vierde vijfjarig bestaan Sneek Aan de burgerij van Ijsclub ,De Schaats’, Poppi ngawier bestaat 90 jaar J I Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde IJLST Waterpoort-krabbels l AGENDA^] maar krachtig 1 succes Welvaart en honger Bloemschikwedstrijd groot KORT i r-x- en van t Ijsbaan onder de sneeuw Inbraak in Sneek - daders reeds aangehouden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL O 121e jaargang no. 14 - Zaal prachtig ingericht door Tj. Dotinga Deze zwaan heeft het goed bekeken. In een heel klein wak aan het Hoogend bij de brug over het water van het Grootzand heeft hij (of zij) een plekje gekozen om deze winterperiode door te Verkoping in Woudsend Sleutels van brandkast niet goed opgeborgen Vandaag zijn h.k.h. prinses Bea trix en de heer Claus von Arns berg in ondertrouw gegaan. Over drie weken is de grote dag in hun leven. hferoa.!- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Great polityk forum Donderdag 17 febr. 1966 ®1 o i «- t Ut vorige Een automobilist gebruikte (Foto E. Posthuma de Boer) WEDSTRIJDEN SNEEK, februari 1966. 4 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Onze collectanten bieden u in die week een zakje aan, waarin u uw bijdrage kunt deponeren. Indien door u een kwitantie van het comité wordt gewenst, gelieve u op de enveloppe uw naam en adres te plaatsen, waarna u een kwi tantie zal worden toegezonden. Wü zijn u bü voorbaat erkentelijk voor uw aller bijdrage, die ongetwijfeld de stad Sneek een waardige plaats zal doen innemen in de lange rij van gemeenten, waar gelden voor het nationale huwelijksgeschenk worden bijeengebracht. Het Comité Huwelijksgeschenk voor h.k.h. Prinses Beatrix en de heer Claus von Arnsberg, te Sneek, A. JANSEN, voorzitter. P. DOORNBOS, secr. - penningmeester, Gem.secretarie, Marktstraat 15. AMIOITIA-TH EATER Bovenomschreven collecte wordt hartelijk aanbevolen door: de heer L. Rasterhoff, burgemeester: de heer H. M. Gerbrandy, lid. ged. staten; de heer P. van der Mark, lid. ged. staten; mr. M. B. Keulen, kantonrechter; de heer P. Feddema, notaris; ds. mr. J. A. Vaandrager, pred. Ned.-Herv. gem.; ds. J. M. Spier, pred. Ger. Kerk; deken‘C. J. Vredendaal, pastoor R.-K. par.; ds. J. P. van den Boomgaard, pred. Chr. Ger. Kerk; ds. M. van der Wel, pred. Ger. Kerk (Vrjjg.)ds. M. van der Meulen, pred. Doopsgez. Gem.; kapt. P. van Kerkhoven, cdt. Leger des Heils. IN DE WEEK VAN 21 TOT EN MET 25 FEBRUARI A.S. ZULT U DOOR MIDDEL VAN EEN HUIS-AAN-HUIS-OOLLECTE IN DE GELE GENHEID WORDEN GESTELD VOOR HET GESCHENK BIJ TE DRA GEN. Zaterdagavond werd het feit herdacht, dat 90 jaar geleden de ijsclub in Pop pingawier werd opgericht. Ondanks het zeer slechte weer en de vele zieken, was Het huis aan de Koetshuislaan werd provisioneel geveild voor 21.680,De heer J. Wittermans sr. was de hoogste bieder. Donderdag 17 februari t.e.m. zaterdag 19 februari 8 uur film: Vrouwenjagers. Zaterdag 19 februari 22.45 film: Zweedse meisjes in Parijs. Zondagmiddag 20 februari 2 30 uur film: Mariniers qnder stormvuur. Zondag 20 februari 5 en 8 uur en dinsdag 22 februari 8 uur film: Heimweh nach St. Pauli. Op 22 februari 1961 is de KNMTP afdeling Sneek opgericht en gestart met een twaalftal leden. Binnen het jaar steeg dat aantal tot 50, hetgeen beteken de: procentsgewjjs de grootste stijging in een jaar, in vergelijking met de andere afdelingen. Hierdoor kreeg Sneek, in het bijzonder de heer W. Binnema, meteen de voorzittershamer van de landelijke maatschappij in handen. Momenteel be zit de afdeling Sneek ruim 160 leden. een abonnee ontvingen wij het Van ramen een haas