Nieuwe telefooncentrale gebruik gesteld officiéél in Aerde Kuiper talentvol zanger Waterpoort-krabbels I J i van Kosten anderhalf miljoen nrs. Capaciteit 3000 met uitbreidingsmogelijkheid tot 6000 WYMBRITSERADEEL IJLST en Ernstige waarschuwing i t t Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ■ai t t 8 121e jaargang no. 4 Woensdag 12 jan. 1966 Straks minder storing Frysk Orkest bracht gevarieerd programma I ft Kandidatenlijst P.v.d.A. voor Statenverkiezing De man met de technische knobbel kan in de nieuwe telefoon centrale in Sneek (op Leeuwenburg, naast Amicitia) zijn hart ophalen. Een geweldige hoop draden, knopjes, motortjes, meters en lichtjes zijn een voorbeeld van wat technisch vernuft tot stand wist te brengen. De leek, die dit alles aanschouwt, duizelt het en hij verzinkt in bewondering voor de mensen, die hier de weg weten en geveinsde aandacht voor degene die hem tracht uit te leggen hoe een en ander werkt. Gistermiddag gaf burge meester Rasterhoff een ruk aan een lint, waardoor een reeks stekkertjes uit contrastekkertjes werd getrokken. Met deze daad was de ingebruikneming officieel. Onofficieel werkte een ge deelte reeds enige tijd en ging de ingebruikneming geleidelijk. -I Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD CHU-lijst voor verkiezing Prov. Staten Reeds herhaalde malen hebben wij in deze rubriek aandacht geschonken aan het Kleinzand-projekt en bij het zien van boven staande foto zult u zeggen: „Hè, hè, wéér Kleinzand.” Toch is deze vernieuwing van groot belang voor Sneek. Verbrede kaden, nieuw bruggetje, kortom meer ruimte. Ogenschijnlijk dus een aanzienlijke verandering, maar essentieel zal het nieuwe niet veel van het oude verschillen. Een vrij grote groep mensen, Snekers, had het Kleinzand liever gedempt gezien, o.m. daar de lucht niet altijd erg welriekend is. Maar sedert enkele dagen ligt het Kleinzand dichtmet ijs. Er zou, mits het ijs sterk genoeg is, heerlijk door de kleintjes op kunnen worden geschaatst, maar dat is nu beslist onmogelijk. Het is letterlijk en figuurlijk een „puinhoop”! Vermoedelijk heeft de jeugd de stenen op de kade, die bestemd zijn voor de bestrating, gebruikt om daarmee de sterkte van het ijs te testen. Maar deze baldadigheid heeft tot gevolg, dat bij invallende dooi de stenen naar de bodem verdwijnen. Op deze manier wordt het Kleinzand tóch nog gedempt! 1 ^$3 I SNEEKER NIEUWSBLAD f 2.300,— PER AANSLUITING door middel van raambiljetten. HUIDIGE GEBOUW DRUK VERKEER J.W.B. 1 HISTORIE f t i Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 t i 1 t i De héér J. P. Posthuma, directeur van het teiefoondistrict Leeuwarden, gaf vooraf in Amicitia voor een illuster ge zelschap genodigden een uiteenzetting over de telefoondienst van de PTT. De be drijvigheid in het land is groot, er is een grote vraag naar allerhande artikelen, ook naar de telefoon. Het probleem waarvoor de PTT zich gesteld ziet is hoe de vraag naar een telefoonaansluiting bij te houden. Op het ogenblik zijn er ca. 153.000 wachtenden. Maar de laatste tijd is er volgens de statistici geen toe name van de vraag. De IJswegencentrale Sneek-Wymbritse- radeel-IJlst wijst er met nadruk op, dat het ijs in de vaarten, kanalen en grachten absoluut onbetrouwbaar en levensgevaar lijk is in verband met de bemaling. Wie schaatsen wil dient zich niet buiten het landjjs te wagen. Ook dan is het nog op passen voor sloten onder het ijs, en wak ken. Friesland mag zich gelukkig prijzen met het bezit van een orkest met een uit nemende reputatie, met een dirigent van groot formaat. Salten en