I Mej. Chr. .d. Weide 40 j. bij t landbou whuish.onderwij s L aqendaJ IJLST WYMBRITS ER A DEEL en van Oppenhuizen en Uitwellingerga op de film Afgelopen donderdagmorgen kon men in Oppenhuizen en Uitwellingerga reeds spoedig merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Het was n.l. de dag waarop beide dorpen op de film zouden worden gezet in bet kader van de lan delijke filmaktie van de Ned. Blinden- bond. WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT Overname in eigendom, beheer en onderhoud van het Rijk van gedeelten Leeuwarderweg en de Lemmerweg Ruilverkaveling De Sneeker Oudvaart A.R. en C.H. willen dén fractie in Sneker gemeenteraad Raad Sneek a.s. donderdag bijeen FIAT-SHOW MET DE NIEUWSTE MODELLEN Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Baansplitsing op kruispunt Berkenlaan - Sytsingawiersterleane Judo-tournooi voor jeugd van 8 en 9 jaar Groot kinderfeest van „Lemmerweg’’ Filmavond K. C. Sneek en Omstreken Scharnegoutumers welen weer hoe laat het is 1 ■MBH 120ste jaargang no. 77 Maandag 27 sept. 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Botsing in Ypecolsga Stemming op woensdag 27 oktober Auto botst tegen paard Kerknieuws Rijden onder invloed Bij het betreden van de school werden mej. Van der Weide bloe men aangeboden door het bestuur. V.l.n.r.: de secretaresse mèvr. Pop, de voorzitter mr. Zweep en de ju bilaresse. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Resultaten van HJSC Pieter Affourtit winnaar SNEEKER NIEUWSBLAD van op 1 Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 51 50 30 05 O.g.g. 40 91. Woensdag 27 oktober a.s. zal de stem ming worden gehouden ever de ruilver kaveling „De Snef':c- Oudvaart”. De stemmingsvergadering wordt gehouden in een grote tent in Rauwerd. Voor~!t- ter zal zyn gedeputeerde H. M. Gerbran- dy. De vergadering begint 's morgens om tien uur. De stembureaus zullen in ieder geval tot half drie geopend zijn. Donderdagmorgen j.l. botste in Hom- merts een vrachtwagen van de Agra rische Unie, toen deze een andere wagen wilde passeren, met het spiegeltje tegen het paard van veehouder Rienstra. Het paard kreeg zoveel letsel, dat het moest worden afgemaakt. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de waterleidingdijk in Hommerts. Geref. Kerken. Aangenomen naar Ter- zool A. J. van Nyen, kandidaat te Kam pen, die bedankte voor Koudum, Silvol- de-Gendringen en IJlst. De gemeenteraad van Sneek, die aan vankelijk morgenavond bijeen zou komen, zal nu donderdagavond a.s. om acht uur vergaderen. In deze vergadering zal o.m. worden behandeld de nota van burge meester en wethouders betreffende de wijze van uitgifte van bouwterrein door de gemeente. De afgelopen nacht werd de 24-jarige L. v. d. V. uit Drachten in Sneek aan gehouden. Hij reed onder invloed van alcohol. Er werd proces-verbaal tegen de jon geman opgemaakt, terwijl de auto in is een belangrijke beslissing geno men i.v.m. de gemeenteraadsverkiezin gen van 1966 te Sneek. Op een in het voor jaar gehouden gezamenlijke bestuursver gadering van de AR- en CH-kiesvereni- gingen bleek de wem leven de moge lijkheid voor de samenwerking van beide partijen te onderzoeken. Een daartoe in gestelde commissie uit beide besturen stelde enkele uitgangspunten op. Dit werd unaniem in beide besturen aanvaard als goede basis voor het nemen van een be slissing over het al of niet uitkomen met één lijst. gemoeid geweest, zo zeggen b. die hangende dit overleg, het hebben ingewonnen van een onpartijdige deskundige op het gebied van de we genbouw. Mede op grond Als gevolg van de in de laatste jaren tot stand gekomen stads-uitbreidingen zijn