m Baby op het nippertje gered FRYSKE BOEKEWIKE 1965 Afd. Sneek Dierenbescherming hield keuring van niet-rashonden Grandioos succes voor Stedelijk Muziekcorps Sneek Drie mensen omgekomen bij brand in 3e Woudstraat over boeierbouw te Heeg i W' IJLST en Brandend gasfornuis veroorzaakte tragiek H joeddeiske kunst sprekt in soad minsken net mear oan Post op untwerpdrigreating foar bihaid Fryske tael 1 IW 2JK - van F. K. Groeneveld overleden Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Kulturele Raad Wymbritseradeel kwam bijeen Bijzonder boeiende documentaire o 120ste jaargang no. 81 Maandag 11 oktober 1965 Dronken man vernielt spiegelruit J H«i Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD fel SNEEKER NIEUWSBLAD BEST FORSOARGE BOEK IT BESTE UT JINSELS JAEN OASE VAN RUST Een beeld van de woning 3e Woud straat nr 11 na de brand. Helaas was er boven geen mogelijkheid tot ontsnappen, toen de trap had vlam gevat. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 30 05 O.g.g. 46 91. EKSTRA JILD FOAR FRYSKE TAEL leaver in jierliksse post op ’e bigreating. Yn de kommende wike sil hjiroer mear bikend wurde. Zoals bekend, komt het Stedeljjke de laatste jaren in de hoogste afdeling, de zogenaamde „Vaandelafdeling” uit, waar in reeds meerdere malen een eerste prijs werd behaald. Vorig jaar in Emmeloord werden de muzikale prestaties zelfs „met lof” bekroond en alleen het feit, dat de puntenverdeling over de beide nummers niet voldoende was om aan het jaarlijks topconcours in Arnhem deel te nemen (er werden toen respektievelü'k 54 en 57% pnt, behaald, terwijl men voor deelname aan het topconcours op beide nummers minimaal 55 punten moet behalen) was oorzaak, dat het Stedelijks bij die gele genheid niet bij de best 'geplaatste corp sen van het land ingedeeld werd. Met de vaste Wil om dit ideaal nu wel te berei ken en onder de eminente leiding van diri gent Jo Diederen hebben de Snekers in Krasnapolsky een dermate verbluffende vertolking van beide nummers gegeven, Nei’t de kommissaris de priis en de oarkonde oan de dichter eerlange hie, joech de foarsitter fan ’e jury, de hear M. J. de Haan, in bioardieling fan syn, wurk. Barakkekamp ropt it byld op fan de dichter dy’t seit: Alleen in mijn gedichten wil ik wonen Nooit vond ik ergens anders onderdak. Ut namme fan de Fryske Akademy, Fryske Kultuerried en it Boun fan Frys- ke Kunstners spriek Jo Smit in wur- dearringswurd. Hy frege him óf hoe ’t it mooglik wie üt namme fan dizze yn- stansjes, ja einliks üt namme fan it Fryske folk, to sprekken. Dat kin, sei er, as men it béste üt jinsels jowt. Der is mar in lyts lêzerspüblyk foar de Fryske literatuer. Dat makket ekstra forsjen- ningen nedich. Dy koene ü.o. bistean üt it stypjen fan it plan foar in rige pockets en it op ’e merk brtingen fan paperbacks. Der binne nou ienris in soad ütjeften, dy’t net sunder stipe, yn’e foarm fan subsydzje, ütjoun wurde kinne. Yn syn tankwurd sei de hear Wybenga dat er tlge wffis Wie mei de ünderskie- ding, mar ek tarikber dat er nou ek yn’e rjge fan Fryske 'dichters. de Gys- De rustige en ontspannen sfeer, welke op en rond het bedrijf van de heer De Jong h^ewt. de milde hantering'van het Begunstigd door buitengewoon mooi herfstweer vond zaterdag j.L de keuring van niet-rashoriden op het schoolplein van de Bolwerkschool plaats. Van de 50 ingeschreven honden waren er 48 op de keuring verschenen. De honden werden beoordeeld op de volgende punten: 1. be haring, 2. verzorging, 3. bouw, 4 gedrag, 5. algehele indruk. De spiegelruit van bloemenzaak Binne- ma (fa. Holkema) in de Galigastraat, werd gisteravond omstreeks half twaalf ingetrapt door de 41-jarige E. B. uit Sneek, die onder invloed van alcohol verkeerde. middeld een zeven is, waaruit wel blijkt, dat de conditie der honden zeer bevre digend was. De le prijs was voor Berry van J. B. Brinksma, de tweede prijzen