zijn mannen en ook zanger Kuiper kregen een welver diend applaus. In een zaterdag te Leeuwarden gehou den gewestelijke vergadering van de Partij van de Arbeid in Friesland zijn de kandidatenlijsten voor de verschillende rekenen. Maar toch wordt bij een der gelijke rigoureuze maatregel aan twee BIJ DE FOTO: Burgemeester Rasterhoff wenst de direc teur van het teiefoondistrict Leeuwarden, de heer J. P. Posthuma, geluk met de aansluiting van de nieuwe centrale. Een gedeelte van de apparatuur is links nog net zichtbaar. LOF VOOR PTT ’Burgemeester Rasterhoff vergeleek de te laat ergens is kan ook oorzaken hebben waarop de persoon in kwestie geen invloed heeft; 2. wanneer men dan na betaald te hebben, wordt te gengehouden en een gedeelte van het programma mist, is dit, zoals de Frie zen zeggen ,,gjin rjocht”. Overal in de provincie worden de ijsclubbesturen plotseling actief. Van daag houden de HBS en MMS schaats wedstrijden, terwijl andere scholen gistermiddag ijsvrij gaven. Maar al zijn we dan blij met die we verlangen toch ook wel weer erg naar het voor jaar. Gelukkig worden reeds hier en daar voorjaarsboden gesignaleerd. De capaciteit van de centrale is hiermee gebracht op 3.000 nummers met de mogelijkheid om uit te breiden tot 6.000. Tussen Sneek en Leeuwar den zijn nu 126 lijnen. De zeer inge wikkelde apparatuur kost maar liefst f 1.480.000,—. Het telefoonverkeer is te onderschei den in drie onderdelen: lokaal, inter lokaal en internationaal verkeer. Bij het laatste kent men ook intercontinentaal verkeer. Het lokale verkeer is de laatste 11 a 12 jaar twee keer zo druk gewor den, het interlokale verkeer in 5 a 6 jaar en het internationale verkeer is nog heviger toegenomen. De belangstelling voor objecten die ver weg liggen wordt steeds groter. De grafiek van Sneek Is ongeveer ge lijkvormig aan de landelijke, al was de groei in de jaren 1950’60 iets minder dan landelijk. Wie belt in een cel dient er voor zijn eigen belang voor te zorgen dat er bij het geld, dat in de automaat komt, twee dubbeltjes zijn. Wat teveel betaald Is komt er nl. weer uit, maar de machine kan niet „wisselen”. Dit is een van de dingen die men hoort op de tentoonstelling, die tot en met don derdag in Aere Perennius wordt gehou den. Daar verwacht men vandaag en morgen in totaal zo’n 500 jongelui, leer lingen van ulo, lts, middelbare scholen, enz., uit Sneek. De opzet is om de jongelui enigszins vertrouwd te maken De nieuwe centrale in Sneek betekent een flinke stap in de richting van het inhalen van de achterstand. De komen de tijd zal er tijdens de spitsuren nog wel stagnatie zijn, maar in mindere mate dan nu. waren. Op het ogenblik is het ijs nog weer sterker geworden, zodat men op het Grootzand zelfs druk aan het schaatsen is. Maar toch moet met ka nalen en vaarten de grootste voor zichtigheid worden betracht, vooral als „Tacozjjl” maalt. met de moderne communicatiemiddelen. Daartoe dient ook de zg. „teletrainer”, een apparaat waarmee in school het ge bruik van de telefoon „net echt” kan worden beoefend. Er is van alles over wat de PTT doet te vinden. Een der eerste toestellen, uit 1892, staat er, maar ook het allernieuw ste lichtgewicht. De werking, de ont wikkeling, de principes, dat alles heeft men getracht zo duidelijk mogelijk te maken. De telex ontbreekt niet, evenmin als de semafoon en mobilofoon. Kortom alle technische kanten van het PTT- bedrijf zijn hier zichtbaar gemaakt. districten samengesteld. In district Sneek werden de volgende kandidaten op een verkiesbare plaats gezet: 1. W. Harmsma; 2. mevrouw Y. van