Fa. Nooitgedagt huldigde twee jubilarissen J. Piebenga overleden Subsidie voor bouw was- en kleed gelegenheid op sportterrein te Scharnegoutum Gezinsavond van de A.R.-Kiesvereniging van Oosthem e.o. Sint Nicolaas bij de kinderen van het personeel van Lankhorst Touwfabrieken IJLST WYMBRITSERADEEL AGENDA J en van VW-busje in de sloot te Hommerts Wanneer krijgt Heeg een ijsbaan? Drs. G. van Veenen burgemeester van Het Bildt Bromfietser reed tegen schrikhek te Nijland Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Maandag 6 dec. 1965 i20ste jaargang no. 97 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sint Nicolaas in bejaarden- soos te Woudsend Geslaagd Feestavond met Tetman de Vries Raadsvoorstellen Wymbritseradeel Oecumenisch kerkschip in Sneek - Hei Sneeker Nieuwsblad is een AANVRAAG VER. v. CNS TE OUDEGA (W.) VOOR AANSCHAFFING LEER- EN HULPMIDDELEN EN SCHOOLBEHOEFTEN Sinterklaas in Heeg gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Verkoop oeverpercelen aan Sneekermeer aan „De Marrekrite’’; hogere tarieven hondenbelasting Ruit ingeslagen SNEEKER NIEUWSBLAD MAANDAGS Verschijnt AMICITIA-THEATER WAT ER VERDER TE DOEN IS De in de gemeentebegroting geraamde uur (zeer geslaagde) werd proces-verbaal Drs. G. van Veenen, leraar aan de chr. middelbare landbouwschool te Sneek, is met ingang van 16 december benoemd tot burgemeester van de gemeente Het Bildt. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is bevorderd tot arts de heer B. J. Graat, sma te Sneek. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 leletoon 0 51 50 30 05 O.g.R. *0 91. eigenlijk de enige aldus de heer Tj. VERKOOP BINNENTERREIN WOUDSEND AFKOOP GRONDPACHT SCHARNEGOUTUM GESCHENKEN EN GOEDE WOORDEN In „Pro Rege” hield de AR Kiesver eniging „Vreest God eert den Koning” haar gezinsavond. Als spreker was de heer Van der Spoel uit Afrika aanwezig; ook werd een boeiende film over Afrika vertoond. Zaterdag 11 december: Vijfde mid-win- terwandeltocht SWU over 10 en 15 km. Start 2 uur vanuit Aere Perennius, Kleinzand. Zaterdag 11 december: Een uur kerk muziek in de doopsgezinde, kerk te Sneek. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 7 december, 8 uur film: „Hoff manns vertellingen”. Van de collega’s (bjj monde van de heer Hoomans) ontving de heer Ten Cate tenslotte nog een fototoestel. Voordat de Nooitgedagt-familie kon ge nieten van het succesvol optreden van het gezelschap Tetman de Vries met de musical „Dêr is de ein fen wei” (het applaus na afloop getuigde voldoende van de waardering voor het gebodene) kreeg de heer Nooitgedagt nog even ge legenheid enkele scheidende employé’s toe te spreken, onder wie de jubilerende Koopmans en de heer S. ten Cate. De laatste was 57 jaar bü de firma werk zaam geweest. Beiden ontvingen boven dien een enveloppe met inhoud, hetgeen laatstgenoemde de opmerking ontlokte: „Ik mei hjir wol oer, gjin wurden, mar dieden!” Er zijn plannen om te komen tot een Stichting Sneker Kerkschip, waarin di verse kerkelijke groeperingen zitting zul len hebben. Er wordt gedacht over de aankoop van een boot, die na verbouwing een ruimer capaciteit voor kerkgangers zou kunnen bieden. De voorzitter opende met het laten zin gen van Ps. 24 vs. 14, het lezen van Ps. 72 en gebed. Ondanks de vele ont spanning en het achteruitgaan van de gemeente, kon de voorzitter zich er over verheugen, dat er nog zoveel belangstel ling was. Ook de tijd gaat aan de ver enigingen