waren voor Robby van Minke Sytsma, Pia van A. S. Alberda en Herta van E. L. Chris tians. Voor iedere eigenaar had de afd. Sneek van Dierenbescherming een aardige at tentie beschikbaar gesteld, terwijl door medewerking van „Natura” voor de hon den een pakje hondebrood en voor de eigenaars een brochure over de verzor ging van de hond kon worden uitgereikt. Het schoolplein van de Bolwerkschool leent zich bijzonder goed voor een derge lijke keuring. Het bestuur van de afd. Sneek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, dat op een geslaagde middag kan terugzien, is dan ook het hoofd der school, de heer Bijl, zeer erkentelijk om in het verzoek, dat aan het gemeentebe stuur van Sneek gesteld werd om over het schoolplein te beschikken, te bewil ligen.. B(j de voorbereiding van en gedurende deze middag verleende de heer Postma, concierge aan de school, veel medewer king. nog een kans gehad er uit te komen. Dit was nu onmogelijk. Toen de brandweer ongeveer 10 minu ten na de melding arriveerde, stonden de Op bijna 75-jarige leeftijd overleed za terdag j.l. de heer Fokke Klaas Groeneveld, die zich tijdens zijn leven op tal van terreinen verdienstelijk maakte. De heer Groeneveld was, met een on derbreking van enkele jaren, bijna 16 jaar raadslid voor de A.R.-partjj, nl. van 1939 tot 1941, (van 1941 tot 1945 was de raad door de Duitsers op non-actief ge steld) en van 1945 tot 1955 met ’n onder breking van een jaar. In 1955 bedankte hij om gezondheidsredenen. Ook was hij medeoprichter van Aere Perennius, bestuurslid van het chr. ly ceum, ouderling van de Gereformeerde Kerk en bestuurslid van de Volkscrediet- bank. Van het bestuur van de N.V. Boaz Bank maakte hij zelfs 35 jaar deel uit, terwijl hij ongeveer 12 jaar president- commissaris was van deze bank. Vooral op politiek terrein was hij bijzonder ac tief, o.a. in de A.R.-kiesvereniging. De begrafenis zal woensdag a.s. plaats vinden. De keuring werd verricht door vrijwel het gehele bestuur van de K.C. Sneek en Omstreken, versterkt met enige le den. Twee leden der keuringscommissie zjjn officieel bevoegde keurmeesters, ter wijl mevr. Hartman, dierenarts te Sneek, haar medewerking bij de beoordeling verleende. Namens Dierenbescherming was de heer Suierveld, penningmeester van de afdeling, de gehele middag op het terrein aanwezig en belastte zich met een deel van de administratie. De commissie had geen gemakkelijke taak, want in ’t algemeen boden de hon den een goed verzorgde aanblik, hoewel enkele blijk gaven van een wat te over dadig kosthuis. Het hoogste aantal pun ten, dat behaald kon worden, was 50. De best beoordeelde hond kreeg er 41, de laagst beoordeelde 36, wat dus nog ge- Nadat burgemeester Van Hout ieder een welkom had geheten, gaf hij het woord aan dr. De Haan. Deze vertelde, dat hij mede door zijn beroep tot het maken van deze film was gekomen. Als zenuwarts bemerkte hij een steeds drukker en onrustiger wor dend leven. Een zenuwarts mag nooit ze nuwachtig zijn, hij moet altijd in een goe de stemming verkeren. Hij zag in het water een bron van rust, waarop men zich veilig kan terugtrekken in de na tuur. keuken en de gang in lichterlaaie. Toch was de brand in ongeveer een half uur bedwongen. De keuken en de bovenverdie ping brandden totaal uit. De ontsteltenis by de buren is groot. Men leeft erg mee met de familie van de slachtoffers, die in de buurt woont. Een tragische bijzonderheid is dat de ouders van de heer Vaartjes net een weekend over waren. Ze logeerden bij een zwager. De baby was een nicht van de heer Vaartjes. De heer Vaartjes was chauffeur bjj lom pen- en metalenhandel Jan Brinksma. Op het terrein van de brand waren o.a. aan wezig burgemeester Rasterhoff en de korpschef van de gemeentepolitie Sneek. De „niet-rashonden”, waaronder overi gens hele mooie exemplaren, werden grondig bekeken door de keurmeesters. De