Waterpoort-krabbels I Don Giovanni was groot succes I f B en W Sneek vinden voor gestelde grenzen te eng IJLST til f van ip» „Geen verstandige politiek” en Inbraak in IJlst Verpleegster vermoord in Oranjewoud Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 121e jaargang no. 8 Donderdag 27 jan. 1966 i VOOR DE OORLOG DANK JE DE KOEKOEK t (volgens sommige haastige voorspellers had dit vandaag moeten t Raadsleden Wymbritsera- deel niet herkiesbaar Meisje met bijl schedel ingeslagen Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uitverkocht huis Zeilkampiocnschappen op Ijsselmeer en Westeinder Succesvolle feestavond van Dicendo Üiscimus Verzorgde opvoering van Alkestis” Dinsdagavond boden de leerlingen van liefde van Alkestis geproefd, het slappe ------ karakter van Admetos en de ruige vriend schap van Herakles. Zelfs daar waar woord en gebaar, woord en houding el kaar niet dekten, bleef Euripides’ kracht voelbaar aanwezig. J Hoewel honing winter de aftocht heeft geblazen en het er niet 1 j naar uitziet, dat er nog een elfstedentocht zal worden gehouden t gebeuren) toch nog een plaatje van de winter. Twee kampioenen t j in de dop meten hun krachten. Even voordat de foto gemaakt f werd kwam een van hen te vallen. Hij tolde in de rondte en raakte daardoor alle gevoel voor richting kwijt. Het gevolg was i dat de beide rijders in tegengestelde richting reden. Biljarten in Ijlst VOOR VELE JAREN TOEREIKEND? SNEEKER NIEUWSBLAD SNEEKERMEER U/Ul/ VVJ LVUIU/CIL y U f CU U.U<C 11 Z GEDEPUTEERDE STATEN GEVARIEERDHEID Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De ont- Sneek behoefte Voor havenmeester Appeldoorn heeft het ijs één voordeel: hij kan nu de botenhuizen buitenom van een kwastje teer voorzien. Wanneer er geen ijs is, Augustus vorig jaar diende de heer Prakken aan de Leeuwarderweg bij de gemeenteraad een request in, waar in hij om vernietiging of intrekking vroeg van het besluit van b. en w. om de vergunning voor een benzinesta tion in te trekken. Het leverde echter niets op. Enkele dagen geleden zagen we bij de garage een tweetal pompen staan, zodat b. en w. de vergunning blijkbaar tóch heb ben verleend. De heer Prakken kan dus nu, na een onderbreking van een half jaar, weer benzine leveren. Dat betekent bovendien, dat Sneek er wéér een heeft bijgekregen Zaterdag 5 februari a.s. wordt in de Meerpaal een tentoonstelling geopend van schilderijen en gouaches van de heer P. Boersma uit Den Haag. De opening vindt plaats om half drie. Naar wjj vernemen stellen enkele raads leden van Wymbritseradeel zich niet her kiesbaar. Het zijn: wethouder G. Jouw- sma (AR) en de heer S. Beuckens (Pvd A). Wie Köchel’s Vcrzeichnis van Mozart’s werken overziet, komt onwillekeurig tot de vraag hoe of het mogelijk is geweest, dat iemand die slechts 35 jaar is geworden zo’n enorm aantal werken heeft kunnen scheppen. Het is het genie Mozart geweest, dat dit alles heeft kunnen volbrengen. Bij Mozart hebben alle omstandigheden er toe meegewerkt om zijn rijke gaven tot ontwikkeling te brengen. Reeds heel vroeg werden zijn muzikale talenten ontdekt en ontwik keld. Het wonderkind W'olfgang Amadeus bereisde op zeer jeugdige leeftijd Europa, concerterend, componerend en improviserend. Ook in ons land heeft hij zich in 1766 als pianist, violist en bespeler van het orgel (o.a. in de Haar lemse St. Bavokcrk) laten horen. Begeleid en aangespoord door vader Leopold oogstte de jonge Wolfgang overal successen. De financiële resultaten waren ech ter zeer twijfelachtig. het Stedelijk Gymnasium in