niet voorbij; maar proberen om staande te blijven, dat hebben de oorlogs jaren wel geleerd. De heer Van der Spoel hield een rede over „De strijd om de vrouw in Afrika”. Spreker begon met de politiek van van daag. Hoe dicht de oorlog de afgelopen dagen nabjj is geweest door het besluit van premier Wilson van Engeland. Hij stelde de vraag: hoe komt men aan het onderwerp van de betekenis van de vrouw in Afrika? Dit werelddeel is geografisch het oudste, maar ook het onontwikkeldste wat de bevolking betreft. Verschillende volksstammen wonen hier, zowel blank als bruin en zwart. Uit Babel trokken de Babyloniërs naar deze gebieden met het doel de rijkdom men, maar vooral de wijsheid van het Christendom, naar Babel te brengen. De Babyloniërs zochten de God van Noach. In zuidwest-Afrika vindt men geen tem pels met rijkdommen, die zij zochten. Daarachter ligt dan ook de geschiedenis van de Babyloniërs. Maar hoe staan de naties nu tegenover de zwarte bevolking met hun rassen- strjjd? De gekleurde volken hebben een grote ouderdomsverering en leven voor de vruchtbaarheid. De meesten bereiken maar een leeftijd van 40 a 45 jaar, be halve een enkele en daarin stelt elke na turel een groot vertrouwen. Vooral vrucht baarheid is een ontzaglijk groot begrip. Het betekent de toekomst en daarin speelt de vrouw een grote rol. De negers zjjn steeds tirannen geweest voor de bruine bevolking. Onder hen leeft nog een grote angst om weer slaaf te moeten worden. Ook wonen hier veel Mohammedanen, die voornamelijk Koptische christenen zijn. Deze mensen vinden het gewoon dat een Vorige week kwam de goedheiligman ook bü de bejaarden in het dorpshuis te Woudsend, toen ze bezig waren met spel letjes. Enkele oudjes moesten bjj de Sint komen en werden „geridderd”. Terwijl hij daar druk mee bezig was, kwamen ook nog de beide predikanten binnen en konden deze ook nog mee ge nieten. De middag was daardoor heel gezellig. De commissie voor bejaarden zorg kan dan ook met genoegen op deze middag terugzien. Woensdag 8 december: Vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera deel in het 'gemeentehuis. Aanvang ’s middags 2 uur. Vanouds rust op enkele percelen te Scharnegoutum, waaronder de aan de gemeente toebehorende brugwachterswo- ning, ten bate van de kerkvoogdij öer Ned. herv. gemeente aldaar het recht van grondpacht. Van de vestiging van dit recht zijn geen archiefstukken meer aanwezig, doch aangenomen kan worden dat dit recht reeds enkele eeuwen gele den werd gevestigd. Voor de gemeente betekent dit een uitgaaf van f 10,per jaar. Om aan de betaling van dit in feite verouderde recht een einde te maken is met de kerkvoogdij overeenstemming be reikt inzake een afkoop ervan, zulks naar analogie van het recht van grond rente, d.w.z. 20 maal het jaarbedrag of totaal f 200,B. en w. stellen voor tot afkoop van deze grondpacht over te gaan. heeft zich tot de raad gewend met het verzoek gelden beschikbaar te stellen in verband met noodzakelijk geachte ver betering van de vloeren en vernieuwing van de ramen en plafonds in het onder haar bestuur staande schoolgebouw. Bij onderzoek is b. en w. gebleken, dat de vloeren in de drie lokalen grote naden vertonen, waardoor tocht en opeeenhoping van stof wordt veroorzaakt, hetgeen uit hygiënisch oogpunt ongewenst moet wor den geacht. Een afdoende verbetering is hier het aanbrengen van hardboard en een linoleum vloerbedekking. Aangezien de vloeren in een slechte