JR. J. SipkensschooP officieel geopend door R. Sipkens Gemeente Sneek krijgter 680 ha bij ri I Waterpoort-krabbels Si IJLST WYMBRITSERADEEL en van interieur Drukkerij en Cartonnage- hedrijf J. G. de Vries verhuist 1 1 i Architektonisch bijzonder gebouw met fraai Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Expansiemogelijkheid belangrijk vergroot ttl Bl.r J Donderdag 4 nov. 1965 120ste jaargang no. 88 Benoemd Naar Oosterdijk- Prins Hendrikkade Waarschijnlijk geïnspireerd door het grote circus, dat onlangs onze stad met een bezoek vereerde, hebben enkele kinderen uit de Tulpstraat en de Bloemstraat voor een middag een circus (je) gevormd. Als piste fungeerde het gymnastieklokaal van de chr. kweekschool aan de Parallelweg. Tijdens de herfstvakantie werd gerepeteerd en maandagmiddag was het dan zo ver. De acrobaten, goochelaar en natuurlijk de clowns konden hun kunsten voor het voetlicht brengen. De jeugdige Bloem- en Tulpstraters hebben ge griezeld, gelachen en aandachtig gekeken. Maar tenslotte kregen de artisten-in-de-dop een verdiend daverend applaus. Een glas limonade en de na afloop gehouden stoelendans maakten het feest volledig en nu reeds zijn er kaarten voor de voorstelling van volgend jaar besteld Verkoopavond Geref. Vrouwenvereniging „Met de wens dat deze school vele tientallen jaren mag dienen om de opgroeiende jeugd te vor men tot nuttige leden van de maat schappij, verklaar ik deze school voor geopend.” Dit zei de heer R. J. Sipkens gistermiddag, nadat hem op een kussentje de sleutel was aangeboden door José Roosenstein uit de eerste klas van de school. Daarvoor hadden twee andere leer lingen de vlag gehesen. Dat waren Boukje Boelsma (klas 3) en Hein Bos (klas 2). Daarna konden de talrijke aanwezigen luisteren naar een aantal feestelijke toespraken en het gebouw bezichtigen. F. de Wit oud-hoofd openbare U.LO. overleden •n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ALS PLANNEN DOORGAAN. Ten koste van Wymbritseradeel (637 ha) en Ijlst (43 ha) Mc...... Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT 3 i gU -W Z J V Ét SNEEKER NIEUWSBLAD OOK IN HARLINGEN zich kunnen ontwikkelen Er schijnt ook weer een nieuwe rage VERGELIJKING MET 1815 Een overzicht van de ruime kantine van de nieuwe school tijdens de openings toespraak van burgemeester Rasterhoff. Rechts is nog een stukje van de muur- intarsia zichtbaar. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 30 05 b.g.R. *0 91. De bedrijfspanden van Tromp Groot handel N.V. aan de Oosterdijk en Prins Hendrikkade zijn onderhands verkocht aan N.V. Drukkerij en Cartonnagebedrjjf J. G. de Vries, Oude Koemarkt 12, al hier. EZZ3 VAN DE GEMEENTE W'JMBRTSERADEEL NAAR DE GEMEENTE SNEEK Behalve aan de openbare ulo-school is hij ook een aantal jaren verbonden ge weest als leraar aan de huishoudschool en aan de mts alhier, totdat deze laatste school opgeheven werd. Vele ouderen be waren een goede herinnering aan de heer De Wit, een man van grote kennis op velerlei gebied, die echter de bescheiden heid in persoon was en zich nimmer op de voorgrond plaatste. De teraardebe stelling vindt plaats op vrijdag 5 novem ber ’s middags drie uur op de begraaf plaats Oud Eik-en-Duinen te Den Haag. Benemd tot dirigent van de Chr. Mu ziekvereniging Concordia” te IJlst, de heer W. Valkema te Oudega (W.). De gereformeerde vrouwenvereniging te Oudega (W.) heeft weer haar jaar lijkse verkoopavond gehouden. Zij mag terug zien op een geslaagde avond. Onder meer werd om een mooie pop met kom- plete garderobe geraden en voor de ver loting als eerste prijs een terlenka sprei. De netto' opbrengst van deze avond was f 