Dagboek van een gek’ Stedelijk Muziekcorps hield filmavond B. en W. overdonderd door grenswijzigingsplannen WYMBRITSERADEEL IJLST RAADSVERGADERING IJLST maar krachtig AGENDAJ van en Ids Veldhuis te Tirns in bestuur Friese CBTB KORT „In Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 8 nov. 1965 120e jaargang no. 39 Abri’s in Ijlst Provisionele veiling winkelpand Sneker gewond bij aanrijding onder Joure Verkoping sate en landen te Akkrum OPENBARE LAGERE SCHOOL NOG MEER GELD VOOR HET ONDERWIJS Jaarvergadering Clir. Ouderenbond Sneek Bakkersauto te water Wijziging dienst apothekers en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Met de tijd mee P. van Mever sprak over en om de jury tent SNEEKER NIEUWSBLAD I GRENSWIJZIGING De V. uur WAT ER VERDER TE DOEN IS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 I'eletoon O 51 50 30 05 O.g.g. 40 91. Het onderwijs in onze stad kreeg daar na de nodige financiële toezeggingen. Het VERBOUWING GEEN AU TOKO STEN VERGOEDING Natuurlijk is ook in dit geval de kritiek n’ t uitgebleven. Reeds de eerste avond stond er reeds op geschreven: verkeerd geplaatst. Een ander echter was het hier niet mee eens en veegde de k weg, waar- doo>' een heel andere gedachte naar vo ren kwam. Deze plaats is evenwel met zorg geko zen in overleg met diegenen die mede- financier zijn en hiervoor in ruil krijgen een reklame te mogen aanbrengen. Deze reklame moet voor van uit de Geeuw komend watertoerisme zichtbaar zijn en ook vanaf de andere kant van de brug. Het ligt in de bedoeling er nog een (leugen?) bank naast te plaatsen voor de liefhebbers als ’t straks weer zomer wordt. Ook zal een bloemetje dan niet ontbreken. Het geheel staat onder het wakend oog van brugwachter M. de Jong. Zoals u in het raadsverslag hebt kun nen lezen is de lang gekoesterde wens van de Ulster burgerij een wachthokje voor de bus, in vervulling gegaan. Met 183 van de 373 stemmen werd don derdag tijdens de alg. vergadering van de Frier o CBTB (Christelijke Boeren- en Tuinders Bond) te Leeuwarden de heer I. Veldhuis uit Tirns gekozen in het be stuur van de Friese bond. Hij kwam daarmee in de plaats van de heer H. W. Hielkema uit Harich, die deze zomer plotseling is overleden. In de Ned. Herv. gemeente van IJIst zal binnenkort o.a. in een diaken-vaca- ture moeten worden voorzien. Onze nog steeds meelevende oudste inwoonster beppe Pruiksma (104 jaar) heeft gezegd, dat het een vrouwelijke diaken moest worden. Frappant! De zandauto wilde de rijksweg over steken in de richting Joure op het mo ment dat de heer Dutman uit de richting Sneek kwam. Deze kon een botsing niet meer voorkomen. In café Zevenwouden te Terhome veil de notaris Hoekstra te Sneek finaal de in één kavel gelegen sate en landen aan de Rijksstraatweg onder Akkrum, plaat selijk bekend Meskenwier nr. 6, totaal groot 12.89.24 ha. of ongeveer 35.1 maal 36,75 are. Koper van de gehele sate en landen werd de heer H. Wind te Sneek voor f 172.500,Bij de provisionele verkoop was het hoogste bod voor het gehele complex f 65.166,De heer Wind ver klaarde te hebben gekocht als gemachtig de van mr. R. Heeg, raadsheer bjj de rechtbank te Leeuwarden. De Prot.