Erven Feenstra schenkt t.v.-toestellen gemeenten voor chronische zieken aan Prachtige kollekties op kanarie- tentoonstelling in Ons Gebouw 839 mensen erbij in Sneek Waterpoort-krabbelt O? IJLST van voor 275 jaar Erven Feenstra van Moedig initiatief van kleine Sneker afdeling f Zilveren medaille van VHIBN directeur Van der Zee en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Donderdag 6 jan. 1966 121e jaargang no. 2 Bloemen, cadeaus goede woorden, en maar. van de opleidingsschool in Leeuwarden klaar zijn, er wel een van naar Sneek wil komen. t Nieuwe brandweer- -. Velen kwamen de jubilerende heer Van der Zee en zijn vrouw geluk wensen. Onder hen waren ook de heer S. de Wolf en echtgenote. commandant in Sneek Enkele mensen die nauw betrok ken waren bij de vogeltentoonstel- ling stonden een ogenblikje on gedwongen bijeen. V.l.n.r. de he ren Bles, Oosting, Schoonbeek, Kwast (voorzitter tentoonstellings- comité) en Smits. *’fc==- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Loop der bevolking in 1965 Op het terrein van de Ds. Lucas Fockensschool aan het Kaats land is dit gebouw verrezen. Morgen wordt het in gebruik geno men als kleuterschool van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs in Sneek. Er zijn twee lokalen met een totale vloeroppervlakte van 150 m2, hal, toiletten, en een kamertje voor het personeel. Er kunnen tachtig kleuters worden geplaatst. Maar er is een overstelpend aantal aanmeldingen, ongeveer hon derd. Helaas kan er morgen maar met 40 leerlingen in 1 lokaal be gonnen worden, omdat er maar 1 leidster is; ondanks intensieve pogingen is men er niet in geslaagd een tweede leidster te vinden. Maar er is goede hoop, dat als er van de zomer zo’n 70 meisjes W’ Üm SNEEKER NIEUWSBLA Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS KROTTEN GROOT - VADER sing MEDAILLE WIST WAT HIJ DEED staan (Vervolg op pagina 3) van leven. 322 517 Zoals wij reeds eerder schreven had men de genodigden gevraagd in plaats van cadeaus het daarvoor anders be stemde geld te storten op een speciale re kening of op de receptie te geven. Dit zou dan bestemd zijn voor de aankoop van zoveel mogelijk televisietoestellen. Deze toestellen zouden worden overgedragen aan de gemeente, die ze dan ergens zou kunnen plaatsen ten behoeve van de chro nisch zieken. ZOON 25 JAAR IN DE ZAAK De burgemeester merkte op, dat de oudste zoon, de heer S. van der Zee, inmiddels ook al weer vijfentwintig jaar in het bedrijf werkt. Een jubileum, waar aan men bij de getallen 275 jaar voor de Erven Feenstra en 50 jaar voor de direc teur bijna voorbij zou gaan. Het is een eervolle taak om in de voetsporen van de vader te treden. Maar het is ook een moeilijke taak. De burge meester besloot met de wens, dat de heer stelde hij het zeer op prijs, dat de voor zitter van de Algemene Bond aanwe zig was, die hij daarmee het woord verleende. Deze, de heer G. Bos uit Enschede, vond het een genoegen om in het Frie se midden te zijn. Hij memoreerde dat niet alleen de vogelvereniging te Sneek een hoofdrol had gespeeld. Ook andere Van der Zee (sr.) in staat mag blijven met dezelfde ondernemingslust en het zelfde enthousiasme door te gaan. BELANGRIJKE ZAAK VOOR HET NOORDEN de vereniging; een 60-jarig lidmaatschap dus. De heer Wigboldus besloot met de heer Van der Zee de zilveren medaille met daarbij behorende oorkonde te over handigen namens de Vereniging van Han delaren in Bouwmaterialen. SLOTWOORD VAN DER ZEE 1271 1788 557 235 Tot zfjn opvolger werd benoemd, de heer W. Slob, brandmeester. 