bedoelde weggedeelten steeds meer in de stedelijke sfeer komen te verke ren. B. en w. zijn dan ook van mening, dat met deze overname akkoord kan worden gegaan indien met het Rijk een aanvaardbare regeling kan worden ge troffen over de aan deze overdracht verbonden financiële consequenties. Met het terzake met de Rijkswater staat gevoerde overleg is vrij veel tijd en w„ advies De rijkswaterstaat heeft verzocht me dewerking te verlenen aan de overname door de gemeente in eigendom, beheer en onderhoud van gedeelten van de Leeuwarderweg en de Lemmerweg. Het gedeelte van de Leeuwarderweg, dat het Rijk aan de gemeente wenst over te dra gen strekt zich uit van de Oosterpoorts- brug (hoek Oosterkade) tot juist benoor den het kruispunt met de Groenedijk; dat van de Lemmerweg van de hoek van de IJlsterkade tot juist bezuiden de kruising Scherhemstraat-Frieswijkstraat. Onder de vele automerken, die heden ten dage aan de markt worden gebracht, neemt de Fiat een zeer belangrijke plaats in. Gezien de jarenlange ervaring van de Italiaanse autobouwers, heeft Fiat zich op de wereldmarkt een naam veroverd op het gebied van techniek, vorm en af werking. Het was voor Garagebedrijf Rinnert de Jager N.V. een grote eer ook in Sneek een show met de nieuwste Fiat- produkten te kunnen houden. Zo hebben veel belangstellenden afge lopen donderdag, vrijdag en zaterdag in ,,Óns Gebouw” aan de Westersingel met eigen ogen kunnen zien wat deze Itali aanse fabriek dat jaar aan de markt hoopt te brengen. Van de kleine Fiat 500 D. Sunroof (v.a. 3495,tot en met de grote Fiat 2300 S. Coupé, een wagen met 6 cilinders, 2279 cc cilinderin houd, 150 pk. en een topsnelheid, van 200 km per uur werden door garage de Ja ger getoond. Vanzelfsprekend waren ook de tussen- klassen op de show vertegenwoordigd, zodat er voor elke wens en elke welstand veel moois viel te bewonderen.. Als bij zonderheid zij vermeld, dat het de heren De Jager gelukt was de twee nieuwste paradepaardjes van Fiat op de show te kunnen tonen. In de eerste plaats stond daar de Fiat 850 Coupé, de sportwagen met een toekomst. De Fiat 850 is een elegante snelle en 'kan worden. Beide besturen stelden aan de leden voor op deze basis te besluiten tot het samengaan van beide partijen bij de komende gemeenteraadsverkiezingen en één protestants-christeiyke raadsfractie te vormen. Beide kiesverenigingen aanvaardden in de vergadering van 23 september j.l. de bestuursvoorstellen. De basis van de samenwerking is, dat twee reformatorische partijen, die het Woord van God tot richtsnoer hebben, ook op het terrein van de gemeentepoli tiek moeten kunnen samen werken. Veertig jaar is een heel eind. Er zjjn nog landen waar de gemiddelde leeftijd van de mensen nauwelijks hoger is. In die landen zou men zeggen: een men senleeftijd. Van 1925 tot 1965 is mej. Chr. van der Weide, op het ogenblik di- rektrice van de huishoudschool in Sneek, werkzaam geweest bij het landbouw huishoudonderwijs. Dit jubileum werd zaterdag jl. op bijzondere wijze gevierd, ’s Morgens was er een bijeenkomst in de school, waar behalve de jubilaresse aanwezig waren het bestuur van de school, de wethouder van onderwijs van de gemeente Sneek de heer M. Baajjens, de inspektrice van het landbouwhuis- houdonderwjjs mevr. dra. E. Sap-Jongkees, leerkrachten en andere genodigden, ’s Middags was er een receptie in Amicitia, waaj- talrijke oud-collega’s, oud- leerlingen, vrienden en bekenden mej. Van der Weide geluk wensten. Zaterdagavond botsten in Ypecolsga twee auto’s op elkaar. De wagens wer den bestuurd door H. A. Taanis uit Am sterdam en W: Mandenmaker uit Balk. Er was alleen materiële