vroegere tijden Koninginnedagviering in Vier oude bekende Snekers ontvingen onderscheiding Nog éénmaal 1965 y IJLST WYMBRITSERADEEL t van MEDAILLE VOOR VEERTIG JAAR TROUWE DIENST AAN BURGERIJ Wel en wee van Sneek het afgelopen jaar en SMA UNIEKE VERZAMELING VOGELS IN SNEEK Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 120e jaargang no. 104 Donderdag 30 dec. 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 46. in tot het stedeke Sneek beperken. ’479 29 VICE Sneek. en id 90. Geslaagd üg Bozum op de film Wanneer we 1965 nog eens rustig bekijken dan kunnen we zeggen, dat het weer een interessant jaar is geweest. Niet alleen wat Sneek betreft. Wat Nederland aangaat zijn er eveneens opvallende dingen gebeurd. Ook internationaal konstateerden we af en toe belangwek kende gebeurtenissen, ofschoon het natuurlijk niet allemaal pais en vree was. We denken aan Vietnam, Santa Domingo, Rhodesië, de ras senonlusten. Enfin laten we ons Interessant genoeg! Een klein select gezelschap was maandagavond naar het Sneker stadhuis gekomen om daar in de raadzaal getuige te zijn van de uit reiking van de medaille voor veer tig jaar trouwe dienst aan vier oude bekende Snekers: Bertus Poiesz, bijna 82 jaar, Dirk Volkers, 78 jaar en de gebroeders Molle (78) en Gerlof (75) van der Werf. Alle vier dus ouder dan 70 jaar. Aan deze voorwaarde moeten de dragers van de onderscheiding vol doen. Een comité uit de burgerij organiseert in samenwerking met de Vereniging van Sneker Zaken lieden de uitreiking van de me dailles. j Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Aantal consulten zuigelingen steeg boven de 5000 Van links naar rechts: D. Volkers, M. van der Werf, burgemeester Rasterhoff, G. van der Werf enB. Poiesz. ****-<***-< J en 0. en 1 SNEEKER NIEUWSBLAD MAANDAGS BELACHELIJK? VRIJE BEDRIJF DE WOLF IS DOAD Verschijnt en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 b.g.g. 4091 Evenals op andere terreinen is er in de laatste zestig jaar ook op dat van het feestvieren heel wat veranderd. Was bv. in het begin van deze eeuw de vie ring van de verjaardag van de koningin voor velen de hoogtijdag van het jaar, nu is ze dat niet meer, hoewel men zeker niet kan zeggen, dat de liefde en waar dering voor ’t vorstenhuis nu minder zijn dan toen. Maar radio en televisie waren in die dagen nog onbekende dingen en vakantie was er voor de massa ook niet bij. De besturen van „Oranje” hadden het in die tijd met de organisatie dan ook gemakkeljjker dan hun collega’s in deze tijd. Het feest was meer algemeen, want niet alleen organiseerde de plaatselijke vereniging „Oranje” festiviteiten in onze Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen geodetisch ingenieur onze stadgenoot de heer H. W. van der Zijpp. stuur van de ambachtsschool. Hij is een groot liefhebber van pluimvee en als er een tentoonstelling was dan was Volkers er ook om te helpen. Maar nu ging het vooral om zijn schilderswerk. Molle en Gerlof van der Werf kwamen oorspronkelijk van Bergum. Zij hebben de hele ontwikkeling van de scheeps bouw meegemaakt. Van houten naar sta len schepen en de laatste jaren de ple zier jachtbouw. Als exploitanten van de paviljoenboten genieten zij alom bekend heid. In de oorlog gebruikten zij hiervoor een gasgenerator. Steeds hadden zij be langstelling voor de watersport, vooral voor het skütsjesilen. Nadat in augustus van dit jaar door de Nederlandse Blindenbond 'het gehele dorp op de fjlm vereeuwigd was, werd dins dag 21 december door een groot aantal inwoners het resultaat aanschouwd. ’s Middags was er een voorstelling voor de kinderen. Er werd