voor stemrecht meer voor is econoom Een goede boer Siete Meeter hield fel pleidooi schippers Door kapotte waterleiding lage waterdruk in Sneek IJLST van en Water naar de zee Skats jes zeilen niet Woudsend Echtenerbrug en van Helft van Friese boeren iverkt met verlies Economische aspecten van de veevoeding dragen' Openstelling PTT kantoor in SMA Mr. E, R. Zweep in Provinciale Staten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Sneek en hulpkantoren Maandag 20 dec. 1965 120e jaargang no. 101 :6. 179 Geslaagd 29 VICE >neek. id 90. In de plaats van J. Piebenga Hg Amateur-fotograaf N. Teerenstra maakte van de mannen van de IWGL, die de hele nacht door werkten, deze foto. Zij hadden een zwaar karwei aan de 50 cm dikke buizen. Benoeming bij Van der Heem Electronics N.V. De herkauwer neemt over de gehele wereld een belangrijke plaats in. Overal vergezelt hij de mens. In het noorden zijn het rendieren, in onze streken koeien, iets meer naar het zuiden schapen en geiten, in Noord-Afrika drommedarissen en kamelen, in de tropen zijn nog buffels en in het Himalayagebergte kent men de gnoe. Het opmerkelijke is dat hij voed sel tot zich neemt, dat voor de mens onbruikbaar is. Hij is geen concurrent van de mens, zoals het varken of de kip, die een geheel andere voeding nodig hebben dan rundvee. Uit voor de mens waar- - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD deloze grondstoffen produceert het dier door middel van zijn spijsverteringsorganen, waarvan de pens de belangrijkste is, en de uier een hoogwaardig produkt: melk, ivaarzonder de mens niet kan leven Het verteringsapparaat van de koe kan veel, maar niet alles. En het is de taak van de veevoedings- deskundige om na te gaan wat de beste voeding voor het dier is. Aan deze voeding zitten economische aspekten. Het gaat er immers om wat er aan het eind van het jaar overblijft voor de boer. In de keten van voer naar melk blijft de koe de zwakste schakel. •n SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS i COMMISSIES DOEN NIETS! 100.000 aan PUNTENTELLING t MET TWEE MATEN METEN? „ZICH DE BUIK VOL ETEN’’ OPENINGSWOORD Mr. E. R. Zweep, inspecteur der be lastingen in Snoek, is door het stembu reau aangewezen om de plaats van de heer J. Piebenga, de onlangs overleden hoofdredacteur van de Leeuwarder Cou rant, in te nemen in de PVDA-fractie van de Provinciale Staten in Friesland. Hij heeft deze benoeming aanvaard. Schipper A. Hoekstra kwam als aller laatste spreker aan het woord. Hij bracht een woord van dank aan de SKS voor al hetgeen zij voor het skütsjesilen had ge daan. Als blijk van instemming volgde een verdiend en hartelijk applaus, waar op de voorzitter de vergadering sloot. Het opmerkelijke is en dit blijkt uit de rapporten dat de boeren met de beste economische resultaten de minste gezins- arbeid en de meeste vrije tijd hebben. Het is een wonderlijk verschijnsel. Mis schien komt het, aldus de voorzitter, om dat deze boeren een goede feeling voor hun beroep hebben. Of zou het zijn, dat ze bijzonder „fül” zijn? Onze oud-stadgenoot, de heer C. van der Zijl, sinds 1959 werkzaam bij het middelbaar onderwijs, slaagde aan de universiteit te Amsterdam voor het doc toraal examen fysische geografie. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen so ciologie, mej. B. de Boer te Scharne- goutum. Op vrijdag 24 december werken de post- en telegraafdienst normaal; op za terdag 25 december zijn de kantoren gesloten. Op vrijdag 31 december vervalt op alle kantoren de avondopenstelling van de post- en telegraafdienst. In de regel zijn deze kantoren open van 17.30—18.30 uur. Op zaterdag 1 januari 1966 zijn de kan toren gesloten. Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen rech ten onze stadgenoot, de heer G. Douma. HULPKANTOREN EN POSTSTATIONS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 b.g.g. 4091 Mr. Zweep neemt in Sneek in het ver enigingsleven een belangrijke plaats in. Hij is bestuurslid van de Sneeker Zeil- club en voorzitter van de Noord-Neder- landse Watersportbond. Lang zal hij voor de PvdA geen deel uitmaken van de Statenfractie. Hij komt namelijk niet voor op de kandidatenlijst van de PvdA voor de komende verkie zingen. Nieuwe kandidaten mogen niet ouder zijn dan 55 jaar en mr. Zweep is 58. BACTERIëN MAKEN MELK De koe wordt bijgestaan door bacteriën als zij uit het voer melk bereidt. De in gewikkelde processen in de pens bepalen de melkhoeveelheid, de kwaliteit en de algehele gesteldheid van de koe. Het sa menspel met de bacteriën noemt men symbiose. Wanneer ergens de goede ver houdingen verstoord worden, bv. als men te natte kuil geeft, treden storingen op, zoals slepende melkziekte. De eiwitom- zettingen zorgen ervoor, dat de herkau wers geen dierlijk eiwit nodig hebben (dure voedingsmiddelen). Enkele grond stoffen, die aanwezig zijn in de minder- samengestelde mengsels, zjjn voldoende. De bacteriën zorgen er dus voor, dat het goedkoop kan. Men dient daarbij te waken voor abrupte overgangen, in de hoeveel heid of in de aard van het voer. Be rucht is ook de overgang stal—weide (kopziekte). Wat men ook doet, hooi of kuilgras, het dient goed gedaan te worden. Meel of pulp heeft geen zin. Nieuwmelkte koei en behoeven in februari-maart geen extra eiwit in de vorm van C-meel. A-meel (daarmee komt men op het terrein van de fokkerij); 2. vaste kosten als lonen, pachtprijzen, afschrijvingskosten, rente en dergeljjke zo laag mogelijk houden; 3. de kosten van het veevoer zo laag mogelijk houden. Van de kosten die de kosten van de melk prijs bepalen zijn minstens 70 voeder- produktiekosten, dus de kosten van hooi en kuilvoederwinning, enz. Het gaat er nu maar om die kostprijs naar beneden te krijgen. Een inkomens- vcrhoging door kostprijsverlaging ver dient verre de voorkeur boven melkpro- duktieverhoging, aldus prof. Iwema. Als de produktie wordt opgevoerd wordt de economische positie van de Nederlandse boeren ten opzichte van het buitenland kwetsbaarder (vraag en aanbod bepalen de prijs). Zaterdagmiddag hield de Sintrale Kommisje Skütsjesilen (SKS) in hotel Hanen burg haar algemene ledenvergadering. Voor deze bijeenkomst, die af en toe een nogal rumoerig verloop had, bestond een zeer grote belangstelling. Uit de op komst en de soms felle betogen bleek, dat er voor het skütsjesilen nog steeds een warme belangstelling bestaat. Van de twaalf ingekomen voorstellen bracht dat van de heer Van der Veen van Drachten betreffende het vaststellen van de wed- strjjddata vele tongen in beroering. Vooral Siete Meeter toonde op overduidelijke wijze, dat hij hiertegen nogal wat bezwaren had. De voorzitter van de stichting, de heer A. N. Osinga, uit Pingjum, vond het in zijn openingswoord een ietwat vreemde situatie dit toch in het Fries te doen („omdat dit it meast oansprekt”), hoe wel er mensen van buiten Friesland in de zaal waren. Maar de inleiders hadden hem verzekerd dat ze het wel verston den. Het aantal bedrijven dat meedoet aan het kostprjjsonderzoek, is de laatste jaren enorm toegenomen. Eerst was het doel hiervan om cijfers te verkrijgen voor het prijsbeleid, maar geleidelijk gaat het steeds meer om