en ja wel een zwarte bunzinghond achter hem aan na mannofreren over meesterde hij de flinke haas bewoner die een snipperdag had (80) kon ’t haasje niet meer ontzetten en beet de hond de haas voor zijn oogen dood wat een winter! toen heb ik hem mee genomen een opa zegger doet hem wel in pantje. ibtj (uj pu&ixjv ycrvvxtc/i. uiib pu/tuut. uuui t brengen. En de omwonenden zorgen blijkbaar goed voor hem, want er zijn ook heel wat eenden op af gekomen. Wanneer zé al te dicht bij komen steekt hij zijn lange hals even uit om ze te ver- t jagen. X Ook in onze stad is een comité opgericht, dat wil trachten gelden in te zamelen voor het nationale geschenk, dat het Nederlandse volk aan h.k.h. prinses Beatrix en de heer Claus von Arnsberg ter gelegenheid van hun huwelijk op 10 maart a.s. zal aanbieden. Het zal u ongetwijfeld bekend zijn, dat de totaie opbrengst van de gehouden inzamelingen gedeeltelijk zal worden bestemd voor de bekostiging van het huwelijkscadeau, terwijl aan de overige gelden door het jonge paar een be stemming zal kunnen worden gegeven voor één of enkele sociale doeleinden in Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Ons comité spreekt de hoop uit, dat de opbrengst van de geldinzameling aanmerkelijk zai uitgaan boven het bedrag, dat nodig zal blijken te zijn voor de kosten van het huwelijkscadeau. Bij dezen doen wij gaarne een beroep op u, stadgenoten, om een bijdrage te geven voor het beoogde doel, dat, naar wjj vertrouwen, uw aller sympathie zal hebben. In de nacht van maandag op dinsdag is er ingebroken in een kantoor van de firma H. van der Molen aan de Bols- warderweg. Gisteravond werden door de recherche de 28-jarige W. B uit L’vvarden en de 21-j. opperman W. de J. uit Sneek aangehouden in verband met deze in braak. Een gedeelte van het vermiste, een bedrag van ongeveer 175,als mede een hoeveelheid rookartikelen werd bij hen aangetroffen en in beslag genomen. De inbrekers hebben een ruit van het kantoor ingeslagen. Daarna vonden ze de sleutels van de brandkast, die ver stopt waren, zodat het eenvoudig was de kast open te maken. De beide mannen zullen voor de offi cier van justitie worden geleid. Er is dus weer gebleken, dat men sleu tels van een brandkast beter goed kan opbergen. Van volgende berichtje: Mijnheer! middag voor onze niet open was. Nu liep het nog goed af. de zaal toch nog goed bezet. Voorzitter Jac. Boersma opende deze feestavond met een ieder hartelijk wel kom te heten, in ’t bijzonder burgemees ter Van der Bert, de bestuursleden uit de omliggende dorpen en de Boerenblaaska pel uit Weidum. Nadat het feestlied door de aanwezigen was gezongen gaf de voorzitter een over zicht over de afgelopen 90 jaar. Daarna werd het woord gevoerd door verschil lende personen. Eerst de heer Jac. Post- ma namens dorpsbelang, toneel en ker- miscommissie. Hij bood een enveloppe I We leven hier iu West-Europa in een tijd van ongekende welvaart. Het ontbreekt ons aan niets. Vergeleken met 1916, dus 50 jaar geleden, is het nationaal inkomen meer dan verdubbeld. Per hoofd van de bevolking verdiende men toen 2100 per jaar nu ruim 4900. Toen had één op elke 1400 inwoners in Nederland een auto, nu één op elke 10 inwoners. En zo kunnen we nog een poosje doorgaan. Ra dio en televisie zijn gewone dingen aan het worden, evenals koelkasten en was machines. In de woningen treft men de prachtigste bankstellen aan en we draai en aan een knopje om de gewenste tem peratuur in te stellen. De gaskachel met ingebouwde thermostaat doet de rest. Beppe, die vroeger kilometers liep met wat sprokkelhout in haar schort, moest het