1.340,—. VEEL HOUT Het is een architectonisch bijzonder ge bouw geworden. Er zijn drie paviljoens, die door overdekte paden, gangen zijn verbonden. In elk paviljoen zijn vier lo kalen, boven twee en beneden twee. In totaal dus twaalf lokalen. Daarnaast een ruime kantine annex overblijflokaal, gym nastiekzaal en tekenlokaal. Tenslotte een hal met garderobe, een kamer voor het hoofd, de heer Meihdersma, een kamer tje voor de concierge, keuken, was- en kleedlokalen bij de gymnastiekzaal (niet met schoenen betreden) en toiletgelegen- heden. Alles is zeer ruim opgezet. Zoals .bekend betrekt Tromp Groot handel N.V. binnen niet al te lange tjjd naar men hoopt in januari 1966 een nieuw pand op het industrieterrein aan rijksweg 43. Naar wij verder vernemen ligt het in het voornemen van Drukkerij en Car- tonnagebedrjjf J. G. de Vries om straks haar gehele bedrijf en kantoren aan de Oude Koemarkt en Galigastraat over te brengen naar de aangekochte panden aan de Oosterdijk en Prins Hendrikkade, Dan zal ook een eind komen aan de ontsiering van de Oosterdijk door de voormalige bakkerij van de heer Beerenborg naast het pand van de firma Tromp, die nu als fietsenstalling wordt gebruikt. Het is nl. de bedoeling dit pand bij de zaak te trek ken. Dinsdag 2 november is te Den Haag na een korte ziekte op 81-jarige leeftijd overleden de heer F. de Wit, vanaf de oprichting in 1920 tot 1944 hoofd van de openbare ulo-school aan de Oude Koe markt alhier. De grens zou daar langs de Broere- sloot komen te lopen. De PPD heeft geen recreatieplannen ontworpen, omdat dit een zaak van de gemeente is. Bij haar berekeningen is men er echter van uitge gaan, dat per inwoner 25 m2 benodigd is voor recreatie. lustrum-paaswedstrijden 1966 en even tueel de instelling van een lustrum- commissie. De heer J. Koopmans zal in de bijeenkomst dia’s vertonen van Vrijheids in de Sneekweek, Grouwster en Langweerder zeilwedstrijden en van het skütsjesilen. SSS9 VAN DE GEMEENTE 'JLST NAAR DE GEMEENTE SNEEK- Burgemeester Rasterhoff heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de heer en mevrouw Sipkens. De heer Sip kens is oud-inspecteur van het onderwijs in Sneek. Het is gebruikelijk, aldus de (Vervolg op volgende pagina) Opvallend is dat er veel met hout is gewerkt, fraaie houten schoolmeubelen in warme tinten (wat een verschil met de stijve schoolbanken van vroeger), hout in de garderobes en houten traptreden. Het maakt een heel aparte indruk, die het best is uitgedrukt door het woord sfeer. Er is (natuurlijk) veel glas, zodat het licht van alle kanten binnenstroomt. In het tekenlokaal vallen de handige, ver stelbare tekentafels op, in het gym-lokaal de toestellen. Langs de wanden in de les lokalen zijn moderne schilderijen opge hangen. En de trappen maken maar een kleine hoek, d.w.z. ze zijn niet steil. Kort om, ieder die deze school bezoekt zou wensen, dat hij pas de lagere school ging verlaten, dan ging hij vast naar deze school. Op het terrein staat een beeldje van de beeldhouwer C. Fokma en in de gangwand is een muurintarsia van Justus Halbert- sma aangebracht. Hierin zijn drie levens fasen uitgebeeld: links de leeftijd voordat het kind op school is, in het midden de schoolperiode en rechts de volwassenwor ding. Het is vervaardigd van allerlei soor ten natuursteen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben gisteren bij monde van gedeputeerde mr. Okma de plannen bekendgemaakt tot een tweetal grenswijzigingen in het voordeel van de beide steden Sneek en Har lingen. De oppervlakte van de gemeente Sneek zal worden vergroot van 930 ha. tot 1610 ha. Er komt dus 680 ha. bij. Wymbritseradeel