L agendaJ] Bijzonder feestconcert Frysk Orkest Marionettentheater Bert Brugman gaf voorstelling van „Porgy and Bess” Amicitia leek net een f loraliaten toonstelling WYM BRITS ERADEEL IJLST van Gebroeders Miedema vierden gouden jubileum Ds. C. J. Sikkel predikant en Autobotsing in Oppenhuizen Twee Snekers betrokken bij auto-ongeluk in Brabant HUIS EN BOERDERIJ TE JUTRIJP STAAN AL 8 MAANDEN LEEG Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 120ste jaargang no. 83 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD aan VHV-collecte in Oudega-W Onderhandse verkoop 1 Maandag 18 oktober 1965 40 jaar Extra prijzen uitgereikt Stedelijk Muziekcorps Sneek Niemand doet er iets aan Jeugd zorgt voor afbraak W. Bekius, oud-hoofd chr. nat. school Gauw, overleden i-J— Hel Sneeker Nieuwsblad is een - Wat de raad te behandelen krijgt TERRA INCOGNITA GEËXPLOREERD gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en J.N. SLANGEVEL MET MIEREN WAT EK VERDER TE DOEN IS i Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 80 05 O.g.R. 40 91. over- Het Meester Bekius begon zijn loopbaan bij het onderwijs aan de chr. school te Beet- gumermolen. Daarna werkte hij enkele jaren in Kampen. In 1922 werd hij be noemd als hoofd van de school te Gauw. Buiten het onderwijs is hjj daar op veler lei terrein werkzaam geweest. Vooral het kerkelijk werk had de liefde van zijn hart. Tal van keren was hij ouderling van de Geref. kerk van Goënga c.a., voorzitter van de mannenvereniging en in het begin van zijn Gauwster periode voorzitter van de J.V. Verder was hij voorzitter van de a.r. kiesvereniging en o,.a. bestuurslid van de afdeling van het Nederlands Bijbelge nootschap. Na zijn pensionering in 1959 vestigde de heer, Bekius zich in Sneek. Ook daar heeft hij de Geref. kerk als ouderling ge diend. Hij maakte nu nog deel uit van de „Provinsjale kommisje foar de Evan- gelyforkundiging yn de Fryske tael fan de Ned. Herfoarme tsjerke en de Griff, tsjerken yn Fryslan”. De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag a.s. te Gauw., Dinsdag 19 tot en met donderdag 21 oktober Circus Belli. Standplaats Mar- tiniplein. Dagelijks twee voorstellingen van 16.15 en 20 uur. Dinsdag 19 tot en met vrijdag 22 oktober: Expositie Ford Wereld-teken- en schil- 'derwedstrijd onder het motto: „Langs de weg” in showroom F. Ozinga’s Automobielbedrijf NV, Parkstraat 16. Donderdag 21 oktober: Kynologenclub. Lezing met dia’s door dr. A. Schukken, dierenarts te Heerenveen. Het pand Oude Koemarkt 75, waarin Werktuigenbureau voor de Landbouw NV is gevestigd, is onderhands verkocht aan C. Wester, Woninginrichting, Grootzand, alhier. Deze hoopt het pand op 1 novem ber a.s. te betrekken. De opbrengst van de buscollecte voor Vrouwelijke Hulpverlening was in Oude- ga, Idzega at Sandfirden totaal f 165,55. Op de brug in Oppenhuizen botsten vrij dagavond j.l. twee auto’s op elkaar. De materiële schade was groot, de bestuur ders kwamen met de schrik vrij. Het ongeval gebeurde toen de heer U.D. uit Woudsend de heer J.B. uit Njj- lard tegemoet kwam op de brug. Deze bleek te smal en een botsing was niet meer te vermijden. De heer D. reed k. de richting Sneek,, De wagens waren dermate beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. Het verkeer was gedurende een uur gestremd. Op de weg Venray-Uden (in de buurt van de vliegbasis Völkel) vond zaterdag morgen een botsing plaats tussen twee personenauto’s, waarvan de ene bestuurd werd door de heer P. Schat (45) uit Sneek. Zijn medepassagier, de ongeveer 42-jarige J. Piccart, eveneens uit Sneek, werd ernstig gewond. Ook de bestuurder van de andere wa gen werd nogal gewond. Het punt waar het ongeval gebeurde staat bekend als een zeer druk en ge vaarlijk punt. De beide auto’s werden volkomen vernield. AMICITIA THEATER SNEEKER NIEUWSBLAD Vandaag is het veertig jaar geleden, dat ds. C. J. Sikkel uit Amsterdam be vestigd werd als predikant in de gerefor meerde kerken in Nederland. Ds. Sikkel werd op 28 augustus 1895 uit een predikantsgezin te ’s-Gravenhage geboren. Hij bezocht eerst het gerefor meerd gymnasium te Amsterdam, waar hij verder ook nog aan de vrije universi- teit te Amsterdam en in juni 1920 zijn kandidaats- en vijf jaar later in juni 1925 ook zijn doctoraal examen theologie af legde. Nadat de heer Sikkel kort na zijn kandidaatsexamen in juni 1920 na pré paratoir examen beroepbaar was ver klaard in de gereformeerde kerken in Ne derland werd hjj op 18 oktober 1925 be vestigd als predikant van de geref. kerk van Oosthem. Op 1 juli 1928 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Am- sterdam-zuid, waar hij was beroepen als tweede predikant na het conflict in 1926. Ds. Sikkel heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties en deputaatschap- pen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. voorzitter van „Sonnevanck”, voorzitter van de Calvijnschool, vele jaren eerst quaestor en naderhand voorzitter van de generale deputaten voor de verkondiging van het evangelie onder Israël en voor zitter van de afdeling Amsterdam van de protestants-christelijke reclasserings- vereniging. Na veertig volbrachte dienstjaren is door de classis Amsterdain aan ds. Sik kel emeritaat verleend. laatste jaren ging het door verschillende transacties van de een naar de ander. Maar waarom, zo vragen velen in Jut- rjjp zich af, heeft de eigenaar dit terrein niet afgesloten met een hek of prikkel draad? Nu leven vele ouders in angst dat hun kinderen letsel zullen oplopen. Als vertegenwoordiger van de minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk sprak de heer G. J. van der Molen, hoofd van de afdeling Film van het ministerie. Hij haalde de woorden van filmproducent Bergman aan, als zou het publiek zich steeds minder voor kunst interesseren. Hij vergeleek de kunst met een slangevel met mieren, dat lijkt op een levende slang, maar in werkelijkheid dood is. De heer Miedema heeft er echter toe bijgedragen, dat deze sombere visie van Bergman voor een groot deel van de kunst niet geldt. Namens de minis ter bood hij beide broers een fraaie litho aan. De heer Miedema dankte de spreker en merkte op, dat zijn bezoeken aan het departement niet altijd te maken Vanaf vrijdag 15 oktober iedere avond te 8 uur filmMy fair Lady. Woensdagmiddag 20 oktober te 2.30 uur film: Robin Hood en zijn schelmen. Dinsdag 26 oktober Amicitia ’s avonds 8 uur A.B.C.-Cabaret met Wim Kan en Corry Vonk. bestuurd door de meesterhand van Bert Brugman en zijn staf. Het dode poppenmateriaal, met Porgy, een invalide (Lawrence Winters, bas-ba- riton) Bess, vriendin van Crown (Camil la Williams, sopraan) Crown, havenarbei der (Warren Coleman, bariton) en Spor ting Life, handelaar in verdovende mid delen (als moderne tenor-buffo) werd tot leven gewekt door een vernuftig draden mechaniek, waarbjj muziek en zang zeer nauw aansloten. Ook de overige .acteurs’ en .actrices’ werden, naar aard en wezen, treffend ge typeerd. De verlichting .was zeer