Beatrix onze kroonprinses agendaJ vrijdag 11 maart Prachtig kerkconcert in Zuiderkerk Heropening modehuis Eringa Nationale park „De Hoge Veluwe” een stuk prachtig natuurschoon en van hart, dat klopt voor iv arm Een haar volk in al zijn geledingen IJLST WYMBRITS ER A DEEL YVC-activiteiten op donderdag 10 maart a.s. Waarom stemmen Brand in loods van kleiwarenfabriek Bromfietser ernstig gewond bij botsing met andere bromfiets MEDEDELING. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, IS 121e jaargang no. 19 Maandag 7 maart 1966 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ZAKENNIEVWS Burgerlijke Stand In verband met het huwelijk van Prinses Beatrix en de heer Claus von Arnsberg verschijnt het vol gend nummer van ons blad op Advertenties voor dit nummer kan men die dag uiterlijk tot 11 uur op geven aan ons bureau Gedempte Pol 6 of per telefoon 3005. Uitg. Sneeker Nieuwsblad. Vergadering Doarpsrounte Ysbrechtum Opper Tigclielaar gaat Ijlst verlaten Balk IV voetbalde tegen Woudsend II Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Afstamming van H.K.H. prinses Beatrix Successen van leden Kynologenclub Sneek Interessante lezing voor VADV SNEEKER NIEUWSBLAD BALLINGSCHAP VEEL BEZOEK de ALS ELK ANDER MEISJE Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Het is als vanzelfsprekend, dat op een dag als donderdag a.s. VVO niet stilzit, maar met iets aparts komt. Terugden kend aan een vorige keer en tegemoet komend aan veler verzoek, organiseert deze actieve club op die bijzondere dag een tweede gezelligheids-tippeltocht. Het wordt lopen kris kras door de Ijlster straten met hier en daar attrac ties, waarmee men rekening moet hou den, maar het geheel is zodanig samen gesteld, dat jong ,,De Hoge Veluwe” trekt jaarliijks dui zenden bezoekers. Toch is er maar een betrekkelijk klein percentage, dat echt van het prachtige terrein geniet, daar de meesten bü het restaurant blijven zitten. Dit was volgens de heer Wigman het ge volg van het feit, dat veel mensen bang zijn een groot bos in te trekken. Men blijft liever wat aan de rand. Praktisch het ge- SNEEK, van 26 februari tot en met 4 maart. AMIUITIA-THEATER Dinsdag 8 maart ’s avonds 8 uur film: Sheherazade. Woensdag 9 maart, 8 uur film: Wat is er toch van baby Jane terechtgekomen. Donderdag 10 maart Speciale Cineac- voprstellingen om 2.30, 3.30, 4.30 en 5.30 uur. Donderdag 10 maart ’s avonds 8 uur film „Matrozen in nylons”. Donderdag 10 maart ’sAvonds.8 uur fees telijke dansavond in de foyer met het orkest „The Mixers”. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart voor drie kwamen op het rijwielpad langs rijksweg 43 onder Njjland twee elkaar tegemoet komende bromfietsers met elkaar in botsing. Een van hen, de 20-jarige C. v. d. M. uit Bolsward. moest met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis in Sneek wor den opgenomen. Van der M. kwam uit de richting Sneek. Vermoedelijk heeft hij teveel links gereden, waaraan drank waarschijnlijk niet vreemd is geweest. De andere jongeman, de 19-jarige J. v. d. W. uit Sneek, die uit de richting Nijland kwam, werd licht gewond. De beide bromfietsen werden licht bescha digd. IIIIIIHIHIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIHIIIIII ’’BEATRIX”, ”zij die geluk brengt” is de sym bolische betekenis van deze naam. Bij het Ne derlandse volk bekend als prinses glimlach, kroonprinses, oudste der vier dochters uit ons vorstenhuis, die te zijner tijd haar moeder, koningin Juliana, zal opvolgen als vorstin van ons land. Zij zal op 10 maart aanstaande in het huwelijk treden met de man van haar keuze, Claus Georg Wilhelm Otto Friedrich Gerd von Arnsberg, een 39-jarige Westduitser, die een