redde duizenden vogels van Wat de raad te behandelen krijgt Jo Dïederen leidt Frysk Orkest Stichting vogelverzorgingsfondsriesland’ hongerdood Waterpoort-krabbels I 1 1 1 Solist Joseph Conrath, viool Verkiezingen Ds* Lucas Fockensschool wil gymnastieklokaal F ‘C I IJLST WYMBRITSERADEEL van en Sneker Wandel Unie houdt voor vijfde maal wandel tocht Den Oever-Sneek 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, In Friesland grootste vogelconcentraties 5 ■Bi 121ste jaargang nr. 16 Donderdag 24 februari i ’66 en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verkoop oude boerderij en woonhuis Honunerts-Jutrijp Joseph Conrath t Hoog wdter, stormen, ijsschotsen en een dikke laag ijzel waren teveel voor de rij bomen langs het Snekermeer bij het paviljoen. *De reuzen zijn geveld; het is een grote ravage. Het paviljoen zelf fop de achtergrond flauw te onderscheiden) ziet er ook al niet uit (om over naar huis te schrijven. Onbekende bezoekers hebben een groot aantal ruiten kapotgegooid. En de steiger (niet zichtbaar op de foto), die vorig jaar al niet zo best meer was, is nu zo bouw vallig geworden, dat aanleggen niet goed meer mogelijk is. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Jo Diederen in actie als dirigent van het Stedelijk Muziekcorps. t f-m jL tg Grote concentraties Ook vis Minder sterfte PREMIE WONINGVERBETERING In de derde prestatiewandeltocht, (Politieke Jongeren DEBUSSY met vrijdag 4 maart nog MENDELSSOHN Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Het orkest opent het programma met de Petite Suite van Debussy, één van de meest bekende werken van de Franse grootmeester. De suite heeft vier deel tjes, het eerste „En Bateau” (aan boord) geeft de aanrollende golven weer, doch ook de weldadige rust van de wijde wa tervlakte. Daartussen vlocht de compo nist de drukte aan boord van het schip. Het tweede deel „Cortège” (optocht) laat ren, terwijl kindertjes bloemen strooien. De laatste twee delen zijn dansen, geti teld „Menuet” en „Ballet”. Gistermiddag vond in café Walon te Hommerts de finale verkoop plaats van een oude boerderij, Rüksstraatweg 53 te Jutrjjp en een woonhuis met tuin, schuur enz., Rüksstraatweg 169 te Hom merts. De jaarlükse grote feestavond van Lankhorst Touwfabrieken zal zater dag 12 maart, ’s avonds 8 uur in Ami- citia worden gehouden. Enkele be kende artiesten zullen het feest op luisteren. SNEEKER NIEUWSBLAD Mej. Trims Vijn uit Sneek, de win nares van het concours „De gouden lok”. Dinsdagavond was de finale van dit con cours in haarverzorging in de Harmonie in Leeuwarden. Er waren nog vijf Friese kandidaten; mej. Vjjn won met zeven punten voorsprong. Straks op 29 maart zal ze in Krasnapolsky in Amsterdam met 11 andere provinciale finalisten moeten strijden om de erepalm de handgesmede gouden lok en de Fiat 850. ming was een Enkele ingezetenen hebben aanvragen ingediend om toekenning van een op grond van de „Premieregeling woning verbetering van de accommodatie van Afgelopen maandag maakten wjj van een Op dinsdag 1 maart a.s. ’s avonds om een langzaam voortschrijdende stoet ho- 8 uur zal het Frysk Orkest een concert geven in Amicitia in Sneek. Niet Alfred Salten, doch Jo Diederen zal als gast- dirigent, het orkest leiden in een aan trekkelijk programma. SAINT-SAËNS In het 3e vioolconcert van Saint Saëns zal Joseph Conrath, le concertmeester van het Frysk Orkest, als solist optre den. Conrath werd geboren in 1935 in La Calamine. Hij begon op 11-jarige leef tijd met vioolspelen en studeerde later •op het Muziekconservatorium te Ver- viers. Van 1953 tot 1958 studeerde hij aan het Kon. Conservatorium te Brussel o.l.v. de befaamde vioolpedagoog Maurice Ras kin. Hij verliet dit conservatorium met een eerste prijs. Na zijn militaire dienst werd Conrath leerling aan de beroemde Muziekkapel Koningin Elisabeth van België, waar hij na afloop van de drie jarige opleiding de academische titel „Ge gradueerde aan de