over Raad Wymbritseradeel binnen ’t uur klaar met agenda F n Belangwekkende inleiding ’t Jeugd Rode Kruis Waterpoort-krabbelt van Maar waar bleef Sneker jeugd IJLST en AQENDA Meisje onder auto: beenfractuur Grote muziek- en zang uitvoering in ,Ons Gebouw’ t Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 120ste jaargang no. 82 E. B. Folkertsma üt ’e AFUK herenigd,. Kerknieuws Opbrengst verkoping in Woudsend Klaver jaspartij Algemiene Fryske Underrjocht Kommisje (AFUK) Donderdag 14 oktober 1965 Met de Bijbelwagen door de „Lege Geaen” Raad in secties verdeeld voor behandeling gemeentebegroting 1966 Legaat mej. D. Vonk RB SU Van wie is die tas? Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i Deze keer eens een foto van Elze, Gerrit en Pukky. Elze is de 14-jarige Elze Riddersma, van Leeuwenburg (gisteren net jarig geweest - gefeliciteerd!), Gerrit is de tamme kraai en Pukky de hond. Iedere morgen gaan ze met z’n drieën uit wandelen. Dan wordt Gerrit uit de kelder gehaald, waar hij zijn nacht verblijf heeft sinds de buren niet konden slapen van het gekrijs. In de kelder is hij wel stil. Toen Elze met vakantie was zouden zijn ouders zolang op Gerrit passen, maar op een dag was hij hen te slim af. Hoe men ook zocht, hij was verdwenen. Ten einde raad vroeg Elze op het politiebureau of iemand soms een kraai had gevonden. Tot zijn grote vreugde verwees men hem naar mevrouw Bleijenga in de Ged. N eltjeshaven, die aangifte had gedaan van de vondst van een kraai. Het drietal werd toen vlug M t 4 BV - ■vv'V'<" - VERZOEK CNS HOMMERTS GRONDRUIL OUDEGA (W.) DRIE HOOFDLIJNEN is AMICITIA THEATER WAT ER VERDER TE DOEN IS Vrijdag 15 oktober: Ned. Reisvereniging afdeling Sneek. Lezing met dia’s door de heer Van Beek, over „Per auto via Moskou naar de Kaukasus en De Krim” in de benedenzaal van lunchroom Van der Wal. Aanvang 8 uur. Vrijdag 15 oktober Jeugd en Muziek-De Meerpaal, zaal Hanenburg, Marionet tentheater Bert Brugman met Opera Porgy en Bess van Gershwin. Dinsdag 19 tot en met doïiderdag 21 oktober Circus Belli. Standplaats Mar- tiniplein. Dagelijks twee voorstellingen van 16.15 en 20 uur. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 O.g.g. 40 91. BESCHERMING VAN DE GEZONDHEID Het 14-jarige meisje E. W. uit Sneek verleende gistermorgen op de kruising BloemstraatParallelweg geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de 42-jarige A. P. uit Sneek. Het gevolg was dat het meisje een beenfraktuur opliep. Ze werd naar het ziekenhuis gebracht. INTERNATIONALE VRIENDSCHAP Door de Geref. Kerk te Papendrecht is een beroep uitgebracht op ds. D. Kro- nemejjer te Maastricht, voorheen predi kant van de Geref. Kerk te Oppenhuizen. De hear E. B. Folkertsma sil de AFUK forlitte. As fortsjinwurdiger fan it Krist- lik Frysk Seiskip siet de hear Folkert- sma fan 1928 óf as lid yn de AFUK. In diel dêrfan ek as AFUK’s-bistjürsiid. Lange jierren wurke hy as oplieder fan kursussen foar Fryske akten, lesjower op folk- en gealeargongen en eksaminator op eksamens foar de AFUK- en ünder- wizersakte. As opfolger fan de hear Folkertsma is troch it haedbistjür fan it Kristlik Frysk Selskip bineamd drs. T. Kingma fan Ljouwert. De 'klaverjaspartij in !r t dorpshuis voor leden van de soos is uitstekend geslaagd. Er waren 24 deelnemers en de prijzen gingen naar: 1. P. Wesselius, 2. H. Sik- kes, 3. Sy Lunter, 4,. J. Roskam, Balk, 5. zal plaats bieden aan 80 kleuters het gebied Lemmerweg-west. J. v. Netten, Gaastmeer, 6. W. Steen bergen, 7. R. Sehengenga, Heeg, 8. G. de Vries, Lemmer, 9. C. Loen, Lemmer, 