Wat de raad te behandelen krijgt Pvd A-raadsleden komen met amendement inzake grenswijzigingsvoorstel Voorzitter Wiarda: geen paarden als er geen mensen voor zijn IJLST WYMBRITSERADEEL en van Inbraak op ,’t Eiland’ Toenemende jeugdcriminaliteit Geen verhoging subsidie plaatselijke muziekverenigingen Dodelijk verkeersongeval Paardenfokver. „Sneek en omstreken” vergaderde te Rauwerd Officieel Orgaan DIKKE PAARDEN VRIJWEL WAARDELOOS Bevestiging en intrede ds. W. Schenk in Heeg de gemeenten SNEEK, gecombineerde uitgave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD 121e jaargang no. 9 Maandag 31 jan. 1966 Ruit vernield Vechtpartij Feestavond NCAB te Woudsend Concert Sledelijk Muziekcorps Sneek in Woudsend NCVB Oppenhuizen vergaderde Schaftkeet van Sneker firma in Joure uitgebrand **»"•-* Het Sneeker Nieuwsblad is een Vietnam - teach-in en NCB SNEEKER NIEUWSBLAD MILITAIRE TEHUIZEN SUBSIDIE „FRYSK ORKEST” TOMBOLA BLOEDRICHTING 4"% 't- Redacteur II. A. de Boer Telefoon 4091 De Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding heeft verzocht het haar toegekende subsidie, hetwelk 0,5 UITZENDING EN VERPLEGING KINDEREN IN VAKANTIEKOLONIES NED. VER. TOT STEUN AAN HET KONINGIN WILHELMINAFONDS STICHTING NEDERLANDSE KAMPEERRAAD PROV. FRIESE VER. „HET GROENE KRUIS” SUBSIDIE PLAATSELIJKE MUZIEKVERENIGINGEN De plaatseljjke tamboers- en pijpers korpsen ontvangen sedert 1 januari 1965 gezamenlijk een subsidie van f 750,uit de gemeentekas. De ene helft van dit bedrag wordt verdeeld naar rato van het aantal leden van de verschillende korpsen, de andere helft op basis van de per lid en per jaar te ontvangen con tributies. Van de zijde van de tamboers- en pij perskorpsen „Advendo”, „Jong-Advendo” en „Jeugd-Advendo” is het verzoek ont vangen deze subsidieregeling opnieuw in overweging te nemen. In het betreffende schrijven wordt er op gewezen dat het bestuur zich voor de noodzaak zag ge plaatst voor de opleiding van de beide juniorenkorpsen een vakinstructeur aan te trekken, als gevolg waarvan de jaar lijkse uitgaven van de vereniging belang rijk zijn gestegen. B. en w. hebben zich omtrent deze aan gelegenheid beraden en zijn van mening dat er, mede gelet op de toeneming van het aantal jonge leden die er bij de tamboers- en pijperskorpsen valt de con stateren, hetgeen bepaalde voorzieningen noodzakeljjk maakt, voor een verhoging van het subsidie aanleiding bestaat. Een verdubbeling van het thans beschikbaar gestelde bedrag achten zij gerechtvaar digd. De gekozen verdeelsleutel dient h.i. te worden gehandhaafd met dien ver stande dat door b. en w. nog overwogen zou kunnen worden behalve met aantal leden en ontvangen contributies tevens rekening te houden met andere factoren. In overeenstemming met het gevoelen van de Culturele Raad stellen zij voor het aan de gezamenlijke tamboers- en pijperskorpsen toegekende subsidie te re kenen met ingang van 1 januari 1966 te verhogen tot f 1.500,per jaar en b. en w. te machtigen dit bedrag over de verschillende korpsen te verdelen. sitie komt te verkeren en zich, wat de financiële positie betreft bepaalde moei lijkheden voordoen doordat extra uitga ven moeten worden gedaan. Mocht hun uit de door het bestuur te verstrekken gegevens blijken dat dit inderdaad het geval is dan zullen zp deze aangelegen heid opnieuw onder ogen zien. PLAATSELIJKE TAMBOERS- EN PIJPERSKORPSEN Waarschijnlijk door een oliekachel is donderdag brand ontstaan in een houten schaftkeet van de firma gebr. Boomsma uit Snèek. De keet stond op het terrein van de carrosseriefabriek Smit in Joure, die