Jubileumjaar voor het personeel op unieke wijze begonnen WONING VAN 90-JARIGE MAN IN TRANENDAL GEHEEL UITGEBRAND IJLST WYMBRITSERADEEL AGENDAJ maar krachtig van 125 jaar Van der Plaats Baaltjes met guldens a Oorzaak vermoedelijk petroleumstel en Ria in hal van Werkspoor Groeiend IJlst: plus 24 Vandalen richtten veel schade aan in Rauwerd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, KORT I 121e jaargang no. 1 Maandag 3 jan. 1966 Auto in de sloot Kamen beklad in ff* GLAASJE OP? •^3 Hrt Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ter opening van het jubileumjaar 1966 werd in de oudejaarsnacht de speciaal voor dit doel gemaakte feestverlichting ontstoken. IJsbrechtum Eindelijk is het dan zo ver. De mensen aan weerszijden van de Lemmerbrug vonden dat de vlag uit moest. En daar is inderdaad reden voor. Langer dan een jaar was het gemotoriseerde verkeer aangewezen op een omleidings- route, die veel tijd kostte. De we gen van deze route zijn door het zware verkeer in een erbarmelijke toestand gekomen. Nu kömt daar een eind aan. Vrijdagmorgen om 9 uur werd de nieuwe brug door het verkeer niet-officieel in ge bruik genomen. Tj. Wiersma nam afscheid van rijkspolitie t r ’,1 SNEEKER NIEUWSBLAD MAANDAGS VISSER SNEEK BUURMAN IN DIEPE SLAAP WAT ER VERDER TE DOEN IS de overweging ^n BRANDWEER WAS SNEL De naar verhouding sterkst geïndustri aliseerde gemeente in Friesland, de stad IJlst, is ook het afgelopen jaar weer flink gegroeid. In 1965 kwamen er 24 stedelingen btf. De brandweer arriveerde in bijzonder korte tijd, naar men zegt in enkele minu- S Dood door schuld. Een bestuurder onder invloed loopt een grote kans een verkeersongeval te veroorzaken. Dat kan gevangenisstraf tot gevolg hebben (bij dood door schuld max. 3 jaar) met alle gevolgen van dien voor persoon, gezin, werkkring enz. Rijbewijs. Bij rijden onder invloed, al dan niet gevolgd door een verkeersonge val, is ontzegging van de rijbevoegdheid mogeljjk tot max. 5 jaar (bij recidive: 10 jaar). Gezien de ergerlijkheid van de welbewuste risicoschepping gaat de ju stitie steeds meer over tot onvoorwaar delijke intrekking van het rijbewijs over. Met gevolgen voor werk, gezin enz. Geld. Niet alleen fikse geldboeten, maar vooral financiële consequenties, die indirekt uit rjjden-onder-invloed kunnen voortvloeien (verlies van rijbewijs, der ving inkomsten ten gevolge van vrijheids beneming, verminderde promotiekansen, etc.) zijn zwaar. ’t Kan best zijn, dat een glaasje u „niets doet”. U hebt er „geen last van”. U cijdt er „geen haar slechter door”. Maar de meeste mensen weten niet hoe veel ze kunnen hebben. En het zijn juist zij die niet weten wat zij in hun .onwe tendheid’ op het spel zetten! Daarom: Sta niet in een kwade reuk! Glaasje op? Liét u rijden! Thans (per 1 januari 1966) zijn er 1664 burgers, 851 mannen en 813 vrouwen. Op 1 januari 1965 had IJlst 1640 inwo ners, te weten 836 mannen en 804 vrou wen. In het afgelopen jaar vestigden zich er 39 mannen en 39 vrouwen en vertrok ken 51 mannen en 52 vrouwen. Geboren werden 34 jongens en 23 meisjes; er over leden 7 mannen en 1 vrouw. Ten stadhuize werden 12 huwelijken vol trokken. Er waren geen echtscheidingen. Dinsdag 4 jan. en woensdag 5 jan. iedere avond 8 uur film: Goldfinger. Gisteravond raakte de heer A. W. uit Uitwellingerga tussen Sneek en Schar- negout-im met zijn auto in de sloot. Er was slechts lichte materiële schade. De heer W. wilde een andere wagen inhalen, maar zag ineens een tegenligger aankomen. Hij remde af, maar daar door ging de wagen slingeren en beland de in de sloot. De oudejaarsviering is in de gemeente Wymbritseradeel rustig verlopen. In IJs brechtum werden de ramen van een wo ning met kalk beklad. De daders zijn bekend en zullen er wel meer van horen. Hier en daar werd gesleept met niet goed opgeborgen voorwerpen, doch er waren geen excessen. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 b.g.g. 4091 AMKTTIA-TH EATER Verzekering. Bjj ongevallen, veroor zaakt door rijden onder invloed, zijn de financiële gevolgen meestal geheel voor rekening van de betrokkene, omdat vele polissen het onder invloed rijden uitdruk kelijk uitsluiten. Betrokkene kan voor zijn gehele leven op zeer zware lasten komen, bijvoorbeeld indien een kostwin ner werd doodgereden of zwaar verminkt en hjj het gezin van het slachtoffer zal moeten onderhouden. Smeulende resten werden uit de woning verwijderd om te voorkomen, dat de brandweer nog eens terug moest komen. Zo kon het gebeuren, dat het dons uit de beddekussens her en der heenvloog. Al met al was het een trieste aanblik. Een half gesmolten metalen brillendoos, wat brieven, kleingeld en enkele andere gebruiksvoorwerpen waren alles wat men nog wist te redden. Een portefeuille met geld werd een prooi van de vlammen. De heer Alta was verzekerd. Hij bezat nogal wat antiek, waarvan de waarde moeilijk is vast te stellen. Het meeste moet als verloren worden beschouwd. De waterschade bij de buren bleef tot een minimum beperkt; alleen mevrouw Rienstra had nogal wat schade aan vloer bedekking e.d. Onder dgenen die direkt na de ont steking kramen feliciteren, was ook de pas ben’emde burgemeester van Hel mond, -ir. J. A. C. Geukers, die tot twaal uur burgemeester van Bolsward was. waarnemende burgemeester van Bolsv-rd, de heer J. Visser, kwam ook zjjn glukwensen aanbieden. Een spontane daa-die voor de verraste directie uit- gr^de tot een soort nachtelijke open- ju(4-receptie. maandagochtend werd aan de verza- j-dde personeels- en oud-personeelsleden hotel „De Wijnberg” koffie met gebak zaarop uiteraard 125 gespoten was) ge- Ongetwijfeld is de invloed van over dadig alcoholgebruik, beter misschien drankmisbruik, voor een belangrijk deel oorzaak van de botte vernielzucht van enkele leden van de Rauwerder jeugd. Ook op straat werden nl. nogal wat lege bierflesjes gevonden. Overal zag men glas. In het gemeentehuis was de ravage groot. De telefoon was beschadigd en alles was bedekt met glasscherven. Elders had men landbouwwagens op de weg gezet. Maar de weg werd op bev?l van de politie weer ontruimd. Toen re den de kwajongens ze in de sloot. De eigenaars van de wagens moeten nu maar zien, dat ze ze weer op het droge krijgen. Het hok van schilder Van der Hooft werd opengebroken en een verfbus werd op straat gezet. Met een andere bus verf werden enkele ramen van het huis van de heer A. Martens beklad. Ook werd nog geprobeerd een plezier boot, die op de wal lag aan de Oudvaart, in het water te krijgen. Volgens ge ruchten zou de boot zijn gezonken. Nieuwjaarsmorgen kreeg de heer J. van Weperen uit Groningen de schrik van zijn leven. Om tien uur reed hjj met zjjn auto, samen met vrouw en baby, op de provinciale weg in Drente. Tussen de dorpen Donderen en Norg verdween de wagen met inzittenden plotseling in een groot en drie meter diep gat, dat door het uitzonderlijk hoge water in de weg was gespoeld. Allen kwamen met de Zoals wjj in onze krant van donderdag j.I. reeds aankondigden krjjgt Sneek er een industrie bij, nl. de n.v. Ria te Am sterdam. Ria betekent Regenkleding In dustrie Amsterdam. In Friesland zijn reeds nevenbedrjjven in Drachten en Zwaagwesteinde. Ook heeft men een ves tiging in Kaapstad (Zuid-Afrika)In Ne derland heeft men ongeveer 300 mensen in dienst, in Kaapstad zo’n 150, zodat er in totaal zo’n 450 mensen werken. Het Sneker bedrijf zal straks ook 150 men sen werk verschaffen. Vrijheid. Rijden onder invloed (dus zonder dat er sprake is van een ongeval kan worden gestraft met gevangenisstraf (max. 3 maanden). Aantekening hiervan vindt plaats in het strafregister, wat be tekent: nadeel bij sollicitatieplannen vooral bjj overheidsbetrekkingen, verlies van aanzien enz. De brand ontstond om even na negenen. De beide straatmakers zagen plotseling rook. Ze snelden naar de woning en haalden de oude man er uit. Zjjn haar bleek reeds te zijn geschroeid. Eerst wilde hjj nog teruggaan, maar de man nen, die inmiddels van andere leden