswedstrijden polsstokverspringen in Winsum Vele kampioenen onttroond, o.a< Jaap Helder in de 16 m2 klasse Kleine kettingbotsing op Rijksweg 43 I t- 120ste jaargang no. 67 .9? Voorzichtig rijden geboden Laatste beiaardbespeling - Met een neuslengte. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave «en NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Maandag 23 augustus 1965 Roel Bokke Span kampioen senioren met 14,03 m VVV Heeg organiseerde zeilwedstrijd Schade door inhaalmanoevre O r f i. 2. een HET RUILVERKAVELINGPROJECT d. Vemde, A. F. v. heeft toegevoegd en op de hoek Suup- Over de organisatie hadden de deelne mers niets dan lof. Het startschjp was zodanig geplaatst, dat de Olympische driehoeksbaan steeds ten volle kon wor den benut, terwijl de finish steeds plaats vond bij de starttoren, waardoor de wed strijden ook door de vele toeschouwers op de wal volledig konden worden gevolgd. De protestcommissie kreeg het vooral zaterdag bijzonder druk, doordat toen door de harde wind vooral bij het ronden der boeien gedrang ontstond met als ge volg aanvaringen en protesten. De Noord Nederlandse Watersportbond kan echter op uitstekend geslaagde kampioenswed strijden terugzien. Geslaagd voor het diploma boekhouden (ass.) de heren T. v. Hofwegen te Joure; A. Oosterhof te Sneek en J. Witteveen te Bolsward. Zij werden opgeleid door de heer P. kooi, leraar boekhouden, alhier. Programma: 1. Tempo di Gavotte, W. de Fesch; Menuetto, M. v. d. Gheyn;Me nuet, Baustetter; 2. Drie Valeriusliede- ren: a. Merk toch hoe sterk, bew. Leen Metershoge vlammen waren de hele dag het beeld, dat de oude boerderij te zien De uitslag was: Schouwen: 1. H, Bloem hof; 2. J. Moljers, 3. J. de Vries. Tjotters: 1. F. de Laat (met wisselprjjs) 2. J. Veenstra en 3. B. de Laat. Scherpe jachten: 1. B. Bjjma; 2. S. Fer- werda. 16 m2: 1. G. Cnossen; 2. M. Scheltinga. Bjj de tjotters deden heel wat gasten van de jeugdherberg mee. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 80 05 ö.g.g. 40 31. DE LANDBOUWKUNDIGE TOESTAND S Th. Doodkorte gevestigd. Na diens ver trek hebben de Gezusters Langeraap er een comestibleszaak in gedreven, maar nu wordt er sinds jaren door de firma S. E. Dijkstra de oude zij het eveneens uitgebreide branche weer in uitgeoefend. De gasten-ontspanningscommissie WV- Heeg organiseerde zaterdagmiddag een zeilwedstrijd. Doordat er te veel wind stond om op het Heeger Meer te zeilen werd deze wedstrijd op de Idzegaaster Poel gehouden. Er werd gezeild in vier klassen: schouwen, tjotters, scherpe jach ten korter dan 6 meter, kajuitjachten en 16 m2. Een herinrichting van het gebied is door individueel ingrijpen niet mogelijk. Alleen een gezamenlijke inspanning in de vorm van een ruilverkaveling met aan verwante activiteiten kan het gewenste Bijzonder fel was de strijd in de val kenklasse. Reinard Mulder uit Langweer en Dick Resink uit Epschede voerden een hevig duel om de titel en lange tijd leek het er op dat deze naar Enschede zou gaan. Door kundig batonneren van zijn bemanning wist Mulder echter in de laatste wedstrijd met een neuslengte de vierde plaats te behalen en daardoor met een puntentotaal van 3.465 de kampioens- vlag binnen te halen. Dick Resink werd met 3.398 punten tweede en Ulbe de Vries uit Grouw met 2.623 derde. Titelhouder P. M. Hofmeester kwam er niet aan te pas, In de 22 m2 klasse was Jan Hoeben uit Leeuwarden de grote man. Wel kwam ir. Bonnema uit Hardegarjjp dicht in zijn buurt, doch uiteindelijk eiste