effectief, met name in de storm- en onweersscène. Zoals gezegd, de draden (soms hinder lijk zichtbaar) waren bij Bert Brugman en de zijnen in goede handen maar ook de solo-stemmen via de plaat, van Win ters, Coleman en Camilla Williams, en andere, niet genoemde vocalisten, moch ten gehoord worden. De koorzang stond eveneens op hoog peil en menig fragment klonk dan ook indrukwekkend. Een hoogtepunt was, onder meer, de vertolking van „Bess, you is my woman now” door Porgy en Eess. Gershwin, die de opera in 1933 com poneerde, nadat hjj enige maanden in de negerwijken had doorgebracht, wist de juiste sfeer te treffen en in klanken om te zetten. Het jazz-element, uiteraard volkomen op zijn plaats, geeft aan het kleurrijke gegeven een bijzondere bekoring. Gershwin’s muziek -sluit nauw aan bij het libretto en zijn klankidioom in Por gy and Bess” is van een ruige, soms pure schoonheid,. De jeugdige bezoekers (een honderdtal) toonden zich zeer ingenomen met het ge borene en de hulde, in de vorm van e'n langdurig applaus, aan het gezelschap Bert Brugman, was zeker verdiend. Het jubileumprogramma, waarvan het eerste deel verzorgd werd door het Frysk Orkest, was gewijd aan de Duitse com ponist Carl Maria von Weber (1786 1826), de Russische toondichters Peter Tchaikowsky (1840—1893) en Alexander Borodin (18331887) en de Hongaarse componist en musicograaf Zaltan Kodaly (geb. 1882). Von Weber schreef, in zijn kort en veel bewogen leven, vele werken in verschil lend genre. Zijn belangrijkste composities ontstonden na 1816. Hiervan noemen we de opera’s „Der Freischütz”, „Euryan- the” en Oberon”. De ouverture tot het laatstgenoemde werk is nog steeds een boeiend stuk, mede door de meesterlijke orkestratie. Het Frysk orkest, dat met deze ouver ture begon, gaf het stuk met veel verve weer. De perfecte inzet wekte hoge ver wachtingen, en, het peil van het orkest kennende, werden wij in deze niet teleur- de Ned. Bioscoopbond. Hij merkte op dat „de voorzitter verhinderd was”. Daar het medium film nog maar 70 jaar bestaat is een jubileum van 50 jaar wel een bijzonderheid, temeer omdat de beide Miedema’s nog zo jong waren toen ze in het vak stapten. De manier waarop men zaken had gedaan was steeds fair geweest. Men heeft daarmee succes gehad. Doch zonder de steun van hun vrouwen zou dit nooit bereikt zijn. Het bondsbestuur wilde hen niet ver geten. Daarom bood de heer Roem de beide dames elk een prachtige orchidee aan. De heer Joh. Miedema heeft 30 jaar functies bekleed in de bio scoopbond. Wanneer men al deze func ties optelt, komt men wel op 20. Se dert 1958 hanteert hij de voorzitters hamer. Maar dit alles zou hooit bereikt zijn zonder de steun van zijn broer Jac., die het thuisfront moest verdedi gen. Deze heeft dat op voortreffelijke wijze gedaan. Hij hoopte dat beiden nog lange tijd mogen werken. Vrijdag j.l. overleed te Sneek op 71- jarige leeftijd de heer W. Bekius, oud- hoofd van de chr. nationale school te Gauw. Bij de sluiting van het in Amsterdam gehouden muziekconcours der Koninklij ke Nederlandse Federatie (waar het Ste- delijk Muziekkorps Sneek vorige week zo’n succes behaalde) zijn zondagmiddag in Krasnapolsky nog verschillende extra prjjzen uitgereikt, waarbij aan het Stede lijk Muziekkorps maar liefst vier onder scheidingen werden toegekend. Voorzitter C. Hordijk, die met enkele leden van het korps de reis naar de hoofdstad nog eens had gemaakt om het optreden van ondermeer het korps uit Wormerveer, het Philharmonisch