van de sjouwersploeg assistentie hadden ge kregen, weerhielden hem. Nauwelijks waren ze buiten of de ruiten sprongen reeds van de hitte. Vrjjdag 31 december nam de groep Wymbritseradeel van de rijkspolitie af scheid van de heer Tj. Wiersma, die en kele jaren als schrijver bjj de groep in dienst was. Hjj is met ingang van 1 janu ari benoemd als administrateur bjj de huishoudschool in Sneek. De heer Wiersma werd toegesproken door burgemeester Van Hout, de groeps commandant adjudant De Vries en op perwachtmeester Tigchelaar namens de bond van chr. politieambtenaren. presenteerd. Een van de directeuren, de heer Y. B. Heeres, gaf een globaal over zicht van de activiteiten in het jubileum jaar. Er zal in Bolsward op een vlonder boven het water van de Markt een schen- kerij-„De Koffijplaets” worden ge bouwd. In het stadhuis zal met mede werking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam en het Prin- cessehof te Leeuwarden een historische koffie- en theetentoonstelling worden in gericht. Er zullen verschillende attrac tieve jubileumaanbiedingen worden ge daan. Het hoogtepunt zal in september vallen met o.m. een groot personeels feest. De mannen brachten de heer Alta naar nr. 12 en sloegen alarm op nr. 13, waai de eveneens alleenwonende heer P. Haga nog in diepe slaap lag. Via een ruit in de voorkamer snelden Van der Land en J. Visser naar boven, waar ze een ver baasde Haga aantroffen, die vroeg wat er toch wel aan de hand was. Doordat de wind uit een goede hoek kwam liep de woning van de heer Haga gelukkig geen gevaar. De heer Alta woon de op een hoekhuis. Inmiddels hadden enkele anderen de brandweer gewaarschuwd. De achter buurman de heer A. Hofstra op nr. 16 werd door L. Terpstra en J. Spitse gea larmeerd. Daarnaast woont op nr. 15 mevr. Rienstra. Zjj woont daar nog niet zo lang en was niet verzekerd, zodat men in allerijl begon met het in veiligheid stellen van haar spulletjes. Enkele punten, die waard zjjn: baaltjes koffie. Aan het eind van de morgen wer den de baaltjes uitge reikt; elk was bestemd voor een medewerker of gepensioneerde en bleek 125 gloednieuwe guldens te bevatten. Deze gratifi catie, die voor ieder on geacht leeftijd en anciën niteit gelijk was, zal in september nog worden gevolgd door een tweede, die vijf gulden per dicr.rS jaar z? 1 bedragen. De va- ders kregen voor hun jongere kinderen nog een of meer kleinere baaltjes met 125 dubbeltjes mee naar huis. De morgen is sfeervol verlopen en heeft de banden tussen de leden van het 150 man tellende Van der Plaats- gezin stellig nog ver sterkt. Het jubileumjaar is bjj Van der Plaats op bijzondere wijze begon nen. Tijdens de bijeenkomst gaf „de koop man” nog een historische schets van de onderneming, die in 1841 door Volkert van der Plaats is opgericht. Deze huma ne en bekwame zakenman heeft het be- Binnen een uur legde een felle brand vrijdagmorgen de woning Tranendal nr. 14 in de as. De bewoner, de 90-jarige J. Alta, werd gered dank zij het doortastende optreden van de heren H. v. d. Land en W. v. d. Zee, die in de straat aan het werk waren (de weg wordt daar op nieuw bestraat). De woning brandde geheel uit. Van de inboedel bleef zo goed als niets door het vuur gespaard. De brand is vennoedelijk ontstaan nadat de alleenwonende Alta een petroleumstel had bijge vuld en dit daarna had aangestoken. ten. Maar toen sloegen de vlammen reeds tot uit het dak. Er was niets meer té redden. In vrij korte tjjd was met het vuur meester, maar toen was de woning reeds geheel uitgebrand. Het nablussen nam geruime tijd in beslag. Verschijnt en DONDERDAGS Advertentieprijs 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De oudejaarsviering is in Rauwerd niet zo rustig verlopen. Er werd door onbe kenden nogal wat schade aangericht. Van het gemeentehuis werden zes grote ra men kapotgegooid door er een melkbus, een voerbak van een kippenhok en een aantal bierflesjes door heen te gooien. Maandag 3 jan. Nationaal Jeugdorkest o.l.v. Nico