Hoeben de titel voor zich op. Hjj verzamelde 2.637 punten, ir. A. Bonnema bracht het tot 2.613 punten en kampioen van het vorig Gezien de betekenis van het ruilverka- velingsgebied voor de openluchtrecreatie zal er naar worden gestreefd de volgende voorzieningen tot stand te brengen in het kader van de ruilverkaveling. Het in stand houden c.q. verbeteren van de vaarroute Dompsluis-Terzool- stersluis via de Sneeker Oudvaart, de Sijbrandabuurstervaart,' de Zijlroede en rondom de Kruisbekken gedurende de zomermaanden. Het ten behoeve van de schaatssport in stand houden van de Sneeker Oud vaart vanaf de voormalige Diilesluis tot aan de Sijbrandabuurstervaart als onderdeel van de Elfstedenroute. 3. Het handhaven van de toegang te wa ter naar de Kruisbrekken. 4. Het aanbrengen van voorzieningen ten behoeve van de waterrecreatie aan het Gauwster Hop en bij de Terzoolster- sluis. 5. Het verbeteren van de verbinding van Sneek met het paviljoen aan het Snee- kermeer. 6. Verbeteringen aan dc weg rijksweg 32- Rauwerd - Poppingawier - Terzool-Sij- brandaburen-Gauw-Offingawier als on- Jeugdklasse (Pluis): G. J. Krediet, Wassenaar. Larken: W. Poiesz, Sneek. Flitsklasse B: M. Woudstra, Grouw. OK-jollen B: J. W. Martens, Leeu warden. Solokla sse Warmond. Sternklasse B: J. Moojen, Enkhui- zen. Vrijheidsklasse B II: C. G. Nun- ninkhoven, Zutphen. 16 m2 Streepklasse B II: C. D. M. Boetes v. d. Beek, Leeuwarden. Schakelklasse AH: B. Elzenaar, Amersfoort. Flying Juniorklasse B: G. de Vries Lentsch, Amsterdam. Vaurienklasse: J. D. Wilton, Voor burg. Sternklasse A: P. J. Oiy, Wormer- veer. Flitsklasse A: J. v. d. Pal, Grouw. OK-jollen klasse A: F. Roozeboom, Zwartsluis. Flying Juniorklasse A: H. Ozinga, Reeuwjjk. Schakelklasse A: Q. F. Tetteroo, Leiden. 30 m3 klasse: Tj. Geveke, Leeu warden. 16 m2 Streepklasse B I: mej. C. W. Duursma, Groningen. Vrijheidsklasse B I: H. Y. .Klein, Beverwijk. 22 m2 klasse: J. G. M. Hoeben, Leeuwarden. Valkenklasse B: J. H. C. J. v. d. Varst, Roermond. Pampusklasse: L. A. L. van Dijken, Alkmaar. Finnjollenklasse B: Th. toe Jong,. Hoogezand. 16 m2 Streepklasse A I: Jaap Hel der, Paterswolde. Valkenklasse A: U. de Vries, Grouw. Topklasse: Theo Aukema, Sneek. Spankerklasse: J. Hamminga, Arn hem. Finnjollenklasse: N. P. Venekamp, Leeuwarden. 16 m2 Streepklasse A 2: W. B, Kort, Kortezwaag. Vrijheidsklasse A: C. de Haas Jr., Breukelen. Regenboogklasse: B. van Wijk, Wou- brugge. Flying Dutehmanklasse: D. H. Sel lings, Almelo. derdeel van de Friese Merenroute alsmede het aanbrengen van enkele pieknickplaatsen langs deze weg. 7. De aanleg van rijwielpaden ter ont sluiting van de meeroevers en het Prinses Margrietkanaal. De trace’s hiervan stemmen overeen met die van het provinciaal rijwielpadenplan. In het ruilverkavelingsplan zijn deze recreatievoorzieningen niet nader uitge werkt. De uitvoering hiervan wordt af hankelijk gesteld van het bereiken van overeenstemming op technisch en finan cieel gebied met de daarbij betrokken instanties. Het ruilverkavelingsgebied is een ty pisch open Fries landschap waar alleen op de erven om de boerderijen en in en om de dorpen houtopstanden voorkomen. Slechts enkele wegen zijn beplant. In het bijzonder moet de rijksweg Rauwerd- Sneek worden genoemd, die met zijn oude zware iepen ook nu nog altijd een mar kant element in het landschap vormt. Er wordt naar gestreefd het wijde, open karakter van het landschap te bewaren en de beplanting op de erven en om de dorpen te verbeteren. KOSTEN