eigenaren ontvingen aanwijzingen over de verzorging van hun huisdier. Afgelopen vrijdagavond vond in het gemeentehuis van Wymbritseradeel een bijeenkomst van de Kulturele Raad plaats. Tijdens deze bijeenkomst werd een unieke film vertoond over de boeier- bouw te Heeg. Deze film werd vorig jaar gemaakt door dokter De Haan, die de interessante kleurenfilm zelf inleidde. De heer B. de Jong van Heeg, om wiens beroep de gehele film draait, was met zijn echtgenote aanwezig. F- ENIGE IN FRIESLAND Het vervaardigen van dit soort schepen, waarbij geen gebruik wordt gemaakt van tekeningen, is een staaltje van bijzonder handwerk, dat in deze vorm alleen nog in Heeg wordt gedaan. Doordat er momen teel weer vraag naar is, kon hij de af gelopen acht jaar een 24-tal schepen af leveren. Wanneer de heer De Jong geheel alleen een boeier zou maken, dan ging daar ongeveer een jaar tijd inzitten. Burgemeester Van Hout bracht tot slot een woord van dank aan dokter De Haan voor de prachtige documentaire. Uit bljjk van waardering overhandigde hij hem uit naam van de Kulturele Raad Wym britseradeel een exemplaar van de uit gave „Sneeker Hardzeildag”. Vol zelfvertrouwen, maar uiteraard nog in het onzekere over de te behalen resultaten, vertrokken zondagmorgen om ongeveer 9.30 uur de leden van het Ste delijk Muziekcorps Sneek met een groot aantal trouwe aanhangers in twee NTM bussen naar Amsterdam, om daar aan het door de Koninklijke Nederlandse Fede ratie uitgeschreven muziekconcours deel te nemen. dat de bijkans geheel gevulde zaal hun een ovationeel applaus schonk en de jury, bestaande uit de heren Meindert Boekel, Gerard Boedjjn en Piet van Mever hun niet de hoogste waardering van beide concoursdagen beloonde: een totaal van 116 punten, een aantal, dat op alle con coursen van het afgelopen jaar slechts door twee corpsen is geëvenaard, maar nog door geen enkel corps werd over troffen. Met een welhaast volmaakte ver tolking van de ouverture „Oberon” van Von Weber werd het Stedeljjk Muziek corps beloond met 58 punten, welk aan tal eveneens werd toegekend aan de Ne derlandse Suite van Van Lijnschoten, wat .betekent, dat de waardering voor beide nummers ruim boven de 55 punten lag, welke nodig zijn voor verkrijging van lof der jury. De volgende cijfers voor de verschillende onderdelen geven een goed beeld van de waardering, die de jury voor deze prestatie had: zuiverheid 9%; klankgehalte 9%; dynamiek 10; techniek 9%; samenspel 9%; en opvatting en tem po 10. Het aanwezige publiek (waaronder o.m. wethouder Fijlstra en echtgenote en enkele erode den) toonde zich opgetogen over deze uitvoering en ook de juryleden, die zich later geruime tijd met dirigent Diederen en voorzitter Hordijk onder hielden, waren unaniem in hun oordeel, dat dit Stedelijk Muziekcorps Sneek tot de top van de Nederlandse harmonie- corpsen gerekend kan worden. Met name roemde de jury het vakmanschap van dirigent Diederen. Door dit prachtige resultaat is het Ste delijke nu gerechtigd deel te nemen aan het topconcours, dat half maart in Arn hem zal worden gehouden en Waarvoor tot nu toe nog maar zes corpsen waar onder de kampioen van vorig jaar, het corps uit Glanerbrug, dat op een eerder gehouden concours eveneens 116 punten behaalde, zijn toegelaten. Wanneer men bedenkt, dat er nog slechts twee con coursen worden georganiseerd, spreekt de prestatie van het Stedelijke nog dui delijker taal. Dat dirigent en leden alles zullen geven om daar met een behoorlijk resultaat uit de bus te komen, spreekt dan ook wel haast vanzelf. bert Japikspriis wounen, neamd wordt, sa as dr. Obe Postma en Fedde Schurer. Mar neist sokken fielde’r him wol hwat Üpwennich, omdat dy neffens him sa folie mear dien Menie, Boargemaster Geukers tanke de sprok kels. Tusken de biidriuwen troch dekla- mearre mefrou Klaske Bijkerk-Folmer ferzen fan de bikroande dichter. It plan bi’stiet