staat daarvoor 4% van haar totale oppervlakte, dat wordt 637 ha., af en IJlst, 5,9%, dat is 43 ha. Wymbritseradeel zal 90 inwoners en IJlst 10 aan Sneek afstaan (uitgaande van de huidige situatie). Als het plan doorgaat zal de gemeente Sneek, die op 1 januari van dit jaar 23.084 inwoners telde, de kans krijgen om in een periode van 25 jaar uit te groeien tot een inwonertal van naar schatting 45.000. Ook krygt zy o.a. „OP DE KNIEëN DOOR ’T LAND” Toen het plan theoretisch was uitge dokterd, is men in het veld nagegaan wat kon. Daarbij gingen de mensen van de PPD bijzonder secuur te werk; ze gingen als het ware op de knieën door het veld om de grens vast te stellen. Er werd gezocht naar grenzen, die gemakke- Hjk te zien zouden zijn, zg natuurlijke grenzen, zoals een weg, een vaart, e.d. Een en ander is op bijgaand kaartje duidelijk te zien. Het zijn echter maar globale grenzen: zo zou het kunnen. Of het inderdaad zo komt moet worden afge wacht. Hetzelfde kan gezegd worden van het inwonertal van Sneek in 1990. Ook dit is maar een schatting. Al met al kan het wel een jaar duren voor het zb ver is. Dat hangt er hele maal. vanaf hoe vlot een en ander ver loopt. De PPD heeft hieraan voorafgaande allerlei berekeningen gemaakt. Uitgangs punt was daarbij, dat de belangen van alle gemeenten op overtuigende wijze zou den'worden gediend. Hoeveel grond heeft Sneek. bv. nodig om zich behoorlijk te kunnen ontwikelen? Men heeft toen een periode van 25 jaar genomen (dus tot 1990) en zich afgevraagd hoeveel ruimte Sneek nodig zou hebben over die periode om de stad behoorlijke uitbreidingsmoge lijkheden te geven. Daarbij werd rekening gehouden met de bevolkingsgroei, wo ningbouw, uitbreiding van industrie en ruimte voor recreatie. de beschikking over 90 ha. voor industrie. ALS HET DOORGAAT Zo ver is het echter nog lang niet. Wat hier bekend werd gemaakt zijn nog slechts plannen, die op initiatief van gedeputeerde staten werden uitgewerkt door de Provinciale Planologische Dienst frPD) en waar de regering, in dit geval staatssecretaris Westerhout, mee moet instemmen. Dan wordt een zg. „hearing” gehouden, een vergadering van b. en w. met de gemeenteraad, waarin de gemeen te haar wensen kenbaar kan maken. Er wordt daarna een wetsontwerp gemaakt, dat de staten-generaal moet passeren. Eerste en Tweede Kamer nemen tenslot te de wet aan (of verwerpen haar), waarna de grenswijziging een feit is ge worden. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrak! (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 13,50 per half jaar. Franko p. post f 4,50 per hall jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Ook Harlingen zal worden uitgebreid. Deze gemeente, die nu 458 ha groot is, krjjgt er (alweer als het doorgaat) van Franekeradeel 435, van Barradeel 170 ën van Wonseradeel 70 ha bjj. Hierdoor wordt MEER RECREATIE llet oppervlak meer dan verdubbeld, to- i taal 1133 ha. Midlum komt dan binnen Bewust is er naar gestreefd om de de gemeente Harlingen te liggen. Deze dorpen rond Sneek niet in te Itfven. IJs- j gemeente zal zich kunnen ontwikkelen Voor de mogelijkheid om de nieuwe „R. J. Sipkensschool” gisteravond te bezichtigen, waarvoor van 7 tot 9 uur gelegenheid was, bestond veel be langstelling. Het ging aan één stuk door. Naar schatting zijn er een paar- honderd mensen geweest. De nieuwe weg SneekIJlst, die ten oosten van de spoorlijn komt te liggen, en straks bij het station uitkomt, vor dert gestaag. In IJlst is men begon nen met het klaarmaken van het grondlichaam voor dé weg, zo werkt men in de richting Sneek. In verband met het verder klaarma ken van de toegangswegen naar