Waterpoort- krabbels Troch snieen iis neiPension Wetterwille’ I I I V erzorgingsf lat in Sneek Negende Waterpoortshow telt recordaantal (1350) inzendingen I BB IJLST WYMBRITSERADEEL 1 i I t lp i 1 J Sinterklaas komt toch nog in Sneek t Gebouw van zes etages in uitbreidingsplan „Stadsfenne" en t Prinses Beatrix en verloof» de waren in Oppenhuizen t Ledenvergadering Joh. Bogerman Lyceum t t M;hi I Vijf kalveren verbrand in Woudsend Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120e jaargang no. 94 Donderdag 25 nov. 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD S SI B. Faber A f Hedenavond opening t t X Bijzondere adventsdienst in Baptistenkerk (oud-schoolhoofd te Gauw) overleden Ds. R. D. Boersma Bolsward overleden Twee later afgemaakt Op het ogenblik beginnen de straten en wegen weer wat beter begaanbaar te worden, maar wat hebben we een ellende gehad in het afgelopen weekend en begin deze week. Toch is het niet allemaal ellende wat een partijtje sneeuw teweeg brengt. Ergens zijn we allemaal wel een beetje kunstenaars. En zodra ligt er een aardig laagje sneeuw of menigeen voelt de drang in zich opkomen met dit materiaal, dat zo voor het grijpen ligt, iets moois te maken. Niet iedereen lukt dit. Bovenstaande foto maakten wij in de Morrahemstraat, waar men een heel aardig resultaat wist te bereiken. Ook elders in onze stad waren prachtige staaltjes van beeldhouwkunst te bewonderen. De N.V. De Heem te Utrecht heeft een groots ontwikkelingsplan voor de bejaarden van Sneek en omstreken ontworpen. Het plan omvat een voor Friesland unieke luxe verzorgingsflat, die in het uit breidingsgebied „Stadsfenne” zal verrijzen. De flat zal plaats kunnen bieden aan 155 personen, speciaal uit de middengroep van de be volking. Hedenavond om half acht wordt in „Ons Gebouw” de negende Waterpoortshow geopend. Ieder jaar wordt deze tentoonstelling van konijnen, duiven en hoenders, de zg. kleindier sport, in Sneek ge houden. Was vorig jaar een record aantal dieren ingezonden, ditmaal is dit aantal nog weer overtroffen. Toen waren er 1.200 dieren ten toon gesteld, nu is dat 1.350, waarvan 350 hoenders, 200 sierduiven en ruim 700 konijnen! Demneeste inzenders wonen in Friesland, maar ook zijn er inzendingen uit Groningen, Noordoostpolder en de kop van Noord-Holland. 1 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en BS 5 TB SNEEKER NIEUWSBLAD In de kanaalstraat wordt op het ogen die verzorgd worden door de 10-jarige zaterdag kunnen automobilisten de De goedheiligman hoopt zaterdag a.s. eindelijk ook Sneek met een be zoek te vereren. Het schip van Sin terklaas wordt om half drie verwacht in de kolk bij de Waterpoort. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Iele toon 0 51 50 80 05 O.g.g. *0 91. De ontspanningszaal, die plaats kan bie den aan 150 personen, maakt het moge lijk, dat de bejaarden van toneelvoor stellingen en dergelijke kunnen genieten. De zuidkant van de flat ziet uit op de jachthaven en het Snekermeer. Op de recreatie-etage zijn wandelgangen gepro- jekteerd, van waaruit men een prachtig uitzicht op de omgeving heeft. De wo ningen vindt men op de tweede tot en met de zesde etage. De huurprijs is op ongeveer f 400,— geplanned. In Assen is reeds een dergelijke, zij het kleinere, verzorgingsflat aanwezig en de plaatsingsmogelijkheid daar is drie voudig overtekend. het aanbod inging zou echter voor het kostuum moeten zorgen. zonders, maar wel is eveh het ver melden waard, c. komst tevens de prijzen van de leden- t t De vereniging voor christelijk middel baar en voorbereidend hoger onderwijs te Sneek hield woensdagavond, jl. haar ledenvergadering, die een geanimeerd karakter droeg. In zijn openingswoord stond de voorzitter, de heer H. M. Ger- brandjj, stil bjj de betekenis van het christelijk voortgezet onderwijs en con stateerde met blijdschap de belangrijke groei van het Joh. Bogerman-lyceum. A.s. zondagochtend