staat van onderhoud verkeren, draagt deze vernieuwing tevens het karakter van uitgesteld onderhoud, zodat niet ten aan zien van alle daaruit voortvloeiende kos ten terecht een beroep op art. 72 der wet kan worden gedaan. Het raamoppervlak in de lokalen is over het algemeen te klein. Bovendien zjjn de beweegbare delen van de ramen slecht van constructie en sluiten niet goed, waardoor tocht en lekkage ont staan. Het aanbrengen van grotere sta len ramen is zeer zeker gewenst. De ge stukadoorde plafonds in een der les lokalen en in het voorste gedeelte van de gang vertonen gaten en scheuren, doordat de kalk loslaat en naar beneden valt. Het blijkt noodzakelijk hierin te voor zien, hetgeen het beste kan gebeuren door het aanbrengen van een zachtboardpla- fond, zoals ook in de twee andere lokalen is geschied. Ten aanzien van de verbetering van de vloeren is het college van mening, dat, zoals ook ten aahzien van andere scho len is gehandeld, het egaliseren van de vloeren, het aanschaffen en aanbrengen van hardboard en het legloon van het linoleum, voor rekening van het school bestuur komen, als zijnde te beschouwen als kosten van achterstallig onderhoud. Het verlenen van medewerking zal dus op dit punt alleen kunnen betreffen de kost prijs van het benodigde linoleum. De heer B. Westerhof te Woudsend heeft het plan de garage bij zjjn bedrijf aan de Vosselaan te vergroten. Daartoe wil hij van de gemeente grond kopen van het binnenterrein, grenzende aan de bestaande garage. Deze grond, omsloten door woningstichtings- en enkele par ticuliere woningen, is tijdeljjk in gebruik gegeven als kinderspeelterrein. Het bestuur van de Coöp. Boerenleen bank heeft te kennen gegeven eveneens ’n gedeelte van dit binnenterrein, voor zo ver gelegen achter het bankgebouw, te willen aankopen. Met beide kopers is overeenstemming bereikt inzake de door ieder aan te ko pen oppervlakte. Ten aanzien van de overeengekomen prijs wijzen b. en w. er op, dat het een ingebouwd terreintje betreft. Het verschil in prijs onderling wordt veroorzaakt door het vervallen van de erfdienstbaarheid van ’t pad naar dit binnenterrein over het erf van de Coöp. boerenleenbank. De gemeente heeft er naar de mening van het college geen belang bij dit binnenterrein, in eigendom te behouden, weshalve zij voorstellen tot verkoop over te gaan. Met de speelterreincommissie wordt overleg gepleegd inzake de verkrijging van een ander speelterreintje. (Vervolg op volgende pagina) In de vergadering van 20 juni 1965 besloot de raad tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal van de n.v. /.Intercommunaal Gasbedrijf Westergo” te Sneek. Volgens de statuten van genoemde n.v. kunnen alleen gemeenten aandeelhouder zijn, terwijl elke gemeente die belang heeft bij de werkzaamheden van de vennootschap als aandeelhouder kan wor- deh toegelaten. De vergadering van aandeelhouders kan instemmen met de toelating van de gemeente als aandeelhouder. Aangezien voor vertegenwoordiging in de vergade ring van aandeelhouders een gemachtig de voor de gemeente dient te worden aan gewezen, stelt het college voor de burge meester aan te wijzen als gemachtigde. VOORLOPIGE VASTSTELLING WERKELIJKE KOSTEN OPENB. GEW. LAGER ONDERWIJS OVER 1964 exploitatiekosten voor het openbaar ge woon lager onderwijs worden voor ieder jaar afzonderlijk in de vorm van een bedrag per leerling vastgesteld. Na af loop van het betreffende jaar wordt be paald, hoeveel