Waterpoort -krabbelt voor in Duizend gulden Anske Schotanus ffl Jutrijp Geen draagvleugelboot voor route Staveren-Enkhuizen? IJLST WYMBRITS ER A DEEL AGENDA J en van Mej. Atsma overleden Nieuwe auto in de sloot Afscheid direktrice Sint Antonius Ziekenhuis THEOLOGISCHE SCHOOL DER BAPTISTEN OPENT NIEUW CURSUSJAAR IN SNEER OPPENHUIZER HAD DERTIEN GOED Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Foarljochtingsdagen oer it Frysk kostüm Broer in Amsterdam won eveneens f 1000 ZEVEN MENSEN OP JAARVERGADERING AFD. SNEEK VAN ..BEATR1X-OORD" k 120ste jaargang no. 76 Donderdag 23 sept. 1965 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD 35 jaar directrice OLB in--' I De heer W. J. Setz overhandigt Anske Schotanus een biljet van duizend gulden. Links van Anske zijn klasseleraar, de heer Van der Wal, rechts de heer Stubenitsky, .directeur van de technische school. Geslaagd Geslaagd il Mij Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Onderstaande foto geeft een beeld van de bouwwerkzaamheden aan het rioleringspompstation, dat bij de ijsbaan naast de trek vaart uit de grond rijst. Vorige week besteedden wij reeds enige aandacht aan voornoemd project. De bodem van deze put ligt op een diepte van ongeveer 5 meter. Door middel van bron- bemaling voorkomt men het vollopen van de bouwput met grond water. Op de kelder wordt nu nog een zg. plat dak gemetseld, waar technische installaties in worden geplaatst. De leidingen die van het uitbreidingsgebied Stadsfenne naar het gemaal lopen, worden momenteel onder de Leeuwarderweg door gelegd. Geloven doe je in de kerk 569ste Staatsloterij I 1 SNEEKER NIEUWSBLAD WAT ER VERDER TE DOEN IS TOESPRAKEN dag heel wat automobilisten in haast vragen Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. SINDS 1957 EIGEN OPLEIDING ik kan hü wel een kele predikanten aan de Nederlandse bap tistengemeenten kunnen aflevêren. Een 10- tal studenten studeert op het ogenblik aan het seminarium. Maandagavond raakte op de Hemdek, de kronkelweg van Sneek naar LTlst, een nieuwe Fiat, bestuurd door een Duitser van de weg in de sloot. Het gebeurde, toen de bestuurder de bocht bü het stenen bruggetje in deze weg verkeerd nam. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, terwjjl de wagefl licht werd be schadigd. Aan de Vrjje Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het kandidaatsexa men eerste gedeelte onze stadgenoot de heer H. Th. Nooitgedagt. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagden voor ’t kandidaatsexamen ge neeskunde II B mej. E. Gerritsma en de heer E. van der Zjjpp beiden të Sneek. AMICITIA - THEATER Aanstaande zaterdag 25 september, zullen zich in de baptistenkerk, Willem Lodewjjkstraat, vele baptisten hebben verzameld om getuige te zijn van de opening van het nieuwe cursusjaar van de theologische school te Den Dolder. Uitgaande van de innige relatie, die er moet bestaan tussen de theologische opleiding en de gemeenten heeft de commissie, die in de Unie van Baptisten gemeenten in Nederland verantwoordelijk is voor de voorgangersopleiding, zoals die verricht wordt in het baptistenseminarium te Bosch en Duin (Den Dolder), reeds sinds enkele jaren de gewoonte de opening van elk nieuw cursusjaar ergens in een plaatselijke gemeente te doen plaats vinden. Voor dit jaar is de baptisten gemeente hier ter stede uitgekozen en het spreekt vanzelf, dat niet alleen de Sneker baptisten hierbij aanwezig zullen zijn, maar dat ook vele baptisten van elders uit ons gewest zich deze kans niet zullen laten ontgaan. Donderdag 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 