hartelijk ge lachen om vele komische situaties. Bo vendien bekoorde de film, omdat hij nu reeds historische waarde bezit: vele Bo- zumers zijn sinds augustus naar elders vertrokken. Een lachtfilm besloot de ge slaagde voorstellingen. Bozum kan terugzien op een geslaagde avond. Ook de Nederlandse Blindenbond kan tevreden zijn: een flink aantal aan wezigen gaf zich op als donateur. Volgende week, van 5 tot 9 januari, zal in „Ons Gebouw” een unieke verzame ling zang-, kleur- en postuurkanaries, exoten en bastaards deelnemen aan de Nederlandse kampioenschappen, die door de kanarievereniging „Vogelvrienden” te Sneek worden georganiseerd onder aus piciën van de Algemene Nederlandse Bond van Kanarieteelt en Vogelbescher ming. Op de tentoonstelling wórden 2000 vo gels verwacht, die zjjn ingedeeld ih 30 klassen. Eén bezoek aan deze tentoonstel ling is zeer de moeite waard, gezien de grote verscheidenheid in vogels. Vooral de kleurklasse en bjj de exoten kan men genieten van het fraaie verenpakje, dat 'deze vogels dragen. Voor het noorden.van het land.is dit een unieke tentoonstelling. Voor vogelliefheb bers dus een unieke kans eens te con stateren hoeveel verschillende kanaries er wel zjjn. Op deze tentoonstelling wor den, ook kanaries te koop aangeboden. Bertus Poiesz meent, dat hjj een man is van twaalf ambachten en dertien onge lukken, maar dat is niet zo. Hjj heeft zich steeds op uitstekende wijze van zijn taak gekweten. Hij staat bekend om zijn humor, hoewel die niet altijd in even goede aarde viel. Zo kwam hij eens bij een mevrouw aan de deur en vertelde: „de wolf is doad”. Waarop de vrouw in opperste verbazing: de wolf...? welke wolf? Antwoord van Poiesz: de wolf van de zeven geitjes. Volkers is al de tweede schilder, die deze medaille ontvangt (de eerste was Brouwer). Volkers schilderde altijd het binnenwerk. En dat was hem wel toe vertrouwd. De gebroeders Van der Werf hebben hun naam te danken aan het vak, dat ze De burgemeester wees er op, dat er mensen zijn, die het belachelijk vinden om in deze tijd dat ieder op speldjes gaat jagen, nog onderscheidingen uit te reiken. Maar zo moet men het niet zien. Er is een aantal mensen, die u kennen, die belangstelling en. medeleven hebben, aldus de burgemeester. Zij hebben de be hoefte gevoeld om op deze wijze uitdruk king te geven aan hun dank. Alle vier zijn boven de zeventig. Sommigen een heel eind. In de loop van de jaren hebben ze Sneek zien veranderen. Velen hebben u zien werken, zelfs hard zien werken. Sa mengevat is dat de reden voor deze on derscheiding. De heer Th. W. Zandstra voerde na mens het comité het woord. Hjj bracht het gemeentebestuur dank, dat het de sfeervolle raadszaal voor deze gelegen heid beschikbaar wilde stellen. Het is wel een bijzonderheid, dat alle vier gehul- digden nog vergezeld zijn van hun da mes. Naast de verafgoding van alles wat groot is wordt hier het kléine, dat op de achtergrond bleef, naar voren gehaald. wat een avond, die dinsdag de 26ste in het Amicitia-theater met de onvergefe lijke Wim Kan. Woensdag 3 november was een interes sante dag voor Sneek. Des middags wer den bij monde van de gedeputeerde mr. Okma in Leeuwarden de plannen bekend gemaakt betreffende een grenswijziging, waarbij Sneek, Wymbritseraal en Ijlst nauw zijn betrokken. Deze plannen om vatten een uitbreiding van niet minder dan 680 ha (ten koste van Ijlst en Wym- britseradeel). Diezelfde middag werd aan de Graaf Adolfstraat de nieuwe ulo school, de „R. J. Sipkensschool”, offici eel door de heer R. J. Sipkens zelf ge opend. Wat een groots moment. Eenzelfde betiteling zouden we het