het eigen bedrijfsbeheer, blijft. Om ongeveer kwart voor twee opende voorzitter A. de Groot de vergadering. Hierna las de secretaris K. O. Schouw- stra het verslag van de vorige vergade ring voor, waarna de ingekomen stukken en mededelingen werden behandeld. Bij de stukken was o.a. een dankbetuiging van de gemeente Sneek voor de verleende medewerking op de 150ste Hardzeildag. De firma Lucas Bols stelt in het vervolg weer een Sulveren Skütsje ter beschik king, op die voorwaarde, dat het na drie keer achtereen of vijf maal in totaal ge wonnen definitief in bezit van de schip per komt, maar dat het na het over lijden overgedaan wordt aan het Friesch Scheepvaart Museum. Tevens waren er verzoeken van Woudsend en Echtener brug, „Tjeukemeer e.o.”, om wedstrijden te organiseren in die twee plaatsen. In het jaarverslag over 1965 stond o.m., dat de schippers Van der Meulen (Woudsend) en S. Meeter (Leeuwarden) weer als particulier waren teruggekeerd, zodat het aantal skütsjes twaalf was ge worden. Ook bleek eruit, dat er een groeiende belangstelling voor het sküt sjesilen bestaat. POSTVERVOER TIJDEN KERST- EN NIEUWJAARSPERIODE Tot technisch directeur van Van der Heem Electronics N.V., Den Haag, is met ingang van 1 januari 1966 benoemd de heer A. Breet, kolonel b.d. De heer Breet volgde de opleiding tot genie-officier aan de KMA te Breda. In 1939 werd hjj uitgezonden naar het voor malige Nederlands-Indië, waar hij ge durende de oorlog In krijgsgevangen schap geraakte. Na terugkeer in Neder land werd hij benoemd tot hoofd van de Radiodienst van de Kon. Landmacht. Tot hem per 1 december jl. op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend was hij in de rang van kolonel laatstelijk werkzaam als hoofd van de Materleel- dienst bjj de Inspectie van de Verbin- opnieuw kapot. Men was vanmorgen nog bezig de leiding opnieuw te repareren en de verwachting bij de IWGL en ge meentewerken was dat dit wel zou luk ken. Om aan het watertekort het hoofd te bieden werd de leiding naar Scharne- goutum ingeschakeld. Via deze leiding krijgt de stad nu toch water, hoewel de druk aanzienlijk minder is. De IWGL heeft een tankwagen met 11.000 liter water in reserve voor het geval Sneek helemaal zonder water mocht komen te zitten. Met geluidswagens werd gistermiddag bekend gemaakt, wat er aan de hand was en geadviseerd om alvast water in voorraad te nemen, ’s Nachts merkt men weinig van het drukverschil, maar over dag daalt de druk door het grotere ver bruik. 'is aangenomen, werd hier geruime tijd over gediscussieerd. Vooral Siete Meeter liet zijn misnoe gen hierover blijken,„Haw ik rjocht op in wedstriid, of haw ik gjin rjocht derop?”, was de vraag van Meeter, waarop het bestuur antwoordde, dat zij hem alleen het recht voor een wedstrijd kon geven. Meeter vroeg of er niet met twee maten werden gemeten. De één wel, de ander niet. Ook KI. van der Meulen sprak zijn ver ontwaardiging uit. Hij vroeg zich af waarom Woudsend niet een dag kon zei len. Als de rustdagen vervielen, zouden zowel Echtenerbrug als Woudsend een wedstrijd kunnen hebben. Na lang ge praat en soms wanordelijke discussies werd er over het voorstel gestemd. De uitslag was, dat er 35 voor en 20 tegen waren. Van der Meulen riep hierop uit: „Nou snap ik der niks mear fan!” Toch zullen velen zich niet bevredigd voelen door dit besluit. Zowel van de SKS als van het voor noemde viertal schippers was een voor stel afkomstig, om een vuilweercommis- sie in te stellen. Deze commissie zal uit drie personen moeten bestaan en bij slecht weer de beslissing nemen