nationale zeiltitels Strijd op het Sneekermeer Auke en Simon van der Veen de wal aan legden hun skütsje ('hiile £oto V urrtdltq uaq Sqi'dï Waterpoort - krabbelt om en IJLST WYMBRITSERADEEL van 14e ronde „Rond het IJssel- meer” finisht in Sneek Scharnegoutum Diefstallen in Sneek Internationale hondententoonstelling te Groningen Brand in drooglokaal van zuivelfabriek India opent nieuwe offensieven Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 t t t t t 120ste jaargang no. 72 Donderdag 9 sept. 1965 Het dak van de chr. technische school aan de Van Schouwen burgstraat is op sommige plaatsen zo lek als een zeef. Vooral in de garderobe en de kantine moet men, wanneer het regent, op De gebroeders Van der Veen in Oppenhuizen, die jarenlang de wateren in en rond Fries land bevoeren met hun skütsje „Hoop op Zegen”. Links Auke (51) en rechts Simon (47). Kef-hsm Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD tal van plaatsen met teilen en emmers het water opvangen, om- dat anders grote plassen zouden ontstaan. Tegen het plafond zit f een soort zachtboard, dat, wanneer het nat wordt, zo zwaar j wordt dat het naar beneden komt en er grote gaten ontstaan. In de garderobe kwamen 5 platen naar beneden, zoals op de foto te zien is. In maart is het ongeveer begonnen. De directeur, de heer A. Gerrits, heeft onmiddellijk de architect in kennis gesteld, evenals de aannemer. Er was kennelijk een fout gemaakt. In de constructie, in de keus van het materiaal? Om dat uit te zoeken heeft men een monster van het materiaal genomen en opgestuurd naar TNO. Al met al is het nu september en nog steeds is er geen verbetering. Deze week is er nog gebeld met TNO. Het is een onhoudbare toestand. De directeur kan hier geen verantwoor ding voor nemen. „Ik schaam me voor de bezoekers”, aldus de heer Gerrits. Door middel van een bepaalde tekst, geschreven op een ruit, wordt de bezoeker duidelijk, wat er aan de hand is. Hoelang moeten de jongens nog in de regen staan? kampioen uur I Begin deze week werd door de ge meentepolitie te Sneek proces-verbaal op gemaakt tegen de 21-jarige C. H. te Sneek wegens diefstal van een reservewiel van een personenauto. Eveneens werd proces-verbaal opge maakt tegen de 31-jarige W. K. te Sneek. Deze had 200 bouwstenen gestolen van een bouwwerk. Het leger van India is gisteren opnieuw offensieven begonnen tegen Pakistan. De Indische legerleiding wil Pakistan hier door dwingen een deel van zijn troepen, die in en rondom Kasjmir strijden, terug te trekken uit die streek en op andere plaatsen in te zetten. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 30 05 o.g.g. 40 91. Met eigen middelen kon de brand wor den geblust. Het lokaaltje werd zwart geblakerd. Daar het personeel bijna ge heel was vertrokken, ging er veel be drijfskleding verloren. Een geluk, dat de brand spoedig werd ontdekt, daar de vlammen in het droge hout een gretig voedsel vonden. -Li Wegens plaatsgebrek werden op deze tentoonstelling slechts 550 honden toege laten, zodat er 300 moesten worden afge wezen. Drieëntwintig keurmeesters be oordeelden de inzending, onder wie en kele buitenlandse. De honden uit Sneek en omgeving ver wierven de volgende kwalificaties: S. Hilverda uit Oosterlittens met Ierse setter Timba: uitmuntend. Mevr. Meijer uit Sneek met steenbrak Flux van de Keizerstad, kampioen en Gamma van In de loop van volgende week hoopt Sneek weer een aanwinst rijker te zijn: een benzinestation. Het