nog eens kunnen zien. En dan onze maaltijden. We vinden het zo gewoon en vanzelfsprekend, dat we iedere dag te eten hebben, dat we er nauwelijks aan denken, dat het wel eens anders zou kunnen zjjn. Wie heeft er ooit honger? Wie kan zich voorstellen, dat hü van hanger zou sterven, na eerst hele maal vermagerd en verzwakt te zijn? In India lijden mensen honger. Een Amerikaanse deskundige heeft de waar schuwing uitgesproken, dat in de ko mende lente in India waarschijnlijk tien miljoen mensen zullen verhongeren. Stel u eens voor, dat het Nederland zou zijn. De bele bevolking van Nederland; daar onder alle inwoners van Sneek, Wymbrit- seradeel, IJlst, Baarderadeel, Rauwir- derhom. Als radio en televisie dat bericht zouden v!i—uiden, zouden velen niet meer rustig naar har koelkast lopen om er een diepvrieskippetje uit te zoeken, zoals ze nu zonder nadenken doen. Tweederde van de wereldbevolking lijdt honger. Wij behoren tot het andere éénderde. Maar daarmee wordt tevens een schuld op onze schouders gelegd. Een schuld voor elke gestorven hongerlijder ir het verre India of waar dan ook. Wat te doen? Het enige antwoord op deze vraag Ss: van on..e overvloed geven aan hen die hongeren. Voorlopig kunnen wjj alleen maar helpen door geld te ge ven. Doet u daarom mee aan de lande lijke inzamelingsactie die zaterdag wordt gehouden. U kunt uw geld brengen naar kerken en gemeentehuizen, waar collecte bussen klaarstaan. Ook in Sneek. Of stort zoveel u kunt missen op giro 100200 van d< actie „Eten voor India”. Het gaat om mensen. Kon. Ned. Mjj voor Tuinbouw en Plant kunde worden georganiseerd. Plaatseljjke wedstrijden, zoals gister avond, zijn nieuw, maar er worden nu reeds pogingen gedaan straks provinci ale bloemschikwedstrjjden te houden. SUCCES Voor de heer Dotinga is de wedstrijd wel een persoonlijk succes. Hem werd enige maanden geleden het verzoek ge daan de grote zaal van Ons Gebouw in te delen. Hjj kwam toen op de gedachte er enkele standhouders bij te betrek'--n, zoals bloei lenwinkeliers, ijzerhandelaren e.d. De heer Dotinga, die ook aan de oprichting an de Keukenhof heeft mee gewerkt en organisator was van de win- tertentoonstelling „Bloemlust” te lisse, had met de standhouders ook nu voor een prachtige „tuin” gezorgd, die een ge zellige sfeer schiep. De deelneemsters en deelnemers be hoefden slechts een mesje mee te brengen, de rest was voor hen klaargelegd. Hun taak was in drie kwartier een zo fraai mogeljjk bloemstukje te maken. Aan bloemen waren o.a. beschikbaar narcis sen en tulpen. De jury, bestaande uit de heren Joh. Jongstra uit Balk, Joh. v. d. Weide uit Bolsward( beiden bloemist) en onze stadgenoot de heer Witteveen, tuin- bouwleraar aan de chr. huishoudschool, heelt het zeker niet gemakkeljjk gehad b„ de beoordeling van de bijna honderd werkstukken. Tenslotte kwam het vol gende resultaat uit de bus: Hoofdprijs mevr. T>. van der Kade; eerste prijs mej. Walsweer; tweede prij zen werden gewonnen door mej. Heeg uit Oudega (W), mej. L. de Boer en mevr. Hepkema uit Wjjckel. De prijzen werden beschikbaar gesteld door een groot aantal bedrijven '.it ^neek e.o. WAT ER VERDER TE DOEN IS Donderdag 17 t.e.m. vrijdag 25 februari Tentoonstelling van werken van Ge rard van der Leeden (beeldhouwwerk). Jan Budding en Gradus Verhaaf (te keningen en gouaches) in het stadhuis te Sneek. Dagelijks geopend van 912, 1417 en 19.3021 uur, zaterdags van 1417 uur; zondags gesloten. Vrjjdag 18 februari. Propagandaverga- dering Chr. Hist. Unie in „Ons Ge bouw”, W'stersingel. Spr. T. Tolman, lid Tweede Kamer. Medewerking van Chr. Vocaal Dubbel Kwartet Menal- dum. Aanvang ’s avonds 7-30 uur. Zaterdag 19 februari Clubmatch Kynolo- genclub Sneek in „Ons Gebouw” Wes- tersingel. Aanvang 11 uur. Maandag 21 februari Kuns'- aan Allen, Sneek. Toneelgroep „Ensemble” met „Dat zonderlinge dier” van Gabriel Arout. In de hoofdrollen Ina van Faas- sen en Roger Coorens. Dinsdag 1 maart Concert Frysk Orkest in Amicitia Theater. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dirigent Alfred Salten: solist Joseph Conrath, viool. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Sneek, werd gisteravond in de grote zaal van Ons Gebouw een bloemschik wedstrijd gehouden. Gezien het aantal deelnemers (94 dames en 2 heren) kan deze wedstrijd, die voor het eerst door de maatschappij werd georganiseerd en bedoeld was als proef, beslist een groot succes worden genoemd. Belangrijkste organisator hiervan is de heer Tj. Do tinga geweest, die van de zaal in samenwerking met verschillende standhouders een kleurig en fleurig geheel had gemaakt. Iedere maand worden bijeenkomsten gehouden, vaar dia’s en films worden vertoond, lezingen en lessen gehouden en o.m. met Kerstmis kerststukjes ge maakt. Tevens houdt men excursies en brengt bezoeker; aan grote tentoonstellin gen, waar de leden gratis toegang heb ben. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde dankt haar bestaan aan vroe ger tijden, toen de landgoedbezitters er een eigen tuinman op na hielden. Onder ling hield men wedstrijden en door hun tuinlieden een goede opleiding te geven probeerden de jonkers e.d. een zo goed mogeljjk figuur te slaan. Toen werd de maatschappij opgericht en geleidelijk aan werden tentoonstellingen georganiseerd. Na de oorlog he®ft men het geheel trach ten te populariseren door ook de gewone liefhebbers e- amateurs als leden toe te laten. En op het ogenblik is het zo, dat praktisch alle grote wedstrijden door de op het trottoir staan. De nok reikte tot dan de dakgoot van het „belendend perceel”, met als gevolg, dat het uit zicht van de bewoners grotendeels was verdwenen. Wel een staaltje van „moderne architektuur”. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Advertentieprijs: 15 cent per mm Bjj kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad met inhoud aan. De heer Slotboom, na mens de ijsclubs uit de omliggende dor pen, bood het bestuur een Friese vlag aan. Tenslotte bood burgemeester Van der Bent namens het gemeentebestuur z’n gelukwensen aan, die hjj vergezeld deed gaan van een bloemstuk. Daarna dankte de voorzitter de sprekers voor de goede wensen en de cadeaus. Vervolgens werden de nrjjzen van de hardrijderij uit gereikt. Toen kon de Boerenblaaskapel laten horen wat ze kon. Muziek, zang en to neel, alles aan ééngepraat door de heer Gerrit de Vries, leider van ’t gezelschap, viel bij de aanwezigen ten zeerste in de smaak. Tegen twaalven sloot de voorzitter deze feestavond en wenste een ieder wel thuis. slippen onder de knie krjjgen, lijkt ons Pen te bewegen reed deze pardoes het Martiniplein toch niet de meest tegen de bomen.^Gelukkig dat de brug geschikte plaats. Hoe gevaarlijk het is voor het ver keer als de stroom uitvalt werd vo rige week vrjjdag bewezen. Door de Oppënhuizerbrug moest ’s avonds nog een schip. Net toen dit gepasseerd en de brug weer naar beneden was viel <ie stroom uit. Maar de afsluitbomen week het’ Marüniplèïn aïs’ slipbaan’ waren nog niet omhoog. Uit de rich- Hoewel het geen kwaad kan, dat auto- ting Joure naderde een auto en hoewel Hoewel het geen kwaad kan, dat auto- ting Joure naderde een auto en hoewel bestuurders de kunst van het goed men trachtte