Iets over het klooster Olijfberg, alias Groendijk Noord Nederlandse Watersport Bond vergadert 15 januari in Leeuwarden 40-jarige ijsclub staat er goed voor Ijsclub Friso vergastte schaatsliefhebbers op mooie filmavond I I I IJLST WYMBRITSERADEEL f van iek Omstreeks 1463 in de huidige Stadsfenne gesticht MA 1 en Sneker Bestuurdersbond verontrust 17-jarige jongen uit Bozum dodelijk verongelukt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t 120e jaargang no. 100 Donderdag 16 dec. 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 9 Hier al vast een voorproefje van de ongetwijfeld vele puzzels, 1 29 [CE WAAR KOMT U.T.S.? eek. g Winkels donderdag 23 dec. tot negen uur open Ledenvergadering ijsclub „De Brekken’’, 0udega-W. die u straks met al die feestdagen (nou, nou) krijgt op te lossen. Het is overigens niet zo’n moeilijke. Er ontbreekt maar één letter, t Die is vermoedelijk aan de kuier(s) gegaan. O'rr&te voorkomen, j dat we een lawine van brieven krijgen met de oplossing, geven t we deze hier maar meteen bij: ja, u hebt het goed geraden, er hoort nog een P tussen. i Beroepschauffeurs kregen onderscheiding voor schadevrij rijden I 90. o. ■MÉMM SNEEKER NIEUWSBLAD MAANDAGS NONNENKLOOSTER H.H. DE -MIDDELZEE NAM 4 LOLW BROERSZOON zijden van de straat auto's stonden, 9 Verschijnt en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 b.g.g. 4091 In 1580 werd het klooster afgebroken, niet zozeer omdat men de bewoonsters zo kwaad gezind was, maar uit vrees, dat de Spanjaarden er zich in zouden nestelen, gelijk men ook het Johanniter- klooster haastig slechtte, alsmede Nije- klooster, alias Aula Dei, tussen Scharne- goutum en Deersum. De kloosterheuvel De Stichting Clubhuis ,,De Jeugd- t ecisle, es be« tables, anden loeven chzelf. jaar. een De Noord Nederlandse Watersport Bond houdt zaterdag 15 januari a.s. Het bestuur wijst in dit schrijven op het grote belang, dat de bevolking van Sneek en wijde omtrek en de zich steeds uit breidende bestaande en nieuwe industrie ën bij een uts hebben. Bovendien acht men de ligging van Sneek als vestigingsplaats gunstiger dan Heerenveen. B. en w. wordt dan ook dringend verzocht zoveel als mogelijk is te pleiten voor vestiging van de school in Sneek. De 17-jarige Jacobus van Dijk uit Bozum is gistermorgen omstreeks acht uur op de weg van Bozum naar Lutke- wierum op de bromfiets in botsing ge komen met een fietser, G. S. S., even eens uit Bozum. Van Dyk werd, vermoe delijk met een schedelbasisfractuur, naar het ziekenhuis in Sneek gebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is over leden. De jongeman was monsternemer voor de zuivelfabriek in Scharnegoutum. Hjj volgde in Leeuwarden een cursus voor laborant. Gisteren zou hij met de bus naar de cursus. Hij was op weg naar huis om zich eerst te verkleden. Op de kron kelweg, die op de oude zeedijk ligt, kwam h;j S. tegen, die geen licht voerde. Maar zelf ging hij door de binnenbocht. Beide factoren waren vermoedelijk oor zaak van de fatale botsing. S. kwam in de sloot terecht, maar werd niet ge wond. Maar er valt nog meer te vertellen over deze terreinen, in het bijzonder de weilanden aan de oostzijde van de Groe- nedjjk, vanouds de Stadsfenne geheten. Vanwaar' deze naam? Landerijen, welke de stad Sneek toebehoorden sinds deze in 1580 in het bezit was gesteld van de bezittingen van het aldaar eenmaal ge legen nonnenklooster .Olijfberg’. Het ver rees eenmaal op een terpje, waaraan de boerderijnaam Sytsingawier nog altijd herinnert en lag enige tientallen meters meer naar het oosten binnen een wijd, omgracht vierkant. Op de stadsplatte