schade. De ene wagen stond links in de bocht te wachten voor het verkeer op de voor- rangsweg. Op een gegeven ogenblik meende de chauffeur dat de weg veilig was. Hij heeft daarbij kennelijk niet goed gekeken. lijk hogere verkeersintensiviteit op de Leeuwarderweg zal deze baansplitsing direct worden voorzien van in- en uit- voegstroken. Bij de baansplitsing in de Lemmerweg zijn deze voorshands nog niet aangelegd. De hiermede gemoeide, ten laste van de gemeente komende meerdere kosten worden door de Rijks waterstaat geraamd op f 21.000,-. B. en w. zijn van oordeel, dat van de gele genheid gebruik moet worden gemaakt om dit kruispunt, waarvan door het verplaatsen van de oversteekplaats voor rijwielen en door de realisering van de uitbreidingsplannen aan de oostzijde van de Leeuwarderweg in toenemende ma te gebruik zal worden gemaakt, te bevei ligen. De'overdracht van het gedeelte Lem merweg zal zich uitstrekken tot het zui delijk eind van de genoemde baansplit sing bjj de kruising Scherhemstraat- Frieswijkstraat. Het ligt in de bedoeling van de Rijkswaterstaat om op een aan sluitend wegvak in de richting Jutry'p, ter lengte van ongeveer 875 meter, een lichtere bitumineuze constructie aan te brengen op de te handhaven klinkefbe- strating. Dit wegvak wordt evenwel niet bij de overdracht betrokken. De A-junioren van HJSC kwamen eigen terrein uit tegen ONS 4A. Het duel eindigde in een glansrijke 70 zege voor de jongens uit Jutrijp-Hommerts. De B-junioren gingen bij Heeg op be zoek en brachten een 50 overwinning mee terug. Het derde seniorenelftal van HJSC deed het zo goed niet. Het verloor n.l. met niet minder dan 60 van YVC 3. HJSC I en II hadden dit weekend vrijaf. Sportschool Ebert Dracht en-Heeren- veen) organiseerde op 25 september za terdagmiddag j.l. in de Schouwburg te Heerenveen een groot Jeugd-Judo-Toer- nooi voor 8- en 9-jarigen in gewichts- klassen. Er deden 63 jeugdige deelnemers uit verschillende noordelijke plaatsen mee. Behalve Drachten en Heerenveen kwamen de judoka-tjes uit Groningen, Leeuwarden, Wolvega en ook uit Sneek (Sportschool Persijn), Er werd in vier gewichtsklassen ge- judood en wel: lichtgewicht t/m 54 pnd.; licht-middengew. 55 t/m 60 pond; mid- dengewicht 61 t/m 66 pond en zwaarge wicht 67 pond en zwaarder. Verder wer den de judoka’s in poules van vier in gedeeld, zodat ze altijd nog driemaal op zijn minst moesten judoën. SPORTSCHOOL PERSIJN MET 4 DEELNEMERS De vier beste judoka’s van deze leef tijd van Sportschool Persijn (Sneek-Wor- kum-Blauwhuis) werden afgevaardigd haar dit toernooi, t.w.Richard Steen sma en Pieter Affourtit, beiden uit Sneek, Douwe Laan en Geert Schippers, beiden uit Workum. Zowel Steensma, Schippers en Laan wonnen één party, verloren er één en maakten één onbeslist, zodat zy uitge schakeld werden voor de finale. Doch Pieter. Affourtit werd in zyn poule van de zwaargewichten winnaar en kwam via twee gewonnen partyen in de finale. Voor Steensma en Laan (lichtgew.) en Schippers (zw.gew.) was het nu dus pret tig om hun vriendje flink aan te moe digen. In de felle stryd van Affourtit ver sloeg hy in de finale Muntendam uit Heerenveen met zyn specialiteit uki-gosh (eerste heupworp). Volgens de heer Ebert is Pieter Affourtit een talentvolle judoka met toekomstmogelykheden. De uitslagen waren: Zw.gew.: 1. P. Affourtit (Sneek)2. J. Muntendam (H’veen). M.gew.: 1. B. Klein (Gronin gen); 2. P. Bouritius (H’veen). L..M.gew.: 1. H. Breukelaar (Wolvega)2. H. Mos- kraam (H’veen). L.gew.: 1. J. Russe (L’warden)2. R., Rozendaal (L’war- den). In verband met de sluiting van de speeltuin hield de speeltuinvereniging „Lemmerweg” een groot