om in enquête under de lêzers to halden. Dit soe dan troch de Fryske Akademy barre moatte. Ek sil de mooglikheit neigien wurde in soarte fan ütjowerskooperaesje yn it Ebben to roppen. It is fan great bilang, sei de kommissaris, dat der aktiviteiten (uit wikkel e wurde om de produksje fan Fryske boeken en de omset dêrfan to stimulearjen. De jouns waerd yn „De Doele” de 23e Fryske Boekewike iepene troch de kom missaris fan de keninglnne. De kommis saris sei yn syn rede, dat de romanpro- duksje, mei troch tadwaen fan organi- saesjes as de Fryske Bibletheek, de Kristlik Fryske Folks Bibletheek ensfh. istadichoan trochgiet. Yn Fryske forhdl- dingen binne der seis inkelde „best-sel- lers” by. De bilangstelling fan de jonge- rein is hwat oan ’t öfnimmen. De ütjefte fan in bemebibel waerd lykwols goed troch it publyk üntfongen. Forline jier hiene de Fryske ütjowers in 37% hegere omset oan Fryske boeken as yn 1963, foar de sancamde losse forkeap wol 60%. Yn it ófroune jier kamen der 50 nije Frys ke boeken op ’e merk, Deputearre Steaten hawwe it plan oan Provinsjale Steaten foar to stellen om yn ’e üntwerp-bigreating in post op to niramen foar de bifoardering en it bihaid fan ’e Fryske tael. Deputearre Steaten fieie net foar founsfoarming, mar woile Ti materiaal, de geest en de mentaliteit waarmee gewerkt wordt, noemde hij een oase van onrust. Deze sfeer vindt men tegenwoordig niet meer, alles wordt aan de lopende band gemaakt en men heeft geen tijd meer om iets tot stand te bren gen. In het werk en in de werf van de heer De Jong zit een stuk weemoed, daar het vrijwel zeker is, dat het bedrijf op den duur gaat verdwijnen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post f 4.50 per hall jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De kommissaris waerd ynlaet troch de foarsitter fan de Shifting It Fryske Boek, de hear K. Sikkema. Ut namme fan de Fryske Akademy waerd dêmei troch de hear Sipkes de priis foir it bést foar- soarge boek vn 1964 ütrikt oan de foar sitter fan de Ottema Kingma-stifting, mr, A. M. van der Meulen (boargemaster fan Ljouwert). De karkommisje dy’t bi- stie üt de hearen E. Caspers, J. Romjjn en M. K. Schotten, wie ienriedich fan oardiel dat de ütjefte fan de shifting „Swatow, catalogus van het gemeentelijk museum Het Princessehof”, it bést for- soarge boek wie. Dizze catalogus is gear- stald troch Hessel Miedema, eartiids konservator fan it museum. Mr. Van der Meulen tanke foar de priis. Doe krige Bouke Tuinstra, foarsitter fan it Boun fan Fryske Kunstners, it wurd. Hy sei dat er hoewol ’t er ornaris it wurd „bek” net brükte, nou dochs it publyk froegje woe sa lang der sprutsen waerd, de bek to halden. Party minsken koene nammentlik it measte fan hwat der sprutsen waerd dochs net forstean en hja founen it sadwaende net nedich har ren stil to halden en to harkjen. Dêrnei wie it feest yn ’e moai troch Hjerre Hakse forsierde seal. In feest dat oant djip yn’e nacht fuortduorre. Rients Gratama Me hjir de beding. Verschijnt MAANDAGb en DONDERDAGS Freedtojoun is de Fryske Boekewike 1965, dy’t fan 9 oant 16 oktober, fan ’e wike dus, halden uurdt, iepene troch de kommissaris fan de keninginne yn Frys- lan, mr. H. P. Linthorst Homan. De middeïs wie der yn it stêdhüs fan Boalsert in feestlike gearkomst, hwer’t de Fryske dichter Jan Wybenga üt Grins üt bannen fan kommissaris de Gysbert Japikspriis 1965 üntfong, as bikroaning op syn dichtbondel „Barakkekamp”, dat yn 1963 forskynde. De jouns wie it boekefeest yn „De Doele”, Dér moeten in protte Fryske skriuwers en dichters elkoarren, wylst in kabaret fan leden fan it Boun fan Fryske Kunstners under lieding fan Rients Gratama foar üntspanning soarge. De ütrikking fan ’e Gysbert Japikspriis yn it stêdhüs waerd bywenne troch in fortsjintwurdiger fan de minister fan ünderwiis, drs. Hoekstra, deputearre P. van der Mark, de griffier