10. A. Sikkes, Hindeloopen, 11. L. H. Loen, 12 F. Hofstra, Waar geen plaatsnamen vermeld is drt Woudsend. Bisitters fan de Fryske akte, dy’t noch gjiii rounskriuwen oer Folk- en Gealear gongen krigen hawwe, mar wol graech ien hawwe wolle, moatte dat even opjaen by: P. J. Terpstra, Bosgraafstrjitte 17, Burgum. Till. (05116-615). SNEEKER NIEUWSBLAD nen aan zieken, bejaarden en invaliden. Déze groep mensen is in materieel op zicht even „beschermd” als ieder ander, maar zij missen dikwijls de gewone men- selijke aandacht. Indien jongeren voor dit werk voelen kunnen zij b.v. een uurtje pe? week of een vrije zaterdag per maand helpen in een verpleeginrichting. Meisjes kunnen baby’s eten geven, af wassen, tafels dekken, bloemen verzor gen etcetera. Jongens zouden de portier kunnen af lossen, telefoon bedienen, tuinman hel pen, de kok assisteren, enzovoorts. Let wel, het gaat hier om dienen zon te verdienen! Misschien kwam het van het vroege uur (het was vanmorgen 8 uur) of van het uitstapje dat de raadsleden in het verschiet hadden, maar op een bijzon der vlotte manier werd de agenda deze keer afgewerkt. Struikelblokken waren er niet, de meeste voorstellen vormden zelfs kamerstukken. materialen voor hygiëne-lessen, school- tuingereedschap, sportuitrusting. school- behoeften en spelmateriaal, kortom alle mogelijke artikelen, die daar helemaal niet en hier over het algemeen rijkelijk aanwezig zijn, Op 8 mei is de aktie ingezet, ook in Nederland. Het Nederlandse JRK had a’s artikelen gekozen uit de internationale „verlanglijst”: wassets, schrijfsels, speel- sets, lappendekens en dia-projektoren. Naar enkele landen zjjn inmiddels al de eerste zendingen verstuurd, zoals naar Alge-ije, Tanzania, Griekenland, Peru, India, Tunesië, Senegal en Jamaica. Het voorstel een extra krediet te ver lenen ten behoeve van het tweetalig on derwijs aan de openbare lagere school te IJsbrechtum werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Over het voorstel om medewerking voor de aanschaffing van nieuwe kachels in de bijzondere lagere school te Hom- merts toonde de heer Osinga zich ver heugd. Maar hij vroeg zich af waarom b. en w. een thermostaat overbodig von den. Is zo’n thermostaat op den duur niet voordelig als men op die manier zuiniger kan stoken?, vroeg de heer Osinga. Ook wordt gesproken over het tijdelijk stoken van propaangas. Hoe lang kan het duren voor er aardgas is? De voorzitter antwoordde, dat het hem niet bekend was hoe lang het zou duren voor er aardgas zou zjjn. Gezien de ligging der lokalen vond men het echter niet gewenst een dure thermostaat (f 900) voor de gehele school aan te schaffen. Het ene lokaal zou dan wellicht te warm, het andere te koud worden. Men kan dat beter zelf regelen, aldus de voor zitter. De Bijbelwagen van het NBG heeft van Rauwerd tot en met Offingawier/Goënga aan huis-aan-huis-colportage gedaan. Er werd voor plm. f 1830 verkocht. Hierbij is inbegrepen het bedrag, dat in de biin- denbus ontvangen werd. Deze giften zijn bestemd voor het uitreiken va” Bijbel gedeelten in het zogenaamde braille schrift. De medewerking was voortref felijk en zo kon dan in een paar dagen hed veel geplaatst worden. Donderdag 14 oktober van 35 uur: Re ceptie 50-jarig jubileum Jac. en Joh. Miedema. bekeken. Alle moeite is tevergeefs ge weest. Toch heeft de adviescommissie de zaak wel serieus aangepakt. Men hoeft nu geen illusie meer te hebben, dat het landelijk bestuur anders zal beslissen. De heer Osinga vroeg of hier geen ge meentelijk belang wordt opgeofferd aan een provinciaal belang. De