Waterpoort- krabbels Eind oktober krijgt Sneek manege Pakhuis Woudsend wordt gekocht KI. v. d. Meulen krijgt subsidie ii W YM BRITSER A DEEL IJLST 1 RAAD WYMBRllSERADEEL SNEL DOOR AGENDA i l van en 4 Eerste spant maandag geplaatst Al meer dan 100 liefhebbers I sf; Busje lak werd meer Frontale botsing in Blauwhuis Kankerbestrijding hield actie in IJlst t t t t dief noodlottig Officieel Orgaan w de gemeenten SNEEK, gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Donderdag 16 sept. 1965 120ste jaargang no. 74 ft Concert en taptoe Concordia Ijlst I i I Ds. C. Bos overleden Maandagmiddag werd op het Zuidersportpark, precies op de plaats waar de boerderij van Beuckers, later bewoond door Breeuwsma, stond, de eerste spant geplaatst van de Sneker manege. Het is een prachtig plekje, al is er nu moeilijk te komen. Ongetwijfeld zullen velen, die Sneek vanuit de richting Joure binnenkomen, daardoor aangetrokken worden. De manege, waarvan de fundering al klaar is, wordt in totaal 45 x 20 meter groot, waarvan de eigenlijke manege 40 x 20; het resterende gedeelte is voor kleedruimte, leslokalen, koffie bar, enz. Hoewel bovenstaande foto ietwat uitheems aandoet, is deze kiek toch echt in Sneek genomen. Sieta, zoals het Javaanse aapje heet, is het huisdier van de familie Feringa aan de Leeuwarderweg. Ongeveer een jaar geleden kreeg de heer H. Feringa haar van familie in Hilversum. Sieta is hoe kan men ook anders ver wachten bijzonder intelligent. Zij erkent de heer des huizes als „baas”, maar mevrouw Feringa beschouwt zij helemaal als ge lijke. Sieta eet van alles. Naast kevertjes, mugjes en spinnen (wespen laat ze wel met rust) eet zij sappige peren, aardbeien, rozebottels enijsco’s. Ook is ze dol op gehakt. „As ie it even- tsjes flikke kan gapt ie een gehakbal ut de pan”. Het is even wel een bijzonderheid hoe goed zij met de hond, een grote Duitse herder, kan opschieten. Hoewel ze geen rijbewijs heeft, mag ze graag even in de auto zitten. Maar haar baas is daar niet zo op gesteld, want Sieta is een echte wildebras. Ja, soms is ze echt een aap van een aap! Joyrider gepakt Het Sneeker Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 4 t SNEEKER NIEUWSBLAD 'f STICHTING MANEGE SNEEK e.o. l i 30 LESUREN SS LENING VAN EEN MILJOEN (Zie pagina 2.) De eerste spant van de Sneker manége pp het Zuidersportpark staat. Drie ruiters en een amazone van de Water-Poorters met links daarvan de heer Wiarda en rechts enkele andere bestuursleden kijken belangstellend toe. Ook burgemeester Rasterhoff (op de rug gezien) gaf blijk van zijn belangstelling. De lessen zullen tussen de zes en ze ven gulden gaan kosten. Een les duurt een uur. Voor een 10-rittenkaart wordt een kleine korting gegeven. Daarnaast worden aparte theorielessen gegeven (b.v. over het zadelen), die uiteraard goedkoper zullen zijn. Om stap, draf en galop enigszins „onder de knie” te hebben, heeft een leerling ongeveer dertig lesuren nodig. Daarna komt de dressuur. Het is de bedoeling om diplo- De landelijke rijvereniging „de Wa ter-Poorters” in Sneek, een rijvereni ging, die onder de bekwame leiding van directeur-instructeur H. S. Wiarda te Nijland al enkele malen landelijk kampioen werd, wilde al lange jaren een gelegenheid om binnen te kunnen trainen. Buiten trainen is nl. minder wenselijk, omdat de paarden dan veel nerveuzer zijn. Afgezien nog’ van het weer, dat zich er ook niet altijd voor leent. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 30 05 D.g.g. 40 91. SUBSIDIE VOOR WOUDSENDER SKÜTSJE Over de toekenning van een subsidie voor het Woudsender skütsje vroeg de De heer T.M. uit Sneek wilde afslaan naar de richtipg Wolsum. De heer N.H.H. uit Bolsward kwam uit de richting Wol sum en wilde linksaf. Beiden namen de bocht verkeerd, zodat er een frontale botsing ontstond. Dinsdagmorgen vond op het kruispunt bij Café Wittevcen in Blauwhuis een fron tale botsing plaats tussen twee bestel auto’s. Dankzij de geringe snelheid bleef de schade beperkt en W'erd niemand ge wond. De 64-jarige H. v. d. L. uit Bozum is aangehouden in verband met diefstal van materialen van bouwwerken aan de Lem merweg. Tegen de 21-jarige J.H. uit Midlum is procesverbaal opgemaakt in verband met het geval van joyriding (waarover wij in onze krant van maandag berichtten). De jongeman heeft zich diverse avon den schuldig gemaakt aan joyriding met een auto van een zekere A.O. uit Duits land, die hij na gebruik weer op zijn plaats neerzette in de Kanaalstraat in Sneek. V.d.L. was in Schamegoutum bjj de rjjwielzaak annex benzinepomp van de heer Jellema om benzine te tanken. Hjj nam toen een busje lak weg, maar de heer Jellema bemerkte dit en pakte het weer af. Het geval kwam de Rijkspolitie ter ore en toen bleek, dat v.d.L. meer op zijn kerfstok had, werd hij in samen werking met de Gemeentepolitie van Sneek aangehouden. Hij had voor enige honderden guldens aan materiaal gesto len. culair schouwspel. wordt nl. c___ de stoommachine braakt dikke vette genomen door Jan Cottaar jr. rookwolken uit, die van verre de aan dacht trekken. De heer Couperus merkte naar aan leiding van de lening van 1.000.000, die de gemeente wil aangaan, op dat het een teken is dat er wat gebeurt. De voorzitter zei, dat lenen niet zo moeilijk is. Maar de lasten die dan ko men. Ook de heer Attema was blij, dat er nu dankzij deze lening verschillende wer ken kunnen worden uitgevoerd. Over de toeslag voor vuil werk voor reinigingspersoneel ze: de heer Attema, dat deze mensen eindelijk krijgen waar ze recht op hebben. De voorzitter stemde hiermee in en herinnerde aan de slechte weersomstan digheden waaronder deze mensen vaak moeten werken. De volgende punten van de agenda, die uitvoerig zijn opgenomen in onze vorige nummers gingen vlot onder de hamer door. Het laatste punt konden wij niet publiceren, daar het pas maandag aan de agenda werd toegevoegd. Wjj laten het hier volgen: ma’s te gaan instellen als beloning voor de prestaties. Het zal een federatierijschool wor den, zodat ook leden van de Federatie van Nederlandse Rijscholen, een on derdeel van de Hippische Sportbond, Toen de plannen vooi- een overdekte veemarkt niet doorgingen, kwam de wens een apart gebouw als binnen- manege te hebben. Maar aan de ex ploitatie van een dergelijk gebouw zijn risico’s verbonden. Daarom riep men in het leven de „Stichting Manege Sneek en omstreken”. Deze stichting zal juridisch volkomen los staan van de landelijke rijvereniging. Voorzitter van het stichtingsbestuur is de heer P. Dijkstra, die ook voorzitter is van de Water-Poorters. Secretaris-pen- ningmeester is de heer J. M. Slob, ter wijl verder zitting hebben in het be stuur burgemeester L. Rasterhoff, N. Zijl en S. Bos, allen te Sneek. Men is bezig het bestuur uit te breiden met enkele niet-Snekers. Hoewel de stichting dus los staat van de landelijke rijvereniging, zal er in de praktijk een innige samenwer king zijn. De Stichting hoeft geen paar den te kopen, omdat de leden van de Water-Poorters hun paarden beschik baar stellen. Daardoor -is men verze kerd van goede paarden. Instructeur- directeur van de manege wordt de heer Wiarda. Deze is instructeur eerste klas, wat volgens secretaris Slob nog geen tien mensen in Nederland zijn. Over en weer profiteert men er dus van. Uit een in Sneek gehouden enquête kwamen ruim honderd aanmeldingen van leerlingen. Ongeveer 75 hiervan zijn kinderen. Dit