komt te staan op de hoek Oppenhuizerweg-Willem Lodewijkstraat. Men is nu nog druk bezig de laatste hand te leggen aan de pompen, maar de gemotoriseerde weggebruikers kunnen spoedig hint tank vullen bij dit station. Zij be hoeven geen vrees te hebben dat ze in Sneek zonder benzine komen te staan! Grebert: zeer goed. Mevr. Verwer uit Sneek met steenbrak Graaf Peter en Graaf Alpha van Grebèrt, beide: zeer goed. F. J. van Netten, Sneek, met Duitse herder Lexa vom Brabantsland: goed. W. van Sinderen, Sneek, met collie Anita- Beroe: goed. De beste hond van de tentoonstelling werd een Duitse herder. De op één na beste een Ierse setter. voeren zij door, van maandagmorgen tot zaterdagavond. Soms, wanneer het schip niet al te ver van Oppenhuizen lag, b.v. in Wommels, lieten ze hun schip daar liggen, stapten op de fiets en reden naar huis, om ’s maandagsmorgens voor dag en dauw weer terug te fietsen. Pas in 1938 kwam de eerste motor voor de opduwer. Maar daarvoor werd er altjjd gezeild. Ook wanneer het hard waaide. ,,It gyng der altyd wol om troch, it moast”, zeggen de broers. Maar ze zijn nooit omgegaan. Of ze dan wel eens wat beleefd hebben met ruw weer? ,,Och, hwat sil men derfan sizze. In de komende weekenden, namelijk op 11, 12 en 18, 19 september, zal het puikje van de Nederlandse zeilers op het Sneekermeer strijden om de natio nale zeiltitels in de regenboog-, valken-, 16 m2-, vrijheids- en pampusklasse. In totaal verschijnen 67 deelnemers aan de start. Rietschoten en de noordelijke zeilers T. Visser, H. Olde Agterhuis, H. A. Minks, H. Wester en Joop Helder uit Patérs- wolde. Enige Sneker onder de vijftien j-nu 1 hoek nog net het huisje, waarin destijds Meester Molenaar woonde en later de heer Fritsma, die als gasfitter werkzaam was bjj de gasfabriek. Het huisje is la ter ten offer gevallen aan de huidige situatie. De le Oosterkade werd toen doorgetrokken tot langs de Oudvaart. Voor de vierde keer zal de eerste etappe van de wielerronde „Rond het Ijsselmeer” voor amateur-wielrenners finishen in Sneek, op woensdag 15 sep tember a.s. Waarschijnlijk zal dit 's a- vonds om half zeven plaats hebben aan de Lemmerweg. Aan deze ronde, die voor de veertien de keer wordt gehouden, zullen 12 ploe gen deelnemen, o.a. een Limburgse en Twentse wielerploeg. Ook de amateur- kampioen 1964-1965 Evert Dolman, doet mee. Aangezien er een aanbod was van een andere gemeente was er in het comité, dat deze ronden organiseert, enig me ningsverschil ontstaan over de etappe plaats. Men wil echter dit jaar nogmaals aankomen in Sneek, indien er medewer king is van de middenstand voor een redelijke bijdrage in het kostenbudget. De moeilijkheid is dat het ieder jaar moei- Hjker wordt de begroting sluitend te krij gen. heer Joh. Koopmans zijn veehoudersbe- drjjf uitoefende. Later diende ze als op slagplaats van kunstmest e.d.. Op de achtergrond de molen van Kok, waar over in deze rubriek reeds eerder is ge schreven. Links over het water ziet men op de SNEEKER NIEUWSBLAD 4 De gebroeders Auke (51) en Simon (47) van der Veen in Op penhuizen hebben jaren de Friese wateren bevaren met hun 41 ton metende „skütsje”. Wij laten dit woord hier met opzet onvertaald in het Fries staan, omdat het de laat ste jaren een begrip is geworden voor Friesland. Wie skütsje zegt, denkt niet aan beurt- of ongeregeld vervoer, maar aan het beroemde „skütsjesilen”. Hij ziet ze in ge dachten scheef hangen over het water in