310 en 116 en 194 en 552 en 821 en 269 en 463 en Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 -3005 b.g.g. 4091 De heer F. H. Ringnalda, comman dant van de Sneker brandweer, heeft zijn funktie per 1 januari neergelegd. Bjj de nieuwe Lemmerbrug staat een bord: Voetgangers over de pont. De Namens de Bond van Betonwarenfabri- kanten in Nederland sprak de heer Kok. Hjj merkte op, dat het gemiddelde aan tal arbeidsuren in een mensenleven de laatste vijftig jaar met bijna 100.000 is teruggelopen. Honderd jaar geleden wa ren er vjjf grote leveranciers van bouw materialen in Nederland. Daar was Feen stra ook bij. Nu zijn er enkele duizen den. De heer Kok wenste ook de familie leden van de heer Van der Zee geluk. Hij had gehoord, dat er 18 kleinkinde ren waren. De heer Van der Zee is echter behalve grootvader ook een groot vader, aldus de heer Kok. Gedeputeerde P. van der Mark sprak namens de commissaris'der koningin en het provinciaal bestuur. Het lijkt soms, aldus de heer Van der der Mark, of we alleen maar blij zijn als een buitenlandse industrie zich hier wil vestigen. Maar we mogen ook wel blij zijn met mensen, die in de eigen om geving een onderneming hebben gesticht en opgebouwd. Deze moderne zaak is niet alleen maar meer een Sneker zaak of een Friese, maar van belang voor het gehele noor den. Laten we hopen, dat men niet ver der naar het zuiden of westen gaat af zakken, maar in het noorden blijft bou wen. De foyer van Amicitia bood gistermiddag een feestelijke aanblik door de talryke bloemstukken, die de Erven B. J. Feenstra N.V. en de jubilerende directeur, de heer Tj. van der Zee, niettegenstaande het verzoek om liever geld te schenken, ontvingen. Er waren enkele op merkelijke geschenken onder, zoals een fraai schilderij van het vroe gere Agterom in Sneek en een heel oud boek. Het hoogtepunt van deze receptie, waar tal van autoriteiten, relaties en vrienden hun ge lukwensen kwamen aanbieden, was ongetwijfeld het moment, waarop de heer Van der Zee aan de burgemeesters L. Rasterhoff van Sneek en A. G. A. Dingemans Wierts van Steenwyk een televisietoestel aan bood. De burgemeester van de gemeente Steenwijkcrwold ontbrak. In deze drie gemeenten zullen om te beginnen per gemeente twee t.v.-toestellen worden geplaatst voor de chronisch zieken. Steenwijk), toch heeft hjj de beste jaren van zjjn leven in Sneek doorgebracht. Daar was hjj o.a. aktief voor het onder wijs. In de oorlog had hjj meer dan al leen de zorg voor zjjn bedrijf. Gistermiddag werd door burgemeester L. Rasterhoff de tentoonstelling voor de Nederlandse kampioenschappen van zang-, kleur- en postuurkana ries, exoten en bastaarden geopend. Naast het bestuur van de afdeling Sneek van de Algemene Nederlandse Bond van Kanarieteelt en Vogelbescherming, waren aanwezig de burgemeester van Wymbritseradeel, de heer J. van Hout, de wethouders van de gemeente Sneek, de heren H. Fijlstra en Tj. Lichthart. Bovendien gaven korpschef van politie P. Kooistra en de directeur van ge meentewerken, de heer G. J. de Boer, acte de presence. factoren, zoals de medewerking van j b. en w., toonden een goede geest. Het was voor hem dan ook een genoegen het gehele college aanwezig te zien. In het bijzonder bracht de heer Bos een woord van dank aan het adres van de heer Kwast. Zijn moed om steeds van Amsterdam naar Sneek te rijden Aantal inwoners op 1 januari 1965 Vermeerderd door geboorte Verminderd door overlijden Geboorteoverschot Verminderd door vertrek Vermeerderd door vestiging V estigingso verschot Totale vermeerdering in 1965 Aantal inwoners op 1 januari 1966 Aantal huwelijken; 210. Aantal echtscheidingen. 3. jaarlijkse Sneker op 1 toonstelling naar het noorden te ha len. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat het een volledig succes mag worden en dat het een stimulans zal zijn om de kring vogelliefhebbers uit te brei den. Nadat hij het bestuur persoonlijk geluk had gewenst, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend, waarop iedereen in de grote zaal de prachtige collecties kon bezichtigen. dat het ook wel eens voor hen be- J stemd kon zijn. De burgemeester van Steenwjjk, de heer Dingemans Wierts, constateerde dat Steenwijk nogal wat zaken uit Sneek had aangetrokken. Hij dacht daarbij o.a. aan Miedema, die in Steenwijk een bioscoop vestigde. Ook de Erven Feenstra n.v. heeft een vestiging in Steenwijk en zo doende had de burgemeester de heer Van der Zee leren kennen als een man met een helder oordeel. Hjj had gemerkt, dat niet alleen Sneek, maar ook Steenwijk hem aan het hart gaat. Dat bleek wel toen de heer Van der Zee de gemeente Steenwijk een aantal krotwoningen, die eigendom waren van de Erven Feenstra, voor een soepele prijs had verkocht, zo dat Steenwijk daar kan gaan bouwen. De burgemeester kwam met lege han den, want het bedrag voor het cadeau was overeenkomstig de wens van de jubilaris reeds gestort. De heer P. Kwast uit Amsterdam, voorzitter van het tentoonstellings- comité, zei in zijn welkomstwoord veel dank verschuldigd te zijn aan het co mité van aanbeveling, in het bijzonder aan de twee burgemeesters. In de tweede plaats aan alle werkers, die vooral maandag en dinsdag bij de keu ringen onmisbaar waren. Tenslotte De nieuwe kleuterschool, die dus in de Lemmerwegwijk staat, is geen rij dende, zoals de leden van de PvdA- fraktie in de Sneker gemeenteraad hebben voorgesteld. Maar toch is het geen permanent gebouw. In geval van overbodigheid (wat wij in de eerst komende jaren niet zien gebeuren) kan zij dus worden afgebroken en el ders weer opgebouwd. Ook deze school is, evenals een rijdende zou zijn geweest, een school uit de nood geboren. Want het aantal leerlingen van kleuter- en lagere scholen neemt onrustbarend toe. In twee jaar tijd, van 19631965, steeg het met plm. 200. Er zal beslist iets aan gedaan moeten worden. Het was de gedachte geweest van zijn vrouw om de categorie mensen, die zo weinig aandacht krijgen en waar men nooit iets over hoort, de chronisch zieken, iets te geven. ,,Het meeleven van de mens duurt hoogstens veertien dagen" aldus de heer Van der Zee. Wat doen wij voor de chronisch zieken? Met dit cadeau kan een zonnestraaltje in het leven van om hier hulp te bieden was zeer groot. „Tien minuten applaus zou nog niet ge noeg zijn”, aldus de voorzitter. Aan mevrouw Kwast overhandigde hij een fraai bos bloemen. Vervolgens bracht hij dank aan de negentien keurmeesters, de kampioe nen en de COM-bond. Deze bond met zo’n 40-45.000 leden schrijft ieder jaar in op de wereldkampioenschappen, maar doordat de organisatie in Lissa bon niet geheel vertrouwd geacht wordt, gaat het dit jaar niet door. Tenslotte kwam hij met de medede ling, dat er volgend jaai- in Rotterdam een groot nationaal kampioenschap wordt gehouden, waaraan de drie Ne derlandse bonden meedoen. Als laatste spreker kwam burge meester L. Rasterhoff aan het woord. Ofschoon hij nog nimmer een kanarie- tentoonstelling had geopend, had hij het verzoek, gaarne aanvaard. Hij had bewondering voor de moed van de kleine Sneker vereniging om de ten- Als het goed is zullen ze om beide in de weg aange-brachte vluchtheu- veis heen moeten om het oostelijk van de weg gelegen rijwielpad te bereiken, maar deze lastige oplossing van de puzzel wordt door weinigen gezien. De meesten gaan dwars over, de kortste weg, daarmee zichzelf en het verkeer op de nu drukke Lemmer- weg in gevaar brengend. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name De vice-voorzitter van de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in I Nederland, de heer Wigboldus, merkte op, dat er nog een jubileum was, In 1906 werd de Erven Feenstra namelijk lid van i deze mensen gebracht worden. SWIET EN SÜR Vijftig jaar is praktisch een mensen- De heer en mevrouw Van der Zee kunnen terugzien op een leven met ups en downs, of zoals op een der klok ken van 't carillon staat: met z’n „swiet en sür”. De heer Van der Zee is niet beneden de maat gebleven, aldus de burgemees ter. Het moet hem ongetwijfeld bevredi ging geven, dat.hjj door moed en onder nemerschap