kunnen liefhebbers van koorzang hun hart ophalen in de baptistenkerk, Willem Lodewijkstraat 4, alhier. Een groot koor, het hervormde kerkkoor van Oppenhuizen, gekombineerd met het baptisten-zangkoor, onder lei ding van dirigent P. van Netten, zal mee werken aan de bijzondere adventsdienst, welke door de baptistengemeente wordt georganiseerd. In deze dienst, welke om 9.30 u. begint, zal de plaatselijke baptistenpredikant, ds. J. van Dam, spreken over het on derwerp „Aard’ en hemel, verenigd ,te- zaam”. De samenzang in deze dienst zal begeleid worden door een elektro nisch orgel, dat bespeeld zal worden door de heer J. de Boer. Hoewel het hoge bezoek aan Oppen huizen geheim gehouden was, waren de inwoners blijkbaar toch op de hoogte van het bezoek, want toen het verloofde paar arriveerde, waren er heel wat mensen op de been. Zij mochten zich in de tuin van Jhr. Van Eysinga opstellen en juichten prinses Beatrix en haar verloofde toe. Prinses Beatrix, die met haar verloofde bij de commissaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, logeerde, vertrok woensdagmorgen weer naar Eindhoven. De heer von Arnsberg bleef die dag no-j in Friesland en bracht onder meer een werkbezoek aan het Fries Rundvee- Stamboek te Leeuwarden, ,’t fokveebedrijf van veefokker S. N. Kingma te Deinum en het bureau van het ETIF te Leeuwar den. Ook bezocht de heer von Amsberg de zilverzalen van het Fries Museum. s°ls wêze. De twa bruorren spilen bést, en Timmel koe har alhiel ütlibje eksplo- syf as hja wie, wie hja mei har steds- frysk suver in kreaesje, mar wêz foar- sichtich foar oerdriuwing (I), dit jildt ek foar de bruorren, it moat echt bliuwe. Jufr. Wolf foldie sawol as de skrutene hüshaldster as de stedsjuffer goed, Solke in evenredich jong feint, spile syn rol oerienkomstich. Oetske, Sipke syn frou, wie as it kasteleinske; réstich en op har plak, krekt as Anneke de faem. Yn ’t skoft wie der in forlotting en nei öfrin dounsjen mei it orkest C. Schuil, part oan syn rol, dér wie ek net mear fan to meitsjen, hy koe net genóch him- It wie net in greate smite folk, dy’t tiisdeitojoun kjeld, snie, iis en glêdde diken treast wie, en doe’t foarsitter Van der Wal de joun iepene, koe dy mar in wolkom taroppe oan in heale seal fol minsken, en dit is foar de krite Shits wol tige üngewoan. Alderearst woe, de hear v. d. Wal de hear R. Posthuma bitinke dy’t op 12 july forstoarn is. Posthuma wie in kriteman yn ieren en sinen, hy hat sa’n fiifen- tweintich jier meispile yn it kritetoaniel en wie in spesiale figuer op ’e planken. Yn wit hoefolie stikken hat hy meispile, üic. yn ,,de Moskeflap”, ,,It erfskip”, „Pake”, „de Rykeling”, en noch folie oaren, hy joech him altyd foar de folie hündert persint. Foar ’t lést hawwe de kriteleden him sjen kinnen yn „de Skelm- stikkeri fan Skapin”. Sünt 1956 makke Posthuma diel üt fan it kritebistjür en syn förstjerren hat by de krite Snits in greate leechte efterlitten. In great tal freonen en bikenden hawwe de bitinking yn ’e Martinitsjerke bijwen- ne, en him folge op syn léste reis nei ’t hóf. Krite Snits sil him nea forjitte. Ta syn neitins'waerd troch de bijwêzigen in amerij stilte yn acht nommen. Hjirnei sei de foarsitter, dat de earste ütfiering fan it winterskoft letter wie as oars,en fuortoan wurde der mar twa ütfieringen jown, foarst omdat de kar fan stikken sa biheind is, twads is it foar de spilers ek in swiere opjefte om yn sa’n koart skoftsje tiid trije stikken yn to studearjen. Yn oerlis mei it bistjür is dêrom de kontribüsje hwat forlege. Foar it stik, dat dizze kear spile wurdt hoege gjin auteursrjochten bitelle to wurden. Hjirnei gie it doek omheech foar „Pen sion Wetterwille” en ünder lieding fan R. H. Ferwerda, kapwurk fan Hamersma en toanieloanklaeijing fan D. Sytsma, hat de kriteploech wer sjen litten dat hja toaniel- spylje kinne. Dat wie mar goed ek, it stik hie neat om ’e hakken, wie flau