EN RESULTAAT Zaterdagmorgen omstreeks half zeven is in de boerderij van de heer A. de Ja ger in Uitellingerga brand uitgebroken. De brand werd ontdekt door de heer De Jager, die achter de boerderij met twee zoons aan het melken was. Een derde zoon, die nog in bed lag, werd ijlings gewaarschuwd. Men heeft enig huisraad naar buiten kunnen brengen, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat er geen red den aan was voor de brandweer uit Sneek, die om ongeveer tien minuten over zeven arriveerde. Er ontstond grote consternatie onder de bewoners van de naast gelegen huisjes. Maar de windrichting was zodanig, dat het vuur niet direct kon overwaaien. SNEEKER NIEUWSBLAD ’t Hart; b. Slaat op den trommele, id.; c. Comt nu met sang, bew. Jaap v. d. Ende; 3. Gigue. Fr. Couperin; Menuet uit Symphonic in Es, W. A. Mozart; 4. Drie volksliedjes: a. Au clai de la lune, b. Alouette, c. Greensleeves, bew. Leen ’t Hart; 5. Menuet, L. Boccherini; 6. Hei- denröslein, Fr. Schubert; Letzter Früh- ling, Edv. Grieg; In der Heimat, id.; 7. Dansje uit Dorische Suite, Leen ’t Hart. In de 16 m2 klasse werd Jaap Helder uit Paterswolde onttroond door zijn broer Joop. Door een protest werd Jaap zater dag uitgestoten en mede daardoor liep hij zulk een achterstand op dat hij zijn titel niet kon prolongeren. Joop Helder kwam op een totaal van 4.521 punten en Jaap Helder op 4.068 punten. Hennie Minks uit Leeuwarden moest met 3.424 punten ge noegen nemen met de derde plaats. In de vrijheidsklasse verdedigde Rienk Alberda zijn titel met succes. Hij zeilde in het veld van 10 schepen 4.118 punten bijeen en dit bleek voldoende te zjjn om concurrent Henk Repko, die het tot 3.465 punten bracht, op veilige afstand te hou den. Joop Kluitenberg wist met 2.942 punten tot een uitstekende derde plaats te komen. In de top-klasse was het verloop voor titelhouder Theo Aukema zeer teleurstel lend. Hjj werdzaterdag door een protest uitgestoten en de nog niet erg bekende H. L. de Blinde werd de nieuwe titel houder in deze klasse met een punten totaal van 4.029. De tweede plaats was voor L .v. d. Mejj met 3.455 punten, ter wijl A. M. de Koning met 3.008 punten derde werd. Overigens liepen verschillen de schepen zaterdag in deze klasse nogal wat averjj °P en één sloeg zelfs bjj een boei om. Ook in de Finnjollenklasse kon een nieu we kampioen worden begroet. G. P; van Wieren was namelijk met 3.733 punten onbereikbaar voor zijn twaalf concurren ten en kon na afloop de blauwe kam- pioenswimpel hijsen. Th. de Jong werd met 3.006 punten tweede en J. W. Ballon eiste met 2.881 punten de derde plaats op. In de Pampusklasse waren de krachts verhoudingen zeer gering. Piet en Henny de Jong, die reeds eerder de titel voor zich opeisten, kwamen deze maal niet verder dan een tweede en derde plaats, resp. met 3.450 punten en 3.200 punten, overigens een uitstekende prestatie in dit sterke veld. De nieuwe titelhouder is Dirk de Haan die zich met 3.501 punten aan de kop van het klassement plaatste en de kampioenswimpel aan de mast van zijn pampus kon bevestigen. In de OK-joUenklasse was tenslotte F. Roozeboom uit Zwartsluis een klasse apart. Met vier eerste plaatsen was hij na vier wedstrijden reeds kampioen met een totaal van 4.016 punten. Tweede werd J. Tasma uit Grouw met 2.414 punten en op de derde plaats eindigde Jan Mar tens uit Leeuwarden met 1.234 punten. markt/Ged. Poortezijlen is de handel in gedistilleerd en andere dranken van de firma Groenhout gebleven, hoewel