I bouw Lemmerbrug Belangrijke fase in Kascommissie: administratie is overzichtelijk Brugdek zaterdag gelegd en F u; IJLST WYMBRITSERADEEL van F. Officieel Orgaan Raadsvergadering IJlst (vrijdagavond a.s.) Artistenkring in Sneek de gemeenten SNEEK, Waarom geen rubricering van jeugdboeken? KINDERBOEKENWEEK Sn 120ste jaargang no. 87 Maandag 1 nov. 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ledenvergadering Openbare Leeszaal en Bibliotheek Ruit vernield -•Sa Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Aanrijding onder Folsgare Mej. Jo An Zweep, zuster van Onno Zweep, de bekende Vrijheid- zeïler, trad vrijdagmiddag in het huwelijk met de heer Kees de Boer, eveneens een bekend zeiler. Het traditionele huwelijksbootje was er ditmaal echt, in de vorm van de vrijheid „Skarlün”, de boot van Onno Zweep, met het tuig van de V1351, het schip van Kees de Boer. Er was veel belangstelling, ook van de kant van VOK, de organisatie van Vrijheidszeïlers. Bij het verlaten en binnengaan van het stadhuis speelde het carillon enkele bekende liedjes, o.a. „Rolje, rolje, wetterweagen”, „Ik heb mijn wagen volgeladen” en tot besluit „lo Vivat”, studentenlied. Het carillon werd bespeeld door stadsbeiaardier Donker. f - ~'Wgl J t 0^8»^. SNEEKER NIEUWSBLAD Het punt mededelingen vermeldt: 2e gasvoorziening IJlst; VRAGEN VERSLAG KASCOMMISSIE HET VERKEER er Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 06 O.g.g. 40 91. Daarmee zal dan een einde komen aan de wegomlegging voor het gemotoriseer de verkeer, dat nu soms tijden moet wachten voor de verkeerslichten bij de Woudvaart. Onlangs zagen wij de laatste wagen van een file, die zich voor het Vrijdag 5 november a.s. om 19.30 uur komt de raad van IJlst samen in open bare vergadering. De agenda telt met opening en sluiting 25 punten. 3e eigendommen P. Huitema, Sneeker- pad 7. Zaterdagavond omstreeks, half twaalf werd een ruit van de Snekér Pan-bar een on- ge- een het ge le woningbouw uitbreidingsplan „Njje- zü'l”; gadering kwamen stemmen, die het niet eens waren met de gang van zaken bij de bestuursverkiezing. Maar de voorzitter antwoordde, dat het moeilijk was men sen te vinden voor een bestuursfunctie. Hij vroeg of iemand een kandidaat kon noemen, waarop door een der dames mw. G. Gelderblom werd genoemd. De uit slag van de daarna gehouden stemming luidt: mevr. Van der Molen 14 stemmen en mevr. Gelderblom 3, zodat eerstge noemde in het bestuur was gekozen. Als nieuw kascommissielid werd naast de heer Brinksma benoemd de heer W. van Dijk, daar de heer Lindeman had bedankt. De heer Brinksma toonde zich bereid nog een jaartje in deze commissie zitting te nemen. exploitatierekening over 1964 bleek dat alleen al aan salarissen e.d. ongeveer 52.000 was betaald terwijl aan diverse subsidies ongeveer 32.000 was ontvan gen, een ver-~hil derhalve van ongeveer 20.000. Het juiste tekort over 1964 was 21.380,86. De begroting voor dit jaar, die ter in zage had gelegen in de leeszaal, vertoon de een tekort, maar de gemeente had een subsidie toegezegd van f 50.028,48 ter dekking van de exploitatietekorten t.e.m. 1964 en f 25.000,— voor 1965. rode licht had gevormd, staan in de Sjar- ketorenstraat bij de bushalte van de ZWH. Als gevolg van het zware vracht autoverkeer verkeren verscheidene stra ten, die hier niet op zijn berekend, in een deplorabele toestand, zodat ze opnieuw moeten worden bestraat. Er staan borden waarop is aangegeven, dat automobilis ten, die van Sneek naar Lemmer (of verder) moeten, het beste over Joure kunnen rijden. In Spannenburg staat