Stralen-Wijbenga, Grouw; 3. J. Boerstra, Sneek; 4. H. Hofstra, Heerenveen; 5. C. Gaastra, Balk; 6. P. van Krevelen, Leeuwarden; 7. J. Groenewoud, Wouds- end. Vorige week werd door jachtwerf Gebr. Bakker aan de IJlsterkade een inspectieschip afgeleverd, dat dienst f jr Maar het is dan ook het allermodern ste systeem, dat hier wordt toegepast. De kiezer werkt volgens het UR-systeem, een elektro-mechanisch systeem, dus niet elektronisch. Met een elektronisch sy steem, dat nog geen toepassing vond in ons land, kan men nl. nog sneller kie zen, Met dit systeem kan men altijd nog tienmaal zo snel kiezen als met het Siemens-systeem. Men kan bij het telefoneren dan ook het beste maar zo snel mogelijk het nummer draaien. Niet wachten tijdens het kiezen, omdat dan de verbinding weer verbroken wordt. lant en brillant. Het orkest kwam tot zeer goede resultaten, waarbij de fraai gespeelde hobo-soli van Jan Harshagen aparte vermelding waard zjjn. Na de pauze werd de vrij goed bezette zaal met een geheel ander klankbeeld geconfrcnteerd: dat van een Britten en een Gershwin. Britten is een talentvol en vruchtbaar componist, veelzijdig en ori gineel. Zijn verering voor Henry Purcell brengt hjj o.m. tot uitdrukking in Opus 34: dertien variaties met fuga op een thema van deze grootste onder de oude Engelse meesters. Het is een levendig, geestig werk, vol humor, waarin in elke variatie een orkestinstrument of groep instrumenten wordt behandeld. De orkestleden kregen volop gelegen heid hun kunnen te demonstreren. Homo gene groepen houtblazers, strijkers, slag werkers en koperblazers gaven tevens ruimschoots blijk van hun kunnen. Sal ten had het uitgebreide orkest volledig in de hand. Dit stuk werd het glansnummer van de avond. Gershwin overleed in 1937. Zijn orkest- fantasie „An American in Paris” da teert uit 1928 en sluit aan bij de bekende „Rhapsodie in blue”, Deze Noord-Ameri- kaan neemt een geheel aparte plaats in Hij bereikte met zijn geestige muziek de brede massa in Amerika en Europa. J. J. van Druten, boekhandelaar-uitge- ver, penningmeester; Joh. A. Bervoets, koopman. In 1903 werden gemiddeld vier gesprekken per dag gevoerd. In 1904 vond de aanbesteding van de bouw en montage van het zg. Centraal Bureel en het telefoonnet plaats. Dit was bijna geheel bovengronds. Ultimo dec. 1906 was er f 39.805,90 geïnvesteerd. Het C.B. was gevestigd in het administratie gebouw van het Old Burger Weeshuis in de Kleine Kerkstraat. In 1905 werd het lokale net op het rijkstelefoonnet aangesloten. De perso neelsbezetting was toen: 1 directeur, 2 telefonistes, 1 vaste en 2 losse werklie den. Directeur was de heer E. Nieuwen huis; hij woonde op het Grootzand. Bei de telefonistes (moeder en dochter) ver dienden f 350;per jaar plus vrij wonen, vuur en licht. De werklieden verdienden f 0,20 per uur. De aansluitkosten voor een telefoon aansluiting bedroegen f 25,het abonne ment voor leden van de vereniging f 35, per jaar, voor niet-leden f 40,per jaar. De eerste telefoonabonnee was vermoe delijk de penningmeester, de heer J. J. v. Druten, Marktstraat, naast het stad huis. In 1907 bedroeg het aantal lokale ge sprekken 71.125 en 3 celgesprekken. Lo kale gesprekken waren kosteloos. Celge sprekken 10 cent. De kosten van aan sluitingen waren in 1907 terug gebracht tot f 12,50. In 1920 werd besloten over te gaan tot verkoop van het telefoonnet aan het rijk. De directeur van de Coöp. Vereniging was aangewezen als taxateur. Koopsom f 32.917,50. De gemeenteraad probeerde nog 10 gratis aansluitingen te verwer ven; dit lukte niet. In 1921 werd de