Wijngaard van voor door expansiedrift op hol geslagen raad Comité IJlst huwelijksgeschenk Nogmaalsgrenswijziging r Naboth niet veilig Stroomvoorziening in Sneek weer normaal IJLST van Burgemeester Hout de grenswijziging van over Beschoeiing starteiland Raad Wymbritseraaeel unaniem tegen plannen van Sneker gemeenteraad Er zijn grenzen W Y M BRITS ER A DEEL en Rechercheur Brouwer 25 jaar politieman Lankhorst begint vezelspinnerij in Tanzania I Zeldzaam veel sneeuw Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 121e jaargang no. 13 Maandag 14 febr. 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde urigave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en A. Zondervan overleden - Samen met Amsterdam n.v. SNEEKER NIEUWSBLAD INDUSTRIEKERN HET MES ERIN STAD EN DORP per gaat dan nodig is. WAAROM de ijsclub van HANDEN AF IT FLEIS FAN DE MEM PENDELEN 3. COMPENSATIE? JASJE TE RUIM De B. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Ook het plan van Gedeputeerde Sta ten tot wijziging van de grenzen tussen Sneek en Wymbritseradeel blijft er ver re van IJsbrechtum bij Sneek te voe gen. Niet alzo de raad van Sneek. Dit hoog ste bestuurscollege van de stad Sneek be sluit - zij het met de kleinst mogelijke meerderheid, maar het besluit ligt er - als zijn mening kenbaar te maken, dat o.m. het dorp IJsbrechtum bij de stad dient te worden ingelijfd. Dit standpunt van het gemeentebestuur van Sneek werd nog eens schriftelijk be vestigd in zijn aan ons gericht schrijven van 7 december 1964, waarin o.m. wordt gezegd: beren. „Wymbritseradiel wêz op hoede. Ik wurd der bang fan”. en dat platteland, wat beiden tot voordeel zal strekken. Morgen is het vijfentwintig jaar geleden dat de heer D. J. Brouwer zijn loopbaan bij de politie begon. Op 22-jarige leeftijd kwam hij uit Den Helder, waar hij bij de marine had gediend. Na een tijdlang agent en hoofdagent te zijn geweest werd hij tenslotte in de rang van brigadier rechercheur. Het is ons gebleken, dat het ingezonden stuk van drs. M. M. Montessori te Am sterdam, dat in ons nummer van 3 fe bruari jl. werd opgenomen, gelijkluidend is aan het artikeltje van dezelfde schrij ver, dat in oktober 1965 aan „De Wa terkampioen” ter plaatsing is aangebo den, doch daarin waarschijnlijk niet is opgenomen. ge- een In de nacht van zaterdag op zondag bracht ’n felle sneeuwstorm veel sneeuw, die op sommige plaatsen grote duinen vormde. be te op aan zich toch met hand en tand tegen de plannen van Sneek te verzetten. De voorzitter zei, dat het te verwach ten was, maar daarom toch nog ver heugend, dat de raad zo eenstemmig in zijn oordeel was. Hij deelde nog mee, dat er de laatste vjjf jaar 784 mensen van Wymbritseradeel naar Sneek waren gegaan. In 1965 waren dat er 212. Het voorstel werd vervolgens met algemene stemmen aangenomen. Dit besluit is lijnrecht in strijd met het terzake door het college van burgemees ter en wethouders steeds ingenomen standpunt en negeert volkomen en op een verbazingwekkende wijze al hetgeen met betrekking tot deze aangelegenheid door deskundigen en tot oordeel bevoegden, zowel op het terrein der planologie en de ruimtelijke ordening als op het bestuur lijk vlak, is daargesteld. De heer Attema (CH) wilde eveneens begrip tonen. Maar hjj vond het toch ook een zaak die zeer ingrijpend is. Sneek is een grote concurrent. Eerst is er een politiek om mensen te krijgen. Nu ook al de grond. En we moeten maar af wachten of het met de industrie zo door gaat. Hij vond dat Sneek sterk over vraagt. Doet Sneek wel genoeg voor het ach terland? zo vroeg de heer Attema. Hij was van mening, dat het rampzalige gevolgen zou hebben als Ysbrechtum bij