er sünder de echte humor, dy’t faek it ken merk is fan in Frysk toanielstik, mar hwa’t haldt fan in soad trammelant kin syn hert wol ophelje. Schuitmaker seit hjir seis fan; it hat oars gjin doel as om hwat wille en nocht to jaen. En lake is der dan ek wol. Sipke Sipkes en syn frou hélde in pen- Hoenders: Beste haan: Lakenvolder van Sanders, Emmeloord. Beste haan op één na: Wit Wiandotte van H. F. Kuyper, Sneek. Beste hen: Lichte Brahma van Wigmans, Heerenveen. Beste hen op één na Zwart Wiandotte van H. F. Kuyper, Sneek. Mooiste tekeningdier: Lakenvel- der van Sanders, Emmeloord. Dwerghoenders: Mooiste haan: Colum bia Wiandotte: J. de Groot, ’s Heeren- broek. Mooiste haan op één na: Hol landse Kriel (zwart) van E. Andringa, Poppingawier. Mooiste hen: Plymouth Rock van W. Achttien, Wolvega. Mooiste hen op één na: Wiandotte (zwart) van D. S. Winia, Harich. Mooiste tekening dier: Columbia Wiandotte van J. de Groot. Sierduiven: Mooiste doffer: Engelse langsnaveltuimelaar van Okkema Box- um. Op één na mooiste doffer: Een blauw gezoomde Satinet van J. de Vries, Leeu warden. Op twee na: Pauwstaart (wit) van idem. schap naar de flat. Ook zijn er recreatie zalen geprojecteerd en een grote toneel zaal. Dit recreatieniveau ligt op de eer ste verdieping, zodat van daaruit een sterke relatie met de omgeving kan ont staan. De bedoeling van dit alles is om het voor de bewoners zo levendig mo- gelijk te maken. Op de eerste etage vindt men ook nog een biljartzaal, een kapperszaak, pedicure-manicure, twee ziekenzalen, dokter, apotheker, onder- zoekkamer, dienstwoning voor directrice en verpleegsters. De bewoners kunnen zich van de nood zakelijkste artikelen zelf voorzien. Die zijn inde zelfbedieningswinkel te koop. Na de notulen, de jaarverslagen en de bespreking van de financiële jaarstuk ken, vond de bestuursverkiezing plaats. In het bestuur werden herkozen de heren P. Postma en ds. mr. J. A. Vaandrager, beiden te Sneek. De rondvraag leverde een zeer levendige bespreking van diver se schoolzaken, waaraan verscheidene leden deelnamen. Na de pauze kreeg de heer Van der Meulen uit Joure het woord, die op boei ende wjjze met uitzonderlijk mooie dia’s het vogelleven in Friesland belichtte. Ds. Vaandrager ging aan het slot de vergadering voor in dankgebed. Op 77-jarige leeftijd is zondag in Sneek na een korte ziekte overleden, de heer B. Faber, oud-hoofd van de CVO-school te Gauw. De heer Faber was eerst als onder wijzer werkzaam in Nü-Beets vanwaar hij in 1923 naar Gauw vertrok, waar hij dertig jaar hoofd van de CVO-school is geweest. In 1959 ging déze school een fusie aan met die voor chr. nationaal onderwijs. Ook buiten de school heeft de heer Faber zich zeer verdienstelijk enbe mind gemaakt. Hij diende als ouderling en kerkvoogd de hervormde gemeente en als voorzitter de jongelingsvereniging. Ook was hij vele jaren voorzitter van de C.H.-kiesvereniging. Na zijn pensio nering in 1953 vestigde de heer Faber zich in Sneek. Op ruim 85-jarige leeftijd is maandag 22 november na een zeer kortstondige ziekte in het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek overleden^ ds. R. D. Boersma te Bolsward, emeritus predikant van de Al gemene Doopsgezinde Sociëteit. De heer Boersma werd op 22 mei 1880 uit een veehoudersgezin te Goënga gebo ren. Hij bezocht het Magister Alvinus- gymnasium te Sneek en studeerde later aan de gem. universiteit te Amsterdam. Hij stond achtereenvolgens te Terschel ling, Noordhorn, Bovenknijpe en TenHorn (Gr.). Hedenavond wordt in de doopsgezinde kerk te Bolsward een rouwdienst gehou den. De crematie vindt morgen te Gro ningen plaats. PHnses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg hebben een kort informeel bezoek aan Friesland gebracht. Dinsdagavond zaten zij aan bij een diner, dat door Jhr. ds. C. van Eysinga werd gegeven in de hervormde pastorie te Op penhuizen. De Lemmerwegbuurt kreeg de afge- lopen