gemeenten in werkelijk heid wegens exploitatie van scholen voor gewoon lager onderwijs heeft uitgege ven. Het jaarlijkse verloop van exploitatie bjj het openbaar gewoon lager onderwijs moet aan de besturen der bijzondere scholen worden medegedeeld zodat deze in staat worden gesteld de exploitatie van hun scholen aan te passen aan de financiële resultaten van het openbaar gewoon lager onderwijs. Aangezien voor 1964 terzake beschik baar is gesteld 45,66 x f 66,63 is f 3.042,77 en de werkelijke kosten van de openbare school te IJsbrechtum f3.159,80 hebben bedragen, is er meer uitgegeven dan beschikbaar is gesteld, te weten f 117,03, of wel f 2,56 per leerling. In de vergadering van 14 oktober jl. werd een verzoek van het bestuur der Vereniging v. CNS te Oudega (W.) tot het beschikbaar stellen van gelden voor aanschaffing van leer- en hulpmiddelen en schoolbehoeften in handen van b. en w. gesteld om advies. Het venzoek was ingediend in verband met het in gebruik nemen van het nieu we schoolgebouw, waardoor de noodzaak is ontstaan de leer- en hulpmiddelen hierbij enigszins aan te passen. Bjj nader onderzoek van de aanvraag is echter gebleken, dat hierin veel pos ten staan vermeld, die uit de exploita tievergoeding der school dienen te wor den betaald, omdat daarbij sprake is van vervanging tengevolge van langdu rig gebruik of aanvulling van de voor raad wegens vermindering door gebruik. Voor zover dit betreft wandkaarten, die bij gebruik in de nieuwe school duide lijk ontsierend werken, dient naar de mening van het college het verzoek te worden ingewilligd, terwijl aanvulling van de klassebibliotheken en de biblio theek van de leerkrachten tevens nodig moet worden geacht, maar verder komt voor enkele vakken, zoals natuurkunde en handenarbeid, b. en w. de materiaal- opgave te ruim van opzet voor, terwijl in andere gevallen naar hun mening met aanschaffing van een geringer aantal exemplaren kan worden volstaan. Een en ander heeft er toe geleid, dat de opgave van het schoolbestuur met meer dan de helft is verlaagd en terug gebracht tot ongeveer f 5.500,en b. en w. adviseren dan ook aan het bestuur der Vereniging voor CNS te Oudega (W) voor dit bedrag de gevraagde mede werking te verlenen. AANVRAAG BESTUUR VERENIGING v. CNS TE GAUW VOOR VERBETERING VLOEREN, RAMEN EN PLAFONDS VAN HET SCHOOLGEBOUW Het bestuur der Vereniging voor CNS Hij volgt in deze functie de heer D. de Zee op. Deze is met vervroegd pensioen gegaan. De nieuwe burgemeester is 35 jaar. Hü werd geboren in Bljjham. Hü is gerefor meerd en lid van de Anti-Revolutionaire Partij. De heer Van Veenen is behalve leraar aan de chr. middelbare landbouwschool te Sneek ook verbonden aan de opleidin gen voor landbouwhuishoudlerares en tuinbouwlerares te Bolsward. Tevens is hü werkzaam bü de rykslandbouwvoor- lichtingsdienst voor landbouwonderzoek. Hü is gehuwd en vader van twee jon gens en twee .meisjes. Hü volgde de mulo in Winschoten en bezocht in 1948 en de jaren daarna avondlycea in Gronin gen en Amsterdam. In 1953 slaagde hij voor het diploma hbs a. Daarna studeer de hij economische wetenschappen aan de rijksuniversiteit in Groningen. In 1956 slaagde de heer Van Veenen voor het kandidaatsexamen en drie jaar later, in 1959 dus, voor het doctoraal examen eco nomische wetenschappen. Toen de heer Van Veenen begon de les sen aan een avondlyceum te volgen: was hü werkzaam als administratief ambtenaar bü de PTT in Groningen. Zijn