Sinds 1925 niet winter agendaJJ Cornelis Schell en Marijke Deirkauff met internationale volksliederen Ijsclub ’De Friesche Jeugd’ hoopt op een mooi wintertje EENDERDE VERORBERT «NEGENTIG PROCENT vroege Tweedaags ,Prii$sjongen’ te Leeuwarden zo’n Gezinsavond CJV’en Oppenhuizen IJLST WYMBRITS ER ADEEL van en Brand in houten bungalow Jeugd en Muziek Officieel Orgaan SINT MARTINUS BISSCHOP IN SNEEK de gemeenten SNEEK, 120e jaargang no, 91 E. P. H. Kingma overleden Opbrengst collecte I op L- Temperatuur gisteren 20 graden lager dan vorige zondag Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Tweederde van de mensheid lijdt honger en leeft in ar moedige omstandigheden. Zij vormt een enorm dreigend gevaar, dat slechts bezworen kan worden door onze spon tane huip. Nederland is een klein land. Onze 33.000 vierkante km oppervlakte zouden op een landkaart van het bijna 100 maal grotere India nauwe lijks opvallen. In het bijna 260 maal grotere Brazilië kan men ons hnd volkomen verstoppen en moet men zoeken om het terug te kun nen vinden. De totale bevolking van de landen samen is bijna 40 maal zo groot als die van ons land. Onze planeet heeft een oppervlakte van 2510 miljoen vierkante km. Slechts een klein deel hiervan, na melijk 29% of 149 miljoen vierkante kilometer is vast land, de rest is water. Op het land leven in totaal niet minder dan 2.900.000.000 mensen, waarvan het grootste deel in de tropische en sub-tropische gebieden van Azië en Zuid-Amerika. Fietser gewond Hemdijk Zegels teil bate van de leem (Vluchtelingenvervoer) Ontevredenheid over de kaartverkoop voor de Europese kampioenschappen laandag 15 nov. 1965 SNEEKER NIEUWSBLAD NIET TE TOLEREREN EEN OP DRIE HET DERDE BLOK GLADDE WEGEN AMICITIA THEATER WAT ER VERDER TE DOEN IS UITSLAGEN In de houten bungalow van de heer J. Sluyter in de Hamen Sytstrastraat ont stond zaterdagavond een brandje, dat echter binnen enkele minuten kon worden geblust. de de In het zuiden van ons land stond het kwik gisteren twintig graden lager dan vorige zondag, toen het nog zo buitengewoon zacht was. Maar gisteren kwam het in De Bilt de hele dag niet boven het vries punt. En daarmee was het bijna de vroegste vorstdag in deze eeuw, want in 1925 was de vorst één dag eerder. RIJDERIJ VOOR MEISJES EN JONGENS De collecte voor het Prinses Beatrix- fonds heeft in Nijezijl 55,25, in Oost- hem 46,en in Abbega 82,35 opge bracht. Maandag 15 november ’s avonds 8 uur film: Fantomas. Donderdag 18 november Filmavond Pas sage- en Reisbureau W. Zeyl en Zoon in hotel Hanenburg, aanvang 8 uur. Tiisdei 23, woansdei 24 en tongersdei 25 november: Utfierings Krite Snits yn Amicitia mei it bljjspul Pension Wetter- wille. Dinsdag 16 november: Abonnementscon cert Frysk Orkest in Amlcitia-theater. Dirigent Alfred Salten: soliste Toos On- derdenwjjngaard, piano. Aanvang 's av. 8 uur. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 1 Telefoon 0 51 50 30 05 O.g.R- *0 91. DURE PLICHT De huidige situatie is een probleem met zeer vele facetten. Het bovenstaande geeft echter wel een beeld van de om vang en achtergronden van dit wereld probleem nummer 1, Als christelijke landen hebben wjj de dure plicht te helpen zoveel als in ons vermogen ligt. Daarnaast komt nog, dat wjj er bovendien zelf belang bij hebben, al was het alleen maar uit veiligheids overwegingen. Als derde punt van belang speelt boven dien de toekomstige economische ontwik keling van onze industrielanden een rol. Want er zal eenmaal een dag komen, dat ook die landen, waarvan de volkeren in bittere armoede leven, tot groter wel stand zijn geraakt en waarop wjj ze graag als handelspartner zullen willen aantrek ken. Nu hebben we de mogelijkheid om door eerlijke en spontane hulp ons daar vrienden te maken. De brand