Amicitia hun jaarlijkse feestavond aan. Het program ma bestond uit een muzikale introduktie vier jongelui die niet onverdiensteljjk enige klassieke werken voor blokfluit en viool brachten de klassieke tragedie „Alkestis” van Euripides, besloten door een geanimeerd bal in de foyer, onder leiding van de heer Vergonet. In tegenstelling tot de ijszeilboten, die juist in het winterseizoen van „stal” worden gehaald, worden de gewone zeilboten en jachten na de zomer op geborgen. Sommige bootbezitters heb ben bü hun huis bergruimte, anderen, en dat zijn er nog al wat, „parkeren” hun boot in de jachthaven. Het groot ste deel van die schepen ligt in het water, dus nu ijs. Toch hebben vrij wel alle boten de zeer hoge water stand en daarna de strenge vorst schadeloos doorstaan. Inmiddels hadden ook ged. staten een plan tot grenswijziging van de gemeente Sneek in bewerking genomen, een ont werp waarbij mede gebruik was ge maakt van het ontwerp-struktuurplan, dat als een vertolking van de opvattingen, van b. en w. van Sneek kon worden beschouwd. Bij het overleg, dat hierom trent plaats vond, bleek, dat het college er de voorkeur aan gaf, dat hunnerzijds een voorstel tot grenswijziging aanhangig werd gemaakt. Over dit ontwerp-grens- wijzigingsplan is in de loop van het vorig jaar met ged. staten van gedachten gewisseld, eerst mondeling en later nog eens schriftelijk. Dit ontwerp heeft ons in bepaalde op zichten teleurgesteld. B. en w. schreven ged. staten o.m. het volgende: „Wat het ons thans voorgelegdc ont werp betreft, zijn wij van oordeel, dat de daarbij voorgestelde nieuwe grenzen op verschillende punten te eng zjjn ge trokken. Wü achten deze handelwijze niet verstandig omdat een grenswijziging nu eenmaal een aangelegenheid is, die steeds veel moeilijkheden oproept en veel arbeid en tjjd vergt. Wel is het mogeljjk bü de opzet van een plan van een bepaalde prognose uit te gaan, maar het geven van een prog nose op lange termün is uiteraard altijd byzonder moeilijk. Vooral zal dit het geval zqn in een periode zoals we thans beleven, die zich kenmerkt en zich waar- schünlük in het verdere verloop zal blü- ven kenmerken door een dynamische ont wikkeling. De onzekerheid die er daar door is, zou er o.i. toe moeten leiden Gisteravond heeft zich in de N. H. verpleeginrichting „Blau Hüs” in Oran jewoud een drama afgespeeld, dat aan de 19-jarige verpleegster Grietje Berga uit Haulerwijk het leven heeft gekost. De 25-jarige J. C. uit Afferden (L.) was enkele weken geleden met haar ver loofd, maar kort daarna verbrak zij deze. Nadat beiden gisteravond geruime tijd hebben zitten praten, heeft C. het meisje met een bül het hoofd ingeslagen. De man probeerde zich van het leven te beroven, door op rüksweg 32 voor een auto te lopen. Hü is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Heeren- veen vervoerd. De Sneker ooievaar mag zich in een nationale belangstelling verheugen. In verscheidene dagbladen verschenen de afgelopen dagen foto’s van de stoere overwinteraar, die zich op of in de buurt van het Magister-Alvinus-gym- nasium ophoudt. Ook de televisie maakte opnamen. Tot nu toe heeft het dier geen merkbare schade onder vonden van de kou, terwql het zich over zün kostje niet bezorgd hoeft te maken. Want als de boel dicht gevroren is zün er verscheidene men sen, die er voor zorgen, dat de vogel visjes en vlees krügt. In november heeft men geprobeerd hem te vangen, maar dit lukte niet. de nieuwe grenzen eerder wat aan de ruime dan aan de krappe kant te hou den. Gedreven door het hiervoren