onlangs door brand is verwoest. De firma Boomsma verrichtte daar herstel werkzaamheden. Een partij nieuw hout, een zaagmachine en zes kisten met ge reedschappen gingen door het vuur ver loren. De besturen van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuis front en de Centrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen hebben verzocht ten be hoeve van de door deze organisaties verrichte arbeid onder de militairen een jaarlijks subsidie uit de gemeentekas toe te kennen. Evenals in voorgaande jaren is geschied adviseren b. en w. deze verzoeken af te wijzen op grond van de overweging dat de kosten van dit werk ten laste van de rijksoverheid en van kerkelijke en parti culiere instanties dienen te komen. zoen 19651966 te verhogen met f 384, Een gedeelte van dit bedrag komt reeds op de ontwerp-begroting voor 1966 voor, het resterende bedrag zal bij suppletoire begroting worden geraamd. VERPLEEGINRICHTINGEN VOOR LANGDURIG ZIEKEN In de nacht van donderdag op vrijdag is er ingebroken in enkele fabriekspanden aan de Valkstraat. Het betreft hier de NV Noord-Nederlandse Roestvrijstaal In dustrie en de fa. Devo, resp. Valkstraat 14 en 9. Via kapotgeslagen ruitjes wisten de daders ginnen te komen. Er worden klei ne geldbedragen vermist. De politie stelt een onderzoek in naar de dader(s). 1966 geen ver- Burgemeester en wethouders van Sneek hebben by het opmaken van de ont werpbegroting voor het dienstjaar 1966 verschillende verzoeken om subsidies toe te kennen of reeds verleende subsidies te verhogen in ogenschouw genomen. Om trent enkele verzoeken werd het advies van de culturele raad ingewonnen. In afwachting van de door de raad te nemen beslissing op de subsidieverzoeken zijn in een aantal gevallen op de ontwerpbegroting reeds bedragen geraamd. De ontvangen subsidieaanvragen geven b. en w. aanleiding tot de volgende opmer kingen. Tussen de ..heren” A. P. en K. de J. ontstond gister een vechtpartij, waarbij een mes werd getrokken. Een der vech tersbazen werd licht gewond. v Het was begonnen als burenruzie om de kinderen. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt. Vrijdag 28 januari werd er in het dorpshuis te Woudsend een feestavond gehouden door de N.C.A.B. en N.C.B., aangesloten bij het C.N.V. De toneelver eniging „Mei elkoar ien” uit Drachten voerde het toneelstuk „De Boemerang” van B. v. d. Veen op. Het stuk werd vlot gespeeld en viel bij de weinige bezoekers zeer in de smaak. Het aantal leden in Woudsend is nl. ingekrompen, nadat de zuivelfabriek werd gesloten en verschil lende werknemers vertrokken. In de pau ze werd er gezongen door de dames H. Atsma en N. Hoekstra, begeleid door de heer H. Dpkslag. Verder hield mevr. P. Atsma-Visser een voordracht en werd een loterij ge houden met veel mooie prijzen. De avond werd voortreffelijk door de heer J. Hoekstra geleid. I Vi Aan de reeds eerder gepubliceerde lijst van sprekers op de teach-in, die maan dagavond 7 februari in Leeuwarden wordt gehouden, kunnen worden toege voegd: mr. Ph. P. Everts, medewerker Polemologisch Instituut te Groningen, en H. J. A. Hofland, adjunct-hoofdredacteur Algemeen Handelsblad te Amsterdam. Er is een steeds verdergaande evolutie in de fokrichting. De fokkers worden ge drongen op een andere weg dan tot nu toe gebruikelijk was. De nadruk komst steeds meer te liggen op de „bloedpaar- den”. Alom raakt men er meer en meer van overtuigd, dat we er met dikke paar den niet komen. Ook in eigen vereniging zjjn enkele Engelse volbloeds. Het zijn heel bruikbare en hooggeprijsde paar- Zaterdagavond gaf het Stedelpk Mu ziekcorps Sneek een concert in het Dorps huis te Woudsend. De publieke belang stelling was zeer gering, wat vooral voor het corps zeer jammer was, want het speelde voortreffelijk. Blijkbaar hebben de mensen weinig interesse voor derge- lyke uitvoeringen, wat ook blijkt uit het tot dat de plaatseljjke muziekvereniging ÖDe Eendracht” geen nieuwe werkende leden kan krijgen. Het is reeds tot op de helft uitgedund, w** voor Woudsaad zear 1 w betreuren i*.. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twaalf uur is op de Sneker- straatweg onder Rauwerd een ongeval gebeurd, dat aan de plm. 21-jarige Be rend de Wit uit Drachten het leven heeft gekost. Een Volkswagenbusje met vier inzitten den, rijdende in de richting Sneek, reed even voorbij Rauwerd op de Sneker- straatweg tegen een links van de weg staande boom. De gevolgen waren cata strofaal. De 21-jarige bestuurder B. de W. uit Drachten was op slag dood, ter wijl zjjn 18-jarige plaatsgenoot J. F. met een hersenschudding naar het St.-Anto- nius-Ziekenhuis in Sneek moest worden vervoerd. Ook de twintigjarige R. N. uit Bergum werd met gebroken benen naar genoemd ziekenhuis overgebracht. De rijkspolitie van .Rauwerd en dokter C. Kerbert uit Spbrandaburen waren spoe dig ter plaatse. De laatste kon de vierde inzittende, mej. A. H. uit Sijbrandaburen die door de jongens zou worden thuis gebracht, met slechts lichte verwondin gen naar haar ouderlijke woning vervoe ren. Het Volkswagenbusje werd geheel ver nield. Omtrent de oorzaak staat nog niets met zekerheid vast. cent per inwoner bedraagt, op een hoger bedrag vast te stellen. Het verzoek wordt gegrond op de grote stijging van de uitgaven voor de kankerbestrijding in de laatste jaren. In hun advies van 21 december 1964 hebben b. en w. naar aanleiding van een verzoek vangelijke strekking betreffende het dienstjaar 1965 als hun standpunt te kennen gegeven dat ten behoeve van landelijke instellingen als de onderha vige, die geen directe band met de ge meenten hebben, geen nieuwe subsidies dienen te worden toegekend of bestaande subsidies dienen te worden verhoogd. In overeenstemming met deze zienswijze adviseren zij het onderwerpelpke ver zoek af te wjjzen. Tegen de 21-jarige A. L. uit Sneek is vanmorgen proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in de afgelopen nacht een eta lageruit van fa. R. Tjallema aan de Suupmarkt zou hebben vernield, ver- moedeljjk uit baldadigheid. OPERAGEZELSCHAP „FORUM” Bjj de vaststelling van de gemeente begroting voor het jaar 1965 besloot de raad het subsidie voor de Stichting Ope ragezelschap „Forum” tot wederopzeg ging te verhogen tot f 3.050,per jaar. Hiermede werd een verzoek van het stichtingsbestuur ingewilligd om mede werking te verlenen aan de eerste fase van een zg. driejarenplan, waarmee be oogd wordt voor een drietal seizoenen, te beginnen met 19641965, een aantal voorzieningen te realiseren als vaststel ling pensioenregeling, herziening salaris sen orkestleden, uitbreiding van het or kest en het op peil brengen van koor en ballet. Het bestuur heeft verzocht in het kader van de tweede fase van vorengenoemd driejaren-plan het subsidie voor het sei zoen 19651966 te verhogen met onder scheidenlijk f 266,— en f 118,zulks in verband met het treffen van een aantal salarismaatregelen. Inwilliging van dit verzoek komt b. en w., mede gelet op de plaats die het gezelschap in het cultu rele leven inneemt, aanvaardbaar voor. Zjj adviseren het subsidie voor het sei- De PvdA-raadsleden I. Bergsma en J. R. Visser vinden, dat het gemeentebe