Sneek zou worden getrokken. Het zou een schandaal worden. Ook zou het onzin Het is voor de vogels een moeilijke tijd. Vooral voor de kleinere, die behalve door koude en voedselgebrek ook bedreigd worden door roofdieren. Hier wordt een spreeuw het slachtoffer van een hongerige torenvalk. Enfin, wij weten nu wat wij in deze aangelegenheid van de raad van Sneek hebben te verwachten. Men huldigt in dit college nog steeds het systeem van het éénrichtings verkeer I zjjn als het Pottenplan in Sneker handen zou komen. Hjj vond dat er ruimte moet blijven tussen Sneek en de omringende dorpen. Hjj stelde zich achter het voor stel van b. en w. en wilde tenslotte de vraag stellen wat er tegenover het verlies van mensen en grond zou staan. Dit be tekent immers minder inkomen. Zijn fractiegenoot Osinga vond, dat Sneek terecht uitbreiding vraagt. Maar, zo zei hjj, ,,hwat bliuwt der fan üs platte- lan oer?” Wat doen wij nu? vroeg hij. Hij gaf direct zelf het antwoord: Laten wjj Sneek Sneek laten en het zelf pro beren. „Wymbritseradiel wêz op jim 1. het starteiland zal worden schoeid om verdere afslag voorkomen 2. deze beschoeiing zal niet het hele 'land omvatten omdat deel niet voor een redelijke prijs kon worden aangekocht; Alvorens de raad van Wymbritseradeel gelegenheid kreeg zich over zijn stand punt ten aanzien van de grenswijziging te beraden hield burgemeester Van Hout een gloedvolle rede. Hij deed dit, zo zei hjj, omdat er een en ander is gebeurd, dat naar b. en w. menen niet onbesproken kan blijven. Ik doel hier - aldus de burgemeester - op hetgeen er de vorige week met be trekking tot deze grenswijzigings-affaire in de raad van Sneek is gepasseerd. Uit het pre-advier blijkt duidelijk en ook uit anderen hoofde is het bekend, dat wjj tegenover de voorgenomen grenswij ziging tussen Sneek en Wymbritseradeel steeds een positief standpunt hebben in genomen en aan een redelijke oplossing van de voor de stad Sneek gerezen moei lijkheden wensen mede te werken. Een redelijke oplossing, te vinden en te bewerkstelligen door samenspreking en overleg tussen de beide gemeentebe sturen, ieder voor zich daarbij geassis teerd door zjjn stedebouwkundig advi seur. bussen om daar het wérkelijke offer te deponeren. Zo bereiken we de top van vrjj zijn in het geven! Zo is het óók de wil van het Nationaal Comité. We hopen de gewaardeerde vraagster en andere ingezetenen van onze stad hiermee enige opheldering te hebben ver schaft. De heer Brouwer geniet grote popula riteit door zijn houding in de bezettings jaren. Onder de schuilnaam „Bontje” nam hij deel aan het verzet in Sneek. Zaterdagmiddag zal er in het stadhuis een receptie worden gehouden ter ere van de jubilaris. Er is een commissie gevormd uit bestuursleden van de Stich ting 40-45, de voetbalvereniging LSC en de Politie Sport Vereniging Sneek. „Ook wij zijn, evenals u, van mening dat een gebied gelegen tussen de stad Sneek en het dorp IJsbrechtum een agrarisch karakter moet houden. Wel geven wij er de voorkeur aan dat deze groene zoom tussen het dorp IJs brechtum en de bebouwing in onze ge meente, tot het grondgebied van Sneek behoort”. Weth. Jouwsma vond, dat Wymbritse radeel altijd had geprobeerd Sneek te helpen in haar jasje. Maar nu wil Sneek „in jas dy’t jin om de hüd slobbert!” We hebben er geen belang bjj als we in Oppenhuizen in een rookgordijn terecht komen, aldus de wethouder, die er ook nog op wees, dat het voor de zeilers niet zo aantrekkelijk zou zjjn als er langs de Houkesloot zoveel industrie zou ko men. Hij zou ook meer woningen voor de gemeente willen, zodat de mensen niet naar Sneek hoeven te wonen. Hij drong er Tijdens deze besprekingen