kinderfeest in de speeltuin aan de Gonggrijpstraat, ten oosten van de Lemmerweg. ’s Morgens om 9 uur begonnen de wed- stryden voor de kinderen van 4-5-6 en 7 jaar. Er waren 120 kinderen. De jongens en meisjes van 4 en 5 jaar gingen vlagjes steken, de meisjes van 6 en 7 jaar was ophangen en de jon gens van 6 en 7 jaar zaklopen. ’s Middags om 2 uur deden 102 kinde ren mee aan de behendigheidswedstry- den voor jongens en meisjes van 8 t.e.m. 14 jaar. Aan beide festiviteiten deden alleen kinderen mee van leden. Er waren weer mooie pryzen in de vorm van waardebonnen. Uitslagen: jongens van 11-14 jaar: 1. Joh. van Thiel; 2. Sypke Bleker. Jongens van 8-10 jaar: 1. Elco van Thiel; 2. Piet Jorna; van 6-7. jaar: 1. Ronnie Barendsen; 2. Pier Zwerver; van 4-5 jaar: 1. Klaas Minks; 2. Renno Alting. Meisjes van 11-1'4 jaar: 1. Sjally Veen- stra; 2. Tineke de Jong; van 8-10 jaar: 1. Thysje Bosma; 2. Akke Sinnema; van 6-7 jaar: 1. Jikkie dé Reuter; 2. Marga Poiesz; van 4-5 jaar: 1. Niesje Keulen; 2. Petra Noorderwerf. Vrijdagavond j.l. werd voor de leden van de kynologenclub „Sneek en Omstre ken” een film vertoond, getiteld: „Zijn beste vriend”. De hoofdrolspeler was een Duitse herder, die als zwerver geadop teerd werd door een politieinspecteur en door deze werd afgericht als diensthond. Verbluffende staaltjes a dressuur kwa men op het doek en de aanwezigen heb ben dan ook zeer genoten. Een kleine Micky Mouse-film en een dierenfilm, waarin vooral de springbok- ken prachtig voorkwamen, gingen aan de hoofdfilm vooraf. De BFVW verleende aan deze avond zijn medewerking door zyn filmprojector beschikbaar te stellen, terwijl zijn propagandist, de heer J. T. Boersma uit Stiens, voor een vlotte ver toning zorgde. De voorzitter, dr. Otto, deelde nog mee, dat er 30 en 31 oktober by voldoende deel name bussen ryden naar de Winnerten- toonstelling te Amsterdam. Bij de gehoor- zaamheidsoefeningen kunn*e nog zes hon den geplaatst worden. De eerstvolgende ledenavond is op 22 oktober. Twee be stuursleden waren afwezig, n.l.. de heer Meüer. die in Rusland vertoeft, en de heer W. Groen, die reeds geruime tyd in- het ziekenhuis verpleegd wordt. Een clubmatch is aangevraagd op zaterdag 19 februari. Om circa 11 uur sloot de voorzitter deze zeer geslaagde avond. grift. Zy merkte op, dat er in veertig jaar veel verandert, maar mej. Van der Weide is nog zo jeugdig, zy is een dynamische direktrice, die de gave heeft te kunnen vooruitzien. De school in Sneek heeft daaraan haar goede naam te danken. Mej. van der Weide heeft de beste jaren van haar leven gegeven en uit waardering en dank daarvoor ontvangt zy deze medaille van de bond. De jubilaresse dankte daarna alle sprekers. Het is een gewoonte, dat er op al die goede woorden gereageerd wordt. Dank voor het vele goede,, dat mij is toegezwaaid, aldus mej. Van der Weide. Er zün twee belangryke fakto- ren: 1. zy houdt van haar werk; 2. zij heeft een' goede gezondheid. Deze beide faktoren maakten het haar mogelyk al die veertig jaar te werken. Ze dankte voor de bijzondere gratificatie en de plaid. Ook met het gemeentebestuur wa ren de kontakten goed. Met de inspektri ce hoopt zij in de toekomst nog lang te kunnen samenwerken. Tenslotte me moreerde zij de tijd op „de Rollecate”, toen alles nog zo primitief toeging. Maar hoewel ze zelf een vrijbuiter was, had ze toch twee belangryke dingen ge leerd: orde en regelmaat. Nadat mej. Van der Weide haar dank aan de aanwezigen had betuigd, sloot de voorzitter de bijeenkomst. 