deze zaak in andere handen is overgegaan. In het winkelhuis op de hoek van het Grootzand was toen de manufacturier gaf. De schuur was al gauw in elkaar ge stort, maar het voorhuis hield langer stand. Om een uur of tien ging een gedeel te van de brandweer weg, terwijl de overbljjvenden zich beperkten tot het te gengaan van uitbreiding van de vuurzee. Aan blussen viel niet te denken. De hoe veelheid van ongeveer 2500 pakjes hooi zou vanzelf moeten uitbranden. Was de windrichting anders geweest, dan was ’t niet zo best geweest voor de nabijgelegen huisjes, want er stond een stevige bries. Heel wat auto’s op de rijksweg stopten dan ook om naar de brand te kijken. De brand is door broei ontstaan. Gis teren was er nog iemand van de verze kering wezen controleren. De thermome ter wees toen een negentig graden aan, zodat men vrijdagavond nog voorbereidin gen had getroffen om zaterdag een deel van het hooi naar buiten te brengen. De boerderij, die door de heer De Ja ger wordt gepacht, is eigendom van de fa milie Visser uit Oppenhuizen. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Zaterdag j.l. werden in Winsum de kampioenswedstrijden polsstokversprin gen gehouden. Het ging om het kam pioenschap van Friesland. Bij de senioren sprong R. B. Span uit Stiens het verst met 14,03 m. Bij de junioren werd Klaas Hoekstra uit Wanswerd kampioen met 12,93 m. Bij de dames Jikke de Jong met 10,46 m. Hiskê Pénninga was viermaal kampioene .geweest, voor Jikke was het nu de twee de keer, evenals voor Span. George Valkéma uit Joure, de kam pioen heren van 1962 en 1964 en van de junioren in I960 en 1961, was ditmaal minder fortuinlijk. Ook Abma had be paald zijn dag niet. In Hemelum sprong hij bijna -4% m meer. Hollandse jonge mannen beginnen mee te tellen en zo komt het, dat er op deze kampioenswed strijden, o.m. door in het Hollands ge houden commentaren, een enigszins Hol landse inslag in deze echt Friese sport was te bespeuren. De overigens zeer ver helderende commentaren werden gegeven door bestuurslid S. Piersma en S. H. v. d. Akker, beiden uit Hemelum. Het Sneker-meer, nauwelijks bekomen van de heftige zeilduels die er tijdens de 30ste Sneekweek werden gestreden, was zaterdag en zon dag het domein van de Noord Nederlandse Watersport Bond, die tra ditiegetrouw zijn jaarlijkse zeilkampioenschappcn op dit bij uitstek geschikte wedstrijdwater hield. Aan deze kampioenschappen namen niet minder dan 107 schepen deel, verdeeld over tien klassen. De strijd om dc titels is bijzonder fel geweest en dc meeste titels gingen in andere handen over. Daarvoor zorgde de wisselvallige wind want zaterdag woei er een stevige zuid- tot zuidwestelijke bries, die bij vlagen windkracht zeven bereikte, en zondag was de wind uit dezelfde richting bijzonder matig. En zij die bij de harde wind oppermachtig waren, kwamen er veelal zondag niet aan te pas. Ln bijna alle klassen viel de beslissing pas in de laatste (vijfde) wedstrijd. Slechts in de OK jollenklasse, die dit jaar voor het eerst meedeed, viel de beslissing al na vier wedstrijden. In de regenboogklasse, waarin zater- jaar H. A. J. Goedemoed kwam tot 2.136 dag alle negen deelnemers aan de start punten en werd derde’, verschenen, leek de strjjd reeds op de eerste dag beslist. Johannes Alberda werd namelijk driemaal eerste en be hoefde eigenlijk zondag slechts in de vierde wedstrijd te starten om zeker van de titel te zijn. Hjj werd echter in deze vierde wedstrijd door een protest, inge diend