dit alles wist te bereiken. Al is hij dan geen Sneker meer (de heer Een schier eindeloze rij gasten kwam de heer en mevrouw Van der Zee als mede de overige leden van de directie, de heren S. van der Zee, A. van der Zee, F. A. van der Zee en G. van Goor met hun echtgenoten, de hand drukken. De eerste spreker, die deze rij een ogenblik ophield, was burgemeester Ras terhoff, die samen met een tweetal wet houders en de chef van de gemeente politie naar de receptie was gekomen. De burgemeester zei, dat hij eerst wel wat was geschrokken toen hij al die mensen uit de bouwwereld bjj elkaar in Amicitia zag zitten. Hoe zou het nu met de wegenbouw en zo moeten? Maar toch was het verheugend, dat er zoveel naar deze receptie waren gekomen. De heer Van der Zee is een man uit drie werelden, aldus de burgemeester. Drie fases, de tijd als vertegenwoordiger, als directeur van een bedrijf voor de oorlog en als president-directeur van een moderne onderneming. Deze drie fases stelden verschillende eisen, maar de heer Van der Zee heeft zich weten aan te passen aan de veranda -ingen in de maat schappelijke verhoudingen, in de tech niek, in de arbeidsverhoudingen. Met doorzettingsvermogen, zakelijk in zicht en een beleid, dat de toets der kri tiek heeft weerstaan, is hij er in ge slaagd dit bedrijf op te bouwen. Dat was niet eenvoudig, maar de heer Van der Zee had een lange leerschool, 20 jaar achter de rug. Hij wist dus wat hij deed. De heer Van der Zee merkte in zijn dankwoord op, dat het bedrijfsleven in het noorden zich gelukkig mag prijzen, dat ged. staten meeleven met het be drijfsleven. Hij had een brief gekregen van de commissaris der koningin. Als hij de burgemeester van Sneek tegenkomt moet hij altijd lachen, want toen-Drachten plotseling opkwam als in dustrieplaats kreeg burgemeestér Ras terhoff nogal wat kritiek. Maar nu lijkt het er op, dat Sneek Drachten zal in halen, zodat de burgemeester reden heeft om te lachen. „Goede opbouw komt voort uit kritiek”, aldus de heer Van der Zee. Aanvankelijk was hjj bang geweest, dat de burgemeester van Steenwijk niet zou komen. Hjj woont daar nog niet zo lang; men moet elkaar nog wat leren kennen. 839 23923 (M 11711 en V 12212) 23084 (M 11248 en V 11836) 247) 119) 128) 719) 967) 248) 376) J De jaarlijkse feestavond van j de Sneker Skütsje Commissie wordt op 1 februari gehouden in I Amicitia. Het gezelschap Rients Gra- I tama zal voor de vrolijke noot zorgen. f Er is bal na. De belangstelling is nu 4 al groot. Er zijn veel aanvragen om kaarten, zelfs van buiten Friesland. De bewoners van de Lemmerwegwijk west (en dat zijn er zo lang- zamerhand nogal wat), die per fiets stadwaarts gaan, komen bij de krui- LemmerwegScherhemstraat J l voor een moeilijke puzzel te staan. J reden van dit bord is, dat de trottoirs nog niet helemaal klaar zijn en op de t rijbaan is het voor voetgangers le- t vensgevaarlijk. Maar het blijkt wel moeilijk te zijn, om de voetganger, i die eeuwenlang kon gaan en waar hij wilde, te leiden. Verscheidene J mensen zien het bord eenvoudig niet eens of het dringt niet tot hun door. In hetzelfde stadsdeel werden maan- J dagavond afgedankte kerstbomen verbrand. Een aantal jongens zorgde, dat er een grote stapel werd aan- l’ gelegd. Zij hadden de hele dag druk ‘j werk. Tientallen huisvrouwen werden door hen verscheidene malen uit hun werk gebeld met de vraag of ze de kerstboom wel mochten hebben. Som- mige mensen hebben een permanente l kerstboom, die na gebruik een jaar in het tuintje doorbrengt. Zelfs deze boompjes bleken niet veilig voor de knapen, die zich in de letterlijke zin als struikrovers ontpopten. Misschien, dat ouders en onderwijzend personeel er eens op kunnen wijzen dat het t meenemen van andermans eigendom, ook al is dit een afgedankté kerst- boom, diefstal is. i - F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1