-Ohr. Ouderenbond hield woensdag 6 november j.l. zjjn feestelijke jaarvergadering. Dit is een traditie ge worden. De belangstelling was ook deze weer bijzonder groot. Henk van Ulsen is ongetwijfeld een toneelspeler van formaat. Bovendien spitst zijn repertoire zich langzamerhand zo zeer toe op de grensgebieden tussen werkelijkheid en waan, dat men de neiging krijgt hem te zien als dé „acteur van de geestesschemering” bij uitstek. Aan het gelukkige initiatief van „Kunst aan Allen” is het te danken, dat jl. vrijdagavond een volledig bezet „Amicitia” Van Ulsens faam heeft kunnen toetsen aan de voorstelling van het „Dagboek van een gek” een avondvullend solotoneel, waarbij men met genadeloze scherpte ieder gebaar en iedere zenuwtrilling van de eenzame akteur kon bespieden. Solo toneel is genadeloos toneel! Maandag 8 november te 8 uur film: Winnetou, het grote opperhoofd. Woensdag 10 november, ’s avonds 8 film: Limelight. Vrijdagavond was zaal Hanenburg ge- is vastgesteld op de 21e van dezelfde reserveerd voor het Stedelijk Muziek-m rand, corps. Ditmaal niet om te repeteren, maar om eens gezellig samen te zijn. Op ;e bijzondere avond werd n.l. de film vertoond van de reis naar Amsterdam, waar het korps zoals men weet in de hoogste klasse, de vaandelafdeling, ee eerste prijs met lof in de wacht sleepte. Verder was de heer P. van Mever, een van de vaste juryleden bij de Koninklijke Federatie van Harmonie- en Fanfarege- zelschappen in Nederland, uitgenodigd om een lezing te houden. Vanzelfsprekend was d' zaal geheel ge vuld met de korpsleden, hun dames en enige genodigden. Nadat de voorzitter, de heer C. Hordijk, de bijeenkomst geopend had, volgden enige zakelijke mededelingen. Hiervan memoreren we alvast, dat de traditionele soli$tenavond gehouden zal worden op 8 januari en dat de donateursuitvoering Notaris G. H. Galema te Sneek veilde vorige week in hotel Hanenburg provi sioneel het winkelpand met bovenwoning etc. Kruizebroederstraat 57, thans in gebruik als boekwinkel bij de heer H. H. Brattinga. Hoogste bieder was de heer J. Pietersma te Willemsoord met een bod van f 38.500, Voorzitter Rienstra leidde de vergade ring weer uitstekend. De leden werden hartelijk welkom geheten, in het bjjzon- dc~ mevr. Dam-Staphorsius, die door het bestuur was uitgenodigd om deze middag voor de bejaarden te declameren. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental thans 59 bedraagt. Het jaarverslag van de penningmeester vermeldde, dat er nog e°n mooi overschot in kas is, dank zij de vele donateurs. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden, F. Rienstra en G. de Groot, met grote meerderheid herkozen. In de pauze werden de aanwezigen ge- tracteerd op chocola en gebak. Na de pauze trad mevr. Dam-Staphorsius op met hear ernstige en geestige voordrach ten. Op schitteren^-' wjjze werd een en ander door haar weergegeven. Op gezellige wijze werd de vergade ring voortgezet. Het was vjjf uur toen de voorzitter de bijeenkomst sloot. Het is voor de bejaarden we-.' een goed ge slaagde jaarvergadering geweest. AMICITIA THEATER Mevr. Mulder-Nanninga uit Oppenhui zen raakte donderdagmorgen bij de nieuwbouw in Oppenhuizca met haar auto, die geladen was met bakkerswaren, tc water. Zij kwam gelukkig met de schrik vrij, maar verschillende artikelen waren onverkoopbaar geworden. Het ongeval gebeurde toen mevr. Mul der die aan het venten was, de auto wilde keren. Toen ze achteruit reed zag ze te laat, dat ze bij de sloot was. De auto gleed achteruit in de sloot. dochter van zijn directeur en vruchteloos om het geringste gunstbetoon kwispelt. In zijn overspannen aandacht beginnen zich vreemde gebeurtenissen af te teke nen: hij meent dat het hondje van zjjn geliefde correspondentie onderhoudt met een andere hond en hij ontfutselt ze een pakket brieven, om intimiteiten over zjjn geliefde te weten te komen. Daar zijn maatschappelijk aanzien te gering is om