onthaal, het verlate onthaal, van Sint Nicolaas kun nen geven. In de laatste maand van het jaar be gon de ellende, of liever gezegd, in het laatst van november merkten we het al, maar nu begon het echt te worden. Het water. Overal overstroomde gebieden, afgesloten boerderijen, gezinnen die ge ëvacueerd moesten worden. En nog zitten we er mee. Toch bracht de wintermaand ook aangename ogenblikken met zich mee. We denken aan de voorstelling van de Nederlandse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf?”; de kerst- morgenzang langs de verschillende ver pleeg- en bejaardentehuizen; de open- deur-kerstnachtdienst. Hier zouden we het bij kunnen laten. We weten, dat we lang niet volledig zijn geweest. Waarom zijn bv. niet de aan winsten van het Friesch Scheepvaart museum genoemd, of de raadsvergade ringen? Ook de onnoemlijk vele sport gebeurtenissen en evenzovele jubilea. De prachtige concerten van het Frysk Or kest. Och mensen, we weten het, maar er moest nu eenmaal een keuze gemaakt worden. Doch uit dit overzicht blijkt wel, dat 1965 een interessant jaar is geweest. Moge het nieuwe jaar ons wederom veel voldoening schenken huis (later P. J. Knorr). Veel namen van de deelnemers aan de glorieuze intocht konden wij na plm. zestig jaar niet meer gewaar worden. De rol van prins Willem werd gespeeld door de heer Jan Groninger, die nog steeds een klompenhandel in de Ged. Poortezijlen drijft en die van de echt genote door z(jn verloofde en latere vrouw, wijlen mevr. I. Groninger-Rien- stra. Achter de gecostumeerde groep staat het bestuur of een commissie van „Oranje”, waarvan we slechts enkele namen gewaar konden worden. Tweede van links is dhr. W. Wjjbenga, wiens va der ’n winkel had op Leeuwenburg, derde van links de heer E. Harms en vijfde van links de heer J. W. Boeijenga, die jarenlang sekretaris is geweest van de vereniging „Oranje”. Hij was de vader van wijlen wethouder F. Boeijenga. On der hen moet zich ook nog de heer L. Het consultatiebureau voor de zuige lingen heeft weer een druk jaar achter de rug. Voor het eerste is het aantal consulten gestegen boven de 5000. Het totaal was 5319. Het aantal ingeschreven zuigelingen steeg van ruim 500 in 1964 tot 596 in 1965. De 5000e baby was Tico Rozenberg, P. Sikkesstraat 66. Hij kreeg het gebrui kelijke cadeautje aangeboden door dr. Ubbink. In 1966 wordt de organisatie veran derd. De kinderen uit de Lemmerweg- buurt zullen voortaan op maandagmid dag komen. Dit bureau wordt geleid door mevr. Feenstra. Op dinsdags- en woens dagmiddag zijn er dan bureaus onder leiding van dr. Ubbink. Burgemeester Rasterhoff heette allen hartelijk welkom. Hjj was blij, dat de familie van de vier mannen ook aanwe zig was om aan de plechtigheid deel te hebben. Enkele jaren geleden was het initiatief genomen om die mensen die een belangrijke functie in de Sneker gemeen schap vervullen, dank te brengen. Als iemand in een bepaald bedrijf jubileert, dan ontvangt hjj een medaille of andere onderscheiding. Maar er is een groep, die altijd tussen wal en schip terechtkomt. Het zijn mensen, die in het vrije bedrijf hun diensten aan de gemeenschap ver lenen en zjj nemen een belangrijke plaats in de maatschappij in. De kleine bedrijven hebben een belang rijke en nuttige functie vervuld en ze zullen dat in de toekomst bljjven doen. En de band tussen bedrijf en klant, die in grotere bedrijven verloren is gegaan, is hier bewaard. Deze band berust op wederzijds vertrouwen. Onder deze mensen vindt men vogels van diverse pluimage. Maar allen heb ben een bijzondere plaats ingenomen. In de eerste plaats Bertus Poiesz, een