tussen de vol tallige colleges van burgemeester en wethouders heeft de burgemeester van Sneek meer dan eenmaal de stellige ver zekering gegeven dat het zijn gemeente bestuur niet begonnen was om welk dorp van Wymbritseradeel ook te laten val len onder het grondgebied van Sneek. taire bebouwing buiten de gemeentegren zen tegen te gaan. De indieners van het amendement en zjj, die er zich achter hebben geschaard, hebben blijkbaar met lede ogen gezien hoe zich in het dorp IJsbrechtum een be scheiden ontwikkeling van een landelijke bebouwing voltrekt en zjjn daarvan over stuur geraakt. Zij kunnen zich als recht geaarde stedelingen maar nauwelijks voorstellen, dat er mensen zijn die - om meer dan één reden - aan het wonen op een dorp de voorkeur geven boven het wonen in de stad. Hoe het overigens mo ge zijn, aan die „parasitaire” bebou wing dient een einde te komen! Hoe doen we dit? Daar is maar één radikaal mid del voor. Wij lijven dit dorp in met huid en haar, met heel zjjn hebben en houden. Ik zou u willen vragen of men dus doende oog heeft gehad voor andere be langen dan die van Sneek? Toch wel. Er is nl. gesteld, dat een grenswijziging een gevoelige aangelegenheid is en daarom mijne heren, het is werkelijk ont roerend. De directies van de N.V. Rubber Cul tuurmaatschappij „Amsterdam” te Am sterdam en de N.V. Lankhorst Touw- fabrieken te Sneek hebben bekendge maakt, dat op 8 dezer te Dar es Salaam (Tanzania) namens hen een overeen komst is getekend met de regering van Tanzania, krachtens welke overeenkomst toestemming werd verkregen tot vesti ging van een harde vezelspinnerij nabij Tanga. We hopen van harte, dat het nu druk wordt bij de bussen in de hal van het stadhuis, in het postkantoor, in het wachtlokaal van de Coöp. Raiffeisenbank en in het kantoor van de spaarbank in het Groene Kruis-gebouw, opdat IJlst, zo als altijd, ook nu weer „goed uit de hoek” komt! Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Ik zou hierbij willen opmerken, dat wanneer de stad Sneek pretendeert het verzorgingscentrum van de Zuidwest hoek te zijn, dat de stad dan om die functie te kunnen vervullen ook oog dient te hebben voor de belangen van dat stuk platteland. Er dient een gezonde wisselwerking te bestaan tussen dat verzorgingscentrum met de meeste klem te protesteren bij alle instanties, die bij de totstandko ming van de grenswijziging zijn be trokken tegen het brengen van het dorp IJsbrechtum onder het grondge bied van Sneek, zoals door de raad van deze gemeente blijkens zijn besluit van 31 januari jl. wordt voorgestaan. Ik vtaag mij in gemoede af: wat doen wij eigenlijk met gegradueerde stede- bouwkundigen en gespecialiseerde plano logen, waartoe dient een herhaald en se rieus samenspreken en gemeenschappe lijk overleg tussen de betrokken bestuur ders, wanneer uiteindelijk één der be langhebbende partijen dit alles niet ach tende, zich meent te kunnen veroorloven het voor het op te trekken bouwwerk zorgvuldig gelegde fundament met een forse trap te vernietigen? En waarom? Men wenst optimale mo gelijkheden voor Sneek te scheppen ge durende een reeks van jaren en parasi- Vanmorgen was de stroomvoor ziening in Sneek weer normaal. Alle beperkingen waren volledig opgeheven, zodat ook de industrie, die gedurende het weekend op de hoogte werd gesteld, weer op volle kracht kan draaien. In de omgeving ligt nog wel veel over hoop. Het zal dan ook nog minstens de hele week duren voordat alles weer in orde is. Sommige dorpen zjjn reeds vol ledig weer van stroom voorzien, maar verscheidene boeren zijn nog afgesloten doordat de leidingen naar de boerderij kapot zijn. De hulptroepen van het PEB ondervinden