funktie daar moest hij van 1950 tot 1952 onderbreken in verband met de militai re dienst. Van 1955 tot 1958 was hü as sistent van ’n hoogleraar in de economie en in laatstgenoemd jaar kwam hij naar Drachten in verband met zpn benoeming tot leraar aan de rhbs en aan de chr. hbs. In 1962 volgde de benoeming tot le raar aan de christelüke middelbare landbouwschool te Sneek. Hoewel Groninger van geboorte ver staat de heer Van Veenen na zeven jaar in onze provincie te hebben gewoond, het Fries uitstekend en hü ziet ook kans zich in deze taal uit te drukken. Mevrouw Van Veenen is afkomstig uit Leeuwar den. De benoeming was voor de heer Van Veenen een verrassing. De problemen, die in een gemeente als Het Bildt aan de orde zün, hebben zün volledige interesse. en DONDERDAGS In de nacht van zaterdag op zondag raakte de heer G. F. uit Espel (NOP) met een Volkswagenbusje in Hommerts in de sloot. De heer F. werd niet ge wond, maar de auto was vrij wat be schadigd. Het ongeval gebeurde, doordat de be stuurder vermoedelük verblind werd door een tegenligger. Hü reed in de richting Lemmer. De wagen schoot naar rechts, dwars door de heg, vervolgens over de parallelweg heen de sloot in. De auto kantelde toen naar rechts. Dezelfde nacht werd de wagen nog weggesleept. man veel vrouwen heeft, wat voor de Europese christenen een groot probleem is. Tü'dens de boerenoorlog probeerden de naturellen de vrouwen van de boeren te krügen, om de vruchtbaarheid, maar het grote geheim van deze boeren was de bübel en hun geloof. Later kreeg men meer contact met het westen en Europa en kreeg men hierdoor een ander inzicht. Daarbü is de rassenstrüd in Amerika een groot probleem. De strüd tussen blank en bruin is een probleem voor de toe komst. De lün in de wereld loopt niet meer Oost-West, maar verandert van Zuid naar Noord. De prediking van het Christelük geloof heeft op de Afrikanen niet veel invloed, zü geloven in Ghyscha om zijn vruchtbaarheid maar God ziet de mens niet aan naar zün kleur of ras. Hem zullen we eenmaal zien in zün heer- lükheid als de God van blank en bruin. De vragen, die door de aanwezigen werden gesteld werden door de heer Van der Spoel op boeiende en leerzame wüze beantwoord. De film „De Zambesi ge temd”, die hierna nog werd vertoond, liet beelden zien van de prachtige natuur in Afrika maar bovenal het machtige werk van het bouwen van de Kariba-dam, welke de krachtbron is voor de rüke kopermijnen in Afrika. De voorzitter bracht dank aan de heer Van der Spoel voor de boeiende en in teressante uiteenzetting over het leven in Afrika. Deze mooie en leerzame gezins avond werd met gezamenlük zingen en dankgebed gesloten. Zaterdagmiddag hield de directie van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken in sa menwerking met de personeelsvereniging in de grote zaal van Hanenburg de tradi tionele Sinterklaasmiddag voor de kin deren van vier tot en met acht jaar. Maar liefst 190 kinderen, van wie velen van buiten, werden met busjes gehaald en gebracht. Onder het zingen van Sinterklaaslied jes, op de piano begeleid door de heer S. Dükstra, kwam Sint met zwarte Piet binnen. Hü werd verwelkomd door de heer De Rapper, voorzitter van de per soneelsvereniging. Deze zei blü te zün, dat Sint en Piet een bezoek wilden brengen aan de kinderen van het personeel van Lankhorst. De Sint ging ter kennisma king weer even langs de rijen kinderen om vele handjes te schudden en Piet deelde