be kende figuur in Sneek, niet alleen óp het Grootzand. Vele oudere Snekers zullen van hem wel eens een hartig hapje of warme dronk hebben gehad. De heer Poiesz ontving uit handen van de burgemeester de medaille en de draagmedaille in de vorm van een speld je op de revers van de jas. „Dank u wel, edelachtbare, ik stel het op hoge prijs, ik ben de nestor van de Poieszen”, antwoordde de heer Poiesz. Ook de heer Volkers heeft grote ver diensten, in de eerste plaats als huis schilder. Maar daarnaast heeft hij een brede belangstelling getoond. Zo zat hjj in de schildersvereniging en in het be- stad, ook verschillende buurtverenigingen zetten luister aan het feest bjj. Wie van de ouderen herinnert zich niet de op tochten en wedstrijden van de Oppenhui- zerweg en omgeving, de Woudstraten, Prinsengracht en Selfhelpstraten? Dat men in die tijd ook wel iets goeds kon organiseren, bewijst deze foto van een „koninginnedag” zo omstreeks 1905. Uitgebeeld werd de aankomst van prins Willem (de latere koning Willem I) in Scheveningen. De boot kwam uit de Houkesloot en meerde aan de Jouster- kade, waar een grote menigte de Prins met gejuich ontving. Daarna trok het gezelschap naar het café van de heer S. van der Zijl op de hoek van de Leeu- warderweg, waar deze foto is genomen. Het café is er nu niet meer, op die plaats is nu de zaak van Radio Bouma. Er tegenover was ook een café met stal houderij, nl. dat van de heer Hooger- W. A. de Blinde bevinden, die later naar Heerenveen is verhuisd om daar een wasserij te exploiteren. Van de gekostumeerden konden wjj naast die van het „hoge paar” slechts twee namen aan de weet komen. Zesde van links is wijlen de heer Johannes Groninger (broer van de prins), die vroeger in de Scharnestraat woonde en van de in uniformen van de schutterij gestoken politiemannen is tweede van links de nog zeer vitale ruim tachtig jarige heer J. H. Harkema, die vroeger een bakkerij in de 2de Woudstraat had, maar nu in de Prins Mauritsstraat woont. Hjj herinnerde zich nog dat het die dag zeer warm was en dat de ge malin van de prins hem een zakdoek leende om het zweet van zjjn voorhoofd te wissen. Voor het raam van het café slaan twee, dochters van de. heer Van der Zjjl het schouwspel gade. Advertentieprij s 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,per 'half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad beoefenen. Zjj vormen een tweemanschap zoals niet vaak voorkomt. Molle heeft zich verdienstelijk gemaakt voor de ijs baan. Gerlof is een verwoed eierzoeker. Eenmaal was hij bjjna verdronken bjj het zeileft, maar zjjn broer, wist hem te redden. Geen wonder, dat ze zo aan el kaar verknocht zjjn. De oudste zoon van de heer Poiesz merkte nog op, dat de medaille op zich zelf niets zegt. Het gaat om de eer. Men hoort tegenwoordig niet anders dan óver concerns en grootmachten; daarom was hjj blij, dat hier de kleine man even naar voren werd gehaald. De heer Poiesz sr. vertelde tenslotte enkele belevenissen. Het belangrijkste in het leven is wel de liefde, aldus Poiesz. complex, Maar woensdag 2 juni, toen het werk enkele dagen aan de gang was, deed zich een dodelijk ongeluk op het terrein voor; een 23-jarige trekkerchauf- feur uit Menaldum kwam hierbij om het leven. Ons dierbare stadje, centrum der Frie se watersport, had vrjjdag 4 juni een landelijke primeur. De heer P. Amster dam toonde toen zjjn nieuwe varen de zeilschool. Naast watersportstad is Sneek ook industriestad. Een belangrijke! Donderdag 17 juni werd er weer een eerste paal geslagen ditmaal voor de nieuwe fabriek van Werkspoor. Begin juli was het een