Noodsituatie Sneker industrie in door uitvallen van stroom Ellende begon bij Loënga Ledenvergadering Ned. Reisvereniging afdeling Sneek Waterpoort-krabbels 1 t i t 1 rW JH van de muren over (De)centralisatie Jeugd over de muren laten kijken NEDERLAND MAAKT HET: unieke tentoonstelling over eigen industrie IJLST en Ook op Lemmerweg veel afgevallen takken Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL F W 121e jaargang no. 12 ■ti Jongens aangehouden wegens vernielzucht De hoogspanningsmast onder Loënga, waarvan door het breken van de kabel de top tordeerde, d.w.z. omdraaide en af knapte. F' Geslaagd X We dachten al haast dat het voorjaar zou worden en nu dit. Voorafgegaan door een zone met „het kan vriezen of dooien”, waarin regen, ijzel en sneeuw de wegen schier onbegaanbaar -Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde urtgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD maakten, is de winter teruggekeerd. Alles werd bedekt door t een dikke laag ijzel. Zo dik, dat verscheidene bomen deze last f te zwaar werd. Kleinere boompjes negen ter aarde of knapten t af, grotere verloren hun takken. Vooral de weg tussen Sneek en Leeuwarden was weldra bezaaid met afvallige takken, zodat t er gisteren zelfs geen autoverkeer mogelijk was. Donderdag 10 febr. 1966 In Een boer in Westhem kwam voor vooral in de VERWARD De situatie was gisteren de hele dag GEEN MENSEN LUCIFERSFABRIEK VERKEER ZUINIG MET STROOM De B. voor de Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De Vereniging Nederlands Fabrikaat heeft als onderdeel van haar activiteiten onderwijstentoonstellingen ingericht, waarmee zij betoogt door middel van voorlichting de kennis van de eigen nijverheid te vergroten, eerbied voor het vakmanschap te kweken, de noodzake lijkheid van vakmanschap aan te tonen en de jongeren te confronteren met industri ële beroepen. Deze tentoostelling, waaraan door VNF een vaste leerkracht de heer H. J. B. Zeylstra, is verbonden, die de bezoeken de klassen een uur les geeft wordt Sneek opgesteld in de benedenzaal van het Ge rechtshof. Gistermiddag verrichtte wet- Een Sneker ingeschakeld Onze plaatsgenoot W. Teensma werd vorige week eerste bij de prestatie- wandeltocht over 10 km in Leeuwar den. Hij -leed er 57 minuten over. De ze tocht werd georganiseerd door de wandelsportver. „De Trekvogels” en geldt als ronde voor de finale om het kampioenschap van de Ned. Wandel- sportbond over een afstand van 35 km. toelichting zou zorgen. Dan zouden de kinderen tot de conclusie komen dat ze er iets, en toch niet alles, van afweten. Tenslotte wees hij er op, dat het een zeer sneue zaak voor Sneek is, dat Leeuwar den in verhouding zoveel meer woningen krijgt. De heer T. Broodwinder, bedryfsbrand- wacht bij Lankhorst touwfabriek alhier, slaagde voor een examen, waarin de be kwaamheid in het gebruik van het oers- houder M. Baatfens de officiële opening. INDUSTRIE-MINDED Sneek is kern, aldus de heer Baaijens, met een beetje industrie en we zouden graag meer willen hebben. De bevol king moet industrie-minded worden. Er is geen andere keus, want de Zuidwest hoek staat ieder jaar zo’n 4000 mensen af, die allen een plaatsje moeten hebben. Het is van groot belang dat de kinde ren weten wat er achter de fabrieksmu- ren gebeurt. Het meeste onttrekt zich aan hun gezichtsveld. De heer Baaijens was blij, dat deze tentoonstelling in Sneek is en dat de heer Zeijlstra zelf voor de Dinsdagmiddag had men wat Sneek betreft een noodvoorziening getroffen, zo dat er op beperkte schaal weer elektri citeit was. Maar het gevaar bestond, dat de zaak overbelast zou worden. Daarom maande een geluidswagen de in woners van Sneek om toch