Gij zult een KIND vinden H Oud jong botsten en de liefde overwon maar Nieuwe openbare school in de Noorderhoek het bouwwerk worden gegund aan de firma Wiersma te IJlst, die voor een bedrag van f 263.460,— als laagste heeft ingeschreven. Voor wat het glas- en schilderwerk en de aanleg van de elek trische installatie betreft hopen b. en w. binnenkort een voorstel tot onderhandse aanbesteding te kunnen doen. IJLST en van Levenslang werd een jaar Waar komt u.ts. ISMA b september ’66 start chr. detailhandelsvakschool Lemmerbrug wordt 1 januari voor verkeer opengesteld Brand in timmerfabriek snel geblust Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL HET WATER mderdag 23 dec. 1965 120e jaargang no. 102 ;n 'X verbekend zijn de woorden, waarmee de engelen de Blijde u/ Boodschap aan de herders verkondigden: 16. !479 v. D. Studiesport hield jaarlijkse feestavonden 29 iVICE Geslaagd Sneek. Geslaagd nd 90. Sneek of Heerenveen Bevestiging en intrede kandidaat G. Snel VW-busje rijdt melkkar omver Brandweer Sneek had het gisteren en vandaag druk blijft geen kerstfeest. Het gaat niet om de krib en de andere kerstversieringen. Straks groeit het kind op tot man, tot Man van Smarten, en ook Maria zal dan afstand van dit kind moeten doen. Een zwaard zal zelfs door haar ziel gaan wanneer ze als Hij volwassen is geworden bij Zijn kruis op Golgotha staat, waaraan Hij, de mens-geworden God, voor de zonden der ganse wereld sterft. Zo zal Hij de verzoening volbrengen. Als de Zoon van God, die de Zoon des mensen is. Als één, die wij niet hebben begeerd, omdat Hij te gewoon was. Als één die gestalte noch luister had en daarom werd veracht en van mensen verlaten. Het Lam Gods. I- [I- X7at zoekt u °P het kerstfeest? Een kind in zielige omstandig- VV heden, dat uw meelijden oproept? Tevergeefs zult u kerstfeest vieren. Van de herders wordt verteld, dat zij, nadat de engelen van hen heengevaren waren naar de hemel, tot elkander zeiden: Laten wij dan naar Bethlehem gaan om te zien hetgeen geschied is en ons door de Here is bekend gemaakt. En zijn gingen haastig. Dat moeten we allemaal doen. Allen tezamen naar Hem, Die om onzentwille mens werd. Dan zullen we, zoals de herders deden, God kunnen loven en prijzen, omdat Hij ons zo heeft lief gehad, dat Hij ons Zijn eengeboren Zoon gaf Ga haastig. U zult déze God vinden. Een kind, een man, een Heiland, ja Christus, de Here. pat zielig, zeggen de mensen. Een kind, geboren in een stal, been wieg, maar een krib, een voederbak voor de dieren. Daarin moest dat kind liggen. Wat erg. En geen kleertjes, maar slechts wat doeken, waarin het gewikkeld werd En zo wordt de aandacht van het Kind afgeleid en vieren we het kerstfeest als het feest van ónze ontroering over zoveel zieligheid. We zetten een plaat op de pick-up en luisteren, een beetje beschaamd ontroerd, naar prille kinderstemmen die van de herdertjes zingen. Is dat kerstfeest? Laten we voor eens en altijd vaststellen, dat er wel méér kin deren geboren zijn in verschrikkelijk armoedige omstandigheden. Soms nog erger. Misschien dat het vandaag nog is gebeurd. Misschien wordt er zelfs op het moment waarop u de kaarsjes van de kerstboom ontsteekt wel een kind geboren, ergens in Brazilië of ergens tussen de nog smeulende puinhopen van een gebombardeerd dorp in Vietnam, dat nog niet eens een voeder bak heeft om in gelegd te worden en waarvoor er zelfs geen doeken zijn om het er in te wikkelen. Nee, de krib en doeken, hoezeer ze ook tot onze verbeelding spreken, zijn het teken niet. Bovendien, alle pasgeboren kinde ren in Israël werden in doeken gewikkeld. Wat dat betreft was het kind Jezus een heel gewoon kind. Een heel gewoon kind. Dat is het teken geweest: Het Woord werd vlees. God werd mens. Werd aan ons gelijk. Leger des Heils zorgde voor heerlijke middag Ruim 150 bejaarden vierden Kerstfeest in zaal