carrière bij de diplomatieke dienst van zijn land vaarwel zegde, om de jonge vrouw waarvan hij houdt te kun nen volgen. Volgende week woensdagavond zal in de aula van het Bogerman-Lyccum aan de Hemdijk een forum worden gehouden, waar de vraag „Waarom zou ik stemmen?” onder de loep ge nomen wordt door gedeputeerde P. v. d. Mark (AR), mr. D. F. Went (lid Prov. Staten voor de VVD), H. Brat- tinga (bestuurslid Friese Bond van de KVP), wethouder M. Baaijens (CH) en raadslid W. van Dijk (PvdA). In leider en forumvoorzitter zal zijn bur gemeester L. Rasterhoff. De postcommandant van Ijlst, opper wachtmeester S. Tigchelaar, is met in gang van 16 maart a.s. benoemd tot districtsrechercheur bjj de rijkspolitie in Heerenveen. Het nationale park vindt zün oorsprong in het begin van deze eeuw. De zeer rijke heer Kröller Müller uit Rotterdam beoefende in zün vrü’e tüd de hobby ja gen. Het terrein dat hü hiervoor nodig had kreeg hü büelkaar, door zo nu en dan enkele honderden hectares van de Hoge Veluwe voor een billlüke prijs te kopen. Hü had zo langzamerhand een zeer uitgestrekt gebied, dat van grote natuur historische waarde was. Het gevolg was, dat er een stichting in het leven werd ge roepen, die het beheer overnam. Het park heeft op het ogenblik een oppervlak te van 6500 hectares. De landschaptypen zün zeer verschil lend. Er is veel bos, er zün grote heide velden en vlakten stuifzand. Men treft in dit gebied nog büzondere dierensoorten aan, zoals de fraaie edelherten, wilde zwünen en edelmarters. Bovendien is er enkele jaren geleden een klein aantal moufflons geïmporteerd van Corsica en Sardinië en het bleek, dat deze dieren ook in dit klimaat goed kunnen gedüen. VALKENJACHT Een in de middeleeuwen bü de edellie den populaire sport was de valkenjacht. Een eeuw geleden verdween deze sport, maar op het ogenblik wordt zü door een kleine vereniging weer in ere hersteld in het nationale park. Het woord natuurreservaat doet denken aan een terrein, waar de planten en die ren ongestoord kunnen groeien en bloei en, doch dit is ten dele waar. De mens zorgt er nl. voor, dat alles in een zo goed mogelüke conditie blijft. Van tüd tot tyd worden er b.v. heidevelden afgebrand, zodat een jong'- sterke plant weer te- voorschün kan komen. Ook de dieren stand wordt door de mens bewust op peil gehouden door overtollige dieren van een zelfde soort af te schieten. Hiermee begon een nieuwe periode in haar leven. Zü ging naar de school van Kees Boeke te Bilthoven en legio zün de anekdotes die men hoorde en die ons ervan overtuigden, dat onze oudste prin ses zich geheel gedroeg, zoals elk ander jong meisje van haar leeftüd. Dat heeft ons gestimuleerd in de liefde voor haar. Uit alles bleek, dat onze prin ses open en eerlük was, dat zü wars van elk masker zich gaf en Nederland accep teerde haar graag zo. In de loop der jaren zag men haar van kind tot jonge vrouw worden. Zü werd padvindster, zij reed voortreffelijk paard, zoals haar vader, zü ging een gymnasiale opleiding volgen. Men zag ook welk een belangstelling zü voor de kunst koester de, die zij zelf beoefende in de vorm van boetseren. Reeds tüdens het laatste deel van haar schooltijd bleek duidelijk, dat prinses Beatrix zich volkomen bewust was van de zeer büzondere taak die haar wacht te. Zü stelde zichzelf verschillende taken en in het besef van haar verantwoorde- lükheid bracht zü die allen tot een goed einde. Haar gymnasiale opleiding werd hele park is het volle jaar geopend; dit geldt niet voor de gebieden waar de her ten zich bevinden. Dit terrein is in bronstü’d gesloten. In een bijna geheel gevulde Zuiderkerk I niet overal even gaaf vertolkt. De diri- werd gisteravond een