week een invasie van eenden te f zien. De vogels, die vanwege ijs en 4 sneeuw geen voedsel konden vinden op de plaatsen waar ze dit anders zoeken, kwamen in grote getale naar de huizen van de mensen, waar ze zich tegoed deden aan broodkorsten en andere lekkernijen, die men ze toewierp. Het gebouw zal worden gebouwd door de tirma Fokkers in Arnhem. De totale kosten bedrag 3,5 tot* 4 miljoen gulden. I Men htopt omstreeks maart met de bouw I te beginnen. Dan kan het nog ongeveer anderhalf jaar duren voor h^t gebouw I in gebruik kan worden genomen. Als al les meeloopt dus voorjaar 1967. De n.v. De Heem heeft van het ge meentebestuur alle medewerking gekre gen. Voor het beheer van de verzorgings flat zal een stichting in het leven worden geroepen. Bjj de flat worden 70 tot 80 (dit aantal is nog niet definitief) patiowoningen ge bouwd. Deze zjjn geprojekteerd als nor male woningen in een wijk, waarbij ge let is op goede ruimtelijke contacten en een doorzicht vanaf het verzorgingscen trum. Daar de flat aan de rand van de stad zal komen, zou dit tot gevolg hebben dat de bejaarden zich te veel van de ge meenschap afgesneden zouden voelen. Daarom wordt in het gebouw een winkel gevestigd waarvan ook door anderen dan I de bewoners gebruik kan worden ge- I maakt. Op die manier komt de gemeen- Advertenüeprps: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenües) lager. Abonnenientsprtis t3,51' per hall laar. Franko p. post t 4,50 per nalt laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad '■‘f Gistermiddag omstreeks half twee, werd Woudsend opgeschrikt door een brand, die ontstaan was in een houten schuur op het erf van de wed. J. Sieper- da-De Jong. In de schuur was een kal- vermesterij gevestigd van de heer S. Schilstra. De schuur brandde gedeeltelijk uit, evenals een tegen de schuur aange bouwd wagenhok. Vijf kalveren kwamen in de vlammen om, terwijl er later nog twee moesten worden afgemaakt. De brand is ontstaan door een olie- kachel, vermoedeljjk door zelfontbran ding. De brandweer van Woudsend bluste de brand. In het wagenhok werden enkele kleine werktuigen en o.a. wat slakken- meel een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. It kritetoaniel fan Krite Suits spile dit blijspul- yn trije bedriuwen fan Y. C. Schuitmaker, op tiisdei 23, woansdei 24 en tongersdei 25 novimber yn it Ami- citia theater to Snits. Onlangs werd in onze krant een ad- competitie en de Siksma-wandelbal vertentie onder nummer geplaatst, worden uitgereikt. Winnaar van de waarin iemand zich aanbood om voor competitie is G. de Jong jr. met Sinterklaas te spelen. Degene, die op 110-61 punten en van de verliezers- ronde D. Algra met 56-33 punten. De nieuwe houder van de Siksma-wan- Dat was de bedoeling van de adver- delbal is A. Hoekstra, die 7 punten tentie, maar het stond er niet met verwierf met op de tweede plaats J. zoveel woorden. Nadat eerst de Leeu- Rienstra (5 punterr). warder Courant melding van het ge val maakte en suggereerde dat de Sint misschien nudist was geworden, ontvingen wij van een onzer abonnees deze week een knipsel uit het Duitse blad „Die Welt”, met de. volgende tekst: Zu guter letzt. Anzeige im Sneeker Nieuwsblad (Holland): „An- geboten: NIKOLAUS ohne Kleidung. Offerten unter nr, 149 an die Zei- tung”. Onze abonnee voegt er aan toe: Dit ten bewjjze van de mondiale ver maardheid van ons plaatselijk blad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Er zijn voor de prijswinnaars fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Deze Water- poortshow wordt evenals voorgaande ja ren weer georganiseerd door de vereni ging Sneek e.o. en Balk e.o. De voornaamste resultaten van de keu ring zijn: Konijnen: Beste dier van de ten toonstelling: Franse Hangoor ram oud van W. Wassenaar, Bant, NOP. Tevens was dit dier de beste van de grote rassen. Beste middenrassen: Rijnlander ram oud van Fokke Blauw, Bovenknijpe. Deze