vooral zuinig te zijn. Winkels doofden toen hun etala- geverlichting en ook de straatverlichting bleef uit. De toestand bleef de hele avond precair, vooral toen in andere Hetzelfde beeld vertoonde Van der Heem. Daar was gisteren de helft van het personeel niet op komen dagen, ter wijl ook vanmorgen velen op het appèl ontbraken. De stroomvoorziening was in zoverre vanmorgen weer normaal, dat men zich nog moest beperken. Machines konden er nog niet draaien. Ook Flexa had vanmorgen weer stroom doch moest zich eveneens beperken tot licht. Zware machines konden niet draai en, zodat eergisteren en gisteren men sen naar huis werden gestuurd. Sommige scholen hadden door het uit vallen van de stroom geen verwarming meer die werkte, zodat de leerlingen naar huis werden gestuurd. Vroeger maakte men alles van natuurstoffen. Maar de laatste jaren heeft het gebruik van kunststoffen een grote vlucht genomen. Deze kunststoffen of plastics worden gemaakt uit aardolie. Aardolie is gevormd uit de resten van plankton, onder hoge druk en temperatuur in een tijdsbestek van duizenden jaren. Maar de bestanddelen zün stoffen van de organische chemie, koolwaterstoffen. Na destillatie en het „kraken” voegt men aan de overblüvende gassen anorganische stoffen als chloor toe. Het resultaat is plastic, dat in verschillende vormen (folie, buizen, profielstukken) gemaakt wordt. Dit is een onderdeel van de tentoonstelling, die onder de naam NEDERLAND MAAKT HET wil laten zien, wat er in Nederland op industrieel gebied wordt gepresteerd en met hoeveel toewijding, energie en vakmanschap aan het vervaar digen van het Nederlandse produkt wordt gewerkt. Aftredend waren mej. C. van Houten en de voorzitter. Voor mej. Van Houten die niet herkiesbaar was wegens haar vertrek naar Leeuwarden, werd gekozen mej. K. Oosten, terwijl de heer De Groot werd herkozen. woorden van mej. Feitsma te illustre- i ren liep er een muis over een richel boven het podium, tot grote hilariteit i van h-Pf nii'hlfiP'k “t De politie in Sneek heeft een drietal jongens van 10 jaar aangehouden wegens vernielzucht. Ze hadden in totaal onge veer dertig dynamo’s van fietsen ge sloopt om mee te spelen. Het verse’-l tussen „mjjn en dy’n” blijkt voor velen moeilijk te zijn. Ouders en onderwijzers kunnen daar niet genoeg op hameren. Het treinverkeer met Leeuwarden was gisteren dè gèhèle dag gestagneerd door dat de telegraafpalen over de rails waren gevallen. De weg Sneek-Leeuwarden moest vanwege de vele afgevallen tak ken voor alle verkeer worden gesloten, een unieke gebeurtenis in de geschiedenis. Verkeer tussen Sneek en Leeuwarden was daardoor alleen mogelijk via Hee- renveen. Ook de Posterijen ondervonden hiervan veel hinder. Bü het PEB deelde men ons mee, dat de ellende bepaald niet te wijten is aan te oud materiaal (de masten zijn vijftig jaar oud). Elk half jaar wordt de boel gecontroleerd. Dat vanmorgen de straat verlichting bleef doorbranden kwam om dat deze anders automatisch w'ordt be diend. Dit is nu helemaal in de war. zodat de verlichting vanmorgen niet automatisch uitschakelde. Later heeft men de zaak met de hand uitgedraaid. meesteresse mej. S. Tjallema vermeldde aan inkomsten een bedrag van f 1333.19. De uitgaven bedroegen f 485.35. De kas commissie, bestaan ui* mej. Ringnalda en de heer Hoeksema, had de boekhou ding in orde bevonden, waarop de voor zitter de penningmeesteresse dank bracht en opmerkte een gezonde vereniging met een gezond kapitaal”. BESTUURSVERKIEZING Behalve de fabricage van plastic en lucifers zijn er stands van de Hoog ovens, de DAF, Linoleum Krommenie en de TIMA (confectie-industrie) in Apel doorn. De Vereniging Nederlands Fa brikaat