werd omstreeks half twaalf ontdekt, toen het echtpaar Sluyter van een visite naar huis terugkeerde. Vermoede lijk is de wand achter de gaskachel over verhit geraakt. Deze wandkachel had al de hele dag gebrand en toen men weg ging werd hij op een lagere stand ge steld. Bij thuiskomst smeulde het hout, terwjjl de rookontwikkeling enorm was. In de keuken en de slaapkamer werd nogal wat schade aangericht aan de be timmering en o.a. de linnenuitzet. Verze kering dekt de schade. De heer Wadman sprak een kort ope ningswoord, waarna hij Cornelis Schell, bas-bariton, en Marijke Deirkauff, piano, veel succes toewenste met hun uit te voe ren programma. De heer Schell hield eerst ee-’ korte in ding over Noord- en Latijns-Amerika. Vervolgens zong hij als eerste lied: „The first American song”, gecomponeerd door Francis Höpkinson. Hierna twee lie deren van een hedendaags Amerikaans componist: Ernst Bacon geb. 1898. Deze beide liederen klonken heel mooi. Uit de bundel „Indian Songs” van de componist Thurlow Lieurame hoorden we drie lie deren. Als eerste een wiegelied, wat authentiek met fluit wordt uitgevoerd. Zeldzaam mooi lied, waarin we ook veel moois van de stem konden beluisteren. De andere twee liederen van deze compo- n’-t waren eveneens fraai van klank. Ook voor de pianobegeleiding, die heus niet zo gemakkelijk is bij deze liederen veel lof. in Sneek en omgeving nog nergens ge strooid te worden. In tegenstelling tot het zuiden, waar sneeuwploegen en zaad strooiers wel in aktie kwamen. In Rotterdam waren gisteren reeds enkele waterleidingbuizen geknapt, zelfs hoofdbuizen. Een der straten kwam daar door blank te staan. Sommigen waagden zich al weer op de gladde ijzers, wanneer er in de buurt een stukje ondergelopen land was. Automobilisten begonnen in allerijl an- ti-vries in de radiateur van hun auto te doen. Velen hadden hier nog helemaal niet aan gedacht. Het kan, als het zo doorgaat, een aan- dig wintertje worden. Vanmorgen om tien uur vroor het in Leeuwarden nog vijf graden, terwjjl het alleen in Den Helder bijna dooide 0). Overal elders vorst. In Zuid-Limburg heeft het van zater dagmorgen acht uur tot gistermiddag 12 uur onafgebroken licht gesneeuw. Op vele plaatsen lag gisteravond een laagje sneeuw van ongeveer 2 cm. De afge lopen nacht heeft het plaatselijk acht graden gevroren. Het einde van de vorst was vanmorgen nog niet aan te kondi gen. De bewolking zou zich echter wat naar het noorden uitbreiden, waardoor de uitstraling getemperd wordt. Ons koninkrijk behoort tot die groepen ran landen die zich uitgesproken hebben voor een vrije democratische regerings vorm. Daarmee heeft ons land partij ge kozen in de grootste en gevaarlijkste ideo logische. en wereldpolitieke strjjd van de geschiedenis. Op onze aarde zijn er drie groepen: het westelijk blok, het oostelijk blok en de hongerenden. Van oostelijk en westelijk blok hoort u dagelijks, maar over (het hongerend blok wordt weinig of nooit gesproken. Van de industrielanden van het westelijk kamp bevatten 21% van de wereldbevolking, de industrielanden van het oostelijk blok 10% doch het leger van de hongerenden telt... 69% van de wereldbevolking. En toch zullen zij het zijn die tenslotte de strijd tussen oost en west definitief zullen beslissen. Maar dat op zich is voor die mensen van geen enkel belang. Zjj worden slechts beheerst door één wens: een menswcrrdig bestaan en een betere toekomst (lees: voedsel) voor hun kinderen. De betiteling „ontwikkelingsland”, die wij eraan geven is op zichzelf al hoop vol, want het betekent, dat wjj inzien dat er dringend aan de verheffing van zo’n land en volk moet worden gewerkt. Wat moeten we eigenlijk verstaan on- Op onze aarde heeft na duizenden jaren jngeveer eenderde van de mensheid zich