naar haar te werven, beeldt hij zich in de Spaanse troonopvolger te zjjn, en hij bijt zich zo vast in deze fictie, dat hij de verplegers, die hem naar een in richting overbrengen, voor een delegatie aanzien en het gesticht voor een Spaans paleis. Dit bizarre gegeven als toneelstuk over het voetlicht te brengen is een onmense lijke taak. Een schouwburgbezoeker wil zich toch tot op zekere hoogte met de figuren op het toneel kunnen vereenzelvi gen. Kan hij dat niet, dan blijft het spel een reportage van een misschien wel in teressante gebeurtenis, maar het grijpt hem nauwelijks aan. Ik geloof, dat dit laatste voor verreweg de meeste toe schouwers het geval is geweest. Er was een vacuum tussen toneel en zaal. Er was sprake van belangstelling, van deer nis, maar er was zelden een moment van echte ontroering, van een vonk van ge voel, die oversprong van de speler op het publiek. Van Ulsens spel, de vindingrijke regie van Kees van lersel, de prachtige decor- en verlichtingsvondsten, de muziek en de hele entourage leidden tot een technisch bijzonder knappe uitvoering, die oog en smaak ten volle bevredigden, maar die het hart onberoerd lieten. Henk van Ulsen is ongetwijfeld een acteur van formaat, die met een verbluffende techniek een krankzinnig man verbeeldde, maar die zich mjjns inziens vertild heeft aan dit bigotte spel óm het spel. Met ingang van 12 november zullen de apotheken om de beurt, de gehele zaterdag gesloten zjjn. De weekenddienst begint dus vrijdagsavonds om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Op 12 november a.s. om 18.00 uur vangt apotheek Postma dus aan met de dienst tot maandag d.a.v. 8.00 uur. De rest van de week van ’s avonds 18.00 uur tot ’s morgens 8.00 uur. Op vrjjdag 19 november begint de dienst voor apotheek Van der Sluis om 18.00 uur tot de volgende maandagmorgen 8.00 uur. Herhalingen kunnen dus op zaterdag niet meer worden klaargemaakt, tenzij de eigen apotheek dienst heeft. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de dienstdoende apotheek alleen voor recepten en spoedgevallen geopend is. Op een vraag van de heer Wassenaar of huwelijk op zaterdag ook is uitgesloten, antwoordde de voorzitter, dat dit wel mogelijk is, maar dan tegen een bijzon der tarief. Punt 5, vaststelling ambtenarenregle ment, etc.; punt 6, salarismaatregelen per 1-7 1965; punt 7, bijzondere uitkering 1965; punt 8, verplaatsingskosten; punt 9, spaarregeling, werden alle bij hamerslag aangenomen. Vervolgens werd aan de heer H. P. Keulen in verband met zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie van de ge meente Oostdongeradeel eervol ontslag verleend als plaatsvervangend gemeente ontvanger van de gemeente IJIst. In deze vakature werd voorzien met de benoe ming van de heer Tj. J. Grozema, per 1 september jl. in dienst getreden als tweede ambtenaar ter secretarie. Een premie woningverbetering voor ’t maken van een closet, groot f 300, waarvan voor rekening van het rjjk twee derde en éénderde gedeelte voor de ge meente, werd toegezegd aan de panden Uilenburg 4 (brugwachter) en Galama- gracht 39 (A. Sijperda). De heer R. Roor- da, Galamagracht 53, werd f 566,67, even eens tweederde rijk en éénderde gemeen te, verleend voor het maken van een watercloset-douche. De aandacht van de zaal wendt zich geen moment af van die ene speler in zijn kooi van licht. Zjjn concentratie kan geen seconde verslappen, zijn ge heugen mag hem geen ogenblik in de steek laten, geen medespeler kan met een handige wending een vergissing uit de wereld helpen. Met geen andere