voorzitter antwoordde, dat het geen kwestie van provinciaal belang is. Men kon in dit geval niet anders adviseren. Omdat de gemeente geen partij is zijn de gemeentebelangen hier secundair. Het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 20 juli jl. werd vervol gens zonder hoofdeljjke stemming aan genomen. De woning van wijlen mej. D. Vonk, Frederik Hendrikstraat 78 alhier, is vo rige week definitief geveild. Mej. Vonk die op 5 juli jl. is overleden, had haar woning gelegateerd aan een vijftal ver enigingen. De opbrengst komt ten goede aan: Nederlandse Vereniging tot bescher ming van Dieren te Sneek; Humanistisch Verbond te Sneek; Zwingli-Bond te Odoom Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den te Sneek; Vereniging „Het Groene Kruis” te Sneek, ter bestrijding van tubercu lose. Het Rode Kruis voert onder de naam „Jeugd Rode Kruis” een programma van aktiviteiten uit, dat uitsluitend gebaseerd is op de medewerking van jonge mensen. Maandagavond hield mej. M. van Dijk vit Den Haag in de „Meerpaal” een inlei ding met dia’s over dit jeugd- en jongerenprogramma.. Het was echter jammer, dat in de anders zo druk bezochte sociëteit nu slechts een zeer klein aantal mensen aanwezig waren. Heeft de jeugd van Sneek geen interesse voor deze beweging, die over 106 landen is verspreid? Natuurlijk rijst meteen de vraag: wat houdt dat Jeugd Rode Kruis nu eigenlijk in? Laten we eerst even naar het ontstaan hiervan kijken. Officieel moet het ge boortejaar van het JRK 1920 zijn, want toen werd het nl. definitief op het pro gramma van het „grote” Rode Kruis geplaatst. Dat wil echter niet zeggen, dat vóór die tijd de gedachte niet bestond en er geen aktiviteiten zouden zjjn. Het JRK heeft zich na vele jaren ontwikkeld tot de grootste internationale beweging van jongeren ter wereld. Er zijn op dit ogenblik ongeveer 77 miljoen jonge mensen bij aangesloten, verdeeld over 85 landen. Tenslotte willen we nog even aandacht besteden aan de z.g. Jongeren Hulp Dienst. Hierin kunnen jonge mensen van 16 tot ongeveer 25 jaar hun dienst verle- De gehouden verkoping van gemaakte goederen door de Herv. Vrouwenver. te Woudsend heeft bruto 1130,opge bracht. Vanaf vrijdag 15 oktober iedere avond te 8 uur en zondagmiddag tevens te 4.30 uur film: My fair Lady. Zondagmiddag 17 oktober te 2 uur film: Opstand in het legerkamp. Op het politiebureau staat sinds enkele weken een zg. city-bag, inhouden de verbandmiddelen. De tas is vermoe- deljjk verloren door een trainer of sport leraar. Wie is de eigenaar? Het JRK-programma kent drie hoofd- Ijjnen, t.w.: 1. hulpvaardigheid; 2. ge zondheid en 3. vriendschap. We zullen de ze drie punten eens nader gaan bekijken. Allereerst hulpvaardigheid. De mogelijkheden om ergens bieden zijn vrijwel onbegrensd, kende Vlaamse dichter Guido Zaterdag 16 oktober Open Dam tour nooi N.V. Lankhorst Touwfabrieken in za len Hanenburg. Aanvang 10 uur. Zondag 17 oktober ’s Middags 3 uur Thé Dansant in Hotel Friesland. Het gebouw, dat als een paddestoel uit de grond verrijst op het terrein van de „Ds. Lucas Fockensschool”, Kaatsland 1 (chr. ulo-school) is geen noodlokaal van deze school, maar een jeugdgebouw. Het wordt gebouwd door aannemer Doevendans van het Hoogend, in opdracht van de Stichting Jeugdhonk. Wanneer het over enkele maanden klaar is wordt het door ge noemde stichting verhuurd aan de Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs, die van plan is het te gebruiken als kleuterschool. Het gebouw dat een tij delijk karakter draagt, heeft twee lo kalen van elk 10 x 7,50 