Kapel” ontving. Het derde vioolconcert van Saint-Saëns heeft een blijvende plaats gekregen in het repertoire van alle violisten. Het werk dankt zijn populariteit aan de voor treffelijke eigenschappen, die Camille Saint-Saëns als componist bezat. Het werk is opgedragen aan Pablo de Sara- sate en wrd voltooid in 1880. Het eerste Het slotstuk van de avond is de 4e symphonie van Mendelssohn, die onder de naam „Italiaanse symfonie” populair is. Een reis door Italië inspireerde Men delssohn tot zijn 4e symfonie, waarvan hij zelf schreef: „het wordt het vrolijkste stuk, dat ik ooit gemaakt heb”. Voor al de beide hoekdelen lijken doorgloeid van de Italiaanse zon. Ze bruisen en tintelen van intens zuidelijk leven. Het tweede deel schijnt ccn pelgrimsproces- „Pleidooi voor de platte aarde”. Hü maakte ons er op attent, dat énkele stellingen in dat boek thans bewaar heid werden door de vlucht van de Loena IX. egde medewerking dient te worde” aan hen behorende wo- ningen. De premie, welke op grond van deze regeling wordt toegekend, komt voor 2/3 gedeelte ten laste van het ryk, terwül 1/3 deel door de gemeente dient te wor den gedragen. In de loop der jaren heeft men veel er varing opgedaan met de voedering. Nu kan men wel zeggen, dat er praktisch voor iedere vogel voedsel is, zodat het haast uitgesloten is, dat er nog vogels moeten sterven. Maar dat was vroeger anders. De heer Gaarman vertelde hoe hij soms wel eens 60 tot 80 meerkoeten uit het ijs loskapte. Vooral de meerkoeten stierven bij honderdtallen. Het bleek ook bijzonder moeilijk geschikt voedsel te vinden. Er werd veel geprobeerd men dat grasmeel het in hopen op het ijs er bovendien in en wat beschutting van verschillende kanten bijdragen ont vangen. Zo kreeg men van het provinciaal bestuur 500,en van een gemeente werd de toezegging ontvangen dat men een bedrag van 500,beschikbaar zou stellen. Ook van de afdeling Sneek van de Dierenbescher- belangrijke bijdrage toegezegd. weer georganiseerd onder van de Nederlandse Christelijke >rt Bond, afd. N.O.-Nederland. Inschrijvingen uit het gehele land komen nu „i1t al een ploeg van het :n. van naam Na de pauze hervat het orkest het concert met een uitvoering van de over ture „Die Entführing aus dem Serail” van Mozart. Deze ouverture bestaat, evenals de oude Italiaanse ouverture, uit drie delen: een vlug, een langzaam en weer een vlug deel. De beide hoek delen geven enigszins de sfeer weer van de oude Turkse Janitsarenmuziek, waar door de Oosterse sfeer, waarin het gege ven van le opera ons verplaatst, goed wordt getypeerd. Bij wijze van uitzonde ring geeft Mozart in het langzame mid dendeel een fragment uit de opera: de bekende liefdesklacht van Belmonte. DE POLITIEKE partijen proberen ons, het volk, om strüd te overtuigen van hun goede bedoelingen. Opdat we toch vooral maar zullen stemmen op die ene partij. En er is keus genoeg. Al willen ze dan allemaal het beste, de manier waarop verschilt nog wel eens en ook over bepaalde zaken zijn de op vattingen niet geljjk. De meeste partijen hebben over sommige zaken een duidelijk standpunt ingenomen, bij voorbeeld over de publiekrechtelijke bedrijfs-organisatie (p.b.o.) of de kernwapens in de Neder landse krijgsmacht. Indien men ten aan zien van dit soort zaken zelf zijn stand punt bepaald heeft en dit stemt overeen met de opvatting van een partij is de keus niet moeilijk. Maar er zijn duizenden, die er „niet zo goed in zitten”. Er zijn massa’s jon geren, die dit jaar voor ’t eerst hun stem moeten uitbrengen. Zij vinden het niet zo gemakkelijk als de propaganda-ma kers doen voorkomen. Evenmin vinden ze het zo vanzelfsprekend, dat ze hun stem op dezelfde partij zouden uitbrengen als vader en grootvader. De oude leuzen en beginselen spreken hun niet meer aan. Daarom is de opmerking, die de heer Tolman vorige week vrijdagavond op een propagandabijeenkomst van de CHU maakte, nl. dat de partijen met een con- cree programma moeten