een felle strijd om de zege. Welnu, de gebroeders Van der Veen hebben beide gedaan met hun „Hoop op Zegen”. In 1907 liet hun vader, Gosse van der Véen, dit schip bouwen én later woonde hét hele gezin, vader, moeder, twee zusters en de beide broers, op dit schip, dat voor ongeregeld vervoer ge bruikt werd. Toen Auke twaalf jaar was (dat was in 1926) kwam hij van school en voorgoed aan boord. Dat zou volgend jaar, in 1966, dus 40 jaar geleden zjjn. Zjjn broer heeft niet altijd op het zelfde schip gevaren. Simon ging er vijf jaar tussen uit. Maar verder waren de broers altijd samen op het schip, dat ze in 1952 van vader overnamen. Zoals gezegd, ze deden beide: het ver voer was hun beroep, de wedstrijd hun liefhebberij, misschien beter nog: hun hartstocht. Want ze waren beiden steeds vol vuur voor het skütsjesilen. In 1952 deden ze voor het laatst met hun eigen schip aan de wedstrijden mee, maar Auke heeft sinds de oorlog mee gezeild op het skütsje van Klaas van der Meulen uit Woudsend. Hij kreeg van Van der Meulen een fraai aandenken met inscriptie, omdat hij twintig jaar met hem gezeild had. De broers bezitten ver scheidene prijzen en herinneringen aan de zeilsport. In de woonkamer van het huis je bij de kerk in Oppenhuizen, waar ze nu al 32 jaar wonen, hangt een prachtig schilderij van de „Hoop op Zegen”. Dat huisje in Oppenhuizen was hun ba sis, van waaruit de tochten werden on dernomen door Friesland, maar ook wel tot in Groningen en Drenthe. Het was geen geregeld vervoer. Waar ze maar een vrachtje naar toe konden brengen, daar voeren ze ook heen. Voornamelijk mest, terpmodder en turf. Later kwam daar een brandstofhandel bij. Het was geen gemakkelijk leventje. „De blauwe broek kaem jouns net üt”, zegt Auke. Altijd Maandagmiddag om ruim vier rook de machinist van de zuivelfabriek te Scharnegoutum, de heer M. Zylstra, een brandlucht. Bij onderzoek kwam hij tot de ontdekking, dat een begin van brand in het drooglokaaltje was ontstaan. Adv ertentleprös 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertentdes) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post f 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad deelnemers is Th. de Haan. In de vrijheidsklasse laat B. Willemsen dit jaar verstek gaan. Kans hebber voor de titel is vooral C. de Haas jr„ maar hij kan op geduchte te genstand rekenen van de Hollanders J. J. Héllemans jr„ A. J. M. van Hemmen, F. Weller, M. Molenaar, E. Westdorp, C. Arends, P. S. Osendorp en de Sne- kers Rienk Alberda, Onno Zweep, Joop Kluitenberg, J. K. de Boer en Hero Meindersma. Ook de Pampusklasse heeft een sterke bezetting. E. A. Labouchere moet zijn titel verdedigen tegen Hollandse cracks als H. J. de Ruiter, R. van Asten, L. A. L. van Dijken, O. P. Besseling en de Friese zeilers P. de Jong, H. de Jong, D. de Haan en H. Donker. versciujnl MAANDAGS en DONDERDAGS Belofte maakt schuld, ondervond Dick Pruiksma, leerling van het chr. lyceum, maandagmiddag. Dick was geslaagd voor herexamen Grieks en werd daarom onder gejuich van zijn klasgenoten door twee jongens de gracht bij de Waterpoort ingejonast. Volgens Dick was de temperatuur van het water heerlijk. We hopen dat hij volgend jaar zonder herexamen naar klas V overgaat. In de regenboogklasse moet J. Hof land uit Rotterdam zjjn titel verdedigen, wat hem niet gemakkelijk zal vallen, want de concurrentie is groot. Afgaan de op de in dit seizoen geleverde presta ties start Bouw