bestaat 50 jaar. De bedoeling is om propaganda te maken en voor lichting te geven over de Nederlandse industrie. Door middel van vijf tentoon stellingen tracht men de Nederlanders, te beginnen met de schooljeugd, in dustrie-minded te maken. Het oversteken van de Lemmerweg door wielrijders uit Scherhemstraat of Frieswijkstraat, waarover wjj onlangs op deze plaats schreven, is nu nog omslachtiger geworden dan het al was. Maar gelukkiger tevens veiliger. Het mag een wonder heten, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Nu wor den de fietsers door middel van bor den geleid over twee fietspaden aan weerszijden van de kruising. Naast een van deze fietspaden is bovendien een „zebrapad” gemaakt voor de lopers. Ook heeft men de bocht van Fries wijkstraat naar Lemmerweg wat rui mer gemaakt. Fietsers en voetgan gers moeten nu dus een kleine om weg maken, maar de kruising is daardoor vrij voor het snelverkeer. plaatsen in Friesland eveneens kabel- breuk ontstond. In Leeuwarden raakte men bij het PEB bijna in paniek, toen op een gegeven ogenblik twaalf leidingen van 110.000 Volt waren gebroken. Bij Loënga begaven later nog twee masten het. Op een gegeven ogenblik bleken alle acht hoogspanningsleidingen, die bjj Deersum in de vorm van een ster samenkomen (twee naar Sneek, twee naar Heerenveen, twee naar Leeu warden, twee naar Herbaijum) kapot te zün. Er werd gisteren met man en macht gewerkt om de schade te herstellen. Vandaag gaat men hiermee door. Met een knal en het nodige vuurwerk brak dinsdagmorgen even half tien een hoogspanningskabel van het PEB tengevolge van abnormaal zware ijzelafzetting. Daarmee kwamen Sneek en het groot ste deel van de Zuidwesthoek zonder stroom te zitten. Vooral de Sneker industrie is daardoor gedupeerd. Bedrijven als Landustrie, Lankhorst, Wouda, Tonnema, Flexa en andere lijden grote schade. Op de teach-in, die vrijdag jl. in het christelijk lyceum werd gehouden, bleef de zaai tamelijk passief, de informatie kwam in hoofdzaak van het podium. Maar wat daar vandaan kwam was zeer de moeite waard. Toch geloof ik, dat de mensen van de FNP wat al te gemakke lijk omspringen met het woord „decen tralisatie”. Vooral de kleine gemeenten hebben waarschijnlijk meer baat bü het tegenovergestelde. Ik denk hier aan de woorden van het PvdA-raadslid Gerding Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 nogal verward. Een gedeelte van Sneek had normaal stroom, een ander gedeelte, o.a. de Noorderhoek, zat zonder. Bolsward zat men eveneens zonder. De Nederl. Reisvereniging heeft naast do bijeenkomsten waar films of dia’s worden vertoond, ook de gewoonte eens per jaar officieel een ledenvergadering te houden, waarop de huishoudelijke din gen besproken kunnen worden. Ofschoon er in de loop der jaren al verschillende aantrekkelüke en vaak kostbare dingen bij werden gesleept om er prettige bij eenkomsten v;.n te maken, is het niet erg raadzaam op deze manier door te gaan. De NRV is per slot van rekening geen sociëteit. x? Op de teach-in, die vrydagavond over de Frys-k Nasjonale Party werd gehouden, werd nogal eens het woord decentralisatie gehoord. Decentrali satie, het tegenovergestelde van cen tralisatie. Dus, overgebracht in het politieke vlak: aan de gemeenten overlaten wat tot nu toe centraal door de provincie gebeurt. Anders gezegd: aan lagere organen overlaten wat nu door hogere gebeurt. Als om deze FRIESLAND HEEFT nu driemaal een teach-in meegemaakt. Tweemaal over de FNP en eenmaal over de kwestie-Viet- nam. Een verslag van deze laatste treft u elders in )nze krant aan. Het woord teach-in is overgewaaid uit Amerika, de bedoeling is om over een bepaald onder werp zoveel