gevarieerd kerk- gent liet het orkest een beetje verwaar- concert gegeven door de chr. Oratorium-1 lozen, waardoor er ritmisch schomme lingen ontstonden. Het koor klonk zuiver, maar kon toch de ontroerende tederheid in dit werk niet waarmaken. Van de zangsollsten viel de prachtige bariton van Aerde Kuiper het meest op. Hü heeft een dragende stem. Alles werd zeer muzikaal gezongen. Akke Zwart zong zeer betrouwbaar, maar haar stem gaat echter in volume achteruit. Piet Postma, tenor, moet nog heel veel studeren. Zün geluid is nog te nasaal en zijn voordracht te vlak. Akke Zwart opende het concert met Laudate Pueri van Pergolesi. Aerde Kui per zong daarna een bas-aria uit het oratoroium Paulus van F. Mendelsohn, en samen met Akke Zwart het duet voor sopraan en bas uit Cantate nr. 79 van J. S. Bach. Deze twee werken vormden het hoogtepunt van de avond. Organist Bergstra accompagneerde zeer correct. J.B. Onder grote belangstelling van geno digden en relaties vond zaterdagmorgen de heropening van Modehuis Eringa plaats. Hoewel het pand in vroeger da gen eigenlijk uit twee panden bestond, is deze zaak al vanaf <le oprichting van de handelsonderneming J. Eringa in één hand geweest en was het interieur van de zaak al jaren één geheel. Zaterdagmiddag 5 maart werd de voet- balwedstrüd gespeeld tussc Balk IV en Woudsend II. Woudsend won ruimschoots met 13, Na een periode van sneeuw en üs, zo dat er niet kon worden gespeeld, maakt Woudsend II een goede start. De eerste goal werd er na een schot van Plat door de keeper van Balk zelf ingeslagen en dit werd ook de ruststand. Na de rust maakten Nagelhout en Nau- ta de drie vol. In de laatste minuut werd er door Balk nog een tegengoal gemaakt. De jongens waarschuwden direct de eigenaar, de heer Dükstra, die direct de politie en brandweer waarschuwde. De brandweer rukte met twee wagens uit, terwül de jongens en d heer Dükstra al druk doende waren met brandblussers. De brandweer was het vuur echter gauw meester. Een deel van de houten wand moest worden weggebroken en een lading turf werd verwüderd. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De schade is gering. zü ging in Leiden studeren, dezelfde universiteit waar ook haar moeder studeerde. In het studentenmilieu werd zü een geziene jonge vrouw, die ondanks haar poulariteit en haar hoge afkomst steeds zichzelf bleef en het is juist dat, wat ons ons allen zo sterk heeft geïmponeerd. Naast de verschillende verplichtingen die het studentenleven met zich brengt, haar representatieve taken als kroonprin ses en wat al niet meer dat haar tüd roofde, zag de prinses kans in een vlot tempo haar studies te voltooien. BREDE VISIE (Willem IV kreeg deze betiteling, als opvolger erfstadhouder, van stad houder Willem III, die kinderloos stierf. Met hem stierf de tak van Wil lem van Oranje uit en ging over op bovengenoemde tak, nakomelingen van een jongere broer van „De Zwügcr”. Johan Willem Friso, (geb. 1687), zoon van Hendrik Casimir II, stadhouder van Friesland, gehuwd met Henriette Ama lia van Anhalt-Dessau. Hendrik Casimir II, (geb. 1657), zoon van Willem Frederik, stadhouder van Friesland, gehuwd met Albertine Agnes, dochter van Frederik Hendrik. Willem Frederik, (geb. 1613), zoon van Ernst Casimir en Sophia van Brunswük. Ernst Casimir, (geb. 1573), zoon van Jan (broer van Willem van Oranje), en Elizabeth van Leuchtenburg. Beatrix (geb. 1938), dochter van: Julia na (geb. 1909), koningin der Nederlan den, gehuwd met Bernhard van Lippe - Biesterfeld. Juliana, (geb. 1909), dochter van: Wil helmina, koningin der Nederlanden, ge huwd met Hendrik, hertog van Mecklen burg. Wilhelmina, (geb. 1880), dochter van Willem III, koning der