Raadsleden bezorgd over terugloop bevol king Groningen - dames en Assen - heren wonnen volleybal Stedentournooi Geen steun van KZVS aan voorstel SZC in jaarvergadering NNWB en van Begroting Wymbritseradeel behandeld in de secties over Weg Abbega-Ketting-Rige krijgt voorrang Niet ontevreden over woningbouw SfF IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Gevaarlijk ijs Frontale botsing bij Oppenhuizen Officieel Orgaan Biïerdiging fan dokter Miedema 1 121e jaargang no. 5 Maandag 17 jan. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Eén ernstig gewonde Jongetje in Woudsend op ijs gevallenhersenschudding HKH prinses Margriet hoopt a.s. woensdag haar 23ste verjaardag te vieren. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Sneker teams op de tweede plaats Been gebroken bij val SNEEKER NIEUWSBLAD ONDERWIJS (Foto: Max Koot) RECREATIE WEGEN EN STRATEN WONINGBOUW BOUWTERREINEN 4 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De begroting voor 1966 van de gemeen te W.vmbritseradeel werd onlangs in be sloten vergadering door de secties be handeld. De raad was in twee secties verdeeld. Uit deze behandeling laten wij enkele conclusies volgen. Men vroeg of de was- en kleedgèlcgen- heden, die praktisch 6 van de 7 dagen renteloos staan, niet dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de recreatie. Ook werd opgemerkt, dat in Heeg geen ijs baan is, behalve het dieoe water. B. en w. wijzen er op, dat in Nijland de was- en kleedgelegenheid reeds wordt gebruikt ten behoeve van de recreatie. Het ligt in de bedoeling dit ook in Wouds end en Heeg te doen. Naar een definitieve oplossing van de ijsbaan in Heeg wordt gezocht. DAMES Zoals boven reeds vermeld staat was het Groningse damesteam onbetwist de Groningen Sneek Assen Leeuwarden 3 3 3 3 3 2 1 0 0 1 2 3 6 4 2 0 Het Sneker herenteam (rechts op de foto) in aktie tegen Groningen. V.l.n.r.; J. Faber (bij het net), W. Matszat (nr 5), R. Schotanus (met de hand bij de bal), B. v ui. Wal (nr 9) en K. Maria (nr 4). Iedere dag wordt het ijs gevaarljjker in de omgeving van Jutrijp-Hommerts. Verschillende personen hebben dit reeds ondervonden en liepen een nat pak op. 6—0 4—3 3—5 1—6 Er werd opgemerkt, dat de woning bouw het meest plaats vindt met uitzicht over het land. Bouwen met uitzicht op het Water zou in deze waterrijke ge meente toch heel goed mogelijk zijn. Ook werd gevraagd waarom er niet meer gebouwd wordt op het industrieterrein t-> Uitwellingerga. B. en w. antwoordden, dat het bouwen aan een verharde weg dient te geschie den en het is niet altijd zo, dat het dan ook langs het water kan. Wel menen zij, dat de stedebouwkundige van de ge meente de mogelijkheden in dezen heeft benut. Het industrieterrein te Woudsend Ss Terwijl de kinderen vorige week woens dagmiddag op de ijsbaan in Woudsend aan het schaatsen waren, kwam de vf- jarige Henkie Jellema, zoon van het echtpaar S. Jellema-Heerschop, zo onge lukkig te vallen, dat hij een hersenschud ding opliep zoals de dokter constateerde. “I'ü werd door oudere schaatsers thuis gebracht. sterkste. Door een bijzonder verzorgde opslag werd keer op keer een grote voor sprong genomen en ook aanvallend werd zeer sterk gespeeld, zodat de andere teams meestal overrompeld werden. Ver diend werd zo de eerste plaats bezet. De dames van Sneek hebben tegen Leeuwarden en Assen laten zien dat er vooruitgang is in hun spel, hoewel tegen Groningen slecht gespeeld werd. Tegen Leeuwarden stond Sneek door goed ver dedigen van de Leeuwarder dames aan vankelijk met 08 achter. To.en kwam Sneek er beter in. Door een betere ver zorging van de pass, werd de aanval opgeveerd en via 510 stonden beide teams op gelijke voet (1010). Sneek ging door. Keer op keer werd Leeuwar den voor grote moeilijkheden geplaatst. De Leeuwarder dames begonnen toen vooral aan het net fouten te maken en In de jaarvergadering van de. Noord-N ederlandse Watersport Bond, die zater dagmiddag in de Harmonie