aantal is net vol doende voor een sluitende exploitatie. Ze zullen les krijgen in groepjes van 68. Er zijn nl. acht paarden beschik baar. Daarnaast komen er zes pony’s voor kleinere kinderen (ongeveer 7-10 jaar). Maar de heer Wiarda houdt niet zo erg van pony’s vanwege het „O- been-gevaar” voor de kinderen en de houding tijdens het rijden. Een ruiter moet rechtop zitten. is niet mooi en bovendien onttrekt een transformatorgebouwtje van het PEB het zicht op de molen, zodat hjj het niet hele maal eens was met de motieven van b. en w. Hij was vooral huiverig voor de prijs. De heer Couperus kon zich Woudsend niet voorstellen zonder de molen. Ook hij was geschrokken van de prijs van het pakhuis, maar als de gemeente het niet doet, dan is er wel een andere koper. Voor afbraak vond spreker de prijs be slist te hoog. Hij was er dan ook voor het pakhuis te kopen, maar bang om het te slopen. De heer Westra vroeg of het gebouw produktief kon worden gemaakt voor dit geld. De voorzitter antwoordde, dat het niet in het voornemen van b. en w. lag om tot afbraak over te gaan. Misschien dat het PEB-gebouwtje verplaatst zou kun nen worden. Het pakhuis is echter geen afbraakgeval. Het gaat er hier maar om, dat het pakhuis op dit moment te koop is. Wanneer krijgt de gemeente weer zo’n kans? De molen is indertijd aangekocht om deze voor het dorp te behouden. Daar hoort dit pakhuis niet bij. Als het college tot afbraak over zou willen gaan, dan zou de raad daar eerst in gekend worden. De prijs is inderdaad wat stijf, maar het gaat er mjar om, dat we het ding nu in handen krijgen, aldus de voorzitter. Het voorstel van b. en w. werd ver volgens zonder hoofdeljjke stemming aan genomen. Dat er, door een ferme aanpak, vandaag de dag nog wel iets te bereiken is, heeft de aktie, welke voor kort in IJlst is ge voerd ten behoeve van het Wilhelmina- fonds, dat de kankerbestrijding beoogt, bewezen. Tweehonderdtweeënveertig nieu we leden wisten de dames-bezoeksters te te winnen, wat hier op neer komt, dat bijna achthonderd gulden voor dit heil zame werk dit jaar binnen kwam. De spil, mevrouw Oppedijk-Schotanus, en mevrouw De Vries-v. d. Hey, is hier zeer erkentelijk voor en zegt de dames, die zich voor dit werk hebben willen in spannen, daarvoor harteljjk dank. Deze dank gaat ook uit naar de Ijlster burge rij, die bljjk heeft gegeven te verstaan, dat er een „naaste” is, die hun hulp nodig heeft. De gemeenteraad van Wymbritseradeel nam maandagavond zonder hoofdelijke stemming alle voorstellen van het college van burgemees ter en wethouders aan, behalve punt 3, de herbenoeming van leden van de adviescommissie woonruimtewet, waarover wel gestemd werd. De meeste van deze voorstellen zelfs zonder een enkele op- of aanmer king. Hoewel de agenda niet minder dan 19 punten telde, ging het zo doende toch behoorlijk vlot. De aankoop van het pakhuis van de heer Lyklema te Woudsend vormde een punt van enige discussie, maar tenslotte waren alle raadsleden het er over eens, dat aankoop de beste oplossing was. Behalve de heer Nauta waren alle raadsleden aanwezig. Deze had een zwa re operatie ondergaan, maar gelukkig was hij nu weer thuis en knapte al weer op. De volgende raadsvergadering zai worden gehouden op 14 oktober ’s mor gens, waarnh de raad, ter voorbereiding van het begrotingswerk, een rondrit door de gemeente zal maken. Bij de ingekomen stukken was een dankbetuiging namens Beatrix en de heer Von Arnsberg voor de gelukwensen ter gelegenheid van de verloving. De inge komen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. De leden van de adviescommissie woonruimtewet werden opnieuw benoemd voor de tijd van één jaar, waarbij de heer Jouwsma