Nederlanden, ge huwd met Emma van Waldeck-Pyrmont. Willem III, (geb. 1817), zoon van Wil lem II, koning der Nederlanden, gehuwd met Anna Paulowna van Rusland. Willem II, (geb. 1792), zoon van Willem I, koning der Nederlanden, gehuwd met Wilhelmina van Pruisen. De ingang van de zaak deed altüd nog aan die lang vervlogen dagen, denken, omdat modehuis Eringa twee ingangen had, welke door een grote etalagekast gescheiden waren. Nadat de heer P. Eringa zich aan de overkant van de Oosterdük was gaan vestigen met een speciaalzaak voor he renkleding, is de heer A. Eringa, tegen woordige eigenaar van Modehuis Eringa, begonnen met de zaak van binnen te mo derniseren. Zo is in de loop van de laat ste jaren het parterregedeelte geheel aan de eisen van de tüd aangepast, tevens werd de eerste etage nu enige jaren ge leden vernieuwd. De derde en voorlopig laatste fase heeft dan nu met deze heropening haar beslag gekregen en het resultaat van een en ander is een zaak geworden, die aan de modernste eisen voldoet. Hoewel het jaargetijde voor deze laatste verbouwing niet het gunstigste is, heeft men door het gehele voorfront af te sluiten toch steeds door kunnen werken en zün de plannen voor de aanvang van het voor- jaarsseizoen verwezenlükt. Het was dan ook terecht met trots, dat de heren A. Eringa en zün zoon J. Eringa zaterdag de gasten konden ontvangen om hen het geheel te tonen. Het voorfront van het pand heeft wel een zeer ingrüpende ver- Zü werd geboren in een sombere tüd vol crisis, met de daaruit voortvloeiende werkloosheid en oorlogsdreiging. Nauwelüks was zü twee jaar oud, toen haar ouders met haar en haar zusje Irene (9 maanden oud), in een gepantser de auto naar IJmuiden rijden om zich daar in te schepen op de Britse torpedo- bootjager „Codrington”. Als gevolg van de Duitse inval in ons land moest de koninklüke familie als vrüwillige ballin gen het land verlaten, om in de vreemde de strüd voor de Nederlandse vrijheid te kunnen voortzetten. Ver van het krügs- gewoel bracht prinses Beatrix haar kleu terjaren door in Canada, waar de derde dochter van het prinselük paar, Mar griet, het levenslicht aanschouwde. Hoe blü waren wü Nederlanders in die donkere oorlogsjaren, wanneer wü in het geheim kans zagen foto’s van de konink lüke familie in Canada te bemachtigen. Gedurende die vijf verschrikkelüke jaren konden wü de ontwikkeling van prinses Beatrix en haar zusjes slecht op deze wü'ze volgen. Maar toen kwam gelukkig de bevrü- ding en na al die tüd zag het Nederland se volk onze oudste prinses terug als een klein parmantig meisje van zeven jaar. vereniging o.l.v. H. Algra m.m.v. Akke Zwart, sopraan, Piet Postma, tenor, Aerde Kuiper, bariton, G. Bergstra, or gel, en het jeugorkest van de heer Wie- linga. O.a. werd uitgevoerd de mis in G. van Frans Schubert. Schubert schreef in 1815 op 18-jarige leeftüd deze mis voor vier stemmig koor, solisten, orkest en orgel. Oospronkelük bestaat het orkest uit alleen strijkers, maar Schuberts broer Ferdinant voegde er later klarinetten, hobo’s, fagotten en pauken aan toe. Gis teravond hoorden we de originele versie, alleen strükers. Bij Schubert is de vorm van de muziek nooit zo belangrük. Als echte romanticus gaat het hem om de muzikale uitdrukking van zün gevoelens. En die wist hü in deze mis, hü compo neerde er totaal zes, zeer dichterlü'k weer te geven. Deze fünzinnige muziek werd echter De vereniging van dorpsbelangen, de „Doarpsrounte Ysbrechtum”, hield haar vergadering in café de Boer. De voor zitter van het voorlopig bestuur gaf na het welkomstwoord de secretaris de ge legenheid de notulen van de vorige ver gadering voor te lezen. Na de behandeling van de ingekomen stukken