's Middags kwam een lange rjj oud- collega’s en oud-leerlingen de jubilaresse gelukwensen. Namens een comité van leerkrachten, leerlingen, oud-leerkrach- ten en oud-leerlingen sprak mej. Herder haar toe. Mej. Van der Weide had ei- geniyk maar één wens gehad: mooi weer op deze dag. Deze wens bleek ge heel vervuld, maar het comité wilde het hierbij toch niet laten. Mej. Herder bood een projector, een houder voor dia s en bybehorende koffer en tafel aan. Ook mevr. Rakhorst wenste haar ge luk. Zy is een oud-klasgenote van mej. Van der Weide van „de Rollecate”. Dat er destyds een goede band ontstaan is, bewees wel het feit, dat er van de acht klasgenoten zes op de receptie waren. Allemaal waren ze begonnen, maar al leen mej. Van der Weide is doorgegaan. Mevr. Rakhorst bood een bagagerekje aan voor de auto. Het was een biy .weerzien met veel oude bekenden. De dag werd besloten met een gezamenlijke broodmaaltijd,, i L ,:ïag w;c’d genomen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post t 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het was de laatste jaren sukkelen met het uurwerk in de toren van de Ned. Herv. Kerk te Scharnegoutum. Ook was de klank by het luiden van de klok niet helder. Thans is hier een be langrijke verbetering in gekomen. Het torenuurwerk van de afgebroken kerk en toren in Irnsum is door de kerk voogden aangekocht en reeds geplaatst. Nu wordt weer de juiste tyd aangewe zen en is het gelui van de klok duide- lyker te horen. Het is een belangryke verbetering voor de inwoners en de Scharnegoutum passerende reizigers. sportieve auto, zowel voor stad als voor groot-toerisme. Een klassewagen rrjet een 4-cilinder-, 52 pk (SAE)-motor, die goed is voor een topsnlheid van plm. 145 km/u. De geheel nieuwe vorm geeft aan de wa gen een bijzonder aanzien, terwyi ook de afwerking van het interieur af is. Daar de wagen is voorzien van twee gemak kelijk zittende kuipstoelen, is het ook bü lange afstanden een genoegen deze wa gen te beryden. De tweede top van deze show vormde de Autobianchi Primula, een ruime 5- persoons wagen, waarvan de achterste bank opklapbaar is en zo ook als bestel wagen gebruikt kan worden. De primula heeft de allure van een sportwagen en de ruimte van een combinatiewaïgen. Een tweedeurswagen met bovendien aan de achterzijde een naar bovenslaande klap, wat het laden en lossen van baga ge e.d. zeer vergemakkeiykt. De auto werd uitgerust met een 4-oilinder motor, de cilinderinhoud bedraagt 1221 cc en de wagen heeft voorwielaandruving. Een roy ale wagen voor een prys van de midden klasse,. Dankzij de grote belangstelling is deze show voor Garagebedrijf Rinnert de Ja ger N.V. een geslaagde onderneming ge worden en heeft het publiek met eigen ogen kunnen aanschouwen wat er voor het komende jaar door Fiat geleverd Veisctqjnl MAANDAGb en DONDERDAGS AANKOOP GROND Op 24 november 1964 werden b. en w. door de raad gemachtigd om met het bestuur van het waterschap Oppenhuizen ca. een overeenkomst aan te gaan be treffende de vervanging van het in de omgeving van het Zuidersportpark aan wezige gemaaltje door een - voor reke ning van de gemeente - op een andere plaats naby de gemeentegrens te bou wen nieuw gemaal. In deze overeenkomst is bepaald, dat de voor de stichting van het gemaal benodigde grond door de gemeente zal worden aangekocht en aan het water schap in gebruik zal worden gegeven. Voor de bouw van het gemaal moet worden beschikt over een gedeelte, ter grootte van ongeveer 50 centiare van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, no. 92. Dit perceel maakt deel uit van de lande- ry’en, welke aangekocht zullen worden van de heer T. Huitema, veehouder te Iridyk. Voorts is voor de bouw nodig een gedeelte, ter grootte van ongeveer 46 centiare van het perceel weiland, ka