een goede maatschappelijke en sociale positi veroverd. Dit bevoordeelde derde deel van de wereldbevolking produceert en verbruikt niet minder dan 90% van de gezamenlijke wereldproduktie, terwijl de overige 10% voor de rest, dat is twee derde van de wereldbevolking overblijft. En die mensen moeten het daar maar mee doen. Nederland is een christelijk land, on geveer 90% van de bevolk’ng gelooft in God, dezelfde God aan wie Kaïn spottend de vraag stelde: „Ben ik mijn broeders hoeder?” Waarop hij door God werd verdoemd. Christus in wie wij zeggen te geloven houdt ons voor: „Gij zult uw naaste liefhebben als uzelf!” Mair op onze planeet lijdt ongeveer van de mensen honger. Volgens schat- tingen van de Verenigde Naties komen niet minder dan 25 miljoen mensen jaar lijks van honger om. Dat betekent, dat elke dag ook deze dag van vandaag weer 70.000 mensen stierven van honger. Weet u hoeveel mensen dat zijn? Hebt u er wel eens 70.000 bjj elkaar gezien? Het betekent, dat elke dag weer alle mensen die in een propvol Feyenoord-stadion ge stouwd kunnen worden, een mensenzee dus, sterven van ellende! En dan spre ken we nog niet over die ontelbare miljoe nen, waarvan geen schatting is te ma ken, die door gebrek aan voedsel lijden aan allerlei verschrikkelijke ziekten, maar nog geen kans zien dat ongelukkige leven te rekken. elementen en even later ook harmonieën, die we bijv, aantreffen bij de Franse com ponist Cl. Debussy. Hierna o.a. het bekende: „Old black Joe” van de componist Stephan Foster. Van de zeer bekende hedendaagse compo nist Aaron Copland, geb.. 1900, hoorden we het geestige lied: I bought a cat”, waarbij de aanwezigen vooral genoten van de prachtige voordracht van de heer Schell. Het laatste lied voor de pauze was: „John Brown’s body” ontstaan na de Amerikaanse onafhankelijkheidsstrijd, waarbij de aanwezigen het refrein „glory, glory, hallelujah” gezamenlijk meezon gen. Na de pauze vertolkte de heer Schel! nog een tweetal liederen van de compo nist Moises Moliere geb. 1931. Deze twee liederen zijn eigenlijk geen volksliederen, maar kunstliederen. Dit was dan ook direkt te horen aan omvang en begelei- der de naam „ontwikkelingsland” of „onderontwikkeld gebied?” De definitie luidt: „Een land dat armer is dan het, naar de huidige stand van menselijk weten en kunnen zou mogen zijn”. Donderdag, de dag van Sint Maarten, m vrijdagavond hebben weer honderden kinderen de ijzige kou getrotseerd om het feest van de lichtjes te beleven. In ver- verschillende delen van de stad werden door buurt- en speeltuinverenigingen lam- pionoptochten georganiseerd. Voorafge gaan door muziekkorpsen trokken de kin deren met hun lampions door de straten. Het was een schitterend gezicht. Donder dagavond konden de mensen in de Noor» derhoek en vrijdagavond in de Lemmer- wegwijk hiervan genieten. Ook waren er talloze groepjes van enkele kinderen, die de traditie hoog hielden en hun „road, road rokje” aan de deuren lieten schal len,. Wee'degene, <”o ze liet staan zonder ze een kleinigheid (appel of een peer) toe t stoppen. Die kreeg dan te horen: „Hier woont juffrouw Kikkerbil, die ons niet wat geven wil. grote podium van de „Harmonie” en... knappe prestaties leverden, bewijst de volgende uitslag van de zangverenigingen uit ons rayon. Wat het hardzeilen voor Sneek, het kaatsen voor Franeker en het „fierljep pen” voor Winsum betekent, dat is het „Priissjongen” voor Leeuwarden, althans voor de koren die aangesloten zijn bij de „Bond van Chr. Zangverenigingen in „Friesland”. Zoals we zien leeft tegenwoordig nog zo’n 70% van de wereldbevolking in der gelijke ontwikkelingslanden, terwijl slechts dertig procent leeft in de staten, die een grote industriële ontwikkeling hebben. Tot deze lantste rekenen we hoqfdzakelijk de Ver. Staten van N..