de bestuurder tot stop- De Ried fan de Fryske Biweging or- ganisearret op sneon 19 maert de mid dels om 2 óre yn de Kuriostsjerke oan de Julianaleane to Ljouwert in grapte iepenbiere fo-umgearkomste oer de pro- vinsiale polityk. Foar dit forum binne de listoanfierders fan de 7 bilangrykste polityke partijen yn Fryslan frege. Een groot gedeelte van de Amster damse Gemeenteraad zal 10 maart de huwelijksvoltrekking van prinses Beatrix en de heer Claus von Arnsberg niet bij wonen. De helft van de PvdA-fractie, de fracties van CPN en PSP en de fractie voorzitter van de VVD hebben de uit nodiging afgeslagen. De grote Amerikaanse komiek Danny Kaye heeft maandagavond-in Londen het Londens Filharmonisch orkest gediri geerd. De opbrengst van dit optreden stond hjj geheel af aan een liefdadig doel. Een van de zevenduizend toehoorders was prinses Margaret. Om het grote or kest te dirigeren had hjj o.a. een flinke hoeveelheid stokjes meegebracht, als mede een aantal vliegenmeppers, een fluitje en een autoclaxon. Een kraaminrichting in Johannesburg (Zuid-Afrika) heeft besloten om een gra tis bevalling aan te bieden aan blanke moeders, dié hun vierde baby ter wereld brengen. Hiermee wil zjj het blanke ras een handje hel-'en. De bevalling van een vierling moet normaal worden betaald. ’t Nederlands-Zwitserse koppel Peter Post-Fritz Pfenninger heeft gisteravond de zesdaagse van Essen gewonnen. Met groot machtsvertoon bleef het vóór het favoriete duo Altig-Kemper. Ook Rik van Steenbergen en Patric Sercu waren niet tegen de snelheid van Post en Pfenninger opgewassen. lende. Voor de jeugd daarentegen ding, schortjes, kleedjes, servetjes, schept een flink pak sneeuw in de mozaïekwerk, pitriet, poppen, beest- regel talrijke mogelijkheden tot ver- jes, enz. Te veel om op te noemen, maak. Sleetjerijden, sneeuwpoppen Loopt u eens binnen met een vriendin maken en sneeuwhutten bouwen. In de of kennis. Het is er warm en gezellig Rozenstraat zagen we een enorme iglo en uw bezoek is geheel vrijblijvend. SNEEKER NIEUWSBLAD Hoewel het de laatste dagen, en vooral de afgelopen nacht, nogal aar dig gevroren heeft, kan er nog niet worden gereden op de ijsbaan. Er ligt ongeveer 7 cm sneeuw op het ijs, dat behoorlijk goed is. Het onderjjs van de hardrijdersbaan is zelfs bijzonder goed. Maar door broei en dooi is de sneeuw aan het ijs vast gevroren, Het is ónmogelijk om het er even af te vegen. Toch wordt er ernstig overwogen om de baan sneeuwvrij te maken. De sneeuw moet er dan afgeschept wor den. Dit gaat echter handenvol geld kosten. Een handelaar in (zwarte) brandstof fen had andere mpeilijkheden. Zijn Volgende week maandagmiddag van vrachtauto wilde ’s morgens niet half twee tot half zes, dinsdagmorgen starten; door de koude leverde de van 912 en dinsdagmiddag van 1.30 accu te weinig stroom. Een andere tot 5.30 uur worden alle vrouwen ver- vraehtauto drukte hem toen even aan wacht in het verenigingsgebouw bij de en daar liep de motor. Om herhaling gereformeerde kerk in de Kerksteeg, te voorkomen heeft de man de motor By de ingang van deze steeg in de toen de hele dag laten draaien, ook Nauwe Noorderhorne zal dan de Roo- gedurende het laden en lossen. de-Kruisvlag wapperen ter gelegen heid van de tentoonstelling, die de welfare-afdeling in Sneek van het Roode Kruis organiseert. Er is een Zware sneeuwval is voor het verkeer ruime keuze in door patiënten gebrei- altjjd een bron van narigheid en el- de en gehaakte baby- en kleuterkle- lende. Voor de jeugd daarentegen ding, schortjes, kleedjes, servetjes,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1