geuite verlangen om tot een plan te komen, dat uwerzüds met onze instemming aan de minister kan worden voorgelegd, zün wü ondanks de onbevredigende oplossing, die het door u aan ons voorgelegde ont werp naar onze mening geeft, bereid de daarin getrokken grens op de meeste punten te aanvaarden.” Het definitieve ontwerp van een voor stel tot grenswü'ziging van het provin ciaal bestuur is onlangs door ged. staten ter kennis gebracht van HM de koningin met het verzoek te willen bevorderen dat een voorstel van wet tot wüziging van de grenzen der gemeenten Sneek, Wymbritseradeel en IJlst bü de Staten- Generaal wordt inigediend. 680 HEKTARE GROND Op de Westeinderplassen worden de kampioenswedstrüden gehouden in de vol gende klassen: Internationale 12 m2, in ternationale Olympia jollen, Regenbogen, Pampus, Valken, 16 M2, Vrüheids, 12- voets jollen, Stern, Flying Junior, Scha kel, Spanker en Solo. De motivering van het standpunt van ged. staten is dat „de strook grond ten zuiden van de Houkesloot deel uitmaakt van een landschappelük zeer gaaf ge bied van een duidelüke agrarische sig natuur, begrensd door de Houkesloot, het Sneekermeer, het Van Harinxma- kanaal en de Ges, en duidelük deel uit maken van het dorpsgebied van Oppen huizen. Het is ruimtelük gezien ontoe laatbaar te achten een deel van dit zui ver landelük-agrarische gebied in de ste- delüke sfeer onder te brengen. De gave indeling van de ruimte rondom Sneek zou hierdoor ernstig worden geschaad.” Bü het lezen van dit argument hebben Reeds vroeg kon Mozart een groot componist genoemd worden. Wat is hem in zijn korte leven zo al niet uit de pen gevloeid: klaviersonates, piano concerten, vioolconcerten, strijkkwar tetten en -kwintetten, orkestsymfo- nieën, orgelstukken, koormuziek en, zeer belangrijk, zijn opera’s. Tot laatstgenoemde categorie be hoort zijn onsterfelijke „Don Giovan ni”, het werk dat gisteravond door het operagezelschap „Forum” uit Ensche de onder auspiciën van „Kunst aan al len” in „Amicitia” werd opgevoerd. Dit werk in twee bedrijven in 1787 ontstaan is een typisch voorbeeld van wat men een half-ernstige opera pleegt te noemen. Het libretto van Lor. da Ponte geeft hiertoe aanleiding, ener zijds het zeer dramatische onderwerp, anderzijds de komische scènes. Over Verschünt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 -3005 deel van de voorgenomen grenswüziging achten b. en w. voor de gemeente van zo essentieel belang, dat zij het voorstel van Ged. Staten verwerpelük vinden. Sneek krijgt op deze wüze voor haar industriële ontwikkeling niet de opti male kansen, waarop zij redelükerwijs aanspraak mag maken. Voor de uitbrei ding van bestaande en de vestiging van nieuwe industrieën is, gelet op de struk- turele opbouw van de stad, het onder havige gebied geëigend. Het ligt in de nabüheid van de grote verkeersweg (rüksweg 43) en heeft daarop een aan sluiting, die in het kader van de verbe tering van infrastruktuur is aangelegd. Als over enkele jaren een gordelweg is aangelegd zullen de terreinen ook daarop aansluiting hebben, waardoor het ver keer door de stal zal worden ontlast. Bovendien ligt dit gebied aan of nabij het grootscheepsvaarwater. Het struktureel, uit verkeersoogpunt „U had het nog nooit zo goed” is de titel van het geheel nieuwe program ma, dat het Tingel-Tangelcabaret dinsdag 1 februari a.s. zal brengen in een door de Maatschappü tot Nut van 't Algemeen georganiseerde avond. Tüd en plaats: ’s avonds 8 uur in hotel Hanenburg. De prognose van Ged. Staten gaat tot 1990, dit is een periode