blijmoedig pepernoten rond. Daar na kon de Sint op zün zetel plaatsnemen. Hij vroeg de kinderen of ze hem ook ge zien hadden op de t.v. toen hü aankwam en alle kinderen konden ja antwoorden. In het grote boek van Sinterklaas stonden weer verschillende namen van De plannen om te komen tot de bouw van een was- en kleedgelegenheid op het sportterrein te Scharnegoutum bestaan reeds sinds 1956 bij genoemde vereniging en de sportvereniging „SVS”. De kleed gelegenheid, die om organisatorische re denen door de Vereniging van Dorpsbe langen zal worden gebouwd en geëxploi teerd, zal na gereedkoming beschikbaar worden gesteld aan de plaatselijke korf balclub, gymnastiekvereniging, kaats- vereniging en aan de leerlingen van de bijzondere scholen ten behoeve van het onderwüs in de lichamelijke oefening en aan de eventueel nog weer op te richten voetbalvereniging. Door het steeds intensievere gebruik van het sportterrein door genoemde ver enigingen en scholen doet zich de behoefte aan een was- en kleedgelegenheid steeds meer gevoelen, zo zeggen b. en w. in hun voorstel aan de raad. Door de dienst van gemeentewerken te Oppenhuizen is een plan ontworpen dat de goedkeuring heeft verkregen van de door de Nederlandse Sportfederatie ingestelde Centrale Ad viescommissie voor speel- en sportter reinen, welke goedkeuring is vereist voor het verkrügen van rü'kssubsidie. HERZIENING UITBREIDINGSPLANNEN Mag Ten Cate dan een man van wei nig woorden zü’n, als hü iets zegt, is het ook raak, en mag Koopmans dan minder zwügzaam zün, hij is beslist geen man, die alleen maar praat en verder niets doet, zo richtte de heer Nooitgedagt zich in een geestig speechje tot de beide jubilarissen, waarbü hü het echter bij woorden alleen niet liet. De eerste jubi laris kon nl. een prachtige werphengel in ontvangst nemen, terwül de heer Koopmans een nieuwe fiets „voorgere den” kreeg. De beide dames werden met een bloemetje verrast. Beide jubilarissen, die in geheel ver schillende omstandigheden bij het bedrijf zijn gekomen, en de oorlogsmisère, maar ook de wederopbouw hebben meege maakt, werden vervolgens toegesproken door de heer Dormaar, die hun namens het departement Sneek van de Mij. van Nüverheid en handel de officiële oor konde overhandigde en de gebruikelüke medaille op de jas speldde. De heer Dormaar wees hierbü op het belang van de waardering voor de wer ker, die in het dagelüks leven niet altü'd tot uitdrukking komt. Het is daarom goed, om hieraan bü een jubileum eens aandacht te schenken en de erkenning uit te spreken voor üver, trouw en toewü- ding. Op de jaarvergadering van de Ijsclub Heeg kon het bestuur nog geen üsbaan beloven. De huurprijs van de grond waar de baan moet komen is nl. aan de hoge kant. De penningmeester kwam uit de schuld en heeft nu een flink banksaldo. In het bestuur werden gekozen de heren J. Portiek en F. Miedema. Voorzitter A. Speerstra bracht dank aan de af tredende bestuursleden, de heren J. Ga lerna en H. Hettinga. Tüdens de rondvraag werd o.a. ge vraagd naar de kaartverkoop voor de Europese kampioenschappen in Deven ter, Tot slot was er nog een verloting van vleeswaren. De voorzitter herdacht verder de heren W. v. d. Weide en B. Vlas, die dit jaar zü’n Overleden. De heer v. d. Weide was vele jaren penning meester. Vrüdagavond vond in het gebouw in Heeg de traditionele St.