grond van Sneek, omstreeks het jaar 1560 in de vorm van een hand-gekleurde vogelvluchtkaart door Jacob van De venter getekend in opdracht van het Spaanse bewind te Brussel ziet men het klooster duidelijk aangegeven. Het was St. Elisabeth gewijd en werd om streeks het jaar 1463 gesticht door het echtpaar Tsjomme Wiarda en Ath Broers- dochter Bonninga. Zeer vermogende lie den, die ook het Franciscanenklooster te Leeuwarden stichtten. Tsjomme kwam van Goutum bij Leeu warden, Ath daarentegen van het na burige Loënga. Zij zal dus wel de lande rijen met de bijbehorende gebouwen, wel ke haar familie te Loënga bezat, hebben bestemd om het nieuwe klooster tot basis te dienen. Vermoedelijk werd het klooster gebouwd op een plek, waar te voren reeds een boerderij stond daar pleit ook de naam Sytsingawier wel voor. De ijsclub ,,De Brekken” in Oudega- W. hield zaterdagavond haar jaarlijkse ledenvergadering in Ons Gebouw. Aan deze bijeenkomst had men een fees telijk tintje gegeven, omdat de club 40 jaar bestaat. Het bouwrijp niaken van de uitgestrekte terreinen aan weers zijden van de Groenedijk, tussen Leeuwarderstraatweg en de Oud- vaart, leverde in de voorafgegane jaren talrijke oudheidkundige vondsten op, welke onze kennis over de stad Sneek en haar naaste omgeving in lang vervlogen eeuwen ten zeerste vermeerderden. De talloze potscherven daargelaten heeft het Fries Scheepvaartmuseum er een vijftigtal hele potten aan te danken en daarmee is het in één slag een verzameling rijk geworden, die elders in Friesland zijn weerga niet heeft. De bestuursleden A. Visser en E. van der Weerd stellen zich beiden herkies baar, voor een open plaats (wegens uit breiding van het bestuur) kandidaat wordt gesteld de heer H. J. Slurink, pen ningmeester van de zeilvereniging „Zwol le”. Om goed half acht kon voorzitter S. Zaadstra een woord van welkom toeroe pen aan een 40-tal aanwezigen. Hij me moreerde de afgelopen veertig er slechts PLANNEN VOOR KOMENDE WINTER Uit het jaarverslag stippen wjj aan dat de t.c., bestaande uit de heren ir. R. H. Bosman, (voorz.); ir. N. Oostinga (seer.), A. van Gooi, J. W. Roozeboom en W. Visser in het afgelopen jaar zes maal heeft vergaderd en een verheugen de aktiviteit aan de dag heeft gelegd. Op advies van de t.c. werd o.m. door het bestuur besloten tot het toestaan van sjorlieren in de Top-klasse, het vrijlaten van het materiaal voor de blokken in alle NNWB klassen, het toelaten van kunstvezelstoffen voor de zeilen in alle NNWB klassen en het instellen van een andere spinaker voor de 30 m2 klasse. In de zeilraad is wegens tussentijds af treden van de heer S. van der Steeg nog een vakature, omdat de heer H. Wester wegens drukke werkzaamheden een be noeming niet kon aannemen. In deze vakature zal alsnog zo spoedig mogelijk dienen te worden voorzien, zo staat in het verslag. De Jeugdcommissie had aan de afde lingen verzocht om de namen op te geven van zeilers beneden 21 jaar, die meer dan gewone resultaten in wedstrijden be halen. Tevens heeft de commissie bij de afdelingen geïnformeerd naar de aktivi- teiten, welke worden ontplooid tot bevor dering van de zeiltraining van de jeugd. Helaas is slechts van enkele afdelingen bericht ontvangen. Het bestuur is overtuigd van het grote belang van het jeugdwerk, maar ziet zjjn aktiviteit op dit terrein vooralsnog ■beperkt tot het stimuleren van het jeugd werk der afdelingen door het verstrekken van subsidies uit het jeugdfonds in de daartoe geëigende gevallen. Op voorstel van de commissie werd uit dit fonds een subsidié verleend; aan de zeilvereniging „Leekstermeer” en ,,’t