van minder dan 25 jaar en het zal de vraag zijn of deze termün valt onder de aanduiding van de minister „voor vele jaren toerei kend”. B. en w. hebben zich bü het oorspron- kelük ontworpen plan reeds beperkingen opgelegd. Het voorstel van Ged. Staten is nog krapper van opzet. Zij blüven dat betreuren. In het definitieve plan van Ged. Staten is de gemeentegrens Verlegd tot de Broe- resloot, maar de terreinen aan de zuid- züde van de Houkesloot worden niet aan het grondgebied toegevoegd. Dit onder moet dit werk in een boot gebeuren, hetgeen vele problemen met zich mee brengt. Reeds voor de oorlog naderde de be bouwing aan de westzüde van de Bols- warderweg en de Hemdük de gemeente grens. Door de sterke uitbreiding van de bebouwing na de oorlog is ook in andere delen van de gemeente thans de gemeentegrens bereikt en doen zich voor de realisering van verdere bestemmings plannen moeilükheden voor. Met een be volkingsdichtheid van 2.667 per km2 is Sneek thans op Harlingen na de dichtst- bebouwde gemeente in Friesland. De moeilükheden betreffen niet alleen de wo ningbouw, maar ook de mogelijkheid van industriële ontwikkeling. Er bestaat reeds de noodzaak industrieterreinen en wegen aan te leggen op niet tot het grondgebied van deze gemeente behorende gronden. De gesignaleerde moeilükheden kunnen alleen worden opgelost door wüziging van de gemeentegrenzen, een wüziging waarbü de nabuurgemeenten Wymbritse radeel en IJlst zün betrokken. Reeds in een vroeg stadium werd met het dagelüks bestuur van Wymbritsera deel aan de hand van het inmiddels ontworpen struktuurplan over de door Sneek nodig geoordeelde grenswijziging kontakt gezocht, hetgeen tot enkele uit wisselingen van gedachten heeft geleid en waarbü verschil van inzicht naar voren kwam. Wel heeft het gemeentebestuur van Wymbritseradeel blük gegeven begrip te hebben voor de verlangens die van de züde van Sneek met betrekking tot een wüziging van de huidige gemeentegren zen Werden gekoesterd, maar enkele zeer belangrü’ke en wezenlijke onderdelen van het plan bleven op verzet stuiten. Voor één van deze geschilpunten werd tenslotte aan het eind van 1964 nog een alterna tief gevonden. Dit onderdeel betrof de toevoeging van een gebièd langs de Hou kesloot naar en aan het Sneekermeer bü het territoir van de gemeente Sneek. De belangen van de gemeente Sneek zün zeer sterk bü het recreatiegebied aan het Sneekermeer betrokken. Voor ’n stedelüke bevolking is een behoorlük ge outilleerde recreatieruimte onmisbaar en zij behoort bij de normale uitrusting van een bevolkingskern. Het is daarom van groot belang, dat de gemeente Sneek met betrekking tot dit gebied in het bestuur- lüke vlak zeggenschap krügt. wikkeling en uitbreiding van maakt, dat er steeds meer komt aan recreatiegebied voor de eigen inwoners. Een enige jaren geleden door Sneek ondernomen poging om te komen tot een samenwerking met de gemeente Wym britseradeel t.a.v. het bestuur van het recreatiegebied aan het Sneekermeer, waarbij gedacht werd aan de vorming van een rechtspersoonlükheid bezittend lichaam, leed schipbreuk door gebrek aan belangstelling voor deze oplossing bü, de buurgemeente. Het gemeentebe stuur van Wymbritseradeel is echter se dertdien tot een ander inzicht gekomen en er is thans een basis voor het treffen van een regeling gevonden. Aangezien in het ontwerp-struktuurplan ook de grens met de gemeente IJlst, zij het in beperkte mate, werd overschre den, zü’n ook in een later stadium b. en w. van die gemeente over de plannen ingelicht. Ook dit college