zijn benoeming onmiddellijk aanvaardde. De andere leden van deze commissie zullen eerst van hun benoe ming in kennis worden gesteld. In het voorstel betreffende verhuur van een perceeltje grond te Goënga (zie onze krant van maandag) was een abuis geslopen. Het bedrag van f 41,—, zijnde de pacht van het perceeltje, is fout en moet zijn f 65,Na rectificatie werd ook dit voorstel aangenomen. De eerste die het woord voerde over de aankoop van het pakhuis te Wouds end was de heer Brouwer. Deze vond het nogal een aardig bedrag wat hiermee gemoeid is. En daar komen dan nog kosten achteraan. Spreker vroeg naar de mogelijkheid van een VVV-kantoor. De heer Miedema was eveneens ge schrokken van de prijs. Hij had het pakhuis gezien en vond dat het er nog goed uitzag, maar dat de prijs wel wat „oan 'e stiive kant” was. De bouwstijl Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrak! (handelsadvertenües) Lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post f 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Nog vrij onverwacht is afgelopen zondag in zijn woning te Franeker op ruim 59-jarige leeftijd overleden ds. C. Bos, emeritus predikant van de Gere formeerde Kerken in Nederland. Op 11 december 1932 werd ds. Bos door zijn vader bevestigd als predi kant van de Geref. Kerk te Oudega, welke gemeente hij op 17 november verwisselde met die van Murmerwou- de. De laatste gemeente, welke de overledene diende, was Sexbierum. Op 1 januari van dit jaar werd hem op bijna 59-jarige leeftijd om gezond heidsredenen vervroegd emeritaat ver leend. Ds. Bos werd bij herhaling afgevaar digd naar de particuliere synode van Friesland noordelijk gedeelte en ook naar de provinciale zendingssynode van de Gereformeerde Kerken in Friesland. Verder was hij o.a. nog de- putaat voor de zending, assessor van de zending van de Gereformeerde Kerk van Leeuwarden en de met haar samenwerkende Kerken (Friesland - noordelijk gedeelte) in de classis Fra neker deputaat ad art. 53 van de kerk orde en sinds 1950 was hij plaatsver vanger bij de geestelijke verzorging van de strafgevangenis en het Huis van Bewaring te Leeuwarden. In zijn eerste gemeente Oudega gaf ds. Bos mede de stoot tot de oprich ting van een gereformeerde mannen vereniging. les kunnen nemen. Men denkt ook aan cursusmogelijkheden in federatiever- band en ruiterkampen (in de zomer). Naast de manege komt nl. nog een buitenmanege van 25 x 50 meter met een springtuin. Ook voor het geval iemand in de stad een paard zou ko pen, denkt men een gelegenheid te ma ken zo’n paard te stallen. De manege, die aan alle normen vol doet, krijgt een verlichting als in een school, terwijl de grond van een spe ciale melange zal zijn, geschikt voor paardehoeven. De financiering van de manege had nogal wat voeten in de aarde. De me dewerking van de gemeente was ech ter geweldig. Men kon een bedrag van 10.000,renteloos lenen van de ge meente. Men is bezig met een geldleenactie. Daarnaast kon een hypotheek worden genomen. Dan is er echter nog 10.000 te weinig. Daarom moet de koffieka mer voorlopig achterwege blijven. Deze wordt niet eerder ingericht dan wanneer het geld er is. Maar men heeft goede hoop, dat dat wel voor elkaar komt. De manege komt er in ieder geval en als alles meeloopt kan eind oktober met de lessen worden ge start. In de Marnezijlstraat (ten westen van Het verkeer van en naar Sneek via de Lemmerweg) raakte dinsdagavond de Leeuwarderweg ondervindt ter een hondje met een achterpootje be- hoogte van de ijsbaan momenteel eni- klemd in zijn eigen ketting. Het dier- ge vertraging. Voor het uitbreidings- tje jammerde van pijn en angst, zo- gebied de „Stadsfenne” heeft men rio- dat er in een