door A. v. d. Zee wegens een bakboord-stuurboordkwestie uitgestoten en daardoor moest de vijfde wedstrijd zon dagmiddag de beslissing brengen. Zjjn naast concurrent, titelhouder Johan de Wilde, had aan een tweede plaats vol doende, mits Alberda dan naar de achter hoede werd verwezen. Dit gelukte echter niet helemaal, al finishte Alberda als zesde (drie hadden verstek laten gaan) en laatste. De Wilde werd echter vijfde en kwam daardoor de nodige punten te kort. Kampioen werd dus Alberda met in totaal 3.165 punten. Tweede Johan de Wilde met 2.743 punten en derde H. de Vries met 2.715 punten. In de 30 m2 klasse wist G. W. v. d. Meer zijn titel te prolongeren. Hij zeiltje in totaal 4.091 punten bijeen. De tweede plaats was voor J. P. Adema met 3.188 punten terwijl Herman Geveke uit Leeu warden zijn Rietvink met 2.790 punten naar de derde plaats stuurde. In de afgelopen jaren dienden de waterschappen „De Sneeker Oudvaart”, „Friens” en „Het Potschar”, alsmede de gemeentebesturen van Rauwerderhem en Idaarderadeel in totaal vjjf aanvragen in voor ruilverkaveling van gronden in de gemeenten Sneek, Wymbritseradeel, Rauwerderhem, Idaarderadeel en Baarde- radeel. Deze aanvragen kwamen voort uit de behoefte aan verbetering van de waterbeheersing, de ontsluiting en de kavelvorm, -grootte en -indeling. De Centrale Cultuurtechnische Commissie en Gedeputeerde Staten van Friesland stemden in met een ruilverkavelingsplan voor een gebied van 5598 ha. Het plan, dat thans onder de naam ruilverkaveling „De Sneeker Oudvaart” ter visie ligt, zal binnen kort bij de belanghebbende grondeigenaren in stemming worden gebracht. effect sorteren voor het optossen van de aanwezige problemen. In het kader van de ruilverkaveling wordt het volgende beoogd. De aanleg en verbetering van voor de landbouw bestemde wegen heft de gebrekkige agra rische ontsluiting op en bewerkstelligt een goede verbinding met de verzorgingscen tra. De bemoeiingen van de ruilverkave ling met de rijkswegen beperken zich tot het beschikbaar stellen van gronden. Aan de bestaande agrarische ontslui- tingswegen zullen verbeteringen worden aangebracht, namelijk aan de weg Rau- werd-Flansum-rijksweg, Scharnegoutum- Goënga-Gauw en de Speersterdijk. Ten behoeve van de ontsluiting van de lande rijen en de bedrijfsgebouwen is een aantal nieuwe wegen ontworpen met een totale lengte van 75 km. Bjj het ontwerpen van het plan van waterlopen is er naar gestreefd verbe teringen aan te brengen die voldoen aan moderne landbouwkundige eisen, maar anderszjjds de recreatieve doorvaartmo gelijkheid van de Dompsiuis naar de Terzoolstersluis en de verbinding tussen de voormalige Diilesluis en Sneek (elf stedentocht!) te handhaven. De verbete ring van de waterbeheersing zal voorna melijk bestaan uit het vergroten van de ontwateringsdiepte, vooral gedurende de wintermaanden. Als gevolg hiervan zullen enige kunstwerken en leidingen moeten worden aangepast. Het ontworpen water- beheersingsplan waarborgt een voldoen de drooglegging van de landerijen, terwijl een vlotte afvoer van het overtollige wa ter is verzekerd. Verbetering van de ligging van de ka vels ten opzichte van de bedrijfsgebouwen Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrak! handelsad vertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post f 4,50 per hall laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Nu de werkzaamheden voor verbetering van het Kleinzand zijn begonnen, is het een o- schikt moment bijgaande foto