september: Fiat-show garagebedrijven Rinnert de Jager NV in Ons Gebouw. Westersingel. Geopend van 1022 uur. V'ijdag 24 september Filmavond Kynolo- genclub Sneek en Omstreken in Rest. „Onder de Linden”. Zaterdag 25 september Zeilwedstrijden Kon. Zeilver. „Sneek” voor leden en jeugdleden. Eerste start 14.30 uur. Dinsdag 28 september: Abonnementscon cert Frysk Orkest in Amicitia te Sneek. Aanvang 8 uur. Donderdag 7 oktober: Selskip Tetman de Vries in Amicitia met de revue „Hjir is de ein fan wei”. weigerden deze dienst verder te subsi diëren. Met deze draagvleugelboot werden de- monstratietochten gemaakt op het trajekt van Enkhuizen naar Staveren en in het Botlekgebied bjj Rotterdam voor het ver voer van continu-arbeiders. Kort voor de opheffing van Aquavion Holland maakte het schip over zee nog een reis naar Hamburg om de mogelijkheid van dien sten naar Helgoland aan te tonen. Onder de deelnemers aan de voetbal- toto waren niet minder dan 27, die der tien uitslagen van het afgelopen week einde goed hadden geraden. Onder hen was ook de 17-jarige Wietze van der Ley uit Oppenhuizen. Wietze is steunend lid van TOP. Hij werkt bjj veehouder G. Steenbeek. Daar hij zelf nog niet mee kan doen (hjj is nog geen- 18) heeft hjj de goede kolom ingevuld op het formulier van zijn vader, de heer Wiebe v. d. Ley. Het bedrag, dat hjj hiermee int, zal bruto 7339, gulden bedragen. De cao-en voor de werknemers bjj Van der Heem zijn officieel goedge keurd. Op zichzelf niets bijzonders. De hoofdbesturen van de werknemers organisaties gaan deze straks onder tekenen. Dit nu zal plaats vinden in het filiaal Sneek van Van der Heem. Na de ondertekening zullen de „be- stuurderen” door het bedrjjf worden rondgeleid. beter een ander plekje zoeken, bv. het Martiniplein of de Veemarkt. Ook zjjn er straten waar voor één zjjde een wachtverbod geldt. Men dient er dan op te letten, dat men de wagen aan de goede zjjde neerzet. Op de Ged. Pol wisselt dit dagelijks en mag men de auto nu eens links dan weer rechts parkeren. Ook hier stonden afgelopen zaterdag verscheidene auto’s aan de verkeerde kant. zo ver. Van ten stellen?”, terwjjl daarna de rector van het seminarium, drs. J. Reiling, het niéuwe cursusjaar zal openen met een rede over: „De toekomst van onze school”. Zr. M. Christiana, sinds 1952 direktrice van het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek is met ingang van 1 oktober 1965 in gelijke functie benoemd in het R.K. Ziekenhuis te Hilversum. Voor degenen, die persoonlijk afscheid van haar willen nemen bestaat daartoe gelegenheid op dinsdag 28 sept. a.s. van 1516.30 uur in het verpleeg&ters- huis aan de Meeuwenlaan te Sneek. De seminariumdag die a.s. zaterdag te Sneek wordt gehouden is gesteld onder het thema „School der gemeenten”. Tij dens dé eerste bijeenkomst, die geleid wordt door ds. G. Visser van Sneek zul len enkele korte toespraken worden ge houden, resp.: „Onze voorgangersoplei ding vroeger, door ds. G. Brongers van Leeuwarden en: „Welke eisen mogen onze gemeenten aan hun eigen school stellen?” door ds. J, Ketelaar van Drachten. In de tweede bijeenkomst, onder leiding van ds. G. H. W. Pflaum van Harlingen zal ds. J. Bouritius van Hoogezand het woord voeren over de vraag: „Welke eisen mag onze school aan onze gemeen- i De heer H. Klasema sr., momenteel i kantinebeheerder op het werkeiland i „Lauwersoog” en wonende aan de De Bourbonstraat alhier, heeft vorige week een gedeelte van de hoofdprijs j in de voetbaltoto gewonnen. Het exacte bedrag kon niet worden meegedeeld, maar dit zal zeker