mogelyk informatie te ver strekken. Onderwijzing zou men kunnen zeggen. Zaterdag 12 maart gaat ons Stede- J lijk Muziekcorp- weer eens naar een concours. Vorig jaar behaalde het korps het verbluffende resultaat met 116 punten het hoogst geklasseerde van alle deelnemende korpsen te wor den. Dat was op 10 oktober. Daarmee was het toegelaten tot deelneming aan het topconcours, dat 12 maart in Musis Sacrum in Arnhem wordt gehouden. Tot nu toe zyn er in de sectie harmonie voor dit topconcours zeven korpsen ingeschreven. Ongeveer in deze bewoordingen richtte de heer De Groot uit Sijbrandaburen, voorzitter der NRV afd. Sneek, zich in zyn openingstoespraak van de jaarver gadering tot de welgeteld dertien aan wezigen, inclusief vier bestuursleden. Hü wilde verder niet naar de oorzaken ra den waarom de overige 284 leden schit terden door afwezigheid. Ook een kleine groep kan zeer wel gezellig vergaderen. De heer De Groot gaf daarna een kort overzicht van het „wel en wee der NRV” over het afgelopen jaar. Het aantal ge- zelschapsreizen was in vergelüking met 1964 met ruim 1000 tot 20.000 gestegen. De privéreizen stegen van 6000 tot 7500. Voor bungalows en eigen homes hadden zich ruim 10.000 belangstellenden ge meld, terwül ook de belangstelling voor charters steeg. Vooral deze laatste reis- vorm maakt een opvallende ontwikkeling door, in het büzonder de verre reizen (Malaga en Mallorca). De Nederlander (ook de Fries) wil steeds meer de eigen winter ontvluch ten en in warmere streken vakantie hou den. Hiervoor is speciaal de Costa del Sol in trek. Secretaris P. Zondervan las daarna de notulen van de vorige vergadering en bracht vervolgens het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat 1965 een rustig jaar was geweest. Het ledental was iets ge stegen, nl. van 292 tot 296. Er was een drietal avonden georganiseerd met res- pectievelük dia’s over Tsjecho-Slowakye en Rusland en films over verschillende vacantielanden. Ook dit verslag werd goedgekeurd. Het financieel overzicht van penning- Ook van de bomen langs de Lemmer weg zijn tengevolge van de yzelafzetting nogal wat takken afgevallen, soms flin ke dikke. Bü de hervormde pastorie in Hom- merts viel zelfs een hele boom om. Ge lukkig kwam hü niet op de weg terecht. Verschillende lantaarnpalen en draden bezweken in Hommerts-Jutrüp onder het gewicht van de ü'zel. De busverbindingen tussen Sneek en de Zuidwesthoek waren gisteren volkomen verbroken. Enkele mensen moesten daar door zelfs in Sneek overnachten. Van morgen begon het weer wat op gang te komen. Sommige automobilisten kozen het fietspad, omdat daar minder takken la gen. De situatie op de weg was levens- gevaarlyk. Een der meest spektaculaire onderde len van de tentoonstelling is de maquette van een complete lucifersfabriek, met werkelijk lopende banden. De maquette is ongeveer 5 meter lang. Een ander gedeelte laat het verschil zien tussen Nederland vroeger en nu. De bevolkingsgroei is in beeld gebracht en in aansluiting daarop de veranderin gen, die zich voltrokken. Steeds minder mensen vinden werk in de landbouw. Wat moeten ze nu? Er zal werkgelegenheid moeten komen en dus industrie. Bü Wouda’s Meelfabriek had men over dinsdag en woensdag al een produktie- derving van 600 ton. Ook bü Lankhorst heeft men twee da gen niet kunnen draaien. In totaal moest men 350 mensen naar huis sturen, voor- namelyk mensen, die in ploegen werken. Over de schade durfde men zich van morgen nog niet uit te laten. Bü Landustrie had men vanmorgen nog helemaal geen stroom. Ook gisteren heeft men niets kunnen doen. Daar noem de men deze stroomstoring gewoon een ramp: De schade zou tienduizenden gul dens bedragen. Bü