dastraal bekend gemeente Oppenhuizen, sectie B, no. 972 eigendom van de heer P. M. Tiersma te Scharnegoutum. Met de heer Tiersma is overeenstem ming bereikt over de eigendomsover dracht aan de gemeente van deze grond- strook, op de voorwaarden, vermeld in het by de stukken overgelegde ontwerp besluit. B. en w. zyn van oordeel, dat deze voorwaarden aanvaardbaar zün en stellen voor tot de aankoop te besluiten. ONBEWOONBAARVERKLARING VAN VIJF WONINGEN In verband met de slechte staat van onderhoud van de woningen Hooghuis- tersteeg 7, Oude Koemarkt 61, le Steen- klipstraat 14, le Steenklipstraat 16 en Waterpoortsgracht 12, stellen b. en w. voor deze woningen, die overigens niet meer bewoond worden, onbewoonbaar te verklaren. sen te maken. Het is niet alleen belang- ryk, dat ze er netjes uitzien, het gaat om het doorbreken van bepaalde remmin gen vanuit het milieu. Dat lukt alleen als de direktrice, op het zeurderige af, steeds maar weer hier aandacht aan schenkt. In de nieuwe woningen, die gebouwd worden, moeten vrouwen ko men, die via het nijverheidsonderwys hetzy dag- of na-onderwys, hun taak verstaan. Namens het gemeentebestuur bood de heer Baaijens een prachtig bloemstuk aan. Mevr. dra. Sap-Jongkees wenste niet alleen de jubilaresse geluk, maar ook het landbouwhuishoudonderwijs, omdat dit 40 jaar van de diensten van mej. Van der Weide gebruik mocht maken. Zy beschikt over een aantal eigenschap pen, die haar voor haar taak zo ge schikt maken: toewyding, yver en kennis van zaken. In de school spreidt zy moe- deriykheid ten toon. Aan de groei van het landbouwhuishoudonderwijs heeft zij een heel belangrijk steentje bijgedragen. Wil men een volk ontwikkelen, dan be gint men met de vrouw. Namens de inspectie ook heel harteiyk dank voor al les wat u gedaan hebt, aldus mevr. Sap. Om ongeveer negen uur ging de film- wagen naar het Zuidend, waar verschil lende opnamen werden gemaakt. Vervol gens filmde men enige tijd in de botenfa- briek „Efko” te Uitwellingerga. Nadat beide scholen en de Herv. Vrouwenver eniging waren opgenomen, speelden de senioren en junioren van TOP een voet balwedstrijd. ’s Avonds om zes uur werd de brand weer, die in aktie kwam tijdens de boer- derybrand by de heer A. de Jong, op de film gezet. Hierna we: een door de Oranjevereniging georganiseerde stoelen dans uitgevoerd, waarna de optocht met Euphonia voorop langs de camera-wagen trok. Tenslotte werden in de „Lantearne” nog geluidsopnamen gemaakt Euphonia en het Herv. Kerkkoor. tember 1948 kwam zij naar Sneek. Mej. Van der Weide vervulde en ver vult daarnaast nog tal van funktiesbe stuurslid van de volkshogeschool in Ber gen (N.H.), voorzitster van de Vereni ging van Leerkrachten by het Land- bouwhuishoudonderwys, lid van de Na tionale Vrouwenraad en contaktfiguur tussen de directrices van de landbouw- huishoudscholen. Ze heeft een uitsteken de staat van dienst in het onderwys en daarbuiten. Geen moeite is haar ooit te veel. Ze heeft een voortreffeiyke opvat ting van haar taak. Ook is zy een gezag hebbend figuur op het gebied van het onderwys, o.a. bij het afnemen van de Inas-examens. Ze kan op een prachtige tyd terugzien. Ontelbare meisjes zijn door haar opgeleid voor het huishouden. Namens het bestuur wenste mr. Zweep haar van harte geluk. Hij overhandigde haar een bijzondere gratificatie en een autoplaid. De tweede spreker was wethouder Baaüens als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. De burgemeester was nl. verhinderd. De gemeente heeft steeds weer met het nyverheidsonderwy-s te maken. Dat is het bewys, dat deze tak van onderwijs in beweging is. Op „de Rollecate” dachten