te Leeuwarden gehouden werd, kwam een voorstel van de Sneeker Zeil Club in stemming. Dit voorstel beoogde een evenredige! stemmenverhouding in de bond te krijgen door de stemgerechtigdheid parallel te laten lopen met de coutributie-afdracht. In de donderdagavond in restaurant Piso gehouden gecombineerde vergadering van SZC en KZVS was reeds gebleken dat de KZVS dit voorstel niet zou steunen. Wel was de vergadering toen van oordeel dat de huidige stemmenverhouding niet geheel democratisch was. Beide besturen kregen echter donderdag vrij mandaat, echter onder voorbehoud dat de KZVS zo mogelijk met een tussenvoorstel zou komen, indien het SZC voorstel niet haalbaar zou zyn. Er werd opgemerkt, dat de nieuwbouw van de school te Gaastmeer, welke al zo lang onderweg is, nu toch wel heel dringend wordt. Men zou dit graag met rode letters in de krant zien. (Helaas laten de technische mogelijkheden dit niet toe. Red. S.N.) Gisteravond omstreeks acht uur kwa men een bestelauto en een personenauto op rijksweg 43 bij de afrit naar Oppen- huizen-Uitwellingerga frontaal met elkaar in botsing. De bestelauto kwam uit de richting Sneek. De bestuurder, de heer A. B. uit Uitwellingerga, wilde linksaf slaan toen uit de richting Heerenveen de personenauto, bestuurd door de heer R. B. uit Heerenveen, naderde. Mevr. B. uit Uitwellingerga werd tamelijk ern stig gewond. Zij is in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. Naar verluidt is er geen levensgevaar. bijna geheel uitgegeven. Zodra zich dan ook liefhebbers melden, zal moeten wor den omgezien naar een nieuw terrein. Nu inmiddels een grondruil heeft plaats ge had is het verkrijgen van de benodigde grond voor industrieterrein wel verge makkelijkt. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat het industrieterrein in Uitwellingerga langs het Prinses Margrietkanaal daar nogal gevoelig ligt, zodat men enkele eisen heeft gesteld inzake het uiterlijk van een te bouwen loods, doch om deze reden is nimmer een voorlopig contract met een nieuwe industrie afgesprongen. Men vond dat er op de driesprong Scharnegoutum-I J sbrechtum-Tirns wel wat meer licht mocht zijn. Overigens '7as men ingenomen met de modernisering van de openbare verlichting. B. en w. antwoordden, dat de hoge kosten oorzaak zjjn van het ontbreken van een nacht- brander op het kruispunt. B. en w. antwoordden, dat op grond van het geringe aantal lokalen, dat de In spectie Sneek krijgt toegewezen, plaat sing op de urgentielijst tot nu toe ach terwege bleef. B. en w. zullen echter blijven aandringen. Men zag graag de weg Abbega-Ketting- Rige gerealiseerd voor de gemeente komt te staan voor de kosten van de „Sneeker Oudvaart”. De opslagplaats van Rijks waterstaat te Scharnegoutum is geen visitekaartje voor het dorp. Wisselplaat sen op de smalle wegen zijn van groot belang. B. en w. zullen Rijkswaterstaat verzoe ken de opslagplaats te camoufleren. Bjj de verbetering van de weg Woudsend- Indijk zal de z.g. Hooiwijk worden ge dempt. Er werd gepleit voor het instellen van een woning-kartoteek voor de gemeente. Het aantal gebouwde woningen in 1965 werd zeer verheugend genoemd. Daar mee werd ongeveer het landelijk gemid delde geëvenaard. Aan het onderhoud van de woningwetwoningen zou wel wat meer gedaan kunnen worden. Sommige wonigen zijn nog nooit afgeverfd. Ook zjjn er veel woningen met zeer weinig woongerief. Men stelt thans, ook op het platteland, eisen aan de woning. Er werd opgemerkt, dat de particuliere bouw meer aan bod zou moeten komen. Wor den de bouwvoorschriften niet te streng toegepast? B. en w. antwoorden, dat voor de kar- toteek een aparte kracht nodig zou zijn. Daarom heeft men’ zich gewend tot het bestuur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten om inlichtingen over geldelijke steun. Er wondt getracht in de eerste plaats de woningen constructief zo goed moge lijk te maken; de afwerking komt dan noodgedwongen op de tweede plaats. In