meter, een leidsterskamer, toiletten, terwijl er naast een grote zandbak komt. Het uit Op 21 oktober a.s. zal in ,Ons Gebouw’ aan de Westersingel een grote zang- en muziekuitvoering worden gegeven, waar aan zal worden deelgenomen door de Chr. Muziekver. „Hallelujah” van Mak- kum, onder leiding van haar direkteur, de heer P. Bakker van Koudum.. Verder door het Chr. Gem. Koor „Excelsior” van Sneek, het Chr. Gem. Koor „Gode zij d’eer” van Makkum, het Chr. Gem. Koor „Sjong de Heare” van Wons en het Chr. Gem. Koor „Halleluja” van Arum, onder leiding van hun dirigent, de heer J. R. Blanksma van Witmarsum. In ■totaal plm. 150 zangers en zangeressen. Onder de verschillende op het program ma. staande nummers, zullen door koor en orkest worden uitgevoerd de Operette- seiectie „De Vogelkoopman” van Karl Zeiler en de „Bergsuite” (4 delen) van Jos Moerenhout. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie-elders in dit blad. De andere raadsvoorstellen, die uit voerig in onze krant van maandag Jl. werden gepubliceerd, werden alle zonder opmerkingen en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Ingelast werd nog een voorstel tot onderhandse aanbesteding van het bouwrijp maken van een terrein in Scharnegoutum ten bedrage van f 23.600,door de NV Grontmij. Voor de behandeling van de gemeente begroting 1966 werd de raad vervolgens in twee secties verdeeld, een onder voor zitterschap van wethouder Gerbrandy en een onder voorzitterschap van wethou der Jouwsma. De eerste^ sectie bestaat uit de heren Galama, Veldhuis, Gërding, Nauta, Brou wer, Visser en Attema. De tweede sectie uit de heren Miedema, Beuckens, Coupe rus, Grondsma, Westra en Osinga. Naar aanleiding van de wijzigingen in de gemeentebegroting 1965 kwam de heer Couperus met de vraag wanneer de zui veringsinstallatie voor het rioolwater ge plaatst wordt. De voorzitter kon hier geen kohkreet antwoord op geven, maar deelde mee, dat het plan klaar ligt. Nadat de voorstellen tot wijziging van de begroting waren aangenomen, sloot de voorzitter de vergadering, waarna de raad zich gereed maakte voor de in spectietocht door de gemeente in ver band met de nieuwe begroting voor 1966. Woensdagmiddag 20 oktober te 2.30 uur film: Robin Hood en zijn schelmen. Capriccio, het officieel orgaan van „Jeugd en Muziek” - Sneek, is zijn vijfde jaargang ingegaan. In dit ok tobernummer wordt melding gemaakt van de grootse plannen voor het nieu we seizoen. Dit wordt geopend met de uitvoering van de beroemde ne- geropera Porgy and Bess’ door Bert Brugmans Marionettentheater op mor gen, vrijdagavond, in de grote zaal van Hanenburg. De redactie neemt verder afscheid van de redactieleden Anja Gerritsma en Bart Poiesz. Anja ziet zich na vijf jaren trouwe dienst wegens studieredenen genoodzaakt haar baantje neer te leggen, terwijl Bart Poiesz naar Groningen vertrok. Als nieuw bestuurslid wordt in het orgaan begroet de heer E. Stender. Hrt gebeurt maar al te vaak, dat bij een ongeluk omstanders of getuigen geen raad weten met de behandeling van de gewonden. Voor de jeugd is het ook van groot belang om in zo’n geval direkt hulp te kunnen bieden. Daarom heeft het Ne derlandse JRK in samenwerking met de bestaande EHBO-verenigingen een aantal jeugd-EHBO-cursussen samengesteld, die de handvaardigheid èn de gedragsregels voor deze vorm van hulp leren. Alle JRK-afdeltagen in de wereld heb ben een vijfjarenplan opgesteld, waarin meer aandacht wordt besteed aan de gezondheidsopvoeding van de jeugd in d~ ontwikkelingslanden.. Omdat in deze lan den grote behoefte is aan allerlei, b.v. Het is duidelijk, dat de behoeften ;'i de wereld veelzijdig zijn, maar ook te inogcljjkheden om hieraan via school en jeugdwerk iets te doen zijn groot. Voor het onderwijzend personeel en de jeugd leiders is hier tevens een opvoedende taak weggelegd. Het bestuur van de plaatselijke Rode-Kruisafdeling is gaar ne bereid inlichtingen te verschaffen. Hopelijk zal in de toekomst ook de jeugd van Sneek belangstelling krijgen voor dit onmisbare werk. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenüee) lager. Abonnementsprijs 3.5C per halt laar. Franko p. post f 4,50 per half laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Ook lezen we in Capriccio een ver zuchting over het geringe aantal ge plaatste jeugdabonnementen Frysk Orkest, dat, ondanks intensieve actie van een aantal leden van „Jeugd en Muziek”, niet 60, zoals verleden jaar, maar slechts 40 bedroeg. Kom, jonge lui, profiteert van de mogelijkheid otn goedkoop goede muziek te beluiste ren. Enkele miljoenen kinderen, over de geheie wereld verspreid, werken in school- of verenigingsverband mee aan het JRK. Alle rassen, vormen van gods dienst en talen zjjn vertegenwoordigd. Een gedeelte woont aan de evenaar, een ander deel in de poolstreken. Een der primaire doelstellingen van het JRK is het verbe teren van sociale- en maatschappelijke wantoestanden, maar dit houdt vanzelf sprekend ook een internationale vriend- schapsgedachte in. Ter bevordering van bovengenoemd doel kunnen b.v. schoolalbums gemaakt worden, door middel van plaatjes, knip sels, tekeningen van eigen woonplaats, provincie of land.. Voor dit programma punt van het JRK geldt een uitwisseling. Eer album over Sneek wordt b.v. naar Singapore gezonden, terwijl een album van die stad naar hier wordt gestuurd. Tevens kunnen muziekprogramma’s, die .vastgelegd zjjn op een band en die be staan uit muziek en/of zang uit eigen land, worden uitgewisseld. Vaak worden dit soort programma’s in het buitenland gebruikt als recreatie ten behoeve van zieken, bejaarden e.a. JON GER EN-HULPDIENST VersciHjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Over een kwestie van grondruil in Oudega (W.), waarbij de Provinciale Ad viescommissie voor Friesland van de Stichting Ontwikkelings- en Sanerings- fonds voor de Landbouw afwijzend aan het landelijk bestuur van dit fonds had geadviseerd, merkte de heer Grondsma op, dat deze zaak scheef zit. Hij vroeg of het afwijzende advies onherroepelijk was en of het niet mogelijk was in beroep te gaan. De voorzitter antwoordde, dat hier geen mogelijkheid op was. Bovendien is het gemeentebestuur geen partjj, geen direct belanghebbende. Wethouder Gerbrandy zei, dat het hier een kwestie was van gunstiger verkave ling. Daar zal de gemeente zich bij moe ten neerleggen. De voorzitter vond het jammer, dat dit zo gebeuren moest. Ook een andere mogelijkheid, bv. een vierhoeksruil, is Vorige week maakte Speurder mel ding van een koekoek, die op 13 sep tember bij toeval in een fietsenstalling terecht was gekomen. Het diertje zou, zo schreef Vanellis, misschien te vroeg geboren zijn. De heer G. Bosch, vogel kenner bij uitstek, schrijft ons dat dit niet het geval kan zjjn. Koekoeken vertrekken in de nazomer naar Afri ka, eerst de oude koekoeken en daar na de jongen. Dit gaat door tot half september. Na de opening van de vergadering met het formuliergebed werd de heer Nauta, die een zware operatie had on dergaan, in het bijzonder welkom ge heten. De voorzitter toonde zich ver heugd over het herstel van de heer Nau ta en wenste hem toe, dat hij weer spoedig zijn werkzaamheden voor hon derd procent zal kunnen verrichten. De heer I. Veldhuis werd gelukgewenst met zijn benoeming als lid van de pro vinciale staten van Friesland. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, in handen ge steld om advies of ter inzage gelegd. Naar aanleiding van een schrijven van gedeputeerde staten werd besloten vóór de uitvoering van de ruilverkavelings- plannen van de „Sneeker Oudvaart” te stemmen. Over het verzoek van de gemeente Snëek om medewerking bij de aanleg van een industrieterrein tussen Oppen- huizerweg en rijksweg 43 en een nieuwe wegverbinding SneekOppenhuizen vroeg de heer Visser of deze weg eigendom wordt van de gemeente Wymbritsera deel. De voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval is. Het gaat om grond die eigendom is van de gemeente Sneek, maar ligt in de gemeente Wymbritsera deel. De heer Gerding vroeg hoe het dan in een ruilverkaveling gaat. Heeft de ge meente dan geen toestemming nodig? De voorzitter antwoordde, dat men er niet meer in moest zien dan een correcte houding van de gemeente Sneek. De heer Nauta merkte op, dat het hier om een nieuwe wegverbinding gaat. De voorzitter antwoordde, dat de oude weg Sneek—Oppenhuizen ter hoogte van ’t Op wordt doorsneden door een insteek- haven. De wegverbinding SneekOppen huizen zou daardoor komen te vervallen. Maar we kunnen deze niet missen, al dus de voorzitter. Daarom wordt er nu om de insteekhaven heen een nieuwe weg gemaakt, die op de oude uitkomt. hulp te De be- Gezelle heeft eens geschreven: „Mij spreekt de blomme een tale”. Vaak nemen wé een bloemetje mee als we b.v. op ziekenbe zoek gaan. Het JRK heeft nu speciaal voor het buitenland een dubbele brief kaart uitgegeven, waarop gedroogde bloe men zijn bevestigd. Tevens staat er een beterschapswens in 20 talen op vermeld. Het versturen van zo’n briefkaar is te gelijkertijd mentaal hulp bieden en vriendschap kweken. Maar ook vlak naast de deur is er vast wel iets, dat onze hulp nodig heeft. Voor eenzame en zieke mensen, vooral in steden, kan b.v. een voederhuisje voor de vogels gemaakt worden, kan de vuilnis emmer naar de weg gebracht worden, de tuin aangeharkt of gewoon een praatje gemaakt worden. Vooral wanneer dit soort hulp door jonge mensen wordt gedaan zijn de zieken erg dankbaar. Er zjjn dus mogelijkheden te over. Bjj de nieuwe Lemmerbrug men nu bezig met een zg. Terryhamer de stalen damwand af te breken. Er is een geweldige heistelling opgericht en een grote stoommachine zorgt voor de aandrijving van het apparaat. Al les bij elkaar levert een spectaculair schouwspel op. Er is dan ook veel publiek. Op de wekelijkse kraampjesmarkt op het Grootzand is het bijzonder amu sant hoe verschillende kooplieden hun waren aanprijzen om de klant, die nog altijd koning is, te trekken. Voor al tussen enkele groente- en fruithan delaren heerste dinsdag jl. luide en levendige concurrentiestrijd. Zo hoor den we de volgende, moderne reklame- leus van een fruitverkoper: James Bond, de appel der appels! Wie van het ene eind van de stad naar het andere moet en daarbij een aantal verkeerslichten dient te „nemen” heeft (wjj weten niet pre cies hoeveel, maar) een heleboel tijd nodig. Ook van de einden der stad naar het station is een hele rit. Voor gebrekkigen en ouden van dagen, men sen die slecht ter been zijn of niet dur ven fietsen, zou het dan ook een uit komst zijn als er een stadsbus zou komen, die hen vlug, veilig en voor delig naar hun bestemming zou bren gen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1