Orkest van Dordrecht en het bekende korps van Verkade te Zaandam te bewonderen, be hoefde dus niet met lege handen terug te keren. Behalve de wetenschap, dat geen van deze topkorpsen het punten- aantal van het Stedelijke had kunnen be naderen (Dordrecht was er nog het dichtst bij met een totaal aantal van 112,5 punten) kon voorzitter Hordijk de vol gende prijzen mee naar Sneek nemen: Een zilveren legpenning, aangeboden door burgemeester en wethouders van Amster dam voor het hoogste aantal punten over het gehele concours; een waardebon van f 30,aangeboden door het provinciaal bestuur voor het hoogste aantal punten in de sectie harmonie der vaandelafde- ling; een fraaie zilveren beker, aangebo den door de Lexington-fabrieken, voor het hoogste aantal punten in beide sec ties (fanfare en harmonie) der vaandel- afdeling: terwijl aan de dirigent van het Stedeljjk Muziekkorps, de heer Jo Diederen, de prijs voor de beste dirigent van het gehele concours werd toegekend. Bij afwezigheid van de heer Diederen nam de Sneker voorzitter, ook deze prijs, zijnde een zilveren thermometer, in ont vangst. Tchaikowsky, met name in technisch op zicht, een knappe verklanking, al meen den we af en toe, juist in de zwakke ge deelten van de compositie, waar de com ponist als het ware nogal besluiteloos ronddoolt, een zekere matheid in de uit voering op te merken. Tchaikowsky’s land- en tijdgenoot Boro din was een veel evenwichtiger figuur. Dit was ook duidelijk waarneembaar bij de uitvoering van diens „Nocturne” voor strijkorkest, dat hierna volgde. Een ge degen en serieus werk, waarin de com ponist tevens zijn voorkeur voor de con- trapuntiek demonstreerde. Het orkest gaf er een zeer verzorgde uitvoering van. De „Hary-Janos-Suite” (zesdelig) werd door Kodaly samengesteld uit het gelijk namige zangspel dat uit 1926 dateert. Dit zeer gevarieerde werk, waarbjj ook klokkenspel, piano en saxofoon werden ingeschakeld, uiteraard modern getint, behalve het voorlaatste deel met zijn czardas-achtig karakter,, werd door het Frysk Orkest levendig en rjjk genuan ceerd voorgedragen. J.N. In enkele maanden heeft de jeugd van Jut rijp er vror gezorgd dat er van een alleszins bewoonbaar huis annex stal ling niet veel meer dan een grote chaos overbleef. In de leegstaande woning werd en wordt ergerlijk vandalisme gepleegd. De boerderij is tot ongeveer voor 8 maan den altijd bewoond geweest. Er werd een boerenbedrijf in uitgeoefend. Toen het ge bouw leeg kwam te staan maakte de jeugd er zich meester van. Dit kon om dat het terrein niet is afgesloten. Vele ruiten zjjn inmiddels gesneuveld, dak pannen en deuren verwijderd, de muren vertonen grote gaten en het zal niet lang meer duren, dan is het er gevaarlijk spe len voor de jeugd. Het deksel van de gier put is verdwenen. Een buurvrouw heeft voorlopig deze volle put afgesloten met een deur, maar in deze kinderrijke buurt is het oppassen geboden. Wie eigenlijk eigenaar is van het be- doemnkje is niet geheel duidelijk, De het oog houdende, had daarnaast veel aandacht voor het detail, waardoor het dankbare werk een fraai genuanceerde en doorzichtige vertolking kreeg. Tchaikowsky’s oeuvre is niet allemaal even belangrijk. Zjjn lyrisch pessimisme is sterker dan zjjn dramatiek en in be paalde werken is hjj beslist te lang van stof, waardoor het boeiende element plaats moet maken voor een zekere saai heid. Niettemin is, ook nu nog, zjjn „Ca priccio Italien” een veel gespeeld stuk, dat evenwel ook zwakke