in zending was bovendien het beste teke- nlngdler. Beste kleine rassen: Klein Zil ver, ram jong van J. Buiter, Sneek. Beste dwergrassen: Kleurdwerg master sepia ram oud van V. Bijlsma, Franeker. Beste lang- en kortharige rassen: Castor Rex voedster jong van A. Lodewijks, Wolve ga. Dan volgt de traditionele rijtoer door de stad, waarbij de route zal zjjn: Waterpoortsgracht, Stations straat, Dr. Boumaweg, Parkstraat, Wijde Noorderhorne, Kruizebroeder- straat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Bothniakade, Singel, Hoogend, Grootzand (w.), Leeuwen burg en Marktstraat. Daar wordt Sinterklaas op het stadhuis ontvan gen door het gemeentebestuur. Er zullen verschillende muziekkorp sen meedoen. Zeker is dat het Stede lijk Muziekcorps en de drumbands Veronica en Advendo zullen optreden, maar waarschijnlijk komen er nog meer korpsen. Het gaat hier om liet bouwen van een verzorgingscentrum voor alleenstaande bejaarden en een aantal zg. patiowoningen voor echtparen, die eventueel kunnen reflecteren op het verzorgingscentrum. Het gebouw, ontworpen door architect A. A. Driessen uit Den Bosch, bevat zes woonlagen. Elke bewoner krijgt de be schikking over een zit-slaapkamer van 20 m2, met hierin aanwezig een douche, wc, sanitair en een kleine keuken. sion mei help fan de faem Anneke. Yn it pension ütfanhüzje twa bruorren, hja kinne net bést opsjitte, en ha it allebeide in bytsje forsjoen op Sipke syn frou, hja miene dat hja widdou is, en Sipke de kelner. Harren hüshaldster jufr. Wolf, dy’t mient, dat de bruorren earne oars ütfanhüzje komt ek yn it pension, mar wurdt danich kjel as hja har baezen dér sjocht. Sipke syn frou wit har sadanich to for- mommen, dat hja krekt in jongfaem üt de stêd liket. Der is ek noch in jong feint üt de stêd mei syn skoansuster, in jonge widdou. Hja geane hwat meielkor op en üt etc. it toaniel foar in hiele tizeboel is kompleet. „Sipke” in „kom ik der hjoed net dan kom ik der moarn wol-man” hat wol ris better foldien, al lei dit foar it greatste In de kanaalstraat wordt op het ogen- Veertien dagen geleden schreven wij blik een ANWB-verlichtingsactie ge- in deze rubriek over de negen katten, houden, zoals wjj in onze krant van i die een hol hebben bjj de r.k. ulo en maandag reeds meldden. Tot en met die verzorgd worden door de 10-jarige zaterdag kunnen automobilisten de Geertien Müller. Dit trok de aandacht verlichting van hun wagen laten na- 4 van onze grote zuster Het Vrjje Volk, kijken (dagelijks van 12 tot 19 uur J die jaarlijks een zg. Bravo-Brigade en zaterdag van 10 tot 16 uur). Tot samenstelt uit die kinderen die zich nu toe is het bezoek redelijk geweest, bijzonder verdienstelijk maakten, bv. maar niet overmatig druk. Daaraan door een kind te redden. Uit de 267 is het weer waarschijnlijk schuldig, brieven, die men op de redaktie van Zaterdag verwacht men de grootste Het Vrije Volk ontving, werden 16 belangstelling. Het testen is geheel Bravo-brigadiertjes gekozen. Onder gratis, een service van de ANWB aan hen wgs ook Geertien Muller. Samen leden en niet-leden. Er wordt door met de andere vijftien (zij was de middel van een foto-elektrische cel enige Friezin) mocht zij zaterdag jl. gecorrigeerd op' de hoogte en zijde- bij de aankomst van Sinterklaas in lingse afwijkingen van de lichtbundel Amsterdam zijn. Ze heeft een prach- (scheelkijken). Ook de achterverlich- tige dag gehad. ting en de richtingaanwijzers warden gekontroleerd. Tot nu toe komt Sneek er tamelijk gunstig af vergeleken bij De kaatsvereniging „Sneek” houdt andere plaatsen. Ongeveer 510 pet. maandag 29 november haar ledenver- is honderd procent in orde, ongeveer gadering. Dat is op zichzelf niets bij- 20 pet. vertoont ernstige afwijkingen J ._1 L U.v.. 11... en de rest zit daar ergens tussen in. v dat in deze bijeen- Er worden veel montagefouten ge- constateerd. t t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1