nieuwe Sneek Bliksemactie voor bracht ruim Eerste BB-eommandopost Friesland staat gedupeerde voetbalver, vijf kwartier ruim, f 20.000 op Opera Don Giovanni volgende week in Sneek VOOR F 600.000 ONDER DE GROND Waterpoort -krabbels IJLST van m in Van Harte v.v. in 1 r „Sneek" en Vorm Jongen onder auto Meisje onder auto Achttien padvinders zakten door het ijs Ijs werd bom ijs Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL God is niet dood t t Donderdag 20 jan. 19oó 121e jaargang no. 6 van en Abonnementsvoorstelling Kunst aan Allen Raadsleden niet herkiesbaar barmhartigheid Aan de Oude Dijk staat een klein gebouwtje, waar men zonder meer aan voorbij, zou gaan als niet de 32 meter hoge antennemast de nieuwsgierigheid zou opwekken. Wanneer men dit gebouwtje bin nengaat komt men voor een brede trap, die leidt naar een zware ijze ren deur. Achter die deur is de commandopost van de A-kring Friesland a (west). Ongeveer drie meter beneden het maaiveld vindt men de commandokamer, de radio- kamer, de „abc-kamer”, slaapver trekken eneen voor onder grondse begrippen tamelijk ruime kantine, waar men de bezoeker een heerlijk kopje koffie aanbiedt om bij te komen van de verbazing. Verkoop kaartjes Het Sneeker Nieuwsblad is esn gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dienst Oranje Groene- Wit Gele Kruis Baptistenkerk naastenliefde” gevolgen van atomische, biologische en chemische wapens en het bestrijden daar van. In de verbindingskamer worden door middel van telefoon en radio ver- bindigen onderhouden met de groepen en andere posten. Er is een eigen telefoon centrale en er zijn aparte lijnen met an dere posten. Er zijn slaapzalen, die plaats bieden aan 18 man. Er wordt nl. in drie ploegen gewerkt. Er zijn toi letten en douches. Er is een waarschu- wingskamer van waaruit de sirenes wor den bediend, die alarm geven aan de bevolking. Op de eerste maandag van de maand worden deze apparaten steeds getest. Er is ook een apparaat om kaar ten en zelfs foto’s over te brengen: fac similé heet dat. Er is een radiokamer en men kan met de radio’s zelfs tot op ongeveer 30 km contact onderhou den. In geval van nood worden van hieruit 2.400 man gedirigeerd. Ondanks het nog steeds heersende woningtekort in ons land heeft de afgelopen weken de bouw van flats, systeemwoningen enz., hoegenaamd stilgestaan. De aanhoudende vorst en de overigens kleine hoeveelheid sneeuw waren voor de aannemers reden genoeg het werk stop te zetten en de werknemers met vorstverlet naar huis te sturen. Enkele uitzonderingen daargela- ten, zoals blijkt uit bovenstaande opname, die dinsdagmorgen werd gemaakt achter de winkel van C A. Een tiental bouw- s vakarbeiders, in dienst bij de aannemersmij. „Friso”, werkt aan i: de uitbreiding van dit winkelbedrijf. Bij een temperatuur van 25 graden C onder nul moet gewerkt worden met ijzig koud materiaal op besneeuwde steigers. De bouwvoorschriften zeggen o.a., dat er tot 5 C doorgewerkt mag worden, mits ’t materiaal droog is. Met deze voorschriften in de hand zal er zolang ’t niet strenger vriest, zolang er nog een achterstand op het bouw- schema is en zolang de financiële consequenties zo groot zijn, dus echt wel doorgewerkt moeten worden. Tja, wat doe je daaraan? Niets, gewoon ijskoud doorgaan Het radioprogramma „Van Harte” van de VARA, dat ten doel heeft geld los te krijgen van de luisteraars voor een of ander goetl doel, was maandagavond gewijd aan de gedupeerde voetbalvereniging „Sneek Het veld van deze vereniging aan de Lemmerweg staat al weken onder water en nu onder ijs en sneeuw. Deskundigen ramen de schade op minstens 30.000, omdat *t water waarschijn lijk de drainering heeft verwoest. Ook aan de opstallen en de tribunes is schade. De nieuwe kassa, die onlangs in gebruik werd genomen, staat helemaal in het water. De fundering daarvan heeft heel wat te lijden. eu BW' |jr. x SNEEKER NIEUWSBLAD installeerd. GEEN AGRESSIE uit Leeuwarden. CENTRALE ZENUWSTELSEL GRASZODEN ROLSTOEL PRIMA ACCOMMODATIE 303 kaartjes verkocht. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Dank zij „Van harte” kunnen de club leden van „Sneek” weer verder. Er is door hen in het verleden hard gewerkt om alles er verzorgd uit te doen zien. Want alles, terreinen, gebouwen, enz., is eigendom van de vereniging. Met eigen geld is alles opgebouwd, met eigen geld kan straks alles worden herbouwd. De 13-jarige Jacques Dam in Venlo bofte eveneens. Hij zou een nieuwe rol stoel krijgen. Als streefbedrag werd ge noemd f 20.500,—, f20.000,— voor de Het ongeluk gebeurde toen de jongeman op de fiets plotseling naar links uitweek. De automobilist, de heer P. M. uit Lei den, kon hem toen niet meer ontwijken. De auto liep geen schade op. In de commandokamer hangen diver se kaarten, zodat men precies kan na gaan waar iets gebeurt. In de abc-kamer houden deskundigen zich bezig met de T Voor de vogels is de winter echter bereiken van de 60-jarige leeftijd per 1 januari ontslag heeft aangevraagd. Het zesjarige meisje J. Simonsma uit Sneek werd dinsdagmorgen op de voet- gangersoversteekplaats bij de Boeicr- straat op de Leeuwarderweg door een bestelauto aangereden. Met een hoofd wond en een wond aan de knie W'erd ze naar het ziekenhuis gebracht, maar mocht na onderzoek weer naar huis. Hoe het ongeval zich precies heeft toe gedragen wordt nog uitgezocht. De auto Buiten staat een ambulancewagen van de BB, die is uitgerust met radio-, blus- en reddingsapparatuur, zoals brancards, een snijbrander, zuurstofcilinder, enz. Toen de waterstand onlangs kritiek werd stond deze wagen in Harlingen en gaf per radio berichten door aan de commando post in Sneek. Naar wjj van de besturen van A.R. en C.H. kiesvereniging vernemen, hebben wethouder J. Blok en de raadsleden E. Metz en J. Zeilstra zich voor een vol gende zittingsperiode niet beschikbaar gesteld. vecht met de indringer gedood wordt. Don Giovanni, op zoek naar een nieiw avontuur, wordt achtervolgd door Donna Elvira, een vroegere geliefde. Hij laat het aan Leporello, zijn knecht, over haar af te poeieren en begeeft zich naar een bruiloft, waar hij toenadering zoekt tot Zerlina, een boerenmeisje, dat met Mas- setto zal trouwen. Elvira komt tussen beide, maar Don Giovanni verklaart haar voor zwakzinnig en begeleidt haar naar huis. Teruggekomen, nodigt hij allen uit op zijn kasteel. Drie gemaskerde personen komen binnen: Donna Anna, Don Ottavio en Elvira, die Anna’s vader willen wre ken. Don Giovanni weet zich uit de ne- telige situatie te redden. STRAF DES HEMELS Heer en knecht hebben van kleding ver wisseld. Leporello, verkleed als zijn meester, maakt de weer vertederde El vira het hof. Don Giovanni in het pak van Leporello brengt Zerlina een sere nade. Zijn herdersuurtje wordt verstoord door Masetto en zijn vrienden, die aan de vermomde Giovanni vraagt waar zijn meester is. Masetto krijgt een geducht pak slaag. Ook Leporello heeft zijn avontuur. De drie wrekers houden hem voor Giovanni, maar hij weet te ont snappen. Heer en knecht ontmoeten elkaar op het kerkhof bjj het monument voor de Commandeur. Op uitnodiging van de overmoedige Don Giovanni zal het beeld van de Commandeur aan de maaltijd deelnemen. Vergeefs tracht Elvira haar vroegere minnaar tot inkeer te manen. Ook de pogingen van het beeld blijken ijdel. Onder donder en bliksem verdwijnt het beeld en als de vervolgers komen blijkt, dat ook Don Giovanni is verdwe nen. Allen uiten hun tevredenheid over de straf des hemels voor de ondeugd. Rotterdam en een fan van Sparta. Haar man is echter een fan van „Sneek”. „Als Sparta wint, verliest Sneek en als Sneek wint, verliest Sparta”, aldus mw. Dekker. Een oud-Iid van „Sneek” bracht zijn AOW-uitkering. Ook de jeugd liet zich niet onbetuigd. Verscheidene Snekers volgden, teveel om op te noemen. Ook uit andere plaat sen uit het land stroomde het geld bin nen. De actie verliep boven verwach ting. In tjjden van nood oorlog, natuur rampen, branden worden vanuit deze ondergrondse commandopost, die in to taal zo’n zeshonderdduizend gulden heeft gekost, alle acties van de BB (Bescher ming Bevolking) geleid. Via de radio daarvoor