Olie Schild-Steen- dam”. Het aantal afdelingen is (gelijk gebleven en bedraagt 44. Friesland heeft er 26, Groningen 8 en Drente en Overijssel 10. De 30 m2 klasse telde op 31 oktober toor van onze krant). Vrijdagmiddag X kon het gebeuren, dat er aan beide v. d. Heide, E. Jetten, G. v. d. Meulen, J. Meyer, J. Schoonbeek, F. van Veen en J. J. H. Zeephat (NTM), J. Boersma (NOF), J. Bralts en J. Kuipers (LAB), 10 jaar: Tj. Wjjnstra (NTM), P. Grey- danus en S. Jonker (LAB), M. Winsemius (LABO), Joh. Mulder (Frico, Warga), E. Los (Holl. Melksuiker, Bolsward); 5 jaar: H. Faber, J. de Groot, Y. Hoekstra, Joh. Hof, G. Hosper, C. Menger, D. Njjboer, S. Veenstra, F. van der Wal en P. Wijnja (NTM); tf. Woudman (NOF), KI. Blan ke, H. Biesma, R. Feenstra, G. Miedema en J. Boskma (LAB), B. Krol (LABO), T. Pol en W. Ypma (Frico, Warga), P. de Vries (Holl. Melksuiker, Bolsward), P. de Vries, Tj. Sinnema en F. Zoete- meyer (DE, Joure), K. Boekema (Kon. Hollandia, Bolsward), A. J. de Jong (Koopmans Meelfabr., Leeuwarden), B. Berkenpas (Coöp. Aankoop ver., Rau- werd). De winkels mogen in de week voor de kerstdagen op woensdag, donderdag en vrijdag ’s avonds langer open zijn. Aan gezien de meeste winkeliers hieraan geen behoefte hebben, adviseert het Actiecomi té Sneek zjjn leden om alleen op donder dag 23 december a.s. hun zaken ten gerieve van het publiek tot 's avonds 9 uur open te houden. Het bestuur re kent hierbij op de medewerking van de winkeliers. Ten overvloede verwijzen wij nog even naar een advertentie van het comité in dit nummer. ken en bescheiden waren in orde be vonden. Deze manifestaties van Jeugd en Muziek zijn: 1. A.s. zaterdagavond in de aula van de rijks-hbs een Kerst- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en zijn jaarlijkse algemene vergadering in de Harmonie te Leeuwarden. Naast de gebrui kelijke punten, waaronder de behandeling van de agenda van de algemene verga dering van de KVNWV en vaststelling van liet wedstrijdprogramma voor 1966, komt o.m. ter tafel een voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement. De Sneeker Zeilclub heeft een voorstel ingediend om in artikel 19 lid 2 van het ontwerp statuten de woorden „met een maximum van drie stemmen” te laten vervallen. Het bestuur ontraadt de aanneming van dit voorstel omdat het tot ongewenste machtsposities kan leiden. Woensdagavond hield de Ijsclub Friso i nieuwe ijsbaan, die tevens geschikt is in zaal Hanenburg een filmavond. De films voor deze avond waren beschik baar gesteld door de Nederlandse Sport Federatie. Hoewel de toegang gratis was, stelde de opkomst teleur. De zaal was nog niet voor de helft bezet. Ook de voorzitter, de heer K. Doevendans, noemde de animo voor feestavonden in Sneek slecht. In zjjn openingswoord heette hij o.a. de besturen van de ijsclubs uit de omlig gende dorpen welkom. Verder merkte hij nog op dat de ijssport in Sneek blijkbaar tot de „blinde darm” van de gemeente behoort. Hij pleitte dan ook voor een Zjj valt voor het overige in twee de len uiteen. De oudste stamt uit het begin van de jaartelling of iets daarvoor en heeft betrekking op een verspreide groep boerderijen, bewoond door veehouders. Deze waren afkomstig van de hoger ge legen kweldergrönden verder noordwaarts en hadden zich door de grasrijkdom op de met zeeklei overdekte venen laten verlokken het hier ook eens te wagen. De zee liet hen echter niet lang met rust, overstroomde wijd en zijd het land en verjoeg de kolonisten, voor zover zij er nog het leven af hadden weten te brengen. De overlevenden keerden na enige tijd evenwel terug en wierpen de terpjes