hulp dan zijn tekst, zjjn stem en zijn mimiek staat hjj voor de opgave zijn publiek tweeëneenhalf uur lang in de ban van zjjn verbeelding te houden. Het is duidelijk, dat dit op zichzelf een formidabele krachttoer betekent, maar bovendien komt er in dit geval de spe ciale aard van het stuk als een extra probleem bij. Het aftakelingsproces van een Russische ambtenaartje uit de vorige eeuw, die langzaam tussen de raderen van een bureaucratisch systeem wordt stukgedraaid, is geen thema, dat de meesten van ons nu zo gemakkelijk aan spreekt. De faam van Van Ulsen en het karakter van het stuk wekten een nieuws gierigheid en een gespannen verwachting op, die duidelijk voelbaar waren, toen om kwart over acht de lichten in de zaal werden gedoofd. Of na afloop ieders verwachtingen vervuld waren, is voor mij de vraag, maar het is in ieder geval interessant na te gaan, waar de sterke en de minder sterke zijden van deze tour de force lagen. Het „Dagboek van een gek” dateert van 1835. Nicolaj Gogolj publiceerde het na een reeks teleurstellende ervaringen en een moeizame periode als onderge schikt ambtenaar op een departement. Het beschrijft hoe de ambtenaar Aksentei Ivanovitsj Propritsjin, die voetveeg van zijn superieuren, verliefd wordt op de Bij het volgende punt, regeling auto kostenvergoeding burgemeesters Fries land, presideerde de loco-burgemeester, de heer Nooitgedagt. De raad sprak zjjn afkeuring uit over de onbillijkheid, die hierin schuilt, dooi' de burgemeesters van de gemeenten Hindeloopen, Schier monnikoog, Sloten, Staveren, Vlieland en IJIst er buiten te laten vallen. De raad was unaniem van mening, dat deze stel regel thans niet meer opgaat en besloot hierover bij gedeputeerde staten van Friesland te protesteren. Over de verordening begrafenisrechten werd weer veel gesproken. Het is vooral de klasse-indeling op het kerkhof, die de heren tegenstaat. De voorzitter antwoordde, dat bij de nieuwe verordening de klassen veel dich ter in elkaar zijn geschoven wat de prij zen betreft. Maar ongedaan maken kan men dit niet, het zijn vanouds vastge stelde rechten. Op de eventuele nieuwe begraafplaats zal dit komen te verval len. De nieuwe tarieven voor een eigen graf zijn: eerste klasse f 50,tweede klasse f 40,en derde klasse f 30,Voor een huurgraf (10 jaar) is dit resp. f 25, f 20,en f 15,Met pijnlijke gevoelens werd aldus besloten. Betreffende de voorlopige vaststelling gemeenterekening c.a. dienst 1962 (deze stukken zijn nagezien door de commissie Zjjsling-Frankena) werd bjj monde van de heer Frankena een gunstig rapport uitgebracht aangaande het cijfermateri aal. Met de begrotingswijzigingen 1965 gingen allen akkoord. Tijdens de vergadering bleek, dat men de heer Veldhuis nu al ziet als een ern stige kandidaat voor het voorzitterschap. Hierover zal in december in ’n extra ver gadering worden beslist. De heer Veld huis, die raadslid is van Wymbritsera- deel, volgde de heer Hielkema ook al op als lid van de Provinciale Staten in de CHU-fractie. Een punt van overweging vormde de taal. Een der sprekers was van oordeel, dat men een Fries-sprekende voorzitter zou moeten kiezen. De andere kandidaat, de heer J. H. Kroes uit Goëngahuizen, beheerst echter eveneens h~t Fries. Een negentienjarige timmerman in Boschkapelle (Z) heeft gisternacht na een woordenwisseling zjjn vader met een ha rm, r om het leven gebracht. Er was sinds kort een meningsverschil over de werk kring van de zoon. Menige keren kwam het hierover tot een hevige ruzie. Tijdens de wielerwedstrijd om de Tro fee Baracchi