toonde begrip voor de noodzaak van gebiedsuitbreiding van Sneek en verklaarde zich in principe niet tegen een kleine verschuiving van de grens ten gerieve van Sneek te zullen verzetten. b. en w. niet kunnen nalaten de uitroep „dank je de koekoek” te slaken. Al het gebied, dat aan de gemeente Sneek toe gevoegd wordt, vormt „landschappelük een gaaf gebied van duidelük agrarische struktuur”. Naar de mening van b. en w. is het gebied, zuidelük van de Houkesloot ge legen, het enige terrein, dat voor indus trievestiging aan grootscheepsvaarwater kan worden benut. Elders in de gemeente zal een zo gunstige gelegenheid niet be staan noch kunnen worden geschapen. De zienswü’ze van ged. staten, dat binnen de voorgestelde grenzen industrieterrein geprojekteerde kan worden, bv. op het terrein ten noorden van de Houkesloot en onmiddellük ten oosten van de Sneeker Oudvaart, menen zij dan ook te moeten bestrüden. Struktureel zou het onjuist zijn aan weerszüden van de Houkesloot industrieterreinen te projekteren, die met elkander en met de grote verkeerswegen verbonden zouden zün óf via de binnen stad of via een te bouwen zeer kostbare brug, die zowel voor de beroepsvaart als voor de zeilsport büzonder hinderlük zal zün. Beide oplossingen zün weinig aan- lokkelük, zo niet onaanvaardbaar. In elk geval zal de voorgenomen grenswüziging niet het risico in zich mogen bergen dat in de komende 20 jaar een tekort aan industrieterrein ook aan grootscheeps vaarwater zal ontstaan. In dit verband is het niet ondienstig te vermelden, dat sedert 1 januari 1960 ongeveer in totaal 34 hectare grond voor industriële doel einden werd uitgegeven en dat zich vooral in de laatste jaren in toenemende mate het streven openbaart bedrüven en ma- gazünen van de binnenstad naar het in dustrieterrein met aansluiting op de gro te verkeerswegen te verplaatsen. Indien de bezwaren van ged. staten zich richten tegen een bebouwing langs de Houkesloot als toegang tot het water- sportgebied is aan dat bezwaar in vol doende mate tegemoet te komen door hetgeen ook in de bedoeling ligt een brede groenstrook aan te brengen. B. en w. stellen de raad voor het vo renstaande ais zün mening aan ged. sta ten kenbaar te maken. verstoren, op spannende wijze. Samenspel en samenzang werden door het orkest onder Gustav Fülle- born (hier en daar net iets te sterk) ondersteund, de recitatieven met spi- net-begeleiding. Oscar Walleek had de regie en de toneelattributen en kos tuums waren van Wimm Vesseur. Dank zij Forum kan de opera ook in de kleine plaatsen worden gegeven. Mogen wij dit gezelschap weldra eens weer in onze stad ontvangen. A. I. de inhoud van het werk, een oude sage, is in dit blad reeds geschreven. De opvoering van gisteren mag een succes genoemd worden. „Forum” speelde voor een uitverkocht huis. Don Juan en zijn knecht Leporello werden resp. door Bert Bijnen en An ton Eldering kostelijk voor het Voet licht gebracht. Don Ottavio en Donna Anna (Harry France en Mizzy v. d. Lanz) speelden hun rollen bijzonder goed. De door Don Juan verlaten Don na Elvira vond in Anneke van der Graaf een voortreffelijke vertolkster. In de vrolijke scène van de trouwdag van het boerenpaar Zerlina en Masetto o.m. blonken Cora van Doesburg en Max van Weegberg uit. Gerard Groot als de Commandeur speelde zijn rol in de scène op het kerkhof o.a. waar hij als standbeeld, begeleid door zacht spelende koperblazers Don Juan ver maant de rust van de doden niet te WAARDEVOLLE PRESTATIE De kracht van deze opvoering lag niet in de eerste plaats in het