dient dus die lange mast kan men contact onderhouden met ver schillende onderdelen van de BB. Als er bijvoorbeeld, om maar iets heel ergs te noemen, een atoom- of waterstofbom op Den Helder valt en de radioactieve neerslag, de zg. fall-out, ook in Friesland valt, dan zitten de commandant van de BB en zijn staf veilig in hun onder grondse bunker om van daaruit de man schappen te sturen. Op die manier wordt voorkomen (althans dat hoopt men), dat het een grote choas wordt, door het ont breken van leiding. Natuurlijk biedt ook deze bunker geen absolute veiligheid, maar de 54 mensen, die er in kunnen verblijven, kunnen het altijd langer uit houden dan anderen. De bunker is scherf- en fall-out-vrij. De verkoop van kaartjes, uitgaande van de ijswegencentrale is weer een succes geworden. In de dorpen Oudega werking van .Harmonie’ mag verwacht Telefonisch beloofde men materiële hulp in de vorm van beton, honderden meters draineerbuizen, tekeningen voor nieuwe plannen, duizend vierkante meter graszode, juridische bijstand, enz., enz. Behalve de heren Spaak en Doeven- dans waren ook mr. A. van der Werf, voorzitter van de Friese Voetbalbond, en burgemeester Rasterhoff in „Onder de Linden”. Later op de avond hoorden de burgers van Sneek de vertrouwde stem van burgemeester Rasterhoff, die de voetbalvereniging geluk wenste met deze actie. Deze commandopost is te beschouwen als het centrale zenuwstelsel van de BB. Het is de eerste in Friesland in zijn soort. In Heerenveen en Grouw is men bezig met de bouw van soortgelijke bunkers. De bunker is 17 x 17 x 2,25 meter. Deze bunker is onlangs gereed geko men en op 28 december jl. in gebruik ge nomen door de kringraad. Op 30 april 1964 werd met de bouw begonnen. Ar chitect is het ingenieursbureau Corsmit in Den Haag, terwijl betonbedrijf T. D Joustra in Sneek het werk aannam. In totaal is er 820 m3 beton verwerkt. Er is een speciale luchtbehandelings installatie, die er voor zorgdraagt, dat het er prettig toeven is. De installatie zorgt automatisch voor de gewenste tem peratuur en luchtvochtigheidsgraadgbAl- leen dit apparaat kost al f 82.000,—^Er wordt constant voor een overdruk van 11 mm/cm2 gezorgd. Daardoor is er ook een voortdurende luchtstroom van binnen naar buiten door een speciaal ventiel. Een eigen aggregaat kan voor stroom zorgen. Al deze apparaten staan op rubber schokbrekers voor het geval er een bom in de buurt ontploft. Tegen een vol treffer is de bunker niet bestand, on danks de ongeveer 70 cm beton en de meter aarde, die men boven zich heeft. Voor het geval de waterleiding defect of besmet raakt is er een reservetank met 5.000 liter drinkwater. Voor wassen en dergeljjke kan men beschikken over bronwater; dit is minder geschikt voor consumptie. De 5.000 liter drinkwater worden door een pomp steeds in bewe ging gehouden, omdat stilstand bederf versnelt. Natuurlijk wordt het regelmatig ververst. voetbalvereniging en f 500,voor een rolstoel. Hoewel men het aanvankelijk nauwelijks durfde hopen is dat bedrag er ruimschoots gekomen. In de loop van de avond telde men aan ontvangsten en toezeggingen reeds ruim f 21.000,—. Het werkelijke bedrag, dat de actie heeft opgebracht, zal in de buurt van de f 27.000,liggen. Door Sneek en omgeving werd daarvan ruim f 11.000,— opgebracht. Aan het begin van de uitzending vroeg de heer Doevendans begrip voor het amateurvoetbal. De Nederlandse Sport- Federatie liet weten dat zij niet aan de actie meewerkte. Maar weldra begonnen gaven en toezeggingen binnen te stro men. De eerste was mevr. A. Dekker-Ter- band uit Sneek. Zij is afkomstig uit Zoals bekend is de BB een organisatie, die zoals de naam reeds zegt de bescherming van de bevolking beoogt. Hoewel min of meer op militaire leest geschoeid is er een wezenlijk verschil. De krijgsmacht (leger, vloot en lucht macht) zal een eventuele aanvaller trach ten terug te dringen en desnoods te ver nietigen. De BB heeft uitsluitend tot doel de bevolking te beschermen. Daar om zijn er verschillende onderdelen, zo als brandweer, eerste hulp aan slacht