te plaatsen die een beeld geeft van de situatie in dit stadsdeel zo'n halve eeuw geleden. De Suupmarkt was toen nog niet „versierd” met wflmuurtjes ter weerszijden en ook de over kluizing die de plaats van het eenvoudige brugje op het kruis punt heeft ingenomen, zou nog vele jaren op zich laten wach ten. Duidelijk is op de foto te zien het verschil in breedte van het water van de Suupmarkt en van 't Kleinzand. ’t Is echter niet ónmogelijk, dat ze in vroeger tijden even breed zijn geweest, vooral omdat dit van ouds de vaarweg naar de Bo- terwaag was. Sinds deze foto werd geno men, hebben er in de zaken panden aan de Suupmarkt heel wat veranderingen plaats ge vonden. Diverse branches heb ben elkaar hier opgevolgd, met uitzonde ring evenwel van de beide hoekpanden aan de Noordzijde. In het pand links op de voorgrond is nog altijd de firma W. Th. Zandstra gevestigd, zij het dat deze zaak haar vleugels veel verder heeft Wit geslagen en er ook sportartikelen aan Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Het Ingenieursbureau voor Cultuurtech nische Werken „Oranjewoud” stelde voor de verbetering van de ontsluiting, de waterbeheersing en de kavelinrichting een begroting op. Met de overige kosten aan voorzieningen zal de uitvoering van de x-uilverkaveling „De Sneeker Oud vaart” komen op 21.282.000,Het niet door subsidie en bijdragen van derden gedekte kostendeel za’l over de eigenaren worden verdeeld. In totaal zullen deze eigenaren 5.500.000,moeten bijdragen. Door de verbetering van de ontsluiting, de waterbeheersing, de bedrijfsgrootte en de kavelindeling zullen de landbouwbe drijven in staat worden gesteld tot een rationele bedrijfsvoering te komen. De uitvoering van de ruilverkaveling zal lei den tot ruime gebruiksmogelijkheden van de landbouwgronden en tot een gezonde ontwikkeling van het gehele gebied. De beslissing van de uitvoering ligt thar.s in handen van de betrokken eigenaren. De zesde en laatste beiaardbespeling in de serie zonierbespelingen 1965 wordt in Sneek gehouden op 26 augustus, des avonds 8 uur. Beiaardier Dirk S. Donker te Sneek. Bij Njjland ontstond materiële schade bjj een inhaalmanoeuvre. Drie wagens reden in de richting Sneek. De beide laatste wagens zouden nagenoeg tegelijk de voorste inhalen. Bij de nadering van een tegenligger werd toen een der wa gens gesneden om een frontale botsing te voorkomen. NOG TWEE BOTSINGEN Bjj de Prinses Margrietbrug in rijks weg 43 onder Oppenhuizen deden zich zaterdag nog twee aanrijdingen voor toen het verkeer zich voor de brug opstelde. Er was alleen materiële schade. Vrijdagmiddag botste de heer H. S. uit Sneek van achteren op een stilstaande wagen op rijksweg 43. Deze wagen schoot door de klap tegen een vrachtauto die daar weer voor stond. De middelste wa gen werd van voren en van achteren flink gekraakt. Het ongeluk gebeurde tegenover Van der Heem, waar men bezig is de weg te verbreden. Het is zo nu en dan nodig het verkeer stop te zetten. Ook vrijdag was dit het geval. De heer S., die on geveer 50 km per uur reed, had wel gezien dat de wagens voor hem langza mer gingen rijden, maar niet in de gaten dat hjj plotseling moest stoppen. Er staan borden die de maximum snelheid aangeven, maar het blijkt, dat veel automobilisten zich hier niets van aantrekken en zelfs gaan inhalen, wat evenmin is toegestaan. Het is voor de mensen, die er moeten werken, een ge vaarlijke toestand. kan in het algemeen slechts geschieden indien boerderijen worden verplaatst. De