is Henk Nijdam met een or donnans in botsing gekomen en heeft daarbij een hersenschudding opgelopen. Het koppel Nijdam-Karstens had na 90 van de 113 km een voorsprong van twee minuten toen het ongeluk gebeurde. bestuur van de kleuterschool krijgt nog f 415,89 te ontvangen. Voor de openbare lagere school was voor 1964 bjj raads besluit van 13 april 1964 een bedrag van f 60,per leerling beschikbaar gesteld. Het gemiddeld aantal leerlingen bedroeg 32,66. Beschikbaar 32,66 x 60 is f 1.960, Werkelijk uitgegeven is f 1.732,56. Ver schil f 227,64. De Vereniging voor Christelijk Onder wijs heeft recht op 84,33 x 60 is f 5.060, voorschot f 4.580,nog recht op f 480, Vergoeding voor het jaar 1964 vastgesteld op f 4.300,08. Geref. schoolonderwijs 71,33 x 60 is f 4.280,Voorschot f 3.680, nog recht op f 600,Vergoeding 1964 vastgesteld op f 4.176,91. Vergoeding vak onderwijs nuttige handwerken, gereform. school f 869,25. Punt 22, gemeenschappelijke regeling Streekmuziekschool kreeg geen nieuwe bespreking en evenmin punt 23, aanvraag besturen geref. en herv. scholen betreffen de medegebruik van het Mienskipshüs t.b.v. gymnastiekonderwijs. RONDVRAAG Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenües) lager. Abonnementsprijs f 3,51 per hall laar. Franko p. post f 4,50 per halt jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nleuwsblao De heer Stienstra informeerde naar de boilers-kwestie in de W. M. Oppedijk- straat. Hierop was nog geen antwoord binnen gekomen. De heer Wassenaar was teleurgesteld over de plaats waar de nieuwe abri is neergezet. De voorzitter antwoordde dat de VW en de Middenstandsbond eisen hebben ge steld omdat ze mede financieren. Gezien de reclame, die zal worden aangebracht, moést het hier staan. Zonder die finan ciering was de verwezenlijking niet mo gelijk geweest. Als raadslid mag u uw teleurstelling hier niet uiten, het is niet juist dat hier een kritisch geluid wordt gehoord over de plaats. De heer Zijsling vroeg nog één vraag te mogen doen, hetgeen hem bjj uitzonde ring werd toegestaan. Hjj wilde dan gaarne verbeteringen in de chaotische manier van parkeren op de overkluizing. De voorzitter was hiermee op de hoog te, maar de gele parkeerstroken liggen geheel verkeerd. Te zijner tijd zal heel de overkluizing een herbestrating moeten ondergaan en dan zal ook orde op zaken worden gesteld betreffende het parke ren. De heer Frankena kreeg als eerste de gelegenheid en hij informeerde naar de aanbieding van de begroting 1966. Wan neer kan de raad dit verwachten? De voorzitter hoopte op februari, maart maar bepleitte clementie als het iets later wordt. Verder vroeg hij naar de aanleg van de waterleiding naar de boerderij van Ten Woude en anderen. Dit is binnen afzienbare tijd te verwach ten, aldus de voorzitter. Tenslotte vroeg hjj naar de afwerking van de Galamagracht, inhoudende het bjj-bestraten van kuilen. Zodra de tijd hiervoor is, zal dit ter hand worden genomen, luidde het ant woord. Tenslotte sprak hij zjjn voldoening uit over het plaatsen van de abri bjj de brug. Voorzitter: Volgende week komt num mer 2 aan de Stadslaan. De heer Zijsling vroeg naar de verbe teringen, die in het gemeentehuis, zullen worden aangebracht. Het doel is dit in de wintermaanden uit te voeren. '...l..®.