- Amerika en Canada, de verschillende industrieel ontwikkelde landen van Euro pa, de USSR, Australië, Nieuw-Zeeland, Japan en de Unie van Suid-Afrika. De tegenstellingen tussen de ontwikkelings landen en de geïndustrialiseerde landen zijn op politiek, economisch en sociaal gebied zo ontzettend groot, dat ze in de gehele wereld, in al’e politieke en we reldbeschouwelijke kringen als niet to- lereerbaar worden gezien. Het probleem van de ontwikkelings landen is een probleem van de industriële revolutie, die in de 19e eeuw is begonnen. Gedurende zo’n honderd jaar was het lij den van de mensenmassa’s in de huidige geïndustrialiseerde landen onbeschrijfe lijk. In die periode moesten ze lang en hard werken tegen een naar verhouding laag Toon. Het opkomende socialisme heeft dé ménsheid wakker geschud en in snel tempo is de evolutie vérder gegaan. De noodzaak van een menswaardig be staan voor een ieder werd een begrip en sinds het ontstaan van de mensheid kwam voor het eerst welvaart voor allen in deze industrielanden. Zelfs nog om de eeuwwisseling leefde het grootste deel van de mensen, ook in de geïndustriali seerde landen, in armoede en ongeveer 30% van hen leden honger. GEEN AALMOEZEN Maar het hangt er vanaf hoe die hulp wordt verleend. Met het verstrekken van aalmoezen komt men er niet. Want wie aalmoezen accepteert kan nooit een part ner zijn. Van een partner wordt eigen activiteit verwacht. Daarom moet onze hulp er op gericht zijn de goede sluime rende krachten in de ontwikkelingslanden wakker te maken, aan te moedigen en te activeren, zodat onze hulp hen beweegt de hand zelf aan de ploeg te slaan om op die manier verder zichzelf te helpen. Wij k'innen en mogen geen leiders zijn maar begeleiders in dit voor hen nieuwe land. De twee miljard mensen in de ontwik kelingslanden zou men in drie groepen kunnen verdelen. Daar is eerst een groep van deze landen die onder invloed van het communistische oosten staat, een groep die hulp uit dat kamp krijgt en over het algemeen geen hulp van het westen wil of kan accepteren. Dan is er de tweede groep, die wel westerse hulp aanvaardt en ook westers is georiën teerd en tenslotte een grote groep ontwik kelingslanden die zowel steun van west als van oost accepteert, politiek gezien geen keus wenst te maken en zich ook niet wenst te binden. Zowel de westerse als de oostelijke in dustrielanden maken in veel gevallen de fout te trachten hun hulp aan bepaal de belangen te koppelen. Dat is iets dat de volkeren in de ontwikkelingslanden be slist niet ontgaat en op die manier zit er dikwijls aan deze hulp een navrante bij smaak en wordt ze niet gezien als een echte spontane menselijke hulp, die slechts in staat is een ware vriendschap bij deze volkeren voor ons wakker te roepen. Daarom zou het als het er op aan komt beter zijn, wanneer er geen hulp meer rechtstreeks van land tot land werd verstrekt, doch wanneer alle hulp poten tieel van kapitaal, apparatuur en man kracht centraal kwam van een onver dachte instelling, een supra-nationaal or gaan, zoals de volkerenorganisatie. Behalve op de bruggen, vooral ook de noodbrug bij de Lemmerbrug, behoefde Tweede afdeling: Interkerkelijk Koor, Bozum, dir M. Tiemersma, 194 punten, 2e prijs. Eerste afdeling: De Lofstem, Schet- tens-Longerhou, dir. P. Postma (Sneek), 228 p„. Ie prijs. Afdeling uitmuntendheid: Eendracht, Abbega, dir. S. Hoekstra, 213 p.., 2e pr.; Njjo Moed, Oosthem, dir. P. Postma, 215 p„ 2e pr,; Lytse krêft, Gauw, dir. H. v. d. Meer, 212 p„ 2e pr.; Looft de Heer, Heeg, dir. H, v. d. Meer, 225 p., Ie pr.; God is mijn lied, Scharnegoutum, dir. A. Komelis, 233 p„ le pr.; Halleluja, Oosterend, dir. A. Kornelis, 236 p„ le pr.; De lofstem, Heidenschap, dir. B. Pruik- sma, 238 p„ le pr.; Doarpssang ta Gods eare, Ferwoude, dir. J. G. Hoekstra, 239 p., le pr. Nederland is een rijk land, een van de ■conomisch belangrijke van de wereld. Iet gemiddelde jaarinkomen van een Nederlander bedraagt zoveel als onge ler 16 Indiërs of drie Brazilianen in een jaar ontvangen. Denkt u zich eens in, dat u van eenderde of eenzestiende van uw inkomen rond moet komen. Op 79-jarige leeftijd is donderdag j.’