Hanenburg - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD erders en wijzen, wij allemaal eigenlijk, hebben op het kerst feest een bijzonder kind verwacht. Daarom schenken we ook zoveel aandacht aan de os en de ezel, aan het stro en de doeken, de stal en de krib. Als God Zichzelf aan de mensen schenkt is het toch vanzelfsprekend, dat we iets óngewoons verwachten? Het Kerstkind kan toch geen gewoon kind zijn? En toch is een gewoon kind het teken van Gods heil geweest. God werd mens. Niet een Übermensch of een semi-god. Maar een mens onder de mensen, een kind onder de kinderen. Alleen zó kan van dit kind gezegd worden, dat het de Heiland der wereld is. Alleen zó kan het onder ons wonen. Alleen zó kan de afstand worden overbrugd en aard’ en hemel worden verenigd tezaam. Met déze menswording Gods zet de verzoe ning het doel van Zijn komst in, „want een Kind is ons geboren, een Zoon is ons gegeven”. Op de plaat, die bij deze regels is afgedrukt staat de krib reeds leeg en het kind zit bij moeder Maria op schoot. Inderdaad, het „V is heden de Heiland geboren, namelijk Christus, de Here, in de stad van David. En dit zij u het teken: Gij zult een kind vinden in doeken gewikkeld en liggende in een kribbe en SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS 1 i. D 9 Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 b.g.g. 4091 Naar ieders mening veel te snel kwam het einde van deze genoeglijke middag, die werd beslötén mèt het zingen van Volgend jaar hoopt men in Sneek te starten met een christelijke detailhandfels- vakschool. De plaats is nog niet bekend, er wordt nog onderhandeld omtrent een voorlopig gebouw. Er zal met twee klas sen worden begonnen. Op het ogenblik is men nog bezig de levoerwez gereed te maken. Vole-ende worden, maar door de hoge waterstand kan men op het ogenblik niet metselen. De brug zal aanvankelijk alleen voor het rjjverkeer worden opengesteld. Voet gangers moeten dan nog enige tijd van de noodbrug gebruik maken. De trottoirs Al met al is de aannemer niet onte vreden over het tijdschema. Verleden jaar is er wat vorstverlet geweest en de af gelopen zomer had men enige moeilijk heden met de bekisting. Maar daardoor is men nauwelijks achterop geraakt. Voor het kruisfiguurexamen slaagde on langs aan de vakschool te Rotterdam onze stadgenoot G. Th. H. Dikhoff. Hjj behaalde van de negen kandidaten het .hoogste aantal punten. Op de deze week gehouden bouwver- gadering, waar de aannemer met de hoofddirectie de stand van zaken heeft besproken, werd besloten te proberen de Lemmerbrug op 1 januari voor het ver keer open te stellen. Wanneer er volgen de week geen gekke dingen gebeuren zal dat zeker doorgaan. Onder gekke dingen dient men dan te verstaan: veel regen, sneeuw of vorst. van de rijks-hbs weer ge- „Geef ze de ruimte” is de Vanmorgen omstreeks half vijf brak brand uit in Schuhmachers meubel- en timmerfabriek aan de Lemmerweg. De brandweer was snel ter plaatse en had na ongeveer drie kwartier het vuur met groot materieel bedwongen. De schade loopt in de duizenden guldens. De brand werd ontdekt in het zg. spaanderhok, een grote ruimte waarin zaagsel, spaanders en dergeljjke worden opgeslagen. Gelukkig was deze afdeling geheel door brandmuren van de overige gedeelten gescheiden, zodat het vuur zich niet kon uitbreiden. Naar de oorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. Bur gemeester L. Rasterhoff en de korps chef van politie sloegen geruime tjjd het blussingswerk gade. Gistermorgen werd de Sneker brand weer ter assistentie geroepen voor het blussen van de brand in Smits carosse- riefabriek te Joure. Het bedrijf is even wel zo goed als geheel afgebrand. Dinsdag- en woensdagavond konden de leerlingen nieten van de prestaties van een aantal klasgenoten, titel van het toneelstuk, dat door de schoolvereniging „Studiesport” was gekozen. Een