de vrouwen destyds dat ze achter stonden. Het nüverheids- onderwys voor meisjes werd geheel ge geven in de sfeer van „de Rollecate”. Maar het heeft een enorme zwaai ge maakt. Om dit onderwys te geven is een dosis praktisch inzicht en sociaal gevoel vereist. De differentiatie in het onder wijs en de aanpassing aan de moderne eisen zijn van grote invloed geweest. Het gaat er om van de leerlingen men- Dinsdag 28 september: Abonnementscon cert Frysk Orkest in Amicitia te Sneek. Aanvang 8 uur. Donderdag 30 september, ’s avonds 8 uur: vergadering van de raad der ge meente Sneek. Vrijdag 1 oktober spreekt ds. Toorn vliet van Radio Bloemendaal in de grote zaal van „Ons Gebouw”. Aan vang ’s avonds 8 uur. Samenzang van af half acht. Maandag 4 oktober: Foyer Amicitia. Modeshow voor dames en heren van Modehuis Venekamp, Maison de Ja ger en firma Th. Tromp. Aanvangs- tyden 19.15 uur en 21 uur. Donderdag 7 oktober: Feestavond v.v. Black Boys. Selskip Tetman de Vries in Amicitia met de revue „Hjir is de ein fan wei”. Aanvang 8 uur. Zaterdag 9 oktober: Ned. Ver tot Be scherming van Dieren afd. Sneek. Keuring van niet-rashonden op het schoolplein van de Bolwerkschool. Aanvang 2 uur. Mede op grond van het door deze deskundige uitgebrachte rapport, hebben zy de Rijkswaterstraat de vraag voor gelegd of niet een oplossing kon worden gevonden in die zin, dat in plaats van de aanvankelijk gedachte overdracht van de weggedeelten in de bestaande toe stand, tegen betaling van een afkoop som door het Rijk voor het onderhoud de beide weggedeelten van Rykswege eerst geheel worden gereconstrueerd, waarby de bestaande klinkerverharding worden vervangen door een asfaltbeton- verharding en daarna zonder betaling van een afkoopsom door de gemeente in eigendom, beheer en onderhoud worden overgenomen. Met deze regeling gaat de Rijkswaterstaat akkoord. Zij verdient o.i. de voorkeur boven overname, tegen betaling van een afkoopsom van de be staande klinkerwegen, aangezien deze zullen nopen tot telkens weer terugke rende, voor het wegverkeer hinderiyke onderhoudswerkzaamheden, waarmede, als gevolg van het toenemende weg verkeer en gelet op de bestaande onder grond steeds hogere kosten zullen zyn gemoeid. De directie Friesland van de Rijks waterstaat heeft medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om de reconstruc- tiewerkzaamheden reeds in 1966 uit te voeren. Voorgesteld is daarbij ter plaat se van het kruispunt Berkenlaan-Syt- singawiersterleane in de Leeuwarder weg een baansplitsing te maken in de vorm zoals onlangs in de Lemmerweg ter hoogte van de kruising Scherhem straat-Frieswijkstraat is tot stand ge bracht. In verband met de aanmerke- BONDSPENNING Mevr. H. C. van den Heuvell-Groot- jans, vice-voorzitster van het schoolbe stuur, sprak niet als zodanig, maar als vertegenwoordigster van de Bond van Verenigingen tot het geven van Nü- verheidsonderwijs (de bond rrfet de moeiiyke naam), die echter voortaan zal heten: Algemene Bond tot Bevordering van Beroepsonderwys. Namens deze bond overhandigde mevr. Van den Heu- vell aan mej. Van der Weide de zgn. bondspenning, waar de woorden „vaar digheid, kennis en toewyding" zün inge- De voorzitter van het schoolbestuur mr. E. Zweep, heette allen welkom en memoreerde in het kort de levensloop van mej. Van der Weide. Zy is een ge boren Friezin. In Luinjeberd stond haar wieg. Via de HBS in Harlingen, Leeu warden en de opleiding tot landbouw- huishoudlerares op „de Rollecate”( waar ze nog les kreeg van mevrouw Urban) belandde zij in 1925 in Alkmaar. Daar werd zij al spoedig direktrice. In sep-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1