stuur van Sneek een ruimere opzet van de grenswijziging moet blijven bepleiten. Daartoe hebben zij het volgende amende ment ingediend. Naar aanleiding van een verzoek van de Stichting Nederlandse Kampeerraad om verhoging van het jaarlijks sub sidie van f 25,in verband met de steeds stagende kosten van het bureau vinden zij dat enige verhoging van het subsidie ter ondersteuning van de ak- tiviteiten van de stichting, welker taak voor een belangrijk deel bestaat uit het adviseren van overheidsinstanties op het gebied van de recreatieve verblpfsac- commodatie in verband met het kam peren in de meest ruime zin, gerecht vaardigd is. Zij stellen voor het sub- sidien met ingang van 1 januari 1966 te verhogen tot f 50,per jaar. Ondergetekenden, leden van de raad der gemeente Sneek, kunnen de bezwaren, die burgemeester en wethouders hebben ont wikkeld tegen de zienswijze van gedepu teerde staten met betrekking tot de wij ziging van de grenzen tussen Sneek en Wymbritseradeel in het algemeen onder schrijven. Ook zij zijn van oordeel, dat de wijziging te beperkt van opzet is. Zij hebben begrip voor de overwegingen, die burgemeester en wethouders er toe ge leid hebben zich op bepaalde punten bij het standpunt van gedeputeerde staten neer te leggen maar menen dat het ge meentebelang daarbjj niet is gediend. Burgemeester en wethouders hadden naar hun mening de consequentie van hun op vatting van de voorgestelde regeling te krap is opgezet moeten aanvaarden en in het belang van Sneek een ruimere op zet moeten blijven bepleiten. Sneek krpgt op de voorgestelde wpze niet de optimale kansen voor een ongestoorde ontwikke ling. Een zo ingrijpende en gevoelige aangelegenheid als een grenswijziging moet naar hun mening zodanig worden uitgewerkt dat niet binnen een beperkt aantal jaren nieuwe moeilijkheden kunnen ontstaan. Bij de voorgestelde regeling is de mogelijkheid daarvoor aanwezig, zowel ten aanzien van de industriële ont wikkeling als ten aanzien van volkshuis vesting, temeer omdat de prognoses van het verwachte verloop der bevolking, die by het voorstel een rol hebben gespeeld door de ontwikkeling van de laatste ja ren zjjn achterhaald. Tot 1963 bedroeg de bevolkingstoeneming de voorafgaande 10 jaar gemiddeld 253; over 1964 en 1965 nam de bevolking daarentegen toe met onderscheideniyk 926 en 839. Hoewel ondergetekenden begrip heb ben voor het streven van burgemeester en wethouders om bevolkingske#nen van de buurgemeente zoveel mogelijk te ont zien by een wijziging der grenzen menen zij dat toch de eisen, die het scheppen van optimale mogeiykheden gedurende een reeks van jaren voor Sneek stellen, op de voorgrond dienen te staan en dat de kans van het ontstaan van parasitaire bebouwingen in de toekomst buitan Het bestuur van de Federatie van ver pleeginrichtingen voor langdurig zieken heeft zich tot de besturen van de Neder landse gemeenten gewend met het ver zoek een jaarlijks subsidie te verlenen in de kosten van de door deze federatie ter hand genomen arbeid. Het werk van deze vereniging is gericht op de verdere uitbouw van het verpleegtehuiswezen in ons land. Een verzoek van geiyke strekking be reikte de raad in de loop van het jaar 1963. Bp de behandeling van de gemeen tebegroting 1964 verenigde de raad zich met het voorstel van b. en w. dit ver zoek af te wyzen op grond van de over weging dat het verlenen van een subsidie aan deze landeiyke stichting hoe be- langrpk haar werk overigens ook moge zpn niet op de weg van de gemeente ligt. Zp adviseren de raad op deze grond ook de thans ingediende