. in zijn woning te Oudemirdum aan een hartaanval overleden de beer E. P. H. Kingma, vroeger directeur en dc laatste jaren commissaris van Kingma’s Bank N.V. te Sneek. De begrafenis heeft van daag plaats gehad op de Algemene De- gre-fplaats te Sneek. De heer Kingma is in Makkum gehore- waar zijn vader de heer Tj. Kingma olie slager en kassier was; Omstreeks 1908 werd in Sneek een filiaal van deze olie slagerij gevestigd, waarvan de heer King ma de leiding kreeg.. In 1921 werd dit bedrijf opgeheven en werd de heer King ma directeur van Kingma’s Bank te Makkum. In 1927 wè-d hij directeur van Kingma’s Bank N.V. te Sneek en hij bleef dit tot 1955. In dat jaar werd hjj commissaris, welke functie hij tot aan zijn dood toe bekleedde, In Sneek was hij mede-oprichter en ongeveer tien jaar pen ningmeester van het Groene Kruis. Te vens zat hij meer dan twintig jaar in het wedstrijdcomité van de Kon. Zeilver. „Sneek”. Zijn verdiensten voor deze ver eniging werden beloond met het erelid maatschap. Ook was hjj mede-oprichter van het Friesch Scheepvaartmuseum en jaren lid van het algemeen bestuur. De laatste jaren woonde hij in Oude mirdum, waar ook zijn vriend wijlen de heer Anton ten Cate, voormalig directeur van de Amsterdamsche Bank te Sneek, woonde. In zijn nieuwe woonplaats was hij eveneens nog actief en richtte hij het streekmuseum mee op. Hij stond bekend als een zeer con- ciëntieus werker, die voor de verschil lende verenigingen veel gedaan heeft. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsad verten tl es) lager. Abonnementsprijs f 3,51 per hall jaar. Franko p. post f 4.50 per hall laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblac Vanmorgen kwam de heer B.K. uit Oosthem op de weg van Sneek naar IJIst met de fiets te vallen. Hij is, vermoedelijk met een hersenschudding, naar het zie kenhuis te Sneek vervoerd. Het ongeval gebeurde toen de heer K„ die op een racefiets reed, probeerde de bromfietser C.B. uit IJIst bij te houden. Hij .kleefde’ aan de bromfietser. Op een gegeven ogenblik hoorde deze achter zich iets. Door onbekende oorzaak is de heer De bedoeling is komend seizoen een rijderij voor meisjes tot en met 16 jaar te houden om horloges, aldus voorzitter Ringma in zjjn toelichting op het win- terprogramma, en daarna zo mogeljjk een rijderij voor jongens in twee klassen, te weten in de categorie 13, 14 jaar en 15, 16 jaar, en wel om het kampioen schap van Sneek en omstreken. De overige agendapunten leverden wei- CJV’en „Samuël” en „Tabitha” te Op- lende kerkelijke instituten behoren, daar- Conclusie: Jongemensen, die een zo be langrijke verbintenis voor het leven aan gaan als het huwelijk, zijn zeker genoeg in staat om te beslissen tot welke kerk zij zullen behoren, bedenkend dat geen enkele kerk volmaakt is, doch alleen het Woord Gods, dat zij heeft uit te dragen, is volmaakt. De in de vraag geopperde menning, dat als richtlijn kon gelden dat de vrouw de man volgt, omdat hjj vol gens de bijbel het hoofd is, werd niet al gemeen aanvaard. Over de vraag of de jongste kabinets formatie, het samengaan van de AR en de CHU nadelig heeft beïnvloed, waren de meningen ietwat verdeeld. Op de vraag of het, nu de Mulo vaak overbevolkt is en met een tekort aan leerkrachten zit, üit de resultaten van de studie zeker niet ten goede komt, niet beter zou zijn aan de lagere