- Ten tweede wees de héér Zijsling op de bouwvallige muur van het pakhuis Frisia. Hierlangs loopt de ingang naar veel wo ningen, de zg. kazerne; dit levert gevaar op volgens spreker. De voorzitter beloofde dit te zullen be kijken. Ten derde herinnerde hij aan de nog niet gehouden excursie naar ,,De Rat”. Dit is niet in het vergeetboek geraakt, zo werd hem meegedeeld. Tenslotte vroeg hij hoe ver het is met het wachtverbod Stadslaan. De voorzitter antwoordde dat dit ter goedkeuring ligt bij ged. staten. De heer De Vrijer vroeg of al een da tum bekend is wanneer de weg Sneek IJIst klaar zal zijn. De voorzitter deelt mede, dat de aan nemer aanvankelijk gezegd heeft te wil len proberen, de weg nog dit jaar te laten inrijden, maar Evenwel ligt hij niet veel op het schema achter. versenuni MAANDAGS en DONDERDAGS Aan de verbouw van de openbare lagere school werden weer heel wat woorden besteed. De heer Frankena meen de gehoord te hebben, dat deze aanbeste ding wat „rommelig” had plaats gevon den, maar wilde dit verder laten rusten. Maar hij zag geen voordeel in een aan besteding inclusief kosten loodgieter, elektriciën en schilder. Het door deze vakmensen opgegeven bedrag aan de aan nemer zal naar zijn gevoel door deze persoon, onverschillig wie, met een zeker percentage worden verhoogd, hij zal daar aan óók iets willen verdienen. Hij vroeg: Waarom pikken b. en w. dat aldus in? De voorzitter antwoordde, dat het voor deel er van is dat één man uiteindelijk verantwoordelijk is voor alles, dat is de aannemer. De heer Frankena meende, dat dit ge mak toch maar een paar lieve centjes kost, bovendien vermoedde hij, dat ook de andere inschrijvers er wel een fooitje beter van zijn geworden. Overigens ver heugde hjj zich over de totstandkoming van deze lang gewenste verbetering en wilde niet tegenstemmen. De heer Wassenaar vroeg naar de soort verwarming, die gebruikt zal wor den. De voorzitter zei, dat het een ringver- warming zou worden, waarschijnlijk op gas. De heer Zijsling informeerde naar het opzicht. We moeten niet weer een kleuter- zaak krijgen of dat over enkele jaren kozijnen en dergelijke verrot zijn. De heer De Vrijer vond het bedrag hoog. De voorzitter toonde de raad de teke ning, zodat de leden zich konden oriën teren, wat er allemaal zal gebeuren. Na nog enkele vragen verenigde de raad zich met het voorstel van b. en w. en stelde een krediet van totaal f85.504, beschikbaar ter financiering van deze verbouw. Maandag 8 november: Filmavond Ned. Reisvereniging in bovenzaal „Onder de Linden”. Aanvang 's av. 8 uur. Dinsdag 9 november Pingouin Breishow door Handwerkhuis „Modern” in hotel Hanenburg, ’s Middags 2.30 uur en des avonds 8 uur. Woensdag 10 november: Vergadering van volmachten van het waterschap „Heeg” in hotel Westra te Heeg. Aan vang ’s morgens 9.30 uur. Donderdag 11 november: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Foyer Amicitia. Aanvang 20.00 uur. Spreker dr. F. W. Storm van Amsterdam. Vrjjdag 13 november Oosthem. Kleuren dia’s avond 8 uur door E. Faber, Bo- zum. Vrijdag 12 november: Klaverjaspartij w Black Boys in café De Corner, Prins Hendrikkade. Aanvang ’s av. 8 uur. Dinsdag 16 november: Abonnementscon cert Frysk Orkest in Amicitia-theater. Dirigent Alfred Salten; soliste Toos On- derdenwjjngaard, piano. Aanvang ’s av. 8 uur. Tiisdei 23, woansdei 34 en tongersdei 25 november: Utfierings Krite Snits yn Amicitia mei it blijspul Pension Wetter- wille. W gens een technische fout bjj de op name moest een deel van de film ge knipt worden, waardoor verschillende personen dus niet vereeuwigd werden. Overigens zagen de aanwezigen met plezier naar de beelden van de concours reis: de generale repetitie met de hard- zwoegende dirigent Jo Diederen, het ver trek, de koffiepauze, de aankomst in de hoofdstad, Krasnapolsky van