aanvraag af te wyzen. den. Ook onder het zadel doen ze het goed. „Waar is de eeriykheid?”, zo vroeg de voorzitter zich af. Er zpn nameiyk men sen, die eerst niets van deze paarden moesten hebben, ze liever de nek wilden omdraaien, en die nu ineens voorstan ders zün geworden. Met de fokkery is het niet ongunstig. Er is volop keuze in verschillende soor ten. Maar toch hoopte de heer Wiarda, dat de fokkery op de boerenbedrijven zou blpven. De fokdag in Bolsward is prima ge slaagd. Het materiaal, dat daar werd aangevoerd, kon zich meten met het beste in de provincie. Het beoordelen en keuren van paarden is aan andere normen gebonden dan vroeger. Men dient zich af te vragen wat het doel is van de fokkery en het oude beeld kan men beter vergeten. Het moest worden verboden dat men mensen, die nog nooit op een paard hebben geze ten, laat keuren, aldus de voorzitter. Het keuren moet niet alleen gebeuren op tota liteit. Eerste vereiste is de kwaliteit en dan dienen ook b.v. de benen van het paard goed te zpn. Verschynt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Advertentieprys: 15 cent per mm By kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprys i 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Door de afdelingen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolonies, de Vereni ging tot stichting en exploitatie van christelpke vakantiekoloniehuizen (Elim), de Nederlandse Katholieke Vereniging voor Kinderuitzending en de afdelingen van Herwonnen Levenskracht/Volksge- zondheid (uitgaande van het N. K. V.) in de provincie Friesland is op grond van de kostenstijgingen welke de ex ploitatierekeningen van de diverse kolo- nietehuizen de laatste jaren nadelig be ïnvloed hebben in een gezameniyk schrp- ven verzocht het subsidie te bepalen op 45 pet van de bruto verpleegprijs per dag. Het bestuur van de stichting „Bio Vakantieoord” heeft op dezelfde grond aangedrongen op verhoging van het sub sidie tot tenminste fl,50 per kind per dag. Gelet op het belangrijke werk dat de betrokken instellingen in het belang van de volksgezondheid verrichten zyn b. en w. van mening dat er aanleiding bestaat tot verhoging van de in de regeling neergelegde subsidiebedragen over te gaan. Een verdubbeling van de bydrage per verpleegdag achten zp aan vaardbaar. Zy stellen daarom voor met ingang van 1 januari 1966 tot wederop zegging voor de uitzending van kinderen naar erkende kinderherstellings- en va kantiekolonies een subsidie te verlenen van f 1,en f 2,per verpleegdag per kind, al naar gelang verpleging plaats heeft in de maanden mei tot en met sep tember of in andere maanden. Ver wacht wordt dat ook indien tot deze verhoging wordt besloten het geraamde bedrag dat evenals vorig jaar f 1.000, bedraagt voldoende zal zyn. In hun nota van 20 mei 1965 betref fende de subsidiëring van de plaatseiyke muziekverenigingen hebben b. en w. de raad toegezegd aan de hand van de dan bekende gegevens omtrent de finan ciële positie van de muziekverenigingen de aangelegenheid van de subsidiëring by de behandeling van de ontwerp-be groting voor 1966 opnieuw onder ogen te zullen zien. Mede aanleiding tot dit beraad vormde een verzoek van het bestuur van het Stedeiyk Muziekcorps Sneek om nogmaals subsidiëring van het korps overeenkomstig de door de vier samenwerkende muziekfederaties gestelde normen in overweging te nemen. In het betreffende schry'ven werd gesteld dat, nu de vereniging op een steeds hoger niveau optreedt de uitgaven zich in stpgende iyn bewegen. Het college handhaaft zyn standpunt dat de bovenbedoelde