een de komende winter af zal de brug om streeks februari/maart klaar zijn voor het verkeer. - Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren of christelijke boeken niet van een bepaalde indicatie konden worden voor zien om te voorkomen, dat kinderen voor wie de godsdienst vreemd was een te leurstelling zouden krijgen. De heer Tilstra, directeur, zei dat het - evenals bij de filmkeuring - zeer moei lijk zou zjjn. Nu staan de boeken inge deeld naar leeftijd en een indicatie over de inhoud is met opzet weggelaten. In Engeland zijn de boeken helemaal niet ingedeeld en de ervaring heeft geleerd dat dit geen enkel probleem geeft. Het kind kiest automatisch wat bij hem past. Een boek is eigenlijk niet te rubriceren en op een bepaald ogenblik is het niet meer te scheiden wat al of niet christe lijk is. De voorzitter zei dat rubricering ook om praktische redenen als een ónmoge lijke opgave moest worden beschouwd. Het is ondoenlijk voor de boekencommis sie om alle boeken nauwkeurig door te lezen. Hjj adviseerde een beroep te doen op de assistentes als men iets over een bepaald boek wilde weten. Zjj hebben de recensies van elk boek gelezen en we ten er dus iets van. Op een vraag of de boekhouding werke lijk gebrekkig was antwoordde de voor zitter, dat dit geenszins het geval was. Z" was misschien moeilijk leesbaar voor een niet-ingewijde, maar daarom niet minder deugdelijk uitgewerkt. Een der leden zou de boekencommissie willen uitbreiden met jongere leden en deze vooral met het oog op de samen stelling van het boekenbezit een zo breed mogelijke basis geven. De voorzi'- De Leeuwarder Courant meldde zater dag dat Sneek een artiestenkring heeft gekregen. Het initiatief daarvoor uit uit gegaan van Bram Feenstra. Henk Stuur- op, Simon Veenstra en Anne Wadman. Op een oproep heeft een dertigtal perso nen uit Sneek en omgeving gereageerd. Dat zijn scheppende en herscheppende kunstenaars beroepskrachten en ama teurs alsmede personen die door hun arbeid vaak in contact komen met die naars van de muze. Vrijdagavond zijn zij voor het eerst bijeen geweest. De opzet is dat zjj voor taan elke vrijdagavond van 10 tot 12 uur in het restaurant ,Piso’ dat zullen doen. Doel is bevordering van het onderlinge contact Een verder programma heeft men voorlopig niet ontwikkeld. Het enige besluit dat genomen is, geldt de naam Sneker artiestenkring, waarover eigenlijk niemand erg enthousiast was. Vaststaand is ook dat de SAK voorlopig zonder bestuur wil proberen te functio neren. ter was het hiermee eens en zei, dat steeds naar gestreefd wordt, dat alle levensbeschouwingen zijn. Onder voorzitterschap van de heer G. van der Meulen hield de vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Sneek donderdagavond j.l. haar algemene ledenvergadering. Aan het begin van de vergadering legde de voorzitter een ver klaring af. De sanering van de financiën is een feit geworden. Dat was ook de reden, dat de vergadering zo laat in het jaar werd gehouden. De voorzitter me moreerde het overlijden van mej. P. Atsma, de directrice, en roemde haar acti viteit. Zij wist steeds een goede teamgeest onder het personeel te bewerkstelligen. Ook aan mej. G. Santema, die per 1 oktober ontslag had gevraagd, was men veel dank verschuldigd. Over de deining, die er rond de administratie van de leeszaal was ontstaan, merkte hij op dat het bestuur inzake het financiële beheer leder jaar vragenlijsten invulde en opstuurde naar de centrale inspectie voor het biblio theekwezen. Men heeft daarover nooit commentaar gehad. Ook het gemeentebe stuur