veel medewerking van de boeren, die met tractors en op andere wijze hulp verlenen. Militairen zijn tussen Sneek en Loënga nog bezig palen aan te brengen voor een noodleiding. Het weer werkt hun daarbij tegen. Er is gezegd, leg de patiënt niet twee maal op de operatietafel. Welnee, dok ter, als u dan toch bezig bent, zet het mes er maar in! Als u nu de blinde darm moet wegnemen, verwijder dan maar gelijk de galblaas. De patiënt zou daar voor hij oud is ook nog eens last van kunnen krijgen! Deze met het lot van de patiënt zo begane lieden vergeten al weer, dat de chirurg vóór de operatie zorgvuldig en in overleg net de betrokken specialisten zijn diagnose stelt, de patiënt met zijn voornemen op de hoogte brengt en eerst dan tot handelen overgaat, er nauwge zet voor wakende, dat het mes niet die- Per circulaire is de Ulster inwoners bekend gemaakt, dat er in MIst een plaatselijk comité is opgericht, samen gesteld uit de leden van de gemeenteraad. Er zijn bussen geplaatst, waarin het pu bliek zijn gift kan deponeren, dit alles ter ere van het huwelijk van onze kroon prinses en de heer von Arnsberg. Een oranje-gezinde inwoonster echter klampte dezer dagen een raadslid aan en gaf haar commentaar, wat nu niet direkt positief was, over de manier van aan pak. Zij vreesde, dat slechts weinigen op deze manier hun bijdrage zouden komen brengen. Van een deur-aan-deur collecte had zjj méér verwachting. Nu had de raad natuurlijk niets liever gewild dan dit, maar het doèl van het geven was dan niet geheel tot zijn recht gekomen. Het is zó, dat gesteld is en dat ver langd wordt, dat de gelden voor dit hu welijksgeschenk gegeven, spontaan gege ven worden. Dat houdt in, dat men niet in de geringste zin zelfs een zekere aan drang op het geven wil uitoefenen. De mogelijkheid bestaat, dat iemand niet voor dit cadeau iets wil afzonderen, maar als dan een der raadsleden met een vragende blik bjj hem of haar voor de deur staat met een collectebus, hij of zij toch anders reageert. Men zal als te ken van spontaniteit jas, hoed en sjaal grijpen en als onderdeel van het offer, de weg nemen naar één der geplaatste Nadat de voorzitter zjjn rede had uitge sproken kreeg de heer Grondsma (AR) het woord. Deze toonde begrip voor het feit dat Sneek zich moet uitbreiden. Als de raad van Sneek geen roet in het eten had gegooid zou men tot overeenstem ming zjjn gekomen. Hij vond het een onbegrijpelijke zaak. Zelfs een lid van het college van b. en w. van Sneek steunde het roofzuchtige plan van enkele raadsleden. Gelukkig dat AR en CH tegenstemden en ook de heer De Blauw (PvdA). Hjj citeerde vervolgens de voor zitter van de Kamer van Koophandel in Friesland, die de ontwikkeling van de industrialisatie maar zeer bescheiden vond. Zal het arbeidspotentieel zo groot worden als men beweert? De kern zou werken als een olievlek; nu lijkt het eer der een magneet. Tenslotte stelde hij zich achter het voorstel van b. en w. Hjj haakte nog even in op de woorden van het CH-raadslid Zeilstra in de Sneker raad. Hij hoopte, dat b. en w. de strijd niet zullen schuwen en dat de raad zich „as ien man efter de foarsitter stelt, dy’t as in twadde Anton Geesink de Snitsers wit to kearen”. Hjj besloot met de woor den „Handen af van onze dorpen”. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De Lemmerweg werd echter door de mannen van Rijkswaterstaat met sneeuw ploegen open gehouden. Ook andere we gen in de gemeente Wymbritseradeel bleven dankzij de sneeuwploegen berijd baar. ’s Nachts om twee uur was men in Heeg en omstreken nog bezig. Gelukkig was er praktisch geen ver keer op de weg. Daaraan is het te dan ken dat er geen ongelukken gebeurden. Verscheidene straten in Sneek waren de hele zondag onbegaanbaar door het dikke pak sneeuw. Pas tegen de avond werden deze straten opgeruimd door de sneeuwploegen, die de hele dag druk in de weer waren. In Hommerts-Jutrüp waaide de naast do grote weg gelegen ventweg dicht, doch deze kon gistermorgen weer opengesteld worden. De heer Gerding (PvdA) vond dat men de zaak van twee kanten kon bekijken. Sommigen zien het keihard en zakelijk, anderen met veel pathos. Maar het gaat uiteindelijk om mensen, die in een stad of dorp willen wonen, werken, en vrjje tjjd besteden. Hjj stond achter het voor stel van b. en w. Naar zijn mening be hoefde het niet zo te zijn, dat men woont waar men werkt. Het pendelen neemt de laatste tjjd een grote vlucht. Ook pleitte hij voor het in stand houden van de groene zone tussen Sneek en Ysbrechtum. Als deze volgebouwd werd, zou de an nexatie zich immers vanzelf voltrekken. Waarom moet het Pottenplan persé bij Sneek? En van de groene strook die men tussen industrieterrein en Houkesloot wil snap ik helemaal niets, want als men in dustrie aantrekt wil deze immers bij voorkeur aan het water zitten, aldus de heer Gerding. Hij wilde tenslotte bjj G. S. aandringen op een extra woningcontin- gent van plm. 40 woningen. ONBETAMELIJK De heer Visser (AR) vond wederzijds begrip noodzakelijk. Hij stelde zich even eens achter b. en w. Hij vond het hoogst onbetamelijk, dat de stad Sneek haar In één dier samensprekingen werd door de stedebouwkundige van de gemeente o.a. opgemerkt, dat IJsbrechtum als zelf standig dorp een eigen functie heeft te vervullen in de aglomeratie rond de stad Sneek, waarna door de burgemeester van Sneek opnieuw werd betoogd, dat Sneek geen enkel belang heeft bij dorpen als IJsbrechtum. Dit zou naar de mening in de toe komst alleen maar moeilijkheden geven. EEN VADER HEEFT tweo zonen. Op zekere dag laat hij ze bjj zich komen om over zijn bedrijf te praten. De oude man wil zich terugtrekken en het verder aan zijn zoons overlaten. Ziju oudste zoon krjjgt al het land, behalve een stuk in het midden, waar zich de bedrijfsgebou wen bevinden. Dc hele boel wordt in tekening gebracht en de oude trekt een kring om het middengedeelte. Dat is voor de jongste zoon. Met carbonpapier worden twee afdrukjes van de tekening gemaakt, anders zou niemand weten waar vaders Ijjn precies loopt. Dan gaat ieder zijns weegs, vader trekt in de be jaardenflat, de broers gaan aan de ar beid. Vele jaren later. De oudste zoon be werkt nog steeds trouw het land. Het is goed onderhouden en de man is niet ontevreden over de oogst. Er zijn enkele knechten bijgekomen en er staat een mooie tractor, want niet alle knechten bljjven even lang en in de mechanisatie ligt tenslotte de toekomst. De jongste zoon heeft het eveneens druk. Maar dat is geen wouder, want de oude bedrijfs gebouwen zjjn onherkenbaar veranderd. Enkele gedeelten zjjn verbouwd, andere grondig vervangen door moderne hoge gebouwen, want hoogbouw is immers de mode. Het schaarse grondoppervlak wordt zo immer optimaal benut en voor het aanzien kan het geen kwaad. Ja, onze man heeft het zeer druk. En een leger tje mensen is voortdurend in de weer om zjjn bevelen uit te voeren. Machines maken een lawaai van jewelste. Het is je reinste industrialisatie. Vanuit zijn flat slaat de grijsaard dit alles met een ze kere trots gade. Maar dan. Onze wakkere jongste kan niet verder. En dat, terwijl hij zulke grootse plannen heeft. Zjjn kleine stukje grond is vol, finaal vol. Er is maar één oplossing: expansie. In vaders tijd noemde men het uitbreiding. Er zit niets anders op, er zal grond bij moeten en een flink stuk