rond de f 10.000, liggen. de, wylst mei in lytse utstalling fan ün- derdielen, dy’t by it Fryr.k kostüm heard hawwe, ien en oar zh fierder taljochte wurde sil. Ut ünderfining wit men ntl. dat der gauris froulju binne dy’t in tipdoek graech in skelk meitsje wolle of in jak hawwe en dat mei in bypassende rök oanfolje wolle, wylst der oaren witte wolle hoe’t aid materiael wosken en op- burgen wurde moat, ensfh. De kommisje- leden sille bisykje al de fragen to bian- derjen. Slagget dat deselde dels net, dan sil der sa gau mooglik in skriftlik advys ütbrocht wurde. Op beide dagen hopet de kommisje twa klobkes üntfange to kinnen, ntl. moarns fan 10 oant 12 en middeis fan 2 oant 4 (ire; de tagongspriis is f 0.50. It is wol nedich dat dielnimmers harren yn’t foar op jowe. De eigen voorgangersopleiding van de Nederlandse baptisten, die gehuisvest is in het centrum De Vinkenhof te Bosch en Duin, is nog maar enkele jaren sinds 1957 op gang. Voordien studeer den de aanstaande baptistenpredikanten in het buitenland; waar ze gebruik maak ten van de faciliteiten van baptistensefni- naria, of aan een der Nederlandse uni- versiteiten. Het principe, hierboven ook reeds ge noemd, dat de opleiding een aangelegen heid van de eigen gemeenten is van de Nederlandse gemeenten om de aan sluiting bjj het eigen volk niet te verlie zen deed tenslotte besluiten een eigen seminarium te stichten. Sindsdien heeft het seminarium, dat goede samenwerking heeft met de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Utrecht, reeds en- Donderdag 23 september t.e.m. zaterdag 25 september ’s avonds 8 uur film: De verleidster van Parma. Zaterdag 25 september te 22.45 uur film Mondo Cane. Zondag 26 september te 2.30 uur film: Escorte des doods. Zondag 26 september te 5 en 8 uur film: De preutse professor. Regelmjittich kri'get de Fryske Kultuer- ried it fprsyk 'om ynljochtings oer it Frysk kostüm'tb jaën, sa’t dat yn de 18de en 19de ieu droegen waerd. Fakentiids hat men noch in pear stikken kléan dêr’t'nien 'fan tinkt dat dy wolris by it Frysk kqstürh hearre koene, mar wit men’net krekt üt hokker tiidrek sa’n tip doek, skelk, 'jak, rök of mütse is. Dy forsiken ko'mme foar it greatste part üt Fryslan seis wei, mar ek Friezen om utens skine gans niget oan de aide dracht to hawwèn. Foar dejirigen'yn Fryslan,-dy’t hwat mear oer it kostüm witte wolle, haldt de kostümkommisje fan de Fryske Kultuer- ried op 8 en 15 oktober yn it Kunstsin- trum Prinsetün to Ljouwert foarljoch tingsdagen. It is de bidoeling dat yndividuêle per soenen en klobkes yn de gelegenheit steld wurde in praetsje fan ien fan de leden fan de kostümkommisje by to wen- jen. Dsrby sille dan dia’s, fortoand wur- De kans lijkt verkeken, dat een draag vleugelboot een passagiersdienst gaan on derhouden tussen Enkhuizen en Staveren als de Nederlandse Spoorwegen deze ver binding met veerboten staakt. Dat komt, omdat Aquavion Holland NV te Papen- drecht haar aktiviteit heeft beëindigd, lazen wjj in het .Algemeen Dagblad’ van woensdag 22 september jl. Aquavion werd ongeveer acht jaar geleden opgericht in Den Haag en was nu een dochteronderneming van Internatio nal Aquavion (B.B.) Ltd. te Londen, waarin lord Inchscape financieel is ge ïnteresseerd. Het bedrjjf gebruikte een Zweeds patent voor het vleugelsysteem. Zün produkten werden gebouwd bü Avio- landa te Papendrecht. In de afgelopen jaren werden 24 kleine aquavions, elk met een capaciteit van acht passagiers, gebouwd. Zij kosten f 65.000,— per stuk. Voor dertien van deze vaartuigen is nog geen koper gevonden. De schepen staan opgeslagen