ontving deze gegevens. De grote moeilijkheid was echter dat de verhouding tussen baten en lasten steeds ongunstiger werd voor de leeszaal, omdat de lasten alsmaar stegen. De kascommissie deelde bij monde van de heer B. Brinksma mee, dat de admini stratie op accurate wijze was gevoerd. Maar het kwam commissie wenselijk voor teneinde een volledig inzicht in de administratie te krijgen deze door een accountant te laten controleren en het accountantsrapport ter inzage te leggen. De commissie was van oordeel, dat de administratie overzichteltjk was en stelde voor de penningmeester te dechargeren’ voor zijn belend. In het bestuur was een vacature ont staan door het bedanken van mevr. G. Schreuder-Haentjes. Het bestuur had een dubbeltal kandidaat gesteld, nl. mevr. G. de Jong en mevr. J. D. van der Molen. Op de vergadering werd meegedeeld, dat mevr. De Jong had bedankt. Uit de ver- zware De hele dag gonsde het activiteit. Twee agenten gemeentepolitie zorgden publiek de nauwe door- In ons verslag in de krant van 8 no vember a.s. hopen we hierop terug te komen. Punt 4 betreft de openstelling van het bureau van de burgerlijke stand. B. en w. stellen voor dit ook te beperken tot de vijfdaagse werkweek. De volgende punten zijn: vaststelling ambtenarenreglement etc., salarismaat regelen per 1 juli ’65, bijzondere uitke ring 1965, verplaatsingskosten en spaar regeling, alle punten, die zeer zeker niet de meeste praatstof zullen opleveren. Dan volgt: ontslag (H. Keulen) en benoe ming (Tj. J. Grozema) plaatsvervangend gemeenteontvanger. Punt 12, premie-woning-verbetering (watercloset) Uilenburg 4, Galamagracht 39 en Galamagracht 53. Punt 13, regeling autovergoeding burgemeesters Friesland. De burgemeesters van Hindeloopen, Schiermonnikoog, Slote Staveren, Vlie land en IJlst gaat de vergoeding aan hun neus voorbij. Dan volgt: verordening be grafenisrechten. De exploitatiekosten van de algemene begraafplaats bedroegen in 1964: ƒ2100,97, de opbrengst ƒ700. Volgt: voorlopige vaststelling gemeenterekenin- gen c.a. dienst 1962 en begrotingswijzigin gen 1965. Dan komt de verbouw van de o.l. school. De totale verbouwkosten ko men volgens de berekening op 85.504. Punten 18 t.e.m. 21 betreft nog te be talen vergoedingen aan de resp. scholen. Punt 22: Gemeenschappelijke regeling streekmuziekschool. Gaat om een tijdswjj- ziging van het inwerkingtreden. Punt 23, een aanvraag van Herv. en Geref. school tot medegebruik van het Mienskipshüs t.b.v. gymnastiekonderwijs. Begin vorige week kon men reeds mer ken, dat het er nu van komen ging. De grote stoommachine, die werd gebruikt om stoom te leveren voor de aandrijving van de z.g. „Terry-hamer”, waarmee de lange ijzeren platen de grond uit werden getrokken, was verplaatst naar een zol derschuit in de kolk. Het 45 ton zware brugdek dat ter plaatse in elkaar was gezet door fa. Hubert, werd opgericht en er werden ijzeren balken onder schoven, die moesten fungeren als soort rails. Vrijdagavond had men gevaarte al tot vlak voor de brug sleept. Zaterdagmorgen vroeg begon de laat ste en moeilijkste etappe. Het was zelfs lange tijd onzeker of het zou lukken. Waarom juist op zaterdag? Omdat op andere dagen de beide hijskranen niet tegelijk beschikbaar waren. Het bleek inderdaad een „heidens” kar wei. Om drie uur lag eindelijk het brug dek boven zijn plaats, maar het was goed half vijf toen men de ijzeren balken er onder vandaan had en alles lag waar men het wilde hebben. Men gaat nu de kelder, waarin het con tragewicht van de brug moet draaien, verder afwerken. Eerst wordt