op waarmede het grondgebied van Sneek tot in de vorige eeuw als het ware was bezaaid, zoals de Hegewier aan de Lem- sterstraatweg, Barrewier thans Jood se begraafplaats en Sytsingawier, bij De Domp. Ook het voormalige klooster der Johanniters stond op zulk een terp op wier en ontleende er zijn naam aan: „Sint Jansberg”. In 1828 werd de rui nenheuvel vergraven en ingericht tot al gemene begraafplaats. Maar weldra was ieder vergeten, dat er tevoren allerwegen mensen op de in middels met een zware kleilaag afgedekte vlakten hadden gewoond, wier huizen en haarden eerst 18 of meer eeuwen later weer aan het verbaasde mensengeslacht zouden worden geopenbaard. In de loop van de twaalfde eeuw zag men kans de Middelzee te bedijken en viel het vruchtbare kleiland aan weers zijden voorgoed droog winterse over stromingen door hoog boezemwater daar gelaten. Opnieuw vestigde de mens zich weer op dezelfde plek, onwetend evenwel van zjjn voorgangers op de laag slib, die de nieuwe woonsteden van de oude scheidde. Maar men had zich in de kracht van de Middelzee vergist: In de negentiger jaren van de twaalfde eeuw spoelde deze binnenzee keer op keer de dijken weg totdat de landeigenaren the arm waren geworden om nog aan herstel te kunnen denken. Scharnegoutum en omgeving hadden het ergste van het zoute water te lijden gehad, zodat de Schiere Mon niken uit Oldekloos.ter bij Hartwerd te hulp werden geroepen, de zee weer de baas te worden. Sommige buurtschappen werden echter niet meer herbouwd, en daartoe behoorde ook het gehucht ach ter De Domp. Het geraakte zelfs vol komen in vergetelheid, totdat in het jaar 1964 talrijke, met klei opgevulde water putten, bestaande uit zoden of op elkaar gestapelde lege biertonnen werden ont dekt zwijgende doch welsprekende ge tuigen van een ramp, die zich hier eens, ruim 750 jaar geleden, had afgespeeld. De vele potscherven, maar ook talrijke gave potten, op de bodem van deze put- 'ten, circa 3 meter beneden het maaiveld, opgevist, bevestigden de mededelingen door kronieken en oorkonden tot ons ge komen, ten volle. 1965 22 geregistreerde jachten (het jaar daarvoor 23); de 22 m2 klasse 31 (34); Larken 17 (21); Topklasse 207 (194); Flitsklasse 396 (300); Adspirantklasse 5 (1). In de vergadering worden tevens de plaquettes uitgereikt aan de kampioenen 1965 in de Regenboogklasse, 30 m2, Val ken, 22 m2, 16 m2;; Vrijheid; Top: Finn; Pampus- en O.K. jollenklasse. Dit zjjn resp. J. Alberda, Sneek; G. W. van der Meer, Leeuwarden;' mr, R. Mulder, Langweer; J. G. M. Hoeben, Leeuwar den; Joop A. Helder, Patcrswolde; R. S. Alberda, Sneek; H. L. de Blinde. Hee renveen; G. P. van Wieren, N[jhuizum; D. de Haan, Sneek; F. Roozeboom, Zwartsluis. De Sneker Bestuurdersbond (NW) toont zich verontrust door persberichten als zou de aan Friesland toegewezen nieuwe uts niet in Sneek, maar in Hee renveen komen. In de vergadering, waar de kwestie vorige week ter sprake kwam, is besloten dit onbehagen over de plan nen van de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen ter kennis te brengen van b. en w. Aldus meldt de Friese Koerier. bleef achter, totdat men ruim een eeuw geleden bemerkte, dat er onder het puin puike terpmodder stak, waarmee de terpschippers best raad wisten. Vorige zomer heben wij nog wat op deze plek rondgedwaald, doch vonden er niets anders meer dan een enkele muur van kloostermoppen, mogelijk res ten van een kelder. In de universiteits bibliotheek te Leiden bevindt zich even wel nog een oud boek, in 1488 te Zwolle gedrukt. Een exemplaar van het bekende „Bienboec”, en een vertaling van het twee eeuwen