bijzondere dag voor de Ned. Herv. Gemeente alhier. Met de intrede van dr. K. M. Witteveen was de laatste fase ingegaan in de inte gratie tussen recht- en vrijzinnig. Éénmaal proefspelen en dan direct als eerste violist te worden benoemd bjj Neerlands beste symfonieorkest. Natuur lijk doelen we hier op Johan Kracht, die bij het Concertgebouworkest werd be noemd. Het was wel een vreemd gezicht een aantal mannen in rokken te zien lopen. Maar daar waren het dan ook Schotten voor, die van 1721 juli aan de oever van het Sneekermeer oefenden voor de Nijmeegse Vierdaagse. Nu we toch over buitenlanders spreken: Her innert u zich nog het optreden van de Zweedse volksdansers op de Wip? In clusief Knudde Reudelfleut, om in de stijl van Toon te praten. Donderdag 15 juli werd door de heer G. J. Kwant be kend gemaakt, dat de nv Gebr. Kwant volledig geïntegreerd zou worden in het Wilton-Feijenoord-Bronswerk-concem. Maandag 19 juli was het grote mo ment aangebroken dat de traditionele meisjes- en jongensstad door wethouder H. W. Fijlstra werd geopend. Twee lan ge weken een eigen jonge samenleving. Hard, zeer hard was de klap, die de Friese Regenboogzeilers kregen van de Hollandse collega’s, tijdens de Kaagweek. Met een smadelijke 140.480 nederlaag keerden de Friezen terug. De allerlaat ste dag van de hooimaand zal de be manning van het Heerenveenster skütsje lang heugen. Zjj behaalde toen voor de derde achtereenvolgende maal het kam pioenschap skütsjesilen. Een klinkende verrassing was de triomf op de 122ste PC van het trio M. Santema, H. Zeilstra en onze stadgenoot Gerrit Langerak. Dit gebeurde op 4 augustus. Deze maand stond verder in het teken van de Sneek week. Wat een heerlijk weer, en wat een schitterend schouwspel die 150ste hard- zeildag. Onvergefelijk! Maar wederom een nederlaag voor de Friese Regenboog zeilers tegen Holland. Ook de discussie in de raad over het wel of niet verlenen van een vergunning voor een benzine pomp voor de heer J. Prakken zal me nigeen zich nog wel herinneren. Maar het ging niet door! Zaterdag 4 en zondag 5 september ging de voetbalcompetitie van start. De Sneker teams deden niet bepaald over tuigend werk. Twee clubs verloren en drie deelden de punten. Vrijdag de derde, nam de christelijke lagere landbouw school afscheid van „master” Algra, die ruim twaalf jaar als leraar aan deze school verbonden was geweest, en die nu met pensioen ging. De dertiende werd de eerste spant geplaatst voor de Sne ker manege. De afdeling Sneek van „Beatrixoord” telt zo’n 900 leden. In de jaarvergadering van 21 september wa ren zeven leden aanwezig. Aanzienlijk drukker was het bjj de viering van het jubileum van mej. Chr. van der Weide. Zij was nl. veertig jaar verbonden ge weest aan het landbouwhuishoudonder- wijs. Een tragische gebeurtenis was de brand in. de 3e Woudstraat in de nacht van 10 op 11 oktober, waarbjj drie jonge men sen om het leven kwamen. Onder overweldigende belangstelling werd donderdagmiddag 14 oktober het gouden jubileum van de gebr. Jac. Joh. Miedema gevierd. Tjjdens de re ceptie leek het Amicitia-theater net een floraliatentoonstelling. Wat een avond, Laten we bjj het begin beginnen. Dit was in alle opzichten rustig. Maar toen het jaar negen dagen oud was, kon men des avonds in Amicitia geluid genoeg horen. Theaterbureau Telstar had een dansavond georganiseerd, waarvan de baten ten goede kwamen aan het Rode Kruis. Opbrengst f 510,Bravo! Een bravo ook voor het echtpaar Pasma- Bink, dat 20 januari het feit herdacht, dat het 65 jaar geleden in het huwe lijk werd verbonden. Niet gebruikelijk, maar toch wel mooi