vrij ernstig stuk ditmaal, een probleemstuk, zegt de regisseur in zijn inlei ding. Maar dat viel mee. Er bleef genoeg te lachen. Want bij de botsingen tussen oud en jong ontstonden vaak komische situaties. De humor ontbrak niet. De spelers gaven over het algemeen een goede vertolking, hoewel hier en daar een i zonder puntjes voorkwam. Meesterlijk spel werd o.i. geleverd door Daan Oranje als Thomas van Staveren. Vooral „de lucifers" hadden veel succes. Het zingen was niet altijd even zuiver. De leiding berustte bij mej. Van der Heide en de heren Van der Ploeg en De Vries. De heer Bout had de muzikale begeleiding. In „Geef ze de ruimte” van Cees Lau zien we de verstarde wereld van mensen op leeftjjd: twee broers. Richard en Tho- Te Amsterdam slaagde voor het rjj- wiel-vakdiploma REMEC onze stadgenoot de heer H. Looper. zjjn namelijk nog niet helemaal klaar. Ook de elektrische installatie kan nog niet worden gebruikt, zodat de brug met de hand zal moeten worden gedraaid wanneer er een schip moet passeren. Het noodbruggetje zal voorlopig nog blijven liggen, terwijl ook het autoverkeer nog hoofdzakelijk langs de omleidings- route zal worden geleid. Mocht het nodig zijn de brug tijdelijk weer te sluiten, dan is déze route er nog. Want voordat alles klaar is moet er nog heel wat gebeuren. Dat kan wel maart worden. Een eventu ele datum voor een officiële opening is dan ook nog niet bekend. In de vergadering van 4 september 1962 besloot de raad in principe tot het stichten van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van het openbaar gewoon lager onderwijs in het stadsdeel de „Noorder hoek” en als plaats, waar dit school gebouw zal worden gesticht, aan te wij zen het tussen de Harmen Sytstrastraat en de algemene begraafplaats gelegen terrein. In augustus 1962 deelden b. en w. mee te zijner tijd een nader voorstel omtrent een volledig uitgewerkt plan te zullen voorleggen. Inmiddels is een plan voor de stichting van het gebouw7, ont worpen door de architect, de heer II. Spook te Enschede, gereed gekomen. de gasten. Ook het optreden van de jonge en enthousiaste „Gitaarband”, o.l.v. de heer M. Sytsma, viel zeer in de smaak. Tussen de bedrijven door werden samen enkele Kerstliederen gezongen, waarbij de heer Jac. Dreunhuizen op het elektro nisch orgel begeleidde. Op verzoek van de kapitein speelde mevr. Elzinga, die blind is, een tweetal liedjes op de piano. Vervolgens kwam een heerlijk ogenblik, het Kerstdiner. Iedereen kon smullen van het fijne eten, dat ook weer pro deo door de kok van Hanenburg was klaar ge maakt. Nadat ieder verzadigd was, werd het programma voortgezet met de op voering van het Kerstspel: „De herberg in ’t mensenhart”, door soldaten van het Leger. Als waardig sluitstuk trad daarna het chr. mannenkoor „Edoza” op, dat onder leiding van de heer P. van Netten ach tereenvolgens „Stille Nacht”, „Scheepken onder Jezus hoede”, „Nader mijn God bjj U” en „Gloria in excelsis deo” zong. De gave vertolking van deze liederen werd zeer gewaardeerd. Kandidaat G. Snel uit IJlst zal zondag middag 9 januari a.s. om vijf uur, na vooraf ’s morgens om half tien te zijn bevestigd door zijn vader, ds. G. F. Snel, emerPus predikant te Nieuwveen, intrede doen als predikant van de Gereformeer de kerk van Oude en Nieuwe Bildtzijl. In een gezellig versierde zaal van hotel Hanenburg hebben gistermiddag ruim 150 bejaarden uit Sneek met het Leger des Heils het traditionele Kerstfeest gevierd. Door de gulle gaven van vele Snekers, het gratis ter beschikking stellen van zaal en personeel door de familie Ha nenburg en de mensen, die talrijke be jaarden per auto hebben vervoerd, was de realisering van deze middag mogelijk. De school gaat uit van de Stichting Chr. Detailhandelsvakscholen in Fries land. In 1959 kreeg men van de raad de nodigverklaring. De opleiding die vier jaar