oudere latijnse origineel, geschreven door de Dominicaan Thomas van Cantimpré. Het bijzondere nu van dit boek is, dat het een aantekening be vat, ontdekt door prof. dr. P. Gerben- zon uit Groningen. Deze aantekening luidt: „Item Dit boeck oech Low Broer zoen” „Dit boek schonk Louw, de zoon van Broer”. Daaronder: „Item dit boeck hab ick capet om XX Stuuren” „Dit boek heb ik voor-20 stuivers ge kocht”. Wie was deze Louw Broerszoon? Daar over geeft een tweede aantekening op heldering, waaruit blijkt dat hjj een broe der was van Ath Bonninga en in het jaar 1494 sneuvelde tijdens een veldtocht met het Sneker leger naar Warns. Maar daarover een volgende keer. beiden dank die ze heb- voor langebaanwedstrijden. Vervolgens werden de films gedraaid. Als eerste die over de Elfstedentocht 1963. Men kon in deze goede film prac- tisch het hele traject volgen en natuur lijk ook het rijden van de winnaar van deze tocht, Reinier Raping uit Ommen. Hoewel hij de Elfstedentocht nog nooit eerder had gereden won hij hem met veel machtsvertoon. Met een voorsprong van liefst 21 minuten kwam hjj als, eerste in Leeuwarden aan. De volgende film liet de aanwezigen de wereldkampioenschappen hardrijden in 1962 te Moskou zien. Hoe Henk v. d. Grift na een spannende nek-aan-nek race met de Rus Viktor Kosjitskin op de prachtige tweede plaats eindigde. Hierna volgde een kleurenfilm over de huldiging, die Sjoukje Dijkstra ten deel viel na het door haar in Praag behaalde wereldkampioenschap kunstrtfden 1962. Deze huldiging bestond uit een ijssterren- parade van tal van bekende kunstrijders (sters) en natuurlijk een demonstratie van de kampioene zelf. Na de pauze werd nog een prachtige kleurenreportage vertoond van de Olym pische Winterspelen in Sqauw Valley in 1960. Na afloop van deze film sloot de heer Doevendans deze zeer ge.slaagde filmavond. De procureur-gcneraal bij het gerechts hof in Leeuwarden, mr W. A. baron Van der Feltz, heeft dinsdag de insignes uit gereikt in het kader van de „geen-onge- lukkenwedstrjid”. In het afgelopen jaar deden 546 beroepschauffeurs, uit 27 be drijven, hieraan mee; 89 chauffeurs wer den afgewezen. De volgende onderscheidingen werden uitgereikts 18 jaars J. Aukema, J. Veldhuizen en M. Wouters (NTM); G. Visser (NOF), F. Negenman (LAB), P. Dijkstra en Th. Rienks (LABO), G. Bekkema (PAX), Leeuwarden); 15 jaar: H. Bloemhof, P. Bij de bestursverkiezing werd in de plaats van de heer B. Groenveld, die zich niet herkiesbaar had gesteld de heer B. Haanstra gekozen. De heer H. Baarda, die eveneens aftredend was, werd herkozen. Beiden namen de be noeming aan. Na dit officiële gedeelte ging men kienen. Aan dit spel waren verscheide ne prjjzen verbonden. Het viel bijzon der in de smaak. Het was al aardig laat geworden toen de voorzitter deze vergadering sloot. Namens het bestuur bracht hij dank aan het scheidende bestuurslid Groen»? veld voor alles wat deze heeft gedaan. Hij verrichtte dit met ijver en toewij ding. De heer Groenveld dankte voor al die goede woorden en wenste het bestuur in de toekomst een goede samenwerking toe. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Na nog een tractatie kwamen de plannen voor de komende winter ter tafel. IJs en weder dienende zullen er drie wedstrijden worden gehouden: 1 voor schoolkinderen; 2 langebaanwed- strjjd; 3 estafette. Wie op de Gedempte Pol komt kan bezocht. De t.v. wórdt oók hier ge- voor vreemde dingen komen te staan, zien als grote spelbreker. De voor- 4 (Daarmee bedoelen we niet het kan- zitter, de heer Anne Wadman, meent 1 echter dat het maar een lijdelijke 4 „JM-moeheid” is en dat het wel weer bergopwaarts zal gaan. De eerstvol- J terwijl dit maar aan één kant is toe- gende JM-manifestaties zullen over gestaan. Voor één kant geldt name- het voortbestaan van Jeugd en Mu- 1 Ijjk een wachtverbod. Deze kant wis- ziek beslissen. f selt iedere dag, zodat men de ene dag aan de ene de andere dag aan de andere kant mag staan. Vrijdagmid dag stonden de borden zodanig, dat men, van de Oosterdjjk komend links en van de Prins Hendrikkade komend ook links mocht staan. Tegen de avond werden de borden goed ge plaatst. Toen men begon was twintigtal leden. Nadat de secretaris de notulen van de vorige vergadering en het verslag over het afgelopen jaar had voorgele- kregen de aanwezigen de eerste er geen ■it In de Lemmerwegbuurt werd giste ren weer een haas gesignaleerd. Een muis werd slachtoffer van het ver- haven” gaat uit van de Gereformeer- keer. Geen wonder met al dat water, de Kerk in Sneek. Zjj heeft een op- j Heel wat velddieren stierven de afge- voedende taak ten opzichte van de lopen week ongetwijfeld de verdrin- zwaksociale jeugd. Twee vaste en on- kingsdood. Sommige boeren gingen, geveer 40 vrijwillige krachten doen f naar wij vernamen, de kuilbulten en hun uiterste best de 150 kinderen die andere hooggelegen gedeelten inspec- het clubhuis bezoeken, een positiever 4 teren, omdat zich daar hazen in vei- levenshouding bjj te brengen. Helaas t ligheid hadden gebracht. Zjj werden laat de huisvesting te wensen over, i weer losgelaten in droge stukken land. Niet alleen dat het clubgebouw aan J de Rienck Bockemakade veel onder- J In Capriccio, het orgaan van houd vergt, het is bovendien slechts f „Jeugd en Muziek” in Sneek, troffen matig geschikt voor dit doel. Het ge- wij een stukje aan onder de kop: Boet bouw beter geschikt te maken is on- 1 Jeugd en Muziek aan populariteit in? getwijfeld mogeljjk, maar dit gaat de t De laatste avonden van J. en M. wer- financiële draagkracht van de Stich- 4 den slechts door een handjevol leden ting te boven. t zen tractatie. Vorige winter zijn hardrijderijen geweest. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat er f 361,- aan ontvang sten en f 105,30 aan uitgaven waren, zo dat er een saldo was van f 255,70. Op de bank staat nog een bedrag van f 305,74. Aan geldmiddelen heeft de club dus totaal f 561,44. De voorzitter bracht voor de werkzaamheden, ben verricht. De heer B. Haanstra bracht namens de kascommissie verslag uit. De boe- Het eerste stuk van het rijwielpad langs de rijksweg Sneek-Heerenveen komt bij regen en nu met het hoge wa ter regelmatig blank te staan. De fiet sers, die even verder het fietspad al weer moeten verlaten, omdat ze over 'De toevoerweg naar de Lemmer- Oppenhuizen moeten rijden, geven er brug wordt nu in gereedheid ge- veelal de voorkeur aan op de grote bracht. Deze week werd er weer be- weg te blijven. Maar dit is zeer ge- ton gestort voor de kelder, waarin vaarlijk omdat men bjj het oversteken J de elektromotor staat. het verkeer, dat van achteren nadert f minder ziet aankomen. I avond. Daar zullen optreden het kwar- tet Sjjtsma, het Sneker Jeugdorkest o.l.v. Johan Bok en de Sneker snel- 4 tekenaar Ab Roosenstein. 2. Maandag 3 januari het Nationaal Jeugdorkest, t Dit kondigden wij reeds aan in de i The Relays hadden zaterdag een vorige Waterpoortkrabbèls. voorstelling in St. Annaparochie. Op 1 de terugweg kwamen ze bjj Scharne- TT x f goutum ineens zonder benzine te zit- Het eerSte stuk van het ™wlelDad ten. Er zat niets anders op dan te duwen naar de dichtstbijzijnde ben zinepomp. t t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1