ommezien een tiental lering aangelegd en de leiding bier mensen om heen stond. Tenslotte lukte voor moeten onder de Leeuwarderweg het enkele omstanders het arme dier door naar het gemaal. Dit riolerings- te bevrijden, waarbij een van hen tot gemaal, waar men ook reeds druk bloedens toe in de vinger werd gebe- mee bezig is, zal de gehele „Stads ten. Het hondje mankeerde niets. fenne” moeten bemalen; het wordt ge bouwd voor de ijsbaan bij de trek vaart. Men is nu bezig een doorbraak te maken in de Leeuwarderweg, waar door het wegverkeer enige weken met verkeerslichten wordt geregeld. De muziekvereniging „Concordia” te IJlst geeft a.s. zaterdagavond om half acht o.l.v. de heer A. Feenstra een con cert in de muziektent op het Bolwerk. Na afloop is er een taptoe. Het korps brengt de volgende nummers ten gehore: 1. Castell Coch, mars van T. J. Powell; 2. Symphonic in C, Fr. J. Gossec; 3. 2e Rhapsody on Negro Spirituals, E. Ball; 4. Serenata Semplice, E. Siebert; 5. Ho liday for band, M. Everaarts; 6. Sum mertime, G. Gershwin, arrang. Jarec; 7. Unter dem Grillenbarmer, mars van W. Lindeman. heer Westra of er, wanneer Van der Meulen er te zijner tijd mee ophoudt, een vereniging of stichting is, die dan het skütsje exploiteert en of de subsidie daar ook voor geldt. De voorzitter antwoordde dat Klaas van der Meulen als partikulier heeft aange vraagd. De heer Miedema merkte op, dat het skütsjesilen bijzonder leeft bjj de bevol king. De heer Couperus hoopte dat Van der Meulen veel succes zou hebben. De heer Visser vond, dat het Zuidwest- hoek-skütsje wel wat een klap zou krijgen als dit straks geen subsidie meer zou krijgen. Hij was er overigens wel voor, dat het Woudsender skütsje gesubsidi eerd zou worden. De voorzitter antwoordde, dat men nooit iets van de Zuidwesthoek-stichting had gehoord. Het voorstel werd z.h.~ aangenomen. De werkzaamheden, aan de Lemmer- brug zijn in een vergevorderd stadium gekomen. Dinsdag heeft men de kel derwanden gestort, waarmee men des avonds laat onder grote belangstelling van het publiek nog bezig was. Nu In de „Meerpaal” wordt van zater- wacht men op het drogen. Het is niet dag jg september tot en met maandag te zeggen wanneer dit zal zijn ge- jg oktober a.s. een tentoonstelling ge beurd, daar verschillende faktoren bij houden Van tekeningen en schilderijen dit proces een rol spelen. Als de wan- van Leen Huisman en Anne de Vries, den van de bekisting kunnen worden Openingsuren: van 2 tot 5 uur. ontdaan, zal men de reeds klaar lig gende brug er op plaatsen. Binnen af zienbare tijd zal men echter de brug kunnen gebruiken. Zaterdag 18 september zulen in over leg met de Nederlandse Regenboog- club filmopnamen worden gemaakt Bjj de tweede bouwfase van het Sint- van de wedstrijden in de regenboog- Bonifaciushuis is men al enkele weken klasse als onderdeel van de nationale bezig met het heien van ongeveer 7 kampioenschappen op het Sneeker meter lange palen. Het is een specta- Meer. Deze opnamen vormen een on- r_l. De heimachine derdeel van een film over de water- door stoom aangedreven, sport, die wordt samengesteld en op- Bjj de nationale wedstrijden te Gouda 4 Het is. evenwel mogelijk, dat er by tussen Rode-Kruisploegen behaalde de deze werkzaamheden enige vertraging commandant van de ploeg Sneek, de 4 kan ontstaan, daar vorige week het heer A. Rentier, de door H.M. de Ko- r aannemersbedrijf failliet is verklaard, ningin uitgeloofde prijs als de beste 4 Nadere inlichtingen kon men ons niet commandant. De Sneker ploeg, vorig geven. Ondertussen heit men echter jaar kampioene van Nederland, be- 4 „rustig” voort. zette nu de zevende plaats.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1