normen onvoldoen de rekening houden met de plaatseiyke situatie en de financiële omstandigheden waarin de te subsidiëren verenigingen verkeren. De positie van de muziekver enigingen in de ene en de andere ge meente zomede die van de verschillen de plaatseiyke verenigingen kunnen ge heel verschillen. Verhoging van het sub sidie uitsluitend op grond van het feit, dat dit beneden de aanbevolen normen ligt, achten zij, mede gezien in het licht van het in het algemeen gevolgde sub sidiebeleid uit bestuuriyk oogpunt niet aanvaardbaar. Zy achten op dit ogenblik geen termen aanwezig voor te stellen tot verdere verhoging van het aan de plaatseiyke muziekverenigingen toegekende subsidie dat ingaande 1 januari 1965 nog werd verhoogd tot f 1.750,— te besluiten. Wat het schry’ven van het Stedeiük Muziek corps aangaat zpn zij van mening dat het bereiken van een hoger niveau slechts dan tot verhoging van het sub sidie aanleiding kan zpn indien dit mee brengt dat de vereniging in een van die van andere verenigingen afwykende po- De heer Wiarda kon een behoorlpk aantal leden, die niettegenstaande de drukte op de bedrpven toch waren geko men, in het bpzonder de heren Bouma en De Vries van de zustervereniging „It Fryske Hynder” en de heer C. van Heere- waarden uit Leeuwarden als erelid en oud-administrateur van het paarden stamboek NWP, afd. Friesland, welkom heten. Hp stond vervolgens geruime tyd stil bp het twintigjarig bestaan van de ver eniging, die omstreeks deze tqd in 1946 werd opgericht. Op die eerste vergade ring was de heer H. P. Andela voorzit ter. In april werden e-r sppkers met kop pen geslagen. Toen fungeerde P. de Boer als voorzitter. Het grote voorbeeld was een soortgelpke vereniging in Stadska naal. Als secretaris-penningmeester werd de heer H. Sikkens gevraagd. En die is het nu nog. Het doel van de fokvereniging was om een fokdag te houden. Op 8 augustus 1946 werd in Sneek de eerste en naar later zou blpken tevens enige fokdag gehouden. Deze dag geldt in de herinnering van de leden nog altpd als een der aller mooiste. gemeentegrens zoveel mogeiyk moet wor den vermeden. zy stellen dan ook voor, in afwyking van het advies van burgemeester en wet houders, als de mening van de gemeente raad van Sneek kenbaar te maken dat de wüziging van de grens tussen de ge meenten Sneek, Wymbritseradeel en IJlst moet geschieden als op de hierbp ge voegde kaart aangegeven en burgemees ter en wethouders te verzoeken by alle instanties, die by de totstandkoming van de grenswyzigmg zyn betrokken, met de meeste klem op verwezeniyking van de grenswyziging op deze wijze aan te drin gen. Sneek, 29 januari 1966. w.g. 1. Bergsma w.g. J. R. Visser Van het bestuur van de stichting Frysk Orkest is een begroting voor het jaar 1966 ontvangen. Daarby zün gevoegd de berekeningen, die hebben geleid tot verdeling van het totale subsidiebedrag op basis van het door de afdeling Fries land van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten opgemaakte verdeelplan. Voor de gemeente Sneek resulteert deze berekening in een bedrag van f 39.200, hetgeen vergeleken by 1965 een verho ging van het subsidie met f 6.899,be tekent. Het bedrag ad f 38.200,is door b. en w. in de ontwerp-begroting ge raamd op grond van het feit dat de gemeente krachtens het raadsbesluit tot aanvaarding van het verdeelplan daar toe gehouden is. Zy stellen voor om, wanneer zy het advies van de Culturele Raad in deze hebben ontvangen nog vóór het tydstip van de behandeling van de begroting op de aangelegenheid van de subsidië ring van het Frysk Orkest terug