buiten en 'ran binnen enz. Interessant was ook de film uit 1951 betreffende de uniform-actie. De vroege dirigent, de heer Bouman van Leeuwar den, wijlen de heren Eden en Feenstra, en vele andere bekende figuren trokken aan ons oog voorbij. Amusant was het moment waarop een van de recruten zich op het Sportpark ontkleedde en ineens in z’n „Janssen en Tilanus” stond om daarna op z’n gemak h.t nieuwe uniform aan te trekken! Na tuurlijk verwekte een c ander de nodige hilariteit, maar de vrolijkheid maakte af en toe plaats voor een tikje weemoed, b.' bij het zien van oude kameraden, die sindsdien zijn overleden. Dan keek de zaal stil toe... Dit gedeelte werd besloten met een filmpje van een ballonnenwedstrijd, des tijds georganiseerd door een bekend drukkers- en cartonnagebedrijf. Na de pauze sprak de heer P van Mever over het onderwerp: „In en om de jurytent”. Na een inleiding, warrin spre ker de ontwikkelingsgang, speciaal van de blaasinstrumenten behandelde, kwam bij tot genoemd thema. Alle facetten betreffende concoursprak- tijk werden uitvoerig onder de loep nomen. Geen enkel onderdeel werd ver geten. Het gesprokene werd met aandacht ge volgd, waarna de heer Van Mever (het was intussen laat geworden) nog enige vragen beantwoordde. Voorzitter Hordijk bracht dank aan de spreker en vereerde hem met een bus drabbelkoeken en een boekenbom Ook was er een geschenk or de heer J. R. Visser, die de reis naar Amsterdam ver filmde, J. N. Op de kruising Geert Knolweg-rjjksweg 43 onder Joure vond donderdagmorgen een aanrijding plaats tussen een personen auto, bestuurd door de heer H. Dutman uit Sneek, en een zandauto, bestuurd door A. M uit Steenwjjk. Daarbjj raakte de heer Dutman vrij ernstig gewond. Hij brak een been en enkele ribben. Hij is naar het ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd. Zjjn auto werd volkomen ver nield. In de vrijdagavond j.l. gehouden vergadering van de gemeenteraad van IJIst zei burgemeester Cazemier, dat b. en w. overdonderd zijn door de plannen van Gedeputeerde Staten van Friesland met betrek king tot de grenswijziging van de gemeente ten gunste van Sneek. Slechts 19 dagen kregen b. en w. de tijd om bezwaren in te dienen. Men heeft veel begrip voor een grenswijziging, maar de manier waar op dit is gebeurd werd scherp afgekeurd. De raadsleden toonden over een behoorlijke dosis praatstof te beschikken. Het gevolg was dat, hoewel er verschillende hamerstukken voorkwamen op de 25 punten tellende agenda, de heren niet vroeg thuis kwamen. De voorzitter opende de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed en heette de raad welkom. Bjj punt 2, de notulen van 18 augustus jl., vroeg de heer Frankena toelichting over de te betalen f 971,86 in het exploi tatietekort 1963-1964 van de Stichting Streekmuziekschool voor AVIO. Hij kwam tevens terug op gestelde vragen in die vergadering over de molen „De Rat” en de woning van de erven Zijsling aan de Eegracht. De voorzitter antwoordde, dat de wo ning in het bezit is van de gemeente, de akten zijn de notaris thans gepasseerd. Van de molenbouwer van „De Rat” is tot nog toe niets gehoord. Op een drin gend schrijven van b. en w. is door zijn vrouw gereageerd, maar op een tweede dringend schrijven is van deze man niets gehoord. We zijn eigenlijk aan deze man met handen en voeten gebonden, aldus de voorzitter, hoe de gang van zaken b. en w. ook verveelt en verdriet doet. De heer Frankena wilde ondanks dat gebonden zjjn zich toch van deze man losmaken. De praktijk heeft nu voldoen de het bewijs geleverd, dat