duurt, is ge heel af gestemd op het klein-detailbedrjjf en dienstverleningsbedrjjf. Jongens en meisjes, die op de lagere school een goed rapport hebben of één of twee jaar mulo of hbs, kunnen er een allround op leiding krijgen. Het is een gerichte oplei ding. Het middenstandsdiploma is hierin inbegrepen, terwijl ruime aandacht aan culturele vorming en algemene ontwik keling wordt besteed. Met een diploma van deze school kan men overal terecht: als verkoper of voor de administratie. De voorzitter van „Studiesport”, Hans Ubbink, heette aan het begin van de avond allen hartelijk welkom. In het bij zonder burgemeester Rasterhoff en echt genote en de heer De Boer, de directeur van de hbs, met zijn vrouw. Na dit vlotte welkomstwoord zongen de „anwezigen staande de „Hogere Burgermars”. Een juniorencabaret uit leerlingen van de eerste en tweede klas trad daarna voor ’t voetlicht. Het cabaret was getiteld „Bellen blazen” en de auteur is de heer C. F. de Vries, leraar Nederlands. Het bevatte de elementen studie en sport en het werd met veel vaart gebracht. Het beste bewijs van het welslagen van dit cabaret is wel, dat het wanneer er niet gelachen werd, muisstil was in de zaal. Deze zomer werd de grensrechter B. Hoekstra uit Jutrijp door de strafcom- missie van de KNVB gestraft met nooit weer te mogen grensrechteren. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zowel in Sneek als in Heerenveen verkeert men in de grootste spanning nadat de staatssecretaris van Onder wijs en Wetenschappen begin deze maand had meegedeeld, dat er in Friesland één uts bij zal komen. De Stichting Chr. Uitgebreid Tech nisch Onderwijs in Sneek hoopt op een christelijke uts. In 1960 besloot de ge meenteraad een nodigverklaring hier voor af te geven. De raad van Heerenveen besloot de ze week bij de minister er op aan te dringen de tweede uts zo mogelijk in Dit was naar aanleiding van de beker wedstrijd Heerenveense BoysHJSC, waar hjj niet akkoord kon gaan met een beslissing van de scheidsrechter. Een en ander kwam voor de strafcom- missie en in eerste instantie werd Hoek stra veroordeeld tot levenslang niet meer te mogen grensrechteren. Zowel het be stuur van HJSC als de heer Hoekstra namen hier geen genoegen mee en teken den protest aan. Deze week kwam de zaak weer voor en werd het HJSC-be- stuur meecedeeld. dat levenslanc* mas van Staveren wonen samen met hun zuster Angelica in het landhuis „J’y suis, j'y reste”. Hun huis is hun alles. Maar dan komt er inwoning: Caspar d'Orantos, bohémien én weduwnaar met vier kin deren. Dit vijftal vormt een groot con trast met de deftige Van Staverens en botsingen blijven dan ook niet uit. Even min als complicaties, want Angelica en Caspar raken verliefd op elkaar, tot groot verdriet van de broers. Vooral Thomas, die vanaf het begin sterk tegen deze inwoning gekant is geweest, is woe dend en hij wijst hen de deur. Maar dan gaat Angelica mee. De liefde voor Cas par blijkt sterker dan de band met de broers en het huis. Ongetwijfeld hebben allen genoten van dit stuk, waarvan de heer H. A. Grey- danus de regie had. De decors,, door de heren Rodenhuis en Kamermans gemaakt, waren af, terwijl de meubilering 'daar heel mooi bij paste. Na afloop kreeg de heer Greydanus hiervoor een kleine attentie. De heer De Boer werd in het bijzonder bedankt voor het beschikbaar stellen van de (prachtig versierde) gymnastiekzaal én mevrouw De Boer kreeg daarvoor een bloemetje aangeboden. Tot slot was er voor de leerlingen een bal, waar het orkest „John Buss” uit Leeuwarden voor de muziek zorgde. Het gebouw zal o.a. bestaan uit zes leslokalen ter grootte van plm. 56 m2, een schoolzaal met een door een vouw wand af te scheiden podium, dat tevens dienst doet als kamer voor het hoofd, groepen jongens- en meisjestoiletten, een personeelstoilet, een keuken, kleedhok- jes en een garderobe voor het