magische spel van één of twee hoofdfiguren, maar in de suggestie die uitging van het totaal. Het effectieve decor, de prachtige vondst om de proloog van Apollo te laten zeg gen achter een doorschü'nende wand, de stijlvolle kostuums van mevr. Wadman, de bewegingsregie die de spelers soms de houding gaf van Tanagra-beeldjes dat alles werkte samen tot een opvoering, die het levende, zonovergoten land van de Peloponnesos heel dicht aan onze mistige grenzen bracht. Het is bijna on rechtvaardig in dit verband individuele prestaties te roemen of te laken. Natuur- Ujk was het spel van de ene hoofdper soon overtuigender dan van een ander en was er verschil in zuiverheid en ver staanbaarheid waarmee de teksten wer den gebracht. Maar naar myn smaak is de „Alkes tis” in zijn geheel een waardevolle, ver zorgde en succesrü’ke prestatie geweest, waarvan het welslagen niet bij enkele opvallende persoonlijkheden berust, maar by de voortreffelijke en enthousiaste sa menwerking van allen. Het doet me ge noegen het gymnasium van harte geluk te kunnen wensen met het succesvol resultaat van deze zware opgave. De V. L Het is op zün plaats hier een woord van lof te brengen voor de gevarieerd heid van het gymnasiale toneel in de laatste jaren. „Marteken van Nieume- ghen", de „Philoctetes”, Heyermans, „Al kestis” zij vormen waarachtig geen eenzüdig repertoire, en er is geen geringe moed voor nodig deze zware stukken te presenteren met een groep van prille en onervaren amateurs. „Maar heeft het zin?”, hoor ik sceptici al vragen. „Heeft het zin al te jonge mensen te belasten met teksten en problemen, waartegen zij technisch niet opgewassen zün?” Mün antwoord is: „Ja het heeft zin!” Het heeft zin voor de spelers met enthou siasme te grüpen naar een hoog niveau en in repetities en uitvoering er naar toe te groeien; het heeft zin voor het publiek van het resultaat en van deze geestdrift getuige zün. Niemand zal beweren, dat de „Alkes tis” dinsdagavond een feilloze opvoering heeft beleefd. De heren Münch en Keulen, de regisseurs, en de spelers zelf zullen daar als eersten van overtuigd zün. Maar wie in de zaal zat, zal mét mij erkennen, dat de spanning en het enthousiasme die de spelers over het voetlicht wisten te brengen, de technische tekorten te enen male overvleugelden. Ik kan u verzeke ren, dat ik een Grieks-klassiek toneelstuk heb gezien een stuk dat mij terug voerde naar de vüfde eeuw vóór Chris tus. Dwars door de metrische tekst van koor en spelers heen heb ik de sterke Door het verwüderen van een raampje in een uitzetvenster kon de indringer dit gemaikkelü'k openen en binnenkomen. Er is wel geprobeerd de kluis te openen, doch dit is niet gelukt. Er wordt niets vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. Advertentieprüs: 15 cent per mm Bü kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprüs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zaterdagavond 22 januari was er in café „Het Wapen van IJlst” een zg. kurkbiljarterswedstrüd. Hiervoor bestond flinke belangstelling, meest van Ulster ingezetenen. Een vleesprüs voor deze wedstrüd was beschikbaar gesteld door Jouke Couperus Jr. Na vakkundig biljartspel wist Hans Kooy deze prüs in de wacht te slepen. De tweede prüs (geld) was voor J. Cou perus voornoemd. De nationale zeilkampiocnschappen zul len dit jaar op 10, 11, 17 en 18 september (24 en 25 september zün reservedagen) worden gehouden. Op het IJsselmeer va ren dan de internationale Flying Dutch man-, de internationale Finn-, de inter nationale Vauricn- en de