concessie aan de ge meente Sneek ingetrokken. Het perso neel, de telefonisten G. T. Wielenga en J. Riemersma en de monteur L. Londe- ma, werd door het rijk overgenomen. Het is niét bekend of de oud-directeur, de heer Nieuwenhuis, de hem aangebo den functie van hulpboekhouder met als standplaats Leeuwarden heeft aanvaard. In 1932 werd het net in Sneek geauto matiseerd, als een der eerste in het land J vrijdag reeds beproefd, terwijl Het gebouw is geheel vernieuwd op de gevel na. De oude gevel moest worden gehandhaafd wegens monumentenzorg. Architecten: Nieman Ir. Steeneken uit Assen; aannemer: fa. J. R. de Dood te Sneek. De voorbereidingen namen 2% jaar in beslag. De buitendienst van de PTT, die nu aan de Singel verblijf houdt, zal binnen af zienbare tjjd in een nieuw gebouw aan de IJlsterkade worden ondergebracht. centrale met een kind, dat is uitgegroeid tot een forse jongeling. Eerst was men niet zo ingenomen met het kind. Er werden debatten gehouden in de raad; men zag op tegen de kosten en noemde het zelfs een last voor de kleine hande laren. De PTT kent haast dezelfde problemen als de gemeente. Zjj worstelt eveneens met kapitaalschaarste, investerings- beperking en personeelstekort. Maar zij krjjgt nog grote opgaven. Lof en waarde ring voor de PTT, niet alleen voor de T, ook voor de P, aldus de burgemeester. Hij was blij, dat de voorgevel bewaard blijft, niet zozeer om de schoonheid als wel om de manier waarop de stenen ge slepen zijn. Hij overhandigde tenslotte aan de heren van de PTT een exemplaar van het boek van drs. H. Halbertsma: 150 jaar Sneker Hardzeildag. TENTOONSTELLING In de groepsvergadering van de Chris telijk Historische Unie, die zaterdag in de Harmonie te Leeuwarden werd ge houden, is de volgende definitieve lijst voor de verkiezing van de Provinciale Staten vastgesteld: 1. H. M. Gerbrandij, Sneek; 2. A. Oosterhoff Witmarsum; 3. T. Tolman, Oldeholtpade; 4. H. Beuckens, Leeuwarden; 5. J. Keuning, Dokkum; 6. mevrouw D. IJ. W. de Graaf-Nauta, Sneek; 7. J. Wjjminga, Ureterp; 8. I. Veldhuis, Tirns; 9. J. Groeneveld, Me- naldum; 10. ir. L. Eringa, Leeuwarden; 11. D. Sytsma, Hantumhuizen; 12. mr. B. van Haersma Buma, Workum; 13. J. Baarda, Sneek; 14. Tj'. Tilkema, Dra h- ten; 15. W. J. de Boer, Tjerkgaast; 16. V. Holtrop, Delfstrahuizen; 17. J. Nien- huis, Sneek; 18. M- S. Jansen, Sexbierum; 19. T. Houtsma, Schingen en 20. ir. C. L. Rypma, Leeuwarden. Bjj koninklijk besluit van 30 januari 1902 werd aan de gemeente Sneek con cessie verleend voor de aanleg en ex ploitatie van een telefoonnet. De gemeen te droeg de rechten en verplichtingen, die uit deze concessie voortvloeiden, over aan het bestuur van de Coöp. Tele- foonvereniging te Sneek. Deze vereni ging werd opgericht bij acte van 16 mrt. 1903. Het bestuur bestond uit de heren Adriaan Dekker, meelfabrikant, voorzit ter; M. J. Houwink, koopman, vice- voorz., A. Veen E.zn., koopman, secr.; Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Een tiental jongelui heeft gisteravond openingstijden worden bekend gemaakt de ouverture Egmont, waarmee het Frysk Orkest zijn concert begon, niet gehoord. Ze waren iets te laat en werden bjj de deur van de zaal tegen gehouden. Ze moesten wachten tot het stuk uit was. Degene die hiertoe op dracht had gegeven heeft kennelijk twee dingen gedacht: 1. als ze onder het spelen binnenkomen stoort dit de aanwezigen; 2. misschien is het een goede les, opdat ze in het vervolg schaatsmogëljjkheden, op tijd komen. Voor dit laatste valt iets te zeggen, want het is een euvel, dat heel wat mensen niet zo haastig