de gemeente staan 71 vooroorlogse wo ningen en, inclusief de in aanbouw zijnde woningen van vorig jaar, 321 naoorlogse. Aangenomen kan worden, dat de gemid delde gezinsgrootte vier personen is. Op het gebied van de onbewoonbaarverkla- ring kunnen weinig positieve resultaten worden geboekt. Dit komt door de krap pe woningmarkt. Om elts yn ’e gelegenheit to stellen in léste groet to bringen oan üs dokter Miedema is in gearkomste holden yn ’e Ned. Hert, tsjerke, hwer elts syn han- skrift sette koe yn it kondoleantieboek. Under it spyljen fan geastlike en Frys- ke fersen roun de tsjerke fol, bjjlans de bier, hwer ’t in skat fan blommen tsjüge hoe elts dizze nommele man de eare jaen woe dy 't him takaem en dy ’t hy by syn libben altyd ófwimpele. Yn 36 jiér wierne der bannen makke, dy ’t nou sa hommels forbritsen binne. Dit koe men ek wol merkbite oan ’c ta- Spraek, dy’t pater Piron fen Wytmarsum, hüsfreon fen de doktersfamylje, halde. Tt wier gji.n preek, mar in wiere skets fen syn libben as dokter en as kenner fen de histoarje. In Sacheus yn ’e figebeam dy troch syn behindigheit de Kristus oars net sjen koe, en dochs troch Kristus noade waerd om it plak dat hy foar him orneare hie skjin to meitsjen. Dizze treast wier weilein for de neibeSteanden. De smite folk stie büten de tsjerke oan beide kanten fen ’e wei, wylts de kiste nei de auto brocht waerd. Elts dy ’t seis oer forfier biskikke koe, waerd üt- noege üs dokter nog mei foart te brin gen nei syn léste rést op it hof to Ald- tsjerk. Dokter Miedema, tanke foar jo goede soargen en rést yn frede. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 -3005 Het traditionele vier-stedentoernooi, dat jl. zaterdag gespeeld werd, heeft voor de dames en heren een goed resultaat op geleverd. Beide teams eindigden op de tweede plaats, wat vergeleken bij vorig jaar een goede vooruitgang is. Bij de dames was Groningen zeer sterk. Alle keren werd met groot verschil en zeer gemakkelijk gewonnen. Sneek wist zowel van Assen als Leeuwarden te winnen. Bjj de heren was het krachtsverschil niet erg groot. Slechts Leeuwarden kon niet goed meekomen en eindigde daardoor onderaan. De stand bij de heren werd uit- eindelijk bepaald door de setstanden en puntenscores. AUe drie ploegen behaal den vier winstpunten. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De terugloop van de bevolking ver vulde een aantal leden met zorg. Ook ver wachtte men, dat de grenswijziging tus sen Sneek en Wymbritseradeel de ge meente inwoners zou kosten. De inkom sten zouden dan eveneens dalen. Niet elke industrie kan aan het Prinses Margriet kanaal bij Uitwellingerga wo 'den toege laten. Men vond het verheugend dat, hoe wel de uitgaven steeds stijgen, ook de inkomsten zodanig zijn gestegen dat de post „Onvoorziene uitgaven” een raming van 69.000 toelaat. Algemeen was men ingenomen met de plannen voor aanleg van de weg Abbega- Ketting-Rige. Maar ook werd aandacht gevraagd voor het traject Oudega via Wolsumerketting naar rijksweg 43. De bermen van de weg Blauwhuis-rijksweg 43 verkeren in slechte toestand. Passemn van deze weg is momenteel levensgevaar lijk. Er werd gepleit voor zwemmen in schoolverband. De ouders hebben in de zen ook een taak. Zij zouden zelf een bij drage van b.v. 1,per kind per les kunnen -geven. B. en w. merken in hun antwoord op, dat voor de financiële schade tengevolge van de grenswijziging een aparte regeling tegemoet mag worden gezien. In eerste instantie wordt gedacht aan aanleg van de weg Abbega-Ketting-Rige en de mo dernisering van de straatverlichting. De lasten voortvloeiend uit de ruilver kaveling „De Sneeker Oudvaart” kunnen voor de gemeente worden becijferd op jaarlijks rond 45.000 gedurende 20 jaar. Tot nu toe ontbreken de middelen hier voor. De beperkte financiële middelen zijn eveneens oorzaak, dat de verbetering van de weg Blauwhuis-rijksweg 43 op zi~h laat wachten. In het kader van een raam- en ontsluitingsplan van de