offers, verbindingsdienst, enz. Ook in vredestijd is men paraat. Zoals onlangs met de hoge waterstanden, toen er be perkte dijkbewaking was ingesteld. Daarom is er ook niets te verbergen. Men moet de BB zien zoals men ook een brandverzekering ziet. De hulp aan slachtoffers van oorlogsgeweld of ram pen is niet anders dan een vorm van barmhartigheid en naastenliefde, aldus de heer D. de Vries, hoofd van de BB •in deze kring. geen aangename tijd. Vooral de wa- Tevens zal de nieuwe commandant, tervogels hebben het moeilijk. Dins- de heer W. Slob, die per 1 januari als dag was de toestand nog niet kritiek, zodanig werd benoemd, worden ge- maar wordt de vorst strenger dan Naderhand is er wijziging gekomen in de dienst van het Oranje Groene, en Wit Gele Kruis. Niet zuster Derksen heeft het komende weekend dienst, doch zuster C. Landman, Harinxmakade 8a, tel. 3257. Riizondere dienst Enige tijd geleden veroorzaakte een duits theoloog grote opschudding door zijn voorstel om bij wijze van spreken elke predikant een boete van 10 Mark op te leggen als hij in zijn preken het woord God gebruikte. De man die deze suggestie deed opzienbarend genoeg om als nieuws in de wereldpers te wor den gepubliceerd kan worden gere kend tot hen die de laatste weken vele gemoederen in beweging hebben gebracht door de leus: God is dood! aan te heffen. Op de achtergronden van deze kreet, die vanuit Amerika nu ook naar Europa is overgewaaid, wil ds. J. van Dam te Sneek a.s. zondagmiddag nader ingaan in een bizondere dienst welke door de baptistengemeente alhier wordt gehou den in haar kerkgebouw in de Willem Lodewjjkstraat. Het onderwerp van de toespraak in deze dienst luidt: God is niet dood Aan deze bizondere dienst zal mede werking worden verleend door de chr. muziekvereniging .Harmonie” te Sneek, o.l.v. de heer Bakker. Gezien de aktualiteit van het onder werp en de zo zeer gewaardeerde mede- (W.), Idzega en Sandfirden werden nl. worden^ dat vélen a.s. zondagmiddag de- ze dienst zullen bijwonen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150- 3005 In de kantine zwaait mevr. Van der Schuit de scepter. Zij wordt door de mannen van de BB „de moeder van de compagnie” genoemd. Zij heeft een com plete keukenuitrusting onder haar hoede. Er staat een koffiezetapparaat, een elek trische kookplaat en een koelkast. De man, die het dagelijks toezicht heeft is de heer P. M. Pluijmer Hij heeft ook de zorg voor de radioapparatuur. De heer Brouwer lost hem zo nu en dan af. Het operagezelschap Forum uit En schede zal op woensdag 26 januari a.s. in Amicitia te Sneek een voorstelling ge ven van Don Giovanni van W. A. Mo zart. Medewerkenden zijn: Bert Bijnen, Mizzy van der Lanz, Bert van Delden, Frans Boek, Anneke de Graaf, Anton Eldering, Max van Weegberg, Mia Kroes. Decors en kostuums zijn ontwor pen door Wim Vesseur. Regisseur is Oscar Walleek. Dirigent: Helmuth Wün- nenberg. Begin 1787 ontving Mozart na zijn succes met „Figaro’s Hochzeit” te Praag opdracht een nieuwe opera te schrijven. Hij zou er honderd ducaten voor krijgen. Na zijn terugkeer in Wenen begon Mo zart onmiddellijk aan de „Don Gior -n"! Begin september 1787 voltooide hij de opera te Praag. De première vond plaats op 29 oktober 1787 in *t Grafeljjk Natio nale Theater onder leiding van de com ponist. Het had uitbundig succes, maar in Wenen waar de eerste voorstelling op 7 mei 1788 werd gegeven, werd de opera koel ontvangen, hetgeen waarschijnlijk te wijten was aan de intriges van Italia nen, die het oordeel van de keizer on gunstig wisten te beïnvloeden. Bij gele genheid van de voorstelling in Wenen werd een extra aria ingelast voor Ottavio en Elvira en een komisch duet voor Zer- lina-Leporello. Zolang Tacozijl maalt en de sluizen nog spuien is het ijs op de grotere vaar ten en kaualeu zeer onbetrouwbaar. Dit ondervond gistermiddag een groep Sne- ker padvinders, die door het ijs van het kanaal tussen Houkesloot en Oud- vaart zakte. Behoudens een nat en koud pak liep alles gelukkig nog goed af. De vijftien padvinders met hun drie leidsters hadden ijswedstrjjden gehouden aan het Gangboord. Ongeveer kwart voor vier werd de groep getrakteerd op warme chocolademelk. Enkelen zaten in de sloepen die aan de walkant lagen, anderen verbleven op het ijs. Plotseling scheurde dit echter met als gevolg, dat twee meisjes tot de nek in het ijskoude water schoten en de rest er met natte voeten kwam te zitten. Geen persoonlijke ongelukken dus, maar de gevolgen hadden erger kunnen zjjn. Er wordt nog steeds gemalen, waar door het ogenschijnlijk betrouwbare ijs verandert in „bomijs”. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name De dertienjarige P. Donkerbroek uit Sneek raakte maandagmiddag op de Prins Hendrikkade onder een auto. Met verwondingen en vermoedelijk een lichte hersenschudding werd hü per gemeente lijke ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Het is dus beslist niet vertrouwd op de diepe wateren te schaatsen. Laat dit voor iedereen een ernstige waarschu wing zijn. Zondag kwam de VARA op het idee om „Sneek” te nemen voor de uitzen ding van maandagavond. In allerijl werd de voorzitter, de heer K. Doevendans, gewaarschuwd en maandagavond om kwart over zes kon het beginnen. Henk van Stipriaan zou in Hilversum de actie leiden en Bob Spaak was naar Sneek gekomen om vanuit „Onder de Linden” samen met het bestuur van „Sneek” de stand van zaken in Sneek door te geven. Ook in andere plaatsen had men „posten”, want het was een landelijke actie. OUDE SAGE De stof van Don Giovanni gaat terug op een oude castiliaanse sage van de lie derlijke woesteling Don Juan Tenorio, een thema dat vele dichters en musici voor en na Mozart geïnspireerd heeft. In Don Giovanni wordt het laatste avontuur van de grote vrouwenjager be schreven. Vermomd is hij doorgedrongen tot de kamer van Donna Anna, die ver loofd is met Don Ottavio. Op haar hulp- werd bestuurd door de heer R. P. B. geroep komt haar vader, de Comman- uit Leeuwarden. deur, aangesneld, die in een tweege- rant Piso afscheid worden genomen van de commandant, de heer F. H. '«O Vorige week schreven wij, dat het zullen maatregelen moeten worden ge- niet billijk zou zijn mensen, die buiten troffen. De gemeente heeft maandag- t hun schuld te laat op een concert morgen door middel van de onderwjj- f komen te laten wachten tot het op dat zers een beroep gedaan op de lagere f i moment gespeelde stuk uit is. Hierop scholieren. De volgende dag stonden ontvingen wij een reactie yan iemand, reeds drie grote plastic zakken, met f i die verder onbekend wenft te blijven, brood bjj de parkwachter van het J Deze schrijft: „Het is een onrecht Wilhelminapark. Van hieruit worden i tegenover degenen die op tijd zijn om de eenden, ganzen, zwanen, enz., die J hen te storen door het binnenlaten van in de wakken bij de bruggen rond- i laatkomers, doet er niet toe wat de zwemmen, nu gevoed. J reden voor dit te laat komen is. Daarbij komt nog, dat bij een concert I het stuk nog zeer goed buiten de deur te genieten valt”. Ook de stichting Vogelverzorgings- fonds is op dit gebied actief. In sa- menwerking met de vogelwacht en De winter schijnt van plan door te de gemeente- en rijkspolitie. Daar zetten. Overal in het land, behalve in waar zich ganzenconcentraties ophou- Friesland. worden schaatstochten ge- den> worden voederplaatsen ingericht, houden. Hier probeert Tacozijl ons zo vlug mogelijk te verlossen van de wateroverlast. Dat heeft tot gevolg zÜn talrijke mensen, die genoeg dat het grote water nooit betrouw- van de winter hebben. Een daarvan baar ijs wordt zolang er gemalen *s de dierenverzorger van het Williel- wordt. Toch wordt er buiten Fries- minapark. „Mei dizze kjeld siet ik land druk gespeculeerd op een elf- leaver yn Los Ansjelus” zegt hij. stedentocht. De Telegraaf was de eerste die zich aan een voorspelling waagde. Gisteravond hoorden wij voor Morgenavond zal tijdens de jaarver- de radio volgende week donderdag gade ring van de brandweer in restau- noemen als waarschijnlijke datum, na tuurlijk ijs en weder dienende.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1