tiaar voorjaarsboden gesignaleerd. zijn en met een „Sneker kwartiertje” Mevr0Uw J. Bok-Kuipers in Heeren- veen, vroeger te Sneek, berichtte ons, dat in haar tuin de sneeuwklokjes aspecten voorbijgegaan: 1. dat iemand weer opkwamen. Zy is al vaker de eerste geweest, die dit constateerde, De kaatsvereniging „Sneek” houdt haar jaarlijkse feestavond op zater dag 29 januari a.s. in zaal Hanenburg. Een toneelgroep uit de vereniging zal het blijspel in drie bedrijven „In foar- lik bern”, van Hans Nema, bewerkt door R. Wester, opvoeren. Na afloop t Kan men nog wat dansen op de tonen De Sneker ijsbaan is ook open. Gister- van het gezelschap Toussaint uit Bols- J avond was er een flinke drukte. De ward. Di sdagavond was het Frysk Orkest goed op dreef in een zeer gevarieerd ogramma. Onze stadgenoot Aerde Kui per, bariton, had een bescheiden aandeel in het programma. Hij soiieerde in een tweetal korte Mozart-werkjes, nl. de Canzonetta „Deh, Vieni alle finestra” uit „Don Giovanni” en de aria „Ein Mad- chen oder Weibchen” uit de Toverfluit en bovendien, na J. C. Bach’s Sinfonia, in Diepenbrock’s „Es war ein alter Kö- nig”. Kuiper heeft zich ontwikkeld tot een talentvol zanger, die zijn temmidde- len muzikaal weet te hanteren. Diepen brock’s werkje werd een glanspunt. Het instrumentarium begeleidde correct en styivol. Beethoven’s Egmont-ouvertu-re opus 84, waarmee begonnen werd, behoort met Coriolanus en Leonore II en III tot ’s meesters meest waardevolle werken. Programmatisch va" vorm is in wezen iedere ouverture, Beethoven wist met name in dit stuk pure muziek de inhoud van het drama verantwoord samen te vatten en daarbij de hoogste muzikaie teisen te bevredigen. Salten gaf het werk leen zeer te prijzen Verklanking. Johann Christiaan Bach heeft zich wel radicaal van de invloed van zijn geniale vader Johann Sebastian gedistancieerd. Hij werd katholiek, verliet zijn Heimat en koos een compositiegebied, dat hem een van de leidende figuren deed worden van een nieuw tijdperk. Op Mozart die hem als kind in Engeland ontmoette, had hij grote invloed. Zjjn Sinfonia in Bes, een geliefd programmanummer, in de vorm van een driedelige Napelse ouverture, ademt de sfeer van die nieuwe tjjd, ga- 4 De heer J. H. Schuilinga, secretaris van de. höofddirecteur van de PTT, gaf een toelichting aan de hand van een aantal grafieken. In 1881 werd in ons land de telefoon geïntroduceerd, in 1882 waren er 49 aansluitingen in Amsterdam. Het duurde tot 1919 voor er 100.000 wa ren. Omstreeks 1950 waren er een half miljoen, in 1960 1 miljoen en op 15 decem ber jl. werd de 1,5 miljoenste abonnee aangesloten. Medio 1968 denkt men de 2-miljoenste te kunnen bellen. Als de vraag tenminste even groot bljjft en de nodige financiën beschikbaar. Want één aansluiting kost gemiddeld f 2.300, - W zal doen in de Zeeuwse wateren. Het schip werd gebouwd in opdracht van Het landjjs in de onmiddelljjke om- het heemraadschap „Mark en Dintel”, geving van Sneek werd vorige week onder supervisie van Rijkswaterstaat. 1 er za- De ontwerper is de heer D. Boon terdag en zondag overal druk werd van Vripack-Yachting in Sneek. En- geschaatst. Vooral zondag was het op kele cijfers: het motorjacht is 12,80 en in de omgeving van het Sneek- meter lang, 4,25 meter breed, kan een terrein aan de Lemmerweg een druk- snelheid van 22 km per uur bereiken te van belang. Het was prachtig ijs, en wordt voortbewogen door een motor hoewel het oppassen was geblazen van 125 pk. voor de wakken, die hier en daar nog 4» i Jt 11 y 1t It Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1