passages telt. Dit valt te meer op na een ouverture als Oberon” van Von Weber. Het orkest gaf van genoemd opus van hadden met zaken, die aanleiding ga ven tot vreugde. Gelukkig wordt het gevecht, dat de Nederlandse Bioscoop bond steeds voert, op een wijze ge voerd die respect afdwingt. De derde spreker was de heer C. Roem, vice-voorzitter van kon zijn. Het bijzondere is, aldus de heer Berkhout, dat de beide broers in hetzelfde bedrijf tegelijk hun gou den jubileum vieren. De Sneker zaken lieden zijn trots op Amicitia. Het is niet alleen een bioscoop, maar ook een gelegenheid tot aktieve kunstbe oefening. Hopelijk zal hiervoor in de toekomst nog meer belangstelling zijn. De heer Joh. dankte de sprekers, mede namens zijn broer. Hij zei, dat de saamhorigheid de pijler is waarop de Ned. Bioscoopbond steunt. Hij hoop te dat die nog eens spreekwoordelijk zal- worden. Hij merkte tenslotte op, dat men zonder de steun van buurman Berkhout, die raadslid is van Sneek, de strijd om de vermakelijkheidsbe lasting niet had kunnen winnen. ’s Avonds bracht het Stedelijk Mu ziekkorps een muzikale hulde, hetgeen door de familie Miedema wel werd gewaardeerd. De gasten kregen toen een bijzonder programma aangeboden. Het bloemenmeisje uit de film „My fair Lady” was persoonlijk aanwezig om de aanwezigen te „versieren” met een De agenda voor de eerstvolgende ver gadering van de raad der gemeente Sneek bevat een voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de oprichting en instandhouding van een streekmuziekschool. De gemeente Wymbritseradeel heeft er nl. op aangedrongen de in de art. 18 en 19 van de regeling genoemde termijn van een maand, waarbinnen de raden van de aangesloten gemeenten bij het Algemeen bestuur van de school bezwaren tegen de ontwerpbegroting, c.q., de rekening over een bepaald kalenderjaar kunnen in brengen, te verlengen tot twee maanden. Het wil b. en w. voorkomen dat er aan leiding bestaat de regeling in de beoogde zin te wijzigen. Voorts stellen b.en w. voor de in art. 16 van de regeling genoemde datum 31 augustus 1965 te wijzigen in 31 augustus 1966, omdat de regeling in tegenstelling met de verwachting eerst na 1 september 1965 in werking zal treden. Onder overweldigende belangstelling werd donderdag het gouden jubileum gevierd van de heren Jac. en Joh. Miedema, resp. directeur van Miedema’s Bioscoop- en Exploitatie Mij. N.V. te Deventer en directeur van Bioscoop- en Theaterbedrijf Joh. Miedema N.V. te Sneek. Vijftig jaar geleden waren zij onder leiding van hun vader, Swier Miedema in 1929 op 58-jarige leeftijd overleden in Meppel begonnen met hun eerste bioscoop. Nu beschikken beide n.v.’s over niet minder dan tien: theaters, terwijl er in Hoogeveen straks ’n twee de zal komen. In Amicitia in Sneek hield men donderdagmiddag een receptie en ’s avonds een bijzondere jubileumvoorstelling. De talrijke Advertentieprns: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 3,50 per half laar. Franko p. post f 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad VerscTUjnt MAANDAGb en DONDERDAGS gasten hebben ongetwijfeld bijzonder genoten. Tijdens de receptie in de grote foyer van Amicitia, die, zoals Joh. Miedema later zelf opmerkte, herschapen was in een soort floraliatentoonstelling, zo veel bloemen waren er gekomen, werd het woord gevoerd door een aantal sprekers. De eerste spreker was burgemeester Rasterhoff, die vergezeld was van ge meentesecretaris Koster en korpschef Kooistra van de gemeentepolitie. Na