komen en geen loze beloften, een rake opmerking. Jam mer, dat hü niet duidelijker uitlegde wat dan wel dat concrete programma van de CHU is. Christenen in de PvdA zouden volgens de heer Tolman principieel machteloos zijn, terwijl ze in de chris- telüke partüen gezamenlük sterk zouden zgn. In feite is natuurlek elke minder heid principieel machteloos, ook een par tij in het grotere verband van de Tweede Kamer. Het is immers zo, dat beslui ten genomen worden door de meerder heid en de minderheid heeft zich daar bij neer te leggen. Of strijd te voeren. Het is een kwestie van macht. Het verschil tus sen christenen in een christelijke partij (.AR, CHU, GVP, SGP) en die in een niet-christelüke party (PvdA, PSP, Boe renpartij enz.) is het element, dat de le den van een partij samenbindt. In de christelüke partijen domineert het chris- telyk beginsel, in het niet-christelijke een ander beginsel. De praktyk loopt echter vaak niet pa rallel met alle schone theorieën. Lande lijk wordt er politiek bedreven, er zijn regeringspartijen en er is een oppositie, die probeert bepaalde wetsontwerpen niet door te laten gaan. Zo ontstond destyds het „akkoord van Wassenaar”, waarbij de regeringspartijen afspraken maak ten over het te voeren beleid. In de provincie en de gemeente liggen de zaken weer heel anders, zodat de zin van al die partijen vaak helemaal ondui- delijk is. Van regeringspartüen en op positie merkt men veel minder. Daar door is samenwerking tussen partijen, zo als tussen .AR en CHU, hier zoveel ge makkelijker dan in landelijk verband. Voor alles is duidelijke en eerlijke voor lichting gewenst. Voorlichting omtrent de Van het bestuur van de Vereniging voor christelijk Schoolonderwijs is een aanvrage ingekomen om medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-onder- wyswet 1920 te verlenen voor het uitbrei den van de onder zijn bestuur staande Ds. Lucas Fockensschool (ulo-school) aan het Kaatsland met een lokaal voor het geven van onderwüs in lichamelyke oefening. Het lokaal zal tevens dienst kunnen doen voor het gymnastiekonderwüs aan de leerlingen van de school voor gewoon lager onderwüs in de Lemmerwegwük. B. en w. hebben de aanvrage getoetst aan de Lageronderwüswet 1920 en zün tot de conclusie gekomen, dat de ge- VT’ verleend. Omtrent de juiste plaats waar het lokaal zal verrüzen en de omvang van het bouwplan zal nog nader overleg met het schoolbestuur dienen plaats te vinden. Een en ander behoeft echter naar de mening van b. en w. het nemen P.J.C.R. (Politieke Jongeren °nze oud-stadgenoot de heer Klaas Contact Raad) organiseert op maan- Pü'kstra in Hilversum is er nog steeds dag 14 maart een büeenkomst, waar niet van overtuigd, dat de aarde een gesproken zal worden over een jeugd- *s- 1963 verscheen zün boek gemeenteraad en jongerenactiviteiten op politiek terrein. Verschünt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 deel, in concertvorm geschreven, is ge bouwd op twee contrasterende thema’s, het eerste temperamentvol, het tweede lyrisch van karakter. Het „andantino” met de befaamde flageolettenpassages aan het slot heeft de wiegende ritmiek van de Bacarolle. Een gepassioneerde cadans van het solo-instrument voert naar de finale, waarin twee thema’s de hoofdtoon voeren. Een koraalmotief krijgt in de Coda de volledige ontplooiing. MOZART Geld nodig De stichting verwacht, dat vele gemeen ten dit voorbeeld zullen volgen. Het liefst zag men, dat de gemeenten jaarlijks een sub sidie zouden verlenen. Want de inkomsten van de stichting zijn niet groot. Van de B.F.V.W. ontving men deze winter 500,terwijl verschillende af delingen kleine bedragen beschikbaar stelden. Een collecte in Oldeboorn bracht onlangs 400,op. Maar de inkomsten staan in geen verhou ding tot de uitgaven. Deze winter werd er voor een kleine 10.000,vervoederd. En dat is in een vorige winter ook wel eens 20,000,geweest. Er zijn dan ook in de afgelopen winter zeer weinig vogels omge