ook, anders zit hij over 25 jaar weer met een te nauw jasje. Hjj gaat eens op de vliering kijken en ja hoor, daar is zowaar nog de oude tekening van vader. Wat een land heeft zijn broer toch. Met moeite is nog de kring te zien, die vader destijds trok. Had hij hem maar wat ruimer getrok ken. De jongste zoon bekijkt de tekening eens, hjj praat eens met zjjn broer en beiden overleggen de zaak met vader, die nog altijd de baas is. Dan krijgt vader een helder idee en hij pakt meteen zijn schrijfstift. Triomfanteljjk toont hij zjjn zoons de tekening. Als twee concentri sche cirkels zijn daarop twee kringen te zien. Om de oorspronkelijke kring een tweede. Het ei van Columbus. Of de jongens hier maar eens over willen den ken en zeggen wat ze ervan vinden. De zonen gaan naar huis met hun af druk. De jongste is gauw klaar. Het is voor hem een bittere teleurstelling. M'eer zo’n kringetje. Bah. Bruusk neemt hij zijn schrijfstift en trekt een derde lijn om de beide andere. Zo, dan kan hij tenminste vooruit. Maar als grote broer dat hoort wordt hij woedend. Heeft hij daarvoor dit land steeds trouw geploegd, gezaaid, geëgd en geoogst? Dan gebeurt er iets heel ergs, de broers schelden elkaar uit en doen elkaar de heftigste verwijten. De oudste zoon vraagt vader met klem om toch vooral niet toe te geven. De oude man heeft het er nog moeilijk mee, want het zijn allebei zijn zonen en hjj heeft ze beiden lief. Afgelopen donderdag overleed op 79- jarige leeftijd, de heer A. Zondervan te Oppenhuizen. De heer Zondervan was jarenlang voor zitter en later erelid van de ijsclub „Rept U” in Oppenhuizen. Tot 1951, toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, was hjj directeur van Gemeentewerken in de gemeente Wym- britseradeel. Het was al bijna half zes (de raad van Wymbritseeradeel was om twee uur begonnen) toen eindelijk het belangrijke punt van de agenda aan de orde kwam: een verzoek van Gedeputeerde Staten van Friesland om *s raads gevoelen te mogen vernemen omtrent een tot Hare Majesteit de Koningin gericht verzoek om te willen bevorderen, dat een wetsvoorstel tot wijziging van de grenzen tus sen de gemeenten Sneek en Wymbritseradeel bij de Staten-Generaal wordt inge diend”. B. en w. stelden de raad voor akkoord te gaan met het voorstel Gedeputeerde Staten met dien verstande, dat: 1. de grens tussen Sneek en Schar- negoutum wordt getrokken langs de sloot, die in het verlengde ligt van de Over dijk; 2. de grens bij Oppenhuizen niet langs de Broeresloot zal lopen, doch plm 300 meter noordwestelijker (zie ook onze krant van 3 februari). Naar aanlei ding van wat in de Sneker gemeenteraad was besloten stelden b. en w. donder dag nog voor een derde punt hieraan toe te voegen. Men zie hiervoor de rede van burgemeester Van Hout over deze aangelegenheid. gevreesd moet worden dat het eiland dientengevolge op de duur in tweeën zal worden gesplitst. Een beroep op rechthebbenden „in het belang van de gemeenschap” is mijnerzijds daar noch elders gedaan. Prijzen, die gevraagd en niet door mij maar door het gemeentebestuur zijn geboden, zijn uiteraard niet genoemd. Als Drs. Montessori deze zakelijke mededelingen als een „onsympathie ke campagne” aanmerkt en als een pogipg beschouwt om het grote pu bliek in deze zaak te betrekken doet hjj - zacht uitgedrukt - de waarheid geweld aan. Het is niet duidelijk, dat iemand zich door de sobere mededeling van de fei ten gegriefd kan gevoelen en behoef te heeft zich te rechtvaardigen tegen over „het grote publiek”. De heer Brouwer (KVP) noemde dit voorstel van Sneek een klap in het ge zicht van een vriend. Hjj vond het rede lijk dat b. en w. een kleine wijziging hadden