personeel. Voorts zal bij het schoolgebouw een rij- wielberging en berging voor sport- en spelmateriaal worden aangebracht. Overeenkomstig het bepaalde in art. 69 van de Lager-Onderwjjswet 1920 is het onderhavige plan aan de goedkeuring van de inspekteur van het lager onder wijs in de inspektie Sneek onderworpen. Deze heeft meegedeeld, dat het plan aanvaardbaar is. Ook de begroting van kosten acht hij aannemelijk. De kosten zijn geraamd op f440.200,— exclusief de grondkosten, de inrichtingskosten en de kosten voor beplantingen. Aangezien voor de bouw van de school inmiddels rijksgoedkeuring in het uit zicht is gesteld, is, teneinde de bouw plannen spoedig te kunnen realiseren, tot openbare aanbesteding overgegaan. In dien de raad hiermee akkoord gaat, zal Gerrit Snel werd op 18 oktober 1938 uit een predikantsgezin te Rossum in de provincie Gelderland geboren. Hij be zocht eerst het gereformeerd, thans Woltjer-gymnasium te Amsterdam, waar hij verder ook nog aan de Vrije Univer- siteit studeerde en op 13 juni van dit jaar zijn kandidaatsexamen theologie af legde. Nadat de heer Snel ruim veertien dagen later voor de classis Sneek prae- para<oir examen had afgelegd en hjj van 1 juli tot 7 november ruim vier maanden bij ds. G. Clements te Sneek stage had gelopen werd hjj op 8 november 1.1. door de classis Sneek beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Neder land. Op 15 december 1.1. werd kandidaat Snel door de classis Hallum peremptoir geëxamineerd en toégelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sa- kramenten in genoemde Kerken. Woensdagmorgen reed een VW-busje, bestuurd door J. V. uit Jutrijp, de melk kar van veehouder Van der Wei in Hommerts met bussen en al omver. De melkkar met bussen stond klaar bij de weg, maar met het hengsel over de rijweg. De bestuurder van het VW- busje zag dit niet, en reed er tegen aan, In het waterschap Hommerts blijft het nog kritiek. Steeds worden de dijken van dit waterschap gekontroleerd en waar nodig verhoogd met kielzoden of zand zakken. Maar het boezemwater is zo gevaarlijk hoog, dat wanneer er dan ook nog meer water en harde wind komt het gevaar voor algehele overstroming aanwezig blijft. Veel muizen en mollen hebben deze overstroming niet overleefd, maar de dieren die de dijken hebben bereikt, zjjn nu nog groter plaag dan anders, want nu wroeten ze in de polderdijken. Ook de hazen, die niet op tjjd naar hogere landerijen konden komen, zitten nu veelal opgesloten op polderdijken. Wan neer men deze dieren rustig voorbij loopt, blijven ze op een paar meter af stand in het leger liggen. Ook worden ze gezien op de erven en de begraafplaatsen, waar ze een vrij goed heenkomen hebben gevonden. Het was voor kapitein P. Kerkhoven een buitengewoon genoegen de vele oud jes welkom te heten. Ook op deze tweede bijeenkomst (vorige week zaterdag werd in de chr. lts Kerstfeest voor de ziekelijke bejaarden gevierd) noemde hij het ge weldig, dat de zaal weer vol was. Hjj was dan ook erg blij om de gasten weer te ontmoeten. Nadat met elkaar gezongen was „Komt al', o tezamen” en de kapitein in gebed was voorgegaan, las mevr, kapitein M. Kerkhoven-Bruin het Kerstevangelie. Hiervoor had zij gekozen Lucas 2, te be ginnen bij vers 1. In de pauze werden de bezoekers ge trakteerd op een kopje thee, waarna een achttal kinderen van de zondagsschool met behulp van plaatjes en het flanel- bord de proloog opvoerden: „De komst met het gevolg, dat de melk verloren ging en het VW-busje beschadigd werd. van de Koning Dit onderdeel van het programma kreeg veel waardering van week zal deze worden bestraat. Het brugwachtershuisje moet nog afgemaakt veranderd in één jaar. Hoekstra mag nu in februari 1966 weer grensrechteren. enkele liederen en het dankgebed, waarin kapitein Kerkhoven voorging.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1