bedrijfsgebouwen zullen overwegend moe ten worden verplaatst uit de dorpen ge legen langs de weg Rauwerd-Offingawier naar het gebied om de Kruisbrekken en de Terzoolstersluis, die door een nieuw geprojecteerde weg zal worden ontsloten. Om tot een - efficiënte kaveltpedeling te komen zullen o.a. kavelinrichtingswerk- zaamheden worden uitgevoerd, in het bij zonder op de kavels die bij de verplaatste boerderijen zullen worden toegedeeld. Het dempen, graven en profileren van stoten, het leggen van dammen, enzovoorts ko men daarbjj aan de orde. Aan bedrijfsvergroting wordt in het ruilverkavelingsplan eveneens aandacht besteed, alsmede aan aansluiting op het waterleiding- en elektriciteitsnet. Ook ten aanzien van de openluchtrecre atie zal worden gestreefd naar het tot stand brengen van een aantal voorzie ningen. OPENLUCHTRECREATIE Het ruilverkavelingsblok bestaat bo- demkundig gezien overwegend uit klei- (3800 ha) en klei-op-veen-gronden (1800 ha). Deze gronden zjjn praktisch uitslui- tend in gebruik als grasland. Wat de ontsluiting betreft is het blok langs vier wegen te bereiken. Deze vormen tevens de belangrijkste interne verbindingen. De ontsluiting van de ’be drijfsgebouwen is zodanig, dat van de 248 er 233 min of meer aan een verharde weg liggen. Vijftien bedrijfsgebouwen lig- gen echter meer dan 1 km van een ver harde weg of zijn niet per as bereikbaar. Ee belangrijk deel kan per boot worden bereikt. Daar ook de ligging van de gron- den zeer ongunstig is moeten veel bedrij ven de melk per boot van het land af voeren. De voornaamste knelpunten zjjn wat de ontsluiting betreft gelegen in de omgeving van het Sneekermeer. Waterstaatkundig bezien valt het grootste deel van het ruilverfcavelings- blok onder het gezag van boezemwater- schappen. Een klein gedeelte is gere glementeerd. De boezemwaterschappen zijn „De Sneeker Oudvaart”, „Het Pot schar”, „Friens” en „De Roordahuizu- mer Nieuwlandpolder”; particuliere pol ders zijn in het gebied „Twixel en Wi- laard” en „De Haan”, Het stelsel van waterlopen in het gebied van het (groot ste) waterschap „De Sneeker Oudvaart” is volgens de huidige opvattingen weinig bevredigend. Ook in de overige water schappen en polders, alsmede in het on gereglementeerde gebied valt op de wa terlopen en de bekading het een en ander op te merken. In de verkavolingstoestand valt toen zeer ongunstige kavelvorm op, die in het kleigebied nog geaccentueerd wordt door een vaak bijzonder onregelmatig greppel- patroon, dat een goede exploitatie be lemmert. De bedrjjfsgroottestructuur kenmerkt zich door geringe verschillen. In het ge bied komen naar verhouding veel grote en weinig kleine bedrijven voor. De helft is 20 ha of groter. Vele bedrijfsgebouw i zijn zeer oud; de oudste liggen in het kleigebied. Minder dan de helft verkeert in goede of matig goede toestand. De 36-jarige ds. Vergeer uit Tzum, ge reformeerd predikant aldaar, raakte zondagavond om ongeveer negen uur met zjjn scooter ovep de kop bij Koufurder- rigé. De dominéé werd bloedénd op straat gevonden door dé rijkspolitie, dié Op weg was naar een ander verkeersongeval. Gelukkig vielen zijn verwondingen, nadat hjj in het ziekenhuis was behandeld, nog al mee. Dit is waarschijnlijk te danken aan de valhelm, die de dominee droeg. De scooter was praktisch onbeschadigd. Omtrent de oorzaak is niets met zeker heid te zeggen. Vermoedeljjk werd de predikant misleid door de mist en tegenligger.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1