aangebracht. Ook hjj stelde zich achter het voorstel. De heer Nauta vergeleek Sneek met een dochter, die „yn ’t fleis fan de mem byt”. „Hald fêst oan jim ein” was zjjn advies aan b. en w. Wethoucfrr Gerbrandy wilde even op een paar dingen van bestuurlijke aard wjjzen. Voordat de raad van Sneek ver gaderde leek het er op, dat er een rede lijke oplossing mogelijk was. Maar die mogelijkheid is nu verstoten. Er zijn veel gemeenschappelijke regelingen tussen beide gemeenten. Daarom vond hij het zo jammer, dat nu de sfeer vertroebeld is. Dit is naar zijn mening beslist niet in het voordeel van Sneek. „Hwat bilang hat Snits by Ysbrechtum?” zo vroeg hjj zich af. Als Sneek een verzorgings- functie heeft moet z(j dat eerst maar eens waar maken. Wij als Wymbritsera deel hebben niet gevraagd: zorg nu eens voor een sporthal of een overdekt zwem bad. Waar is de democratie? zo vroeg hjj zich af, het lijkt meer op dictatuur. Van de zijde van de burgemeester is dit stuk toen, naar ons is gebleken, van de volgende aantekening voorzien: „Inzender schrijft meer dan hjj ver antwoorden kan, maar dat heeft hij gemeen met velen, die in de pen klimmen voordat zjj het „hoor en we derhoor” hebben toegepast. Tjjdens de opening van de Sneekweek, waar meestal mededelingen worden gedaan over hetgeen er op het gebied van de watersport staat te gebeuren, zijn slechts de volgende feiten medege deeld. Raadpleging van de verslagen in de beide Sneker couranten kan dit bevestigen. Door de centrale overheid is indertijd bij het uitstippelen van het te volgen kembeleid gesteld, dat het aanwijzen van een plaats als industriekern ook voor het omringende platteland vruchten zou afwerpen. Het zou werken als een olievlek! Wjj hebben er na het besluit van de raad van Sneek meer moeite mee dan ooit om hierin te geloven. De wijngaard van Naboth is ook in onze dagen voor een door expansiedrift op hol geslagen raad niet veilig. Men heeft er in ieder geval mee be reikt, dat onze aanvankelijk positieve in stelling ten opzichte van deze grenswij ziging in een negatieve dreigt te verke ren. Burgemeester en wethouders stellen u voor, zulks ede naar aanleiding van het adres van de „Doarpsrounte Ys brechtum” het door ons voorgestelde aan te vullen met een derde punt: Daargesteld, niet in een opwelling van het ogenblik, maar na een grondige voor bereiding en een zorgvuldige afweging van belangen. De nieuwe spinnerij wordt opgericht onder de naam „Usambara Spinning Company Ltd.” en heeft een maatschap pelijk kapitaal van sh. 3 miljoen. In dit kapitaal nemen de Rubber Cultuur Maat schappij „Amsterdam” te Amsterdam en de N.V. Lankhorst Touwfabrieken te Sneek ieder voor 50% deel. De n.v., waarin de vezelprocudent en spinner zullen samengaan zal Sisal-pro- dukten in de ruimste zin des woords vervaardigen, bestemd voor export en de lokale markt. Verwacht wordt, dat de produktie eind 1966- zal kunnen aan vangen. hand uitstak naar een bloeiend dorp, waar Wymbritseradeel veel voor heeft gedaan. Als men hiermee akkoord zou gaan zou dat gelijkstaan aan het wegge ven van een werkstuk waar men alle moeite op had gedaan. Als gemeente zijn we nog kerngezond en we zitten niet om een operatie te springen. De heer Couperus (CH) vond, dat het geen kwaad kon dat de grenzen wat dui delijker werden aangegeven. Houdt men wel rekening met een eventuele kentering? zo vroeg hij. Hij was er op tegen, dat er ten noorden van de Houkesloot een in dustrieterrein zou komen, omdat dit agrarische grond is en omdat het te dicht bij het recreatiegebied ligt. Hij vond dat de samenwerking met Sneek nu wel wordt bemoeilijkt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1