te komen. Donderdag 27 januari kwamen de le den van de NCVB, afdeling Oppenhuizen, weer in maandelpkse vergadering bp’een. Na de gebruikelpke opening door de presidente, werd het woord gegeven aan de heer R. H. W. Joppe, hoofdinspecteur van politie te Leeuwarden. Deze sprak over het onderwerp: „Jeugdcriminali teit”. Spreker vertelde, dat het groeiende aantal kinderen dat met de politie in aanraking komt, reden geeft tot ernstige bezorgdheid. De vermogens-, zeden, en alcoholdelicten nemen steeds toe, waarbü in de meeste gevallen de schuld ligt by de ouders. Men weet niet meer waar het kind zpn vrije tijd doorbrengt. Men heeft geen tpd meer voor het kind en dit wordt goed gemaakt door het geven van een bromfiets, transistor of buitenlandse reis. Het kind wordt aan zün lot overgelaten. De heer Joppe waarschuwde ook ern stig tegen vele televisieprogramma’s, die niet geschikt zjjn voor kinderen. Door het kyken hiernaar is al veel onherstel baar leed berokkend. Ook hiervoor dra gen de ouders de verantwoordelpkheid. En tenslotte wees spreker er op, dat we moeten toezien op wat ons kind leest. Pornografie is gewilde lectuur. Enkele vragen werden door inspecteur Joppe nog beantwoord, waarna gezongen werd gez. 138 1 en 4. De avond werd Dreigende zaken werpen hun schaduw vooruit. De toenemende motorisatie op de bedryven, beter gezegd mechanisatie en de structuurverandering van de be drijven in het algemeen zijn er de oorzaak van dat er steeds minder paarden zijn. De boeren, en met name de jonge boeren, hebben, ook als ze er wel plezier in heb ben, geen tijd meer voor de fokkerij. En we kunnen geen paarden hebben, als we er de mensen niet voor hebben, aldus voorzi tter II. S. Wiarda op de algemene leden vergadering van de paardenfokvereniging „Sneek en omstreken”, die donderdag middag in hotel Hanenburg werd gehouden. De bevestiging geschiedde door ds. Dykslag van Sppk (Gr.). Deze had als tekst gekozen 1 Cor. 15:58. In de middagdienst deed ds. Schenk in een overvol kerkgebouw zyn intrede. Hp had als tekst Hebr. 13:20 en 21. Na de dienst werd ds. Schenk toege sproken door den heer R. Sybrandy als praeses van de kerkeraad. Ook werd dank gebracht aan ds. Gros van Wouds end, die al die tyd als consulent Heeg heeft gediend. Ds. Gros dankte voor de prettige samenwerking met de kerke raad Hp wenste ook ds. Schenk veel goeds toe in zpn nieuwe gemeente. Niet alleen namens de Geref. Kerk, maar ook als afgevaardigde van de classis Wor- kum. Pastoor Baardmans sprak namens de katholieke Gemeenschap van Heeg, B. K. Post als afgevaardigde van de Hervorm de gemeente van Heeg. Namens de ker keraad van Godlinze werd ds. Schenk veel zegen op zpn arbeid toegewenst. Ds. Schenk beantwoordde al de sprekers en hoopte ook voor de andere kerkgenoot schappen in Heeg op een goede samen werking in de toekomst, tot eer van God. Ook namens Mevr, Schenk bracht hp dank aan de diverse Gereformeerde verenigingen, die hen vorige week bp aan komst in Heeg zo’n harteiyk welkom De Provinciale Friese Vereniging „Het Groene Kruis” ontvangt een jaarlijks subsidie uit de gemeentekas van f 0,15 per inwoner. In zpn schrpven van 6 augustus 1965 heeft het hoofdbestuur van deze vereniging zich tot de raad ge wend met betrekking tot de subsidiëring. Uit de bp het schrpven gevoegde toe lichting blpkt dat de begroting voor het jaar 1966 een belangrpk hoger te kort aanwpst dan die voor het jaar 1965. Dit grotere tekort moet voorname lijk worden geweten aan de hogere las ten, die de instandhouding van de con sultatiebureaus voor de kinderhygiëne zuilen