kwam' de bestuursverkiezing aan de orde. In het definitieve bestuur heb ben de volgende heren zitting: G. Bak ker, J. C. M. Romp, Suwijn, D. Spoel man en W. v. d. Eems. De functies zul len onderling worden verdeeld. De heer D. Spoelman bood een voorzit tershamer aan. Het ledental bedraagt mo menteel 90, terwül zich 25 donateurs heb ben opgegeven. Tenslotte kwamen enkele suggesties naar voren aangaande de dorpsbelangen, zoals een betere busverbinding, straat verlichting en verbetering van de weg naar Sneek. Willem I, (geb. 1772), zoon van Willem V, erfstadhouder, gehuwd met Wilhel mina van Pruisen. Willem V, (geb. 1748), zoon van Willem IV, erfstadhouder, gehuwd met Anna van Hannover. Willem IV, (geb. 1711), zoon van Jo han Willem Friso, stadhouder van Fries land, gehuwd met Maria Louise van Hessen-Kassel. Geboren: Afke Geertje, dv Hendrik Prakken en Klaske van der Zee; Jacobus Johannes, zv Johannes Jacobus Gaastra en Trüntje van Hout; Atje Trijntje, dv Jan Kamminga en Tjitske van der Meu ten; Jenny Wesselina, dv Eize Christolfel Poepjes en Geertje Renema, van Wels- rüp; Wiebe Ijsbrand Leo, zv Eduard Willem Oosterbaan en Gisela Barbera Maria Wierema, van Bolsward; Tineke, dv Michiel Kootstra en Geertje Weening; Galatea Angela, dv Egon Bernhard Paul Brenninkmeüer en Hardolfia Clara Maria Stoop; Andersche Gerda, dv Hilbert Tie- menVBruinsma en Geertje Hovinga, van 'ïakkum; Wouter Jan, zv Paul ledema en mke de Boer; Hendrika dv Hidde Bruin- sma en Grietje Elizabeth Veitman; Ber- dina Titia, dv Taede Tjeerd Meüer en Stientje Jacomina Bol; Willie, dv Jan Hiemstra en Hielkje Frederika Smidt; Greta Yvonne, dv Pieter Tuinstra en Lis- kje de Jong; Aede Jakob zv Jakob Jor- werda en Stjntje Jillings; Roelof Bouke, zv Rienk Marten v.d. Weide en Hielke v. Hes; van Schraard; Oepke, zv Jan Bijl- sma en Jantje de Jong van Wommels; Jacob Johannes, zv Roelof Karel Meüer en Jacomina Spoelstra, van Scharnegou- tum. Ondertrouwd: Age Ruurd Douma, 24 jaar, en Trüntje Sü’tsma, 20 jaar; Roelof ten Boom, 23 jaar, en Angenis Reen, 21 jaar; Jelmer Mulder, 22 jaar, en Pietje Christina Faber, 19 jaar; Fredrik Hen drik Horbeek, 23 jaar, en Sütske de Jong, 20 jaar. Johannes Jacob de Jong, 25 jaar en Jantje Susanna Bootsma, 25 jaar. Getrouwd: Johannes Velstra, 24 jaar, en Johanna Tolsma, 22 jaar; Fedde Steenstra, 21 jaar, en Atje IJkema, 21 jaar; Cornelis Petrus Vogelzang, 25 jaar en Cornelia Hilwerda, 25 jaar. Overleden: Aleida Antonia Margaretha Ranzün, 54 jaar, ev Hendrik Kuipers; Minke Heins, 86 jaar, wv Hendrik Of- fringa, van Poppingawier; Sietske Gor ter, 53 jaar; Martje de Jong, 3 weken: Thomas Jozef Maria van den Berg, 7 dagen, van Bolsward; Maaike Buding, 59 jaar; Jan Zweü'tzer, 78 jaar, ev Antje Terpstra; Lipkje Joustra, 80 jaar, wv Tjalling Sietsma, van Oosterend; Ytje Jorritsma, 70 jaar, ev Eize Bergsma; Joukje Aukema, 74 jaar, wv Pieter Del- num, van Sondel; Lolkje van der Werf, 56 jaar, wv Pieter Hoekstra, van Bak huizen. In die tüd werd het reeds duidelük. wat haar grote belangstelling had. Het zün de menselüke, sociaal-maatschappe- lyke aspecten van ons leven, waarvan de prinses het fü’ne wilde weten. Zü aanvaardde een taak in de Natio nale Raad voor Maatschappelük Werk en de Academische R.aad. Zij zocht (soms met gevaar voor moeilükheden) contact met mensen uit alle lagen van onze be volking, omdat zü „haar” volk wilde kennen en tot in details op de hoogte wilde zijn met het wel en wee. Onze prinses houdt van haar volk en van de mensen in het algemeen. Blijk gevend van een brede visie zag zü in de toe komst en zü heeft begrepen, dat slechts vriendschap en een hechte samenwerking tussen de volkeren onze wereld tot een gelukkige wereld kan maken. Zü heeft dit onder andere gedemon streerd in haar werk in de werkgroep van Europese jongeren. 