omtrent het al of niet doorgaan van de wedstrij den. Zjj moet om uiterlijk 11 uur in de wedstrijdplaats aanwezig zijn en tevens de wedstrijd niet langer dan één uur uitstellen. De drie personen zullen ge heel onafhankelijk hun beslissing nemen. Dit voorstel werd aangenomen. Prof. Iwema, die zei, het tot zijn spijt niet in het Fries te kunnen, betoogde, dat er een groot verschil is tussen bet „zich de buik vol eten” en goede voeding tot zich nemen. Ook dieren laten zich door hun smaak leiden en zijn niet in staat uit zichzelf de beste voeding te kiezen. Van de veestapel is het melkvee het belangrijkst en met de voeding hier van is het veel ingewikkelder dan van varkens en pluimvee. Er moet een goede verhouding bestaan tussen ruwvoer en krachtvoer. Er zijn twee factoren voor de boer van belang: a. de winst per liter melk; b. het aantal liters geproduceerde melk. Tussen beide bestaat natuurlijk een ver band. De opbrengstprjjs van de melk is een zaak van de boer. Het verschil tussen op brengst en kostprijs bepaalt het inkomen van de boer en het is dus zaak om die kostprijs zo laag mogeljjk te houden. Dit kan als de produktiemiddelen tot het uiterste worden benut. Hier zijn drie mo gelijkheden: De heer Van der Veen van Drachten had een voorstel ingediend, dat er als volgt uitziet: zaterdag 16 juli: Grouw, 18 juli Eernewoude, 19/7 Drachten-Veen- hoop, 20/7 Terhorne-Heerenveen, 21/7 Langweer; 22/7 rustdag, 23/7 Makkum, 25/7 Staveren, 26/7 rustdag of res. dag Staveren, 27/7 Fluessen, 28/7 Lemmer, 29/7 Sneek. Iedere plaats heeft dus één wedstrijd, terwijl de zaterdags naar huis kan worden gegaan. Hoewel dit voorstel Nadat de heer De Jong uit Grouw weer op kleurige wijze zijn wedstrijdver slag had gedaan, kwam het verslag van de penningmeester. Deze kon berichten, dat er in het subsidiefonds momenteel een bedrag van rond 1500,zat. In to taal waren er op de wedstrijd een 48.000 betalende bezoekers geweest. Alles bijel- j kaar ligt het aantal bezoekers niet ver van de 100.000. De kascommissie had de boeken in orde bevonden, waarna de bestuursver kiezing aan de orde kwam. Aftredend waren penningmeester R. Bakker en de heer A. de Groot uit Staveren. De heer Bakker werd bij acclamatie herkozen, terwijl voor de heer De Groot, die niet herkiesbaar was, de heer Th. Bakker uit Heerenveen in de plaats kwam. Hjj is gymnastiekleraar aan het lyceum al daar en lid van de plaatselijke commis sie. Na de pauze kwamen de belangrijke punten aan de orde. In de eerste plaats het vaststellen van de wedstrijddata. Hiervoor waren een viertal ingekomen voorstellen. Het eerste voorstel van de schippers S. Brouwer, L. Meeter, S. Meeter en KI. van der Meulen bevatte ook de plaatsen Woudsend en Echtener brug als startplaatsen. Dit voorstel werd met 20 stemmen voor en 35 tegen ver worpen. Het voorstel van Lemmer, dat geen rustdag bevatte, vermeldde voor twee dagen een wedstrijd in Lemmer. Ook dit voorstel werd verworpen. Sneek trok haar voorstel in, daar alleen Wouds end op het programma stond en niet Echtenerbrug. De commissie Sneek wil de óf allebei, een Wedstrijd, óf geen van beiden een wedstrijd. Zjj wist nl. niet, dat de commissie in Echtenerbrug als lid van SKS door het bestuur was geaccep teerd. Over de economische aspekten van de veevoeding sprak vrijdag professor S. Iwe ma uit Wageningen tijdens een bijeenkomst van deelnemers aan LEI-boekhoudingen en bestuursleden van verenigingen voor bedrijfsvoorlichting. Deze bijeenkomst in de foyer van Amicitia werd georganiseerd door de Stichting tot Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek en de Landbouwvoorlichting in Zuidwest-Fries- land in samenwerking met het Rijkslandbouwconsulcntschap voor Zuidwcst- Friesland. Prof. Iwema kwam in zijn met aandacht beluisterde rede tot de conclusie, dat het van belang is dat de melkkoe genoeg ruwe celstof krijgt in de vorm van hooi en kuilvoer, mits dit in de goede verhouding wordt toegediend. Het voedsel dient veel zetmeel te bevatten. Dit wordt in de pens omgevormd tot suiker en eiwit. Daarom zijn hooi, kuil- en gedroogd gras, het zg. ruwvoer, de beste voe dingsmiddelen. Daarnaast zal in de meeste gevallen krachtvoer moeten worden toegediend. Zelfwinning van het ruwvoer is over het algemeen het goedkoopst. Als dit op de juiste wijze wordt aangevuld met krachtvoer, dan zal het waarachtig wel gaan. In totaal zjjn er nu 900 bedrijven in Zuid- west-Friesland, die een bedrijfseconomi sche boekhouding hebben. Direct na de oorlog begon men met een kostprijs van f 17,20 per 100 liter melk, terwijl de opbrengst f 18,80 be droeg, een verschil derhalve van f 1,60. In de periode 1963-1964 waren deze cijfers resp. f 31,80 en f 32,10, een verschil van f 0,30. Relatief is men dus „efterüt- buorke”. De helft van de boeren werkt met een economisch verlies. Als ze alles rekenen blijft er minder over dan een arbeider verdient. Geen wonder, dat er van de zg. roeping dan niet veel meer over- houdt in, dat ieder schip tijdens de wed strijden ’n terugroepingsnummer krijgt, zodat er bij vliegende starts geen moeilijk heden meer kunnen voorkomen bij valse starts. Een voorstel van Heerenveen dat het dragen van zwemvesten verplicht wi’ zien, werd ingetrokken, op voorwaarde dat het SKS-bestuur het zou aanbevelen. „Bij wedstrijden op ruim water, met een vliegende start, moeten alle boeien gemarkeerd zijn met een fel oranje vlag, minimum-maat 8 x 60 cm, aan een lange stok”, aldus een voorstel van Heeren veen. Dit werd niet in stemming ge bracht, daar gewacht zal worden op de beste oplossing van dit probleem. Sneek en Heerenveen hadden voorge steld niet meer dan 12 schepen tegelijk te laten deelnemen aan de wedstrijden, dit met het oog op de ruimte, in het bij zonder aan de start. Dit voorstel werd verworpen met 24 voor en 29 tegen. Het SKS-bestuur had een voorstel inge diend om in alle reclame de volgende clausule op te nemen: Bij niet doorgaan van de wedstrijden in verband met de weersomstandigheden vindt geen restitu tie van entreegelden plaats. Dit werd met algemene stemmen aangenomen. Als laatste spreker kwam Siete Meeter het woord. In felle bewoordingen maakte hij duidelijk, dat hij zich niet met de stemming kon verenigen. Ook hekelde hij fel de commissies. Ze zouden volgens Meeter niets doen, behalve het organiseren van wedstrijden. Als de schippers sterk staan, dan kunnen de commissies wel weggaan, aldus Siete Meeter. Hij pleitte voor meer stemrecht voor de schippers. In de komende kerst- en nieuwjaars- periode is de dienstuitvoering van de PTT-dienst in enkele gevallen gewijzigd. Het post- en telegraafkantoor Sneek is vrijdag 24 december a.s. voor het geld verkeer geopend als van maandag tot en met donderdag (dus tot 15.00 uur: giro- stortingen, uitbetaling cheques, postwis sels, AOW/SVB-uitbetalingen, enz.). Ze- gelverkoop en zaken van de rjjkspost- spaarbank zjjn normaal. Ook de tele graafdienst werkt die dag normaal. Op zaterdag 25 december is het kantoor ge sloten. Voor vrjjdag 31 december is de post dienst als op vrjjdag 24 december en werkt de telegraafdienst normaal. Op zaterdag 1 januari 1966 is het kantoor gesloten. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 24 op 25 december 1965 en van 31 dec 1965 op 1 januari 1966. Het verdient aanbeveling kerst- en nieuw jaarskaarten vroegtijdig te posten. Bij verzending van familieberichten in deze periode is het gewenst deze aan het 'loket af te geven met een toelichting omtrent de aard van de stukken. Bjj aanbieding van postpakketten met aan bederf onderhevige inhoud, wordt het publiek verzocht deze pakketten zo nodig per expresse te doen verzenden, wanneer wordt getwijfeld aan een tijdige overkomst. De punten 12 en 13, het vaststellen van het startgeld en de contributie, bleven ongewijzigd. Vervolgens kwam een voorstel van de vier eerder genoemde schippers aan de orde, betreffende de puntenverdeling voor het kampioenschap. De vier schip pers wilden de- slechtste wedstrijd laten ve.’vallen. Als een schip nu aan wal blijft, krjjgt het 12 punten. Ook dit wilden zjj veranderd zien in zoveel punten als schepen er meezeilen. Het voorstel werd verworpen. Een voorstel van Heerenveen werd met algemene stemmen aangenomen. Het Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Bjj de rondvraag kwamen nog enkele sprekers aan het woord. Lodewjjk Mee ter prefereerde bij harde wind niet meer dan twee routes te zeilen. De heer Lok vroeg, of het mogelijk zou zjjn via de SKS de film te kunnen zien, die Bert Haanstra afgelopen zomer heeft opgenomen. Deze film, die in opdracht van de regering werd gemaakt, wordt pas volgend jaar vertoond. Na die tijd bestaat er weer een mogelijkheid hier over te spreken. het lek gerepareerd. Maar toen ongeveer half acht heel Sneek weer water ging gebruiken raakte de buis De oorzaak ligt in het water. Door ai dat water is de grond ter plaatse zeer slap geworden. De 50 cm dikke buis, die daar net een duiker in de weg pas seert, waardoor er bochten in zjjn ge maakt, ondervindt dus weinig weerstand meer van de grond. De buis kan zo als het ware bewegen met de trillingen in de grond. Door de bochten is het van nature reeds een zwakke plek, zodat het niet zo’n groot wonder is dat het lek ontstond. Vanmorgen omstreeks vier uur had men het lek gerepareerd. Maar om In de toevoerbuis van de waterleiding, die het water van Spannenburg naar Sneek voert, is in de nacht van zater dag op zondag een lek ontstaan, juist op de plaats waar het fietspad van Sneek naar Hommerts-Jutrijp onder water ver dwijnt bij het Sneek-terrein aan de Lem merweg. Bruisend stroomde het water uit het snel groter wordende gat. Door dat er momenteel door het hoge water geen gebruik wordt gemaakt van het fietspad werd het lek niet eerder dan zondagmorgen acht uur ontdekt. Over vitamines en mineralen behoeft men zich over het algemeen weinig zor gen te maken. De bacteriën zorgen wel voor de vitamines. Het Nederlandse krachtvoer bevat over het algemeen be hoorlijk wat mineralen. Wanneer des ondanks de melkgift tegenvalt, dan nooit zelf experimenteren, maar de hulp in roepen van deskundigen. Na afloop van de inleiding kwamen er vele vragen die door de professor vlot werden beantwoord. Lijnkoek en Ijjnmeel zijn volgens hem voor de rjjke boeren. Maar men krijgt geen liter melk meer. Een koe wil, net als de mens, een geva rieerd menu. Dat betekent, dat men niet alleen hooi of kuilgras, maar beide moet geven. Dan is de opname van droge stof groter. Zijn mening over gedroogd gras was onverdeeld gunstig. Maar het be langrijkste is het zetmeel. Dus ook hier geldt: samen met hooi. Zie verder volgende pagina. is voldoende. dingsdienst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1