van Wijk uit Woubrugge als grote favoriet, maar behalve van de huidige kampioen moet hij op ge duchte tegenstand rekenen van ir. G. Bakker uit Rotterdam en van de Sne- kers Joh. Alberda en Joh. de Wilde. Verdere deelnemers zijn K. Tol, C. W. Kist, J. C. v. d. Velde, D. P. M. van der Hulst en onze stadgenoten H. de Vries, H. H. Röfekamp, T. Zwart en J. Doevendans. In de valkenklasse bindt kampioen E. Rolf v. d. Baumen de strijd aan met de Hollandse cracks H. Prins, J. H. de Wil de, H. Kirkenier, B. Staartjes en de sterke Friezen U. de Vries, mr. R. Mul der en A. Wester, die hun sporen in deze klas al lang hebben verdiend. Gevaar lijke outsiders zijn verder de Hollanders A. J. Klein en P. van Buren en de Leeu warders J. F. N. Klazinga, P. M. Hof meester en M. C. Breuning. In de 16 m2 klas verdedigt Jaap Hel der uit Paterswolde zijn titel. Kapers op de kust zjjn hier o.m. de Hollanders W. Spaargaren, A. W. Endstra, J. van prooi werd van de wind, waaide ka- het klooster der Kruisheren lag en pot. Het dak van een werkkeet in de reeds in de dertiende eeuw een gast- buurt ging de lucht in. Elders in de huis stond. „Ik stel mij veel van de stad sneuvelden dakpannen, zonne- uitkomsten voor.'”, zegt drs. H. Hal- schermen en televisie-antennes, terwijl bertsma, conservator aan het Fries lichte voorwerpen soms een flink eind Scheepvaart Museum. verder terecht kwamen. Al hebben we hier (gelukkig) nog Vanavond zal de opgraving te Dok- geen Betsy, zoals in Amerika, de kum door de televisie worden uitge- storm van de afgelopen nacht was be- zonden in de rubriek ,Van gewest tot paald geen lief meisje. Heel wat tak- gewest’, Hilversum I. Het is de be ken waaiden van de bomen, terwijl in doeling over enige tijd, nadat te Sta de lepenlaan zelfs hele bomen om- veren en Dokkum zulke uitvoerige op waaiden. Van de nieuwe openbare ulo- gravingen zijn gedaan, ook te Sneek school in het verlengde van de Graaf eens de spade in de grond te steken, Adolfstraat werden in twee lokalen de meer in het bijzonder op het Oud ruiten vernield, evenals enkele kleine Kerkhof by de Grote Kerk en achter ruitjes. Een gordijn dat daardoor een het Cruycebroedershof, waar voorheen prooi werd van de wind, waaide ka- het klooster der Kruisheren lag Verder schijnen de Indische troepen op het punt te staan een inval te doen in Oost-Pakistan, meer dan 2.000 km van West-Pakistan en daarvan geschei den door Indisch grondgebied. Volgens het Algemeen Dagblad hebben gisteren ook oorlogsschepen aan de strijd deelgenomen. Pakistaanse oorlogsschepen bombardeerden een Indisch vlootsteun- punt, waar echter, volgens berichten uit Indische bron, weinig schade werd aan gericht. Wat de strijd in de lucht aangaat Pakistan maakte gisteravond officieel be kend dat zijn luchtmacht een kwart van de Indische luchtmacht buiten gevecht had gesteld. De twee Indische offensieven, onder nomen in weerwil van de Chinese drei ging aan de Indisch-Chinese grens in de Himalaya, liggen achthonderd kilometer uit elkaar. Zy dwingen dus het Pakistaan se leger, dat kleiner van omvaitg is dan het Indische en bovendien is verdeeld over West- en Oost-Pakistan, zich op nieuw te verdelen. Het verkeer is sedert het tijd stip waarop deze foto van de oude Oppenhuizerbrug is geno men wel enorm toegenomen. De brug was niet veel breder dan vier meter en wanneer do tram er over reed was er aan beide kanten van de rails nau welijks een meter ruimte over voor de