Hermans in Amicitia, ’s av. 8 uur. Solist: Jan Wijn, piano. Tiisdei 4 jan. jouns 7.30 ure: Utfiering musykforiening „Hald Moed” te East- him yn it Himsterhüs. Woensdag 5 tot en met zaterdag 8 jan. Ned. kampioenschappen van zang- kleur. en postuurkanaries, exoten en bastaards in „Ons Gebouw”, Wester- singel. Woensdag 5 januari ANWB-filmavond in het CJNV-Gebouw Heeg 169. Aanvang 8 uur. Vrijdag 7 januari Buitengewone vergade ring van volmachten van het Water schap „Heeg” in Café A. J. Visser te Heeg. Aanvang 's avonds 8 uur. Dinsdag 11 jan. Concert Frysk Orkest in Amicitia. Aanvang ’s avonds 8 uur. Solist: Aerde Kuiper, bas-bariton. drjjf omhooggestuwd vanuit een eenvou dige winkel in koloniale waren. In zjjn tijd was Volkert van der Plaats al een theepakker van bekendheid en betekenis. De zaak bloeide en ging over van vader op zoon, die echter door een vroege dood aan het bedrijf is ontvallen. In 1913 ver kocht de weduwe Van der Plaats het be drijf aan de jonge koopman Heeres. Puttend uit zjjn herinneringen bracht de nu 76-jarige koopman menig historisch gebeuren weer tot leven. Een belangrijk moment in de ontwikkeling was het aan trekken van de firma Visser te Sneek, waardoor Van der Plaats verder werd versterkt met geschoolde vakmensen op het gebied van koffie en thee. Om de zaak als onderneming een nog steviger fundament te geven werd in 1950 de Noord-Nederlandsche Margarine- fabriek opgericht. Beide bedrijven, in verschillende delen van Bolsward geves tigd, hebben zich vooral ook in de laatste jaren bijzonder sterk ontwikkeld. Op deze feestelijke bijeenkomst werd het personeel nog opgeroepen eigen in teressante herinneringen inzake Van der Plaats vast te leggen en in te zenden. Voor de beste inzendingen, waarvoor ook fo to’s, bescheiden of voorwerpen kunnen dienen, werden prijzen in uitzicht ge steld. In de loop van de ochtend waren de obers binnengetreden met een berrie vol gestapeld met naar het scheen jute Voor het personeel van koffiebranderij en theehandel Van der Plaats te Bolsward is 1966 begonnen met een feestelijke bijeenkomst. Hier mee werd een bijzonder accent gegeven aan het feit, dat het voor ons liggende jaar voor de firma Van der Plaats in het teken staat van het 125-jarig jubileum. Nauwelijks een half uur was het nieuwe jaar oud of verscheidene directie- en personeelsleden verzamelden zich bij het bedrijf aan het Marktplein. Ónder gejuich ontstak toen de nestor van het bedrijf, de heer J. Heeres in Bolsward en bij relaties bekend als ”de koopman” de feestverlichting op het dak. Een groot embleem boven de bestaande neonaam kondigt reeds van verre het 125-jarig bestaan van Van der Plaats aan. /lP5 P Voorlopig wordt gestart in de hal van Werkspoor op ’t Eiland, die eind deze maand waarschijnlijk leeg komt. Werk spoor trekt zoals bekend naar het nieuwe industrieterrein langs rijksweg 43. Deze hal wordt enigszins aangepast en men hoopt omstreeks mei met een groep je van 30 a 35 meisjes te beginnen - ->t de produktie van regenkleding. Het be drijf is gespecialiseerd in regen- sportkleding. Op het ogenblik wordt nog met de ge meente onderhandeld over een strook grond, vermoedelijk op het nieuwe in dustrieterrein. Daar zal dan een nieuwe hal gebouwd worden, die plaats biedt aan 150 man personeel. Dit gebouw zal vergelijkbaar zijn met dat in Drach ten, dat veel weg heeft van een grote bungalow. Men wil bij Ria zoveel mogelijk de naam fabriek wegwerken. Liever spreekt men van atelier. Er wordt naar gestreefd dat de werknemers in een zo prettig mogelijke sfeer kunnen arbeiden. ZR' vroege nieuwjaarsschrik vrij. Bij een brand in het Brabantse dorp Goirle zijn gisteren drie kinderen van resp. tien, zeven en drie jaar om het leven gekomen. Het huis van muziekle raar Sperber stond omstreeks negen uur plotseling in lichterlaaie. In enkele minu ten tijds sloegen de vlammen uit het dak. Het gezin bestond uit man, vrouw en tien kinderen. -•

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1