mens het gemeentebestuur wenste hij de gebroeders Miedema geluk met het jubileum. Daar de heer (Joh.) Miede ma al zo lang in Sneek woonde wilde hij hem als echte Sneker beschouwen. Maar toch geen gewone Sneker. Een die hard gewerkt heeft en blijk heeft gegeven over veel doorzettingsvermo gen te beschikken. Het is het noodlot, aldus de burgemeester, dat mensen, die boven de maat uitkomen, veelal Sneek verlaten, maar U bent gebleven. Daar zijn we trots op en ook dank baar. Wij zijn zeer erkentelijk, voor alles wat U in de loop der jaren voor Sneek hebt gedaan. De arbeid van de heer Miedema heeft veel voor Sneek en omgeving be tekend, in het bijzonder wat de ont plooiing van het culturele leven be treft. De heer Rasterhoff ging nog even in op een periode toen er tussen het gemeentebestuur en de heer Mie dema een strijd gaande was. Dat ging over de vermakelijkheidsbelasting. We stonden tegenover elkaar, aldus de burgemeester, met „twa hurde kop pen”. Maar dit alles heeft nooit iets tekort gedaan aan de waardering, die het gemeentebestuur heeft voor de heer Miedema. Het is een hele ontwik keling geweest, die de film in 50 jaar heeft doorgemaakt, terwijl het nu heel gewoon is om de t.v. aan te zetten. „Ik heb geen televisie, ik hou me aan de film”, aldus de burgemeester. Hij hoopte, dat de gebroeders Miedema nog lange tijd hun werk kunnen voort zetten. De heer (Joh.) Miedema antwoord de, bijzonder getroffen te zijn door de rede van de burgemeester. Maar alle hulde en waarderende woorden aan zijn adres wilde hij echter met zijn broer delen. „Wij hebben ons best ge daan, we zullen ons best blijven doen”, aldus de heer Miedema. Witteveen en Fr. Frowein, bezetten in allerlei formaties het miniatuurtoneel Dc jubilarissen bij het portret van wijlen hun vader, S. Miedema. Links dc heer Jac. Miedema, rechts Joh. Miedema. Het duo Zondervan en Nijland, resp. voorzitter van de afdeling „Het Oosten” en „Het Noorden” had veel succes met hun samenspraak. Er werden enkele oude herinneringen op gehaald. Namens de afdeling Het Oos ten werd aan de heer Jac. een bureau stoel aangeboden. Deze stond reeds in Deventer en daarom werd nu als be wijs een fotootje van de stoel handigd. Namens de afdeling Noorden merkte de heer Nijland op dat men er in de afdeling trots op is, dat een van de leden zo’n hoge post heeft bereikt.De heer Joh. kreeg een album met platenbonnen. De directeur van de Ned. Bioscoop bond, de heer Bosman, vond het een moeilijk jubileum met al die jaartal len: 1913 probeersels in Haarlem, 1915 start in Meppel, 1922 zaak overgeno men van vader. Hij had uitgerekend dat de heer Joh. nog maar 14 jaar was toen men begon. „Nu weet ik ook hoe de bioscoopwet tot stand is ge komen”, aldus de heer Bosman. De gebroeders Miedema hebben een „terra incognita” geëxploreerd, een onbekend medium onder de mensen gebracht. De heer Bosman zei, dat het hart van een organisatie in de mensen zelf zit. Om films te kunnen exploiteren moet men bepaalde maatstaven aanleggen, is ’n bepaalde visie nodig. Dit komt tot uiting o.a. in de hobby’s van de gebr. Miedema. De film immers ligt niet gesteld. Dirigent Saïten, de grote lijn in ver van de muziek af. De heer Bosman bood een platenatlas over Schubert aan. Tenslotte sprak de naaste buurman van de heer Joh., de heer C. J. Berk hout, namens de Sneker zakenlieden. Hij wilde mevrouw Miedema (Deven ter) feliciteren, dat zij weer hersteld was van een ziekte en nu aanwezig Vrijdagavond gaf, op