wandelaars. Men deed dan ook verstandiger te wach ten, totdat de tram over de brug was, want het was maar een hachelijke onderneming om tegelijk met de tram op de brug te zijn. De jeugd kon dat ge duld natuurlijk niet opbrengen en liep steeds met de tram op of haar tegemoet. De brug werd door middel van een stevige houten hef boom, welke men links op de foto kan onderscheiden, open en dicht gedraaid. Hiervoor was aan beide kanten een hou ten stellage in het water ge bouwd, op welk bouwsel de brugwachters Brandsma en Jagerlengh heel wat scb-eden hebben ge zet. De heer Brandsma verhuurde tevens pramen en handkarren. Rechts op de voorgrond ligt „De Koop handel”, een stoomboot welke de dienst op Ijlst, Osingahuizen, Woudsend, Sloten en Lemmer onderhield en over de weg staat de boerderij, waarin vroeger de Ten westen van de Lemmerweg wordt heel wat gebouwd. Een paar honderd Wij maken de zeilliefhebbers onder de systeemwoningen zijn al bewoond en lezers van onze krabbels nog even ook met de flats schiet het al op. attent op enkele zeilevenementen, welke De systeemwoningen zijn ruime, com- dit weekend op het Snekermeer etc., fortabele woningen, met o.a. een worden gehouden. Zaterdag en zondag zg. woonkeuken. Daarnaast is dan nog worden op „de meer”, zoals wij Sne- een bijkeuken. Wanneer men nu in de kers altijd zeggen, de nationale kam- keuken elektrisch wil gaan koken, dan pioenschappen in de regenboog-, val- zoekt men tevergeefs naar een stop- ken-, 16 m2, vrijheids-, en pampus- contact (in vaktermen: wandcontact- klasse gehouden (elders in dit blad doos) met randaarding. Dit is wel kan men hier meer over lezen), ter- aanwezig in de bijkeuken (voor de wijl zaterdag op de Goëngarypster- en wasmachine). Wij vragen ons af: hoe Zoutepoel de skütsjes nog eens in ak- komt dit als men wel in de keuken tie komen, zij het ditmaal met ama- gaat koken (elektrisch) en het toestel teurbemanning. raakt defekt en onder stroom? It wie alle kearen hwer hwat nijs”. Het zeilen, en speciaal het wedstrijdzeilen heb ben ze altijd enthousiast, met plezier, ge daan. Maar als het in 1966 weer zo’n slechte zomer zou worden als dit jaar, dan weten ze het nog zo niet. De gebroeders Van der Veen zjjn altijd vrijbuiters geweest. Ze houden van het water en van de wijde vlakten waaraan onze provincie zjjn typisch landschaps- karakter te danken heeft. „Jow my de marren mar”, zegt Auke. Het skütsje silen moet volgens hen in Friesland blij ven, want het is iets typisch Fries, zoals de Elfstedentocht en het kaatsen. En nu ligt hun skütsje aan de wal. De beide broers zijn er mee opgehouden. De concurrentie van de vrachtauto’s is een van de vele oorzaken, dat ze niet het hele jaai’ door werk hebben. Ook kunnen ze niet overal meer komen; denk maar aan de Oosterpoortsbrug, die vervangen werd door een overkluizing. Alles met elkaar heeft hen doen besluiten de zaak te verkopen en ander werk te zoeken. Het laatste is al gelukt en nu werken de beide broers in de wegenbouw, by de fa. Ooms in Sneek. En het bevalt hun best. Ze hebben nu vaste werktijden en een geregeld loon. Of er al kopers geweest zijn om het skütsje; misschien een of andere gemeen te of industrie om deel te nemen aan de wedstrijden? De broers laten zich er niet over uit, geloven niet dat er van die veel belangstelling is. Het aantal skütsjes, dat nu „skütsjesylt”, is zo wel groot genoeg. maar ze kant X 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1