was het korte con cert van het Sneker Jeugdorkest voor de gemeenteraad. Dit als bljjk van waar dering voor de toegekende subsidie. Dat er behoefte bestond aan een verruiming van de cultuur in de gemeente bleek uit de presentatie van de Culturele Raad hier ter stede op vrijdag 29 januari. Een fraai succes boekte „Harmonie” op het twaalfde winterconcours van de Oude Bond in Leeuwarden op 10 en 11 februari. Het kwam in Sneek terug met het hoogste aantal punten. Zaterdagoch tend 13 februari waren de heer en me vrouw Tj. Witteveen het middelpunt van een feestelijk gebeuren. Witteveen was nl. 25 jaar bjj groothandel Tromp In dienst geweest. De 22ste van deze maand werd het toneelseizoen van „Kunst asm Allen” besloten met een prachtige op voering van het drama van Camus: „De rechtvaardigen”. De heer H. Osinga vierde 27 februari zjjn gouden jubileum als werknemer bjj de firma Tonnema. Dat de Sneker Damdag populair is bleek zaterdag de 28ste, toen ruim 300 dam mers met elkaar de strijd aanbonden. De viering van het 75-jarig bestaan van LSC begon donderdagavond 4 maart op glorieuze wjjze met Wim Sonneveld. Verheugend was ook de mededeling van het bestuur der BFVW, afdeling Sneek e.o., dat het ledenaantal van deze af deling was gestegen. Donderdag 11 mrt. werd in de kantine van Hubert de sport vereniging voor lichamelijk gehandicapten F(it) D(oor) S(port), opgericht. Drank bestrijding is in de loop der tijden een begrip geworden. Bewijs hiervan: zater dag 13 maart, receptie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de ANDO. Na 24 jaar hoofd te zjjn geweest van de Bolwerk-school, werd op 29 maart op grootse wijze afscheid genomen van de „18-karaats schoolmeester”, de heer J. Noorman, die enkele weken eerder de zg. pensioengerechtigde leeftijd had be reikt. „Het was een stuk rustiger, gewoon stil”. Dit zeiden de bewoners van de binnenstad, nadat op woensdag 7 april het bromfietsverbod in dit stadsgedeelte van kracht was geworden. Hebt u het vorige week donderdag ook op de tele visie gezien? De Handelsonderneming PEHA van Homans. Vrijdag 23 april werd de nieuwe opslaghal aan de Oppen» huizerweg in gebruik genomen. Dertig april was de televisie ook in onze stad. Het was overigens een team van de NDR uit Bremen om aan verschillende men sen de vraag te stellen: „Hoe denkt de Nederlander thans over de Duitser?” Onder de ondervraagden was ook bur gemeester L. Rasterhoff. Het begin van mei stond weer in het teken van de herdenking der gevallenen en het feest der bevrijding. Ook hier ter stede was grote belangstelling voor zowel de dodenherdenking als het feest. Donderdag 6 mei werd het feest beslo ten met een muzikale mars door de stad met de Johan Willem Frisokapel uit Assen. Ter gelegenheid van het voor noemde 75-jarig jubileum van LSC werd zaterdag 15 mei een wedstrijd gespeeld tegen de oud-internationals. De oudjes deden het nog best. Zjj versloegen de blauwhemden met 31! Het was donder dag 13 mei een feestdag voor het b.l.o.-onderwijs te Sneek. Naast het 25- jarig jubileum werd er tevens aan de Oude Dijk een nieuwe school geopend. Feest ook voor de kinderen van het woon wagenpark in het verlengde van de J. W. Frisostraat, waar zaterdag 15 mei de autobus „De Kindervriend” als zondags school in gebruik werd genomen. Ogen schijnlijk triest was de vernieling, die bur gemeester Rasterhoff zaterdagmiddag de 29e aanrichtte in ’t Zuidersportpark. Nie mand treurde hier om, want hiermee was een begin gemaakt met de totale vernieuwing van genoemd sportvelden- K- - -.jf. -Z L -z «<- 'T f-X-. J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1