de Lemmerbrug is de smalle doorgang van Rienck Bockemakade naar Hoog- krachtproef, nl. end nu geheel afgesloten voor het ver keer. Men moet nu de Kleine Palen om om bjj de nóodbrug te 'komen. van 12.856 in dit jaar tot plm. 25.000 in 1990. Het vooroverleg van ged. staten met de betreffende gemeenten is zakelijk, maar vriendschappelijk verlopen. Een periode van 25 jaar is maar een greep. Als een tussentijdse grenswijziging nodig mocht zijn, dan maakt men wel weer nieuwe plannen. Het gaat om de gemeen telijke ontplooiing. Verscnum maandags s DONDERDAGS brechtum komt dus niet bjj Sneek, even min als Scharnegoutum of Oppenhuizen. Deze dorpen zullen dus (voorlopig) geen voorsteden van Sneek worden, maar zelf standig blijven. Wel is het zo, dat men graag zou zien, dat IJsbrechtum zjjn uit breiding in het westen realiseerde, zodat er tussen het donp en Sneek een sti k groen zou blijven. De nieuwe grens z dan een eindje vóór de arbeidershu'.j aan dé linkerkant van de weg Sneek— IJsbrechtum onder IJsbrechtum komen te liggen. Sneek is vanouds ingesteld op het Snee- kermeer, waarvan echter geen stukje in de gemeente Sneek ligt. Straks krijgt zjj echter mogelijkheden om recreatie te scheppen langs de zuidelijke grens, waar deze grenst aan Zwarte en Witte Brek- ken. Het november-nummer van „De No tenkraker”, het maandblad van het Stedelijk Muziekkorps, is hoe kan het ook anders voornamelijk ge wijd aan de successen, welke het korps onlangs in Amsterdam heeft behaald. Maar dat men na het fraaie resultaat niet gaat indommelen, be wijst een artikeltje van voorzitter Hor dijk, waarin de korpsleden direct al weer met de neus op een andere grote het grote concours in Arnhem, worden gedrukt. Om nog even bjj het korps te blijven, het zal het bestuur ook goed hebben De Lemmerbrug wordt nu verder gedaan, dat na het succesvolle optre- klaargemaakt. Vanmorgen was men den in Amsterdam felicitaties werden bezig met de trottoirs, die van tro- ontvangen van ere-voorzitter P. Lan- pisch hardhout zijn vervaardigd, en tinga en van de zustervereniging .Har de brugleuningen aan te brengen. monie’, De vereniging gaat morgen nog eens nagenieten, want op de ge- bruikelijke praatavond zal een film De bewoners van Lemmerweg-west worden vertoond, welke op 10 oktober hebben ’s avonds wat meer licht ge- door de filmploeg, bestaande uit de kregen. Hier en daar zjjn enkele lan- heren Menno de Vries, Nico Silvius en taarnpalen geplaatst. J. R- Visser is opgenomen. Het jury lid van de federatie, de heer Piet van Mever, zal op deze bijzondere’ praat avond iets vertellen over zijn ervarin- te zijn, zoals destijds „hoela-hoep”. gen ,in en om de jurytent’. De kinderen, die dit nieuwe spelletje spelen, binden een balletje of iets der- geljjks aan een touwtje, dat met een Toen woensdagmiddag de Oppenhui- lus om een been wordt gedaan, waar- zerbrug voor de scheepvaart geopend na het wordt rondgedraaid. De be- werd, reed een automobilist tot tegen doeling is met het andere been over de afsluitboom. Ondanks het verzoek het draaiende touwtje te springen. van de brugwachter om zich achter de stopstreep op te stellen, bleef deze heer in het verkeer rustig staan. Hij De jaarvergadering, tevens reünie ’65 had echter buiten de waard (politie) van de Vrijheidsklasse Organisatie gerekend, want nadat de brug voor Noord (VKON) wordt zaterdag 20 no- het verkeer weer was opengesteld vember a.s. te Sneek in hotel Bonne- liep hij aan de andere kant de politie ma gehouden. Een belangrijk punt op in de armen. Prompt kreeg de man de agenda is de bespreking van de een bekeuring. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1