komen. Dat komt ook omdat er twee winter perioden waren. Daartussenin kregen de vogels even de kans iets bij te komen. Men zit nu nog met een tekort van drie a vier duizend gulden. van een principiële beslissing niet in de weg te staan. De beoordeling van het bouwplan c.a. zal eerst in een later sta dium aan de orde komen. Op grond van het vorenstaande advi seren b. en w. de raad de gevraagde medewerking te verlenen. Zij merken hierbü op, dat alvorens met de bouw van het gymnastieklokaal een aanvang kan worden gemaakt een rüksgoedkeu- rinig zal moeten zün verkregen. Advertentieprüs: 15 cent per mm Bü kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprüs f 4,— per half jaar. Franko p. post f 5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name In 1948 begon de heer Gaarman uit Bols- ward in zijn eentje met deze voedering. Later werd hij door de Bond van Friese Vogelbe- schermings-Wachten speciaal met dit werk belast. Geleidelijk breidde dit zich uit. Er werden meer mensen gevraagd en er ont stond een vogelverzorgingsdienst Friesland. In samenwerking met het hoofdbestuur van de B.F.V.W. kwam het tenslotte tot een stichting. In 1954 ontstond de Stichting Vogelverzorgingsfonds „Friesland”. De heer Gaarman is voorzitter. Jo Diederen hoboïst in het orkest heeft als dirigent al meermalen concerten met het Frysk Orkest gegeven. Hij is gebo ren in Limburg, waar hij in 1958 zijn diploma Cl voor hobo behaalde aan het Maastrichts Conservatorium. Na zün komst naar Friesland ging hij zich be kwamen voor orkestdirectie o.a. bij Al fred Salten. Naast enige succesvolle con certen met het Frysk Orkest, dirigeert hij tot op heden het Fries Kamerorkest en het Stedelijk Muziekkorps van Sneek. en tenslotte ontdekte beste is. Dit wordt nu gelegd, zodat de vogels op kunnen kruipen en zo vinden. De zwanen op het Ijsselmeer bleken de voorkeur te geven aan maïs, terwijl de een- den met graan gevoederd worden. Schol eksters daarentegen hebben liever garnalen. Ook vetkaantjes zijn zeer in trek en van De mars wordt auspiciën Wandelspoi Inschrijvingen uit het gi reeds binnen. Ook heeft Nijmeegse Wandelverbond ingeschrevei Verschillende lange-afstandslopers hebben nu reeds ingeschreven. De herinnering aan het volbrengen van de tocht bestaat uit een zwaar verzilverd draagkruis met groot lint en speld. Er wordt ’s morgens om 8 uur gestart in het hotel op Den Oever. Het vertrek daarheen gaat per De Stichting vervult een belangrijke taak. Immers, nergens vindt 'men zulke grote vogelconcentraties als in Friesland. Zo wer den voor enkele weken boven Anjum zelfs 40.000 scholeksters waargenomen. Ook in onze omgeving en de buurt van Grouw zijn enorme vogelconcentraties. Het is duidelijk dat het organiseren van hulp aan deze vogels gedurende de winter niet zo eenvoudig is en handen vol geld kost. Daarbij is het niet altijd even gemakkelijk. Onlangs hadden de dieren veel te lijden door de ijzel. Boven Anjum moesten ware veld slagen worden geleverd om ze eten te brengen. Daarom is de stichting dankbaar voor de hulp die zij mocht ontvangen. Er werden De V.K.O.N. (afkorting van de Vrü- heids Klasse Organisatie Noord) be staat vü’f jaar en blükens het orgaan „Plané” zal dit gebeuren niet onge- melding van de activiteiten merkt voorbü gaan. Er is een specia- aantal Sneker scholen, die deelnamen le lustrumcomfmssie samengesteld, aan de actie „Eten voor India”. Het die met grote plannen rond loopt om is ons gebleken dat men kennelük het het heugelijke feit met Pasen op ge- Magister Alvinus-gymnasium heeft paste wüze te vieren. vergeten in deze actie te betrekken. In hetzelfde nummer wordt nog veel Maar de leerlingen van deze school lof toegezwaaid aan de onlangs afge- hebben onafhankelük daarvan een be treden secretaris en mede-oprichter drag büeengebracht, dat rechtstreeks van de V.K.O.N. de heer Joop Klui- aan de landelijke organisatie is afge- tenberg. dragen. de route zijn Kornwerderzand