-Nicolaasavond plaats, uitgaande van de voetbalvereni ging Heeg. Er was sjoelen, balgooien enz. Ook een leuke attractie vormde het ra den naar het gewicht van het gezamen lük bestuur. Een paar voetbalschoenen, hiervoor beschikbaar gesteld door sport- huis Janssen in Sneek werd gewonnen door K. B. de Jong, die het dichtst oü het juiste gewicht was. Het bestuur kan terugzien op een gezel lige avond, die in alle opzichten is ge slaagd. Het heeft de kas weer iets ver sterkt. kinderen, die bü hem moesten komen. Kinderen, die op hun vingers büten, die niet wilden eten of hun broertjes of zus jes plaagden. Ze beloofden allemaal, dat ze het niet weer zouden doen. Ook waren er kleintjes, die mooie Sinterklaasvers jes in het Fries zongen. Er waren mooie gedichten bü. De groten kunnen het maar niet laten de kleintjes te plagen en stie- kum een cadeautje mee te nemen. De Sint nam hen goed onder handen. Ook zjj beloofden beterschap. Tussen de bedrüven door werden de kinderen onthaald op chocolademelk, snoep en koek. De heer Hitman vertoonde een aantal leuke goocheltoeren. Hoe hü van gewoon papier echte pepernoten bakte en alle maal geld bü zwarte Piet weghaalde, wel een bus vol, dat was toch een raad sel. Maar de kinderen hebben er van genoten. Tenslotte kregen alle kinderen een mooi cadeau en een zak met inhoud van de Sint om mee naar huis te nemen. Het was voor de directie en personeels vereniging Weer een geslaagde middag. Deze huldiging is reden van dit feest, Nooitgedagt in zün openingswoord, maar ook zonder dit is het goed om buiten het gewone werk om eens bü elkaar te komen. Niets bevordert immers meer de saamhorigheid. Het is daarom ook zo fijn, dat er vanavond verschillende gepensioneerden aanwezig zü’n, mensen, die vaak lange jaren aan ons bedrijf zün verbonden en die wü nog graag in ons midden zien. Namens de directie verwelkomde de heer Nooitgedagt verder de heren Dor maar en Suwün van de Ned. Mü- van Nijverheid en Handel, departement Sneek. Hij feliciteerde de heren Miedema nog met het onlangs gevierde 50-jarig jubi leum. Burgemeester Cazemier en wethouder Jansma met echtgenoten, die op dat moment nog niet aanwezig waren, kon hü eerst later op de avond begroeten. Advertentieprüs: 15 cent per mm Bü kontrakt (handelsad verten ties) lager. 4bonnementspnjs t3,50 per hall laar. Franko p. post f 4,50 per hall jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsbiao De 57-jarige W. H. uit Oosterlittens liep enkele snü’wonden in het gezicht en een lichte hersenschuding op toen hij za terdagavond omstreeks half negen tegen een schrikhek reed bü de Witte Hekken onder Nijland. De heer H. heeft de hekken, die aan duiden, dat men van het rijwielpad naar de oude Bolswarderweg moet, vermoe delük niet gezien en is recht door gere den. Daarbü werd ook nog een betonpaal- tje geramd. De man werd ter behande ling naar het ziekenhuis vervoerd. Vrüdagmorgen jl. overleed plotseling en onverwacht in het Sint-Bonifatiushos- pitaal in Leeuwarden de heer J. T. Pie- penga, hoofdredakteur van de Leeuwar der Courant. Hij was 55 jaar. Veertien dagen geleden was de heer Piebenga met zün vrouw bü IJsbrechtum door een auto aangereden. Hü liep flaar- bü een enkelbreuk op. Vrü’dag, bij het vernieuwen van het gips, werd de heer Piebenga onwel. Korte tüd later over leed hü. Jan Tjittes Piebenga was een der groot ste zonen van Friesland. Hü nam een vooraanstaande plaats in in de Friese beweging. Ook op politiek gebied was hü aktief. Hü was lid van de Provinciale staten voor de P.v.d.A. Maar zün groot ste