4Zü heeft dit ge toond in haar initiatief voor het zwaar geteisterde Perzische dorp Dousadj en nog in diverse andere uitingen. Onze prin ses is een vrouw van de daad, met een open oog voor de realiteit, waarvan we mogen verwachten, dat zü een man heeft gekozen met een goed karakter, die haar interessen zal delen en zich zeer nuttig zal kunnen maken voor haar land. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Advertentieprijs: 15 cent per mm Bü kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprüs f 4, per half jaar. Franko p. post f5,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad andering ondergaan en geeft de zaak een aanzien van zeer royale omvang. Langs de züwanden staan enige etala gekasten en in het midden van de entree nog één. Er is dus voldoende gelegen heid de verschillende collecties te etale ren. Doordat een der etalages tot in de win kel doorloopt heeft men de beschikking over veel expositieruimte. Mede door de uit glas bestaande af sluiting van de winkel, is het publiek in de gelegenheid vanuit de portiek een blik in de winkel te werpen, zodat ook hier nog etalageruimte kan- worden gemaakt. De wel zeer fraaie uitvoering van de pui, bestaande uit aluminiumstrip, af gezet met wit marmer, geeft, mede door de goede kleurencombinatie, aan het pand een rük aanzien. Ook van de züde van het publiek was zaterdag veel belangstelling voor de her opening van het modehuis. Naast de vele gelukwensen die de familie Eringa zaterdag in ontvangst ‘mocht nemen, maakten de talryke bloemstukken, die de zaak versierden, deze dag tot een fees- telüke voor igenaars en personeel. De verbouwing, die als zeer geslaagd moet worden beschouwd, werd uitge voerd door aannemingsbedrüf G. Doe- vendans, schildersbedrüf O. de Jong ver zorgde het kleurenwerk, fa. L. v. d. Wal nam de montage van de komplete ver- lichtingsinstallatie voor haar rekening en maakte tevens de verwarmingsinstallatie boven de ingang. Hoving-Houwink N.V. leverde het glasfront, en „Victoria N.V.” Hoogeveen leverde en plaatste de alu- miniumconstructie van het front. Kunst- smederü Artidra ontwierp en maakte de naam voor op de gevel. Op de clubmatch welke zaterdag 5 maart te Zeist werd gehouden, behaalde de heer F. H. van der Zee te Steenwüker- wold (vroeger te Sneek) met zün mooie Duitse staande korthaar teef Lidah in een klasse van 19 tevens de kwalificatie „uitmuntend”. Op de Sint Bernard Club Match te Hilversum, waar 96 van deze reuzen aanwezig waren, die door twee buitenlandse keurmeesters gekeurd wer den, behaalde Barthara fan 't Nylan ZG, Centa fan ’t Nylan, ZG, Caster fan 't Ny lan ZG. Deze honden zün eigendom van mevr. J. v. d. Meer te Leeuwarden. De heer J. Posthumus te Drogeham behaalde met zün Bardy van Trigelands- hoeve het praedicaat „Uitmuntend”. Te Utrecht behaalde de grote witte poedel Stella of Terra Bella van mevr. Van der Wal te Oranjewoud ZG op de kampioenschapsclubmatch onder een Duitse keurmeester. Zaterdagavond omstreeks half acht ontdekten enkele jongens, die in het abat toir aan de Oppenhuizerweg oefenden met hun beatorkestje brand in de er naast gelegen kleiwarenfabriek. In één van de houten loodsen was brand ontstaan in een stapel turf. voltooid en aan Vele ouderen onder ons, zullen zich nog heel goed de dag herinneren, waarop prinses Beatrix werd geboren. In het prille begin van het jaar 1938 zou de heugelijke gebeurtenis moeten plaatsvinden en men wachtte in span ning gedurende de gehele maand januari. Bij het paleis Soestdük trof men elke dag ongeacht het weer honderden mensen