uitnodiging van „Jeugd en Muziek”, in samenwerking met ,,De Meerpaal”, het Nederlands Ma- met de fraaie decors van Fokke Duetz, rionettentheater „Bert Brugman” van Blaricum, in zaal Hanenburg, een voor stelling van de opera Porgy and Bess” van George Gershwin. George Gershwin, Amerikaans compo nist (18981937) t-ad als 16-jarige reeds op als pianist. Daarnaast werkte hij als adviseur voor de amusementsmuziek bij verschillende muziekuitgevers. Twee jaar leter publiceerde hij zijn eerste „song” op tekst van zijn broer Ira. In 1919 had hjj al naam gemaakt door enige „Mu sical Comedies”. Zijn wereldroem dankt hij echter aan het pianoconcert „Rhap- sodie in Blue” waarmee hjj trachtte een verbinding tot stand te brengen tussen de jazz en de symfonische muziek. Hij schreef dit werk op verzoek van Paul Whiteman, terwijl Fred Gofé de instru mentatie verzorgde. Hoewel de rhapsodie een revolutionaire schepping was, slaag de Gershwin slechts ten dele in zijn op zet. Hij bereikte althans een hoger peil in zijn pianoconcert in F, dat daarente gen minder bekend werd. Toch werd zijn ideaal volkomen verwezenlijkt in de ne- geropera „Pongy and Bess” die alge meen tot zjjn beste werken gerekend wordt. Het libretto is van Du Bose Heyward en Ira Gershwin, naar de novelle van eerstgenoemde. Het stuk, dat zich om streeks 1920 afspeelt in Catfish Row, in Charleston, South Carolina, 1'. verdeeld in drie akten (negen tonelen). De eerste op voering, in 1935, werd een groot succes, evenals op een Europese tournee, twintig jaar later. Naderhand werd het werk door Samuel Goldwyn verfilmd. Mede daardoor werd Gershwin’s schepping we reldberoemd. Bert Brugman bracht voor ons de opera in een andere vorm, nl. door zijn marionettentheater, met muziek op grammofoonplaten De Philips-opname van koor en orkest, onder leiding van Rekman Engel, bleek van uitstekende kwaliteit. De karakteristieke marionetten van Ernst Frowein en Joost Brugman, ge huld in kleurrijke kostuums van Karin bloemetje. De heer Joh. heette allen hartelijk welkom. Er waren heel wat prominenten uit de bioscoopwereld, maai- ook .mensen uit Meppel, waar alles tenslotte is begonnen. De Mep- peler Courant had een fraaie over druk gemaakt van twee pagina’s uit haar krant en daarin het programma van de avond opgenomen. Daarvoor werd speciaal dank gebracht aan de héér Boom, directeur van de Meppe- léi- Courant. Ook de commissaris van de koningin in Drenthe, mr. Gaar- landt, werd speciaal begroet. Toen was het de beurt aan het Frysk Orkest om een concert te geven. Daar het precies tien jaar geleden was dat de heer Salten, de dirigent, voor het eerst optrad in Amicitia, kreeg hij van de heer Miedema een pen aangeboden. Na het concert werden enkele kos telijke oude filmpjes vertoond, o.a. op genomen in Sneek in 1925 en 1948. Bijzonder in de smaak viel een ge deelte uit een nieuwe film van Bert Haanstra, „De stem van het water”, een film die een aantal unieke opna men laat zien van het skütsjesiien. Bert Haanstra trad zelf op als ex plicateur”. Het programma werd be sloten met de Nederlandse voorpremi ère van de komische film „Le Cor- niaud”, een Franse film, waarin de hoofdrollen kostelijk werden vertolkt. ’s Morgens was er een bijeenkomst geweest met het personeel. De men sen uit Sneek onthulden toen een prachtig houtplastiek, gemaakt door Jan Murk de Vries. Tijdens een eer der gehouden personeelsfeest was dit de direktie reeds toegezegd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1