gemeente voor de verbinding Oudega-Bolsward is een geheel nieuw tracé ontwikkeld, nl. vanaf het punt waar de Oudegasterschatting op de Hemdijk aansluit ten oosten langs Westhem dwars door het land naar Wol- sum-Wolsumerketting en vandaar weer door het land naar het verkeersplein, dat bij Bolsward wordt aangelegd. Zaterdagmiddag kwam de 19-jarige mej. T. van der Z. uit Sneek met de fiets te vallen doordat ze slipte. Het on geluk gebeurde op de Koninginnebrug. Op advies van de dokter werd ze met de politieambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Er werd een beenbreuk ge constateerd. Sneek won de eerste set met 1510. In de tweede set speelde Sneek nog sterker. Door een goed geplaatste opslag en een goed opbouwend spel liepen onze stad genoten uit tot 62. Sneek ging nog ze kerder spelen en nam de tweede set met 155. Van Assen werd met 21 gewonnen. De eerste set was duidelijk voor Sneek, dat met gevarieerder aanvalsspel veel punten scoorde. Assen stelde hier tegen over een nog niet ingespeelde verdedi ging (156). Maar in de tweede set bleek het spelbeeld plotseling veranderd. Assen nam het initiatief over en Sneek keek meer naar hun spel dan dat ze poogden terug te vechten. Kansloos ver loor Sneek dan ook deze set (415). Wat de dames van Sneek in de tweede set hadden nagelaten, deden ze wel in de derde set. Daardoor werd dit duel boei end en zeer spannend. Sneek stond iets voor en wist dit zo te houden. Onder luide aanmoedigingen van het publiek won Sneek deze beslissende set met 15—9. Assen klopte verder Leeuwarden nog in een slechte wedstrijd. Hierdoor werd Leeuwarden laatste. Uitslagen bjj de dames: LeeuwardenSneek 02 (1015, 515); Assen-Groningen 0-2 (o-15, 6-15); Sneek Groningen 02 (215, 515); Leeu wardenAssen 12 (915, 156, 815); GroningenLeeuwarden 20 (159, 15 7); Sneek—Assen 2—1 (15—6, 4-15, 15-9). Stand: De bouw van een dorpshuis te Heeg zit vast op het overwinnen van twee moeilijkheden, de aankoop van de grond en de ontsluiting van het terrein. De grond is reeds aangekocht. Er werd opgemerkt, dat het proviso risch ingerichte camping-terrein te Heeg d' afgelopen zomer nog geen succes was. Dit terrein ligt erg onbeschut, doch er wordt onderhandeld over het aanbrengen van een beplantingszoom. Het door de Kon. Heidemjj. ontworpen plan beslaat een oppervlakte van ruim 3 ha. De jacht haven heeft een capaciteit van plm. 34 ligplaatsen. Voor ontsluiting wordt een verharde toegangsweg aangelegd vanaf de weg Heeg-Gaastmeer. Er zjjn parkeer terreinen geprojecteerd. Het geheel biedt plaats aan plm. 80 caravans. Het ligt in de bedoeling de aan te leggen recreatie- objecten op het z.g. eiland in handen te geven van particulieren of stichtingen. SOCIALE ZORG Dit tussenvoorstel kwam echter zater dag in het geheel niet aan de orde, alhoewel bondsvoorzitter mr. E. R. Zweep daartoe wel de gelegenheid gaf, toen het SZC voorstel met 12 tegen 43 stemmen werd verworpen. De SZC afge vaardigden stonden dan ook door deze houding van de KZVS min of meer in hun hemd Voortaan zullen dus zoals voorheen de kleine verenigingen een soort van machts positie bljjven vormen. Immers zeven ver enigingen met bijvoorbeeld elk vjjftig le den krjjgen zeven stemmen, terwjjl één vereniging met 700 leden maximaal drie stemmen krjjgt toegewezen. Het bondsbestuur en met hem tal van andere verenigingen vreesden echter dat bjj aanneming van ’t voorstel van de S.Z.C. deze machtspositie bjj de grote verenigingen terecht zou ko men. Daarom blijft het jammer dat een tussenvoorstel, dat toch een verbetering ten aanzien van de grotere verenigingen beoogde, niet ter tafel kwam. Overigens had deze jaarvergadering een rustig ver loop. De gewijzigde statuten en huishou delijk reglement ondervonden na de gron dige voorbereiding geen enkele tegenwer ping meer. Ook het jaarverslag en het financieel verslag werden zonder meer goedgekeurd. Door een kundig beleid wees de exploitatierekening een voor delig