hij ons laat zitten, we behoeven niets van hem te verwachten. Ook de andere raadsleden mengden zich in dit gesprek en allen waren deze Zaak beu. Na lang heen en weer gepraat kwam men tot de eindconclusie: Zoek deze man op, met schrijven wordt toch niets bereikt, praat met hem en vertel waar het op staat. En zo werd besloten. B. a w. zullen naar Zuidlaren gaan en metfem praten. Ook punt 3. de mededelingen, ging niet zonder meer aan de aandacht voorbij. Aan een aantal partjeulieeen e.a. is voor de bouw van 48 woningen bouwterrein in optie genomen, gelegen in het uitbrei dingsplan „Nijezijl”. De gestelde optie- voorwaarden zijn voor 37 te bouwen wo ningen door de toekomstige bouwers aan vaard, voor de overige 11 verwachten b. en w. binnenkort positieve reakties: De raad vond dit een verheugend ver schijnsel; men constateerde dat IJIst aan trekkingskracht heeft. Wat de gasvoorziening betreft deelde de voorzitter mee, dat de gemeente het volgend jaar wordt aangesloten. In de cember of januari wordt de hoofdleiding al aangelegd, de gemeente komt in de eerste fase. De heer Stienstra wilde al direct be ginnen met het leggen van de gasleiding in de plaats zelf, doch de voorzitter ant woordde, dat dit niet kan, men werkt systematisch. De heer Nooitgedagt merkte op, dat deze vlugge aansluiting te danken is aan de toetreding van Ijlst bij „Westergo”, waar destijds bij de raad nog wel enige tegenkanting bestond. De eigendommen van P. Huitema, Snee- kerpad 7, heeft de gemeente IJIst mo menteel in voorlopige koop, totaal groot 19.66.10 ha, doch daarover konden b. en w. nog geen nadere mededelingen doen; dit komt in de volgende vergadering. BURGERLIJKE STAND ZATERDAGS GESLOTEN Punt 4: Openstelling bureau burger lijke stand, zal voortaan teruggebracht worden tot de vijfdaagse werkweek, de opening op zaterdag van 8.30—9.00 uur vervalt. En daarmee was de agenda afgewerkt, maar de voorzitter wilde nog graag in deze openbare vergadering spreken over de grenswijziging met de gemeènte Sneek. In de kranten is reeds uitvoerig geschreven over het voorstel van ged. staten om grond van IJIst aan Sneek te geven. De voorzitter zei overdonderd te zijn door deze publikatie van de provincie. Wel hebben b. en w. van te voren contact over deze veranderingen gehad en in een uitvoerig gesprek met b. en w. van Sneek in januari van dit jaar konden b. en w. van IJIst hun wensen begrijpen. Op 16 febr. kregen b. en w. ’n brief van de provincie op 26 febr. te komen praten. Toen kwam men met geheel eigen voor stellen, die heel anders lagen. Tegen deze voorstellen heeft de gemeente IJIst be zwaren ingediend. Op 1 juni opnieuw een brief van ged. staten, waarin wijzigin gen werd aangekondigd. Slechts 19 dagen kregen b. en w. de tijd hun bezwaren hiertegen in te dienen, welke tijd te kort was om adviezen in te winnen. Daarom werd gevraagd de bezwaren onzerzijds als voorlopig te zien. En nu jl. woensdag had men de beslissende stukken van ged. staten gekregen en was er meteen ook een persconferentie. De raad toonde zich zeer sceptisch tegenover deze gang van zaken. Men heeft wel begrip voor een grenswijziging met Sneek, maar de manier waarop werd met scherpe woorden afgekeurd. De raad zal in de komende week ken- „’aan nempn van de stukken, die over deze grenswijziging handelen en zijn bevindingen schrifteljjk aan b. en w. melden. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. De raadsleden bleven nog een klein uur nakaarten over van alles en nog wat.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1