school de zevende klas weer in te stellen, werd ge zegd, dat dit niet wor” toegelaten door de betreffende autoriteiten. Verder werd er nog gesproken over de seksualiteit, die in het gesprek en in de lektuur tegenwoordig nogal een belang rijke actualiteit geniet, zjj het dan vaak zeer realistisch en soms grof en ordinair en de schijn wekken dat er geen hogere levenswaarden meer zijn. Ook bleek er bezorgdheid te zijn, dat het gezag en de eerbied voor hen die een geestelijk of opvoedend ambt vervullen aan het ver dwijnen is, het petje wordt niet meer afgenomc i, de afstand wordt vaak nauwe lijks bewaard. De oorzaak ligt het meest bij de gees telijken zelf. Men wil niet meer deftig zjjn. Al met al een mooie leerzame avond, die werd afgewisseld door een lekker kopje koffie. De voorzitter besloot na sa menzang en dankgebed met een woord van harteljjke dank aan de leden van het forum, waarbij tevens een doos siga ren werd aangeboden. Verder kregen we uit verschillende Zuidamerikaanse landen dia’s te zien en authentieke bandopnamen te horen. Op een prettige manier ingeleid door de heer Schell. Toch hadden we het idee dat dit wat te veel was voor één avond. We heb ben verhalen en muziek gehoord van maar liefst acht verschillende landen. De muziek die we van de bandrecorder hoorden werd uitgevoerd door artiesten uit die landen, spelend op allerlei instru menten, die in deze landen worden ge bruikt. Aan het einde van deze interessante avond dankte de heer Wadman de heer en mevrouw Schell voor deze prachtige avond. Er werd mevrouw Schell een nig nieuws op. De drie bestuursleden L. Ringma, W. Hoekstra en J. Wuring werden allen herkozen, terwjjl de heer Hoekstra de jaarvergadering van de KNSB-afdeling Friesland zal bezoeken, welke op 20 november a.s. in Leeuwar den zal worden gehouden. Hij zal daar tevens, zulks naar aanleiding van een verzoek van de heer D. van der Werf in de rondvraag, attenderen op de vreemde gang van zaken bij de kaartverkoop voor de Europese kampioenschappen in Deventer, waarbij de ijsverenigingen in het geheel niet zijn ingeschakeld en geen gelegenheid hebben gehad om kaarten hiervoor te bemachtigen. Dank zij de gebruikelijke verloting om wild kon een vijftal leden, na het slot woord van voorzitter Ringma, met een hartige hap naar huis terugkeren. De voorzitter, die allerminst een stren ge winter wenste, hoopte toch dit jaar op een zodanig wintertje, dat er rijderij- en gehouden zouden kunnen worden. Een ijsvereniging zonder ijs is immers maar een „dooie” boel. Vorig jaar kon er helaas niet gereden worden, maar hope lijk zal het dit jaar wel weer kunnen. Voor de kas betekende deze open win ter overigens een voordeel. Werden de boeken vorig seizoen met een nadelig saldo van f49,37 afgesloten, thans bleek er per 1 november 1965 een voordelig saldo te zjjn, namelijk f 68,37. De ont vangsten bedroegen f 203,50, de uitgaven f 85,76, zodat niet alleen het nadelig saldo geheel werd opgeheven, maar er een flink batig saldo voor in de plaats kwam. Aldus het financieel overzicht van penningmeester H. Eldering, wiens beleid door de kascommissie, die volgend jaar uit de heren L. Jellema en R. Bok zal bestaan, volledig werd goedgekeurd. Zaterdagavond j.l. konden dc leden van Jeugd en Muziek kennismaken met Ge beroemde opera-zanger Cornelis Schell. Het was een avond voor donateurs en leden van J. en M. en belangstellenden. Helaas hebben maar weinigen gehoor gege ven aan deze uitnodiging. Dit is toch haast ondenkbaar, zo weinig mensen voor zo’n prachtig programma. Want zingen in het algemeen is toch de mooiste en edelste vor van kunst en zielsuiting. We kunnen alleen maar hopen, dat waaneer er weer zo’n programma wordt geboden, er meer belangstelling voor zal zijn. Dit zangevenement nam ook ditmaal weer twee dageh 'n bes! g, waarbij de felbegeerde „Noardse Balke” (de w!