in een hal van Aviolanda. Daar staat ook het prototype van een draagvleugelboot voor veertig passagiers. Hiermee zijn vele proefnemingen gedaan. Gedurende een zomerseizoen werden er diensten mee onderhouden van de Schot se noordkust naar de Orkaden. Hieraan kwam een einde, toen in Engeland de socialisten aan het bewind kwamen en Advertentieprijs; 15 cent per mm Bü kontrakt (handelsadvertenüee) lager. Abonnementsprijs f 3,50 per half jaar. Franko p. post f 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Wie in Sneek gaat winkelen kan beter f VKON tot wederom samenvoeging n'et met *3? auto *n de binnenstad t vond geen gehoor. Nu startten steeds komen. De kans is dan namelpk groot, f enkele schepen, hetgeen het geheel dat men tüden moet zoeken om een voor de vrüheidsklasse tot een zielige yoor de wagen. f vertoning maakte. L_1 4 startten in de A-klasse 2 en in de B- heel r klasse 5 schepen. De i.- - - Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Elders in deze krant staat een verslag van een jaarvergadering, die bezocht werd door zeven mensen. Dat is bedroevend weinig, als men bovendien in aanmerking neemt dat de vereni ging büna 900 leden telt. Wü vragen ons af: Vanwaar die onverschilligheid bü de léden? Ligt het soms aan het sy steem van vergaderen? Is dit niet op een heleboel punten hopeloos ouder wets? Reglementair is men meestal wel verplicht eens per jaar een alge mene ledenvergadering te houden, maar als men dit eens probeerde in Sommige Sneker jongens demonstre- modernere vormen te gieten, zou het ren de toevallige voorbüganger steeds dan niet beter lukken dé leden bü hun weef dat ze niet bang zün voor wa- televisietoestel vandaan te krpgen? De ter. Hoe kan het ook anders to' dit komende winter zullen heel wat be- waterland. Aan de .Westersingel zagen sturen hiermee te maken kragen. De baptistengemeente te- Sneek zal a.s. zondagmiddag 5 uur weer een begin maken met de büzondere diensten, zoals die de laatste jaren telkens eens per maand werden gehouden. De muziekver eniging „Harmonie” o.l.v. de dirigent de heer H. Bakker, heeft voor deze dienst haar zeer gewaardeerde me dewerking toegezegd. Het onderwerp, dat a.s. zondagmid dag in de baptistenkerk in de W. Lode wükstraat door de plaat lüke baptisten voorganger ds. J. van Dam zal worden behandeld luidt: „Geloven doe je in de kerk”. Dit bekende gezegde, dat veelal wordt gebruikt als een diskwalificatie van elke onzekerheid en daarom ook ge volgd door de vermaning: Hier moet je ’t zeker weten, verraadt een bepaalde zienswijze op het geloof die door vele mensen wordt gedeeld: alsof het geloof 'n niet-zeker-weten, een veronderstelling "ou zün. 'Het. 4s te- verwachten, dat velen deze dienst zullen büwonen. In hét büzonder zü, die over het aangekondigde onder werp nader ingelicht wensen te worden. In. de leeftijd van büna 52 jaar overleed gisteren mej. P. A. Atsma, direktrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Sneek. Zij trad op 18 september 1930 in dienst als volontair, in de tü'd dat ook de bekende schrijver Theun de Vries nog bij deze bibliotheek werkte. Na assistente te zijn geworden, volgde mej. Atsma in april 1957 mej. Vonk op als directrice. In de tüd, die zü aan de bibliotheek verbonden was, is het aantal boeken belangrü’k uitgebreid. Züdeed haar werk serieus, opge wekt en bescheiden. Zo bescheiden, dat ze eigenlük niet voor het voetlicht ge haald wilde worden toen ze in 1960 het 30-jarig jubileum vierde. Er is in al die jaren heel wat belangrü’k werk door haar verricht. Mej. Atsma had een hoge op vatting van haar