aan, gewone belangstellenden, maar ook vele journalisten uit alle delen van de wereld, die in de naaste omgeving van het fraaie witte paleis hun bivak hadden opgeslagen, om ter plaatse een verslag te kun nen geven van de blüde gebeurtenis die aanstaande was. Dag na dag verstreek, tot tenslotte op de laatste dag van de maand om tien uur in de morgen het heugelü'ke feit bekend werd, dat er een prinses was geboren, die de namen kreeg: Beatrix, Wilhelmina, Armgard. Ons toen nog prinselijk paar had de eerste naam gekozen in verband met de symbolische betekenis, de tweede naam was die van grootmoeder van moeders züde en de derde naam die van de grootmoeder van vaders züde. gesteld, dat jong en oud kan meedoen. De start is 's middags twee uur bij de box van YVC. De deelname kost: leer lingen van scholen 0,50, overige deel nemers 1, Er wordt in één klasse gelopen en er zün een aantal prüzen (bekers enz.) be schikbaar: hoofdprüs, poedelprijs, oudste deelnemer (ster), en jongste deelnemer (ster). Deze prüzen zün aangeboden door Sparwinkelier Joh. Ruiter te Ijlst, en door de Oranjevereniging. In de Spar- winkel is een en ander geëtaleerd. U ziet het, een aantrekkelük program ma, een tocht, waarbü men moet denken en uitküken, maar dan ook de mogelük- heid met een fraaie prüs thuis te komen. Met de hoop op fraai voorjaarsweer, ver wacht YVC veel deelnemers. WYMBRITSERADEEL, van 26 febru ari t/m 4 maart. Geboren: Johannes, zv Sümen Strik- werda en Wiepkje J. Visser te Heeg; Ni- colaas Petrus, zv Piet T. de Jong en Theodora M. Lenes te Heeg; Martin Jo han Doeke, zv Johan C. M. Romp en Trüntje Oostra te IJsbrechtum. Gehuwd: Hein Visser, 23 j. te Wouds end en Anneke Hager, 20 j. te Den Helder; Hendrik Jonker, 19 j. te Sneek en Truus Haarsma, 17 j. te IJsbrechtum; Feite Terpstra, 23 j. te Heeg en Hendrika Weersma, 22 j. te Oosthem; Jan Hoog land, 24 j. te Oppenhuizen en Wietske Postma, 20 j. te Oppenhuizen. Overleden: Klaaske van der Veen, 67 j. te Gauw, ev Sübolt Kamstra. WAT ER VERDER TE DOEN IS Woensdag 9 maart: Bak- en braaddemon- stratie Sneker slagers in hotel Hanen burg. Aanvang 14.30 en 19.30 uur. Donderdag 10 maart: Oranjebal in dan cing Boermans te Bolsward. Muziek ,The Swing Specials”. Donderdag 10 maart Sportpark 2.30 uur voetbalwedstrü'd ONS 1Jeugdelftal Cambuur. Vrijdag 11 maart Vergadering Henge laarsvereniging „De Vriendschap” in Café Rest. Leeuwen, Parkstraat. Vrijdag 11 maart Verwacht film: „Geen alibi voor moord”. Zaterdag 12 maart Sportpark 3 uur ONS 1Voorwaarts 1. Moandei 14, Tiisdei 15, Woansdei 16 maert Utfierings Krite Snits yn Amicitia. Dinsdag 15 maart Dia-avond over Zwe den van de Ned. Reisvereniging. Zaal hotel „De Wünberg”, aanvang 8 uur. Vrijdagavond hield de heer A. B. Wigman uit Hoenderloo in café Onder de Lin- j den voor de VADV een lezing met dia’s over het nationale park De Hoge Veluwe. De VADV is het overkoepelend orgaan van de vijf Sneker verenigingen, die zich op natuurhistorisch gebied bewegen, nl. de Volièrebond, de Aquariumvereniging, de Vereniging tot Bescherming van dieren, de Jagersvereniging en de Vogel wacht. Het aantal bezoekers was niet overweldigend, maar men heeft kunnen ge nieten van een leerzame en byzonder boeiende inleiding. Een der aanwezigen vroeg of er ook een schaapskooi was. Dit is niet het geval, omdat schapen vrü snel ziekten overbren gen, aldus de heer Wigman. Hü vertelde tenslotte, dat er in het park jaarlüks ook kieviten broeden, maar de meeste zullen wel de voorkeur geven aan de Friese wei den.... Nadat de spreker nog een enkele vraag had beantwoord, sloot voorzitter dr. J. P. Otto deze zeer geslaagde avond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1