Tonnema werd vanmorgen even min gewerkt. Gisteren konden bovendien veel mensen van buiten Sneek niet op hun werk komen. Zij die wel kwamen werden ingeschakeld bü handwerk. De machines konden niet draaien. Advertentieprüs: 15 cent per mm By kontrakt (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprüs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De heer S. van der Steeg uit Leeu warden, bekend zeiler in de 16 m2- klasse, zal voor leden en jeugdleden van de Koninklyke Zeilvereniging „Sneek” op 18 en 25 februari en 4 maart lezingen houden over het nieu we wedstrüdreglement, wedstrydtech- niek en wedstryd tactiek. Plaats: kan tine ryks h.b.s., Almastraat. In Sneek zullen vanaf vandaag tot en met donderdag 3 maart dagelyks vijf klassen het Gerechtsgebouw bezoeken. Het zijn de hoogste klassen van de lage re scholen en het voortgezet onderwijs, zoals I.t.s., ulo, h.b.s., gymnasium en kweekschool. de moeilükheid dat hü zün 60 koeien van water moest voorzien. Door het wegval len van de stroom was de watervoorzie ning nl. ook gestagneerd, aannemingsbedrüf werd om de man te helpen. Ook het telefoonverkeer, Zuidwesthoek, ondervond moeilükheden. Vanmorgen kreeg Sneek stroom via Lemmer, Bolsward en Heerenveen door ondergrondse leidingen. De toestand blüft kritiek; er kan zo weer stagnatie optreden. Daarom moet het gebruik be perkt blüven. Het uitzonderlyk slechte weer van de laatste dagen dwong ook tal van verenigingen en organisaties hun by- eenkömsten naar een latere datum te verschuiven. Zo ook de plaatsely’ke gymnastiekvereniging Advendo, die gisteravond haar jaarlükse uitvoe ring zou houden in „Ons Gebouw” en de buurtvereniging „De Noordoost- hoek”, die op dezelfde avond haar feestavond had gepland in zaal Ha nenburg. vergadering van de raad voor een ge meentelijke herindeling pleitte. In dezelf de geest sprak de heer De Blauw (even eens PvdA) in de Sneker gemeenteraad. Een heleboel dingen, die nu byvoor- beeld door Sneek èn Wymbritseradeel gebeuren, zouden evengoed (en misschien goedkoper) samen kunnen worden ge daan. Ik denk hier aan het administra tieve apparaat en zaken, die onder ge meentewerken ressorteren. Het aanschaf fen van kostbare dingen, als hv. sneeuw ploegen. Daar zou ongetwijfeld veel meer „centraal” kunnen worden gedaan. De provincie heeft de taak om hierop toe te zien. Dat behoeft geen bemoeizucht te zijn, want er blüft voor de gemeenten nog genoeg „autonomie” over. van het publiek. Nadat bü acclamatie de voorzitter nog was benoemd als afgevaardigde naar de landelyke vergadering werd het zomer- programma besproken. De secretaris had hierover een belangwekkend voor stel van de afdeling Leeuwarden ontvan gen. Het programma ziet er als volgt uit: 23 maart: ’s middags bezoek aan Van der Heem te Sneek; 16 april: excursie meubelfabriek Bol en Scharp te Wolveg* 18 april: Huishoudbeurs te Amsterdam; 1 mei: Via Sr- naar Gaasterland 11 mei: Koolzaadto-ht; 19, 20, 21 en 22 mei: vier dagen naar Duitsland 5 juni: Schoort 18 juni: Weerribben, Kalenbergse gracht; 2 juli: Loosdrecht. Deze tochten zyn georganiseerd voor de Friese kring. Deze is een bundeling van NRV-leden der afdelingen Drachten, Heerenveen, Leeuwarden en Sneek. Secretaris P. Zondervan met echtge note namen het laatste deel van dc agen da voor hun rekening. Zij vertoonden dia’s over hun reis naar Oostenrük. Schitterende kleurenopnamen brachten de aanwezigen reeds in vakantiestem- ming, die echter verdween, toen men even later buiten „Onder de Linden” in een sneeuwstorm stond. SNEEKER NIEUWSBLAD fint ■Et van Wymbritseradeel, die in de laatste luchtmasker werd getest.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1