taak. Velen zullen zich haar dan ook blüven herinneren, zoals ze was: vriendelijk en belangstellend voor elke bezoeker. Prüzen .van f 10,zün gevallen op num mers eindigende op 9; f 50,eindigende op 250; f 100,eindigende op 883; f 200,— eindigende op 499x; f 400,— eindigende op 412; f 1000,— eindigende op 0470; een prüs van f 2.000,is gevallen op de.nummers 44868, 41513, 88230, 22465; en 91218; een prüs van f 5.000,is ge vallen op het nummer 55114; de prüs van f 25.000,is gevallen op het nummer 57136. x Op dit nummer zün twee prüzen ge vallen. nieuw brommer willen kopen. Maar de oude is nog te goed en vader vindt, dat hü het geld beter eerst maar op het' spaarbankboekje kan zetten. Verder is alles met Friese nuchterheid opgevat. Anske gaat nu eerst zien, dat hü zün diploma haalt. Of- hü straks gauw een auto gaat ko pen? Dat weet hü nog niet. Autorüden is voor hem echter niet moeilük meer. De slagzin luidt: „Met Trabant sta jé nooit aan de kant”. Zün broer had er van gemaakt: „Op alle wegen kom je de Trabant tegen”. De hoofdvertegenwoor diger, die wel gezien had, dat er nog een Schotanus op het lijstje stond, hoorde in Jutryp tot zyn grote verrassing, dat dit de broer van Anske was. Het was woensdag een blijde dag voor de importeur van de Trabant, Van Hoek’s automobielindustrie N.V. in Ravenstein, kreeg hü ten antwoord dat hier geen be zwaar tegen was.. Woensdagmiddag was het dan De hoofdvertegenwoordiger van Hoek, de heer W. J. Setz, kwam per soonlek een briefje van duizend brengen. Anske had van school een vrye middag gekregen en de directeur van de l.t.s., de heer Stubenitzky, was samen met de heer Van der Wal naar Jutrüp geko men om getuige te zjjn van de prüsuit- f-eïking. Tenslotte deelde de school een beetje mee in de eer. Anske gaat het nu naar de bank bren gen., Zün eerste, gedachte was: rentenieren. Ook had 17-jarige Anske Schotanus in Jutrijp. Hij mocht namelijk een bedrag van duizend gulden in ontvangst nemen. Zulks is geen dagelijks werk voor de meeste men sen en zeker niet ais je 17 jaar bent en nog op school. Voor die school, de tech nische school aan de Kloosterstraat in Sneek, was dit eveneens ’n belajigryke ge beurtenis. Wat was er dan wel gebeurd? Enkele maanden geleden bracht de der de klas van de l.t.s. een bezoek aan de 50e RAI, de grote autotentoonstelling in Amsterdam. Het was de klas, waarin de toekomstige automonteurs zitten. Anske hoopt namelijk binnen afzienbare tüd als geschoold automonteur de school te ver laten. De groep, onder leiding van de klasseleraar, de heer Van der Wal, liet zich de handen vol stoppen met allerlei folders over auto’s. Er waren ook folders bü van de Trabant”, een Oostduitse auto met tweëtaktmotor en een carosserie van kunststof. Op de folders stonden een aan tal vragen, die men kon invullen. Als men dan ook nog een aardige slagzin wist te bedenken, zat e” een kansje in 1000 te winnen. BROER IN AMSTERDAM Anske heeft een oudere broer, Johan nes, in Amsterdam. Deze bezit een Tra bant, waarmee hü zo nu en dan naar Jutrüp komt. Toen Johannes eens een weekend over was, staken de broers de hoofden bü’elkaar en losten de op. De slagzinnen bedachten ze echter elk apart. Johannes had nl. van Anske een folder gekregen, die hü ook opstuur de. Verleden week kwam in Jutrüp het heu- gelüke bericht binnen, dat Anske één van de 10 winnaars van 1000,was. Er was een lü’stje bügevoegd met -de namen van de tien gelukkigen. Totgrote ver rassing van de familie Schotanus bleek dat ook Johannes in Amsterdam duizend gulden had gewonnen. Vader Schotanus schreef toen direct een