verdienste ligt in de Friese literatuur. Een aantal boeken, gedichten, verhalen, beschouwingen en geschiedkundige- over zichten zün van zijn hand verschenen. De heer Piebenga werd in Franeker geboren. Hij studeerde voor onderwüzer. Als hoofd der school in Oudega (W.) maakte hü zich verdienstelü’k op ver schillende terreinen. Hij redigeerde toen het was oorlog een illegaal blad. Later werd hü gemeentelijk commandant van de BS in Wymbritseradeel. Direct na de oorlog werd hij redakteur van de oud-illegale Leeuwarder Koerier, die later de oude naam Leeuwarder Cou rant terugkreeg. Zijn hoofdartikelen en toneelkritieken waren van grote beteke nis. Zün overlüden is niet alleen voor zün (tweede) vrouw, zün kinderen en verdere familie een groot verlies, maar voor heel Friesland en ook voor Nederland. De begrafenis is vastgesteld op mor gen in Idzega, na een rouwdienst in de Goede-Herderkerk in Leeuwarden. De raad der gemeente Wymbritseradeel komt woensdag a.s., ’s middags twee uur in vergadering bijeen. Aan de orde komt o.m. een voorstel van b. en w. om aan de Vereniging van „Dorpsbelangen Scharnegoutum en Loënga” een subsidie van f 3.260,te verlenen in de kosten voor de bouw van een was- en kleed gelegenheid op het sportterrein te Scharnegoutum. De totale kosten worden geraamd op f 32.600,Op het rijk zal een beroep worden gedaan om beschik baarstelling van de maximale rijkssubsidie van 75 pct. van f 30.000,of f 22.500,Dóór de vereniging zelf kan de vereiste 10 pct. van de totale kosten of f 3.260,bijeen worden gebracht. Op 1 januari eindigt de termün, waar binnen krachtens het besluit van de raad de beslissing op bouwaanvragen voor ob- I jectai, welke niet strijdig zün met de I thans nog geldende uitbreidingsplannen, Idoch wel met de in voorbereiding zijn- 1de ontwerp-plannen, kunnen worden aan- gehouden, teneinde te voorkomen, dat de I bouwwerken een belemmering zullen vor- I men bü de realisering van deze nieuwe I plannen. De procedure ingevolge de nieuwe Wet op de Ruimtelüke Ordening is thans begonnen door de eerste terinzageleg- ging van de ontwerp-uitbreidingsplan- nen, thans in de nieuwe wet RO „be stemmingsplannen” genoemd. De volgen de fase krachtens deze procedure zal zü’n dat de raad waarschünlük in de maand januari of februari deze ontwerp-bestem- mingsplannen ter vaststelling krijgt aan geboden, waarna deze ter goedkeuring kunnen worden ingezonden aan gedepu teerde staten. Het is gewenst dat ook tijdens de loop tijd van deze procedure een besluit, als hierboven omschreven, van kracht is om niet-wenselijke bouwplannen tegen te kun nen gaan. B. en w. stellen voor tot vaststelling van een dergelük besluit, thans krachtens art. 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, over te gaan. VERTEGENWOORDIGING IN DE NV INTERCOMMUNAAL GASBEDRIJF WESTERGO Zaterdagavond omstreeks zeven werd een ruit van een der café’s aan het Martiniplein ingeslagen door een jongeman, die teveel aan Bacchus had geofferd. Tegen de 25-jarige G. de H. in Sneek werd proces-verbaal opge maakt. Vrijdagavond was de grote zaal van Amicitia voor de tweede maal binnen enkele maanden, gereserveerd voor di rectie en personeel van de fa. Nooit gedagt te IJlst. Vierde men onlangs het honderdjarig bestaan van het bedrijf, nu was de huldiging van twee employé’s (de heren H. ten Cate en H. Koopmans) aanleiding tot een (zeer geslaagde) feestavond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1