voor dit contragewicht ballast aarugebracht, waar na men de brug met de hand omhoog zal draaien. Dan kan de rest van de betonnen kelder worden gestort en de elektromotor, die de brug zal doen draaien. Als alles meeloopt en dit hangt voor een groot deel van de gestrengheid van Advertentieprijs 15 cent per mm Bij kontrakt handels ad vertenbes) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 1 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Op rijksweg 43 onder Folsgare reed donderdagmorgen een personenauto een vrachtauto aan. Het gebeurde toen de personenauto, bestuurd door D. N. uit Rhenen, de vrachtauto, die werd bestuurd door C. L. uit Baarn, inhaalde. De per sonenauto raakte bij het weer invoegen in een slip, waardoor een botsing niet meer was te voorkomen. Gelukkig was er alleen maar materiële schade. Onder grote belangstelling werd zaterdag het brugdek gelegd in de nieuwe Lemmerbrug bij de Wa terpoort. Twee grote hijskranen van de firma Lommerts uit Delf zijl, met een hefvermogen van 60 en 35 ton, verzorgden dit karwei, van de van de dat het gang niet al te zeer versperde of de werklieden voor de voeten liep. Verscheidene fotografen, zowel beroeps- als amateurs, schoten een plaatje van dit ongetwijfeld spec taculaire schouwspel. soortgelijk bord met het advies om over Joure naar Sneek te rijden. Gevolg: de weg Spannenburg-Joure wordt intensiever gebruikt. Onlangs werd in de •raadsver gadering van Doniawerstal zelfs geklaagd over het slechter worden van deze weg als gevolg hiervan. Hoe het zjj, een en ander kost een hoop geld, aan Wachttijd, kosten van bestra ting, extra benzine. Gelukkig begint nu wat schot in te komen. vertegenwoordigd vernield. Naar de dader wordt derzoek ingesteld. VersciUjnl MAANDAGS en DONDERDAGS De vele bewonderaars van Jean Dulieu, schepper van Paulus de Boskabouter zul len verheugd grijpen naar zijn nieuwste boek, „De zeven wonderdaden van Ke vertje Plop”. In het prachtig uitgevoerde boek Wor den de avonturen verteld van een dwerg je, dat eigenlijk gewoon Evert heet, maar Kevertje genoemd wordt „omdat zjjn jasje er van achteren net zo uitziet als de rugschilden van een kever”. Jean Dulieu heeft Kevertjeen zjjn olifanten vriend Krumpie vele malen in de mooiste kleuren uitgebeeld, ze avonturen laten beleven met het zwijn Babiknorrus, de zwarte slang, Mietje met de spinnevin- gers, Krakepit de inktvis, om maar enke le monsters te noemr - en hjj heeft er een prachtig, fantastisch en dikwijls geestig verhaal van gemaakt, waar de kinderen van zullen genieten. Dit kostelijke, zeer artistieke kinder boek met veel gekleurde platen en een tekst, die ik geslaagder zou willen noe men dan sommige Paulus de Baskabou- ter-boeken, is verschenen bjj Van Goors uitgeversmaatschappij te Den Haag en kost 5,90. Kleine meisjes lezen graag over ge wone kleine meisjes, die net als zjj huis-, tuin- en keukenavonturen beleven. Een ge slaagde serie in dit genre lijkt mjj de Diedeltje Boekjes van C. M. van den Berg-Akkerman. Er verschenen tot nu toe zes boekjes over het kleine meisje Diedeltje. De twee nieuwsten zjjn: „Die deltje en de ballon” en „Diedeltje gaat naar Artis”. Ze vallen niet erg op, de plaatjes van John Hummel zjjn gewoon aardig, maar u weet, kleine meisjes le zen nu eenmaal graag over gewone meis jes en daarom vinden deze boekjes hun weg wel. Ze kosten per stuk 1,75. Een nieuwe serie jongens- en meisjes boeken is de Delta-paperbacks, die Van Goor uitgeeft. De boeken worden in een geplastificeerd bandje gebracht, zien er zeer aantrekkelijk en stevig uit, zjjn