> selprijs) in het bezit kwam van „Ere zjj God” te Drachten, met het hoogste aan tal punten (246) over het gehele concours. Dit koor, dat onder leiding staat van de heer G. Hofma, gaf onder meer een gave vertol’ ing van het vijfstemmige „Can tate Dominum canticum novum” van H. L. Hassler (15641612) op Friese tekst van H. K. Schippers. Zowel woensdag als donderdag was de deelname groot, nl. elke dag 30 koren, wa.-ronder ook een aantal uit onze omge ving. Drt ook de kleine plattelandskoren, waarvan sommige met minder dan 20 leden, zich goed thuis voelden op het Op 31 januari 1966 zullen op alle Ne derlandse postinrichtingen twee bijzon dere frankeerzegels verkrijgbaar worden gesteld met een bijslag ten bate van de ICEM (Intergouvernementele Commissie voor Europese Migratie). De frankeer- waarden en bijslagen van deze zegels zjjn 18 plus 7 cent en 40 plus 20 cent. De kleuren zjjn geel, resp. rood. Op de zegel is in gecalligrafeerde vorm een boodschap opgenomen van HM Koningin Juliana luidende:, „Brengt hen naar veilige haven” met daaronder handtekening van Hare Majesteit Koningin in facsimilé. Behalve de aanduiding van land en waarde is aan de rand van de zegels nog als tekst opgenomen ,ICEM- vluchtelingenvervoer’. De ontwerper van de zegels is S. L. Hartz te Haarlem. Voorts worden van deze zegels stro ken uitgegeven, bevattende drie zégels, nl. van links naar rechts 1 zegel van 40 plus 20 cent, 1 zegel van 18 plus 7 cent en 1 zegel van 40 plus 20 cent. Deze stroken zjjn ‘op uitdrukkelijk ver zoek van het Nederlandse Comité aan gemaakt, teneinde een belangrijk onder deel van de verkoopaktie zo eenvoudig mogeljjk te doen verlopen. Zowel de zegels als de stroken die eveneens op alle postinrichtingen ver krijgbaar zullen zjjn zullen worden verkocht van 31 januari 1966 tot en met 28 februari 1966. De geldigheid voor frankering eindigt op 31 december 1967. f verschljnl WAA.\LJAG— a, DONDERDAGS Van de 150 leden van de ijsclub „De Friesche Jeugd” waren behalve het be stuur drie leden aanwezig op de vrij dagavond in zaal Piso gehouden jaar vergadering. Voorzitter L. Ringma kon zich in zijn openingswoord over dit ge ringe aantal zelfs nog verheugen, ge zien de opkomst bij een andere, grote ijsvereniging in Friesland, waar van de 1.600 leden slechts twee waren versche nen. Woensdagavond j.l. hielden de beide de belijdenis hebben, maar tot verschil- vu LH vu s. penhuizen hun eerste gezinsavond in dit om uit elkander gaan? seizoen. Vrij zeker mede tengevolgde van I T het door de t.v. uitgezonden Tweede Ka mer debat over de toestemming tot -t huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Arnsberg, was het bezoek niet zo groot als anders. Het forum, dat een flink aantal vlagen ter beantwoording kreeg voorgelegd, be stond uit ds. C. van F”singa, gespreks leider, J. Njjdam (Herv.), van der Kuur (Ger.), Bouwhuis (R.K.) en Bout, leraar aan'de RHBS (buiten kerkelijk)., dus geen eenzijdige samenstelling. Voorzitter C. Landman opende de ver gadering, sprak een kort woord ter ver welkoming en droeg toen de voorzitters hamer over aan ds. Van Eijsinga. De onderwerpen, waarover het forum zijn licht moest laten schiinen, waren: Moet de politie voortaan zonder een vuur wapen te dragen haar taak vervullen? Conclusie: Neen, een ongeluk kan al tijd en overal gebeuren, ook met een ver voermiddel op de weg. Maar men achtte de taak van de politie niet ligt. Weerloos heid zou funest zjjn voor haar zelf en voor de overheid en het volk, dat zjf dient. Moeten jongemensen, die elkaar in op rechte liefde gevonden hebben en dezelf- dmg. Ze werden bijzonder mooi gezongen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1