vergen, welke op hun beurt wor den veroorzaakt door een verhoging van de honoraria van de leiders van deze bureaus. Aangezien de honoraria in Friesland een achterstand vertoonden in vergelpking met andere provincies is een nieuwe regeling op dit punt vast gesteld. In verband met de moeilpke financiële situatie zal de verhoging der honoraria in twee fasen worden gereali seerd nl. per 1 januari 1966 en 1 janu ari 1967. Het vorenstaande is voor het bestuur aanleiding geweest zich opnieuw te be raden over de verdeling der lasten, hetgeen heeft geresulteerd in een verzoek aan de gemeentebesturen om in het ver volg te subsidiëren volgens een algemeen subsidie van f 0,10 per inwoner en een doelsubsidie voor de consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters naar rato van het aantal consulten op deze bureaus in de gemeenten en op basis van een derde van de gemiddelde kosten per consult. Dit komt voor de gemeente Sneek neer op een verhoging van het subsidie voor het jaar 1966 met rond f 340, De belangrpke plaats die de vereni ging op het gebied van de volksgezond heid inneemt rechtvaardigt naar de me ning van b. en w. een verhoging van het subsidie. De voor het jaar 1966 gekozen grondslag achten zij redelpk, zo dat zp adviseren ingaande 1 januari 1966 een subsidie te verlenen op basis van deze grondslag. Het was voor de Gereformeerde Ge meente van Heeg zondag een blijde dag, omdat na een vacature van 2 jaar en 4 maanden ds. W. Schenk in de morgen dienst werd bevestigd als dienaar des Woords. Uit het financieel verslag van secre taris-penningmeester Sikkens bleek? ’at er over 1965 een nadelig saldo was van 757,01. De uitgaven bedroegen 5234,14. Het ledental was stabiel gebleven, nl. 176. Dit nadelig saldo en de alsmaar stp gende kosten waren voor het bestuur aanleiding om met een voorstel te komen tot contributieverhoging. Men stelde voor de contributie te brengen van 5,op 10,Uit de vergadering kwam toen het voorstel om de tombola (een verloting zonder nieten) te veranderen, aangezien deze de vereniging nagenoeg geen finan cieel voordeel opleverde. Iets minder dure prpzen in de tombola en op de fok dag meer ereprpzen zou een aanzienlpke besparing betekenen. Een der leden meende dat hierdoor de grondslag van de vereniging werd aan getast. De voorzitter was het hiermee eens: het hoofdmotief van de tombola is de bevordering van de fokkerp (enkele veulens vormen n.l. de prpzen), nu zou het worden bevordering van de porte monnee. Maar, aldus de voorzitter, des- tpds had men dit ook min of meer afge keken van Stadskanaal, zou het nu zo erg zpn dit aan de eisen des tpds aan te passen? De vergadering was het er over eens, dat de kosten van de verloting wel la ger konden en na langdurige en soms heftige discussie werd het bestuursvoor stel verworpen en het voorstel om meer ereprpzen in te stellen en de tombola te vervangen door een verloting met aan prpzen aangenomen. Het vaststellen van de fokdag tyeek niet mogelpk, daar er nog aanvraag was binnengekomen. De gadering gaf het bestuur vrp mandaat. De heren A. Buning en B. Brink werden in de kascommissie benoemd. Halverwege de vergadering vertrok de heer Wiarada, daar hp elders verplich tingen moest nakomen, en kreeg de heer F. de Haan de voorzittershamer. In de bestuursverkiezing werden de heren F. de Haan, H. Sikkens, J. D. Dpkstra, M. S. Jansma, F. de Boer, J. P. Winia en J. Brouwer herkozen. De heer Stoffel sma van de Rpkslandbouwvooriichtings- dienst vertoonde tenslotte enkele films.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1