op goed papier gedrukt en geïllustreerd door tekenaars van naam. Een van de eerste boeken in deze serie opgenomen, is een oude bekende voor vele Friese kinderen, nl. Jelle van Sipke- Froukje van Nienke van Hichtum. Een aanbeveling voor dit boek te schrijven is wel overbodig, het is nog steeds uitste kende kinderlectuur. Een ander boek uit dezT serie: Gertie Evenhuis met „Boot zonder water”. De schrijfster werd kort geleden bekroond met de Nienke van Hichtum-prijs. Ook dit nieuwe boek van haar is goed en vlot geschreven. Het ver haal gaat over Zeeuwse jongens, die een boot bouwen, maar... het water waarin de boot moet dobberen zal gedempt wor den! Wat de jongens bedenken om het plan te verijdelen en hoe ze hun voorne men uitvoeren, wordt aardig en geestig in het boek verteld. De goede illustraties zjjn van Jenny Dalenoord. Een boek voor jongens en meisjes van ongeveer 10 jaar, het bevat 87 bladzijden en de prjjs is 2,90. Hanny Hoogland. JAARVERSLAG 1964 Op 31 december 1964 was de samen stelling van het bestuur als volgt: G. van der Meulen, voorzitter; P. de Boer, vice- voorzitter; H. A, Greydanus, secretaris; S. Jelgersma, penningmeester; M. Baay- ens, H. de Blauw, U. de Bruin, W. J. Nieuwenhuis, H. Postma, mevr. G. Schreuder-Haentjes, mevr. M. Tilma- Braam, ds. J. A. Vaandrager, J. de Boer. De heer H. Jellema moest in maart zijn functie neerleggen wegens vertrek naar Zwolle. Als nieuwe bestuursleden traden toe de heren H. de Blauw, U. de Bruin en ds. J. A. Vaandrager,. De boekencommissie functioneerde met de volgende leden: G. van der Meulen, voorzitter; J. de Boer, P. de Boer, H. A. Greydanus, H. Postma, G. Schreuder- Haentjes, ds. J. A. Vaandrager, mej.. G. Santema, secretaresse. De commissie kwam in 1964 acht maal bjjeen. Gespecificeerd was de samenstelling van het boekenbezit per 31-12-1964 als volgt (tussen haakjes de aantallen per 31-12-1963): romans 5.970 (9.759), popul. v/etaisch. 5.429 (10.381), totaal volw. 11.®; jeugdromans 2,787 (3.676), jeugd- ontwïkelingsboeken 1.367 (878), totaal jeugd 1.154; Generaal totaal 15.553. Niettegenstaande de kwantitatieve ach teruitgang van het boekenbezit bewerk stelligde de verhoogde actualiteit een sterke groei van het aantal uitleningen. In 1964 was dit 122.029, waarin begrepen dn uitleningen van de Centrale School bibliotheek (13.900 in 1964). Aan corres pondentschappen buiten de gemeente Sneek 1.524. Totaal 123.553. Gespecificeerd zijn de cijfers per 31 december als volgt (tussen haakjes de aantallen per 31-1'2-1963): romans 59.763 (49.633), popul. wetensch. 16.598 (14.333), totaal volw. 76.361; jeugdromans 40.593 (27.588), jeugdontwikkelingsboeken 6.599 (3.978), totaal jeugd 47.192 (inclusier 13.900 uitleningen van de Centrale School bibliotheek). Generaal totaal 123.553. Het effect van nieuwe huisvesting en gesaneerd boekenbezit blijken ook zonne klaar uit de leden-aanwas: 1961: 2366, 1962: 2353, 1963 2186 (1662 volw. en 524 jeugd), 1964: 3383 (1759 volw. en 1624 jeugd). Hiermee is het ledental van een rede lijk gemiddelde gestegen tot een der re latief (t.o.v. het inwonertal) hoogste in Nederland. Het aantal bezoekers bedroeg in: 1961: 16.426; 1962: 16.686; 1963: 14.733; 1964: 17.399. Ter beschikking stonden 191 tijdschrif ten, 9 speciaal voor de jeugd en 10 dag bladen. Op de balans per 31 december 1961 stonden aan activa 49.905,43, aan pas-I siva 96.083,91, zodat het tekort bedroeg 46.178,48. Dit tekort was uit de tekorten over de jaren 1962, ’63 en ’64. Uit de 1 SS S.f 1 j W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1