saldo aan van ruim 2.000 gulden, waardoor het vermogen van de bond steeg tot bijna 40.000 gulden. Wat men in de toekomst met dit grote bedrag zal gaan doen werd niet bekend gemaakt. De heer E. K. Hoekstra (SZC) opperde de idee een deel van het bedrag te be steden aan het jeugdzeilen, terwjjl ook de kwaliteit van de uitgereikte kam- pioensplaquettes nodig verbetering be hoeft. De uitreiking van de kampioenspla- quettes door voorzitter mr. E. R. Zweep bracht de meeste kampioenen 1965 voor de bestuurstafel. Onder hen waren onze stadgenoten J. Alberda (regenboogklasse) en R. S. Alberda (vrjjheidsklasse). D. de Haan (Pampusklasse) moest verstek laten gaan. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal geregistreerde jachten met niet minder dan 100 toenam. Deze toename voltrok zich doordat in de flitsklasse 96 nieuwe bootjes werden geregistreerd, waardoor het totaal aantal geregistreer de jachten steeg tot 678 (waaronder 396 Flitsen). Van de nieuwe adspirantklasse (5 geregistreerd) verwacht het bonds bestuur veel. De bestuursleden A. Visser en E. v. d. Weerd werden beide herkozen, terwijl de heer H. J. Slurink uit Zwolle met al gemene stemmen tot nieuw bestuurslid werd benoemd. De bespreking van de agenda voor de algemene vergadering KVNWV, die op zaterdag 22 januari in Amsterdam zal worden gehouden, leverde geen moeilijkheden op. Tenslotte werd behoudens enkele kleine wijzigingen het wedstrijdprogramma 1966 door de ver gadering geaccepteerd. In maart zal een vergadering worden belegd met vertegen woordigers der erkende klasse-organiaa- ties. Van de 44 aangesloten verenigingen wa ren 30 vertegenwoordigd. Er werd gepleit voor een centrum in een bepaalde plaats en bejaardenwi- ninkjes in andere dorpen. Als het moeilijk zou zijn de bouw van een bejaardencen trum in Heeg te verwezenlijken, wilde men naar een andere plaats. B. en w. antwoordden, dat de bouw van een bejaardencentrum in eerste in stantie een aangelegenheid was van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg. Nu deze instelling is opgeheven is het een zaak van de gemeen te geworden, ^e bouw van bejaarden woninkjes gaat ten koste van de woning- wetbouw. Er werd opgemerkt, dat het gemeente huis eigenlijk in eigen gemeente moest staan. Maar verwezenlijking van een dergeljjk plan zou heel wat moeilijkhe den en investeringen met zich mee bren gen. Aan gedeputeerde Staten wil men voor stellen de presentiegelden van de raads leden te verhogen tot 25,voor raads vergaderingen en 20,voor de com missievergaderingen. De leden van de stembureaus zullen 35,per dag ont vangen. Naar het oordeel van b. en w. zullen leden van de woningcommissie 20,per bijgewoonde vergadering moe ten ontvangen. Het ongeluk gebeurde toen een zand- auto de weg naar Oppenhuizen was inge slagen om te draaien. Deze auto voerde een knipperlicht. De bestuurder van de bestelauto raakte hierdoor vermoede- lijk de kluts kwjjt, zodat hij te vroeg op de linker weghelft kwam. Daar naderde op dat moment de personenauto, die recht door wilde gaan. De beide wagens werden zwaar be schadigd. De naast de bestuurder van de personenauto gezeten J. S. uit Ger- sloot raakte aanvankelijk bekneld, maar kon weldra worden bevrijd. Hij werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Vermoedelijk zijn zijn verwondingen niet van erstige aard. Drie meisjes, die even eens in deze auto zaten, werden alle drie licht gewond. Zondagmorgen gingen „zoals iedere dag", de mannen van Lankhorst melk fabriek de melk afhalen bij de boeren aan de Wymerts, per slede. Daarvoor hadden ze een bromfiets. Deze morgen namen ze weer hetzelfde pad over de landerijen. Maar ze moesten hier en daar een kanaal oversteken en waar het zaterdag nog sterk was, gingen ze er zondag door. Laat dit een waar schuwing zijn, vooral voor kinderen, die vaak menen dat de ijsbaan te klein is en dat er dan wat ondernomen moet wor den. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1