en Bolsward. Dit zijn tevens de verplichte rustplaatsen. Het tempo van 7 km per uur mag niet wor den overschreden. Tijdens de route staan verzorgingswagens van de S.W.U. gereed om om de 10 km soep, koffie en belegde brood jes uit te delen, dit uiteraard gratis. Ook voor de E.H.B.O. kan men bij de S.W.U. terecht. Na afloop vindt de gezamenlijke prijs uitreiking plaats in het verenigingsgebouw Aere Perennius. Men kan tot en i inschrijven bij het secretariaat van de Sneker Wandel Unie, W. G. Adema, Ged. Poorte- zijlen 2, Sneek. Aanbevolen wordt echter zo spoedig mogelijk in te schrijven. Zaterdag 5 maart a.s. houdt de Sneker Wandel Unie haar 5e prestatietocht Den Oever-Sneek, over een afstand van 50 km. De mars, die zeer populair is, vooral ook buiten Friesland, zal geheel in het kader staan van de lustrumviering van de Sneker Wandel Unie. Voorgaande jaren had deze tocht veel succes. belang om het vet en eiwit. Belangrijk is tevens, dat er zand en grit in het voedsel zit voor de maag van de dieren. De winter is al weer haast voorbij. Gelukkig. Verscheidene dieren, en speciaal de vogels, zouden als ze dat konden daar net zo over denken. Want het is voor hen niet zo eenvoudig hun kostje op te scharrelen als er een dik pak sneeuw ligt. Elk jaar komen dan ook veel vogels van honger en koude om. En er. zouden er nog veel meer sneuvelen als er geen mensen waren, die zich het lot van de dieren aantrekken. De Stichting Vogelverzorgings fonds „Friesland” heeft ten doel om in voor de vogels moeilijke tijden de voedering te organiseren. Verkeersborden zün er om het ver- Onze plaatsgenote mej. T. de Boer keer in goede banen te leiden. Soms werd, maandag in de voorronde van treft men er verscheidene tegelük aan het landelük kappersconcours, dat in bü het begin van een straat. de Harmonie in Leeuwarden werd ge- Oniangs kwam men er achter, dat houden, vüfde in de klasse dagkapsel dit toch minder gewenst is. omdat het met 358 punten, niet zo eenvoudig is om snel rüdend de betekenis van de borden in zich op te nemen. Dit geldt vooral als men t een vreemde plaats komt. Er kun- die zaterdag in Leeuwarden werd ge nen zich de wonderlükste situaties houden, was de Sneker W. Teensma voordoen en nu willen we het nog weer nummer één. Hü deed over de niet eens hebben over al die borden 20 km, die over vier ronden van 5 km „einde 50 km”, die aan het begin verdeeld waren, 2 uur, 3 min. en 56 van een smalle modderweg staan. Zo sec. De tocht vond plaats onder slech- worden de automobilisten, die uit de te weersomstandigheden. richting Lemmer komen, op de Lem- merbrug geconfronteerd met een bord „einde voorrangsweg” met vlak daar onder de z.g. „vliegende bom”, d.w.z. dat men bü de eerstvolgende züstraat (Rienck Bockmakade) toch weer voorrang heeft. Beide borden spreken elkaar dus tegen. In deze winter werden ongeveer 400 zak ken graan gevoederd en zo’n 600 kg speciaal voer voor zangvogels (gemalen pinda’s). Voor reigers en roerdompen, die vis moeten heb ben, werd bij de Vis Coöperatie in Grouw voor inkoopsprijs vis aangekocht, vooral blei en voorn. Deze vis wordt dan in reepjes gesneden en gebracht naar die plaatsen waar de vogels zich regelmatig ophouden. De heer P. A. Humalda, dierenarts in Olde boorn, bestuurslid van de stichting, vertelde, dat de visverdeling deze winter niet groot is geweest. De meeste vis ging naar het gebied van het Fryske Gea in de Lindevallei. Per trein werd het vervoerd van Grouw naar Wolvega, waar men voor distributie zorgde. Op een keer bracht iemand, die in het bezit was van een treinabonnement, een zak met 35 kg speciaal even naar Wolvega. grrams. Het woonhuis werd gekocht voor f 5600, door de heer G. Dükstra te Amsterdam. tarello, een snelle Italiaanse volksdans in 6/8 maat. f normale lijndienst van de N.T.M. vanaf het station, ’s morgens om 20 minuten voor ze ven. Pleisterplaatsen en controleposten op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1