brief met het verzoek of zün zoon hét bedrag in contanten mocht ontvangen, aagezien hü nog geen autobezitter is. De prys zou nl. in de vorm van een servicecheque worden gegeven. Van de Dinsdagavond j.l. werd de jaarvergade ring van de afdel’ ig Sneek van „Beatrix- oord” gehouden in het Groene Kruis gebouw. Na tot kwart over acht te hebben gewacht of er misschien van de ongeveer 900 leden nog een enkeling be langstelling mocht tonen, opende voorzit ter P. Been de vergadering en deelde mee, dat het afgelopen jaar niet on stuimig was verlopen. Het ledental was een beetje teruggelopen, maar het be stuur wilde een beroep doen op een aan tal oud-patiënten om dit weer uit te brei den. De notulen, gemaakt door secretaris A. ter Horst, werden onder dankzegging ■goedgekeurd. Uit het jaarverslag over 1964 bleek, dat er op 31 december 906 leden waren, 86 meer dan op 31 decem ber 1963. Op het ogenblik zün er even wel minder dan 906. Men bljjft echter rekenen op nieuwe leden. Het bestuur had geen verandering ondergaan. Van het to taal aan geldmiddelen, dat in 1964 1456,64 .bedroeg, werd 1100,— afgedra gen voor de patiënten van „Beatrixoord”. Naar aanleiding van d'* verslag ont stónd enige discussie over een eventuele contributieverhoging, cie welhaast onver mijdelijk zal zjjn. Uit de vergadering kwam de suggestie de contributie van 1,— te brengen op 1.50. De penningmeester, de heer J. Terp- stra, kwam met enige cijfers over 1965. Tot nu, toe bleken de ontvangsten 549.89 meer te bedragen dan de uit gaven. Samen met wat men op de bank heeft vormde dit een batig eindsaldo van 1401.28. Het bestuur had voor ongeveer 200,besteed aan kleine attenties voor patiënten. Het aantal patiënten is ge lukkig niet zo groot en r bestaan plan nen om met. deze atten’ies in de vorm van bloemstukjes, boekenbonnen e.d. door te gaan. Wegens ziekte was er geen verslag van de kascommissie. Als nieuw kascommis sielid voor het komen ’e jaar stelde zich beschikbaar de heer B. Brinksma. Mevr. Van Andringa-Luiking, die aftre dend was, werd bü acclamatie in het be stuur herkozen. Zij nam deze benoeming aan. Voor de algemene vergadering van de vereniging „Beatrixoord” te Haren kon geen afgevaardigde worden aangewezen, daar niemand van de aanwezigen in de gelegenheid was. Of de seriéwèdstrüden van de KZVS we een jongetje dat èr eén sport Van aan populariteit hebeh ingeboet .of dat maakte aan de takken van.de langs het toevallige omstandigheden 'waren, de wal staande bomen te gaan.hapgen weten we niet, maar de belangstel- en zo boven het water te gaan slingp- ling was vrü gering, zo constateert de ren. ,,It griist jin oan”, zei een oud redaktie van „Plané”, het orgaan van vrouwtje, de Vrijheidsklasse-Organisatie Noord. Waarom de vrüheidsklasse dan ook in A en B gesplitst werd, is voor de re- daktie een raadsel. Een verzoek van de VKON tot wederom enkele schepen, hetgeen het geheel Uitküken is. De laatste dag daarbü ten zeerste geboden, omdat in v.. wat straten een wachtverbod redaktie steekt geldt. Zo bv. op Leeuwenburg en het overigens de hand ook in eigen boe- Grootzand, waar de afgelopen zater- zem, want in het slot spreekt zü de daS heel wat automobilisten^ in over hoop uit dat de vrüheidzeilers volgend treding waren. Daar mag men: de wa- jaar wat aktiever zullen worden voor gen alleen maar neerzetten achter de deze seriewedstrüden en in ieder geval witte steentjes langs de walkant. Wie niet weg zullen blüven als ze hebben bang is dat hü de gracht inrijdt, -kan ingeschreven. -------- ■-S.;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1