Randmecrklas- se. Hoezeer de attrakties van het bal voor sommigen ook een hoogtepunt in hun herinnering mogen vormen, het welslagen van deze avond ging ontegenzeggelük samen met de opvoering van de „Alkes tis”. Deze tussenvorm van tragedie en satyrespel in 438 voor Christus het eerst gespeeld en het oudst bekende stuk van Euripides verhaalt van koning Admetos, wiens laatste dag nabü is, tenzü een ander in zü’n plaats wil ster ven. Er is maar één mens die daartoe genoeg van hem houdt: zün echtgenote Alkestis. Op het moment echter dat zü bezig is weg te kwünen onder het gewee klaag van haar gehele huis, verschijnt Herakles ten tonele. Admetos wil hem gastvrüheid bewüzen en verzwügt hem dat Alkestis op sterven ligt. Maar door een dienaar komt Herakles achter ‘de waarheid: hü rukt Alkestis los uit de armen van de dood en brengt haar levend bij Admetos terug. Gedeeltelük een tra gedie dus, met sterk liturgische elemen ten, maar besloten door een ongebruike- lük goede afloop. Men kan twisten over de vraag of de feestavond van een middelbare school louter amusement moet zün dan wel de benadering van een kulturele prestatie. Het karakter van de gymnasiale oplei ding in aanmerking nemende zou ik de laatste mogelükheid niet graag uitsluiten, en zeker niet na het resultaat van dins dagavond. Bü de door ged. staten voorgestane grenswüziging zou aan het gebied van Sneek ca. 680 ha grond worden toege voegd met een aantal bewoners van plm. 100. Het verlies dat hierdoor voor de aangrenzende gemeenten ontstaat is voor Wymbritseradeel 637 ha grond en 90 inwoners. In percentages uitgedrukt be tekent dit 4 pct. van het grondgebied van deze buurgemeente en 0,8 pct. van haar bevolking. Het verlies voor de ge meente IJlst bedraagt volgens het rapport van de Prov. Planologische Dienst resp. 43 ha en 10 inwoners; dit is 5,9 pct. van haar grondgebied en 0,6 pct. van haar bevolking. B. en w. blüven van mening, dat hier geen verstandige politiek wordt gevoerd. Zü verkeren daarbü in goed gezelschap, want de minister van binnenlandse za ken zegt in de memorie van toelichting op de begroting van binnenlandse zaken voor 1966 o.m. het volgende: In de eerste plaats biedt een grens wüziging van (te) geringe omvang niet voldoende mogelükheden voor planning op lange termün en in de tweede plaats heeft zü met alle daaraan voor de plaatselüke bewoners, de gemeenten en de wetgever verbonden bezwaren on toereikend als zü is, te zeer het karakter van een voorlopige maatregel. zou en fi nancieel economisch onjuist zün, in dien de hier aanwezige situatie niet zou worden benut ter versteviging van de positie van Sneek, te meer omdat het hier gaat over terreinen waarvan het gemis de bestaansmogelükheden van de aangrenzende gemeenten niet zal aantasten en het aan de gemeente toe te voegen grondgebied toch al zo beperkt is. In de nacht van donderdag op vrüdag jl. is ingebroken in het kantoor van houthandel S. O. de Vries. B. en W. van Sneek tonen zich in hun advies aan de raad uitermate teleurgesteld inzake de plannen tot grenswijziging, die onlangs door Gedeputeerde Staten bekend zijn gemaakt. Zij vinden dat het plan van g.s. veel te krap is. Geheel onaanvaardbaar achten zij het ontworpen nieuwe grensbeloop aan de zuidoost-zgde van de gemeente. Het grote gevaar bestaat, dat de door g.s. voorgestelde grenswijziging de nekslag zou geven aan de verdere industriële ontwikkeling van Sneek, aldus b. en w. Dit onderdeel van de voorgestelde wijziging achten zij verwer pelijk. t 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1