mr. Woltjes en party Fryske skriuwers en dichters; wylst malckcn de televyzje en ’e radio opnamen. Boargemaster J. A. Geukers hjitte allegear wolkom. De kommissaris sei yn syn rede (yn it Hollansk), dat de kommisje fan ad- vys, dy’t op foarstel fan it blstjür fan ’e Fryske Akademy troch Deputearre Stea ten gearstald waerd en hwer ’t dr. Y. Poortinga, M. J. de Haan en dr. A. Wad man ynsitte, ienriedich fan oardiel wie, dat de priis dizze kear oan Jan Wybenga takend wurde moast. Yn it tiidrek 19611964 binne der in stik as fiif bondels Fryske poëzij ütkommen, dy’t alle fiif wol foar de Gysbert Japiks priis yn oanmerking kamen. De kommisje mient dat der de léste jierren safolle goed wurk op dit gebiet forskynt, dat de Gys bert Japikspriis etts jier takend wurde koe ynsté fan om de twa jier. Yn 1963 krige de proazaskriuwer Jo Smit de priis. Jan Wybenga is yn 1917 berne yn War- tena, sa’t er seis seit: „tafallich, by wiize fan famyljetradysje”. Syn heit siet yn de Fryske Biweging en publisearre ek yn it Frysk. Syn jeugd brocht de dichter troch yn Noardwalde en Wolvegea. Doe ’t er in jier as acht wie skreau er al in Frysk fers, dat noch wol yn it berne- hoekje fan ’e Ljouwerter krante opnaem waerd. Hy waerd haed fan ’e skoalle to Sint Anna en Wommels en letter leraer Nederlansk oan ’e kweekSkoalle yn Grins (sünt 1956). As Frysk dichter debutearre er yn de Tsjerne. In 1954 forskynde de bondel „Amoeben”. De kommissaris foun dat in diel fan de hjoeddeiske utinigen fan ’e moderne kunst in soad minsken net mear sa oan- sprekt. It is blykber net mear nedich om to bigripen hwat it foarstelt, bihalven dan yn in bipaeld soarte fan moderne romankunst, hwer’t men alles yn bysün- derheden biskriuwt. Dyjingen dy’t dér hwat oan de fantasy oerlitte woile wurde foar konfensionéel ütmakike. De afgelopen nacht zijn de 24-jarige Wouter Vaartjes, zijn vrouw, de 22-jarige Froukje Vaartjes-Kampman en zijn zuster, de 16-jarige Antje Magdalena Vaartjes, omgekomen toen er in de woning, 3e Woudstraat 11, brand ontstond. Een baby van enkele maanden, Theodora Goossen, kon door omwonenden worden gered. De brand is ontstaan in de keuken, vrij zeker doordat men een wasketel op het brandende gasfornuis had laten staan. De brand ontstond omstreeks kwart over een. Op een gegeven ogenblik roken de buren een brandlucht. Om ongeveer half twee werd de brandweer gewaar schuwd. Intussen probeerden K. Jillings, R. Schotten, buurman Keimpe Kooistra en overbuurman Wiebe Hempenius (17 jaar) in het brandende huis te komen. Keimpe Kooistra sloeg de ruiten in. Het bleek, dat de heer Vaartjes nog naar beneden was gekomen en in de gang was. Het gelukte aanvankelijk niet de deur open te krijgen. Toen deze eindelijk open was, was het te laat en was Vaartjes reeds overleden. Volgens een buurvrouw was het, zelfs al had men direct de deur open kunnen krijgen, waarschijnlijk ook te laat geweest. De keuken, met daarin de trap naar boven en de gang waren één vuurzee en er was een verschrikkelijke rookontwikkeling. De beide vrouwen, waarvan men later de stoffelijke resten boven vond, zijn dan ook waarschijnlijk door de rook gestikt. Toen men beneden een ruit had inge slagen, kon Schotten daar de kinderwagen met de baby uithalen. Deze was onge deerd. Trouwens, de kamer beneden kwam er tamelijk goed af. Het was vooral het gedeelte van het huis waar de keuken was, dat het ergst brandde. De ouders van de baby waren een weekend weg en hadden zodoende de kleine bij de familie Vaartjes gelaten. Mevrouw Vaartjes verwachtte een dezer dagen haar eerste kind. Dat was de reden, dat haar schoonzuster daar logeerde. De huizen in de 3de Woudstraat zijn eenvoudige arbeiderswoningen. De mees te hebben een zg. kajuit, maar juist num mer elf had die niet. Was dit wel het geval geweest, dan had men misschien bs-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1